DUBCEK NAAR ANKARA OF IN BANK DER BEKLAAGDEN Spandoeken tegen dodelijke wegkruising nfiiiiMi mamsm Ongeluksschip vol moord en doodslag lal 1 wÉt NIET MINISTER SCHUT ALLÉÉN Drs. Bogaers: 4Achterstand geen punt om deze minister te kraken' Aanklacht van Van Rappard tegen raadslid geseponeerd ft WmÊm Paruimees ligt in St. Nazaire Israëli's met 70 gevangenen van eiland terns gekeerd Franse mini-pil van de markt MAXI-JAS, Maatregelen VOOR DIEVEN Vijfjarenplan voor W.-Irian vertraagd Strijd om (te) grote gratificatie ALLEEN NIEUWS OP 3ERSE TV JUDOLERAAR NA KAPEN TWA-TOESTEL IN ARREST Koning Hassan geeft salaris voor herstel over- stromin gsscliade Krakers verdwenen met 18.000 gulden Onder ons Direct verband Brit - gevangene tijdens nazitijd - krijgt lagere straf ZATERDAG 24 JANUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA ltJ (Van onze correspondent) BONN De leiders der Tsjechoslowaafcse communistische „partij weten zich geen raad met Alexander Dubcek (48). Nadat zijn reis naar Ankara, waar de als 'naïeve fantast' betitelde ex-partijleider met de post van ambassadeur zou worden af« gescheept op het laatste nippertje werd afgezegd, wordt nu verwacht, dat men iets anders met hem voorheeft. Van onze verslaggever NICO VAN HEES 'ALS JE ER VAN UITGAAT dat 125.000 woningen ge touwd moeten worden, dan is het jammer als aan het eind van het jaar, 2000 woningen minder Haar zijn gekomen. Maar zo'n nadelig verschil valt onder de normale onzeker heidsmarges van de bouwnijverheid.' Drs. P. C. W. M. Bogaers, oud-minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, die tijdens zijn bewind de Jaarlijkse bouwresultaten met gemiddeld tienduizend per jaar heeft ver meerderd, vindt een paar duizend woningen achterstand geen punt om het beleid van zijn opvolger, minister Schut, te kraken. i >$?M4kê&èÈ Siiil (Van onze Parijse correspondente) ST. NAZAIRE Het ongeluksschip 'Granefors' ligt in de haven van Saint-Nazaire, op weg naar een schepenkerkhof dat voor de kust van Formosa ligt. Gisteren hebben een Italiaanse rechter van Instructie en een procureur uit Genua een bezoek gebracht aan boord. Kapitein Ettore Viotti, een 56-jarige Italiaan, ontving hen. met een re volver onder handbereik. Aan boord van de 'Granefors' heerst namelijk een angstpsychose. Hele regerin heeft schuld aan achterstand in de bouw In een gesprek onder vrienden zegt Bogaers, die als voorzitter van het gewest Gooiland met onver flauwde energie de volkshuisves ting in zijn district behartigt: 'De bouw hangt van zoveel onzekere factoren af. De weersgesteldheid, de arbeidsbezetting op de werken, het ziekteverzuim. Vergeet ook niet dat hoogbouw relatief minder snel klaar komt dan laagbouw. Denk aan het aantal feestdagen en hoe die vallen op het eind van het jaar. Door. al die factoren kan het geplande bouwschema nadelig be ïnvloed worden. Als er dan 123.000 woningen klaar komen in plaats van 125.000 dan is dat helemaal niet zo gek.' Bogaers heeft er geen behoefte aan diep in te gaan op "t huidige bouwbeleid. Maar in het gesprek dat na deze excuserende opmerkin gen volgde, kan het hlervolgende zonder moeite gereconstrueerd won den: 'Je kunt je afvragen of minis ter Schut er verstandig aan heeft gedaan om een paar dagen voordat het nadelig saldo bekend werd een perscommuniqué uit te geven waar in de indruk werd gewekt dat het bouwprogramma met enige duizen den was overschreden. Als Je zegt meer dan 130.000 vergunningen en beschikkingen te hebben uitgege ven, dan moet ben resultaat van 123.000 gereed gekomen woningen een paar dagen later, natuurlijk tegenvallen. Niet minister Schut alleen ls verantwoordelijk voor de woning bouw. Het is een zaak van het hele kabinet. Is het een goed beleid om tot nu toe het Jaarprogram up 125.000 te houden? Bij het akkoord van Wassenaar in 1963 was bet richtsnoer om in 1970 al te zijn van de woningnood (het kwantitatieve woningtekort). Een onderzoek naar de woningbehoefte door het Cen traal Bureau voor Statistiek in 1964 heeft uitgewezen dat de in 1968-m-IO jaarlijks 125.000 wonin gen moesten opleveren. Werkend volgens dit schema dachten we in 1970 het gewenste'resultaat te zul- (Van een onzer verslaggevers) GORKXJM De Dordrechtse officier van Justitie, mr. Roscam Abbing, heeft de aanklacht we gen smaad, die Gorkums burge meester Van Rappard had inge diend tegen het ex-raadslld Eek- hardt (aj.p.) geseponeerd. „Ik heb geen strafbaar feit kunnen ont dekken," aldus de officier. De heer Eckhardt had in een televisieuitzending gezegd, dat burgemeester Van Rappard nogal kwistig pleegt te strooien met ver dachtmakingen. Ook had hij vol gens de burgemeester tijdens een vergadering gezegd, dat deze een van de wethouders chanteerde. Van Rappard zei tegen de be slissing van de officier niet in be roep te gaan. Hij is intussen in alle kringen van Zuid-Holland van „Binding Rechts" geplaatst als nummer 19 op de kandidatenlijst. Een achtste plaats in alle kringen in Zuid-Holland verwierf mevr. Hetty Bennlnk. len bereikc-n. Bij 'n soortgelijke on derzoek van het CBS in 1967 bleek echter dat er veel méér woningen nodig zouden zijn. Eén van de re denen was dat de jongere genera tie op veel jeugdiger leeftijd ging trouwen. Met dit gegeven was in 1964 onvoldoende rekening gehou den. Een tweede gegeven is dat we in 1967 met 30.000 woningen meer ge produceerd vóór lagen op de plan ning van 1964. In 1967 was het dus zeker dat het mogelijk geweest was een beleid te voeren om in 1970 de woningnood op te heffen. Het was dan wel nodig geweest om de plan ning aan de nieuw berekende be hoefte aan te passen. Dat is echtei niet gebeurd. Als met toen de Jaar- produktie met enige duizenden had opgevoerd, dan zou t doel dat re gering, parlement en het hele volk zich in 1963 gesteld had, bereikt kunnen zijn. Nu in 1969 het aantal begonnen woningen ruim 120.000 bedroeg, is het mogelijk dat ook in 1970 de 125.000 niet gehaald zullen worden, laat staan de nodige dui zenden meer. Als er onder de 145.000 in aan bouw zijnde eenheden van 1970 veel bejaarden- of eengezinswo ningen zijn: als een hêel groot deel hiervan nu reeds voor 40 percent of meer zou zijn afgebouwd, dan zou het eindresultaat voor 1970 nog mee kunnen vallen Zolang we dit echter niet weten, moet je' ernstig rekening houden met de mogelijkheid dat het getal 125.000 ook in 1970 niet gehaald wordt. Dan is het niet meer een kwestie van een min of meer ter loopse tegenvaller. Als uit een analyse van het parket in uitvoe ring zijnde woningen zou blij ken dat het nadelig saldo zich drie maal zou herhalen, is er wel dege lijk aanleiding om nu concrete maatregelen te gaan nemen. Die maatregelen zijn: het uitgif teprogramma 1970 zo snel mogelijk verhogen, vooral in de sector wo ningweteenheden. Met alle respect voor de nieuwe subsidieregelingen in de premiesector Is naar de mening van drs. Bogaers bij een kapitaalschaarste de •woningwet- bouw' de kern van een bouwpro gramma. Voor de financiering zou het voorts van belang zijn zoals we in 1966 politiek al van plan waren te werken aan de verhoging van de spaarquote van het Nederlandse volk. Daarmee wordt het probleem van het financieringstekort in de kern aangepakt. Dit plan is toen helaas niet doorgezet. De vergro ting van het bouwprogram is niet alleen een kwestie van bouwcapa citeit. 13e vraag naar (bepaalde) woningen gaat nu ook een woordje meespreken. De verkeerde bezetting van de goedkopere woningen blijft de woningnood nadelig beïnvloe den. De huurheffing in de Eerste Kamer tegengehouden is nog steeds een onmisbaar middel om de woningnood voor de lager en laagst betaalden te helpen oplossen, even als aanvullende individuele huur subsidies. De laatste rem op een vlotte wo ningbouw is de mogelijkheid van belanghebbenden om tegen bepaal de plannen bezwaren in te dienen waarna een heel lange ingewikkel de procedure volgt, die enorme ver traging geeft. Om ln noodsituaties plannen snél te kunnen realiseren is het nodig hiervoor een eenvoudi ger procedure in te voeren. Naast vereenvoudiging en versnelling van de onteigeningsprocedures zou het goed zijn gemeenten een voorkeurs recht te geven op voor woningbouw te bestemmen gronden. f: i '"jsêJl WzbwSwwV.v.* -W} -«5- - >v>- -y-o? A'. 'rr& 1 >wx x vmyiM' BORNE Een dozijn boeren met landbouwtrekkers en een paar nonderd schoolkinderen hebben gisteren de rondweg van Bome een tijdje geblokkeerd. Met spandoeken waarop 'Waterstaat-bureaucraat- moordenaar' gaven boeren en scholieren lucht aan hun woede over het uitblijven van de beslissing van deze dienst om verkeerslichten aan te brengen op een gevaarlijke kruising met de Weerseloseweg. Directe aanleiding tot hun acties was de dood van een 17-jarig meisje, dat donderdagavond op dit punt door een auto werd gegrepen. De blokkade werd opgeheven, nadat burgemeester mr. Beevers van Borne met de mededeling kwam, dat juist een brief van Rijkswater staat was gekomen met de mededeling dat de verkeerslichten er op de kortst mogelijke termijn zouden komen. LONDEN (AP) - De maxi-Jas ls hard op weg de grote mode onder de winkeldieven te worden. Tot die conslusie komt een groot bureau van winkel-detectives in Engeland. TDe maxi-jas is niet alleen Ideaal om er lelijke benen onder te ver bergen ooit grotp en dure artikelen uit warenhuizen verdwijnen er makkelijk onder', zo zegt het bureau. DAKARTA (ANP) - De uitvoe ring van het Indonesische vijfja renplan is in West-Irian negen maanden vertraagd door trans portmoeilijkheden en heb te laat verzenden van formulieren voor ontwikkelingsprojecten uit Djakar ta. Ook de financiering is achterop geraakt. TEL AVTV (Reuter, AP) Met 70 krijgsgevangenen en een com pleet radarstation hebben Israëli sche commando's zich gistermiddag teruggetrokken van het Egyptische eiland Sjadwan, dat zij sinds don derdagmorgen bezet hielden. Bij de gevechten op het eiland zijn minstens 70 Egyptenaren ge sneuveld. Alle veertig bemannings leden van de twee tot zinken ge brachte torpedoboten blijken ver dronken te zijn. PARUS (Reuter) De Franse 'mini-pil' is uit de markt genomen nadat de Dunlop-commissie, de commissie van toezicht vaa de Britse regering een onderzoek naar deze pil heeft gelast. De Ameri kaanse fabrikanten hebben tege lijkertijd de proefnemingen met de pil op mensen gestaakt. De mini- pU bevat maar een van de twee sex-hormonen die in de normale orale pillen zijn verwerkt. (Vaa een onzer verslaggevers) OLDENZAAL. De oud-gemeente secretaris van Oldemaal, de heer M. B. van Hoek, heeft besloten bij de Centrale Raad vaa Beroep in Utrecht vender te pleiten voor zijn af scheids-gratificatie. B. en W. van Oldenzaal hadden aanmerkingen gekregen van Gede puteerde Staten van Overijssel over de grootte van dit bedrag (ƒ4000) en besloten tot terugvordering. Daartegen ging gemeentesecretaris Van Hoek in beroep bij het ambte narengerecht in Zwolle. Daar werd hij in het ongelijk gesteld. In Utrecht zal nu de uiteindelijke be slissing genomen worden. Het is alweer zes maanden gele den dat het oude vrachtschip, dat onder Panamese vlag vaart, voor de kust van Mozambique lag en de kapitein, de eerste stuurman en een roerganger werden vermoord. Bloedsporen wezen de weg naar de brug van het schip, waar men een waar bloedbad aantrof, maar van de lijken geen spoor. Die waren waarschijnlijk overboord gegooid. Uit de brandkast waren drieduizend dollar gestolen. Kapitein Ettore Viotti werd door de rederij in Genua op een vlieg tuig gezet, om het commando aan boord te gaan overnemen, Toen hij arriveerde wa« de toestand onder de bemanning onhoudbaar gewor den.. De Chinezen, de Filippijnen, de Italianen en de Zuidslaven vormden afzonderlijke 'clains'. die niet meer met elkaar omgingen. Iedereen wantrouwde iedereen. Onmogelijk dat de drie moorden door één enkele man waren ge pleegd. 'Onder de bemanning zaten zeker drie of vier moordenaars,' al dus kapitein Viotti. Het schip vervolgde zijn weg, naar India. Daar wilden de Filip- oijnen en de Chinezen beslist ach terblijven. De politie in Bombay verhoorde hen en alle anderen. Het antwoord was steeds hetzelfde: Ik weet van niks. Ik sliep'. Kortom: de hele bemanning van de 'Grane fors" had als een Wok gesnurkt, terwijl de moorden werden ge pleegd. De politie sloot tenslotte het onderzoek af met de woorden 'moord zonder bewijs'. Het schip kon vertrekken, een deel van de bemanning was nieuw aangevuld. In Genua stond de poli tie'echter op de kade te wachten. Want één van de ia Bombay ach tergebleven Filippijnen had aan de weduwe van de vermoorde kapitein geschreven: *Uw man werd gedood omdat hij er achter kwam, dat aan boord werd gesmokkeld'. Nieuwe verhoren volgden en vier van de Zuidslaven werden gearresteerd. Die zitten nu in de cel en houden hardnekkig vol onschuldig te zijn: 'Het waren de Chinezen!' Vandaag worden de kapitein, die zich nog altijd bedreigd voelt en de Italiaanse leden van de bemanning opnieuw ondervraagd. Wat de uit komst ook mag wezen: kapitein Viotti zal uitvaren om de 'Grane fors' naar zijn laatste rustplaats te brengen. Wie wil nog op dit oude schip varen? DUBLIN (AP) De Ierse tv ls gis teravond alleen ln de lucht geweest voor het nieuwsbulletin. Daarna ging het technisch personeel weer ln staking voor een loonsverhoging van 36 gulden per week. BEIROET CAP) Na een week lang als een held te zijn behan deld, is de Franse vliegtuikaper en judoleraar christian Belon gisteren toch in arrest gesteld. Belon,- die op 9 januari een vliegtuig van TWA dwong naar Beiroet koers te zetten, is nu officieel beschuldigd van beperking van vrijheid van passagiers en bemanning. Ook werd hij aangeklaagd wegens onwettig wapenbezit en het dreigen met wa pens. Zes dagen na de kaping werd de Fransman voorwaardelijk vrijgela ten, maar de officier van Justitie ging tegen deze beslissing in beroep en ls gisteren in het gelijk gesteld Terwijl hij op vrije voeten was, is Belon enige dagen de persoonlij ke gast geweest van minister van Binnenlandse Zaken Kamal Jum- blatt. In de pers verschenen loven de verhalen over hem. De laatste dagen werd echter duidelijk dat men toch niet zo ingenomen was met de vliegtuigroof. RABAT (Reuterj Koning Hassan van Marokko heeft meegedeeld dat hij als eerste ambtenaar van het laad twee maanden salaris zal storten Jc een fonds voor de slachtoffers van de recente over stromingen. Het inkomen van de 40-jarige vorst is niet bekend. De jaarlijkse onkostenvergoeding die hij van-de «gering krijgt, is 1,4 miljoen gul den. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Inbrekers hebben vrijdag ln alle vroegte de brand kast van het Enschedese vleesbe drijf Esco met een snijbrander ge forceerd. De daders verdwenen met een bedrag van 18.000 gulden, dat bestemd was voor de uitbetaling van lonen. Volgende week woensdag verga dert in Fraag het centrale comité van de communistische partij, waarvan Duboek op papier nog steeds lid is. Het schijnt, dat de orthodoxe tegenspelers van par- tij„hef Husak op die bijeenkomst Dubcek alsnog willen dwingen te bekennen medeverantwoordelijk te zijn geweest voor de 'rechts gerich te opportunistische politiek van het voorjaar van 1968, die anti-so- cialistlsche en contrarevolutionaire elementen de wind ln de zeilen blies'. Het wordt in Praag zelfs niet uitgesloten geacht, dat enkele le den van het hoogste partijorgaan Dubceks naam in verbinding zullen brengen met het kort geleden op gerolde 'trotskistische komplot'. In dat geval zal de gedeemoedlgde Slowaakse partijveteraan nimmer 'n Ankara aankomen. Dat er in de leiding van de onder Husak in or thodoxe zin gereformeerde partij genoeg functionarissen rondlopen, die Dubcek liever vandaag dan morgen in de beklaagdenbank zou den willen zien, is bekend. Kort na zijn benoeming tot am bassadeur in Turkije, schreef Oldrich Svestka, de stalinistisch# hoofdredacteur van het blad Tri- buna over Dubcek: 'Hij is toch on der ons en wij hebben hem op de koop toe nog een warm plaatsje om geld te verdienen gegeven.' Het staat echter ook vast dat partijchef Husak en president Svoboda tegen disciplinaire maatregelen tegen Dubcek gekant waren en hem daarom naar Turkije wilde ver bannen. Alexander Dubcek vloog echter niet op de afgesproken dag naar Ankara, hoewel zijn plaats in het vliegtuig al gereserveerd was. Ken nelijk was er in de partij nog geen eind gekomen aan het touwtrekken tussen de 'valken* en de 'duiven' over zijn lot. Ongeveer tegelijkertijd werd van officiële zijde het bericht verspreid, dat er een trotskistisch komplot was opgerold. De studenten en ar beiders, die deel uitmaakten van een 'revolutionair socialistisch# pattij' zouden met steun van 'ge lijkgezinde westelijke organisaties' een staatsgreep in de zin hebben gehad. Wie de leiders van dit zoge naamde komplot waren, werd niet meegedeeld. Wel werd gezegd dat in pamflet ten van de onbekende revolutionai ren ideeën van Mao Tsetoeng, Dutschke, Luigi Longo en Garaudy werden gepropageerd, communisten die men veel in de schoenen kan schuiven, maar niet dat ze volge lingen van Trotski zijn. De indruk ontstónd, dat er direct verband moest bestaan tussen Dubceks uit gestelde vertrek en de arrestatie van de initiatiefnemers van een 'antibureaucratisehe revolutie'. Intussen wacht Alexander Dub cek in zjjn geboortestad Bratislava af wat hem te wachten staat. Hij is kort geleden begonnen En gelse les te nemen om zich zo voor te bereiden op zijn nieuwe taak. Het liefst zou hij als eenvoudig ar beider in een fabriek gaan werken. Hij beschouwt zich zelf niet alJ een geschikte ambassadeur. Maar omdat de laatste diplomatieke ver tegenwoordiger van Tsjechoslowa- kjje in Ankara (wegens sympa thieën met Dubcek!) weg moest en zijn post sedertdien vacant is, moet de partijleiding gauw een beslissing nemen. Of Dubcek ten slotte toch zijn vliegbiljet zal kunnen gebrui ken, is een vraag, waarop pas na de 28ste januari door het centrale co mité een antwoord zal worden ge geven. LONDEN (Reuter) Een ge rechtshof in Londen heeft een vonnis van negen jaar gevangenis straf wegens verkrachting na een jaar verminderd met twee jaar, nadat bekend was geworden dat de veroordeelde in de oorlogstijd jaren gevangen heeft gereten bij de na zi's, 'Gevangenisstraf is voor hem veel zwaarder dan voor een ander,' was de overweging van het Hof. Benno Taylor (37), geboren in Letland, heeft een joodse moeder en een Russisch-Engelse vader. Hij werd in 1941 naar een concentra tiekamp gebracht na een jaar in de bossen te hebben gezworven. 'De veroordeelde heeft niet de kans ge had op te groeien in een normale samenleving,' heeft het Hof nu overwogen. 'Zijn misdrijf is zeer ernstig, zijn straf moet worden be paald met inachtneming van het geen hij in het verleden heeft doorgemaakt,'

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2