Raad reageert op over adoptie Biafraantjes BOMEN OUDER MET STANGEN EN BOUTEN ir MOEILIJK AVONDJE GEMEENTERAAD Tekeningen over Biafra morgen avond noe te zien In Schiedam en Vlaardingen De onschuldige verleiders voor Fïlmkring Wim Vrijland bekerwinnaar Overwicht van Schiedam toch beloond met overwinning Jaarver gade ring maatschappij voor tuinbouw en plantkunde Burgerlijke stand M „Samenleving is slordig mei bomen," zegt boomcliimrg Buddiiigli' Twee teams Weinig attracties b Nieuwe officieren bij korps Schiedam Leger des Hei Is Korfbal W" W PINSDAG 27 JANUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 1b (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse gemeenteraad heeft het gisteravond tijdens de vergadering wel moeilijk gehad. Niet zozeer met de aan de orde zijnde voorstellen, maar wel met allerlei bijkomstigheden. Uitgebreide discussies wa ren er over een vraag, die geen vraag maar een voorstel bleek te zijn en over een amende ment dat eerst niet en toen weer wel een amendement was. Een en ander ging ge paard met het indienen van allerlei voorstellen, stemmin gen en een schorsing van de vergadering. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De brief van docenten en leerlingen van de r.-k. Liedewyschool voor lager en middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs in Schiedam, waarin wordt voorgesteld als gemeente Schiedam een paar Biafraanse kinderen te adopteren, is gisteravond door de gemeenteraad voor kennis geving aangenomen. De Belgische cineast Marcel Verbrugge filmt boomchirurg Buddingh' in actie in een Vlaar- dingse vieugelnoot. Hij filmt voor de Belgische televisie, die de Belgen wil tonen hoe zuinig de Nederlanders op hun bomen zijn. In België geldt een kap verbod; er gingen er daar te veel voor de bijl. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Ze zijn ongeveer 70 jaar oud en over het algemeen zijn ze van bin nen hol. De ingerotte gaten worden nu uitgefreesd schoongemaakt en daarna ge ïmpregneerd met een schim- melwerende stof". Eén van de gebroeders Copijn bij een gat in de boom, erin gezragd om te kunnen schoonmaken. Zware bouten geven de boom weer stevigheid. Geheel rechts: de moeren, die later worden overgroeid. VLAARDINGEN Uit het overzicht 1969 van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden-Maas blijkt een grote verdeeldheid van mening te bestaan over de behaalde resultaten van 't afgelopen jaar tussen de mid denstand van Schiedam en die Vlaardingen. Hoof dbr ekens over formele kwesties Het begon allemaal met een vraag van het PSP-raadslid, mevrouw J. H. H. Gerding-Eggink, die zij voor het wagenhalfuurtje indiende. Zy vroeg of B. en W. bereid wa ren een verzoek, gericht aan mi nister Luns van Buitenlandse Za ken, een aantal dagen op het stad huis ter ondertekening gereed te leggen „voor al die inwoners van Schiedam, die aan ondertekening van dit verzoek behoefte hebben." De inhoud van dit verzoek was: „Ondergetekenden, allen inwoners van de gemeente Schiedam, verzoe ken de minister van Buitenlandse Zaken, zijne excellentie minister Luns, zich persooniyk binnen zeer korte tijd naar Nigeria te begeven, om bij de Nigeriaanse regering met kracht op te komen voor volledige hulp aan het volk van Biafra". B. en W. bleken hiertoe echter niet bereid. Voordat burgemeester H, Roelfsema dit meedeelde, moest hem toch eerst van het hart dat het vragenhalfuurtje is bestemd voor het stellen van vragen en het verkrijgen van informatie. „Maar dit is een voorstel", meende hy. „en voorstellen moeten drie maal 24 uur van te voren worden ingediend om aan de agenda te worden toe gevoegd." Maar B. en W. bleken vooral niet bereid omdat „het niet gebruikelijk is het gemeentehuis als brievenbus te laten fungeren", aldus de burge meester. ..Er zijn andere westen om Luns te berichten", vond hij. Mevrouw Gerding reageerde met: „Willen B. en W. niet, wat ik een teken van armoede vind, dan doen we het langs politieke weg." Daarna kwam de amendements kwestie. Aan dc orde was een voorstel in zake een verzoek van de vereniging tot bevordering van christelijk on derwas om financiële medewerking voor het aanbrengen van een gas- verwarmingsinstallatie in de school voor g.l.o. aan de Burgemeester van Haarenlaan. Het voorstel van B. en W. hield in de gevraagde medewerking niet te verlenen. In de school was name ly k een oliestookinstallatie, waar van de ketel vernieuwd moest wor den. Maar terwyl het overleg hierover tussen het schoolbestuur en B. en W. nog gaande was, heeft het schoolbestuur een gasverwarmings- iustallatie laten plaatsen. Volger,? preadvies van B. en W. had v van kunnen worden niet het aanbrengen van een nieuwe ketel by dc- aanwezige olie stookinstallatie. Volgens hun bere kening bedragen de meerdere kos ten voor het vervangen van een oliestook- door een gasverwar- mingsinstallatie ongeveer 5000 gul den. Op grond hiervan stelden B. en W. voor de gevraagde medewerking niet te verlenen, maar wel het schoolbestuur de normale bijdrage (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De afdeling Schie dam van de Koninklijke Nederland se Maatschappij Voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op donderdag de jaarvergadering. Op de agenda staat o.m. een be stuursverkiezing. Voorts heeft het bestuur voor de komende weken een aantal bijeen komsten gepland waarop lezingen, worden gehouden en dia's vertoond. Maandag 23 februari zal de heer H. W. Vink, oud-tuinarchitect van Rotterdam, dia's laten zien over bomen en heesters in parken en tuinen. Op donderdag 26 maart zal de heer G. v. d. Feijst, Schiedams stadsarchivaris, een en ander ver tellen en laten zien over Rome en omgeving. Op maandag 23 april zai de heer De Bruin, chef-gemeentekwekerij, uit de doeken doen hoe een balkon in een klein tuintje kan worden veranderd. Alle bijeenkomsten worden ge houden in „Irene" en beginnen om 8 uur. te geven in de kosten van vervan ging van de ketel. Het FCG-raadslid S. Kuiper was het hier niet mee eens. Hy wilde wel de gevraagde medewerking ver lenen, ook al betekende dat dan een extra-uitgave van ongeveer 5000 gulden. Hy kwam met een amende ment, ondertekend door mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen (k.v.p.) en de heer J. van Katwyk p.c.g.) Maar het amendement betekende een zo ingrijpende wijziging van het voorstel van B. en W., dat dis, J. Bastiaans (p.v.d.a.) zich begon af te vragen of het amendement nog wel een amendement was, of een voor stel. Wethouder mevrouw G. D. Ver- wey-de Graaff vond het wel een amendement. En toen begon de dis cussie over „wat is nou eigenhjk een amendement." Burgemeester Roelfsema kwam tot de ontdekking dat het toch eigeniyk om een nieuw voorstel ging. CPN'er B. E, Collé adviseerde: „Laat de heer Kuiper een voorstel indienen dat B. en W. hun voorstel intrekken." Er kwam een voorstel te stemmen over het voorstel van B. en W. Maar, vond de heer S. J. Rosman f p.c.g.). dat kan niet. want de heer Kuiper heeft een amendement in gediend dat er nog ligt en niet zo maar vergeten kan worden. Toen kwam de burgemeester met het voorstel dan maar te stemmen over de vraag of het amendement we! of niet een amendement was. Maar ook dat bleek niet de op lossing. De vergadering werd ge schorst. Er werd druk overleg ge pleegd en in een boekje nageplozen wat een amendement is. Wethouder Verwey deelde mee dat het college van oordeel was dat het amendement toch een amende ment was. maar het wel anders op gesteld wilde zien dan de heer Kui per had gedaan. Voorts merkte zy op dat. wanneer de raad het amen dement zou aanvaarden er ,.'n on- biliykheid zou worden begaan," om dat het schoolbestuur een te hoge uitkering zou krijgen. Het amendement werd met 20 stemmen tegen en 13 voor verwor pen. Het voorstel van B. en .W. werd met 22 stemmen voor en 11 tegen aangenomen. Dit besluit viel na een ongeveer drie kwartier durende discussie. Toen kwam er nog de discussie over het voorstel een vaste com missie van advies en bijstand voor algemene en bestuuriyke zaken in te stellen. Drs. J. H. Simons (p.v.d.a.) wilde dat deze commissie openbare vergadering zal houden. Mevrouw Gerding wilde een an dere formulering over de samen stelling van de commissie. Burge meester Roelfsema meende op dit alles „geen zinnig woord" te kun nen zeggen. Hij stelde voor „het zaakje aan te houden". De heer Simons stelde voor even te pauzeren om nader overleg in de fractie te kunnen plegen. Gevolg: discussie over de vraag welk voorstel nu eerst in stemming moest worden gebracht. Het besluit viel: pauzeren. Later bleek niemand er gelukkig mee te zijn het voorstel aan te houden. Burgemeester Roelfsema zegde toe zich met de wethouders te beraden over openbaarheid van commissievergaderingen. Hij stelde voor overeenkomstig het voorstel te besluiten. Mevrouw Gerding kwam nog met een amendement over die andere formulering. Het werd voldoende ondersteund, dus kwam het in be spreking. Het werd verworpen en alsnog werd het voorstel van B. en W., zonder stemming, aanvaard. Burgemeester H. Roelfsema wees erop dat de situatie in Nigeria erg verward is en dat ook niet bekend is of oorlogsslachtoffers wel geadop teerd kunnen worden. Hij deelde mee dat B. en W. later eventueel op de brief terug kunnen komen. Alle raadsleden gingen hiermee akkoord. Eveneens ging de raad ermee akkoord dat de tweede openbare la gere school in Groenoord en de Openbare kleuterschool in Kethel in stand worden gehouden, ondanks het feit dat deze scholen niet het vereiste minimum-aantal leerlingen hebben. De subsidieregeling betreffende de onderhoudskosten van wind- en wa termolens werd gewijzigd overeen komstig het voorstel van B. en W. Aangenomen werd ook het voor stel een krediet van 12.700 gulden te verlenen voor het aanbrengen van geluidsisolerende voorzieningen in de muziekschool aan de Lange Nieuwstraat. Bij de behandeling van dit voor stel maakte drs. J. H. Simons (p.v.d.a.) van de gelegenheid ge bruikt te vragen of B. en W. er over zouden willen nadenken de muziekschool uit te breiden tot een muzisch centrum. Wethouder me vrouw G. D. V,rweu-de Graaff vond dit „nogal veel gevraagd". Maar ze meende later dat het mis schien toch wel nuttig zou zijn deze suggestie door te spelen naar de leiding van de muziekschool. Aan het begin van de vergade ring bracht de heer P. Boschman (p.v.d.a.) namens de hele raad dank aan de Stichting Spaarbank anno 1820, die, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de bank, de gemeente een geldbedrag heeft geschonken. Dit geld is bestemd voor de restauratie van het caril lon in de toren van de Grote Kerk. Er is nu genoeg geld om met de restauratie te kunnen beginnen. B. en W. zullen hierover in de vol gende raadsvergadering met voor stellen komen. SCHIEDAM Geboren: Micel z.v, E. van der Vlies en M. E. van Steenoven: Constance d.v. A. de Geest en J. C. Faasse, Ramon A. z.v. B. Mudde en G. A. Snaaijer, Sylvia A. d.v. A. H. Hermsen en A. Woltman. Catharina A. d.v. A. A. M. Koning en J. Breddels, Erna J. d.v. C. Barel en Z. H. Louissen, Salomon z.v. J. K. Pijl en P. Stam. Yvonne d.v. L. van dder Heide en Z. J. Peters. Getrouwd: N. Verboom en A. van IJsseldijk. P. M. Vugts en E. B. Taffijn. A. Bakker en M. J. van Diggele. Overleden: C. den Dunnen. 73 jr, K. R. Heeres, 74 jr, F. A. Speijer, 42 jr. Boomchirurg F. C. Buddingh' (21) praat over zyn patiënten („In Duitsland noemen ze ons Baum- pfleger") aan het Verploegh Chas- séplein te Vlaardingen. Het zijn oude. scheef staande vleugelnoten, hard op weg om van binnenuit weg te rotten en daardoor ver zwakt. Maar ze staan mooi aan dat plein. Daarom heeft de ge meenteraad besloten geld beschik baar te stellen voor een chirur gische behandeling. Het bedrijf van de gebr. A. en J. Copijn te Groenekan (D.) is het enige in Nederland, dat boom- chirurgisch kan ingrijpen. Het drie jaar oude bedrijf heeft het druk en krijgt, het steeds drukker, voor- al nu aardgas uit een lekkend bui zenstelsel vele bomen in de steden met de dood bedreigt. „Hij kan vandaag omvallen en hij kan over een paar jaar omval len". zegt de heer Buddingh' over de toestand van de bomen. „Na de behandeling moet hij alleen maar groeien en niet meer rotten. Ais je de levensomstandigheden voor zo'n boom optimaal maakt kan hij onbeperkt doorgroeien." Aan de verbetering van de le vensomstandigheden van deze vleugelnoten werkt een team spe cialisten sinds 8 januari met lad ders. kettingzagen, moeren, bouten en stangen. „Het steunweefsel in de boom is verteerd", legt de heer Buddingh' uit, „en het is niet erg om daarin te snijden." Er is een langwerpig gat in de bast gezaagd, zodat de chirurg helemaal in zijn patiënt kan verdwijnen. Is de boom van binnen schoongemaakt en behan delde daarby hoort een drainage, zodat er geen water in de boom blijft staan dan wordt de wond als het ware gehecht met een aan tal stangen, die stevig in het hout worden vastgezet. De wond in de boom het cambium, zegt de heer Buddingh' wordt met lacbalsam inge smeerd. „Het is waterafstotend, maar poreus materiaal, waarin een stimulerende groeistof zit. Na verloop van tijd zijn de stangen en moeren volledig overgroeid." Met een flexibele, cementen wand wordt het gat ten slotte dichtge maakt, Dat 'toont wat beter. Ook dit cement verdwijnt later weer achter het hout. Dat was de stam. Ook de rest van de boom krijgt een beurt. De kruin kan wat worden uitgesneden, uit gedund, zodat de stam minder heeft te torsen. Oude snoeiwonden krijgen een behandeling en men dient de bomen een organische meststof toe. „Het is voorraadbe- mesting". vertelt de heer Bud dingh". .Elk jaar komt er een zekere hoeveelheid voeding vrij." De Groenekanse chirurgen krij gen hun opleiding in het bedrijf. De gebr. Copijn deden hun ervaring op in Duitsland, waarheen dit won derlijke vak vanuit de Verenigde Staten overwaaide. „In 't begin van de negentiende eeuw nam de boomchirurgie daar een grote vlucht. De Davis Com pany houdt zich er daar mee bezig", zegt de heer Buddingh", die als verklaring voor het late overwaaien naar Nederland op geeft: „Als de wereld vergaat ga ik naar Nederland: daar gebeurt alles vijftig jaar later". De boomchirurgen geven hun vak in Nederland veel bekendheid. Zij houden lezingen, geven her en der adviezen en doorkruisen het land met twee teams, elk voorzien van een materiaalwagen. Voor de heer Buddingh' is een boom meer dan een ding dat zono dig behandeld moet worden. „In de samenleving zijn bomen onmis baar. Zij produceren zuurstof, zui veren de lucht van stof en hebben invloed op het klimaat". Ze zorgen voor wat verkoeling. Voor zij aan een behandeling beginnen produceren zij een rap port over de bomen voor de op drachtgever. „Soms", zegt de heer Buddingh', .zeggen we: Alsjeblieft, hak ze om". Hij ziet onderweg "ooral de bomen, zoals een dierenarts vooral de die ren ziet. Hoe behandelt de samen leving de bomen? „Erg slordig", zegt hij, „in 't oosten van het land slordiger dan in 't westen, waar men langzamerhand zuinig begint te worden. Maar er wordt vrij licht geoordeeld over het wel of niet behouden van een boom. Men krijgt nog steeds gemakkelijk een kapvergunning." Vlaardingen zal een stel dure vleugelnoten, kastanjes en plata nen tot in lengte van jaren behou den, compleet met staalkabels als stormankers. spanankers in de slecht vergroeide vorken en stalen pijpen ter onderstutting. Zo is men in Schiedam, tevreden over de geboekte resultaten, terwijl Vlaardingen meldt, dat de omzet ten met vyf a tien percent zijn achtergebleven by het voorgaande jaar. Aan de andere kant wordt er mel ding gemaakt van het feit, dat in Schiedam een afvloeiing heeft plaatsgevonden van kopers ten gunste van de koopcentra in Vlaar dingen en Rotterdam. Men geeft van Vlaardingse zijde op deze ver warrende tegenstrijdigheid de ver klaring. dat er wellicht geen reke ning gehouden is met de BTW en dat hierdoor een enigszins verte kend beeld wordt verkregen. .De op het eerste gezicht geboek te vooruitgang geeft bij ons na af trek van BTW een verliespost van vijf a tien percent, vandaar dat wy geen optimistisch geluid konden la ten horen." aldus de heer J. Ligt- hart van de Chr, Middenstandsver- eniging. Ondanks de tevredenheid by de middenstand van Schiedam, al dan niet de BTW ingecalculeerd, wordt van gemeentewege met de gedach te gespeeld of Schiedam nog wel een winkelcentrum waard is of dat men Schiedam wtser als woonstad moet gaan zien met de genoemde koopmogelykheden in Rotterdam en Vlaardingen. Nog een groot verschilpunt tussen de middenstand van beide gemeen ten is dat in Schiedam de winkel centra in de buitenwijken optimis tischer gestemd zyn dan die in het centrum, terwijl in Vlaardingen juist het omgekeerde het geval is. Vormt het voor de Vlaardinger geen bezwaar om naar het centrum te gaan (redelijke parkeergelegen heid, goede verbinding), de Schie dammer is eerder geneigd om z(jn boodschappen in de buurt te doen, daar het in 't Schiedamse centrum nogal aan het een en ander ont breekt. De wensen van de centrum winkeliers aldaar zijn dan ook vol doende bekend: stadssanering, city vorming en parkeergelegenheid, die als een injectie moeten dienen voor de gevestigde middenstand, Eén ding is echter in beide steden zeer duidelijk. De kleine winkeliers hebben het erg moeiiyk. Vele win keliers hebben reeds het byitje er by neergelegd en zy zullen de laatsten niet zyn. De enige oplos sing, die voor velen overblijft is om tot sanering over te gaan. Het blijkt echter dat eigen belang, het verliezen van zelfstandigheid, voor heel wat kleine winkeliers een on overkomelijk bezwaar vormt. Over het Schiedamse VW wordt in het overzicht gemeld, dat deze geen uitbreiding verwacht van het vreemdelingenverkeer gezien de weinige toeristische attracties in de stad. Wel ziet de VW het aantal inlichtingen aan de eigen bevolking in de nabije toekomst door de steeds toenemende vrije tijd aanzienlyk toenemen. Om dit zo goed mogelyk te kunnen opvangen acht men het wenselijk, een betere behuizing te betrekken. Het ziet er echter niet naar uit, dat Het Provinciehuis, dat de VVV als toekomstig kantoor is toegezegd, de eerste jaren betrokken zal kun nen worden. Dit staat een gezonde ontwikkeling van de VW In Schie dam in de weg, daar men momen teel door de beperkte ruimte de fol- dervoorraad zo klein mogelijk moet houden. By navraag naar de resultaten van de VW in Vlaardingen, waar van in het overzicht geen melding werd gemaakt, bleek, dat tot op dat moment het aldaar gevestigde bu reau door de K. van K. niet voor vol was aangezien. „Daar het echter al aardig op een VW begint te lijken zullen wij in de toekomst niet nalaten ook daar van de gang van zaken te melden." aldus een functionaris van de Ka mer. Het bureau zelf bleek bij infor matie nog niet in staat te zyn iets mede te delen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De tentoonstelling van kindertekeningen over Biafra in de sociëteitsruimte van Centrum Dukdalf in de Schiedamse Lek straat is ook morgenavond nog te bekijken. Het Centrum Dukdalf heeft het afgelopen weekeinde verschillende activiteiten ontplooid om geld in te zamelen voor de hulpverlening aan Biafra. Een ervan was de tentoon stelling die zondagmiddag door burgemeester H. Roelfsema werd geopend. De bedoeling was die avond alle 500 tekeningen weer van de muren te halen. Maar gezien de belangstelling is besloten de werkstukken van de la gere scholieren nog even te laten hangen. De tekeningen zijn mor genavond van 7 tot 9 uur te be zichtigen. Tevens is er die avond, eveneens in het kader van de acties voor Biafra. een discobalavond. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Onder auspiciën van de Schiedamse Filmkring wordt vanavond een filmvoor stelling gegeven in de kantine van de rijksscholengemeenschap aan de Hugo de Grootstraat in Schiedam. Gedraaid wordt De onschuldige verleiders van de Poolse regisseur Andrzej Wajda. De voorstelling begint om 8 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het korps Schie dam van het Leger des Heiis houdt op zaterdag 31 januari een bijeen komst in de legerzaal aan de Lange Haven, waarop gelegenheid zal zijn kennis te maken met de nieuwe bevelvoerende officieren van het korps, kapitein en mevrouw H. J, Rentink-Geboers. De bijeenkomst vindt 's middags plaats van 3 tot 4 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Zoals werd ver wacht is de 18-jarige Wim Vrijland clubkampioen van „Damclub Schie dam" geworden. Hij is hierdoor in het bezit gekomen van de wisselbe ker. Aanstaande vrijdag zal hem de beker en een medaille, die hij mag houden, worden uitgereikt. Dat zal gebeuren voor de aan vang van de eerste ronde om het kampioenschap van Schiedam. Eén en ander vindt plaats in het club lokaal aan de Oude Maasstraat, (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Een wilskrachtig Schiedam heeft in sporthal Mar griet een goede overwinning op het Ridderkerkse Ten Donck behaald. De Ridderkerkers, tot nog toe on geslagen, moesten na een boeien de strijd met 43 de meerderen in de Schiedammers erkennen. In een van de eerste minuten nam Ten Donck de leiding en on danks verwoede Schiedamse pogin gen bleef dat geruime tijd zo. Het Schiedamse overwicht werd door Freek Veer ongeveer tien mi nuten voor de rust in een doel punt uitgedrukt, toen hij een vrije worp van de Ridderkerkers binnen de afstand onderschepte, hetgeen de scheidsrechter ontging. Zonder moeite deponeerde hij ae bal in de korf: 1—1. Ten Donck kwam op 2—1 na goed doorzetten van één der dames, waarna Chris Niehofc direct hierna de ruststand op 2—2 bepaalde. Na de rust sensatie in ovefrloed, toen binnen enkele minuten aan Ten Donck twee en aan Schiedam drie straf worpen werden toegekend. Ten Donck scoorde hieruit eenmaal en Schiedam tweemaal, wat 4—3 be tekende. Ondanks verwoede pogingen slaagden de gasten er niet meer in te doelpunten en kon Schiedam juichend het eindsignaal begroeten. Voor Odi was het ook een goede week. Excelsior verloor van Avanti met 4—2 en zag,hierdoor zijn ach terstand op Odi'tot 5 punten ver groot. Met nog drie wedstrijden te spelen hebben de Schiedammers nqg twee punten nodig om zich kampioen te noemen. Reeds woens dagavond kan de vlag in top, wan neer in de Enk van Avanti word gewonnen.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1