Ideaal van Informatiecentrum-man Jurgens Gokautomaten in snackbar: i 150 boete Vakanties afstemmen op rijks scholen Cabaret en kelderfeest in museum ABK eens met rapport over I LPb O-bestuur Geringe publieke belangstelling voor stadsarchief Politieklappen volgens onderzoek gerechtvaardigd 1 15.1 NEERLANDS HOOP IN BANGE DAGEN Wie bracht kinderen van vermoorde bij politie Mannen stelen voor ruim ƒ260 kleding Achter streven Diepersloot Maar meer bezoekers kan men niet bergen ëWrotax 1 GEM krijgt steviger positie in Terneuzen Oogarts promoveert Rijnmond vraagt gemeenten: CM CM DONDERDAG 29 JANUARI 1970 HET VRIJE VOLK Geert Jurgens: „Niemand iets opdringen". .(Van een onzer verslaggeefsters) - SCHIEDAM „Ik weet nog goed, dat je pas over het wel of niet in dienst gaan ging nadenken toen de oproep al in de brievenbus was .lekomen. Je werd te weinig voorgelicht over het vraagstuk oorlog en vrede. Overtuigd van het feit, dat de militaire dienst voor jou onaanvaardbaar was, en dat louter gevoelsmatig, werd je met een wantrouwige buitenwereld ge confronteerd. Een wereld die ervan uitging dat degenen die over dienstweigeren nadachten naar d-e psychiater moesten en niet zij,'die de dienst aanvaardden". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De kantonrechter te Schiedam heeft de snackbarhouder B, te Schiedam veroordeeld tot een boete van 150 of 15 dagen wegens het in zijn snackbar hebben van twee gokautomaten. Bram Vermeulen (23) en Freek de Jonge (25), twee „dwaze" Amsterdamse studenten. SCHIEDAM De Vereni ging van Vrienden van het Stedelijk Museum te Schie dam en de Algemene Schie- damse Kunstkring Cultura, die allebei een wat ruimer .programma wil'.tn gaan bren gen met „eigentijdse se- mentsvomienhebb c,a. gevonden. (Van een onzer verslaggevers; ROTTERDAM De Algemene Bond van Kunstenaars en 't Orkestenver'oond hebben via "n communiqué, gistermid dag verschenen, hun instemming betuigd met het rapport dat de commissie-De Boos begin deze maand aan de wethouder van Kunstzaken heeft uitgebracht over het Rotterdams Plvl- liarmonisch Orkest. SCHIEDAM De belang stelling van de bevolking voor de plaatselijke historie is gro ter dan over het algemeen (Van een. onzer verslaggevers) ROTTERDAM De politierechter heeft gistermorgen de 21- jarige Rotterdamse verwarmmgsmonteur Gerrit B. tot een gevangenisstraf van twee weken en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeeld. (ADVERTENTIE) wordt aangenomen. Tot deze conclusie komt Schiedams stadsarchivaris, drs. G. van der Feijst, in het jaarverslag van het gemeentearchief. 1 r je keus om wel of niet in dienst te gaan Deze ervaring van de Schiedam mer Geert Jurgens leidde ertoe dat hij zich geheel is gaan wijden aan •het geven van voorlichting aan jon gelui d2e op het punt staan opge roepen te worden voor de militaire dienstplicht. Sinds een half jaar draait nu in Schiedam het Informatiecentrum Militaire Dienstweigering, opgericht door Geert Jurgens. Aanstaande dienstplichtigen en hun ouders kun nen by het bureau terecht voor in formaties over de dienst en de pro cedure van dienstweigeren. Op de lange duur hoopt Geert Jurgens, zal „men" misschien an ders gaan denken over dienstweige ren, zal men niet direct vinden dat degene die dienst weigert naar een psychiater moet. „Als ideaal zien wij, dat er in de toekomst een vrije keuze zal bestaan en ook, dat er dan nuttiger werk zal kunnen worden verricht door degenen die 't dienst weigeren gekozen hebben," zegt hij. Het bureau heeft momenteel een studiegroep geformeerd die zich ge heel in het vraagstuk van oorlog en wede gaat verdiepen. Verder heeft men plannen om door middel van een actiegroep de heersende opinie over het dienstweigeren te doorbre ken zonder d&arby de bedoeling te hebben ook maar iemand tegen zich in het harnas te jagen. Geert Jurgens zegt hierover: „Wu willen beslist met de fout maken iets op te dringen, maar wij willen wel trachten de mensen meer voor .(Van.een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Uit het onder zoek naar de moord op de 32-ja- nge mevrouw Zuidmeer in de Hol landsestraat heeft de politie vast gesteld dat de twee zoontjes (tien en acht jaar oud) van de omge brachte vrouw door een onbekende man naar het politiebureau Sande- hngplem zyn gebracht. Zij kwa men aahgifte' doen van de moord. De onbekende bracht de jongens omstreeks 4.30 uur via de Groene Hilledijk naar het bureau. De re cherche van het bureau Sandelmg- plem verzoekt de man zich te mel den voor het geven van inlichtin gen. (Van een onzer verslaggevers! ROTTERDAM De 22-jarige R. D. en de 22-jarige H. B. zijn gisteren bij het kledingmagazijn van Kreym- borg op het Beursplein aangehou den. Het tweetal had voor ruim 260 aan kleding m deze Winkel gestolen. Verdacht van diefstal van vier grammofoonplaten by ter Meulen aan de Binnenweg is aangehouden de 22-jarige besteller H. D. Vannacht zyn aangehouden de 26-jarlge assistent-producer H. S„ de 25-jarige kantoorbediende J. H. en de 24-jarige verkoopster C. D. Zij stonden met twee auto's by een in aanbouw zynde torenflat aan de Hammarskjoldpiaats. In de auto's vond de politie een aantal bakste nen, een doos zand en een zak ce ment. Dat alles was even tevoren op het bouwterrein gestolen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De oogarts D. J. Boet hoopt donderdag 12 februa ri in het auditorium van het Dijk- zigtziekenhuis te promoveren tot doctor in de geneeskunde. De titel van zijn proefschrift is Toxic ef fects of Phenothiazines on the eye. Promotor is prof. dr. H. E. Hen- kes. ROTTERDAM De 62-ja'- mevrouw P. B, S. Krevel-van Cr is vanochtend by het zemen de luiten van haar woning op t eerste etage aan de Russischestrc uit het raam gevallen. Zij werd rr> rugklachten naar het ziekenb- gebracht. Verdachte bevestigde kantonrech- ter mr. vV. E. van Vloten dat hij j wist dat dit een strafbaar feit was. Maar de apparaten waren ty'dens zijn vakantie geplaatst. "Na mijn terugkomst heb ik ze zolang m bruikleen genomen. De kerel waarvan ze zijn heb ik nooit meer teruggezien. En ik kon best wat extra geld gebruiken," aldus B. De officier van Justitie, mr. A. C. 't Hart, eiste 200 of twintig dagen; de kantonrechter wilde m zijn vonnis rekening houden met B's financiële onstandigheden. Wegens het door een rood stop licht njden werd de Vlaardmger J. A. H. conform de eis veroor deeld tot 100 of tien dagen en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van vier maan den (proeftijd twee jaar). H. had bij het stoplicht een kind aangereden, dat er weliswaar met de schrik van afkwam,„Ja. maar dat was onmacht. Ik zat in een file en het ging allemaal zo snel. En toen stak dat kind plotseling over,' zei hij. 'Natuurlijk, het licht voor de voetgangers stond reeds op groen. Nee. wij hebben de indruk, dat u beslist door wilde rijden en dat vinden wij erg,' zei mr. Van Vloten. Tot de volgende verdachte, H. W. ,M'. uit Rotterdam, zei mr- Van Vlo ten; 'U heeft bij hett achteruitrij den schade veroorzaakt aan een achter uw wagen geparkeerde auto. Dat klopt, hè?" - „Niet helemaal, edelachtbare," antwoordde M., 'de schade van 1 400, daar klopt geen barst van. Er w as maar een klem schramme tje.' - De rechter wees op b>" rapport waarin stond, dat de bur r ont zet was. De verdachte antv. ooi dele dat er 'niets van te zien was ge weest. 'Maar daarom was het nog wel Zo,' zei de heer Van Vloten. Mr. 't Hart zei dat verdachte ge probeerd had de zaak onderling te regelen en bij het mislukken daar van bijzonder kwaad was gewor den. Na de opmerking geplaatst te hebben, dat een bumper nu een maal voor het schokopvangen is gemaakt, was verdachte doorgere den. Verder bleek verdachte verge ten te zijn zijn verzekering over te laten schrijven. De officier eis te voor hefc eerste feit ƒ50 of vijf dagen met voorwaardelijke ontzeg ging van her rijbewijs van vier maanden en een proeftijd van twee jaar. Voor het tweede feit een boe te van 150 of 15 dagen. Hij vonniste voor het eerste ten laste gelegde conform de eis en voor het andere vergrijp, de men selijke vergeetachtigheid in aan merking nemend, ƒ75 of 7 dagen. De heer A. v. d. B uit Rotter dam werd ten laste gelegd, dat hij te hard had gereden, hetgeen hy voor het kantongerecht ten stelligste ontknde. „Ze hebben de verkeerde gepakt." Er passeerde mij een Volkswagen en die moesten ze hebben, maar mij niet," zei hij. De officier vond dat zijn ver haal niet opging, daar, zo zei hij, de moderne apparatuur de snelhe den apart opneemt en er dus geen vergissing mogelijk was. Hij eiste 30 of dne dagen. Het vonnis was eensluidend, wat de verdachte deed opmerken, dat het allemaal goed waardeloos was. tf (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Rijnmond- DB heeft alle (23) Rijnmondge meenten gevraagd de schoolvakan ties zoveel mogelijk te laten samen vallen met die van de rijksscholen voor voortgezet onderwijs. De laat ste zijn in '68 landelijk vastgesteld terwijl gemeentelijke en bijzondere scholen nog raar eigen bevind kun nen handelen. Het Rijnmond-DB gelooft dat samenvallen praktische voordelen heeft. deze kwestie te doen openstaan. Zo organiseren wij voorlichtingsavon den voor jeugdsociëteiten, zyn wij iedere vrijdagavond tussen acht en tien uur in ons Informatiecentrum aan de Nieuwstraat te bereiken en hebben wij het plan binnenkort ook iets op de middelbare scholen te doen.r Tot nu toe heeft het bureau nog met veel gemerkt van de ouders van de toekomstige dienstweigeraars. Over. 't algemeen blijken dezen wei nig interesse te tonen. „Ik vmd dit erg jammer, vooral omdat het voor de jongens zelf zo belangryk is," zegt Geert Jurgens. „Ik zou zo graag zien dat juist mensen die een oorlogtijd hebben meegemaakt, zich wat meer open zouden stellen en zich niet vasthou den aan abstracties. Het zou toch veel reeier zijn als men het probleem eens anders zou willen benaderen. Eens naar de ge dachten en achtergronden van de geweldloze weerbaarheid zou willen luisteren en eerlijk, openlijk en on bevooroordeeld zou willen discus siëren." Geert Jurgens weigerde tien jaar geleden zelf dienst. Hy gaf aan de oproep van de dienstkeuring gehoor en antwoordde aldaar op de vraag van de mterviewofficier of hy de dienst in dilde met een simpel: Neen, waarna hij naar een psychia ter werd gestuurd. En hij stoort zich ook nu nog steeds aan het idee, dat men van de geschifte gedachte uitgaat, dat je dan geschift zou zyn. zoals hy dat zelf uitdrukt. Het bleef hem bezig houden en hy' vatte al gauw het plan op om aan deze situatie iets te veranderen. Als eenling begonnen, kwam hy al gauw in aanraking met andere organisaties in het land en met po ktieke partyen die zich ook in dit vraagstuk verdiepten. Zo werden hem m die tyd zes jongelui uic zyn onmiddellijke omgeving doorge speeld. waarvan er inmiddels dne als gewetensbezwaarden werden er kend. Geert Jurgens geeft alleen voor lichting en laat de beslissing aan de persoon zelf over. Sinds 'n half jaar draait nu het informatiecentrum, waarvan hy veel verwacht. Een sub sidie voor, en een erkenning van het bureau als een even normaal verschijnsel als het bestaan van bu reaus voor informatie over dienst zaken van het ministerie van De fensie, zyn wensdromen van hem. Evenals de hoop dat iedereen, van welke party of van géloof dan ook, zich sympathiek zal willen opstellen en daadwerkelyke steun zal willen geven. (Van een onzer verslaggeefsters! En dat aan de voeten van twee dwaze studenten, zoals de vereni gingen dat zelf uitdrukken Geza menlijk hebben zij ervoor gezorgd dat op vrijdag 13 februari twee Amsterdamse studenten, Freek de Jonge er. Bram Vermeulen, hun cabaret „Neerlands hoop m bange dagen" m Schiedam zullen opvoe ren. Het tweetal maakt met dit caba ret een tournee door Nederland. Het is o.a. m het Rotterdamse Pic colotheater en m de Vlaardmgse Stadsschouwburg geweest. In Schiedam zullen ze hun „hoop" opvoeren in de aula van het Stede lijk Museum En wat ze nu precies doen? Welnu; „Terwij! Bram Ver meulen van achter een „hip" or geltje speelt, zmgt en gekke mimie- ken trekt, beweegt het slungelige lijt van Freek de Jonge zich over het toneel. Hij zmgt, speelt toneel, geeft sketches vol woordspelingen en weet tenslotte een kolderiek hoogtepunt te bereiken m een num mer, waarbij het publiek het niet kan laten mee te doen." Totzover „Museummeuws", waarin het ge beuren wordt aangekondigd. Om een beetje m ae sfeer te blij ven van deze blijkbaar nogal dwa ze toestand, wordt na afloop van het cabaret een museumfeest ge houden. Het is een zogenaamd ge- welvenfeest m de keider van het museum. Het studentenkwartet van Peter de Vries uit Delft zal er medewerking aan verlenen. De avond is toegankelijk voor alle Schiedammers, al of met Ud van de organiserende verenigingen. De toegangsprijs voor cabaret en feest samen is zes gulden. Gezien de beperkte zaalcapaciteit is het wel aan te raden bijtijds kaarten te bestellen. Dit kan gebeuren bij het museum of bij de secretarissen van de beide organiserende verenigingen. Het ca- baiet begint om half 9. Het feest zal tot 2 uur duren Tevens stellen beide organen zich achter het streven van alt violist Klaas Dierpersloot om voi- (Van een onzer verslaggeefsters) B. stond terecht voor het rijden onder invloed in een auto. Daar bij was hij m de nacht van 3 op 4 augustus vong jaar tegen twee geparkeerde auto's in de omgeving van zijn ouderlijk huis gebotst. Niet om dit feit kwam deze zaak in het nieuws. Dat gebeurde na dat Gerrit B. door drie agenten van zijn bed was gelicht, waarbij enke le harde klappen vielen. De vader diende een aanklacht tegen de po litie in en bracht de kranten van het geval op de hoogte. Gistermorgen, bü de behandeling van de zaak van het rijdm onder invloed, kwam het gebeurde nauwe lijks ter sprake. De politierechter, mr. A. Jolles, achtte h*t niit ver standig om de kwestie nog op te ra kelen. Zeker niet, nu een onderzoek door de rijksrecherche heeft uit gewezen, dat het nerveuze optre den van de verdachte als aanlei ding tot het handelen van de agen ten moet worden gezien. Neutrale getuigen bevestigen deze conclu sie: wel ruw maar niet onterecht. De raadsman van Gerrit B. had zo zijn eigen gedachten over het geen er die nacht is gebeurd. Maar ook hij wilde niet verder op deze kwestie ingaan. Hij vroeg de poli tierechter rekening te houden met het feit. dat de nerveuze verdachte zeer slecht heeft gereageerd op de celstraf die hem vanwege deze zaak in militaire dienst werd opge legd. Hij pleitte voor detentie m een strafinrichting, waar overdag gewerkt kan worden. De politierechter zegde dit toe. De officier van Justitie had acht tien dagen en negen maanden ont zegging geeist. In 1968 maakten byna 160 be zoekers gebruik van het archief, vo ng jaar waren het er ru m 170 On geveer de helft kwam uit Schiedam. In dit aantal zijn echter scholieren begrepen, die minder uit eigen his torische belangstelling kwamen dan wel uit harde noodzaak vanwege hun schoolopdracht een opstel over de stad te schrijven. Ondanks dat is er volgens de heer Van der Feyst toch een ten dens, die erop wijst dat steeds meer mensen uit belangstelling m de ar- chteven komen snuffelen. Maar in zijn geheel genomen vindt de heer Van der Feijst toch dat het aantal Schiedamse bezoe kers met bevredigend is. „Maar," aldus de archivaris, .er kan moei lijk stimulerend gewerkt worden, omdat het archief nu reeds te kampen heeft met gebrek aan ruimte in de leeskamer en gro-tere aantallen moeilijk zou kunnen ver werken." Verwacht word: echter dat de ge meentelijke archieven binnen af zienbare tijd hun behuizing aan het Oude Kerkhof kunnen verlaten, zo meldt het jaarverslag „Binnen afzienbare tijd", maar dat kan nog we! even aanlopen. Het plan is de gemeentelijke archieven te verhui zen naar het gebouv/ aan de Korte Haven, waar nu de dienst van ge meentewerken is gehuisvest. Deze dienst zal mettertijd onderdak krij gen in het nieuwe stadskantoor. De voorlopige huisvesting van het archief m het pand aan het Oude Kerkhof zal dus nog wel even ge handhaafd blijven. Dat „voorlopige" dateert trou wens ai uit 1898. In een raadsver gadering m dat jaar werd beslo ten het pand nummer 5 aan het Oude Kerkhof tot gemeentelijke ar chiefbewaarplaats aan te wijzen. Toen sprak men al van een voorlo pige bewaring, en lan „totdat daar voor definitief een geschikt gebouw zal kunnen worden aangewezen." ledige genoegdoening te verkrygen naar aanleiding van zyn schorsing en ontslag, die onlangs zonder op gaaf van redenen door liec RPhO- bestuur zyn ingetrokken. „Onze organisaties," schrijft men tev ens, „vinden het onbegrijpelijk dat men deze gelegenheid niet heeft aangegrepen om een andere door het stichtingsbestuur begane blunder tut de weg te ruimen. Wy doelen hierbij op het nog slepende proces tegen de tweede hoboïste, die medio maart 1966 is ontslagen." Over de kwestie-Diepersloot: „Gezien het feit dat de schorsing is opgeheven en niet tot ontbihdmg van de arbeidsovereenkomst zal worden overgegaan, nemen wy aar. dat de comrmssie-De Boon geen gronden heeft kunnen vinden die deze maatregelen zouden recht vaardigen." In het communiqué wyst men er verder op dat al eerder door de ABK en het Orkestenverbond voor stellen zijn gedaan voor verdere democratisering in het RPhO. Over de bestuursstructuur, die de com missie-De Boon voorstelt (zonder orkestleden), spreekt men zich nog met uit, „aangezien dit in. nauw overleg met de orkestleden zelf dient te geschieden", „In ieder geval." vindt men, „dient komen vast te staan, dat aan de orkestleden beslissende in vloed moet worden gegeven op de in het bestuur te benoemen per soon." TERNEUZEN/ROTTERDAM (ANP) N.V. Aug. de Meijer Zo nen te Terneuzen en de Graan Ele vator Maatschappij (GEM) N.V". te Rotterdam hebben gezamenlijk de aandelen verworven van de N.V. Terneuzen.se Graansilo Maatschap pij, aldus wordt in een communiqué meegedeeld. Beide bedrijven zul len hun overslag- en andere activi teiten ten dienste van het graan- verkeer over Terneuzen bundelen met de activiteiten van deN.V.Ter- neuzense Graansilo Maatschappij. Aug. de Meyer Zonen -is van oudsher de grootste stuwadoor ter plaatse. De GEM stationeerde eind 1967 een drijvende elevator in Ter neuzen, later gevolgd door een tweede. De Temeuzense Graansilo Maatschappij werd in 1961 opge richt door enkele firma's uit de graanhandel en de graanverwer- kencle industrie. Gehoopt wordt, dat Terneuzen niet alleen een grotere rol gaat spe len in het graanverkee'r komende uit Frankryk. maar ook in het in komende verkeer met bestemming Vlaanderen en Noords-Frankrijk, waarvoor Terneuzen zeef gunstig 1 gelegen, aldus de mededeling.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1