H. v. Wijk maakt al 45 jaar grafkisten n Pi P 4 i mmmmm s zou aandacht aan vakbeweging kunnen geven' Geslaagde toneelavond Brederode Éiisfc SfttL LEEMAN Sociëteiten in de sfeer van eenknal-knots-hip' carnaval Blik in keuken van Franse S1 Toorweaen 8 Vakbondsbestuur Burgerjon: „Vakbeweging kan Dolle Mina s niet steunen Verkeer op rijksweg bijna uur stil Beursplein afgesloten DOE HET ZELF DOE HET BETER METSKIL VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 HET VRIJE VOLK I; ■11 f,?J BROERSVEST 52 SCHIEDAM TELEFOON 26 75 94 FOTO FILM KIPPENREN TAARTEN DISCUSSIE NS-ambassadrice Irene Lutter uit Rotterdam han teerde de schaar om het lint in tricolore-kleuren door te knippen, waarmee de SNCF-expositie in de CS-hal te Rotterdam voor het publiek toegankelijk werd. ,Het is niet wat je noemt fijn werk (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM ?,Nee, hel is niet wat je noemt fijn werk, maar ik ben voor honderd percent geconcentreerd op de zaak en dan is het te doen," zegt de lieer H. v. M^'ijk (58). Al 45 jaar bouwt hij grafkisten, en mag Juj de grootste be grafenisondernemers uit Rotterdam tot zijn klanten rekenen. 'ader en zoon Van Wijk in de fabriek. Doodkisten bouwen betekent een dagelijkse confrontatie met de ellende van anderen. In 1903 begon zijn vauer in de ze ietwat lugubere branche. Wel iswaar bij een andere firma, maar in 1925 werd het huidige bedrijf gesticht. „We begonnen met niets en daar ben ik trots op. Nu; hebben we een florerende nering en dat is er aileen maai* gekomen doordat we keihard werken." De heer Van Wijk jubileert op 16 februari. Dan is hij precies 45 jaar aan de zaak verbonden. Een lange periode waarin veel is ge beurd en veel is veranderd. „Toen wijbegonnen, waren er in Rotterdam ongeveer twaalf kis tenmakers, nu zijn er nog slechts drie grote. Op het ogenblik gaat het in het groot, voor de ooriog werd alles met de hand gedaan, nu werken we met zware machi nes. Onze zaagmachine kan in een uur tijd hout voor zo'n vijftig kis ten op maat zagen." Een buitenstaander zal zich misschien afvragen waarom die produktie zo hoog moet zijn. De heer Van Wijk vertelt: „Er moet een behoorlijke voorraad zijn. ons bedrijf werkt niet alleen in Neder land, maar heel Europa is ons ar beidsterrein." Als er iets gebeurt, een ramp of iets dergelijks, dan moeten er vol doende grafkisten aanwezig zijn." Op dat punt heeft het bedrijf ge-, noeg meegemaakt. In 1953 waren er.talloze kisten nodig voor slacht offers van de watersnoodramp. De jubilaris is zich sterk van de .negatieve kanten van zijn vak. Hij praat niet graag over de ellende waarmee hij dagelijks geconfron teerd wordt. Thuis omzeilen we dit onderwerp, anders is het niet vol te houden, vooral als je niet gehard bent, zoals ik". Het groeiende bedrijf heeft nu tien man in dienst en de zoon, de heer Ph. van Wijk (28) is als me devennoot opgenomen. Het kost heel wat zweeddruppels om de zaak behoorlijk te laten draaien, Daar om ontspant de directeur zich graag. „Ik schilder veel en speel piano. Dat doe ik om me af te re ageren. Overdag ben ik zo geconcen treerd bezig, dat ik ir.e wel moet ontspannen. Ik ben nooit tevreden, het kan altijd beter. Als ik niet ten volle achter hét bedrijf zou staan, dan zou ik me zelf als waar deloos beschouwen." Door hard werken is de firma geworden tot wat zij nu is. Dag en nacht staan er mensen klaar o-n rouwservice te leveren. Soms .,jmt er zaterdags een telefoontje binnen voor een buitenlandse op dracht. Er moet dan bij voorbeeld een stoffelijk overschot uit Italië worden gehaald voor een begrafe nis op dinsdag in Nederland. Dan springt de „wegploeg" in een uit- vaartwagen en gaat er direct op af. (ADVERTENTIE) Het zien ex wel naar uit dat het bedrijf nog lange tijd zal bestaan. I De heer Van Wijk jr. is van plan j rustig door te gaan en te zijner i tijd zijn vader op te volgen. De gedachte .-/dkisten te moe ten fabriceren, ft hem niet veel. j „Och. ik ben ermee opgegroeid en dan bekijk je zoiets natuurlijk heei anders". Op zaterdag 14 februari is er een receptie in café-restaurant. En gels, die duurt van 18.00 tot 20.00 uur. i (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Leden van de .NVV-Bestuurdersbond Schiedam hebben gisteravond in het wijkcen trum Nieuwland tijdens een open discussie gesproken over de posi tie en problemen van de vakbewe ging. Een inleiding bp dit onderwerp werd gehouden door de heer P. Burgerjpn, districtsbestuurder van de Metaalbedrijfsbond in Botter dam. Met vragen stellen hoefde men niet te (vachten tot de. inlei der was uitgesproken. Iedereen kon meteen inhaken op hetgeen de inleider vertelde. Aan de orde kwam o.a. de ver houding georganiseerden-ongeorga- niseerden. De heer Burgerjon re kende voor dat van de bijna 13 miljoen Nederlandrs ongeveer een derde werknemer is. Van dit aan tal is 80% aangesloten bij één van de drie grote vakcentrales. 20% is lid van een niet erkende categora le organisatie, waarvan er 260 in ons land zijn. De heer Burgerjon concludeerde dat „velen profiteren van weini gen." Vanuit de vergadering werd gevraagd of ouders er wel genoeg achterheen zitten dat hun werken de kinderen zich organiseren. De inleider stelde echter: „Het is een gelukkig verschijnsel dat dejeugd zelf gaat denken en beslissen. Ze pikt vandaag de dag niet alles meer."- Overigens wilde hij het kweken (ADVERTENTIE) van belangstelling voor de vakbe weging bij jongeren niet alleen tot de familiekring beperken. Hij meende dat er ook in de onder wijswereld aandacht aan besteed zou kunnen worden. Later op de avond bracht de heer Burgerjon naar voren dat het gescheiden optreden van NVV, NKV en CNV stellig een aantal ongeorganiseerden ervan weer houdt zich aan te sluiten. „Eén vakcentrale zou de beste krachtenbundeling zijn," aldus de heer Burgerjon. „Bovendien zal dat zeker aantrekkingskracht heb ben op buitenstaanders." SCHIEDAM „Dolle Mina heeft het uitstekend gespeeld. Er zitten een hoop serieuze bedoelingen ach ter die actie. Maar zolang de Dolle Mina's zich afzijdig houden van de vakbeweging, kunnen we ze niet steunen." Dat zei de heer P. Bugerjon, dis trictsbestuurder van de Metaalbe drijfsbond uit Rotterdam gister avond op een ontwikkelingsavond van de NVV-bestuurdersbond Schie dam in wijkcentrum Nieuwland. Gespreksonderwerp voor die bij eenkomst De positie en de proble men van de vakbeweging. Daarbij kwam ook aan de orde de vraag of de vakbeweging eigenlijk wel genoeg doet voor de vrouwen. Ge steld werd dat echter het aantal ge organiseerde vrouwen erg klein is. Of, om met de heer Burgerjon te spreken: „Bij de vrouwelijke werk nemers zit de vakbeweging hele maal in de mist." Waarop uit de zaal de vraag kwam: „Wat doet het NW dan aan de acties van Dolle Mina?" De heer Burgerjon geloofde overi gens wel dat de. Dolle Mina's het meer hebben op de gehuwde man nen die hun vrouwen, aldus de heer Burgerjon, „niet als volwaardig be schouwen." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De toneelvereni ging Brederode zorgde gisteravond in gebouw Irene in Schiedam voor een geslaagde toneelavond. Voor een goed gevulde zaal werd het blijspel Zachtjes met de deuren van de auteur Michel Fernaud opgevoerd. Het verhaal over een Parijse mid denstandsfamilie bestaande uit een naïeve moeder, een vader met heersersneigingen en drie moeilijk hanteerbare kinderen, werd op ple zierige en aansprekende wijze ge bracht. De typen werden alle aan vaardbaar vertolkt. De Stichting Schiedamse Gemeen schap. die deze avond organiseerde kan dan ook terugzien op een ge beuren, waarbij het aanwezige pu bliek volop aan zijn trekken kwam. Dit is voor herhaling vatbaar. SCHIEDAM Vanavond om kwart over acht wox-dt in Galerie Punt Vier in Schiedam een tentoon stelling van tekeningen van Robert Terwindt geopend. De expositie is geopend iedere werkdag van 's avonds 7 tot 9 urn en'zaterdag- en zondagmiddag van 2 tot 5 uur. Doe-het-zelfde moderne vrijetijdsbesteding, die veel genoegen verschaffen bovendien heel wat geld kan besparen. Wij heipen de doe-het-zelver met kwaliteitsgereedschap van SKIL. Boormachines irt verschillende uitvoeringen, al vanaf f 64.50. Snap/Lock hulp- stukken, waarmee u in een hand omdraai van uw boormachine een zaag-, schuur-, slijp-en polijst- machïne maakt. Accessoires voor de meest uiteen lopende werk zaamheden. En bovenal de revo lutionaire Vari- Toer Systeem boormachine, dia u de juiste snelheid voor ieder werk geeft. POWER* TOOLS fiSS&ïöKZ&SEZS Al dit gereedschap demonstreren wij graag. Komt u eens bij ens kijken - u bene van harte welkom. uw handelaar: ADVERTENTIE mm»' Tuinlaan 98 Schiedam Telefoon 26.74.64 Mgr. N'olenslaan 688 Schiedam Telefoon 26.20.76 In veel Schiedamse socië teiten valt er morgenavond maar één feest te vieren: carnaval. Wat De Instuif Schiedam betreft, belooft 't daar een groots, knallend feest te worden. De orga nisatoren zijn er bij het opstellen van het program ma van uitgegaan dat het een feest moet worden dat geschiedenis gaat maken in de „Instuif-annalen. Er is veel medewerking aan dit bal van buitenaf. Dit Amsterdam komen de Meestampers. 2ij zullen de vooral in Brabant bekende zanger Johnny Goverde begeleiden. Hij schreef dit jaar o.a. de tekst voor het carnavalsnummer Zuster, o zuster, dat door Sjakie Schram op de plaat is ge zet. Hij heeft trouwens zelf ook pas weer een single volgezongen met Boemerang aan de ene en Olé, ik was in Spanje aan de andere kant. Ondanks de carnavals- leut, die ongetwijfeld hoog tij zal vieren, is er toch ook nog een plaatsje inge ruimd voor dé'beat. Uitge nodigd is Jessy's New Se lection uit Rotterdam. Verder komen natuurlijk Prins Carnaval en de Raad van Elf en bovendien ook nog The Swinging Har- monicans. Ten slotte zal de Instuif-drive-in-dico- theek het geheel „op een stemmige wijze" comple teren. Het. feest begint 's avonds om 8 uur in Arcade en zal tot een uur of drie door gaan. De toegangsprijs is 3.50. Een carnavalsbal is er morgenavond ook in De Kippenren, Rijnstraat 1 in Zuid. Met één gulden kom je binnen, in aangepaste kledij graag. Gastdisc- jockey is Cor van Meerwijk. De avond wordt opgeluis terd door Prins Haan II, die wordt vergezeld door vier leden van zijn gevolg. Wie naar het carnavals feest-im de YMGA-sociëteit De Vonk gaat, mag wei ex tra aandacht aan zijn ge legenheidskostuum beste den. Voor een aanta.l men sen met de mooiste dracht staan een paar roomtaar ten klaar. Drie disc-jockeys zullen de „knal-knots-hippe-car- navals-schlagers" verzor gen. De toegang voor de leden is, zo als altijd, gra tis. Overigens zijn nieuwe leden nog steeds welkom. Tegen betaling van drie gulden per maand wordt je op de ledenlijst gezet. De Vonk draait in de Jeugdhaven. Op 14 februa ri bestaat de sociëteit drie jaar. Dat feest zal o.m. met de Lee Millers Blues Indi cation worden gevierd. Zondagavond is er in De Vonk een disco-evening. waar d.j. Ruud Frc-deriks de pop-muziek „voorlepelt". Leden van de actiegroep Kerst?Mis! krijgen hun zin. Aanstaande zondag wordt er op hun verzoek een discussiedienst gehou den in de kerk van de Ne derlandse Protestanten Bond. Tijdens de voettocht die de groep in de kerstnacht van 1969 hield, is gepro beerd in de toen aan de gang zijnde dienst van de NPB een discussie uit te lokken. Ds. B. Koek wilde op dit onverwachte gebeu ren niet ingaan. Hij zegde wel toe op korte termijn 'n discussie-dienst te organi seren. En deze vindt dan aanstaande zondagmorgen om half 11 plaats in de kerk aan de Westvest. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het verkeer op de rijksweg Rotterdam-Delft heeft vanmorgen na tienen bijna een uur praktisch stilgelegen als gevolg van enkele omvangrijke kettingbot singen. De stagnatie was het gevolg van een plotselingen sneeuwbui, die het wegdek spiegelglad maakte. Bij de kop-staart-botsingen waren dertig tot veertig auto's betrokken. De schade was aanzienlijk. Slechts één Rotterdamse automobilist moest in een ziekenhuis worden behandeld aan lichle verwondingen. Bij het begin van de sneeuwval kreeg de ROTEB groot strooi- alarm. Korte tijd later konden de activiteiten worden gestaakt, omdat de weer doorgebroken zon aan de gladheid snel een eind maakte. De politie meldde, dat er in de tussenliggende periode meer slip partijen zijn gerapporteerd dan an ders. Ernstige ongelukken zijn daar bij niet gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanaf maandag is het Beursplein afgesloten omdat er in verband met naderend C'70 de bestrating moet worden veran derd. Het Beursplein wordt een centrum van allerlei activiteiten. I zoals kunst- en hobbymarkten. 1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de hal van het Centraal Station te Rot terdam kunnen bezoekers tot 22 februari in de keuken van de Franse spoorwegen kijken. De SNCF (Société Nationale des Chemins de Fer Francais, ofwel de Franse Staatsspoorwegen) laat daar de buitenlandse spoor wegreiziger zien. wat de Franse spoorwegen allemaal doen om 't gemak van de reiziger en z(jn snelle verplaatsing te bevorde ren. Auto en vliegmachine zijn de concurrerende achtergronden van deze expositie. Trots van dc Franse spoor wegmensen: Frankrijk is her haaldelijk kampioen in topsnel- heden op de rails. Anders dan in ons dichtbevolkte, kleine land moeten daar bij geringere bevolkingsdichtheid grotere af standen per trein worden over brugd. Parijs—Marseille is 863 km per rail Rcisduur slechts 6.42 uur, rijsnelheid gemiddeld 128,8 km, stoptijden inbegrepen. Meer tijdwinst wordt mogelijk, nu de Franse spoorwegen op het punt staan tien straailocs in te zetten, miniem kleine turbomo toren. ingepakt in duizenden tonnen Ijzer om de geluidshin der te onderdrukken, krachtige snelheidsmaniakken, die de reis tijd over een afstand van 250 km met bijna een half uur in korten. Zo'n trein kan een snel heid van 3(10 Ier. ontwikkelen. Zo zal Parijs-Lvon i512 km) bin nen twee uur worden overbrugd.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1