PvdA, PPR en PSP met één program Eén lijst PvdA-PPR Eigen lijst PSP Vrachtauto over de kop Communiqué behelst slechts voorstel LUID PROTEST TEGEN TE GROTE KLASSEN eurofax Geldboetes voor verkeersfouten 15.11.: Personeel leeft mee met Wilton- journaal DONDERDAG 12 FEBRUARI 2970 HET VRIJE VOLK I 1 Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdelingen van PvdA, PPR en PSP zullen bij de gemeenteraadsverkiezingen in juni met een gezamenlijk program optreden. Aldus blijkt uit een gisteren uitgegeven communiqué- dal is opgesteld door de afgevaardigden die namens de drie partijen hel gesprek over een progressief akkoord hebben gevoerd. De PvdA en de PPR zullen volgens het communiqué bo vendien met een gezamenlijke lijst de verkiezingen ingaan de PSP wil met een eigen lijst komen. De drie zullen op basis van het gezamenlijke program samenwerken en ook tijdens de verkiezingscampagne ge zamenlijk naar buiten treden. SCHIEDAM Weliswaar stelt de heer J. L. Lockefeer, co ordinator in het overleg tussen PSP, PvdA en PPR, in het gisteren verschenen perscommuniqué dat de drie partijen straks hetzelfde programma zullen voeren en dat de PvdA en PPR met een gezamenlijke lijst en de PSP met een eigen lijst de verkiezingen ingaan, helemaal rond is dit toch nog niet. Poppen eii platen voor Suriname is Niet weerhoudend door het barre weer van gisteravond tegen acht uur, waren toch enige honderden ouders en ondenvijskrajbhten naar de protestvergadering in de Rivièrahal geko men. Niet alle stoelen waren bezert, maar het protest was luid. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Enkele honderden ouders en onder wijskrachten waren dinsdag avond protesterend in de Ri vièrahal aanwezig. Hun pro test gold de schandalige ma nier, waarop in Nederland on derwijspolitiek wordt gevoerd^ (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van D '6'S wil een plaatselijke ombudsman. Eventueel moet deze er komen in samenwerking' met andere gemeenten. Burgerlijke stand (ADVERTENTIE) KNVB Zaterdag-RYB Reserves zoals dr. J. Buitkamp, voorzit ter van de afdeling Rotterdam van de Vereniging voor Open baar Onderwijs het uitdrukte. {Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De kantonrechter te Schiedam, mr. "W. F. van Vloten,'veroordeelde gisteren de heer O. uit Vlaardingen toteen boete van 50 en een onvoorwaardelijke ontzegging vaivde rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden. De heer O. had bij een voorrangskruising geen voorrang verleend. is ■t: PAK-overleg komt tot tussenoplossin O Hiermee, wordt door de drie par tijen gesteld dat de besprekingen tusen deze partijen in het PAK- overleg ,,dus geenszins zijn mislukt". De drie partijen blijven het betreu ren dat D '66 „om onduidelijke re denen uit het overleg is gestapt." Met het persbericht verscheen gisteren ook het globale gemeen schappelijk program van PvdA, PPR en PSP. Uit dit program wordt een basisprogram voor de ko mende vier jaar gedestilleerd, In de-eerste plaats wordt hierin protest aangetekend tegen het feit dat, aldus de drie, noodzakelijk ge achte uitgaven niet gedaan kun nen worden omdat de bedragen, die langs de centrale financiering binnenkomen, hiervoor te gering zijn. Veel aandacht wordt in het pro gramma besteed aan de functione ring van de democratie. Gepleit wordt o.a. voor een wekelijks (V an een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een vrachtauto sloeg gisteren over de kop bij een auto-botsing op de kruising Berg- singel-Berkelselaan. Een inzittende van óón van de auto's, de 23-jarige C. v.d. Werf-v. Dam, liep een hoofdwond op. De 44-jarige wielrjjdster A. Bier-, huizen is op de kruising Hondius- straat-Claes de Vrieselaan na een voorrangsfout aangereden door een auto. Ze kreeg een scheurwond aan haar been. Het tramverkeer kreeg een kwar tier vertraging door een botsing op de kruising Westersingel-Westzee dijk. waarbij een truck en een tram van lijn 5 waren betrokken. Beide voertuigen kregen schade. De negentienjarige C. Louwers is gisteren met een bloedende hoofd wond naar een ziekenhuis gebracht. Hij was vlak bij zijn huis op de Hordijk onder een auto gekomen. Het ongeluk was een gevolg van de gladheid. VLAARDINGEN De 50-jarige B. M. K. reed gisteren op Rijksweg 20 by de afrit naar Holy tegen de vangrail en-kwam tegen een licht mast tot staan. K. reed 20 hard dat hij uit de bocht vloog. Auto en lichtmast werden 'zwaar beschadigd, maar de man bleef ongedeerd. spreekuur van burgemeester en wet houders op voor het publiek ge schikte tijden. Verder wil men ver zoeken van burgers binnen twee maanden door B. en W. beantwoord zien. Voorts moeten alle raadsleden punten kunnen toevoegen aan de raadsagenda die door B. en W. wordt opgesteld. Gevraagd wordt om alternatieve plannen bij de voorstellen van B. en W. Bij be noeming of herbenoeming van de burgemeester wil men „gevraagd of ongevraagd" advies van de raad. Andere mogelijkheden voor een beter functioneren van ds democra tie zijn de drie partijen in het hou den van openbare commissieverga deren, het onmiddellijk instellen van wijkraden, het geven van tij delijke en intensieve voorlichting aan de burgerij en openbare dis cussie door middel van ingezonden stukken en hearings. Op dat functioneren van de de mocratie wordt onder het kopje .ruimtelijke ordening" nog eens te ruggekomen. De drie samenwerkende partijen willen de burgerij inschakelen in de verschillende ontwikkelingssta dia van structuurplannen en be stemmingsplannen. Dit kan volgens hen door tijdige, voorlichting, en quêtes, hearing en alternatieve plannen. Voorts wordt in dit hoofdstuk van het program aandacht gevraagd voor de ontwikkeling van een rui me binnenstad, een spoedige op stelling van saneringsplannen voor oude wijken en recreatiemogelijk heden binnen de wijken. Andere punten uit het gezamen lijk program zijn: Het afstemmen van hei midden- stondsbeleid op de werkelijke be hoefte aan winkelbedrijven. Daar bij dient rekening te worden ge houden met de ligging van Schie dam tussen twee grote steden. Het streven naar openbaar ver voer. Het treffen van verkeersvoorzie- ningen ais parkeergaragesonge lijkvloerse kruisingen, beschermde oversteekplaatsen en het afslui ten van woonstraten voor het ver keer. Het dooc de gemeente verlenen van deskundige hulp aan alien die nuttigé en waardevolle ideeën niet zelf kunnen uitvoeren. Dit geldt met name op het gebied van welzijns- en gezondheidszorg, cultuur, recrea tie, sport en jeugdwerk. Wat betreft het jeugdbeleid, staat in het program dat alle vormen van jeugdwerk op evenredige wijze gesteund dienen te worden, ook de ongeorganiseerde jeugd. Toegezegd wordt het werk van de voorbereidingscommissie „Open werkgroep jeugdbeleid Schiedam 1970" positief tegemoet te treden. Ten slotte wordt gesteld dat in de moderne samenleving werkende kunstenaars niet gemist kunnen worden in een stadsgemeenschap. Volgens het program verdient het daarom aanbeveling na te gaan in hoeverre de stad aantrekkelijk ge maakt kan worden voor kunste naars, bij voorbeeld door hun ruim ten ter beschikking te stellen. Leden (Van een onzer verslaggevers) De ledenvergadering van de PvdA moet zich hier nog ovef uitspreken. Op de laatste ledenvergadering van de PvdA (op 27 januari) is namelijk besloten dat de PvdA de PPR zou voorstellen met een ge zamenlijk programma en een ge meenschappelijke kandidatenlijst de gemeenteraadsverkiezingen 111 te gaan.. Op die vergadering werd duidelijk dat het voor de PvdA „onaanvaard baar is met partijen zodanig samen te werken dat wel mst een geza menlijk programma, maar met a- parte lijsten aan de verkiezingen wordt deelgenomen." Dit werd gesteld naar aanleiding van het besluit van de ledenver gadering van de PSP. samen te werken met één programma, maar met aparte lijsten. Op de PvdA- vergadering is toen gezegd dat de PSP. met het innemen van dit standpunt, zich zelf heeft uitgeslo ten van samenwerking met PvdA en PPR. De ledenvergadering werd toege zegd dat er, wanneer er toch nog verandering mocht komen in de sa menwerkingsvorm, dit opnieuw aan de leden zou worden voorgelegd. Vandaar dat er donderdag 19 fe bruari een ledenvergadering van de PvdA wordt gehouden over dit on derwerp. De vergadering begint om 8 uur in het wijkcentrum. Ook het globale gemeenschappe lijke program met PSP en PPR zal aan de leden worden voorge legd. Voorts zal hun worden voor gesteld op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingtwee verkiesbare plaatsen voor de PPR in te ruimen. Voor de PSP verandert de situ atie niet. Ook hebben de leden zich al akkoord verklaard met het gemeenschappelijke programma. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De verkoop van Surinaamse poen in het kader van de Actie Suriname (Haldsu) wordt nog tot en met zaterdag voortgezet. Behalve poppen worden er in het warenhuis Ter Meuien ook grammofoonplaten verkocht van de Golden Gate Boys. De actie is georganiseerd door de Stichting Hulpfonds ten bate van net gehandicapte kind in Suri name „Hakisu". De opbrengst van de acties er wordt ook gecol lecteerd komt ten goede aan de bouw van een nieuw revalidatie centrum in Paramaribo. Wie zijn bijdrage per giro wil storten kan dat doen op gironum mer S59000 ten name van de Ge handicapte Jeugd in Suriname. In deze kring dus geen extra le denvergadering. Ook de PPR gaat akkoord met de nu gestelde samenwerkingsvorm. Het wachten is dus nog op een besluit van de PvdA. Overigens zal het afdelingsbestuur de leden advi seren samen te werken met PPR en PSP in de nu voorgestelde vorm. D '66 wil een plaatselij ke Dat blijkt uit het beknopte ge meenteprogram van D'66. De om budsman zal een onafhankelijke figuur moeten zijn, die alle klach ten uit de burgerij over het ge voerde gemeentebeleid gaat onder- zoeken en. daarna ;éjn oordeel daarover openbaar ahoet maken. De gemeentelijke instellingen en ambtenaren zouden 'Aerplicht moe ten zijn alle gevraafgde inlichtin gen te verstrekken. Overigens is nog /steeds niet ze ker of D '66 wel of niet aan dc gemeenteraadsverkiezingen in juni zal meedoen. Op korte termijn zal hier echter een beslissing over worden genomen. 1 Het al of nietJ meedoen zal af hangen van de belangstelling van de zijde van do' burgerij voor de vergadering die/ D'66 aanstaande maandag om 8 .uur in Irene houdt. Op deze bijecu komst zal de heer W. P. J. Schiiiten, voorzitter van de afdeling Ifotterdam van D'66, spieken over ,'het onderwerp: Wat kan een fvactje van D'66 in de ge meenteraad doen. SCHIEDAM Geboren: Gerar- dus zv G- Gijbeis en L. J. M. Blok, Antoine zv A. J. Kooren en A. C. de Jong. Angeline dv A. C. J. Cor- veleijn en J. H. S. Springer, Arthur zv K. van der Graaf en M. F. H. Taiboom, Antonio zv L. J. van Sin- deren en J. M. G- de Langen. Overleden". L. C. Esseboom,' 36 jaar. echtg. A. C. Engels: W. H. van der Most. 65 jr: C. P. Visser, 64 jr; C. van Vliet 77 jr: G. Visser, 71 jr. wed. W. Hamilton of Silver- tonbil- Weekeinde met inhaal en com SCHIEDAM Vorige week werd het zaterdagvoetbal door fou tieve berichtgeving verstoord en was Pluvius spelbreker voor het zondagvoetbal. Ook in het komende weekeinde is er voor een aanta! Schiedamse verenigingen weer geen competitievoetbal. Zowel de zaterdag- als de zon- dag-KNVB gaan een inhaalpro gramma afwerken. Anders is het met de zaterdag- en zondag- RVB'ers: hier wordt wel een volle dig competitieprogTamma gespeeld. Bij de zondag-RVB trekt de der by Ursus-DRZ de meeste aandacht en er valt na zo'n lange rustperiode met geen mogelijkheid een voor spelling oe doen. Het zal een vol komen omen wedstrijd worden. FCN'66 en Schiedamse Boys krij gen, het in hun uitwedstrijd tegen respectievelijk OHVV en Smeetland niet al te moeilijk. Beide laatstge noemde teams staan onderaan de ranglijst, maar toch zullen OHVV en Smeetsiand niet wilioos met zich laten spelen. Martinit speelt uit tegen Dilet tant en SFC uit tegen DBGC. Voor beide Schiedamse teams geen mak kelijke opgave. In de eerste klas se A de wedstrijd NRCWilton P. Een ontmoeting tussen twee mid denmoters. waarbij we de kan sen, voor NRC iets hoger aanslaan. Demos is vrij. Wat de officiële gids van de KNVB niet vermeld, zijn de wed strijden van Excelsior'20 en Schie dam. Beide verenigingen ontvingen van de Bond een telegram, waarin werd meegedeeld, dat zij alsnog moeten spelen. Excelsior doet dit tegen ODI en Schiedam tegen GONA. yoor beide teams zijn dit uitwedstrijden. Bij de zaterdag-RVB spelen GTB en GSS eveneens uit. GTB kan met 'n volle inzet het niet hoog geno teerde Goudsw. Boys op de knieën krijgen, maar dan moeten de Schie dammers wel twee maal drie kwar- tieer keihard werken, GSS tegen Nationale moet 'oppassen dat het geen fatale misstap maakt. Bij de betaalde reserves heeft SVV B dit weekeinde vrij. Hermes DVS B speelt zaterdag op Harga te gen het Bredase Baronie. Oefenwedstrijden PPSC speelt zaterdag een oefen wedstrijd tegen Excelsior Pernis. Over de aanvangstijd is nog niets bekend. Men zoekt nog naar de juiste oplossing, om zo weinig mo gelijk van het schaatsen op de t.v. te hoeven missen. De aanvangstijd kan elf uur of kwart voor vier zijn. DHS oefent zondag om elf uur tegen ODW uit Den Haag. Deze wedstrijd wordt in Den Haag ge speeld. HBSS speelt eveneens vriendschappelijk en wel uit tegen Sprang Capeile uit Waalwijk. Aan vang elf uur. De partij (meent alleen op een verantwoord^. wijze aan de ge meenteraadsverkiezingen te kun nen mecdoein wanneer er voldoen de mensen "21111 die actief in de af deling willen samenwerken. In ver band hiernpee wordt volgende week ten huize [van de secretaresse me vrouw M. jj. Spier-Walraven in de Willem dé Zwijgerlaan een aantal bijeenkonasten belegd, waarop ie dereen i-jan informeren wat D'66 voorstaat* Dinsdaig 24 februari is er des avonds c.m 8 uur in Irene opnieuw een vergadering voor leden en be- langsteUenden. Dan zal, naar aan leiding -van de binnengekomen re acties, /worden beslist of D '66 in Schiedam al of niet aan de ge meenteraadsverkiezingen gaat mee doen. i Andrr punt uit het gemeentepro gram fis 0.111. de wens dat in de verordening van de gemeenteraad het instituut van de openbare hae- ring /wordt vastgelegd. Dit ter be vordering van de inspraak van de burgxn-ij. VJat, betreft de sport is D'66 van mening dat de samenwerking tus sen de sportverenigingen en -or ganisaties in Schiedam veel te wensen overlaat. Daardoor komt er /volgens de democraten te wei nig; gezamenlijk tot stand. De SBLO vindt men te veel een ani- tetfijk-registrerend apparaat en te wéinig opinie- en beleidsvormend. 'Onder het hoofdstukje jeugdza ken wordt de mening uitgesproken dat de onlangs verschenen nota unn de voorbereidingscommissie „open werkgroep jeugdbeleid Schie dam 1970" alle aandacht van dc .raad verdient wanneer de vorming 'van een raad voor jeugd en jonge- i'ren aan de orde komt. Volgens D'66 moet hiermee haast worden gemaakt. Lagere scholen en kleuterscholen zitten met vee! tegrote klassen. „Wat moet er terechtkomen van de vorming van het kind, als de ge middelde klassegrootte bij het ba sisonderwijs 37 is. De onderwijzer kan met die grote klassen geen aandacht aan de aparte leerling ge ven. Hij kan het kind ook niet be geleiden, als het naar het voort gezet onderwijs gaat." Een uit spraak van de lieer Pauw. die sprak namens de Protestants-Christelijke Bond van Onderwijzers. Hij voeg de eraan toe: „Het onderwijs be vindt zich in een noodsituatie." De protestvergadering was een duidelijk vervolg op de indrukwek kende petitionnementsachtie van 't vorig jaar, toen ten departemente een petitie werd aangeboden, gete kend door meer dan 800.000 ouders, waarin op kleinere klassen werd aangedrongen. Bij de ingang van de Rivièrahal liepen de bezoekers aan tegen een plaat, die de onderwijssi tuatie venijnig duidelijk weergaf: twee leerlingen, waarvan de één op de schouders van de andere zit, de lessen volgend, omdat de klas overbevolkt is en geen ruimte meer biedt. De heer 'Th. Knippen, voorzitter van de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie, noemde de volgende punten voor een actie programma: in september 1971 zal men moeten uitgaan van een kias- segrootte Van 35 leerlingen:; bij de kabinetsvorming van '71 zai voor 't basis- en kleuteronderwijs 'n vierja renplan moeten worden vastgelegd; zulk een plan is nodig om de op leidingen voldoende aantrekkelijk te maken, want de toekomstige onder wijzer wil zekerheid van plaatsing in het vak, dat hij gekozen heeft. Het Rotterdamse gemeentebe stuur treft geen verwijt, zo betoog de de heer Buitkamp, want of schoon onderwijs een rijkszaak is, betaalt „de gemeente thans per jaar circa 25 miljoen gulden uit de schaarse eigen middelen extra. (Van een onzer verslaggevers.) ROTTERDAM Vele honderden oud-werknemers van Wilton-Fijen- oord keken gisteren in de grote zaal van de Doelen naar het be- drijfsjournaal over 1969, een grote 16 mm-produktie van ruim een half uur. Ze bleken zich bij het werk nog altijd nauw betrokken te voelen. Toen er aan het „slot van de film geconstateerd werd dat de werf tot midden 1973 van veel werk is voor zien. ging er een goedkeurend „ooh" op. Wilton-Fijenoord maakt van die documentaire bedrijfsjoumaals een aardige gewoonte. Opvallend is dat de films geheel in eigen bedrijf worden vervaardigd. De maker is de heer C. de Wit (58). die deel uitmaakt van de fotografische af deling en daar ook zijn assistenten vindt. Het bedrijfsjournaal 1969 was het achttiende in successie. De première voor de bejaarden werd gevolgd door een speelfilm. De .oud-werknemers en hun echt genoten werden toegesproken door ir. B. Wilton. Verdachte verweerde zich door op tc merken, dat hij wel degelijk had gestopt, maar niets had zien aan komen. „Toen ik optrok, schrok ik mij dood, edelachtbare. Er kwam van rechts met een gang van zeker 70 km een Mercedes aanrijden. Ik trapte op de rem, stond stil en die wagen reed zo mijn hele zooitje in elkaar." „Het blijft in ieder geval een feit, dat u geen voorrang heeft verleend," merkte mr. Van Vloten op. „En gezien uw leeftijd zou ik u willen adviseren het rijden zo langzamerhand te laten.Wij komen nu eenmaal allemaal eens op een leeftijd, dat wij minder snel rea geren." „Zou u denken?" zei verdachte B„ „ik reageer sneller dan wie ook." De officier, mr. 't Hart antwoord de hierop, dat verdachte ai een hele reeks overtredingen achter de rug heeft en dat zijn reactiever mogen dan waarschijnlijk toch wel iets te wensen overlaat. Hij eiste, de twee proeftijden die de ver dachte nog had lopen in acht ne mend, een boète van 75 met een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van vijf maan den. Mr. 't Hart eiste tegen de Vlaar- dinger H. P. een boete van 40 of vier dagen wegens het rijden met een ondeugdelijke uitlaat. Verdachte deelde mee; dat dit tijdens de kerstdagen was gebeurd en hij daarom de uitlaat onmoge lijk kon laten repareren. „Ik vind het lullig, dat ik daarvoor een boete krijg." zei hij. Mr. Van Vloten merkte op, dat deze uitspraak nu niet bepaald een parlementaire uitdrukking was. Hij veroordeelde verdachte tot een boete van 35,- of drie dagen. De heer D. J. L. uit Vlaardingen wordt ervan verdacht bij het links- afslaan een botsing met een auto veroorzaakt te hebben. „Edelachtbare", zei verdachte, het is op ,dat punt een moeilijk uitzicht. Ik zag vanuit mijn wagen niets aankomen en had dus het vol ste recht links af te slaan. Nu wordt ik hier veroordeeld, terwijl de toestand ter plaatse bij u mis schien niet eens bekend is." Mr. Van Vloten maakte de verdachte erop attent, dat hij nog niet ver oordeeld was. Omdat de bestuur der van de andere auto niet aan wezig was en men diens visie ook van belang achtte, werd de zitting verdaagd. Op de Lange Haven, in. Schie dam, richting Appelstraat, was de heer J. W. B. uit Schiedam geslipt ,en tegen een geparkeerde wagen gebotst. Hij had'zijn wagen, de ge hele wég al niet onder controle ge had. bleek uit het politierapport. Verdachte gaf de schuld aan de nieuwe wagen, waarin hij reed. Mr. Van Vloten weet het echter aan de zes pilsjes, die verdachte had gedronken. Het vonnis luidde ƒ75 of zeven dagen met ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 4