Uniek onderzoek van Rijnmond: Groter Blij dorp nodig - op NIEUWE SPOOR LIJN: Nieuwland- Broekpolder m Bsdosan. s INSPECTEUR VAN DOORN Rechtbank das bezie met houtdieven Vlissingen spint zijde bij wol uit Australië Centrale op Maasvlakte sneller ldaar FOKKELMAN Weg over dam Volkerak tocli eerder open? uitgeknóbbeldf m m M tegen likdoorns en eelt wmrnmWMmm Achterstand Luchthaven j Autoriteit Lezen Wolf ontsnapt Nieuwe tuin Nog twee jaar Rotterdamse liaven grijpt ernaast Wegen in gebruik (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het openbaar lichaam Rijnmond gaat een onderzoek laten instellen naar de kosten die verkeersopstop pingen veroorzaken aan particulieren en de overheid. „Uniek voor Nederland," sprak gecommitteerde C. M. L. Roozemond hierover gisteren tijdens een persconferentie waarin het rapport „Rijnmond op weg en rail" werd besproken. 'yJj/:, f8t pp Een bekend tafereel in dier gaarde Blijdorp: inspecteur Van Doorn fotografeert de dieren. C w (Van een onzer verslaggevers) - ROTTERDAM „Het personeel van.winkels-let niet genoeg op. Goederen worden ontoereikend bewaakt en dat ontaardt in diefstallen. Dit is in feite de grote maatschappelijke-fout;" VOLLEDIGE FEBRUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 Wat kost knoop in verkeer Een dergelijk „congestiekosten- onderzoek" kan behulpzaam zijn bij het opstellen van investeringspro gramma's voor de wegenbouw en andere infrastructuerele voorzienin gen. In het Rijnmondrapport staat, dat voor de wegenbouw en het open baar vervoer in het gebied tot 1980 minimaal 1200 miljoen en 750 mil joen gulden nodig zijn. Voor de periode 1980-1990 noemt men voor het openbaar railvervoer nog eens een bedrag van 1250 mil- I Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met de gemeenten. NS en RET voert Rijnmond op het ogenblik besprekingen die moeten leiden tot de aanleg van een spoorlijn van Nieuwland (.Schiedam) via Kethel naar de Broekpolder. Deze lijn loopt dan vooruit op een geprojecteerde metroverbinding die' volgens RUnmondgecommit- teerde C. M. L. Roozemond niet eerder dan 1980 of later klaar zal zijn. De Broekpolderlijn staat op het urgentieschema tot 1980, dat is opgenomen in het vandaag verschenen rapport „Rijnmond op weg en rail". In deze lijst staat ook de doortrek king van de metro naar Hoogvliet en Spijkenisse en de metroverbin ding met Ommoord met vertak kingen naar Capelle-Oostgaarde en Zevenkamp. Op een vraag zei Roozemond de metro naar de Alexanderpolder pioriteit te geven boven de ver binding naar Vlaardingen-Broek- polder. De besprekingen die op het ogen blik met de NS worden gevoerd over de spoorlijn naar de Broek polder houden in dat men er re kening meehoudt dat deze lijn te zijner tijd kan worden vervangen door een metroverbinding. (ADVERTENTIE) Vond u likdoornpleisters tot j)| nu toe lastig en vervelend? §IÉ En vond u tinctuurtjes en stiften ook niet het ware? ;|j| Dan is Pedosan de f|f oplossing, waarop u ai zo lang hebt gewacht! Actieve pleisters in M unieke „wilgenblad"-vorm, die niet ios kunnen iaten, zodat de actieve stoffen |p blijvend hun werking kunnen uitoefenen §P en volledig afsluiten. iff Voor slechts 2.85 weer iopen zonder pijn. Cf mr üfji M: $0 PM Sole distributors: Brocades.- 4f Stheeman Pharmacia, Amsterdam! joen gulden. Een bedrag voor we genaanleg over dit tijdvak is niet tc geven, „aangezien", aldus het stuk, „het wegenplan van rijk en provin cie zich niet zover uitstrekt." Roozemond zei, dat het bedrag tot 1S80 voor het openbaar vervoer „voor meer dan de helft het inha len van achterstand" betekent. Voor de wegenaanleg is deze verhouding half om half. Hij noemde ..het rijk" als de in stantie die een en ander zou moeten investeren, al betekende dit vertra ging elders in Nederland. Rijn- mondeconoom drs. E. D. J. Kruijt- bosch: „Het rijk moet rationeler verdelen en niet. meer de investe ring per hoofd van de bevolking rechtvaardig overal gelijk houden." Het rapport bepleit voorts de aan- leg van een tweede nationale lucht- j haven aan de as Rotterdam-Ant- werpen. Een begin hiermee zou j kunnen worden gemaakt door de bij het Rotterdamse vliegveld geplande langere startbaan alvast tussen Rotterdam en Antwerpen aan te leggen. De Rijnmondraad heeft onlangs een motie aangenomen waarin uit breiding van de luchthaven Rotter - dam om planologische redenen fge- luidshinder) wordt afgekeurd.. De Rotterdamse gemeenteraad heeft een beslissing opgeschort tot een onderzoek is verricht. Het Rijnmond-DB spreekt zich in het rapport in principe uit voor de vorming van een vervoersautoriteit zoals die in Hamburg bestaat. In dit „Hamburger Verkehrsverbund" werken de Bundesbahn, de Ham burger Hoclibahn en anderen samen (■planning .eenvormige tarieven etc.), terwijl men juridische zelf standigheid behoudt. De directeur van liet Rotterdamse Vervoersbedrijf (RET), dat een groot deel van het Rijnmondgebied bedient, staat eveneens positief te genover een dergelijke samenwer king. Van onze verslaggever HAN VAN DEN BERG Er zon een nieuwe, grote dierentuin moeten komen in de Rotterdamse agglomeratie. Rij voorbeeld op Tiengemeten. Eventueel dn de buurt van Hellevoetsin is. Diergaarde Blij- dorp zou als filiaal daarvan kunnen blijven bestaan. Ziehier de harte wens van een man, die zijn !e\;en aan dier gaarde Blijdorp heeft gewijd: diereninspecteur Cornelis van Doorn (63). Op dertienjarige leeftijd klopte hij bij de directie van de Rotterdamse dierentuin aan voor een baan als kantoor bediende. Volgende maand viert hij zijn vijftigjarig jubileum. De heer Van Doom gelooft rots vast in de toekomst van de dieren tuin. Dc mensen zullen steeds C -i.. Ckf-V Vk.f'C--.d- meer behoefte hebben aan contact met de natuur. De huidige dier gaarde kan praktisch niet meer uitgebreid worden. De nieuwe mag twee keer zo groot zijn. De dieren moeten er meer bewegingsvrijheid hebben. Maar jahet zal nog wel lang duren voor het geld voor zo'n project een feit is. „Voorlopig heb ben we onze handen vol aan de re organisatie van Diergaarde Blij dorp." Het werk van de héér Van Doorn is zijn leven lang tevens zijn hob by geweest. Van 's morgens vroeg tot 's avonds iaat en vaak des nachts bemoeide hij zich met de dieren. Hij woont in de Diergaar de. „Je mag wel zeggen dat ik een Rotterdammer ben met de mooi ste en grootste tuin voor het huis." zegt hij. „Hier is elke minuut wel wat te beleven." Cornells van Doorn heeft liet niet lang uitgehouden op de kan toorkruk in de oude Rotterdamse dierentuin, die 'te vinden was in de buurt' van het huidige Centraal Station. Al gauw trokken de die ren hem meer dan het werk waar voor hij was aangenomen. Hij zwierf dagelijks door de tuin en las 's avonds alle boeken over die ren. die hij maar te pakken kon krijgen. Later zou hij zelf veel over het dierenleven publiceren. In de oude diergaarde was alles anders dan- nu. Het was een re creatieproject, voornamelijk voor de meer gegoede Rotterdammers. Al- leen leden hadden toegang. En niet iedereen mocht zomaar lid worden. Daarvoor waren refe renties nodig. Het sociëteitsleven speelde in de dierentuin eengrote rol. Veel belangstelling trokken de tuinconcerten op zaterdag en zon dag, waarbij, soms dc wolven mec- jankten. Alleen in de. maand augustus was de dierentuin toegankelijk voor niet-1 eden. Dan stroomden de men sen toe. Schoolkinderen hadden gratis toegang. De jonge Van Doom bracht het van kantoorbediende al gauw tot plaatsvervangend magazijnmeester Hij ging propaganda maken voor de dierentuin en leidde buitenland se bezoekers rond. In 1939. toen.de nieuwe tuin in Blijdorp in aanleg was, werd hij benoemd tot dierer.- opzichter. Dat was de stap in de vurig gewenste richting: die van de dieren. Er zou een dik boek te schrij ven zijn over zijn belevenissen in de afgelopen vijftig jaar. üit de oude diergaarde ontsnap te eens een wolf. De halve stad raakte in paniek. De kranten ston den dagenlang vol met afschrikwek- Dag en nacht bij -de dieren De wilde paar den snellen naar het hek wan neer hun vriend Van Doorn langs komt. ■j- Z "if-" kende verhalen. De mensen sloe gen op de vlucht voor Iedere her dershond. Het duurde tien dagen voor het personeel van üo tuin de echte wolf te pakken had. Het beest had zich netjes gehouden en geen schade aangericht. Huiverend denkt de heer Van Doorn aan het bombardement op Rotterdam, dat ook de dierentuin zwaar trof. Driekwart van de le vende have ging verloren. Het was een afgrijselijke toe stand. Toen een oppasser vrij grote vogels aan het voeren was ontplofte een luchtmïjn. Van de ene seconde op de andere was er niets meer van de dieren over. Overal diepen dieren in paniek los. Een wasbeer kon pas in Kra- lingen gevangen worden. Met de olifanten was niets te beginnen. De diergaarde was een jammer lijke chaos met ruines en kada vers. Het apenhuis en de leeuwe- kooien gingen in vlammen op. Een vrouw werd tot op de trap naar haar huis achtervolgd door een zebra. Een horde uitgebroken apen was een verlaten kroeg bin nengevlucht. De oppasser, die ze daar vond sloot ze op in de tele fooncel en de w.c. en ging terug om hulp te halen. Toen de kaste lein in de tussentijd terugkwam en de telefooncel openmaakte schrok hij zich meer dan 1 aap. Het personeel van de Diergaarde heeft in die tijd wonderen verricht. Men redde wat te redden viel, maar dat was helaas niet veel. In 1940 werd het eerste deel van de nieuwe dierentuin in Blijdorp geopend. Met wagonladingen tege lijk werden uit Duitsland nieuwe dieren aangevoerd, zodat het Rot terdamse publiek al gauw weer heel wat te zien had. In de oorlogs jaren was het druk in de tuin. De mensen vonden er zo'n beetje de enige ontspanning, die ze konden krijgen. Het is nog vrij aardig gelukt, om aan voedsel te komen, zegt de heer Van Doorn. We konden zelfs hon derden mensen af en toe aan een maaltijd helpen. Diergaarde Blijdorp was in de dagen van de razzia's een belang rijk „duikadres". Niemand van cle tientallen mensen die op hooizol ders verborgen werden is door de Duitsers gevonden. „We hadden een prima waarschuwingssysteem." Dag en nacht moest in de tuin gepatrouilleerd worden. Het is voor gekomen, dat men herten uit de hokken haalde om ze te slachten. Na de bevrijding kon de heer Van Doorn zich intensief als dieren inspecteur met de snel groeiende levende have bezig houden. Meer en sneer richtte de directie van de tuin zich op het instandhouden van met uitsterving bedreigde dier soorten. De fokkerij nam een steeds be langrijker plaats in. Vol trots ver telt de heer Van Doom over de prachtige resultaten met het fok ken van zo'n dikke tweehonderd tijgers, bantengs, giraffen en oka-< pi's. Veel plezier heeft hij altijd be leefd aan het gadeslaan van het leven van de bevers. Dat moet "s avonds en 's nachts gebeuren. Ik heb heel wat uren op mijn sok ken bij de bevers doorgebracht. De kinderen zeiden het vaak tegen elkaar: „Vader is weer beveren." Het fotograferen van dieren werd de voornaamste hobby van de diereninspecteur. Vertellen over dies-en op lezingen deed hij ook. Hoewel hij tot zijn pensioen nog twee dienstjaren tegoed heeft, gaat de heer Van Doorn begin maart, verhuizen naar Hends-ik Ido Am bacht. HU heeft daar een huis ge vonden in een dertig ha grote boomgaard, waar hij o.m. ais ad viseur zal optreden voor de verzor ging van herten. In de dierentuin zulien ze item sia zijn pensionering toch nog vaak zien. Diergaarde Blijdorp lijkt on denkbaar zonder inspecteur Van Doom, wie op zijn dagelijkse in spectietochten niets ontgaat. Die ieder dier kent. Vrouw dreigde met prostitutie als man geen bontjas stal Mr. S. Ivesis sprak deze woorden als raadsman van de 39-jarige bosit- dievegge Cornelia van B. Zij stond gistermiddag terecht wegesss het stelets van een groot aantal bont mantels in diverse steden van het land. De vrouw was een van de hoofdverdachten in het proces te gen een elf man sterke bontbende uit Breda en St.-Willebrord. De Rotterdamse rechtbank had giste ren de hele dag nodig om de zaak van de elf te behandelen. Het was allemaal ruim twee jaar geleden begonnen met het stelen van dure mantels. Aanvankelijk be stond de bende uit vier man, maar Cornelia en liaar man Janus W. raakten erbij betrokken door het intensieve contact dat zij hadden met het kwartet. Daar kwam nog bij dat Janus als bioscoopportier te weinig naar de zin van zijn eega verdiende. Hij werd voor een ultimatum gesteld: of Cornelia zou zich prostitueren (een beroep waarin zij' kan bogen op een acht jaarlange ervaring), of Janus zou bont gaan steicn. Een volledig onder de invloed.van zijn vrouw levendeM. zag geen uitweg meer. en besloot zich aan te sluiten,bij de bende. Cornelia vorm de een probleem voor de officier van Justitie. mr..J. G. F..A. Hage. De Katholieke Reclasscringsvereni- ging in-Breda gaf te kennen niet te weten wat er met de vrouw, moet gebeuren. Zij wijst ieder contact met de reclassering hooghartig af. Dat bleek maar al te duidelijk uit haar houding tijdens de zitting. Mr. Hage vorderde dan ook een gevangenisstraf van één jaar met aftrek, waarvan drie maanden voor- waardelük en een proeftijd van twee jaar. Tegen haar man eiste de of ficier één jaar met aftrek waarvan drie. maanden voorwaardelijk. Zijn 'raadsman vroeg indit géval ont slag van rechtsvervolging, omdat de man door zijn vrouw gedwongen was om te stelen. Eveneens stondterecht de 28- jarige schilder J. M. P. J. uit Bre da. Hem waren zeven diefstallen van bontjassen ten laste gelegd. Het aantal mantels dat hij .wegsleepte, bedroeg ongeveer negentig. Ook hij was geïnfecteerd door de bende. Als zwakbegaafde kon hij geen weerstand bieden aan de verleiding en onder invloed van zijn vrouw, To'nny M„ raakte hij op het slechte pad. Met al zes veroordelingen ach ter de rug hoorde hij nu anderhalf jaar. gevangenisstraf mét aftrek van voorarrest tegen zich eisen. Gistermorgen had mr. Hage al twee jaar met aftrek'geëist tegen de 21-jarige J. A." C. uit St.-Wille brord. Hij- was vanaf het begin bij de bende geweest. De spil van de ploeg was de 38-jarige Christina M. Tegen haar werd een gevange nisstraf, van twee jaar met aftrek, alsmede een voorwaardelijke t.b.r. met een proeftijd van drie jaar ge- eist, De zaak tegen haar zuster Tonny werd verdaagd tot 26 februari bij gebrek aan een psychiatrisch rap port. De 'rechtbank zal met betrek king tot de overige leden van de bende over twee weken uitspraak doen. ADVERTENTIE Afd. Klassiek: Nwe Binnenweg 36 2 Verdiepingen stijlvolle interieurs Bel: 2S0066-2S2989- - foor de gratis Top-form-kalalogits (Van -een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De kans bestaat dat de nieuwe weg over de Vol- kerakdam eerder wordt openge steld dan de bedoeling was namelijk einde van dit jaar. Minister Bakker van "Verkeer en Waterstaat zal laten nagaan welke mogelijkheden er voor vroegere openstelling zijn. Hij denkt aan de instelling van tijdelijke verkeersbeperkende maat regelen op het lokale wegennet. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN -- Vlissingen en Zeebrugge (België) zijn gekozen als aanloophavëns voor het contai nervervoer van Australische wol naar. West-Europa. Concurrenten voor deze vestiging waren o.m. Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam. Voor de haven van Vlissingen- Oost is de aanvoer van wol de eer ste belangrijke handelsactiviteit. De aanvoer kan omstreeks febru ari 1971 beginnen, wanneer de gro te aantoopkade in-de Vlissingse ha ver» gereed is. 'Scheepvaartmij. uit Italië, Duits land, Nederland, Frankrijk, Enge land en Australië werken samen in het Container Consortium, dat de aanvoer van wol verzorgt. Men heeft de beschikking over veertien schepen, die elk goed zijn voor het vervoer van 1200 containers. Per jaar zullen Viissingen en Zeebrugge samen 40.000 containers verwerken. LONDEN (AP) - De Britse ban- dengroep Dunlop onderhandelt over samenwerking met een grote Euro pese maatschappij. Welke maat schappij wilde de Dunlop-woordv oerder' niét zeggen. Geruchten op de Londense beurs willen dat het gaat om het Italiaanse bandencon cern Pirelli. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De elektrici teitscentrale op de Maasvlakte zal niet pas in 1977 in produktie gaan maar hoogstwaarschijnlijk enige jaren eerder. Dit heeft minister Nelissen 'Eco nomische Zaken) meegedeeld in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Men overweegt de bouw van de centrale te vervroegen, omdat ver voor 1977 hoogovengas op de Maas vlakte beschikbaar zal zijn. Boven dien is het plan om een centrale te bouwen bij Leiden op moei lijkheden gestuit. De Maasvlakte-centrale zal niet ineens zijn definitieve omvang krij gen. Hij zaï later worden uitge bouwd. De produktie is in de eerste plaats bedoeld voor Zuid-Holland. Vermogensoverschotten zullen op den duur ter beschikking staan van de landelijke elektriciteitsvoorzie ning. Er wordt op het ogenblik over legd over een verdere integratie van de elektriciteitsbedrijven in Zuid- Holland, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op 27 februa ri vindt de officiële opning plaats van een gedeelte van de secundai re weg 21 met de aansluitende we gen Melanchtonweg en Dc-enkade. De opening wordt verricht door het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, dr. R. IJsink. Voor afgaande aan de opening is er om 2 uur 's middags een bijeenkomst in het Skyway Hotel.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 4