Na interpellatie in raad: Directiekeet in discussie 2500 uit de lucht gegrepen' Films van Godard, Fellini, Welles en Ingmar Bergman Martin Greens Society loopt bestmaar: mm Burgerlijke stand Raad akkoord met hogere subsidie Gew. Orkest Wim Vrijland lijdt eerste nederlaag Wethouder over gering bedrag incidentele subsidies jeugdiverk: Voortvarendheid of pin op de neus Betrapt bij aftappen INBRAAK IN KEETWAGEN Te vol Voetganger gewond Programma Schiedamse Filmkring: DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 HET VRIJE VOLK MARTIN GREEN: „Als je er eenmaal in zit. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Het hele zaakje moet nog maar eens door de verkeerscommissie bekeken worden." Tot deze conclusie kwam burgemeester H. Roelfsema van Schiedam in de gister avond gehouden raadsvergadering, nadat de 'S-bocht-affaire' in het Schiedamse Kethel uitvoerig aan de orde was geweest. Dc groep Living Blues speelt in Martin Green's Society. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Martin Green's Rliytm and Blues Society bestaat nu al weer bijna vier jaar. Sinds de op richting op 19 oktober 1966 beeft de sociëteit niet alleen veel jonge mensen van de straat gehouden, maar ze ook van goed amusement voor zien. Vele bekende groepen uit binnen- en buitenland pas seerden de afgelopen jaren in Schiedam de revue, met als hoogtepunt de op 5 no vember 1967 opgenomen LP van een live-optreden van de bekende bluesvirtuoos John Mayell in gebouw Tivoli. Oprichter van deze zo suc cesvolle sociëteit is de 25- jarige student in de wis- en natuurkunde, Martin Groen- horst. SCHIEDAM „Het is een moeilijke zaak om steeds maar de subsidie te verho gen. Maar wat is het alterna tief? Opheffing van het Ge westelijk Orkest." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zonder veel op- of aanmerkingen Is de Schiedamse gemeenteraad akkoord gegaan met het voorstel inzake de subsidiëring van het bijzonder jeugd- en ontwikke lingswerk, het georganiseerde jeugdwerk en de jeugdsportver enigingen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse Filmkring heeft het pro gramma voor de tweede helft van het seizoen 1969-1970 rond. Het vermeldt een viertal filmvoorstellingen en een lezing. PAGINA li) .Voor een volle zaal de beste groepen nodig' Het ^-bocht- zaakje' terug bij verkeers- commissie Driemaal heeft het KVP-raads- lid P. j. Beekman het college van B. en W. schriftelijk vragen ge steld over de zijns inziens levens gevaarlijke verkeerssituatie in de S-bocht van de Schiedamseweg. Maar: „Het vraag- en antwoord- SCHIEDAM. Geboren: Mar cel z.v, A. M. Breuker en W. M. T. C. de Koning; Theodoras J. M. z.v. M. J. van Zundert en T. J. M. Schaap. Anthony A. P. z.v. H. Grauss en W. A. Hardeman. Johan H. M. z.v. A. W. C. Bolten en M. H. A. van der Biesen. Albertus G. P. z.v. G. F. de Zwart en E. M. J. Janssen. Richard z.v. W. A J. Ariëns en M. van Dongen. Sven E. z.v. H. Verbeek en E. M. T. Ven- selaar. Francis d v W M K Jansen en J H Harteveld, Ronald A J z v A J Wiegmann en H J Biemans, Go- verdina M d v N van 't Oor en G A M de Jongh, Monique d v P G Pelle en J Triel. Getrouwd: A Vis 23 jr. en H Kins 21 jr, J van der Horde 20 jr en A H WeiJ- gertze 17 jr. A L Bumet 19 jr en E van Haren 20 jr, D Kloet 22 jr en M T de Ridder 19 jr. Overleden: J. H. C. Voorwald, 38 jr. N. J. de Graauw. 52 jr. A. M. Vink, 74 jr. echtg. J. van de Kliui- dert. C. J. Bom. 58 Jr. echtg. J. Baarda. W F Knoors 70 jr. C J Zwaard 55 Jr. T van Herk 65 Jr. EMS Doove 85 jr wed A P P Roovers. spel dat we tot drie maal toe heb ben gespeeld heeft mijn onbehagen niet weggenomen," zei gisteravond de heer Beekman tijdens zijn inter pellatie over de situatie in Ke thel." Ik heb foute antwoorden gehad." De heer Beekman wil eenrich tingsverkeer op het circuit Schie damsewegNoordeindeLaan van Spalanö—Lindeijerstraat. B. en W. zijn er tegen. Dat bleek ook gister avond weer. Het instellen van een richtingverkeer zou de'situatie vol gens het college alleen maar ver slechteren. Beide standpunten wer den uitvoerig toegelicht. „Maar," zei de burgemeester, „tenslotte is het geen kwestie van gelijk hebben van de een of ander. Er moet een goede oplossing ko men." De raad ging ermee akkoord het probleem nogmaals door de ver keerscommissie te laten bestude ren. Akkoord ging men ook met het verlenen van een krediet van 22,000 gulden voor de aanleg van een kin derspeelplaats bij de Buys Ballot- singei. Ruim twee miljoen werd uitge trokken voor het bouwrijp maken van het terrein in Kethel-centrum en bijna één miljoen voor de gas-, water- en electriciteitsvoorziening van de toekomstige bebouwing van hetzelfde terrein. Goedkeuring werd gehecht aan de nieuwe statuten van de stichting De Schiedamse Gemeenschap. De algemene politieverordening werd gewijzigd waardoor parkeer- excessen beter tegengegaan kunnn worden. Hinderlijk parkeren van grote vrachtwagens zal worden be streden. het langdurig parkeren van caravans en dergelijke op par keerruimten verboden. „Dat Green stamt nog uit de tijd dat ik disc-jockey was bij Radio City, Je moet weten, dat ik van be gin af aan enorm geboeid was door alles wat maar met piratenzenders te maken bad. Op een gegeven moment las ik een advertentie, waarin een disc-jockey werd ge vraagd, die een beetje talen sprak. Ik schreef een brief, moest daarna een proefbandje opsturen en, heel gek, het was gepiept. Een enorm leuke tijd gehad. Je maakt het daar wel, hoor. Ik heb er trouwens nog de Golden Earrings geïntroduceerd, met dat plaatje, misschien ken je het wel, Please Go." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het leek een ha merstuk, maar het werd een punt van vrij uitvoerige discussie: het voorstel aan de Schiedamse raad 10.000,uit te trekken voor de aankoop van een directiekeet ten behoeve van het eiectriciteitsbe- drijf. „Want", wilde de heer G. P. Verhulstdonk (v.v.d.) weten: „staat dat ding er nu of niet?" Wethouder mr. M. J. M. van Kinderen wist het niet. Wel zei hij dat het college van burgemeester en wethouders de keet, vooruitlo pend op het raadsbesluit, al had gekocht,'Het aanbod gold namelijk maar korte tijd. Het college moest dus snel beslissen. „Nou", was het antwoord van de heer Verhulstdonk, „hij staat er en blijkt vrU klein. En dat ter wijl we indertijd in onze maag hebben gezeten met de ziekenhuis barakken." De heer Verhulstdonk kon deze voortvarendheid van het college niet waarderen. Integendeel. Hij vond het „een nare zaak" en „een minder elegante manier van het college om de raad de pen op de neus te zetten." Hij zei geen be hoefte te hebben het voorstel van B. en W. te ondersteunen. Verschillende raadsleden kwa men in het geweer tegen hetgeen de heer Verhulstdonk naar voren had gebracht. Zij stelden de voort varendheid wel op prijs. Bovendien meende ze dat het college toch wel 10.000 mag uitgeven. Wethouder Van Kinderen voerde aan: „Op een goede, voor de heer Verhulstdonk kwade dag, heeft het college bewust gespeculeerd op het gezond verstand van de raad. Maar niemand wordt gedwongen voor te stemmen.'7 De heer Verhulstdonk wilde re ageren. Maar hij mocht niet omdat het tegen de algemene regel bleek in de derde instantie het woord te voren. Raadslid B. E. Collé (c.p.n.) begon daarover te moppe ren. De heer Verhulstdonk had het al oekeken. „Gezien de sfeer in deze raad heb ik geen behoefte aan een derde Instantie", deelde hij mee. Waarna het voorstel werd aange nomen, met de stem van de heer Verhulstdonk tegen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De bemanning van een surveillerende politiewagen be trapte vannacht de 35-jarige C. V. toen hij op de parkeerplaats voor het station Schiedam bezig was met een slang de benzine van en kele auto's af te tappen. Na zijn disc-jockey-tijd in Enge land, die tien maanden duurde en waarvoor hij zijn studie had onder broken, kwam Martin terug naar Schiedam, waar hfj in een disco theek ging werken. Hij kwam in contact met enige jongens, die de band The Fabb hadden geformeerd en hem aanboden manager te wor den. Martin zag er wat in, liet de dis cotheek de discotheek en begon zich geheel voor de Fab in te zet ten. H(j wist de zaal Tivoli voor zaterdagavonden af te huren, waar de band met veel succes optrad. Bij uitkopen van de band maakte hij de zaak rendabel door andere band jes naar Schiedam te halen. „Ik had nogal wat contacten uit mijn vorige werkkring overgehou den. weet je," zegt hy hierover. „En toen op een slechte dag de band uit elkaar ging, ben ik doorgegaan met het organiseren van dergelijke avonden. Het liep enorm goed. Er was in middels een bestuur in het leven geroepen. Een echt bestuur, weet je wel, met alles erop en eraan. We kregen gebouw Arcade erby, dat de plaats van Tivoli op de zaterdag avonden ging overnemen, en van Tivoli maakten we een discotheek, waar op woensdagavond under- Voor de eerste categorie wordt ook dit jaar subsidie verleend vol gens de drie jaar geleden getrof fen overgangsregeling. Voor het ge organiseerde jeugdwerk en de jeugdsportverenigingen geldt met ingang van 1 januari 1970 dat niet twee, maar vier gulden per lid per jaar subsidie wordt gegeven. Ook zal voortaan een bijdrage worden verleend in de organisatie kosten van de jeugdverenigingen. Deze bijdrage varieert, afhankelijk van het aantal leden, van 75 tot 200 gulden per jaar per vereni ging. Kanttekeningen werden geplaatst bij liet voorstel een post van 2500 'op de begroting te brengen voor incidentele subsidies voor het jeugd werk. De heer A. Verlinde (p.v.d.a.) vond dit bedrag in geen enkele verhouding staan tot de subsidie die aan het georganiseerde jeugd werk wordt gegeven. Zijn verzoek was: „Verhoog dit luttele bedrag zodradit uit de. praktijk noodzake lijk blijkt." Mevrouw J, H. H. Gerding-Eg- gink (p.s.p.) sloot zich hierbij aan. Wethouder mevrouw G. D. Ver- wey-De Graaff vertelde dat de post van 2500 maar een uit de lucht gegrepen bedrag is. „We moeten met deze post nog ervaring opdoen" stelde zij. Ze voegde eraan toe dat, mocht er een hoger bedrag (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vannacht is inge broken in een keetwagen van de firma Oostenrijk, die aan de in aanleg zynde Zoomweg is gepar keerd. Er werd voor tweehonderd gulden materiaai ontvreemd; de da ders zijn spoorloos. ground- en bluesmuziek werd en wordt gedraaid. Van het geld dat we overhielden haalden we een goe de Engelse groep hierheen. We werken beslist niet commercieel en dat is ook de enige basis waarop we hier mogen werken." Martin Groenhorst vertelt dat hij ook wel eens slechte avonden heeft meegemaakt. In Vlaardingen by voorbeeld. „Ja, we hadden onze avonden ook graag in Vlaardingen gezien. We hebben daar echter wat moeilykheden gehad. In het begin van ons bestaan hielden we een avond in gebouw Muzanda. Het liep enorm storm, en toen maakten we de fout om te veel mensen bin nen te laten. Ze kennen daar büzonder strenge regels en dat feit is ons nooit ver geven. Ze hebben ons laten weten geen prijs meer te stellen op de door ons georganiseerde evenemen ten. wat ik enorm kinderachtig vind. Diteindelyk is het toch beter om de mensen binnen te laten, dan dat ze op straat herrie trappen» vind je niet? En verder ach in het begin was er nog wel eens een groepje dat op herrie uit was, maar voor de rest hebben zich nooit moei lykheden voorgedaan. nodig zijn, de raaddi t bij krediet aanvraag zou kuimen verlenen. Overigens betekent deze subsidie regeling nog geen definitieve. Voor dat deze er kankomen, moet de nieuwe rijksregeling er zijn. Alle voorstellingen worden ge houden in de aula van de wijk- scholengemeensehap aan de Hugo de Grootstraat en beginnen om 8 uur. Vanavond wordt Le Weekend van Jean-Luc Godard gedraaid. De films van deze Franse regisseur gelden over het algemeen als „moeilijk" voor degenen die in een film alleen maar een verhaal tje zien en niet meer. Om dit „meer" gaat het nu juist in de films van Godard. Le Weekend verhaalt over een echtpaar dat de stad uitgaat voor familiebezoek in verband met een sterfgeval. Hoofddoel is het veilig stellen van de erfenis. Onderweg komt het paar terecht in de beken de verkeersdrukte van het week einde. Ruzies en botsingen zijn on vermijdelijk. Godard iaat dit alles uitgroeien tot een waar slagveld met wrakken en slachtoffers aan alle kanten. Dat is nog niet alies. Er komen i nog veel meer moeilijkheden. Dit Een eigen ordedienst ken ik niet. is ook niet nodig. Meestal is het met die mensen zo. dat als alles rustig is, ze zelf heibel gaan trap pen. Mochten zich ooit erge onge regeldheden voordoen, dan kan ik altijd een beroep op de politie doen. Het is echter nog niet eerder voor gekomen en het publiek staat by de optredende artiesten enorm goed bekend." Toch is er in de loop van haar bestaan wel enige verandering in de belangstelling voor de sociëteit gekomen. Lukte het vroeger zonder meer iedere avond vol te krijgen, de laatste tyd moeten er wel dege lijk goede groepen komen om de zaal gevuld te zien. „We zijn daar om verplicht om onbekende groe pen, die vaak om een optreden vra gen, afte wijzen," zegt Martin Groenhorst. „Om rond te komen kunnen we ons echt geen slechte avonden per- miteren. De groepen die we willen hebben, betrekken we via het bu reau van Paul Acket. Al bezitten we ook andere contacten, we vin den het toch prettiger om met een vast bureau te werken." Green's society is momenteel be zig met het maken van plannen voor een eigen ruimte. Na de uit werking hiervan wil men met de (Van een onzer verslaggeefsters) Zo reageerde Schiedams wethou der mevrouw G. D. Verwey-de Graaff op opmerkingen van verschil lende raadsleden over het voorstel de subsidie aan de Stichting Gewes- telyk Orkest voor Zuid-Holland voor 1970 van ƒ11.000 met 15 per cent ofte wel 1S50 te verhogen. De wethouder wees erop dat de provincie en de overige gemeenten die in 1968 besloten het orkest te alies als illustratie van Godards idee oveT de mensen in deze maat schappij die elkaar rigoureus naar het leven staan en letterlijk over lijken gaan om hun doe! te berei ken. Vervolgens op dinsdag 24 maart een lezing door drs. G. Schuur man over de Nederlandse korte film. Bij zijn inleiding zal een aan tal films worden vertoond. Op 21 april de film 8M: van Fre- derico Fellini met in de hoofdrol Marcello Mastroianni. Dan komt er een extra voorstel ling in het kader van de doden herdenking. Het is de laatste ja ren traditie geworden dit te doen. Na de verzetsfilms van de vorige jaren is nu de keuze gevallen op Het proces, verfilmd door Orson Welles, naar het gelijknamige ver haal van Kafka, Deze voorstelling wordt op 1 mei gegeven. i Een tenslotte op 26 mei een ko- medie van Bergman: Het oog van de duivel. gemeente de mogelijkheden bepra ten. Verder is er het plan de acti viteiten uit te breiden. Hoe is nog niet duidelijk, wel is duidelyk dat men daarvoor enige mensen zou willen aantrekken. Maar zijn deze beslommeringen dan niet funest voor de oprichter en voorzitter van de sociëteit? „Ach, tot nu toe was het seeds aardig te combineren en ik heb eigenlijk "nooit veel haast gemaakt met de studie. Ik ben nu zo ver gekomen, dat ik dit jaar hoop af te studeren. En wat ik dan ga doen. ja. Ik heb het idee om leraar te worden, maar het is wel zo, als je eenmaal in dit werk zit, is het moeiiyk er mee op te houden. Mocht ik daarom in deze business een goede job krygen, dan zal ik het graag doen. Maar ik wil wel de zekerheid van een vast maand salaris. Je wilt ook wel eens wat gaan verdienen. Op eigen kasten is het een te groot risico, dat zal ik beslist niet doen." Voorlopig blyft Martin Groen horst echter nog actief en op za terdag 28 februari en 7 maart kun nen de sociëteitsbezoekers genieten van respectievelyk The Bintangs uit Beverwijk en de onvolprezen Cu- by and The Blizzards, in gebouw Arcade. steunen, hun subsidie met 15 per cent of meer zullen verhogen. De heer J. van Katwyk (p.c.g.) meende dat er bij de stichting geen enkele prikkel is de eigen inkomsten te verhogen. Hij stelde: ,.De tekor ten moeten worden aangevuld. De provincie en gemeente draaien op voor trendmatige verhogingen. De overheden heben er gewoon een paar ambtenaren bij gekregen." Hij wilde weten welk perspectief het college ziet in het tot nu toe ge voerde subsidiebeleid. De heer Van Katwyk zei niet tot het einde toe te willen doorgaan met deze zogenaamde koppelsub sidie: als de ene subsidiegever ja zegt,moet de andere het ook wel doen. Volgens wethouder Verwey is het enige perspectief dat het ryk het orkest gaat subsidiëren. Nogmaals wees ze op de waarde van het or kest voor de provincie. „Het geld dat we ervoor uittrekken is niet weggegooid. We hebben het orkest nodig," benadrukte ze. Het voorstel werd, unaniem, aan genomen. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Na drie winstpar tijen in de strijd om het open dam kampioenschap van Schiedam heeft VVim Vrijland een nederlaag moe ten incassseren van J. C. Onink. Deze plaatste zijn tegenstander in een klassieke partij langzaam maar zeker in een onhoudbare positie. Ondanks deze nederlaag zijn de kansen voor Wim Vrijland beslist nog met verkeken. Voor de titel zijn nu 3 gegadig den: de gebvoerders Vrijland en de heer Onink. Verder won in de hoofdklasse L. Vrijland van Den Homing en Lans bergen van Antes. In de eerste klasse gaat de heer Breevoort. met zes punten aan kop. op de voet gevolgd door de heren Van Kuijk en Willemse met elk 5 punten. L. Breevoort won van Van Kuijk. Sleeuwenhoek van Nijhuis. De heren De Rond. Breman en Willemse speelden remise. In de tweede klasse is de win naar al bekend. De heer P. Pauw behaalde uit 3 wedstrUden 5 pun ten. Wie als tweede zal eindigen is nog een vraag. Kandidaten zijn de lieren F. de Koning en A. Meijer, die elkaar deze week zullen ontmoe ten. 'Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Rotterdam- bedijk is gistermiddag de 79-jarige voetganger H. c. bij liet oversteken door een bromfietser aangereden. Do man moest met een liersen- -eliudding en honfdvonrirn naar het ineen toziekonh nis worden ver voerd.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1