ARTSEN, PARTIJEN EN GEMEENTE MAASSLUIS HEBBEN ZELFDE IDEE v IS PETER LAGERWAARD LEUNT AL EVEN TEGEN JUDOTOP AAN Volgend jaar kom ik terug* Wet voor Midden- Delfland snel in Kamer 14 mille iMp VOOR SNÉL Égfe HERSTELLEN VAN ■ÉL GEBROKEN RUITEN f 1 FA. F. J. KLOET ZN eurofax 15.11.22 Meerderheid tegen vrije verkoop van condooms Inrichten van jeugd centrum: „Ondiepe Rijnpoort ongeschikt voor grote schepen'' Barendrecht: Bad moet er komen! Reserve Tweede plaats Nabespreking ballet In Barendrecbt: De Tempel moderner Kamerleden ZATERDAG 28 FEBRUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 Van onze verslaggever GERARD VAN DIJK MAASSLUIS Verschillende groepen mensen in Mae-'.luis willen dat er een groepspraktijk van huisartsen wordt ge vormd alleen, men weet het van elkaar nog niet. Ttrnr r%- u'* -v Vt PETER LAGERWAARD: lange dagen werken. DAMESSTOFFEN en ACCESSOIRES lMi=.Uh:. schildersbedrijf 2e maasbosstraat 80 - te!. 343276 - vlaardingen In Westwijl plaats voor groepspraktijk Politieke partijen willen het, een deel van de huisartsen wil het en het gemeentebestuur wil het. Nog even, en men wil het gezamenlijk en dan zal de Maassluise groeps praktijk niet lang meer op zich la- tén wachten. „Streef naar een groepspraktijk" staat in het gezamenlijk program van D'66 en PPR in Maassluis en in het program van de PvdA. De heer M. van der Knaap (36) van D'66: „Voor bloedonderzoek moet men nu naar het Holyzieken- huis in Vlaardingen." De heer N. R. van Dijk (33), vice-voorzitter van D'66: „De apparatuur daar voor is voor de huisarts te duur." In een groepspraktijk zullen meer dere artsen samen wel in staat zijn dure apparatuur te kopen. Dat is dan één voordeel. De huisartsen in Maassluis heb ben het (bijna allemaal) druk. Er zijn zes artsen voor 26.000 men sen: één op de 4300. Maasland heeft één huisarts op 2500 inwoners. Hoek van Holland en Rotterdam één op de 3000. Maassluis groeit harder dan het aantal huisartsen en vol gens de heer H. H. Lierentveld (40) van D'66 is dat te merken. Hij zegt: „Ik heb vrij veel klach ten gehoord over de artsen hier. Maar men kan geen arts kiezen. Als er in de wijk een groepsprak tijk is kunnen de mensen een keu ze maken. We zouden de mensen in de Westwijk kunnen vragen wat zij daarvan vinden." Keuzemogelijk heidtweede voordeel. De Westwijk: 12.000 mensen met in hun midden één huisarts. Dat is de heer J. Beunk, Merellaan 100. „Dat idee voor een gropspraktyk komt van hier," zegt hij. Va rihet gemeentebestuur heeft hem slechts via een krant een toezegging voor medewerking bereikt- „Ik zou hier wel vrij vlot zo'n praktijk willen stam 5 ■i' v'vi/ï y ï'xfi" 'I t .i.-ri - ''■'i*. J- hebben. Ik zit nu dicht; ik zou nog wel patiënten aan willen ne men, maar dat kan ik gewoon niet." Als het hem lukt samen met en kele collega's een groepspraktijk te stichten, waarin nauw wordt sa mengewerkt met kruisverenigingen, maatschappelijk werkers en andere „zorgende" instanties, (derde voor deel), dan heft hij zijn praktijk- aan-huis op. Dokter Beunk zou met twee artsen willen starten en een derde arts de mogelijkheid willen geven zich aan te sluiten. Er is in Maassluis plaats voor een of twee artsen méér. „Van mij mag er zeker één arts by," zegt de heer Beunk. De heer J. L. van Loon, de huisarts aan de Veerstraat met wie de heer Beunk in een groepspraktijk hoopt te kunnen gaan samenwerken, zegt: „Er zou hier een jonge arts bij moeten ko men." Hy vindt een groepsprak tijk „zeker in de Westwijk wense lijk." De heer Van Loon zit in een door B. en W. ingestelde commis sie, die al met de kruisverenigin gen over vorming van een groeps praktijk heeft gesproken. „Het gemeentebestuur kan wel i"4" Van links naar rechts: de heren N. R. van Dijk, M. van der Knaan en H. H. Lierentveld, op een bank in Maassluis- West. willen," zegt wethouder J. Smit (pvdA, tijdelijk wethouder voor volksgezondheid), „maar de artsen zullen het moeten willen en ook moeten doen." Er is, zo zegt hij, grond gereserveerd voor een me disch centrum, waarin een groep artsen de praktijk zou kunnen voe ren. De heer Van Dijk: „De gemeen te zal het gebouw voor een groeps praktijk moeten zetten. De finan ciering is het moeilijkst." De heer Van der Knaap: „Een deel van de oudere artsen zal zeg gen: ais we zó door moeten zwoe gen. Er zal wel een conserva tieve groep artsen zijn, die alleen wil blijven werken." De heer Lierentveld: „De zieken fondsen zouden wakker geschud moeten worden. Die moeten ook meebetalen." De heer Van der Knaap: „Er is ruimte op de plaats, waar de ker ken zouden gaan bouwen." De heer Lierentveld: „We moe ten 't eerst bij de gemeente aan hangig maken en dan de bevolking inschakelen." De heer Van Dijk: „Jammer dat we dokter Beunk niet eerst gespro ken hebben." De hufsartsen van Maassluis wer ken al samen, zy zyn op één sema foonneet aangesloten, spreken el kaar in 'n overlegorgaan en schroe ven samen een brief naar B. en W, om de beschuldiging in een plaat selijk blad, als zouden zij door een „gereserveerde houding" een arts met belangstelling voor Maassluis hebben weggejaagd, van de hand wijzen. B. en W. hebben nog niet geantwoord, maar zij spreken de zes artsen binnenkort. (ADVERTENTIE) 1 MEER KEUS ALS TJ UW KLEDING ZELF MAAKT EN VOORDELIGER wy tonen U gaarne onze keurcollectie Liesveld 17 - Vlaardingen - Telefoon 34.44.82 (Van onze sportredactie) SCHIEDAM „Eigenlijk zou je om goed in de top mee te draaien vele uren per dag intensief met de judosport bezig moeten zijn. Cursussen moeten volgen in het mekka van deze sport, Japan. Dat is voor mij niet mogelijk. Maar, ja, wie weet, misschien lukt het me zo ook wel," zegt de 25-jarige assistent-sportle raar Peter Lagerwaard uit Capelle aan den IJssel, een judoka, die al enige tijd tegen die top aanleunt. Ondanks het feit, dat hy van 's morgens half zeven tot 's avonds half elf bezig is met het geven van allerlei sportlessen, heeft hy toch maar weer een uitnodiging gehad voor het Nederlands B-team, dat vandaag in de Kemsporthal te Haarlem tegen Polen. B op de mat verschijnt. Een teken, dat hy in zyn klasse, het middengewicht, tot de vier besten van Nederland behoort. „Het is natuuriyk wel zo, dat je door je werkzaamheden in een goede conditie' biyft. Je doet ge woon met alle lessen zelf mee en uiteraard is er nu op de sportschool een judoploeg in het leven geroe pen. Per slot van rekening is Judo myn specialiteit. Ik heb nu veertien jongens onder me, die stuk voor stuk enorm hard werken. Een ge weldig ploegje. Ik heb het erg naar myn zin en zou het werk niet graag willen missen. Weet je wat ook zo hardstikke leuk is, de gymnastieklessen, die ik aan de bejaarden geef. Geweldig, joh, je kan je niet voorstellen hoe fUn dat is." Peter, werkzaam in de sportschool van Bishoff te Schiedam is op zes tienjarige leeftyd met het judo begonnen, zyn eerste lessen ont ving hy op de school van wyien Reinier Hulsker. Na een half jaar verliet hy deze school in Schiedam om zich verder op de inmiddels in zyn geboortestad verschenen sport school Heesk in de judosport te bekwamen. Nu zit hij alweer een haif jaar in Schiedam. Er is in die tussentyd veel gebeurd. Hy bracht het in drie jaar tijd tot dc zwarte band, stu deerde af voor sportleraar en mas seur, werd daarna opgeroepen voor militaire dienst, waar hy in 1964 militair kampioen werd, "was tydens de Olympische Spelen te Mexico en de kampioenschappen te Oostende reserve voor het Nederlandse team en maakte vorig jaar zyn debuut in het Nederlands B-team. „Ik heb in die tyd ontzettend veel vrienden en kennissen gemaakt, vooral op de reizen, die ik met het Zuidhollandse team mocht maken, heb ik aardig wat contacten ge legd. En daar trekken wy momen teel met de sportschool profyt van. Op 1 mei trekken we met de judo ploeg van onze sportschool naar Tsjechoslowakye, waar wy tegen de fabrieksploeg Scoda Plzen in het strijdperk treden. Dat heb ik met een vriend van my, Jaraslav Bezta- rosi, de kampioen middapgewicht, weten te versieren. Het geld van de reis hebben wy onderling by elkaar gespykerd. Een mynheer uit Krimpen aan den IJs sel heeft trainingspakken beschik baar gesteld en die bejaarden, waar ik het daar net over had, maken voor ons de emblemen. Geweldig niet?" Peter Lagerwaard betreurt het wel, dat hij by de Zuidhollandse kampioenschappen van dit jaar tweede is geworden. Daar alleen de districtskampioenen aan het Ne derlands kampioenschap mogen meedoen is Peter hiervoor uitge schakeld. Vorig jaar eindigde hy tydens deze wedstrijden op de derde plaats. „Maar volgend jaar kom Ik terug, let op myn woorden en ik ben be slist van plan alles in het werk te stellen nog een plaatsje hoger te klimmen." Voorlopig staat Peter Lager waard een aardig programma te wachten. Naast de wedstrijden van vandaag gaat hy met Pasen als lid van het Zuidhollandse team mee naar Tsjechoslowakije om, zoals ge zegd, op 1 mei weer met zyn eigen ploeg naar dat zelfde land af te reizen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede Ka mer gaat binnenkort beslissen over een wetsontwerp dat de recon structie van het toekomstige re creatiegebied Midden-Delfland mogelijk maakt. Dit heef premier De Jong gister middag meegedeeld. 1500 hectare van het gebied dat tussen Rotterdam, Delft, de steden- rij langs de Nieuwe Waterweg en het Westlandse kassengebied ligt, wordt gebruikt voor dagrecreatie. De rest van het gebied ca. 4100 ha. krijgt een agrarische bestemming. Over twintig jaar moet het plan voltooid zyn. Om de resterende open ruimte in het zuideiyk deel van de Randstad (met de grootste bevolkingsdicht heid van ons land) veilig te stellen heeft de regering in de Tweede Nota Ruimteiyke Ordening al ge steld dat de aanleg van Midden- Delfland de hoogste urgentie toe komt. De uitwerking van deze beleids- hjn geschiedde door de Stichting Onderzoek Midden-Delfland met deelname van de provincie Zuid- Holland en de gemeenten Delft, Maasland, Schiedam, Schipluiden, en Vlaardingen. De Groxitmy trad als technisch adviseur op. ADVERTENTIE (Van onze kunstredactie) Rotterdam Het Rotterdams danscentrum organiseert een nabe spreking bij de voorstelling van het Nationale Ballet op dinsdag 3 maart in de foyer van de Rotter damse Schouwburg. Uitgevoerd zal worden het ballet Giselle. Zowel de artistieke leiding als leden van het Ballet zullen hierbij tegenwoordig zijn. BARENDRECHT De WD'er M. L. Mathijsse was vry dagavond in de Barendrechtse raad de enige die pleitte voor het helemaal vrij geven van de verkoop van con dooms. Het voorstel van B. en W. om de verkoop alleen binnen be sloten ruimten toe te staan, werd dan ook door zyn fractie verwor pen. De overige raadsleden vonden het een wy's besluit de condoom verkoop aan banden te leggen. „Vooral," zoals de socialist G. Kleyn opmerkte en het college ook in zyn voorstel betoogde, „vanwege het gevaar voor de jeugd." G. Kleyn: „Bij verkoop langs de weg wordt het speelgoed voor de kin deren." De Barendrechtse jeugd was vry- dagavond op de stampvolle publie ke tribune, zo'n 60 belangstellenden woonden de beraadslagingen by, in ruime mate vertegenwoordigd. De toeschouwers hoorden de discussies vaak met grote hilariteit aan. De raadsleden zyn overigens vrijdagavond wel ontsnapt aan een ludieke confrontatie met een aan tal jongelui van de sociëteit Bo Peep. Die waren namelijk van plan tydens de behandeling luchtballon nen uit te delen. Het is er echter niet van gekomen. jj (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De ongeorga niseerde jeugd in Vlaardingen krijgt zyn ontmoetingscentrum: „Communio" zal het heten. B. en W. stellen de raad op 5 maart voor 14.200 beschikbaar te stellen voor de verbouwing van de panden Oosthavenkade 69 en (het eraan gebouwde) Eerste Van Ley- den Gaelstraat 1. De jongeren spa ren 8.500 uit door by de verbou wing zelf de handen uit de mou wen te steken. Een deputatie van de „jeugd uit het centrum", zoals B. en W. de jongeren noemen (Liesveldjeugd, zo zei men vroeger wel), heeft begin december haar wensen voor de ver bouwing op tekening gezet en het bedrijf Gemeentewerken heeft ver volgens een raming van de kosten gemaakt. Op 2 februari zyn de plannen met de jongeren besproken. De groep jongeren heeft inmiddels een bestuur gevormd. Zodra het investeringsplan voor de verbouwing, dat in overleg met het bestuur van clubhuis De Ha ven wordt opgesteld, gereed is, zal dit met een exploitatiebegroting aan het ryk worden voorgelegd ter verkrijging van een subsidie. „Het is thans zaak," aldus B. en W„ ,dat op korte termyn met de verbou wingswerkzaamheden wordt begon nen." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nadat het ach terdeel van het gemeentelijk con ferentie-oord De Tempel al eerder was verbouwd, willen B. en W. nu het hoofdgebouw moderniseren. Zij hebben de gemeenteraad daarvoor een krediet gevraagd van 255.000,een bedrag dat door verhoogde gebruikstarieven straks weer gedeelteiyk zal terugkomen. DEN HAAG (ANP) Indien de maximale diepte van de bekkens van de eventueel aan te leggen Rijnpoorthaven 12.65 NAP zal be dragen, betekent dit dan dat de nieuwe, thans in. aanbouw zijnde containerschepen (o.a, voor Sea Land) met een diepgang van 16,5 nieter niet in deze haven kunnen aanlopen, aldus hebben de Tweede- Kamerleden Brouwers en Tuyn- man (beiden cii.u.) de minister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd. Zij informeren voorts of hieruit moet worden afgeleid dat de nieu we ontwikkeling in het container vervoer geheel op de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas of elders in de Delta zal moeten plaats hebben, hierdoor de betekenis van de Ryn- poorthaven sterk afneemt, en het nut van de aanleg sterk moet wor den betwijfeld. Indien de bekkens niet een diep te van 12.65 NAP krijgen, maar toch een die minder dan twintig toch dat de Rijnpoorthaven een meter is, vrezen de kamerleden twijfelachtige zaak is. (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT In één Van de belangrijkste vergaderingen, zoals de WD-fractieleider M. L. Mathijsse opmerkte, van de Ba rendrechtse raad hebben de leden unaniem besloten, dat ongeacht de hoge kosten en de druk op de be groting van het exploitatietekort, het overdekte zwembad in Baren drecht er moet komen. Van die noodzaak was men doordrongen. Enkele raadsleden hadden er zelfs, wanneer dat nodig mocht blijken, een verhoging van de plaatselijke belastingen voor over. Het AR-raadslid S. Silvis: ,Die verhoging moeten we dan maar nemen." Vriiringavond kwam ook naar voren, dat de Barendrechtse Soortstichting onder de bnreTij geld gaat inzamelen voor de aan leg van een buitenbad, bii het overdekte zwembad. Eerder op de avond deelde raadsvoorzitter G. v. Hofwegen mee. dat de financiering rond was. De gemeente kan de be nodigde 21; miljoen lenen bij de Amro-bank. (ADVERTENTIE)

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2