Jets wat niets kost is moeilijk verkoopbaar Kom gratis plannen voor binnenstad bekijk en mêyn P IJrand aan boord van lichter ivon houdt dia-avond v. Aartsen bep leit havenoverleg Bij V. en D. voor halve ton gestolen Zandplaag op oekse ehnert en ansen tijdelijk onder dak strand Ecl van Thijn spreekt voor PvdA-Schiedam Gebedsdienst voor wouwen isselbeker en goud voor P. Lagerwaard De amateur koolkikker Geen interesse Al zes jaar 5 -tix-'ïSüii^SSÉ Garantie gevraagd tegen twee deling Zeeuws-Vlaanderen OGEM: voldoende aandelen Baniniens aangeboden Espera n to-a gendo Auto tegen paal Dammen DINSDAG 3 MAART 1970 HET VRIJE VOLK ;JS. ~xr ~Vc - r* I" Pater Meijer in de deuropening van zijn huisje (in Sursum Corda). De muren blij ven over eind staan zonder dat er specie aan te pas is gekomen: de ribbels op de stenen zorgen voor verband in alle richtingen. Het Bouwcentrum oordeelde zeer gunstig over deze „noppensteen" van pater Meijer, vooral voor toepassing in ontwikkelingslanden. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Bij de Schiedamse zondag-KNVB'ers blijkt steeds meer dat Excelsior '20 in de 4de klasse F aan een in drukwekkende opmars bezig is. Vooral nu Schiedam met een toch wel vernietigende 31-nederlaag tegen Spoorwijk huis waarts werd gestuurd. RijswijkExcelsior 12 SpoorwijkSchiedam 3I EBOHDHS 0—0 (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Terwijl zo nu en dan. nog grote, natte sneeuwvlokken neerdwarrelen, denkt men op het strand van Hoek van Hol land alweer volop aan de zomer. I V Meer zand dan ooit PAUINA lö Fi m moet huisje van missiepater verkopen' V T" i Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Pater Meijer wei gert over zichzelf te spreken hoe wel hfj met 23 jaar werken en bou wen in Afrika achter de rug vast een hoop ervaringen zou kunnen vertellen. Maar nee. Het blijft bij de hoogst noodzakelijke informatie terwille van de volledigheid: zijn voorletter is P en hij komt uit Bot terdam. Des te uitvoeriger praat hij over dat ene, waar hij helemaal vol van is: zijn huis. Een echt stenen huis. dat in een mum van tijd is opgebouwd. En op een zo simpele manier, dat het allemaal een beetje ongeloofwaardig aandoet. Je moet pater Meijer gewoon zelf aan het werk zien en hem dan ondertussen laten uitleggen hoe iVan een onzer verslaggevers! SCHIEDAM Van zaterdag T maart t.m vrijdag 15 mei zullen de plannen, kaarten en maquettes over de ontwikkeling van de Schie- damse binnenstad in het Stedelijk Museum te bezichtigen zijn. Voor de inzage van de plannen is het museum gratis toegankelijk gedu rende de normale openingstijden i zondag 1217 uur, overige dagen 1017 uur). Op de vrijdagen 6 en 13 maart, 10 april en 15 mei, alsmede op de dmsdagen 17 en 24 maart zal de ontwerper van de plannen, ie heer B. C. van Gent, een toelich ting geven en eventuele vragen be antwoorden. De bijeenkomst op 6 maart, die om 21.00 uur begint, is gereserveerd voor de daartoe uit genodigde besturen van de organi saties uit het plaatselijke bedrijfs leven. De overige bijeenkomsten, die om 20.00 uur beginnen zijn voor iedere geïnteresseerde toegankelijk. Ómdat de beschikbare ruimte in het museum beperkt is verdient het aanbeveling zich van tevoren van een gratis toegangsbewijs te voorzien. Bezoekers die geen toe gangskaart hebben, Kunnen slechts worden toegelaten voor zover de ruimte dat toelaat. Gratis toegangskaarten rijn m.t.v. 3 maart bij de afdeling openbare werken op het stadhuis verkrijg baar. Zij kunnen ook telefonisch worden aangevraagd via nummer 26 90.51, toestel 49. 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de PvdA houdt van avond een openbare vergadering Drs. Ed v. Thijn, Tweede-kamerlid voor de PvdA, zal oen inleiding houden. De bijeenkomst begint om acht uur in gebouw Irene. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onder auspiciën lan het Comité Vrouwenwereldge bedsdag afdeling Schiedam zal op 6 maart in de Grote Kerk aan de Markt een korte gebedsdienst worden gehouden, waarin vele vrou w-en van alle gezindten zullen sa menkomen. Het thema van de liturgie op de avond luidt „Houd moed". Deze liturgie is samengesteld door vrouwen uit 5 verschilende landen Het Schiedams Vrouwenkoor zal aan deze avond medewerking verlenen- Eveneens zal een gebedsdienst plaatsvinden in de Dorpskerk in Kethel-Groenoord Beide diensten beginnen om 20 00 uur. zijn project in elkaar zit. Dat kan. Pater Meijer brengt hele dagen door in een van de kleine zaaltjes waarover het Sursum Corda-gebouw Nieuwstraat 12 te Schiedam, be schikt. Daar is zijn werkplaats. .Kijk." gaat pater Meijer, te be ginnen bij het begin, uitleggen. „"We hebben hier een partij stenen. Dit Tegelen. Allemaal met de hand ge maakt. Het procédé is heel makke lijk. Je hebt een gewone vormbak, waarin aan de zijkanten mallen worden gelegd. Vorm en mallen zijn van hout. In de vorm wordt cement of klei gegooid. Het over tollige wordt er met de mallen uit geperst en dan worden de stenen op de normale manier gebakken." Het resultaat is een partij stenen met een ribbeltjes-patroon, waar mee men, op dezelfde manier als kinderen met lego-steentjes, hun flats, kantoren en kasfcelan in el kaar knutselen, een oerdegelijk woonhuis kan bouwen Wat pater Meijer wil is, dat wat hij nu doet tussen vier muren van een zaaltje, straks op grote schaal wordt uitgevoerd in Afri kaanse ontwikkelingsgebieden, Wil pater Meijer dat gerealiseerd zien, dan moet hij zijn project „verko pen", aan de man, of liever ge zegd. de instanties brengen. En dat is nu juist zijn grote pro bleem. „Ik probeer het aan de man te brengen", vertelt hij. „Maar nie mand interesseert zich ervoor. Geen missionaris, geen ontwikkeiingsinsti- tuut. Niemand. De instanties zien het niet. Maar dat is ze niet kwa lijk te nemen. Ik kav niet zegge Novib, kom eens kijken wat ik heb. De Novib, of welke organisa tie ook, kan er niet aan beginnen overal heen te reizen. Ik wil nu een film laten maken. Een docu mentaire, die duidelijk laat zien, hoe het huis wordt opgebouwd. Dan hoeven ze niet naar mij toe te komen, maar kan ik de mensen laten zien hoe Ik te werk ben ge gaan." Voor het uitvoeren van het pro ject van pater Meijer is helemaal geen geld nodig. Want: „Met het zelfde materiaal van de bestaande lemen hutten kan een nieuw stenen huis worden gebouwd. Van de leem die in de hutten zit kunnen de ste nen worden gemaakt. In de Afri kaanse hutten zit een bewapening van hout die weer gebruikt kam wor den voor de raamkozijnen en de deurposten". Pater Meyer gelooft dat met het „invoeren" van het stenen huis in Afrikaanse landen automatisch al lerlei toestanden daar zullen ver beteren. „De cement kan nu zijn intrede doen. En daarmee dc hy giëne en het waardigheidsgevoel van de bewoners. Hebben de Afrika- bewoners eenmaal een stenen huis dan zullen ze harder gaan werken. Ze zullen ongetwijfeld hun huis wil len gaan inrichten," is zijn overtui ging. Het grote voordeel van rijn pro ject vindt hij dat elke Afrikaan zelf de huizen kan bouwen zoals hy er nu één overeind heeft gezet. Het is, vertelt hy, een kwestie van stenen stapelen, waar niets aan te leren valt. .Breng het Idee in één dorp en het gaat het hele land door." meent hy. Bovendien zou volgens hem op deze wyze de krotopruiming in de grote steden bevorderd kunnen wor den. De regering zou zyns inziens niets anders hoeven te doen dan de stenen beschikbaar te stellen. Pater Meyer is al z£6 jaar met zyn project bezig. „Drie jaar in de missie en dne jaar hier. Ik wil nu eerst dit project afwerken voordat ik weer naar een of ander land toe- ga. Het wachten is op een instantie die zegt: We nemen je aan en ga het maar brengen." Maar iets wat niets kost is volgens pater Meyer mbeiHjk verkoopbaar. Hy is ai by alle mogdyke instan ties geweest om zyn plan te intro duceren. Met woorden kan IUj niet duidelijk maken hoe zyn project m elkaar zit Daarom heeft hij de film, die waarschijnlijk deze week wordt opgenomen, nodig. Met de documentaire en de aan beveling van het Bouwcentrum in Rotterdam, San pater Meyer dan weer op stap gaan om te proberen zijn project, zijn huis, „aan de man" te brengen. ;::>x (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij een brand aan boord van de lichter Johanna Hendrika (450 ton), onderweg van Rotterdam naar Pernis, is voor 15.000,schade aangericht. De woonruimte brandde geheel uit. De inboedel was niet verzekerd. Geen van de opvarenden liep letsel op. Vermoedelijk is de pijp van een oliekachel door het trillen van het schip verschoven en is daardoor houtwerk in brand geraakt. De schipper probeerde tevergeefs het vuur met een blusapparaat te be strijden. Twee blusboten van de Havendienst bedwongen de brand. De schippersvrouw en het negen maanden oude zoontje werden van boord gehaald door een boot van Wilton-Fijenoord. De lichter is door twee sleepbo ten naar WP gesleept en zou van daar naar de Wilhelminahaven in Vlaardingen worden gebracht. Het schip is eigendom van de maatschappij Humber uit Amster dam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk houdt op don derdag 19 maart een dia-avond over „Joegoslavië, het ruige Bal- kanland." De avond zal worden verzorgd door de heer J. Domlnicus uit Alkmaar. De bijeenkomst vindt plaats in de grote zaal van ge bouw Irene aan de Nieuwe Haven en begint om 20 00 uur. Kaarten voor dit programma zijn voor vijftig cent verkrijgbaar bij mevrouw Brandt. Wibautplein 159. R. Lutting, Visserstraat 17. v d. Stel, Zamenhofstraat 19c. het secretariaat, Damlaan 242 en 's avonds aan de zaal. «Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ju dok? Peter Lagerwaard (25) uit Capel'e aan den IJssel is zaterdag tijdens de open kampioenschappen judo van Hoogvliet en omstreken kampioen geworden zowel in de middenge- wichtklasse tot 80 kilo als in alle categorieën. Dat betekent dat Peter Lager waard nu de wisselbeser m zijn bezit mag houden. Voorts verwierf hij m Hoogvliet twee gouden plak ken. BRUSSEL (ANP) Tijdens een bijeenkomst van de Antwerpse Ka mer van Koophandel heeft de Ne derlandse commissaris der Konin- ging in Zeeland, de heer J. van Aartsen, een pleidooi gehouden voor Belgisch-Nederlands overleg inzake de havens. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij Vroom en Dreesmann aan de Hoogstraat is in de nacht van zaterdag op zondag voor ongeveer een halve ton aan goederen gestolen. De diefstal is waarschijnlijk door twee personen gepleegd, die zich zaterdagmiddag hebben laten insluiten. Op de begane grond werden vitri nes opengebroken op de horlogerie- en foto-afdeling. Vermist wordt een groot aantal polshorloges en film en fotocamera's. Ook namen de da ders twee draagbare radio's mee. Zij ontkwamen door aan de ach terzijde van het gebouw een deur van een dienstuitgang te forceren. ROTTERDAM (ANP) De raad van bestuur van OGEM N.V. te Rotterdam heeft meegedeeld dat 'n voldoend aantal aandeelhouders in de N.V. plaatwerkerij en verzinke- nj voorheen P. Bammens en Zo nen te Maarssen en een voldoend aantal houders van 65 percents converteerbare obligaties ten laste van deze vennootschap gebruik heb ben gemaakt van het aanbod tot omwisseling van hun aandelen respectievelijk obligaties in aande len N.V. nationaal bezit van aan delen OGEM vermeerderd met een bedrag in contanten, zodat het d.d. 6 februari 1970 uitgebrachte bod gestand wordt gedaan. SCHIEDAM Merkredon, la 14an de marto klubvespero. Ni pritraktos ïan gramatikajon ce kado H. Letsch sr Lekstraat 100b. Ne forgesu la apeldoorna kongreso In een toekomstig Europa zou de ontwikkeling van enerzijds de Nederlandse provincie Zeeland en anderzijds van de Belgische ha vens Gent en Antwerpen in ge meenschappelijk overleg moeten geschieden, aldus de Nederlander. De heer Van Aartsen heeft er op gewezen dat de streek rond Ter- neuzen, Ossenisse en Viissingen 15.000 ha industrieterrein ter be schikking heeft voor bedrijven die niet aan diep vaarwater gebonden zijn. Nederland verzet zich niet te gen het Belgische Baalhoekplan, dat o.m. voorziet in een nieuwe vaarweg naar de linker Schelde- oever, maar wel wil Nederland waarborgen dat het aldus in tweeën gesneden Zeeuws-Vlaanderen vol doende onderlinge contactmogelijk heden behoudt. De Nederlandse commissaris der Komnging heeft bovendien gewe zen op de beduchtheid die in Ne derland bestaat voor luchtveront reiniging door nieuwe bedrijven. Voorts wees hij op de Nederlandse plannen om van het land van Saeftinge een beschermd natuur gebied te maken met recreatiemo gelijkheden. Hij wees er de Belgen op dat ze bij het maken van plan nen met dit Nederlandse voorne men wellicht rekening kunnen hou den. Opmars van Excelsior' -0 VLAARDINGEN Een personen auto, vermoedelijk een lichtblauwe Peugeot 504. vernielde gisteravond om 9 uur een lantarenpaal langs de Prins Alexanderstraat te Vlaardin gen. De bestuurder reed daama door. Wie inlichtingen kan geven wordt verzocht de verkeerspolitie in Vlaardingen te bellen. Excelsior bleef met een 21- zege het geduchte Rijswyk de baas. SVDPW moest tegen Paraat ge noegen nemen met een 41-neder laag; DHS kwam bfj het Dordtse EBOH niet verder dan een bril- stand: 00. Binnen een half uur had Paraat de volle winst binnen op een slecht spelend SVDPW. Dat de Ha genaars niet meer dan drie doel punten tot aan de rust wisten te scoren, verwondert ons. Pas ln de tweede helft begrepen de Schie dammers waarvoor zij gekomen waren en werden de rollen totaal omgekeerd. Paraat moest gaan ver dedigen. Lang kon een doelpunt niet meer uitblijven en nadat eerst lat en paal doelpunten voor SVDPW in de weg hadden gestaan, kon Sander Hoek eindelijk de eer voor de Schiedammers redden (31). Toch zag Paraat nog kans om in de slotfase de stand op 41 te bepa len. De ster van het veld in de ont moeting RjjswykExcelsior was Heüster. Zijn twee doelpunten, één voor en één na de rust, bezorgden Excelsior een verdiende 2—l-zege. Nadat Rijswijk na een kwartier de leiding had genomen, bracht HeUs- ter kort voor rust beide partijen weer op gelijke hoogte (11). In de tweede helft speelde Rijs wijk wat al te defensief en dit was nu net wat Excelsior graag wilde. Na een kwartier liet weder om Heijster met een listig doelpunt de doelman van Rijswijk geen en kele kans (12). In de resterende speeltijd gaf Excelsior de zege niet meer uit handen. In een niet al te beste wedstrijd heeft Schiedam met 31 de eer moeten laten aan Spoorwijk. Met deze nederlaag verspeelde Schie dam tevens de positie aan kop. Hoewel Schiedam bijna doorlopend de tegenstander in de defensie hield, kon het met verhinderen dat Spoorwijk de score opende. Lang plezier heeft Spoorwijk niet gehad van die voorsprong. Door kopbal van Van Krabbendam uit een hoekschop stonden beiden teams spoedig weer naast elkaar (11). Pas ver in de tweede helft nam Spoorwijk met twee doelpun ten alle spanning weg (31). EBOH heeft met DHS de punten gedeeld. Dit gebeurde m een doel puntloos treffen aan de Zuidendijk. Voor rust kreeg EBOH diverse kan sen, maar paal en lat keerden de schoten van de Dordtse voorwaart- sea. Ook DHS kreeg enkele kansjes, maar de gasten speelden een verdedigende tactiek. Ook in de tweede helft speelde het spel zich hoofdzakelijk op het middenveld af, zodat het bij 00 bleef. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Eindelijk zijn dan alle Schiedamse voetbalclubs met uitzon dering van Ursus, SFC en FCN '66 weer eens binnen de lynen verschenen En op merkelijk is. dat allé Schie damse schutters het doel, na zo'n voetballoze periode, maar moeilijk konden vinden. Alleen Den Brinker (DRZ) en Heijster (Excelsior "20) waren met twee doelpunten erg produktief. Toch is er m de koolklkker iets veranderd. Wij zijn u nl. de resultaten van 9 februari nog schuldig en ln dat weekeinde was Van Beek met drie doelpunten de grote man. Dit weekeinde wist hij het net niet te vinden, zodat de stand van de ranglijst er nu als volgt uitziet: Van Beek (GSS)' 16 tref fers. Achter Van Beek vol gen met 9 treffers Den Brinker (DRZ) en Hans Schinkel (Ursus). Hans wordt nog steeds door zijn clubge noot Verwey met 8 treffers gevolgd. Eveneens 8 doelpun ten heeft De Quadt (Marti- nit). SCHIEDAM In de hoofdklas se zijn nu nog drie deelnemers, die voor de hoogste damtitel in Schiedam in aanmerking komen. De gebroeders Vrijland en de heer Onink staan met zes punten aan de kop. Het doel staat hun duidelijk voor ogen: de begeerde trofee beschik baar gesteld door de Schiedamse Gemeenschap, aan hun verzame ling toe te voegen. De overige deelnemers zijn zo goed als uitge schakeld. Onink won van De Heuting, L. Vrijland van Antes, terwijl De Wilde en Lamsbergen hun partij moesten afbreken. De heer Breeveert heeft het vaandel van de eerste klasse moe ten overdragen aan de heer Wii- lernse, die nu met zeven punten de leiding heeft. De heren Breeveert en Breman velgen hem met zes punten op de voet. In de tweede klasse is de strijd gestreden. De heer F. Pauw be haalde de eerste. A. D. Meijer de tweede en de heer F. de Koning de derde prijs SCHIEDAM - - Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan houdt het harmonie-orkest Oefening Baart Kunst in Schiedam op zaterdag 14 maart van 16.00-—17 30 uur een re ceptie in zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven iVan een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM —Een van de be drijven. die door de brand in het Groothandelsgebouw begin janua ri het zwaarts werd getroffen, de groothandel in woningtextiel Dehnert en Jansen N.V. heeft van middag een tijdelijk onderkomen geopend. Dehnert en Jansen heb ben de beschikking gekregen over enkele verdiepingen in het nieuwe gebouw Katslioek. dat achter het RAC-gebcruw aan de Heer Bokel- weg staat. De oppervlakte van de huidige ruimten is slechts een tiende van die in het Groothandelsgebouw; Deja's deel van 't Groothandelsge- het gebouw Katshoek ais zuiver tij delijk zien. Over ongeveer acht maanden zal Deja deel van het Groothandelsge bouw hersteld zijn; daarna denkt Deja nog vier maanden nodig te hebben voor de inrichting. De brand van het Groothandels- gebouw ts uitgebroken in een der expeditieruimten van Dehnert en Jansen; de oorzaak is nog steeds met bekend. Met man en maihl wordt er ge werkt om. wanneer de zomer zijn intrede gaat doen, het strad ge reed te hebben Dat is dit jaar een bijzonder moeilijk karwei. Dooi verschillende oorzaken is het strand dit Jaar belangrijk vuiler dan in andere Jaren De Europoortwerken en vooral de daarvoor noodzakelijke bagger- werkzaamheden zijn daar niet vreemd aan. Door het baggerwerk komt allerlei rolhout en ander vuil uit de zeebodem vrij, dat door de wind op het strand wordt gedre ven Gelukkig hebben stormwinden uit een andere hoek een belangrijk deel van het vuil weer langs na tuurlijke weg verwijderd. Badmeester Henk Nutbey: „We hebben niettemin al een heleboel moeten opruimen en dat is nog met alles. Onder invloed van de wind is de opeenhoping van zand dit jaar groter dan ooit tevoren. Het is niet onmogelijk dat de verlen ging van de pieren, waar men nu aan bezig is. in dit opzicht zijn invloed al doet gelden. De duinen langs de Boulevard zijn enorm opgelopen. Zodanig z.elfs dat Delfland de afrastering ongeveer 1 meter omhoog heeft moeten brengen, omdat het draad 1 vb-,-' helemaal onder het zand dreigde te raken." Dat is echter een zaak van het hoogheemraadschap Delfland. De mannen van het gemeentelijk bad- bedrijf hebben zo hun efgen zor gen, want ook aan de duinvoet. waar deze zomer de strandtenten moeten komen, is het zand gewel dig opgehoopt. Nutbey; „We zijn nu met twee bulldozers aan het werk om de zaak te egaliseren. We moeten daarbij afgaan op de merktekens van de strandexploitatietentcn. Meestal blijven er paaltjes of be paalde stukken van de fundering op het strand staan en we moeten nu afgraven, totdat we die hebben gevonden ln totaal moeten we duizenden kubieke meters zand verzetten. Ten slotte willen de strandexploi- tanten graag op 1 april openen, want als het met Pasen mooi weer zou zijn. dan willen die mensen ervan profiteien." De eerste bouwer op het strand is ook al aan de gang. Het is Jacques Brus.se, per traditie de inan die liet eerst zijn bedrijf op het strand heeft staan in het voor jaar. •'risse- i0p Goede Vrijdag hen open. Als het koud Is komen er toch we! mensen. Maken we er gezellig een snertdag van, met erwtensoep wel te verstaan."

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1