Ger Lagendijk tot rust bij Hermes DVS Fabriek voor industrie- gassen m Europoort seizoen voor Druk Orpheus-maimen Gisteravond in Irene Van Thijn en zijn rariteitenkabinet Bijenkorf schenkt Rotterdam buiteltuin Bevrij dingsf eest een week lang Automobilist bij slippartij gedood Feest op 30 april M s. Burgerlijke Couwenberg vraagt om uitleenbureau voor kunst Bij eeuwfeest: Twintig mille weg uit winkel Costerpersoneel in New York Veel poen Nieuwe installaties bij Utiilever-Emerv I WOENSDAG 4 MAART 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (.Van onze sportredactie) SCHIEDAM Ger Lagendijk is tot rust gekomen. De ..eigenwijze rotaap", die zijn voetbalsporen trok door heel Nederland, Spanje en zelfs tot in het verre Amerika, is ver anderd in een nuchter denkend mens. Iemand die lachend terug kijkt op een voetballoopbaan met vele 'ups', maar ook met vele 'downs'. Iemand ook die nu, met een tikkeltje spijt, tot de conclusie komt dat er voor hem als voetballer altijd meer heeft ingezeten dan er ooit uit is gekomen. Ondanks zijn Amerikaanse avontuur, ondanks zijn Spaanse beleve nissen en ondanks de einde loze rij van verenigingen waarvoor Ger, meestal bij zonder kort, de kleuren ver dedigde. GER LAGENDIJK: Nederland, Spanje, Amerika... plaats ze... lees xe (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Or pheus gaat een bijzonder druk seizoen tegemoet. Op 11 april treedt het koor als gast van het Moerwijks Operakoor uit Den Haag op in het Kurhaus te Scheveningen. Op 5 en 7 mei werkt het mee aan bevrijdingsconcerten in Gouda en Schie dam. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Willen we een nieuw maatschappelijk sy steem, dan zullen we eerst naar een nieuw politiek systeem toe moeten. Dat is de mening van drs. Ed. van Thijn uit Am sterdam, Tweede-Kamerlid voor de PvdA. ED. VAN THIJN rare fratsen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na veel passen en meten is het de Stichting tot Viering en Herdenking van Nationale Feest- en Gedenk dagen gelukt haar programma voor de aanstaande bevrij - dingsviering rond te krijgen. ROTTERDAM Het personeel van Coster (de eerste groep) maakt het best in de Verenigde Staten. In acht. dagen bezoekt men daar allerlei interessante punten, zoals het gebouw van de Verenigde Naties, het Empire State Building, het Vrijheids beeld en het Rockefeller Centre. Voorts bezoeken de Rotter dammers de bekende Radio City Music Hall en het Madison Square Garden. Een reis naar Philadelphia en Washington staat eveneens op het programma. Op de foto: v.i.n.r Jannie de Jong, de heer Hofhuis, Els Seuneke en mevrouw Hofhuis. Niet op de blitztoer 11r „Ik heb fouten gemaakt. Een paar jaar geleden gooide ik het te vaak op de „blitztoer." Daar komt nog bij dat ik mijn mond niet kon houden en vreselijk eigenwijs was." Ger Lagendijk is pas 28 jaai\ .Toch heeft Ger, ondanks zijn be trekkelijk jonge leeftijd, een voet balcarrière achter de rug, waar ve le anderen zouden zij tot htm vijftigste tegen een balletje aan blijven schoppen, nooit aan toe zou den komen. Als jochie van amper tien jaar zette Ger Lagendijk zijn eerste voetbalstappen op een veldje van COAL. Lang duurde het niet. Want het grote, machtige Feijenoord lonkte. „Een fijne tijd," aldus de immer goed gemutste Lagendijk. „Daar hebben ze voor het eerst aan me geschaafd. Een Peters met na me." Lagendijk is bij Feijenoord nooit aan de bak gekomen. Een plaats in het tweede was voor hem de hoogst haalbare kaart. Misschien was hij op een gegeven ogenblik toch wel doorgestoten. Interne moeilijkheden („achteraf zeg ik dat het allemaal aan mij lag") de den hem besluiten zijn heil te gaan zoeken bij CW, Een gouden tijd voor Lagendijk, omdat juist in deze periode George Kessler hem opnam in de selectie voor het Nederlands amateurteam. Meer dan één officiële interland speelde hij overigens niet: in de landen wedstrijd tegen Oostenrijk liep hij namelijk een beenbreuk op. Toch denkt Ger met veel plezier aan de periode-Kessler terug. „Die man heeft het gewoon. Zijn aanpak is groots. Ik zal nooit vergeten wat er de eerste keer gebeurde toen ik in Zeist kwam. Ik werd prompt bij hem geroepen. Waar om? Er mankeerde iets aan mijn mentaliteit. Hij stelde me direct voor de keus: ophoepelen of luiste ren naar wat hij zei. Ik ben dolblij dat ik het laatste gekozen heb. La ter werden we zelfs goede maatjes. Hij maakte me aanvoerder, wat bij hem nu eenmaal een vertrou wenspositie is, zodat ik hem een beetje beter leerde kennen." Na de genezing van zijn been breuk wilde Lagendijk zijn heil gaan zoeken in het betaalde voet bal. Na eerst een aanbod van het Belgische La Gantoise van de hand te hebben gewezen, werd het uit eindelijk ADO. „Een grote vergissing van me. Ik dacht toen namelijk dat Van der Burch al in de dertig was. zo dat ik er min of meer op rekende dat ik die er wel uit kon spelen. Later bleek echter dat hij ondanks zijn kale knar zelfs twee jaar jon ger is dan ik. Wel, je begrijpt, ik speelde niet hoger dan het tweede. De Volewijckers werd na bemidde ling van de huidige Velox-trainer Bertus Jacops zijn volgende vereni ging. Niet lang, ik geloof maar drie maanden. Toen kwam. dat hele avontuur met Amerika. Ongelofe lijk, wat is dat een geweldige tijd geweest. Neem alleen die zeven maanden al dat we onder leiding van Ferenc Puskas in Spanje heb ben getraind, niet te geloven. Dat was daar een voorbereiding op die Amerikaanse trip," aldus Lagendijk, die en passant even meedeelt dat hij trotse vader van twee kleine peutertj es is. Amerika. Het land waar Ger, als hij de kans kreeg, achter elkaar weer naar toe zou gaan. „Natuur lijk. Je moet niet vergeten dat wij daar als filmsterren geleefd hebben. We kregen daar ongelofelijk veel poen. Neen, dat is werkelijk niet te vergelijken met Nederland, waar je met een beetje .mazzel" aan het eind van het jaar kunt zeggen dat je misschien een paar duizend piek aan het voetballen hebt over ge houden." De Amerikaanse droom werd door de grote geldschieters in de States echter wreed verstoord. Ger moest, en met hem alle Nederlandse spe lers die in Amerika zaten, weer te rug naar Nederland. Na eerst nog even een tijdje bij Zwolse Boys ge speeld te hebben, tekende hij aan het begin van dit seizoen een één jarig contract bij Hermes DVS. .Den geweldig fijne club. De sfeer die hier hangt ben ik eigenlijk ner gens tegen gekomen. Ik ben dan ook echt van plan hier de rest van mijn voetbaljaren te slijten." Veel zullen dat er overigens niet zijn, want Ger denkt volgend jaar aan zijn laatste seizoen te begin nen. „Ik ben assurantie-adviseur van beroep. Daar kan ik momen teel goed mijn brood mee verdie nen. Ik krijg het alleen steeds druk ker, zodat ik gewoon wel moet stop pen mat voetballen. Vooral ook om dat je zeker in de tweede divisie bepaald niet veel. verdient. Ik maak me sterk, wanneer ik de tijd die ik nu aan het voetballen besteed, ga wijden aan ïfjii werk, dat mijn vrouw aan h -ind van de maand dan minsten., ie maal zo veel in haar beurs krijgt. Nee, echt, volgend jaar wordt mijn laat ste seizoen. Jammer eigenlijk, om dat ik nog redelijk kan meedraaien. Dat komt vooral door mijn huidige leefwijze. Ik ben volwassen gewor den. Ik heb nu lets over voor het voetballen. Vroeger rotzooideik maar wat aan (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Europoort krijgt een zeer grote fabriek voor de produktie van zuurstof, stikstof, argon en processtoom. Het bedrijf wordt gebouwd door Air Products Nederland N.V., die Amerikaanse en Belgische aan deelhouders heeft. De nieuwe fabriek in Europoort wordt een van de grootste van deze aard in West-Europa. Voor het opwekken van de,stoom (225 ton per uur) zal waarschijn lijk aardgas worden gebruikt. De produktlecapaciteit voor zuurstof zal duizend ton per dag bedragen. Grote hoeveelheden zuurstof, stikstof en stoom zullen via: pijp leidingen worden geleverd aan de nieuwe chemische fabriek van Oxime Chemie NV. Air Products zorgt ook voor een belangrijke produktie-eenheid voor industriële gassen. De bouw van de fabriek zou in teressante mogelijkheden bieden aan Nederlandse constructiemaat schappijen en toeleveranciers. SCHIEDAM Geboren: Esther S. M., d. v. T. F. van der Raaf en S. van. den Berg; Marco, D. z. v. J. D. Vermeer en V. van Blitterswijk; Stefan J. M„ z. v. M. van Oud- heusden en J. M. Koogje. SCHIEDAM Geboren: Perri- ne d.v. L. C. Goppel en J. van der Linden; Margreta d.v. A. Wes- sel en B. Hartog; Valter L. z-v. V. L. Borranl en W. Rab; Eliza beth M. d.v. H. L. de Ridder en M. W. P. Willems; Margaretha J. M. d.v. A- Tamboer en M. M. E, Kruysse: Jan D. z.v. J. Vis en J, A. de Jong; Alexander P. z.v. H. Krol en E. Kuiper; Pieter z.v. P. van der Stelt en H. Veltman; Hendrina M. d.v. T. L. V(ede- bregt en V. C. M. Saas; Kitty d.v. H. A. Benner en J. P. Timmer; Anita d.v. L. A. van der Kamp en A. Troost. Getrouwd: H. J. van Dijke 26 jr. en J. M. van der Pluijm. 25 jr.; J. F. Meeder 30 jr. en N. Huigen 22 jr.; M. Bienefelt 25 jr. en E. Pel- gel 22 jr.; A. Schaper 23 jr. en A. C. Otten 17 jr.; J. M. P. W. Ver waal 21 jr. en A C. Boon 23 jr.; C. van den Boogert 41 jr. en J. van Dam 40 jr.; H. L. Noordhoek 21 jr. en J. R. Zwetheul 19 jr.; J. P. Ha genaars 21 jr. en M. A. Zwart 21 jr.; C. J. J. van Dijk 24 jr. en J. W. M. Zwaard 23 jr.; A. Uithol 24 •r. en M. Kooi) 20 jr.: J. H. van Uffelen 20 jr. en A. H. Jansen 21 jr.; A. G. Jansen 28 jr. en A. P. Timmers 21 jr.; J J. de Groot 21 jr. en B. van Asten 22 jr.; A. L. A. Fok 22 jr. en C. M. van der Zouwen 23 jr.; H. de Vreij 25 jr. en M. M. Schipper 23 jr.; H. A. Veg- ter 23 Jr. en W. Hortensius 19 jr. Overleden; S. S. J. Lobrij, 12 da gen; A. F. Middendorp 75 jr.; M. M. de ia Rambelje 69 jr., wed M. Sadhinoch. Overleden; H. Cohen, 79 jr. I. Schenk. 80 jr. J. van Minnen. 78 jr. wed. J. van der Hoek, J. van den Berg, 82 Jr. M. A. H. van de Laarschot. 81 jr. J. de Boer, 85 jr. J. W. Ort, 79 jr. Van 17 t.m. 19 mei trekken de Schiedamse zangers naar Mengden in Duitsland waar zij de gasten zullen z(jn van de Manner Gesar,g Verein 1859. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Wij zouden In onze stad op korte termijn een uitleen- en aankoopbureau voor beeldende kunsten moeten hebben, dat de taken van de contrapresta tieregeling kan overnemen." Dat vindt nu. dr. S. W. Couwen berg (k.v.p.). die het college van B. en W. vragen heeft gesteld naar aanleiding van een artikel in Vrij Nederland. Het stuk handelde over de Stich ting Beeldende Kunsten in Am sterdam, die een geslaagde poging zou hebben gedaan om een uit leenbureau voor schilderijen, gra fiek. wandkleden en klelnplastiek op poten te zetten. De Amsterdamse Kunstraad zou bovendien in een nota een plan hebben ontvouwd om in Nederland twaalf uitleen- en aankoopbureaus voor beeldende kunsten te vesti gen; een zakelijke onderneming, die de contraprestatieregeling zou moeten vervangen. De heer Couwenberg wil nu van B. en W. vernemen of zij over dit plan nadere mededelingen kunnen doen. HU vraagt B. en W. voorts of zU niet ook van oordeel zijn dat een dergelijke oplossing uit sociaal en artistiek oogpunt üc voorkeur verdient boven de huidige contra prestatieregeling. Op 6 juni wordt in Moordrecht een operaconcert gegeven in sa menwerking met het Moordrechts Vrouwenkoor. Direct na de zomervakantie is de buitenlandse jeugd die in augustus in Schiedam verblijft, weer de gast van Orpheus, waarbij traditiege trouw door de zangers een mini- concert zal worden aangeboden. Daarna wordt eind september ge concerteerd in VIaardingen en zal op 20 november het najaareconcert worden gehouden. Men is bij Orpheus zeer tevre den over de huidige gang van za ken. Het ledental neemt gestadig toe, waarbij het opvallend is, dat vooral jongere zangers de weg naar het repetitielokaal hebben ge vonden. Bovendien is dirigent Chris Ver hoog sinds januari begonnen de zangtechniek en notenkennis van de zangers te vergroten. Hier bij wordt gebruik gemaakt van de door het Koninklijk Nederlands Zangersverbond uitgegeven „Koor school" (muzikale basis voor ama- teurzangere*. van Hans P. Keuning Nieuwe leden zijn nog steeds van harte welkom op de repetities, die dinsdagsavonds in gebouw Arca de aan de Lange Haven worden ge houden. Voor nadere inlichtingen kan ken men zich wenden tot de heer B. Stouthandel, Lange Haven 84b. tel. 268704. 'Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Bijenkorf zal op de avond van vrijdag 13 maart aan het gemeentebestuur symbolisch een bijzondere speeltuin schenken, die onder de naam Bui teltuin op een nog geheim gehou den plaats in Rotterdam zal ko men. Het magazijn schenkt niet alleen Rotterdam een buiteltuin voor de kinderen. Ook Amsterdam. Eindho ven en Den Haag krijgen er een; het zijn de plaatsen waar De Bij enkorf zijn vestigingen heeft. Het warenhuis doet de schenkin gen voor de jeugd in het kader van zijn honderdjarig bestaan. De jubileumviering zal het hele jaar duren. Op 13 maart begint het feest met een grote show, die de hele avond is het Amsterdamse fi liaal wordt gehouden. De volgende ochtend, zaterdag 14 maart, herhaalt de show zich in de andere filialen. De Amsterdamse zal: zal open zijn tot twaalf urn 's nachts. De winst van het ver- koopfeest gaat naar de Stichting Buitenspelen, die De Bijenkorf ter gelegenheid van het jubileum heeft opgericht. De stichting gaat zich actief bezighouden met speelmo- gelijkheden voor kinderen in het hele land. ROTTERDAM Uit een bouw werk van de N.V. Bredase Beton- mij. aan o: mdscheiding bij de Zwarteweg zijn twee Philips gietal- luminium schijnwerpers, elk ter waarde van 750 gestolen. De schijnwerpers waren gemonteerd op negen meter hoge masten. De mas ten werden omgetrokken. Zijn. gedachten daarover gaf hij gisteravond bloot op een. openbare vergadering van de Schiedamse af deling van de PvdA in gebouw Irene. De PvdA, zo zette hij uiteen, wil wel naar een nieuw politiek systeem toe. De partij is daartoe volgens Van Thijn geïnspireerd door D'66. Meer dan eens liet hij weten het onjuist te vinden dat het nu kleine clubjes mensen zijn die „de leiders van het land" uit „hoge hoeden goochelen**. „Wie beslist er nu eigenlijk?" stelde hij de vraag. Via het zoge naamde twee-biokkenstelsel zag hij kans de kiezer aan de macht te helpen. Hij onderstreepte de noodzaak van samenwerking tussen gelijkge zinde partijen, met name in de linkse hoek. Van Thijn zag de zo veel besproken duidelijkheid in de politiek niet verloren gaan door samenwerking tussen partijen. Wel moest hij toegeven dat de ver schillende manieren waarop her en der in het land op gemeentelijk niveau wordt samengewerkt, de on duidelijkheid bevorderen. „Maar dat is de prijs op korte termijn die we moeten betalen voor dui delijkheid op langere termijn," vond hij. Hij bekeek ook het huidige ka binet kritisch. „Dit kabinet is een raiteitenkabinet, dat als droog zand aan elkaar hangt," was één van zijn opmerkingen. Hij voegde eraan toe zich niet geroepen te voelen uit te gaan leggen waarom het huidige kabinet „zo impopulair is". „We volgen allemaal gespannen de rare fratsen van Schut en hoe het botert tussen Schut en De Jong," aldus de socialist. Het klapstuk van „het rariteiten kabinet" noemde hij minister Beer- nink. „Een hardwerkende man. dat wel, dat neem ik tenminste aan. Maar hij kan geen zin zeggen zon der er drie blunders in te maken En zo kan ik nog een tijdie door- j gaan," sprak drs. Van Thijn. En j dat deed hij ook: over de verkie- zingen en nieuwe partijvonnen. de i uitgangspunten van zijn Inleiding. GOUDA. (ANPi Ter verster king van haar positie als interna- tionaai centrum voor oleochemie j heeft Uni lever-Emery N.V. te Gou- j da een investeringsplan opgesteld dat in totaal circa ƒ15 miljoen zal j vergen. Nieuwe installaties voor j het polymeriseren en het destille ren van vetzuren, een nieuwe fa- I briek voor de bereiding van poiy- j mere weekmakers, uitbreiding van de energievoorziening en de bouw van een biologische waterzuive ringsinstallatie kunnen hierdoor worden verwezenlijkt. De capaciteit voor de polyme risatie van vetzuren zal met de helft worden vergroot, die voor polymere weekmakers, een be langrijke produktengroep van de onderneming, meer dan verdub beld, De Capaciteit van dé vetzuur- desttllatie wordt met 40.000 ton per jaar uitgebreid. Van maandag 4 mei t.m zaterdag 9 mei zullen de Schiedammers een bont feestprogramma voorgescho teld krijgen. De festiviteiten wor den op maandag 4 mei om 9.30 uur geopend met een drie-steden- sportwedstrijd tussen Schiedam. Vlaardingen en Wandsworth. De onderdelen bestaan uit voet bal, hockey en zwemmen. Nadat op dinsdag 5 mei het bevrijdings vuur op de Koemarkt is ontstoken zal het feest pas goed op gang komen. Op het zogenaamde ge zelligheidscircuit (Broersvest, Koe markt. Rotterdamsedijk, Broers- veld. Hoogstraat. Lange Kerkstraat en Grote Markt) zullen de gehele week door feestelijke activiteiten worden ontplooid. In de wijken worden vele kinderevenementen ge organiseerd. Er zullen sportwed strijden. behendigheidswedstrijden en puzzeltochten voor de jeugd plaatsvinden. Op dinsdagavond wordt op het parkeertr-rrein Broersvest een gro te tapri" gehouden. De hele week door zullen twee muziekkorpsen door de stad trekken om hun feest- noten rond te strooien. De bejaar den kunnen op 6 maart bij Rien van Nunen en Bert van Dongen aan hun trekken komen, terwijl er voor de leerlingen van het voort gezet onderwijs een dansavond is georganiseerd op donderdag 7 mei, waaraan 'de bekende groep 1850 uit Den Haag medewerking zal ver lenen. De week zal worden afgesloten op zaterdag 9 mei met een groot vuurwerk aan de Vlaar- dingerdijk, omlijst door het mu ziekkorps Gusto, met natuurlijk als op de vuurpijl het be- .i.jdingsbal in de sporthal Mar griet. Aan deze avond zal medewerking worden verleend door The Eksep- tion, de VARA-drive-in. Iron Earth en Jessy's New Selections. (Van een onzer verslaggeefsters» OOSTFLAKKEE Door glad heid van de weg is dinsdagmorgen tussen Oude Tonge en Ooltgens- plaat een personenwagen, bestuurd door de 37-jarige C. van Prooijen uit VUssingeiL, in een slip geraakt en door een touringcar, bestuurd door J. W. Verwijs uit Brouwers haven. gegrepen en tegen een boom gedrukt. De bestuurder van de per sonenwagen was op slag dood. De inzittenden van de bus kwamen met de schrik vrij. (Van eer, onzer verslaggeefsters r SCHIEDAM Voordat de Stichting tot viering en her denking van nationale feest en gedenkdagen in Schiedam straks in mei de hoofdscho tel: het bevrijdingsfeest, gaat opdienen, komt er eind april al een voorproefje: koningin nedag. Op een persconferentie werd gisteren ook het pro gramma voor de viering van deze gebeurtenis meegedeeld. De verjaardag van de Ko ningin wordt al op de 29ste ingeluid. Die dag rijn er lam pionoptochten en zo mogelijk openluchtdansfeesten in ver schillende wijken. De 30ste zullen 's morgens om 8 uur de klokken luiden. Vervolgens zullen het Schiedamse Poli tie Muziekgezelschap en enkele andere korpsen door de stad marcheren. 's Morgens vinden de eind strijden plaats van het schoolvoetbai- en handbal- toernooi van de lagere en middelbare scholen. Ook is er een voetbaltoernooi om de De Kuyper-bokaal, Dit alles op Harga. Verder vermeldt het pro gramma kinderspelen, straat- tekenen, schietwedstrijden in de Koopmansbeurs, een wie lerronde en vliegdemonstra- ties van The Crusaders. Dit laatste op het terrein aan de Laan van Bol'Es. En verder marsen door de stad van mu ziekkorpsen. een demonstra tie van zeecadetten en feest viering in Kethel. Het programma vermeldt ook wat er dit jaar niet gaat gebeuren, nl. geen taptoe, geen miterdemonstratles. geen toneelvoorstelling voor bejaarden en geen jeugd- Oranjebal. (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM Bij een groen tehandelaar in de Proveniersstraat is tijdens het afgelopen weekend ingebroken. Een geldkist met twin tigduizend gulden werd meegeno men. Van de diefstal werd pas gisteravond aangifte gedaan.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1