eens n zonnetje voor „Het Zuiden" met „Zwakke schakels" 6149.- PIETERSEN CO. SCHIEDAM N.V. PRIMEUR complete KADETT Dukdalf-leider G. Verwey vraagt zicli af: I Op technische school gunstige ervaringen met studielessen Toernooi om persoonlijk kampioenschap van Schiedam In kader bevrijdingsfeesten: Schiedams inwonertal gestegen Ontspanning voor leden en donateurs Kiesbeweging Votum start Kafee-avonclen Amsterdams Barok-ensemble in stedelijk Dr. P. van de Kuy begraven Afscheid bij Katholieke Verkenners Gedrocht Doel Geen mensen Kan! Aan Keren Reclame-aanval Opening Rotello DINSDAG 7 APRIL 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 15. i Yan onze verslaggever LEO BURGWAL SCHIEDAM „De nood is zich aan hel verschuiven. Ze ligt nu niet meer in het materiële vlak, ze is minder duide lijk. minder zichtbaar, maar daarom veel erger. Mensen le zen in de krant over luchtverontreiniging cn beseffen niet eens. dat ze er iets aan moeten doen. Ze kiezen hun leiders niet meer. Dertig percent blijft bij de verkiezingen thuis. Dan is er toch iets met hen aan de hand". De heer C. W. A. Verwey, hoofdleider van het centrum Dukdalf, een onderdeel van de Katholieke Stichting voor Sociaal Cultureel werk in Schiedam, heeft een artikel laten circuleren, waaruit wij citeren: Dukdaifleider C. Verwey in gesprek met een jongerengroep. l (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het kader van de bevrijdingsfeesten in Schiedam zullen op woensdag 6 mei twee voorstellingen voor bejaarden worden gegeven. in ons bedrijf aan de Broersvest 74 woensdag 8 april van 14.00-22.00 uur donderdag 9 april van 10.00-22.00 uur vrijdag 10 april van 10.00-22.00 uur zaterdag 11 april van 10.00-22.00 uur Op onze show tonen wij U diverse Opel-modellen: o.a. Kadett - Olympia - Rekord - Commodore - Kapitan en Admiral U BENT VAN HARTE WELKOM BIJ: Er ls nu al een voor de prijs van (inclusief B.T.W.) BROERSVEST 74 TELEFOON 269404 Is het welzijn van een ander ons nog wel een zorg? 80 m B I „Wy werpen aan iedereen, die op grond van politieke, religieuze of humanitaire overtuigingen vindt, dat er iets aan het welzijn van anderen gedaan moet worden de handschoen toe om tot deze daden te komen. Zet al die overtuigingen nu eens om in daadwerkelijk han delen. Kombineer al uw praten en den ken met doen. Dit geldt niet alleen voor de jongeren, maar net zo goed voor de ouderen onder u, lezers. Mocht het echter bij u opkomen, dat dit wel eens wat vrije tijd van u kon vragen, denk dan vooral aan uw mooie politieke, religieuv -n humanitaire principes. Als het welzijn van de ander u echter werkelijk een zorg is eri u wilt onze uitdaging aannemen, dan is elke suggestie van een ieder van u. werkzaam op welk terrein dan okk, ons welkom." Een soortgelijke brief is ook naar de scholengemeenschap gestuurd, waarop twee mensen hebben gerea geerd. De heer Verwey zegt hier over: ..Twéé mensen, dat is toch gek. Sijn ze zich niet bewust, dat ze iets kunnen doen". de der bewoners laat nog te wensen over. De heer Verwey wijdt dit aan het overtrekken van een stuk ver leden van het centrum. „Men denkt nog, dat het verkondigen van het rooms-katholieke evangelie de voornaamste rol speelt. De mensen moeten ons nog leren waarderen in de nieuwe gebruiksvorm". Het centrum Dukdalf stelt zich tot doel een bijdrage te leveren m de samenlevingsopbouw, een stuk vorming tot stand te brengen, dat ook meer invloed heeft op de ge zinssituatie. De nieuwste gedachte van het centrum is de mensen mee te laten denken in de activiteiten van het centrum. Activiteiten bin nen de jongerengroepen en die van volwassenen. Men houdt zich Bezig met creatieve handvaardigheid, be zoekt toneelvoorstellingen, houdt discussies met het doel het rooster, waar'men door heen moet kruipen te verruimen. Kinderen worden gestimuleerd in te doen wat ze prettig vinden. In het taalgebruik tracht men kleine wijzigingen aan te brengen en met de ouders zoekt men contact in de hoop, dat zij zich bij de ouderen- groepen willen aansluiten. Maar er is weinig belangstelling voor het werk. Men probeert nu alle vereni gingen bij elkaar te krijgen om ge zamenlijk te gaan bekijken wat er in de wijk. waar men werkzaam ls. Schiedam-Zuid, binnen het parket van het sociaal-culturele werk voor mogelijkheden zijn. „Het is godsonmogelijk om met twee of drie mensen zo 'n 260 men sen per week te verwerken", zegt de heer Verwey. „Zijn er dan hele maal geen vrijwilligers in Schie dam'.' Nu praten wij veel over het feit, dat het. allemaal anders moet, steken allemaal een vinger op en zo. maar in het praktische werk zie je geen mensen meer. Waar blijven die figuren. Wat doen ze. Zakken ze weg in hun flatje in Kethel?". Ook de belangstelling van de zij- Over het gemeentebeleid is mj helemaal niet te spreken. „Een van de rotte geluiden in Schiedam is. dat je eerst zoveel moet bewijzen, alvorens je ergens mee kan begin nen. Je krijgt de kans. niet om een plan uit' te. werken. Men wil niet het risico lopen, dat er fouten in zitten. Maar ieder plan kent toch. zijn fouten. Neem het voorbeeld met het naar voren geschoven idee in de jeugdraad. Een aardig geboren kind, maar wat maken ze ervan? Een gedrocht. De gemeente pretendeert een stuk sociaal werk te verrichten en o, ja, als je akkoord gaat met de door hen voorgestelde plannen krijg je alles. Nu moet je blij zijn met de centen, waar je recht op hebt en vooral lief zijn anders draaien ze de knop om." De heer Verwey toont wel begrip voor het feit, dat de gemeente krap in zijn centen zit, maar vindt het bedenkelijk, dat nu juist het so ciaal-cultureel werk so weinig prioriteit krijgt en ergens onder aan bungelt in de begroting. Hij noemt voorbeelden, die zijn wrevel opwekken. „De bejaarden moeten met 'n paar gulden subsidie per jaar zien rond te komen. Ze kunnen, met moeite koffie kopenen kleine feestjes moeten ze zelf verzorgen. Speel kaarten moeten ze ergens bedelen. Als je werk verricht in een vakan tiekamp moet- je het verblijf zelf betalen. In Schiedam is werk voor IS maatschappelijk werkers en er zijn er geloof ik twee of drie. Maar aan de andere kant wordt er ook geen geld besteed aan de ver fraaiing van de wijk. Huiseigenaren mms fflSÊÈmt geven geen cent meer uit, omdat het huis op de sanering staat. De straatverlichting bestaat uit kaar- senpitten. Waar geven ze in gods naam het geld dan aan uit". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Technische school voor Schiedam en Omstre ken in Schiedam heeft men tot nu toe gunstige ervaringen opgedaan met de zogenaamde studielessen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de schoolvereniging over 1969. De studielessen worden in de aanvang gebruikt om de leerlingen vertrouwd te maken met de opbouw van de. school. Onderwerpen als doel, organisatie en funktieverde- ling komen hierbij aan de orde. Centraal staat het lieren leren". Geleidelijk aan volgt dan ook het aalyseren van eenvoudige op drachten, zoals het schematisch opzetten van de kernpunten van een les en het zelf zoeken naar vragen die naar aanleiding van zo'n les kunnen worden gesteld. Uit het jaarverslag blijkt dat de leerlingen door de studielessen een beter- begrip tonen ten aanzien van de school in zijn geheel, alsmede voor de leerkracht en de leerstof Verder is het de bedoeling in de komende jaren uitbreiding, te geven aan het veiligheidsonderwijs op school. Vorig jaar werd met dit on derwijs volgens een bepaald pro gramma begonnen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Onder auspiciën )'an de schaakvereniging „Schie dam" zal een toernooi om het per soonlijk schaakkampioenschap van Schiedam worden gehouden. De strijd begint op 13 april. Ge speeld wordt in het clubgebouw van Wilton-Pijenoord. De. verdere speeldata zijn 20 en 27 april, 11 en 25 mei en 1 en 8 juni. Na afloop van de 7 ronden zal °P 15 juni een snelschaak- of een simultaans vond worden gehouden. Tijdens deze bijeenkomst zullen °ok de prijzen worden uitgereikt. Deelname aan het toernooi staat open voor inwoners van Schiedam en voor hen die lid zijn.van een Schiedamseschaakvereniging, on geacht waar ze wonen. „Er zal wel weer gezegd worden, dat. Verwey heeft zitten kankeren. En ik weet ook van tevoren, dat ik mij rol zal voelen, want eerlijk, je wilt je dienstbaar maken. Ik vraag alleen om mee te denken in bepaal de zaken. Wij zitten toch niet voor onze lol. Maar wij hebben geld en mensen nodig om ons op. den duur overbodig te maken. Heus. wij zeg gen ook niet als wij een bepaald budget krijgij toegewezen, dat wij niet méér kunn endoen. Dat gaat toch niet". De heer Verwey vindt, dat er iets aan gedaan moet worden om in de huidige mechanische ontwikkeling het leven aangenaam te maken. Hij is van mening, dat de tendens van deze tijd is. dat je rijp voor net. gekkenhuis bent. ais je niet doet wat je opgedrongen krijgt. „Reclames zeggen wat voor kle ren jc moet dragen, het meest on pedagogische speelgoed wordt aan geprezen als bijzonder pedagogisch en je consumeert het voedsel. waarvan men zegt, dat het lekker is. Het is een rechtstreekse aanval op je eigen ik. En daar proberen wij op onze bescheiden wijze iets aan te doe-n. Niet zo rebels als ie soms wel zou willen, want ik ben mij bewust, dat je niet ineens een zaak geheel kan omwentelen. Maar het is gewoon prettig als je iets kan doen. En daarvoor zijn mensen nodig. Vrijwilligers". In het wijkcentrum Dukdalf kan men dinsdag tot en met zaterdag bi.i de heer Verwey terecht. Het centrum bevindt zich aan de Maasdijk te Schiedam, tel. 266544. Iedereen Ls de handschoen toege worpen. met als voorlopig resul taat: twee bezoekers. De artiesten Rien van Nunen en -Bert van.Dongen zullen hun pro gramma „Breng eens een zonnetje" presenteren. De eerste voorstelling is 's mor- ven in de Magnalia Deikerk aan de Albardastraat in Nieuwland. De eerste voorstelling is 'smor- gens om 10 uur. Kaarten hiervoor worden voor èèn gulden per per soon verkocht door de besturen van de verschillende wijkvereni- gingen. De tweede voorstelling is 's mid dags om 2 uur. Kaarten hiervoor worden verkocht door bemiddeling van de beide Schiedamse bejaar denbonden. eveneens voor èèn gul den per stuk. Leden van de bejaardenbonden of -sociëteiten kunnen de kaarten aanvragen bij de r.-k. bond. Lange Haven 70 en by de algemene bond, Blauwhuisschool aan de Lange Nieuwstraat. Het aanvragen van kaarten kan vanaf vandaag'-gebeu ren tot cn met 18 april. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM —Het aantal in woners van Schiedam is gedurende de maand februari met 93 toegeno men. Eind van de maand bedroeg het inwonertal 83.167. Er werden 134 baby's geboren, Er overleden 60 personen. De stad werd verlaten door 270 inwoners. Daarentegen vestigden zich 289 personen in Schiedam. SCHIEDAM Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam zal donderdag 9 april het nieuwe be drijfspand van Bottelo N.V. aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam of ficieel openen. De plechtigheid zal 's middags om kwart voor 3 plaatsvinden. Een en ander is georganiseerd door de Stichting tot Viering en Herdenking van Nationale Feest en Gedenkdagen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de Koninklijke Neder landse vereniging E.H.B.O. houdt op zaterdag 25 april een zoge naamde waarderings-avond. Het wordt een gezellige bijeenkomst voor leden en donateurs van de E.H.B.O., die om half 8 in Arcade begint. Aan 'het programma wordt o.n. meegewerkt door de cabaretière Annemarie van Tol. organist Harry Hamilton. Tol Hansen met muzi kale nonsens, Comel en Monique met een internationale variété-at tractie, gast Adriaan en Cor Mar- telly. Na afloop is er een bal. i.Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Onder auspiciën van de Schiedamse Gemeenschap geeft de Schiedamse Toneelvereni ging' „Het Zuiden" op donderdag 9 april in gebouw „Irene" een voor stelling. Deze begint om 8 uur. Opgevoerd wordt „Zwakke scha kels", een thriller in drie bedrijven door FalklandL. Cary en Ivan Buutler. De oorspronkelijke titel van' het stuk is „The paper chain". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Sehiedamse afdeling van de Beweging voor Gemeenschapsrechten Kiesbewe ging Votum gaat in Schiedam a- politieke kafee-bijeenkomsten hou den. De eerste is volgende week dinsdag 7 april om iialf negen in café Liberty aan het Broersvelcl. Behandeld worden onderwerpen als het gemeenschapsrecht contra de politieke constellatie, de ge meenschappelijke onmacht ten aanzien van wonen en leven, het kiezen voor een gemeenschaps- dienstenstructuur en het oprichten van vrijplaatsen als a-politieke gemeenschapshuizen voor gemeen schapstaken. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Amsterdamse., Barokensemble Musica da Camera^ zal zaterdagavond 11 april een* concert geven in de aula van het.- Schiedams stedelijk museum. Het concert begint om kwart over 8. Het wordt gehouden onder aus- piciën van de Vereniging Vrienden, van het Stedelijk Museum. Het eiïsembie bestaat uit Aida. Kamermans, viool, Ku Ebbinge. Blokfluit en hobo. Jaap ter Linden, cello en Ton Koopman, klavecim bel en orgel. Op het programma staan werken van o.a. Furcell, Sweelinck en. Handel. De toegangsprijs is voor leden 2, voor niet-leden 3 en voor jeugdle den en houders van een cultureel - jeugdpaspcort 1 gulden. In de pauze van de uitvoering is er bovendien gelegenheid de ten- toonstellingen in het museum te bekijken. (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Onder bijzonder: grote belangstelling is zaterdag in de Nederlandse hervormde kerk in Kethel een rouwdienst gehouden voor Dr. P. van de Kuy. die vorige week op 81-jarige leeftyd overleed, Dr. v. d, Kuy heeft vanaf 1937 als arts in Kethel gewerkt. Hij - heeft daar o.a. de volkshygiëne ter" hand genomen. Zo zorgde hij er voor dat Kethel waterleiding kreeg. Behalve op het terrein van de gezondheidszorg was Dr. v. d. Kuy actief op allerlei andere gebieden, o.a. by het christelijk onderwijs. De kerkdienst werd geleid door dominee J. Kouvée van gerefor- .1 meerde dominee S. Gerbrandy van hervormde en pastoor H. Groene-: weg van katholieke zijde. Aanwezig waren vele vertegenwoordigers van het kerkelijk en maatschappelijk; leven. In aansluiting op de rouwdienst had de begrafenis plaats op de.I Hervormde Begraafplaats in Ket hel. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De heer L. S. M. Mientjes zal als voorzitter van het Deltadistrict van de Katholieke Verkenners afscheid nemen. Dit zal gebeuren tijdens een op maandag 20 april te houden bij eenkomst in het gereformeerd jeugdhuis. De bijeenkomst begint om half 9. Tevens zal er gelegenheid zijn kennis te maken met de nieuwe voorzitter, de heer J. F. van Heel. ROTTERDAM (ANP) Com missarissen en directie der N.V. Mij. voor Woninginrichting P. va.n Reeuwijk te Rotterdam hebben be sloten aan de op 15 mei 1970 te houden jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boek jaar 1969 onveranderd vast te stel len op 25 percent in contanten. De raad van bestuur en de raad van commissarissen van de Rijn-Schelde Machinefabriek en Scheepswerven N.V. te Rotterdam zullen iiï de op maandag 11 mei 1970 te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voorstel len het dividend over het boekjaar 1969 vast te stellen op 13 percent (onveranderd)

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1