Coppelstock: ,,Hier is de bijl, nu kap de tros" PARODIEKUNST MET 'N GROTE P Leerlingen zijn t niet eens over fusie van scholen in Schiedam In PA-polder nieuw soort kleuterverblijf Bij Margrit Schramm springen de vonken eraf LAMPEN boogaard TOPLESS BALLET NIET ONZEDELIJK Microkosmos- beeld onthuld „Spel is beste leermethode ZATERDAG 25 APRIL 19 :o HET VRIJE VOLK F ris in het landschapde brug over de Brielse Maas. GS-lid dr. R. Eysink heft de bijl op om het lint te doorklieven. Rechts veerman Coppelstock. 'Aanstellers' lopen weg uil raad HONDERDEN MODERNE KLASSIEKE ZAKELIJKE GEZELLIGE HIPPE ROMANTISCHE in de grote toonzaal van Boogaard Loop gerust vrij in. Loop gerust vrij uit! Als extra voorjaars voordeel worden lampen vanaf 75,—- gratis VAKKUNDIG GEPLAATST Schiedamseweg 41 Vlaardingen Z lui rkoolwestern van De Brink - J mKG w-: Angstige spanning in de Verity my Gun drinkt zijn neutje. 7 P-I Burgemeester Waddinxveen: SCHIEDAM - De leerlin gen van de Willem de Zwij - gerschool I voor mavo in Schiedam zijn het beslist niet eens met het protest van de scholieren op de Willem II tegen het gemeentelijk plan om beide scholen samen te voegen tot een openbare mavo. (Van. een. onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Het kind wordt vroeg betrokken bij de voiwasssenenwereld. Het moet tegenwoordig op de kleuter school al leren. Het krijgt kennis opgelegd van bovenaf, van de juffrouw. Het moet al lezen en rekenen voor het naar de lagere school gaat. Wij willen dat het kind zich van binnen uit ontwikkelt, en niet dat het van -uitenaf kennis wordt opgelegd." Concentratie in seiieeps- financiering (ADVERTENTIE) PRUIK SPECIAAL de elïtepruik voor modieus Nederland Uwaltljd-kiare tweede kapsel Om 'pst' tegen te zeggen Naamloze brug ope; 1 bij Brielle (Van ecu onzer verslaggevers) BRIELLE Hij heelt nog geen oiliciéle naam, maar sinds gister middag is de brug over de Brielse Maas geopend. Nadat de Brielse veerman uit 1572, Coppelstock, een fraai middel-Nederlands stuk proza had afgestoken, eindigend met „Hier hebt u de bijl. kap de tros" hakte* dr. R. Eysink, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het feest- lint door. De nieuwe brug is een schakel in de verbinding van de Groene Kruisweg en de Europaweg door middel van de secundaire weg 34 en ligt in het verlengde van de Harm- senbrug. De lengte van de brug (280 meter) werd onder meer be paald door het verlangen zoveel mogelijk water te overspannen, in verband met de schoonheid van de Brielse Maas, De onderkant ligt op een hoogte van plm. 12 m. zodat vrijwel alle zeilboten eronder door kunnen. Er zijn twee riibanen met ieder twee rijstroken, en aan weerszijden een rijwielpad en een voetpad. De brug heeft nog geen officiële naam, maar er zijn enkele voor stellen: o.a. Veerbrug, Krabbebrug, Nleuwlander brug. De burgemeester van Vierpolders heeft gezegd, dat B. en W. van zijn plaats akkoord zullen gaan met de naam Rozen burger brug. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Burgemeester J. M. Ravesloot van Delft heeft gister morgen in het Kalverbos een beeldobject onthuld, dat is' aange boden door de Gist- en Spiritusfa briek bij het honderdjarig jubi leum. Het ontwerp van Dick* Elf- fers en Berf de Laaf is geïnspireerd op de ontdekking van de micro kosmos door de 17de-eeuw.se Delft- se onderzoeker Anthonie van Leeuwenhoek. (Van een onzer verslaggevers) KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - Twee AR- en twee PvdA-raadsle* den zijn gisteravond uit de Krim pense raad weggelopen toen moest worden gestemd over de verstrek king van een hypotheek. Het voor stel was twee uur voor aanvang van de vergadering ontvangen. Toen het viertal na de stemming weer terugkeerde .werden zij door de burgemeester uitgemaakt voor aan stellers. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de studio voor binnenopname van Clubhuis De Brink vond gisteravond de we reldpremière van de Zuurkoolwes- tem, in. 115 jaar geproduceerd door het Brink-play-house, plaats. Na dat enige woorden van welkom wa ren gesproken en het publiek een hap zuurkool met worst had kun nen versnaperen. zette de operateur de spoelen in beweging. En ik exa- gereer niet als ik spreek van een .cinomatographisch pronkstuk, dat zich op ons netvhes ontrolde. Voor dit stuk parodiekunst met een grote P werd vorige zomer druk gefilmd in de Dnmense prairy, waar Verity City was verrezen. Een enorme cast van 83 mensen tussen 3 en 60 jaar, enkele paar den, kippen en een geit acteerde daar onder een constant 30 graden producerende zon. Onder de regie van Rien Kroon speelde onschuldige kinderen in de wei (geluid: verwijderd ïnitailleur- vuur), gokten en knokten schobbe jakken met sluwe smoelen en hup pelden schone deernen door 't groen. En het draaide allemaal om Tommy Gun, de pascifistische des perado (Thom HJolterman). met zijn Harley-Davidson de schrik van de prairy. Laat ik U niet. de gehele Intrige en verrassende ontknoping verkon digen, doch slechts één der vele grollen (en heus nog niet eens de beste) vermelden. Tussen de hoogst schokkende beelden plaatste men tekstbordjes met snerende teksten: komt een opgewekt dravend ros met lijk op de rug Verity City bin- yyt. Vf -4 o-d nen; lijk smakt in het stof; tekst bord: Zeker gaan rijden zonder ontbijt. De decors, onder leiding van Nico de Gruiter gebouwd .zijn tot in de details van een geniale clichématig heid, De geluiden later bijgevoegd. - -INN'-ï.'y'' City-Saloon: desperado Tom- (Van een onzer verslaggevers) WADDINXVEEN Burgemees ter C. A. van der Hooft van Wad- dinxveen zegt geen enkele zeggens chap te hebben over het optreden van het topless ballet in het circus Boltini. Hij vindt dat dit program ma-onderdeel niet valt onder arti kel 221 van de Gemeentewet (dat de burgemeester van een gemeente de bevoegdheid tot censuur geeft), omdat zjjns inziens hier geen spra ke is van vertoningen die strijdig zij n met de openbare orde of de zedelijkheid. „De normen op dit gebied zijn door televisie, film en toneel zo danig veranderd en door de pu blieke opinie aanvaard, dat hier geen aanleiding is in te grijpen. Zij die wel bezwaren hebben dienen geen toegangsbewijzen te kopen of zij draaien de TV uit," aldus de burgemeester. Dif staaf, ui het antwoord van B. en W. op sciinttelijke vragen van het raadslid H. Huizer* iherv. kies- ver, en sg.p Het circus trad deze week met 't omstreden nummer op m Waddinxveen, nadat eerder deze week de burgemeester van Woerden had geeist dat in zijn gemeente de borsten van de Afrikaanse danse ressen werden bedekt. De heer Huizer was van mening dat het optreden in strijd is met de openbare orde en de zedeiyksnor- men en dat er gezien de samenstel ling van de bevolking „geen be hoefte bestaat aan een dergelijk, zeer onzedelijk optreden." doen eenieder schateren. Doch haal uw verdere informatie uit at Verity-City Clarion, die bij de voorstelling verkrijgbaar is. En die voorstellingen zijn: vandaag 19.30. 21.30 en 23.30 uur; morgen 14.30, 19.30, 21.30 uur en op 2 en 3 mei; Clubhuis de Brink, Brink 7. ROTTERDAM Met hersenletsel is de vierjarige kleuter August Pa- pessur naar het Dijkzigt-ziekenhuis gebracht. Het jongetje, dat aan de Chinese Tuin woont, werd gister middag aangereden op de Konin ginneweg. Hij rende onverwachts de weg op. (Van een onzer verslaggeefsters) Hoe de leerlingen van de Willem 1 hierover denken hebben zij in een brief aan de gemeen ter aa4 laten weten. De Schiedamse raad zal maandagavond over het voorstel tot fusie beslissen. In de brief wordt verteld dat er op de Willem 1 een stemming is gehouden naar aanleiding van een eventuele fusie. Van alle leerlin gen blijkt 89 pet. voor een samen voeging van beide scholen. Ook de leraren en oudercommissie van de ze school zijn, in tegenstelling tot het personeel, oudercommissie en ouders van leerlingen van de Wil lem II, voor de fusie. De Wiliem 1-ieerlir.gen hebben alle negen tegenargumenten van de actiegroep Aati-Xusie '70 op de Willem II van de positieve kant be licht. Het enige punt waar de leerlin gen van beide scholen het over eens zijn is, dat er met hen geen overleg gepleegd is over een even tuele fusie. 'Maar*, zeggen de leer lingen van de Willem 1, 'de ouder commissies zijn terdege ingelicht' Dat bij een fusie individuele hulp aan de leerlingen onmogelijk wordt, zoals A.F. '70 aanvoert wordt door de leerlingen van de Willem 1 bestreden. Evenals trou wens het bezwaar van A.F. '70 te gen het opheffen van twee scholen met een heel eigen karakter. Voorts meent men op de Willem 1 dat bij een fusie de keuzemoge lijkheden van de studiepakketten wel groter worden. De leerlingen van de Willem 1 hebben, zo schrijven ze, uit be trouwbare bron vernomen, 'dat reen enkele leraar ontslagen zal worden bij een eventuele fusie. Eventuele ontslagen staan los van deze fusie'. Alles bij elkaar komen de leer lingen van de Willem 1 tot de con clusie dat er meer positieve kanten clan negatieve kanten aan de fusie zitten. Zii betreuren het 'dat AT. '70 geen aandacht aan de positieve aspecten van een eventuele fusie heeft geschonken'. Mevrouw M. A. D. van Dam-de Bock, moeder van twee kleuters van vier en vijf jaar, heeft samen met zes mensen, van wie drie man nen, het plan opgevat in Alexan derpolder een nieuw soort kleuter- verblijf op te richten. In september van dit jaar start de kleu terspeelgroep in gebouw de AIex.w drijn. Samen met de toe- komsti ;e leidster, mej. M. W Blan ken, b reidt de initiatiefgroep zich voor i het werk in de speelgroep. De kleuters zullen m de speel groep anders worden beziggehouden dan op de gebruikelijke kleuter, scholen. Mevrouw van Dam, zelf voor haar huwelijk met een Rot terdamse arts lerares Kinderver zorging en Opvoeding (KNO) ver gelijkt de speelgroep met -de kleu terklas van de Vrije School- daar komt hij het dichtste by. „Niet het bijbrengen van kennis, van een methode staat voorop in de speelgroep, maar het leren van de flexibiliteit van het leven. Dat leert een kleuter het best als hjj vry mag spelen; dan kan hij zich uitleven tot een bepaalde vorm. Het gaat by deze kinderen nog he lemaal niet om resultaten, de be hoefte om die te zien komt pas als ze ongeveer zes jaar zijn." Mevrouw van Dam en de initia- tiegroep willen ongeveer dertig kinderen elke dag van half negen tot half een onder leiding laten spelen. Per week zouden de ouders daarvoor 25,- moeten betalen. Aan het SWO Alexanderstad is subsidie gevraagd. De dagindeling is al globaal ge maakt: beginnen met vry spel (bouwen, van een tent met stoelen, verkleden, of gewoon maar op een hobbelpaard zitten), om ongeveer tien uur rust met warm eten en daarna misschien een luister- en doe- spei met de juffrouw. De groep past zich aan b(j de jaarge tijden, aan feest- en hoogtydagen. De kinderen hoeven bijvoorbeeld niet woordjes bij voorstellingen te zoeken. ROTTERDAM Honderd jaar Rotterdamse Bestuurdersbond was voor het NW aanleiding tot een feestelijke viering met een jubi leumconcert in de grote zaal van de Doelen. En feestelijk werd het inderdaad in de tot de nok bezette Doelenzaal. Daarvoor zorgde wel in de eerste plaats de befaamde Mar grit Schramm, vaste partner van Rudolf Schock, die men had uitge nodigd voor een optreden met het Promenade Orkest onder leiding van Franz Aliers. Het begon met nogal wat laat komers, want Rotterdam op koop avond is nu eenmaal een even on ontwarbare als ondoordringbare verkeersmassa, waarbij zelfs in de parkeergarages geen plekje meer ls te vinden. Het begon ook met drie Marsen van Mozart, die de dansan te inleiding vormden voor een Weens operetteprogramma, vol vaart en brille. Tweemaal operette in één week in dezelfde zaal, brengt mij toch in de verleiding om te vergelijken. Eh wat heel't Margriet Schramm, al moet zij qua stem dan achterblij ven, juist zoveel meer die grandiose allure, die flair, die hele inzet ook, dan „La grande Wat is zij ope rette van top tot teen, ten voeten uit. Het is geen wonder dat Schramm het applaus haalt dat Deutekom moest missen. Want rij maakt het van noot tot noot waar op een ma nier waar de vonken afspringen. Strauss en Stolz, die toch wel heel fijne dingen heeft gemaakt. Kal man en Lehar, wieais melodieën dan toch weer wat onsterflijker worden, het is allemaal puur Weense gloed. Franz Allers doorrijgt zo'n pro gramma min of meer uit de losse pols met een enkel ouverturetje. wat Strauss-walsen en nog wat ouverturetjss Het 1* het samen- raapseltje van operettejuweeltjes die het altijd nog best doen. ook al is de uitvoering niet do punctueel en verfijnd al* we graag zouden willen. Het was in elk geval een beste jubileumviering. RIEN FRÖLICH. Mevrouw Van Dam: „Het spel ls de leermethode voor kleuters. Zij beginnen hun leerproces met ver wondering. We moeten de kleuter als kleuter zien, met zijn eigen we reld, die van het spel van naboot sing. Eindeloos kan hij handelin gen herhalen, luisteren naar ver halen totdat de verwondering weg is en hij voeit dat hu iets nieuws heeft meegemaakt. Dan zal de kleuter ook later meer open staan voor indrukken." ROTTERDAM (ANP' De Scheepshypotheekbank Nederland N.V. en de N.V. Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Seheeps- verband hebben overeenstemming bereikt over een voorstel aan aan deelhouders tot het opnemen van laatstgenoemde bank in het con cern van de eerste. Daartoe zal de Scheepshypo theekbank Nederland een bod in contanten doen op de aandelen cum dividend 1969 van de Veenko loniale Bank. y\; te? "TARA' 59,95 PS (Pruik Speciaal) is de kwaliteitspruik van 100% écht haar, die iedere Vrouw nóg mooier maakt. En interessanter! Kleur-enwas echt. Verven, watergolven, permanentenu doet maar. Keus uit vele modellen, in maar liefst 24 kleuren On gelooflijk laaggeprijsd; imi tatiepruiken kosten vaak méér. Andere modellen Audrey 49,95 Gina 89,95 Marina 69,95 Lolita 119,95 Uitsluitend verkrijgbaar bij onder staande, deskundige PS-agentes Be) voor'nafspraak;óók. 's avonds en in 't weekend. ROTTERDAM: Alexanderpolder: Mevr. Putter, Albertistraat 38. tel. 200033 Centrum*. Mevr. Van Engelen. Schepenstraat 4. tel. 247332 Hoogvliet: Mevr. Jansen, Boomkor 83. tel. 188271 Rralingen: Mevr. Hansler. Wlldeveenstraat ga, tel. 110532 Lombardijen: Mevr, Doesburg, Socratesstraat 321. tel. 322392 Ommoord; Mevr. De Grulter, Kellogplaats 47, tel. 205830 Spangen: Mevr. Ketting. Mathenesserstraat 104, tel. 374203 West: Mevr. Groeneweg, Burg. Melneszlaan 54a, tel. 231210 Zuid: Mevr. Hollander. Koolzaadstraat 11, tel. 273825 Mevr. Kolkman, Brabantsestraat 60. tel. 327440 Nieuwerkerk a. d. Dissel: Mevr. Molier, Viklngrade 40, tel. 01803-3648 Keyeroord: Mevr. De Jong. Breileoai'd 52, tel. 320429 Rozenburg: Mevr. Bakker. lependaal 135, tel. 01889-3445 Ridderkerk: Mevr. Booy, v. Alphenstraat 6. tel. 01804-4487 Slikkerveer: Mevr. Guidottl, Van Anrooyatr. 55, tel. 01804-4472 Spijkenisse: Mevr. Verhey, Aagje Dekenstr. 24a. tel. 01880-6978 Vlaardlngen: Mevr. Kruithof. PllUlctusstraat 32, tel. 010-347284 Zwijndrecht: Mevr Viool. Dotterbloemstr. 21, tel. 01850-27383

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1