PCG/i '-motie grondpolitiek voor hen onaanvaardbaar Eerste lustrum GS A Half juni weer avondvierdaagse Telefooncel door zijn poot es GESLAAGD Onbegrijpelijk 'BETAAL HUUR VERHOGING NIET' eurotax 15.11.22 Vlaardingers gewond op Rijksweg 13 li KVP en PCG de straat op m HH DE KLERK Anders Moeilijkheden Schorsing Verffabriek Molyii omzet gestegen KWAWA' Gratis ogen stickers bij^Kwatta repen Sluiting AP,-BOEKWINKEL - Rotterdam m DONDERDAG 28 MEI 1970 HEI VRIJE VOLK PAGINA 19 PvdA-wet houders zijn uit colle (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De twee Schiedamse PvdA-wethouders, me vrouw G. D. Verweij-de Graaff van onderwijs, culturele, jeugd- en sportzaken en J. Scheffers van financiën en sportzaken zijn gisteravond tijdens een extra raadsvergadering over het gronduitgiftebeleid uit het college gestapt. Zij hebben dat gedaan omdat zij zich niet konden verenigen met een door KVP en PSG ingediende motie inzake het grond beleid, welke motie door de meerderheid van de raad is aan genomen. Nu de motie is aangenomen zal er een totaal ander gemeentelijk gronduitgiftebeleid. worden gevoerd dan de afgelopen jaren het geval is geweest. De laatste jaren werd voorname lijk grond in erfpacht uitgegeven. Dit gebeurde volgens een aantal, in 1967 opgestelde richtlijnen. Deze richtlijnen zijn intern vastgesteld door de commissie voor het grond bedrijf. Volgens deze regels vindt verkoop van grond alleen bij wijze van hoge uitzondering plaats. In de vorig jaar december gehou den begrotingsraad echter was er een discussie waarbij 't erom ging of maar niet beter, gezien de fi nanciële positie van de gemeente, tot een soepeler beleid ten aanzien van grondverkoop moest worden overgegaan. In de begrotingsraad werd een motie aanvaard waarbij de nood zaak- werd uitgesproken dat er een nota moest komen over de facetten van het te voeren gronduitgitebe- leid. B. en W. kwamen met een nota, die uitsluitend als discussiestuk diende. Over dit stuk gingen gister avond de beraadslagingen. Daaruit bleek dat PvdA. PSP en CPN het tot nu toe gevoerde beleid wilden blijven volgen. Dus als re gel: grond uitgeven in erfpacht. Alle andere partijen vonden dat het anders moet. Hoe, dat bleek uit de motie die door de heer P, Poot van de PCG werd ingediend en on dersteund werd door mevrouw M. A. c. Taverne-van Campen (k.v.p,) en de heer H. A. D. Campman (k.v.p.) De voornaamste punten uit de motie zijn dat: bouwgrond in de als industrieter rein aangewezen gebieden als regel In de Schiedamse gemeenteraad heeft zich gisteravond een on begrijpelijke situatie voorge daan. Vijf en een half uur is er gepraat over het gemeentelijk gronduitgiftebeleid. Bij alles at er door de verschillende po litici is gezegd kwam steeds weer naar voren dat er over een toch wel zeer ingewikkeld on derwerp werd gesproken. Uit de discussie bleek dat de nota van B. en W. over de facet ten van het te voeren gronduit giftebeleid nog een heleboel vragen en onduidelijkheden op wierp. Vaagheden bijvoorbeeld over de directe consequenties van een meteen maar omgooien van het tot nu toe gevoerde beleid. Ondanks dit alles vonden PCG en KVP het niet. nodig eerst nog maar eens het hoofd te buigen over de onderhavige materie Terwijl dezelfde partij en vier jaar lang het tot nu toe gevoerde beleid hebben ge steund vinden ze nu ineens, aan het einde van de rit. dat met, een ommezwaai van het huidige beleid beslist niet langer mag worden gewacht. Ze hebben hun motie niet wil len intrekken.Met alle gevolgen van dien. Ze hebben ermee be reikt dat twee wethouders ("die weüswaar de lopende zaken nog zullen afhandelen! zijn wegge gaan. Dat zit de PvdA rnet lek ker. Wat de KVP en PCG heb- h'n gedaan zal de verhouding in de raad dan ook niet ten goede komen. Beide partijen hebben de in druk gewekt nog de huidige raad, koste was het kost, een uit spraak over het te voeren grondbeleid te laten doen. Van de samenstelling van de nieuwe raad zal het afhangen of eventueel op het genomen be sluit wordt teruggekomen. Ge beurt dat niet dan zou het nog wel eens de vraag kunnen zijn of de PvdA. met het vooruit zicht een grondbeleid te moeten voeren waar ze niet achter staat, straks wel wethouders voor het nieuwe college wil le veren. j Dos: de PvdA dat niet dan za! 't j ongetwijfeld een probleem wor den waar de wethouders dan wel j vandaan moeten komen. in erfpacht wordt uitgegeven en bouwgrond in de overige delen van de gemeente zowel in eigendom kan worden overgedragen ais in erf pacht kan worden uitgegeven. Aan de bedrijven die moeten wij ken voor de stadssanering dient de mogelijkheid te worden geboden vervangende grond in eigendom over te dragen. Bouwgrond voor kerken, gemeen schapsvoorzieningen e.d. worden óf in erfpacht uitgegeven, óf in eigen dom overgedragen al naar gelang de voorkeur van de aanvrager Verder geeft de motie een aantal punten die in acht genomen moe ten worden bij de herziening van de erfpachtscanon. Naast dit alles werd in de motie echter ook tot uitdrukking gebracht dat vanaf heden bij het gronduit giftebeleid rekening moet worden gehouden met hetgeen in de motie is gesteld. De indieners van de motie wilden dus niet wachten met het varen van de nieuwe koers totdat één en ander administratief is aangepast. En dat was nu jusst het punt dat allerlei moeilijkheden veroorzaak te. Drs. J. H. Simons van de PvdA betoogde dat diegene die een beleid wil opbouwen, duidelijk zal moeten aantonen waarom. Het duidelijke waarom miste hij in de redevoering van o.a. KVP en PCG. Voorts meende hij dat de motie zoveel overhoop haalde, dat er daarom zijns inziens niet op zo'n korte termijn over beslist kon wor den. Hij vond de discussienota van B. en W. en oppervlakkige verken ning van een ingewikkeld vraag stuk. Hij drong erbij de raad op aan de zaak eerst nog eens nog eens goed te bestuderen alvorens „een overhaaste beslissing te ne men.' De rechtse fracties wilden daar niet van weten. Het CPN-raadslid B. E. Collé gaf de indieners van de motie de raad de motie aan te hou den opdat iedereen deze nog eens goed zou kunnen bekijken. Ook burgemeester H. Roelfsema vond dat er in de motie een aantal punten zit die nadere uitwerking behoefen. Om maar tegelijk te gaan werken volgend de in de mo tie gestelde lijnen zou volgens hem moeilijkheden gaan opleveren, o.a. in verband met lopende contracten* Overigens beperkte de burge meester zich tot het maken van een paar objectieve opmerkingen naar aanleiding van hetgeen door (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Alle be woners van Oversciiie krijgen deze week een manifest van de huurdersvereniging Over- schie in de bus. In dit mani fest wordt gewezen op het recht van de huurders van de Gemeentelijke Woning stichting om de huurverho ging van 1 juli niet te beta len. Redenen om deze verhoging af re wijzen zijn onder meer: slecht verfwerk. lekkage en de gevolgen hiervan i zoals plekken op het pla fond) en een slechte ontvangst van radio- en tv-uitzendingen door een ondeugdelijk antennesysteem. De afwijzing van een huurverho ging moet echter wel gepaard gaan met een bezwaarschrift. Dat is bij de huurdersvereniging te krijgen. ADVERTENTIE es tapt Mevr. G. D. Verweij de Graaf J. Scheffers de diverse fracties naar voren was gebracht. Van te voren had hij al aangekondigd dat het niet de be doeling was dat B. en W. zouden meediscussiëren. Drs. J. Bastiaans (p.v.d.a.) kwam hierop terug toen het er op aan kwam over de motie te stemmen. Hij meende niet te kunnen stem men zonder te weten hoe B. en W. wel dachten over de inhoud van de motie. Het gevolg was een schorsing van de raad waarin B. en W. ge legenheid kregen voor gezamenlijk overleg. Burgemeester Roelfsema deelde vervolgens namens het college mee de motie niet te beschouwen als een motie van wantrouwen tegen B. en W. vanwege het tot nu toe gevoerde beleid. Ook deelde hij mee dat de wethouders mevrouw Verweij en de heer Schefer zich met verschillende punten in de motie niet konden verenigen en zich daarom zouden terugtrekken wanneer de motie in de voorgestel de vorm zou w'orden aangenomen. De burgemeester gaf de indieners van de motie op grond van zijn persoonlijk mening het advies de motie te zie nals een aantal wensen welke neergelegd zouden kunnen worden in een nieuw model voor de grondpolitiek. Dit nieuwe model zou volgens de voorzitter dan in de oktoberraad aan de orde kunnen komen. Volgens hem zouden alle moei lijkheden uit de weg worden ge ruimd wanneer de laatste alinea van de motie gelijk beginnen met het nieuwe beleid zou wor den geschrapt. Maar de indieners (die de motie zelf ook beslist niet beschouwden als een motie van wantrouwen: zeiden nee. Met de stemmen van de leden van KVP, VVD, PCG. Boeren Partij en de onafhankelijke heer C. Muijs voor en die van de PvdA. PSP en CPN tegen, werd de motie met 19 stem men voor en 15 stemmen tegen aangenomen. Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Drie Vlaardin gers raakten gisteren op Rijksweg 13 licht gewond toen de auto waarin z(j zaten slipte en kantelde. Het zijn de 18-jarige W. Vest, de 18-jarige R. J. M. Kiksen en de 13-jarige P. J. R. Kiksen. De auto schoof via een houten keet en een verkeerspaal tegen een pilaar van het viaduct. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Voor alle pro- duktie-ondememingen, behorende tot de Koninklijke lak-, vernis - en verffabriek Molyn Co NV, is 1969 een gunstig jaar geweest, aldus schrijft' de directie in haar zaterdag verschenen jaarverslag. De totale omzet steeg met ruim 10 percent. De totale baten namen toe van 1.4 miljoen tot 1.7 miljoen. Het voordelig saldo van de gecon solideerde wir.st- en verliesreke ning bedraagt 538.000 tegen 407.000 in. 1968. Voorgesteld wordt een dividend van 17.5 percent, waar-van desgewenst 7,5 percent in aandelen, uit te keren. De gang van zaken in 1970 doet de directie verwachten, dat 1970 weer met goede resultaten zal af sluiten. De prognose op iets langere termijn wijst eveneens in deze rich ting. aldus het verslag. - v 'Mi :f "JS S. P Hoewel slapen er niet mag, is in de lial van liet Rotterdamse Centraal Station een telefoon cabine tegen een muurtje ingedut. Net toen een jongedame stond te telefoneren, sloeg het geval om. De jongedame viel ook om, maar dan van de schrik. De dunne pootjes van de ca bine waren doorgeroest. SCHIEDAM Op 25 en 26 mei slaagden voor het certificaat ULO- 3 van het Mulo-verband de vol gende leerlingen van de Willem de Zwijgerschool I voor m.a.v.o.: V'Uma Ammerdcrfer. Margret van Beek. Hennie Bems. Corrie Bou wer. Tineke Eysbergen, Ineke Hei- dema. Ria Hoornweg, Ilone Kra- dolfer, Ria Mattijs. Tiny van Per- sie, Atie van der Ploeg, Gerda van der Ploeg, Carla van Reeuwijk, Mary Rehermann, Wil van Sciuj- del, Paula Stehouwer, Gerda Zwanenburg, Marjo Copper, Sophie van der Koek, Corrie Kaxs, André van den Berg, Stef van den Berg, Fred Kreuger, Marcel van der Na gel, Ronald Soomer. Er werden geen kandidate-1 afge wezen. (ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Door de overplaatsing van de Hoofdzetel van Het Vrije Volk en de daardoor ontstane behoefte aan uitbreiding van onze bedrijfs ruimte, zagen wij ons genoodzaakt onze boekwinkel te Rotterdam te sluiten. Wij zuilen er voor zorgen, dat alle nog lopende opdrachten var. en de verplichtingen tegenover onze klantenkring volledig afge wikkeld worden. Uw nog niet uitgevoerde bestellingen zullen door de afdeling Boekhandel van de N.V. De Arbeiderspers, Hekelveld 15 te Am sterdam, correct worden afgehandeld, hetgeen eveneens geldt voor alle nog af te leveren vervolgwerken, periodieken, e.d. Deze zullen, vergezeld van een nota of girokaart automatisch toegezonden worden zonder vracht- of portokosten door onze boekwinkel te Amsterdam, onder inachtneming van overeengeko men betalingsvoorwaarden. Eventuele correspondentie gelieve u te richten aan de A.P.-Boek- handel, Hekelveld 15, Amsterdam. Rest ons nog dank te zeggen voor het in ons gestelde vertrouwen, cn de prettige relatie met zo velen gedurende een groot aantal jaren Het A.P. Boekenbedrijf zal overigens als verzendboekhande! door advertenties e.d. het contact met u niet verliezen en u nog menigmaal aanbiedingen doen van boeken die waard zijn om te i teii. A.P. BOEKWINKEL .at (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op 16, 17, 18 en 19 juni zal in Schiedam weer de avondvierdaagse worden gehouden. Dit evenement is. voor de vijfde maal. georganiseerd door de GSA de Gezamenlijke Schiedamse Avondvierdaagse, en wordt gehou den onder auspiciën van de Neder landse Wandelsportbond en Wan delkring Rotterdam en omgeving van de KNBvLO. Iedere wandelliefhebber van 8 tot en met 75 jaar kan aan de avondvierdaagse meedoen. Men kan zowel individueel als in groepsver band deelnemen. De avondvierdaagse begint wel iswaar op dinsdag 16 juni. maar op maandag de 15e Is er een zoge naamde inhaaldag voor die deel nemers die op een van de vier ge plande avonden verhinderd zijn te wandelen. Gelopen wordt over afstanden van 10 en 15 kilometer. Kinderen tot en met 14 jaar mogen alleen maar aan de 10 kilonietermarsen meedoen. Het startpunt is Sporthal Mar griet. Op dinsdag, woensdag en donderdag wordt gestart tussen half 7 en 7 uur. Vrijdag is de start- tijd 7 uur. Het inschrijfgeld is voor kinde ren tot 14 jaar 1,25 gulden en voor ouderen 1,75 gulden. Tot en met zaterdag 13 juni kan men zich voor de avondvierdaagse laten inschrij ven. Dat kan gebeuren bij J. F. Bakkeren. Rembrandtlaan 15a. Schiedam, telefoon 263168 of bij de VVV. Plantage 2. Schiedam, tele- foo«266000. Wie zich na de 13e nog voor de avondvierdaagse wil opge ven zal een hoger inschrijfgeld moeten betalen. Alle deelnemers die de vier tochten hebben uitgelopen, krijgen als herinnering het avondvierdaag- ■se-kruis of een vervolgdjfer. ("van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De ficbiedamsn afdelingen van de KVP en PCG houden vanavond om 8 uur in Irene een verkiezingsavond. Dat gebeurt onder het motto „Kennismaking burgerij-pers-kan- didaten". De bedoeling is de avond zo in formeel mogelijk te laten verlopen. Er za! geen spreker of forum zijn. Om contact leggen met de in woners van Schiedam heeft de propaganda-corr, missie van beide partijen besloten een marktkraam in te richten bij de plaatselijke weekmarkten. Bij het Broersveld zal de kraam staan op 29 mei, en in Groenoord op 2 juni. De kramen zullen afwisselend worden bemand door wethouders, raadsleden en -kandidaten en be stuursleden van KVP en PCG, Zij zullen iedereen desgevraagd advie zen en inlichtingen verstrekken. ADVERTENTIE Vitrage die gezien mag worden. Van Ie klas kwaliteit Oiolen UHra in fijn floraal dessin. De afwerking is af: zoomrand met ioodkoordje! Plooi ze royaal, de prijs is or klein genoeg voor: 4.90 per meter (hoogte 250 crn). Voor 150 cm hoogte betaait u nog minder: 2,90 per meter. Luxe Acryl moquette tapijt met hoge poo!: IV: cm! In voorname kleuren: pastelgroen, olijfgroen, goud en brons. Gratis gelegd en 5 jaar garantie. Normaal 160, Nu geen „luxe-prijs". Per strekkende meter (400 cm breed) 105,- Deze aanbieding vindt u ook in onze filialen Beijerlandselaan en Winkelcentrum Groot tJsselmonde. lijnbaan/hoek Binnenweg

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1