PvdA en PPR stemmen in met grondpolitiek Inspraak HELPT NU PvdA PPR HELPT NU UW STAD Schiedam is onbestuurbaar! PvdA PPR PvdA-WETHOUDERS EGGEN FUNCTIE NEE Verpleeghuis Antonius IJsselmonde vrijdag open SÉi Site: Ernstig overwogen Bluesville Nogmaals vrede Vissen Duiven 1 Concert Raad Duiven 2 Toekomst Tippelaars Gaspedaal in plaats van rem: antobotsing WOENSDAG 3 JUNI 1970 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In het Sehiedamse stadhuis hebben de'hui dige fractieleden van de Partij van de Arbeid, de toekomstige fractieleden van de PvdA en PPR (de eerste 18 kandidaten voor de gemeenteraad op de gezamenlijke lijst) en bestuurs leden van beide partijen zich maandag beraden over de situatie die is ontstaan na het aftreden van de twee PvdA- wethouders, mevrouw G. D. Verweyde Graaff en de heer J. Scheffers. (Van een onzer verslag geefsters) ROTTERDAM Het ver pleegtehuis en reactiverings centrum Antonius IJsselmon de aan de Groene Tuin zal vrijdag officieel door burge meester Thomassen in ge bruik worden gesteld. Dat betekent echter niet, dat na die dag pas patiënten zullen worden opgenomen. De eerste patiënt kwam reeds op 11 fe bruari en op het ogenblik worden ongeveer honderd mensen verpleegd. ir-~ Het complex bestaat uit een V-vormig bedde huis en een voorgebouw. PvdA-^eüioudcis Sehiedamse Eeiahken Door onzinnige politieke kronkelingen van rechtse zijde moesten uw wethouders aftredenZij deden hun best voor U. is deze behandeling rechtvaardig Nee Wij vragen U te gaan stemmen, al interesseert poiitiek U niet. Heïp Uw stad... en stem CTfi mevrouw g. d. verwesj-de graaff 1 HVn 1 fc EN J. SCHEFFERS faijuiA ia Ideeën voor de binnenstad nog altijd welkom (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Ide0ën die kunnen leiden tot een verbe tering van de sanerings- en reconstructieplannen voor de Sehiedamse binnenstad zijn bij liet Sehiedamse gemeentebe stuur nog altijd van harte welkom. Dat heeft burgemeester H Roelfsema van Schiedam gis teravond op de voorlichtings vergadering over de binnen stadsplannen in de aula van het stedelijk museum laten weten. Aan het begin van de bijeen komst legde burgemeester Roelf sema namens het college een ver. klaring af waarin hij o.a. samenva tte wat er tot nu toe rond de stads- sanering te doen is geweest. Hij haalde op dat er jaren gele den aan het bureau voor stedebouw en architectuur Fledderus en Van Gent in Rotterdam opdracht is ge geven een saneringsplan voor de stad te maken. Op basis van het structuurplan van 1968 is, aldus burgemeester, gezocht naar ruimte lijke oplossingen voor het compleze vraagstuk van de reconstructie van de binnenstad. Het resultaat is dat er nu twee gemeentelijke plannen ter discussie op tafel liggen: het plan A met het ruime open hart en het plan B met een nieuw geconcentreerd city winkelcentrum. De burgemeester wees erop dat noch B. en W. noch de raadscom missie voor stadsontwikkeling en stadsuitbreiding al een keuze tus sen de plannen hebben gemaakt. De plannen zijn, zo bleek uit hetgeen de burgemeester vertelde, praatplannan, waarin nog van al les veranderd kan worden. Eerst na een eventuele verwer king van goede ideeën die vanuit de burgerij naar voren zijn gebracht kan. aldus de burgemeester, een keuze worden gemaakt. De burgemeester verzekerde dat alle geleverde en eventueel nog te leveren ideeën en suggesties „ernstig overwogen zullen worden". Te verwachten zijn nog reacties van de Kamer van Koophandel, van de samenwerkende patroons verenigingen in Schiedam en van de Sehiedamse Handels- en Be- drijfsraad, deelde de burgemeester mee. Het alternatieve plan C van de Sehiedamse F.J.G. zal eveneens deel uitmaken van verdere studies. De bedoeling is dat er binnenkort een onderhoud zal zijn tussen B. en W. en FJG-vertegenwoordigerrs. Verder heeft de ideeën bus het één en ander opgeleverd. Uit de verzameling suggesties, 31 in to taal, blijkt dat de één vindt dat de hele binnenstad maar in brand ge stoken moet worden, de ander, dat er veel meer recreatiemogelijkhe den moeten komen, een derde dat het allemaal „hartstikke gek" is en er verder vraag is naai' o.a. meer sexwinkels, meer boetieks, meer zwembaden, meer ouderwetse grachten met bootjes en een metro in Groenoord. Verder is er dan een verzameling van vragen en opmerkingen die tij dens voorgaande voorlichtings avonden gesteld en gemaakt zijn. Gisteravond kwam daar weer een aantal vragen bij, zoals: wanneer gaat men beginnen met realisatie van sanering en reconstructie, waar en op welke wijze. Volgens de heer B. C. van Gent Na dit fractie-beraad is tijdens een persconferentie een verklaring voorgelezen. Daarin wordt in eerste instantie ingestemd met het tot nu toe gevoerde beleid inzake de grondpolitiek. Betreurd wordt dat de overleg-si- tuatie in de raad is afgebroken en dat door de KVP en PCG niet een onderzoek en een reëel overleg wordt, toegestaan. De vergadering is verontrust over de gevolgen voor bestuurbaarheid van de gemeente ais gevolg van het, aldus de verklaring, onge bruikelijke en onverantwoorde op treden van de rechtse fracties. Gesteld wordt dat "door het wei geren van overleg en de doorörij- verij van KVP en PCG" het de PvdA onmogelijk werd en wordt gemaakt verantwoording te dragen door het leverenvan wethou ders. De PvdA is van mening dat het besluit tot ombuiging van het ge meentelijk gronduitgiftebeleid dc gemeente miljoenen gaat kosten. De fractie kan en mag, aldus de verklaring daarvoor geen verant woording nemen. Verklaard wordt dat medewer king van de PvdA aan de college vorming noodzakelijk is, maar pas mogelijk wordt als de overlegsi tuatie wordt hersteld. Verder wordt gehoopt dat de ver kiezingsuitslag zo zou zijn dat be reidheid tot overleg bij rechts zal worden bevorderd. Bij de PvdA en de PPR is men van oordeel dat, wanneer iedere behoorlijke discussie over het gronduitgiftebeleid mocht worden geweigerd, tussen nu en september (wanneer de raad wordt geïnstal leerd) het college uit drie personen moet blijven bestaan. Als reden wordt in de verklaring opgegeven, dat de benoeming van twee tijde lijke wethouders in verband met de wachtgeldregeling tussen de 150- en 200.000 gulden gaat kosten. Volgens de PvdA en PPR kan dit geld beter aan dringerder zaken worden be steed. Inmiddels hebben de beide afgetreden wethouders, (die raads lid blijven) hun ontslag ingediend. Binnen veertien dagen zal er een raadsvergadering moeten komen, waarin de wethouderskwestie aan de orde komt. Vanavond sluit de Bluesville 69 Club voor dit seizoen de blues- en undergrounddiscotheek in zaal Ti- voli. Op het programma staat een optreden van After Tea. De dis cotheek is om 8 uur open. Zondagmiddag 7 juni zal een groep amateurtoneelspelers uit Rotterdam nogmaals in de aula van het Stedelijk Musewn in Schiedam een opvoering geven van „Geef de vrede een kans". De groep was vrijdag 22 mei ook in het Stedelijk. De belangstelling die ze toen kreeg was echter be droevend. Jammer dat er zo weinig mensen waren, temeer omdat het gebrachte beslist de moeite waard was o-'n te zien en te horen.' „Geef de vrede een kans" is een programma, samengesteld uit ge dichten en fragmenten daarvan, dat de toeschouwers confronteert met de wereld waarin hij nu leeft. Na afloop is er gelegenheid met de spelers te discussiëren. De voor stelling duurt van 3 tot 4 uur. De toegang is gratis. staande zondag naar Tiel om deel te nemen aan de Vierstromenland- wandeltocht. Daarna doet DST mee aan de avondvierdaagse om vervolgens, op 28 jüni te gaan wandelen in Hilversum. In de vakantie gaat de vereniging met een aantal jeugdleden naar Den Helder waar een jeugdvier- daagse wordt gehouden. Op zaterdag 6 juni houdt de Bur gemeester Verveenschool weer een hengelwedstrijd voor alle kinderen van de school. Deze wordt gehou den in de vijver voor de school aan de Nachtegaallaan i.n Kethel en begint om 10 uur 's morgens. Om ongeveer 12 uur is de prijsuitrei king. De Sehiedamse vereniging "De Vrijheid" vloog met 355 duiven een wedvlucht, vanuit Corbeil over een afstand van 400 kilometer. De uitslag is: 1 Jan Doejaaren; 2 H. Hagen; 3 Fr. Doejaaren; 4 A. Pronk; 5-18 J. Duijmel; 6 E. Ro- zema, 7-10 P. Pols; 8 P. Verlinde; 9 C. Middendorp; 11 M. V.D. Steen; 12 W. Wijnstekers; 14 P. Scheen- loop: 15 J. v.d. Ent; 16 A. Wester- holt; 17-25 I v.d. Tuyn; 19 J.C. Rost; 21 J. Bodegom; 24 A. v.d. Tuyn. De duiven werden gelost om 6 uur. De eerste duif was binnen om 12.05.39. De alt Caroline Kaart zal op za terdag 6 juni een concert geven in de dorpskerk van Kethel. Zij zal worden begeleid door de organist Aad van der Koeven. De avond begint om 8 uur. De toegangsprijs is drie gulden. Kaar ten voor dit concert zijn onder an dere verkrijgbaar op het SG- en WV-kantoor. Van 6 juni tot 6 juli zal in het Steleljjk Museum Mary Schoon- heyt haar trappen exposeren. Trappen, schaduwtrappen en nog eens spiegelbeelden van de trappen vormen de onderwerpen van haar projecten. Op vrijdagavond 5 juni om kwart over 8 zal de expositie worden ge opend. Een week later, op 12 juni, ook in het museum om kwart over 8, wordt een tekeningenexpositie van Leo Dooper geopend. Door contact met de dichter Jan Spierdijk werd de tekenaar geïnspireerd tot het ver-beelden van zijn gedichten, waarbij de tekst ook in de compo sitie een roi speelt. Trappen Met 95 duiven in concours hield de d.s.v. 'De vrinden" eveneens een wedvlucht vanuit Corbeil. De duiven werden gelost om 6 uur. De eerste duif was binnen om .12.08.33 en de laatste om 12.57.14. De uitslag is; 1-3-4-5-7-8-9-10-12 15-16-18-23 Zantboer en Co.; 2-14- ?1 H. Triel; 6-11-13-20 en diploma gebroeders Van Leeuwen; 17 J. Wenteler; 19 gebroeders V.d. Hare; 22 E. de Wit; 24 W v.d. Hoeven. Op 27 juli zal er een raadsverga dering worden gehouden waarin o.m. beslist zal worden over de toe lating van de nieuwbenoemde leden van de gemeenteraad. De augustusraad wordt gehouden op de 24ste. Dan is er een vergade ring op 31 augustus, hetgeen de laatste vergadex-ing van de huidige raad zal zijn. Van de niet in de raad terugkerende leden zal af scheid worden genomen. De raad in zijn nieuwe samen stelling zal voor het eerst worden bijeengeroepen op dinsdag 1 sep tember. Zaterdag 6 juni zullen in de zaal van de "Jeugdhaven" aan de Al- bardastraat de foto's worden ten toongesteld die gemaakt zijn tij dens de wedstrijd op 5 mei. De wandelsportvereniging "De Sehiedamse Tippelaars" gaat aan- Deze tentoonstelling is gratis te bezichtigen. Elke bezoeker kan door puntenwaardering meehelpen de winnaars aan te wijzen. Tot en met zondag 7 juni wordt in het Stedelijk Museum van Schiedam nog de tentoonstelling r O tO S „Schiedam 1940-1945-1970" gehou den. Deze expositie staat in het kader van de bevrijdi.ngsherdenking en geeft een beeld van oorlog, bevrij ding, opbouw, ontwikkeling en toe komstplannen van de stad Schie dam. Op zaterdag- en zondagmiddag worden van 3 tot. 4 uur documen taire films vertoond zoals „De achttien doden", „Het laatste schot" en „Victory in the Nether lands." (die gedurende alle voorlichtings avonden tekst en uitleg bij de plannen heeft gegeven) is het de bedoeling sanering en reconstructie in kleine deelfasen te realiseren. De burgemeester hoopte dat het misschien mogelijk is het volgend voorjaar een bestemmingsplan in de raad te brengen. Waar pre cies begonnen zal worden kon hij niet vertellen. Persoonlijk voelde hij er veel voor eerst de hoek tus sen Broersvest en Hoogstraat aan te pakken. Ook hem leek een spoedig begin met uitvoering van de plannen wenselijk. Temeer omdat volgens de burgemeester een groot deel dei- bevolking ongeduldig begint te worden vanwege het lange uitblij ven van daden. Realisatie in fasen, met de moge lijkheid. onderweg de plannen aan veranderde wensen of omstandig heden aan te passen, vond hij een groot voordeel. Op de vraag wanneer de ver nieuwing van de stad klaar zou kunnen zijn. antwoordde de burge meester dat intern is overwogen dat dat binnen 10 jaar het geval zou kunnen zijn. ROTTERDAM De 18-jarige kantoorbediende GT. Engels van de Mathenesserdijk is dinsdag tij dens een voetbalwedstrijd op het terrein van DJS aan de Kleiweg over een bai gestruikeld. De man, die z(jn enkel brak is naar het Bergwegziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de Korte Hoogstraat botsten gisteren drie achter elkaar rijdende auto's door dat een van de bestuurders oij ver gissing zijn gaspedaal indrukte in plaats van zijn rem. De voorste auto kwam op het trottoir terecht en reed daar de 57-jarige mevrouw D. H. Hennevanger uit de Mei doornsingel aan, die met schaaf wonden aan haar benen naar het Dijkzigtziekenhuis moest worden vervoerd. De auto schoot daarna nog verder door en ramde een eta lageruit van de firma Geraon aan stukken. Alle kamers hebben TV Bij de bouw van Antonius IJs selmonde is ernaar gestreefd het gehele complex zo leefbaar moge lijk te maken en de „klinische sfeer" uit te bannen. Dat men daar uitstekend in geslaagd is blijkt wel uit een bezoek aan het gebouw. Geen koude eindeloze gangen, waar de reinheid vanaf straalt, maar pastelkleurige wandbekleding, veel schilderijen en foto's en gezellige zitjes dooi- het hele gebouw. Het complex bestaat uit een V- vormig beddenhuis en een voorge bouw, over het voorgebouw heen is een personeelsflat gebouwd. Het beddenhuis. met een capaciteit van 239 bedden heeft zeven verpleeg- afdelingen en een medische afde ling. Alle patiëntenkamers liggen op het zuiden en hebben rechtstreeks toegang tot de tuin of, als het een hogere etage betreft, tot een ruim balkon. Ook heeft iedere kamer een eigen televisietoestel. In het, bij iedere afdeling ingerichte dagver blijf staat een kleurentelevisie. In totaal zullen in Antonius IJs selmonde 200 personeelsleden werkzaam zyn. De helft hiervan wordt gevormd door ziekenverzor gers, zowel mannelijke als vrouwe lijke. Voor inwonende personeels leden is een prachtige flat ge- bouwd met een dakterras compleet met zwembad. Zij hebben allemaal een eigen kamertje met douche en toilet. De Stichting Antonius IJssel monde. die deze nieuwbouw in eigendom en exploitatie heeft, is op 23 mei 1967 opgericht. Zij is even als de Stichting Antonius Binnen weg, een dochter van de sinds 1863 bestaande Vereniging van de Heili ge Antonius. De stichting heeft tot doel „de verpleging en behandeling van tij delijk en blijvend zieken, voor wie ziekenhuisopname niet of niet meer nodig is". In tegenstelling tot wat nog wel eens wordt verondersteld, is in het verpleegtehuis ook een kortdurende opname mogelijk. Hoewel opname openstaat voor alle leeftijden, met uitzondering van kinderen, komt ongeveer 85 percent uit de groep bejaarden. De totale investeringskosten voor het ziekenhuis bedragen ongeveer 16 miljoen gulden. Dat is ƒ67.000 per bed. (Van een onzer verslaggeef sters) SCHIEDAM Op de moge lijk laatste voorlichtingsver gadering die gisteren in het Sehiedamse stedelijk museum is gehouden over de reconstructie plannen voor de binnenstad is weer uitvoerig stilgestaan bij de veelbesproken inspraak van de burgerij. Tijdens een samenvatting die de heer B. C. van Gent gaf over wat er is gebeurd op de reeks voorlichtingsavonden over de plannen, concludeerde hij dat de inspraak van de burgerij bij deze plannen niet heeft gefunc tioneerd. Volgens hem is het gebleven bij een confrontatie van Schie dammers met een paar Ingewik kelde plannen die, zo zei hij, voer blijven voor ingewijden. Burgemeester Roelfsema wees erop dat b en w openstaan voor elk overleg. Hij moest con cluderen dat het een moeilijke zaak is de burgerij bij de plan nenmakerij te betrekken. Hij zei dat men wel vraagt om inspraak, maar dat het zijns inziens nog niemand gelukt is de inspraak methodisch te or ganiseren. Hij meende dat de voorlichting aan het publiek in het algemeen beslist moet ver beteren. „Maar we zijn er nog niet in geslaagd iemand te vin den die die voorlichting kan ge ven", aldus de burgemeester. Hij zette uiteen dat overal ge- zocht wordt naar en geëxperi menteerd met mogelijkheden om inspraak van de buigerij het best tot zijn recht te laten ko men." Zo er in Schiedam gezon de en concrete gedachten over die inspraak leven, dan zal het college die gaarne in overwe ging nemen", meende de bur gemeester. FCC/kVP crond uitgifte aanvaard LIJST 1

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1