Bewoners op hearing: ,Gooi er een bom op! r Stroom mensen in het weekend bijna niet te stuiten Zwembad te midden van industrie PLASTIC HART MOET VOL betere kansen Parker l PASSAGE 7 P Si li ïgAmwË j/ ~g Tl 1 Tl Patroonsverenigingen Schiedam Man overlijdt week na aanrijding Wethouder lost startschot op Heijplaat Ryrds brengen bliksembezoek Gratis tanken ging niet cloor Soos De Waag houdt tuinfeest Toernooi voor 'buikjes- bezitters" msmmm mmmm L. Weststrate wordt fractieleider PCG in Rijnmondraad Druggebruiker hield zich redelijk staande BEKENDMAKIKG Tentoonstelling Leo Dooper in Stedelijk Nieuw onderkomen voor bevolking Timmerman maakt val van drie meter Mr IgPifS: ROTTERDAM „Er ko- men hier bussen vol mensen uit de provincie o£ uit het buitenland voorrijden. Die mensen laten een foto ma ken en kopen 'n Feijenoord- petje of iets dergelijks. Dan zeggen sommige Rotterdam mers „wat doen die overdre ven", maar ze vergeten dat, wanneer wij naar Valken burg of Tirol gaan, ze ook met een petje of een wandel stok terugkomen. Die man man uit Valkenburg of Tirol doet nu precies hetzelfde." Duizenden stonden de laatste weken trots glunderend met de cup voor de lens. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Gooi er een bom op!" „Laten ze gauw sterven met die teringwonin- gen." Bewogen woorden gister avond op de hearing' voor be woners van Smeetsland in clubhuis Ricardo,. Het ging voornamelijk over de huizen daar, die, zoals drs. K. Morée, adjunct-directeur Dienst van Stadsontwikkeling, vertelde, waarschijnlijk de eerste tien jaar niet versneld gesaneerd zullen worden. Het nieuwe zwembad op de Heijplaat. N'70 BEJAARDEN LOOP BINNEN STILTECENTRUM (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de samenwer kende patroonsverenigingen voor de bouwbedrijven in Neder land heeft het college van burgemeester en wethouders een uitvoerige schriftelijke reactie gestuurd op de van gemeente wege gelanceerde plannen voor sanering en reconstructie van de binnenstad. Gemeente Schiedam I VULPENHOUDERS en BALLPOINTS '01 DONDERDAG 11 JUNI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 'ei#*:-. '{Wi (Van een onzer verslaggeefsters) De heer A. P. J. Groffen heeft er duidelijk plezier in. Van 's morgens tien tot 's avonds tien staat hij zeven dagen per week in het Feije- noordpaviljoentje op het stadhuis plein, De zaken gaan daar uitste kend. „Van de foto's weet ik niets af, daar gaan de fotografen over, maar er moet toch al een bijzonder groot aantal gemaakt zijn." De opbrengst van de foto's komt evenals een gedeelte van de in het paviljoentje verkochte souvenirs, ten goede aan de jeugd in de oude wijken van Botterdam. Duizenden mensen stonden de laatste weken al trots glunderend naast de Cup. Voor ƒ2,50 kunnen zij zich even een Europacup-win naar wanen en als bewijs daarvan krijgen ze een polaroid-foto toe. Vooral in de weekend is de stroom mensen bijna niet te stuiten. Dranghekken moeten ervoor zorgen dat ze ten slotte allemaal netjes voor de lens komen. Up de kiek met de cup Omioop-pian a en van woonmisere in over Er is volgens hem geen aanlei ding om ze meteen te gaan af breken omdat ze altijd nog veel beter zijn dan duizenden andere woningen. Zodra een huis echter verzakt zal het worden ontruimd en afgebroken. Hoewel de gemeente nog geen bestemmingsplan heeft voor Smeetsland. liet de heer Morée op een kaart zien,' dat op de plaats van reeds gesloopte huizen aan de Arend van de Woudenslaan en de le en 2e Opbouwstraat een plantsoen kan worden aangelegd met speel- bosjes, zitgelegenheid voor volwas senen, enz. Vooral de heer Mik van de Ge meentelijke Woningstichting kreeg een regen van geëmotioneerde klachten op zijn hoofd. Klachten van huurders met huizen die weg rotten door opdringend grondwater, waarvan de muren gescheurd zijn, de dakbedekking gehavend is, waarin ratten over de vloer lopen. Klachten over ongelijke huren voor gelijke woningen en over de huurverhoging van 4 percent. Het zijn zaken die jarenlang zowel mondeling als schriftelijk bij de Woningstichting werden ingediend, maar nooit naar behoren behan deld. Vooral vrouwen drongen zich op naar de tafel, waarachter de heer Mik was gezeten, om te in formeren, waar die klachten ge bleven waren. Iemand zei: 'Ik schrijf niet eens meer ,want ze ko men toch niet.' De heer Mik, niet in staat elk af zonderlijk geval te beoordelen, kon slechts beloven, dat alle klachten zullen worden onderzocht. Hetgeen een man de opmerking ontlokte: 'Er zijn dingen, die u wel weet,. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM —In het Dijk- zigtziekenhuis is gisteravond de havenarbeider J. Maronier (32) uit de Groepstraat overleden, die op 3 juni op de kruising Waalhaven- Doklaan met zijn fiets werd aan gereden door een personenauto. Hij liep daarbij ernstig inwendig letsel en hoofdletsel op. PERF. 15 MD maar waarvan u zegt: dat weet ik niet. Da's makkelijk." Mevrouw C. in 't Veld, de strijd bare woordvoerdster van een werk groep die een lijst met handteke ningen van ontevredenen naar de Woningstichting heeft gestuurd, overspoelde de heer Mik ook met felle verwijten. Nadat de werk groep echter een advies van de heer Mik om een huurdersvereni ging op te richten ter harte had genomen, maakte zij een vriende lijke afspraak, dat de groep met hem in zee zou gaan onder de voorwaarde, dat al het mogelijke gedaan wordt. De voorztter van de SWO-Lom- bardijen, de heer K. Kemper drong aan op een onderzoek van woning experts om te beoordelen of de Smeetslandse woningen nog tien jaar meekunnen, dan wel meteen dienen te worden afgebroken. Speciale aandacht werd even ge schonken aan drie tweekamerwo ningen aan de Smeetslandsedijk die in totaal 30 personen herbergen en in een zeer slechte staat ver keren: gaten in en ratten over de vloer. De heer Morée zegde toe, dat hij zijn best zou doen deze mensen zo snel mogelijk aan een nieuwe wo ning te helpen. „De mensen komen overal van daan," zegt de heer Groffen. „Ook buitenlanders blijken het bijzonder leuk te vinden so'n foto mee naar huis te nemen. Vooral die matrozen die met een vlootbezoek in Rotter dam zijn. Ik geloof dat alle matro zen van die schepen hier wel even tjes langs komen." Eén ding valt de heer Groffen wel een beetje tegen: „Je moet eigenlijk alles hier vastspijkeren, anders ben je het beslist kwijt. Maar ik kan daar wel inkomen. Kinderen willen dolgraag een sou venir van Feijenoord hebben, maar geld hebben ze niet". Toch heeft de heer Groffen besloten alles maar stevig met een spijker vast te zetten. De heer Groffen heeft zeil oen sigarenhandel, annex souvem-win- kel en reisbureau in Rotterdam- Zuid. Ook in het Stadion is. hij te vinden met een stand van Feijen- oordsouvenirs. „Feijenoord is een hobb.v van me. En als je nu van je hobby vijf maanden lang je werk kunt maken is dat toch heerlijk." Hij is een fervent supporter van Feijenoord „Ik woon ai 34 is.vc in Rotterdam-Zuid, Waarom zou je als je onder de rook van Feijenoord woont, Sparta-supporter worden?" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM —De protestants- christelijke fractie in de Rijn mondraad zal als gecommitteerde drs. H. J. Viersen uit Rotterdam voordragen. Fractievoorzitter wordt de heer M. H. L. Weststrate uit Vlaardingen, secretaris dr. W. de Kwaadsteniet uit Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de derde keer in enkele weken heeft Wet houder R. Langerak van Sport en Recreatie gisteren een zwembad geopend: in de Heijplaat aan de Bunschotenweg. Dit keer opende hij het door het startschot te los sen voor een estafettewedstrijd tussen twee groepen schoolkinderen (wanneer springt hij er zelf eens in?). Aan de winnende ploeg overhan digde hij een fraaie beker en hij had voor de estafetters weer van die fraaie, groene, Rotterdamse handdoeken meegebracht. Zelf ontving hij van de heer Smith, voorzitter van de wijkraad van Heijplaat een album met foto's van alle eerste-paal slaanderijen, eerste-steen-leggingen en andere activiteiten, die hij als wethouder verricht heeft. Het is wel een beetje triest tussen de grote industrieën gelegen, maar het verder fraaie zwembad bevat 3 baden: één van 25 bij 18 meter (diepte 110 tot 350 cm) met een duikplank, één van 20 bij 14 meter (30 tot 80 cm diep) met een glij baan en een spartelbadje van 8 bij 11 meter (5 tot 30 cm diep). Er zijn installaties voor de verwarming van het zwembad, voor geluid en verlichting. Het bad is. vooral be stemd voor zweminstructie van schoolkinderen. "'■.«MM» (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM Tus sen alle grote paviljoens staan in. de stad een paar vergeten objecten. Het gebouwtje met één van de meestloffelijke doelen van het hele C'70-gebied, op de hoek van Coolsin- gel en Weena, net voor het Hilton-hotel, wordt nog te vaak overgeslagen. Er is. dan ook niet veel spectaculairs te zien of het zou het grote plastic hart zijn, dat met geld gevuld moet worden. De briefjes van tien zweven er doorheen. Het is het paviljoen van de NOVIB, gewijd aan het thema Haven helpt haven. De NOVIB wil in het paviljoen de mensen op roepen een haven in een onderontwikkeld gebied te adopteren. Daar zou allereerst een vakschool voor overslag en trans port van goederen moe ten komen. De regeringen van Thailand, Malikka. Indonesië en de Filip pijnen hebben al officieel gevraagd of Nederland in een van hun havens ken nis wil overdragen. Daarvoor is geld nodig. De toekomstige studenten moeten beurzen krijgen, Nederlandse leraren moe ten worden uitgezonden. De school, gesticht door de Rotterdamse bevol king, zou er over ander half jaar moeten staan. Daarom hangt in het C'70-paviljoen een ple xiglazen hart. In septem ber moet het vol geld zit ten. Aan het andere eind van de Coolsingel groeit een kleine expositie over de natuur. Er is geen pa viljoen voor gereserveerd. Aan het Churchillplein bouwen jonge mensen aan een zwarte muur met grote letters N'70 erop. Binnen de angstwekkend zwarte muur, overdekt door wat kleurige C'70 koepels, schreeuwen teks ten de mensen toe dat de natuur noodsignalen naar hen zendt. Volgende week zijn de noodsignalen in het zwarte rampenhuisje voor iedereen te bekijken. Nog meer loffelijks brengt C'70. De politie denkt speciaal aan be jaarden en aan Invaliden tijdens de enorme feest parade die zaterdag dooi de stad trekt. Het tuk Coolsingel voor het stadhuis wordt zaterdag afgezet. Daar kunnen, via het Doelwater en de Stad huisstraat, de bejaarden en mindervaliden rustig een plaatsje zoeken om het défilé te bekijken. •Het terrein.is aangege ven met felgekleurde borden 'Politie Rotterdam gereserveerd voor inva liden en bejaarden.' Het bastion aan de Coolsingel dat stadhuis heet, is toegankelijk ge worden. De gemeente lijke voorlichtingsdienst schreef de krantenredac ties daarover: 'Loopt u eens een keertje binnen. Door de voordeur. Laat u niet afschrikken door de Energielijn, die fungeert niet als schrikdraad.' U weet het dus. In de katholieke kapel van Una Sancta aan de Karei Doormanstraafc is tijdens C'70 een Stilte centrum ingericht om de bezoekers van de drukke manifestatie de gelegen heid te geven zich terug te trekken. In de stilte kunnen zij het thema Vrijheid en Onvrijheid overdenken. U kunt er terecht van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Amerikaan se popgroep The Byrds, topattrac tie op het aanstaande Holland Pop Festival in het Kralingsebos, za! zeer waarschijnlijk volgende week dinsdag of woensdag een bliksem bezoek aan. Nederland brengen. De mogelijkheid van een live-op treden van drie minuten wordt op het ogenblik onderzocht. Voorts is het de bedoeling dat The Byrds op Schiphol een persconfertntie ge ven. Over dit bliksem bezoek van de groep wordt op het ogenblik nog druk onderhandeld door de diverse organisaties die bij het popfestival betrokken, zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Afgelopen nacht is in de Dïjkstraat de 20- jarige L. van N. uit Rotterdam, zonder beroep, aangehouden. Door middel van een plastic slang, trechter en jerrycan had hij ben zine gestolen uit auto's in de Kre kelstraat en de Robert Baelde- straat. Hij heeft toegegeven de benzine uit de tanks overgeheveld te hebben om de tank van zijn éigen auto 'te vullen. Het stuk is ondertekend dooi de heren J. P. Kloppers, K. J. Si mon, L. G. van Dijk en C. Bokx ec. drs. Zij stellen dat het kiezen van een plan aan de hand van de nu op tafel liggende gegevens slechts een keus kan zijn van het „aardigste plaatje". Zoals bekend heeft liet bureau voor stedebouw en architectuur Fledderus en Van Gent uit Rotter dam twee plannen gemaakt; het plan A met een grote omloop en een ruim open hart en het plan B met een geconcentreerd winkelcen trum in de hoek van Hoogstraat, Koemarkt, Broersvest en Passage. De voorkeur van de Schiedamse bouw- en aannemingsbedrijven blijkt evenwel uit te gaan naar het grote omloop-plan, zij het aange past. Gemeend wordt dat het reali stischer Is dan plan B en een bete re kans van slagen zal hebben. Bij een beschouwing over plan A wordt geconcludeerd dat het bu reau Fledderus en Van Gent de individuele aanpak hierbij een gro te kans wil geven. Uitgangspunt voor realisatie van het plan is volgens de briefschrij vers dat gemeentelijke diensten, middenstanders en producenten tot samenwerking bereid zullen moe ten zijn. Voordelen van het plan A vindt men verder de grote flexibiliteit en de kans op het behoud van het eigen Schiedams klimaat. Maar de „grote omloop" wordt te groot ge vonden. Wat plan B betreft wordt opge merkt dat zowel de voorbereiding als de realisatie grotere problemen met zich mee zal brengen die van plan A. Volgens de samenwerkende patroonsverenigingen zou het bij een uitvoer van plan B wel eens zo kunnen zijn dat geen enkele Schie damse middenstander in het stads centrum zou kunnen terugkeren op basis van de te berekenen huur- en koopprijzen. Voorts wordt er op gewezen dat het enkele jaren ..braak en over hoop" liggen van de binnenstad dodelijk zou kunnen zijn voor de bedrijven die in plan B bestemd zijn om te blijven bestaan. Gewezen wordt ook op de kon sequenties die volgens de patroons- verenigingen, liet geevolg zullen zijn wanneer de gemeente een ont wikkelingsbureau gaat inschakelen voor de uitvoer van een plan. Een van de konsequenties is aldus het schrijven, het uitschake len van de concurrentie. Het doel bewust scheppen van een monopo listische markt door de plaatselijke overheid vindt men onaanvaard baar. Weliswaar keert men zich niet tegen de inschakeling van een ontwikkelingsbureau, maar dan wei op een vooraf goed nagegane ba sis. ADVERTENTIE) 5? ROTTERDAM (ANP) De 24- jarige illustrator Leen L. uit Rot terdam is vanmorgen wegens het in bezit hebben van hasjiesj door de rechtbank in de Maasstad veroor deeld tot één maand gevangenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van Justitie, mr. A. Niessen had veertien dagen geleden een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar geëist. De officier zag geen reden om een onvoordaardelijke gevangenis straf te vorderen omdat L. zich, in tegenstelling tot vele andere drug gebruikers, redelijk staande weet te houden. De bankwerker Ramon W. (29) afkomstig uit de Dominicaanse Re publiek, werd door de Rotterdam se rechtbank wegens hasjiesjbezit conform de cis veroordeeld tot een boete van 100. (ADVERTENTIE) De afdeling BEVOLKING, BUR GERLIJKE STAND en MILITAIRE ZAKEN van de gemeentesecretarie zal met ingang vaiï MAANDAG 15 JUNI a.s. worden verplaatst van Nieuwstraat 26 naar het pand OVERSCHIESCHESTRAAT nr. 2 (v.m. rijks-h.b.s.) De tijden van openstelling en het telefoonnummer 26 90 51 ondergaan geen wijziging. In verband met de verhuizing zul len de bureaus BEVOLKING en MILITAIRE ZAKEN op vrijdag 12 juni a.s. de gehele dag voor het publiek zijn gesloten. Het bureau BURGERLIJKE STAND zal op 12 juni aan het adres Nieuwstraat 26 wel geopend zijn voor het doen van aangiften van geboorte, overlijden enz. van 8.30—12.00 uur. SCHIEDAM SCHIEDAM De Schiedamse sociëteit „de Waag" besluit het sei zoen met een tuinfeest. Dat zal plaatsvinden op zaterdag 13 juni op het terrein van 't Raadhuis aan de Schiedamseweg. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vrijdagavond 12 juni wordt in liet Stedelijk Museum in Schiedam de tentoon stelling van gouaches van Leo Dooper geopend. Dat gebeurt om kwart over acht 's avonds. Tijdens de opening wordt een film vertoond over de samenwer king van Dooper met de dichter Jan Spierdijk. Deze film werd in opdracht van de NOS gemaakt door Martin Veenendaal. De tentoonstelling blijft tot 13 juli. De toegang is gratis. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Aangemoedigd door het vorig jaar behaalde succes heeft de sportcommissie van de Schiedamse wijkverenl- ging Groenoord ook nu weer een voetbaltoernooi voor „buikjesbe- zitters" georganiseerd. Dit buikjestoernooi wordt van maandag 15 tot en met dinsdag 23 juni gehouden op het sport terrein aan de Laan van Bol'Es. Na het toernooi is er in de sociëteitsruimte van Boerde rij Landvreugd een gezellige avond, waarop ook de prijsuit reiking zal plaatsvinden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam zal maandag 15 juni het nieuwe onder komen voor de afdeling bevolking aan de Overscliiesestraat officieel in gebruik stellen. Dit zal -s morgens om half 9 gebeuren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 26-jarige timmerman A. F. van Dijk uit Ca- pelle a. d. IJssel is gisteren in de Bergstraat van een steiger geval len, doordat hij misstapte. Hij vie! van 2,85 meter op straat. Met een gebroken enkel en enige wonnen aan zijn gezicht is hij" naar het Bergwegziekenhuis gebracht. Tijdens werkzaamheden aan de Vondelingenweg heeft gisteren de 55-jarige straatmaker J. Waalen- boer uit Hellevoets'.uis een stcl- conplaat tegen zijn hoofd gekregen, toen deze door onbekende oorzaak van een vorkheftruck losschoot. Hij is voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht, perf rs ROTTERDAM In de Robert Fruinstraat is gisteren de drie-ja rige Peter van Dongen voor zijn woning plotseling overgestoken en door een personenauto aangereden. Het jongetje is met diverse ver wondingen en een hersenschudding naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. Trffl

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1