Burgemeester Heusdens verwijst naar wettelijke bepalingen: Groenoord voortaan open tot negen uur wÊ Voor mevr. v. Duijn moei geen s taak in co ga ik niet opzij SCHIMMELSALOON Voor restauratie f 5,2 miljoen eurofax voor57ct. 38ct. Bh MEVR. VAN DUIJN-SPRUIJT: 15,11.22 Zwembad aan Reigerlaan eind '71 open Enrofles (50 cl.) tij deüj k van JSÖct Flesje (30 cl.) tijdelijk van^ct. m Na kabouteracties Angstneurose Ingelicht Straten afgesloten ifei DONDERDAG 2 JULI 1970 HET VRIJE VOLK pagina i» (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN „Op het gebied van veiligheidsvoor schriften zijn wij koplopers in de wereld. Als een bedrijf zich houdt aan de richtlijnen, kunnen we niet optreden." Dat ant woordde burgemeester mr. J. Heusdens gisteravond op een drastisch voorstel van de heer A. v. d. Veer (p.s.p.), die inter pelleerde over 'gevaren in en om de stad'. K Ondanks alles: lachende gezichten achter de collegetafel. Van links naar rechts wethouder Van Duijn-Spruijt, wethouder Walstra, burgemeester Heusdens en gemeentesecretaris Duinkerken. VLAARDINGEN De raads vergadering begon gister avond met een nogal vinnig debatje over het wethouder schap van het nieuwe lid van het college, mevrouw L. van SCHIEDAM Weliswaar beschikt de Schiedamse jeugd niet over een alternatieve, speeltuin als de Vlaardingse Holifant v:aar ze „legaal" hun creativiteit kan botvieren met allerlei vsaardeloos materiaal. Maar het weerhoudt de kinderen er niet van overal rommel als plankenkisten en oud meubilair van daan te slepen om daarmee een prachtig fort op te bouwen en in te richten. Op een open terrein aan de Schimmeipenninckstraat in Nieuwland zijn jongens uit de buurt dagenlang bezig geweest met hun bouwwerk. Zoals men dat ook in de echte bouw doet werd bij het bereiken van het hoogste punt de vlag gehesen. Het fort werd de Schimmelsaloon gedoopt. De jongens 'zelf noe men zich De Schimmels. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Verbete ring van de woonsituatie in het oude centrum van Vlaar- dingen is voor de gemeente een serieuze zaak. Dit kan worden opgemaakt uit de ge meenteraadsdiscussie van gis teravond. Er zijn plannen op komst, om de gehele woonsi tuatie in de oude wijk te ver beteren. Duijn-Spruijt (p.v.ü.a.). Na mens het college deelde bur gemeester mr. J. Heusdens mee, dat in goed onderling overleg was besloten mevrouw Van Duijn geen portefeuille toe te kennen. IgMSTEjj 'iLSENEf* RAMSTEL ^'lsene^ ï£jl mi 'Gemeente kan niet o tegen ENCK' (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse Kabouters hebben hun plan, het zwembad Groenoord te kraken, niet hoeven uit te voeren. Voor bet tijd stip waarop de aktie was gepland is er namelijk al antwoord geko men op hun schriftelijk verzoek aan burgemeester en wethouders van Schiedam het zwembad niet 's avonds om 7, maar om 9 uur te sluiten. De kabouters stelden dat wer kende mensen door'de week toch ook de gelegenheid moeten hebben te zwemmen. Dit verzoek van de Kabouters is gedeeltelijk ingewilligd. Volgens een bericht van het Kabouterpers bureau 'Eerlijk duurt het langst' heeft de Stichting Openluchtbaden die bad Groenoord exploiteert, be sloten, het zwembad vier dagen per week van 'savonds kwart voor acht tot zonsondergang open te stellen voor personen boven de 16 jaar. In een brief aan de Kabouters citeren B. en W, een schrijven van de stichting, waarin het hoe en waarom van haar besluit wordt meegedeeld. Tot nu toe werd vol gens de stichting het zwembad 's avonds opengesteld voor zwem verenigingen omdat' het publiek vanwege het koude klimaat weinig belangstelling blijkt te hebben voor het 's avonds zwemmen. Bij wijze-van proef wil de stich ting nu het bad een paar- avonden per week voor het publiek openen. Demoeilijkheden in verband met werktijden van het perjsoneel en het schoonmaken van het complex, konden volgens de stichting worden overwonnen. Omdat .er volgens de stichting toch rekeninggehouden moet wor den met de zwemverenigingen kan het bad niet iedere avond voor het publiek open zijn. De avonden waarop het publiek nu kan zwemmen zijn de dinsdag-, woensdag-, donderdag- en vrijdag avond. De Kabouters kunnen zich met deze regeling helemaal vereni- gen. Inmiddels hebben de Kabouters ook .een brief geschreven aan het college van B. en W. over de 'stankverwekkende rommel'in de vijver tussen de Marconlweg en de Marconistraat. De Kabouters heb ben gedreigd de rommel bij ge meentewerken vóór tie deur te de poneren. Maar ook dat hoeft niet meer. De gemeente heeft geantwoord er iets aan te gaan doen. Meegedeeld werd dat er een plan klaarligt voor herstel van het plantsoen en de vijver aan de Marconiweg. Ten slotte hebben de Kabouters nog een zaak bij B: en W. aanhan gig, gemaakt. Zij vinden het name lijk onaanvaardbaar dat ook in Schiedam de meeste kinderspeel plaatsen zijn betegeld. De heer Van der Veer stelde aan het slot van een geëmotioneerd be toog: we moeten óf de ENCK on middellijk sluiten en beslag leggen op de installaties, ófde gemeente moet eén deskundige functionaris aanstellen die overal bij de ENCK toegang heeft, het recht van veto bezit en op de salarislijst van de ENCK staat voor een door de ge meente vast te stellen salaris. De burgemeester' wierp tegen dat geen van beide mogelijkheden haalbaar is. Sluiting is alleen mo gelijk als er apart in strijd met de wet wordt gehandeld, en het aan stellen van een deskundige is.abso luut niet te verwezenlijken. 'Maar ook het bedrijf heeft van het ongeluk op 13 april geleerd, en doet als het mogelijke om een nieuwe ramp *e, voorkomen.' De heer Van der Veer somde een reeks bijna-rampen op, die in ons land hebben plaatsgevonden met liet vervoer van gevaarlijke stof fen: de nafta-brand bij Pakhoed, het stranden op de pier van een schip vol dodelijke chemicaliën, het ontsporen van spoorwagons met gevaarlijke vloeistoffen in Utrecht en (uiteraard) de brand in de 'kunstmesthoop' van de ENCK. 'Er is zo langzamerhand een angstneurose ontstaan aan beide kanten van de Nieuwe Waterweg,' stelde de interpellant vast. 'er lig gen gasmaskers stiekem in bureau laden. Waarom wordt de bevolking niet voorgelicht en Ingelicht over de plannen ingeval van een ramp? Moeten er geen oefeningen worden gehouden in het treffen van nood maatregelen?' Hij noemde calamiteiten ''een mooi woord voor verregaande stommiteiten') een gevolg van de anarchie van de ondernemingsge wijze produktie: 'Elke coördinatie ontbreekt.' Wat de ENCK betreft, stelde de heer Van der Veer "vast dat het mogelijk is. niet-gevaarlij- ke c-kunstmest te produceren, maar dat het bedrijf desalniette min de wél gevaarlijke (en iets goedkopere kunstmest maakt: 'Want er is een scherpe concurren tiestrijd tussen de kunstmest- mammoets.'7 R. Heusdens wees er in zyn ant woord op dat wij leven in een sfeer waarin we met elkaar gevaren op roepen: de industrialisatie, het verkeer, de ruimtevaart, de bewa pening. 'Maar als we dan met gevaar moeten leren leven, moeten.we ook alle voorzorgsmaatregelen treffen om de gevolgen van eventuele ca lamiteiten te verzachten.' Hij stel de dat diverse bedrijven en over heidsdiensten .als de brandweer hebben geïeterd van- het verleden: ze zijn nu zeer-veel beter uitgerust en opgeleid dan hijvoorbeeld 20 jaar geleden. De Commissie Bestuursaangele genheden Burgemeester zal in de loop van dit jaar worden ingelicht, over noodmaatregelen, en aan het eind van dit jaar zal een oefening van noodmaatregelen worden ge houden evenwel zonder dat daarbij de bevolking.' wordt inge schakeld: 'We moeten paniek ver mijden.' Ik kan u plechtig verzekeren, ex dat is geen cliché: als IETS mij in mijn loopbaan drukt, is het de ver antwoordelijkheid voor de veilig heid van de bevolking,' aldus mr. Heusdens. Vanavond zal de raad aan het woord komen over dit brandende onderwerp. (Van een onzer verslaggeefsters) Ten behoeve van bijzonder on derhoud aan saneringspanden is de gemeenteraad akkoord gegaan met een aanvullend krediet van 85.000. Het reeds ter beschikking gestelde bedrag van 114.000 Is namelijk niet toereikend om de noodzakelijke voorzieningen voor 1970 aan de panden van de ge meente te treffen. Met dit geld zullen voornamelijk woningen in de Pieter Karei Drossaartstraat, de Stationsstraat en de Prins Hen drikstraat in bewoonbare staat worden gehouden. KVP-raadslid J. Halkes stelde naar aanleiding van dit voorstel van E. en W. de vraag of in het oude centrum geen voorzieningen kunnen worden getroffen om de leefbaarheid te vergroten, onder meer door iets voor de kinderen in deze buurt te doen. Wethouder. E. P. van der Veen van Volkshuisves ting zei dat het krediet van ƒ85.000 uitsluitend bestemd is voor de meest dringende werkzaamheden aan de woningen. Hij wees echter op de plannen om de mogelijkheid te onderzoeken de hele wijk te vernieuwen, waar over hij een' rapport beloofde.;' De directeur van het Gemeentelijk Woningbedrijf heeft, aldus wet houder Van der Veen, reeds over deze zaak contact gehad met het Ministerie van Volkshuisvesting. Voor een mogelijke grondige verbe tering van de hele wijk kan dit ministerie subsidie geven, bij voor beeld ten behoeve" van de kinder speelplaatsen waar de KVP'er Halkes over sprak. Het college heeft een begroting opgemaakt voor de koeten van een algehele verbetering van de oude woningen, waarin onder meer voor zien is in een douchecel,'een nieu we keuken en een andere raampar- tij. De kosten per woning bedragen dan ongeveer 5000. Wethouder Van der Veen toonde zich over deze plannen zeer en thousiast. 'Voor de woningen in'de- ze buurt is veel belangstelling. Vooral grote gezinnen zullen van de opgeknapte woningen kunnen profiteren, omdat de mogelijkheid bestaat twee woningen tot één sa men te trekken. De huren blijven betaalbaar en de" verbouwingskos- ten zijn lager dan die van nieuw bouw,' aldus de wethouder. Ten slotte ging de raad akkoord met de aankoop door de' gemeente van enkele tientallen panden in de oude wijk aan weerszijden van de Westhavenkade. Daarvoor werden drie redenen aangevoerd: haar zittingsperiode loopt maar tot T september, wet houder Van der Veen heeft" zich bereid verklaard de portefeuille van ex-wethouder De Bruijn waar te nemen en mevrouw Van Duijn gaat begin augustus met vakantie, „Ik heb steeds voorgesteld een interimwethouder te nemen," riep de deze avond buitengewoon spraakzame heer H. M. J: Dubbel dam (onafh.) op verongelijkte" toon. „Ik betreur deze gang van zaken we hadden de samenstelling van het college aan de nieuwe raad moeten overlaten." Mevrouw mr. Hoogendijk-Van Holst Pellekaan. (v.v.d.) wilde wel even precies weten wat mevrouw Van Duijn dan wel.gaat doen als wethouder. De burgemeester ant woordde: zij gaat zich verdiepen in de begroting '71. in de w.ekelijkse agenda's, van het college, deelne men aan de bijeenkomsten, en zich inleven in de sfeer van het wet houderschap. „Maar het staat helemaal niet vast dat de nieuwe raad haar weer als wethouder kiest," voud de heer Dubbeldam. .Daarom kan ze. nu best deelnemen aan het nemen van beleidsbeslissingen," repliceerde mr. Heusdens. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN De socialiste mevrouw L. van Duijn-Spruijt (55) zal (toch) de geschiedenis ingaan als de eerste, vrouwelijke wethou der van Vlaardingen. Toch, ja. „Want," zegt ze, „ik ben nogal strijdbaar. Enhad ik nu, na alle kritiek,' gezegd, het hoeft voor mij niet meer, dan was ik van het strijdtoneel verdwenen." Ze vertelt wel overwogen te heb ben, zich terug te trekken al voor- dat de af en toe vrij felle discus sies om haar kandidaatstelling voor het wethouderschap, én om haar persoon oplaaiden. Maar later heeft ze zich afgevraagd of ze zich iets gelegen'moet laten'liggen aan wat een paar van de 35 raadsleden zeggen. En bovendien is ze er, naar ze zelf zegt, de persoon niet naar moeilijkheden uit de weg te gaan. Ze heeft dus ja gezegd toen haar, na het vertrek van wethouder T. de Bruijn, gewaagd werd of ze de be noeming als tijdelijk wethouder wilde aannemen. Ze heeft de "uit daging" aangenomen. Want dat is het voor haar. Van daar dat ze nu haar intrek 'neeft genomen in een sfeerloos, somber kantoor in het Vlaardingse stad huis. Het enige fleurige dat er In het vertrek is te bekennen, is de grote bos rose anjers: een felicita tie van de zijcle van de KVP met. haai- benoeming. Het ziet. er naar uit dat haar bureau niet lang erg "vormelijk" zal blijven. "Ik ga het allemaal wat huiselijker maken. Ik wil hier planten en bloenien hebben. Bo vendien sullen er zeker wat van die schilderijen die er nu hangen ver dwijnen." Mevrouw* Van Duün wil per se niet dat ze, nu ze als wethouder in het stadhuis zit, in een ivoren to ren wordt geplaatst. Ze is vóór alles voor openheid, voor een goed kontakt met iedereen en voor een gezellige werksfeer. Eén van de persoonlijke punten van kritiek op mevrouw Van Duijn was juist dat ze niet de figuur zou zijn om makkelijk goede kontakten te leggen. Zelf zegt ze daarvan: "Het is moeilijk over jezelf te oor delen of je wel of niet geschikt bent. Met kontakten leggen heb ik nooit moeilijkheden gehad. Ik ben landelijk voorzitster van de NW- Vrouwenbond geweest. In die kring hebben ze gezegd, die vrouw hoort bij ons. Je gaat je afvragen of die mensen dan hebben gejokt." "En," voegt ze er later aan toe: „je bent als politiek figuur .een omstreden figuur: Je bent nooit voor allen aanvaardbaar. Tegen de ambtenaren 'hier heb ik gezegd: u krijgt met een veel omstreden vrouw te doen. U moet maar zien of u het er mee vinden kunt." Mevrouw Van Duijn zal in die twee maanden dat ze tijdelijk wet houder is, geen portefeuille onder haar beheer krijgen. "Je moet niet vergeten dat ik in die tijd niet veel kan doen. Ik ga me verdiepen in de begroting voor 1971. Als ik me twee maanden kan inwerken heb ik. als ik in septem ber mag terugkomen, een voor sprong op de andere nieuwe wet houders." Een gesprek over de verdeling van do portefeuilles.in het nieuwe college is er volgens haar nog niet geweest. Haar eigen belangstelling gaat ui b: naar volksgezondheid en maatschappelijk werk. "We zitten hier nu eenmaal in een stinkstad. Dat klinkt wel onparlementair, maai* het is zo. Dat betekent'dat we veel meer werk moeten verzet ten om een goed leefmilieu te krij gen dan bij voorbeeld in 'n stad op de Veluwe.. En op dit terrein is er hier echt nog een hoop te doen." (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN De restaura tie van de 348 zogenaamde Tra- montawoningen in de -Westwijk gaat 5.2 miljoenkosten. Met de verbetering-zal begin volgend voor jaar worden begonnen, en met de bewoners van de bewuste huizen zal overleg worden gepleegd om het* ongerief zoveel mogelijk tc be perken. Dat kon wethouder- E. P. van der Veen 'gisteravond meedelen toen het voorstel inzake de restau ratie aan de orde kwam. Op een vraag van de heer T: Bol fp.c.g.) of er niet meteen centrale verwarming in deze huizen kon worden aangebracht, antwoordde de wethouder dat hij daar welis waar een voorstander van zou zijn, maar dat hij de mogelijkheid niet ziet. De kosten zouden per woning met zeker drieduizend gulden stij gen. Daaraan draagt het rijk niet bij. De zaak van de restauratie zou kun nen stranden op tekort, aan midde- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De gymnas tiekzaal annex overdekt instructie- zwembad aan de Reigerlaan zal eind '71 of in de loop van '72 in ge bruik kunnen worden genomen. De zaal wordt 21 x 2 m, het bad 25 x 8 meter. Met veel genoegen stelde de. raad er gisteravond het krediet voor beschikbaar: ƒ1.600.000 waar van de provincie waarschijnlijk 50.000 op zich zal nemen. len. Bovendien, zouden de huren wan de woningen na aanleg van c.v, flink moeten stijgen, en het is lang niet zeker dat alle bewoners daar prijs, op stellen. De raad ac cepteerde het voorstel zonder meer. ADVERTENTIE (Van een onzer-verslaggevers) ROTTERDAM In verband met de wielerronde van Spangen, die op vrijdag 3 juli zeven' en tien uur 's avonds wordt verreden, zullen die dag vanaf vijf uur middags de Rhijnvis Feithstraat, de Spaanse- bocht, de Borgerstraat, de Sparta- straat en de Van Lennepstraat af gesloten zijn voor alle verkeer. (ADVERTENTIE) Schappelijke Amstehnaand! ";"A| >3*^1 '■MM hl

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1