"Geen 'hoogovens ou Maasvlakte' Commissie jeugdbeleid oüoeheven PSP en KVP Vlaardingen: opoeci gevraagd met bestrijding vuile lucht Soms van u LAAT UW OPEL 'OPEL'BLIJVEN T.V. DEFECT? PIETERSEN CO. SCHIEDAM Wij heipen U direct PAGINA 21 VRIJDAG 3 JULI 1970 HET VRIJE VOLK i|(Van een onzer verslaggevers) VLAAARDINGEN In het komend voorjaar hoopt conser vator J. van Dorp van het Museum voor de Nederlandse Zee visserij aan de Westhavenkade in Vlaardingen enkele huizen voorbij het huidige gebouw zijn vernieuwde museum te her openen. Daarmee doet Vlaardingen eer aan zijn verleden, waarin de zeevisserij altijd een voorname rol heeft gespeeld. Gepakt na inbraak Documentatie Conservator J. van Dorp: „Ik heb de reputatie dat ik overal alles iveg wil gappen, maar dat is niet zo Oud. en nieuw naast elkaar. Geheel links het geaouw waarin hel i- issj; „museum alt voorjaar definitief zijn intrek neemt: uiterst rechts het huidige museum. Brits sni aided naar Rotterdam VOOI avond gehouden vergadering uitgesproken tegen de vesti ging van Hoogovens op de Maasvlakte. Om U en, Uw Opel veilig en gaaf door dH winter te loodsen, bieden wij U eert assortiment Delco General winterartikelen, waar U staat op kunt maken. U helpt Uw Opel "Opel" le blijven. Wat let, U? (ADVERTENTIE) NUL. IMATHENESSERSTR. 9 - SCHIEDAM Evt. vooraf prijsopgave St. Liduinastraaf 78 a Schiedam Telefoon 010—268038 Off. PhiJips" dealer in van wat Het Visserijmuseum heeft in de Linden in 1740-1742 voor zich als acht jaar van zijn bestaan in deze ambtswoning neerzetten. Zijn wa st-ad altijd een bijzondere plaats pen. een lindeboom, prijkt nog al- ingenomen. Nooit schroomt de ge- tijd in hout uitgesneden aan de meenteraad lang het jaarlijks ex- voorgevel. ploitatietekort aan te vullen. Laat- In dit historisch' bouwwerk ste blijk van waardering; de be- za! de collectie scheepsmodellen, schikbaarstelling van een pand, gebruiksvoorwerpen. schilderijen? enkele meters naast het oude. prenten en foto's over de zeevisserij De restauratie van deze nieuwe van toen en nu.Worden onderge- ruimte. door de gemeente bekos- bracht. De. verzameling breidt zich tigd, verloopt voorspoedig. „We'lig- nog' steeds uit, en daarom W-as een gen zelfs ruim op het bouwschema groter gebouw dringend noodzake voor," vertelt conservator. Van. lijk. Dorp. Het gebouw, een voormalig ..Het gaatons museum goed", belastingkantoor, liet de toenma- zegt de heer Van Dorp blij. Het lige burgemeester Abraham van de nieuwe gebouw is er nu. Het staat -onder bescherming van Monuméu- ADVERTENTIEtenzorg en wordt zorgvuldig in de oude staat teruggebracht. Dat is eigenlijk niet helemaal waar: de buitengevel wel, maar het interieur wordt- een modem, en bruikbaar museum. Het bouwwerk is trouwens in 1907 al eens door de posterijen die er destijds inzaten, vergroot. V/at we nu van het gebouw zien is daarom niet helemaal de oorspron kelijke staat van 1740. Vandaar dat conservator Van Dorp het een "oneerlijk" gebouw noemt. Twee stijlkamers met prachtige plafondschilderingen zul len echter in lie voorjaar in de oorshpronkelijke staat voor het pu bliek toegankelijk zijn. De ene ka mer boven wordt de 'groene ka mer" genoemd, met een op linnen gemaakte plafondschildering van de vader en twee zoons Terwest uit 1750. De andere, destijds als mu ziekkamer gebruikt, heeft een voor Nederland heel unieke plafond schildering op een pleisterlaag, een soort f resco dus. omstreeks 1742 gemaakt door de bekwame schilder Gerard Sanders. De restauratie van beide werken heeft de Indiase restaurateur van liet Centraal Laboratorium voor. Onderzoek van Voorwerpen van: Kunst en Wetenschap in Amster dam op zich genomen, Geeu een voudig karwei, maar het is bij hem in kundige handen. Conservator Van Dorp. zelf een echte Vlaardinger, vertelt dat het nieuwe museum bij het publiek de drempelvrees moet wegnemen. „Ons hele denken en handelen is erop gericht een open museum te ROTTERDAM Vannacht is de 21-jarige R. B. A. van K. uit Rot terdam aangehouden in de Cool- sedwarsstraat. De politie verdenkt hem ervan dat hij vannacht heeft ingebroken in de radiozaak Simonis aan de Eerste Middellandstraat. Er werden een pick-up en een draag baar tv-apparaat gestolen: deze zijn in beslag, genomen. maken. Dit in scherpe tegenstel ling tot het huidige museum, dat een te gesloten indruk maakt", al dus Van Dorp. De conservator is blij dat 't nieuwe gebouw er nu bijna is. „Maar," zegt hij. „we staan neg maar aan het begin van wat het museum eigen lijk worden moet." Het is namelijk de bedoeling dat in het nieuwe ge bouw een landelijk documentatie centrum en centrale bibliotheek voor de zeevisserij worden onder gebracht,.Dit centrale informatie- en verwijzingsinstituut heeft: het bestuur van de stichting die het museum beheert al jaren willen oprichten, het liefst niet langer als particuliere instelling maar als een rijksmuseum. Het kijkmuseum voor de geïnte resseerde .leek zou daarmee een wetenschappelijke ruggegraat voor de specialisten krijgen, zoals de conservator het uitdrukt. Door een subsidie van het Ministerie van CRM gaan de plannen nu verwe zenlijkt worden. Per 1 maart van dit jaar kon de staf van het museum met over- (ADVERTENTIE) Het Visserijmuseum' in Sche- venineen en de visserijafdelingen van de scheepvaartmusea dcor hem werden leeggeplunderd. „Ik heb de vervloekte reputatie dat ik overal alles weg wil gappen." vertelt de conservator, „maar dat is echt niet zo. Mussa met lokale verzamelin gen zoais Maassluis, moeten hun spullen houden. Wij richten ons toch cp het hele land." Het binnenkort uit te breiden Vlaardings Visserijmuseum staat dus nog een hele ontwikkeling te wachten. De geschiedenis van het museum is altijd al stormachtig geweest. In 1371 liep men al met plannen rond voor een museum. Rond 1920 brachten enkele particu lieren in de "Vlaardingse Oudheid kamer en Visserijmuseum" hun verzamelingen bijeen in een histo risch gebouwtje op de hoek van de Lijnstraat en de Dayer. dat verle den jaar na veel strubbelingen werd gesloopt. Na de Tweede Wereldoorlog werd de verzameling aan de gemeente overgedragen, omdat de collectie tijdens de oorlog uiteen was geval len. Na een succesvolle tijdelijke tentoonstelling in 1959 brachten enkele rijke initiatiefnemers het stichtingskapitaal bijeen voor een permanent Zeevisserij museum. Teen betaalde de gemeente de restauratie van het huidige ge bouw, dat in 1962 werd geopend. Het is cl n ook niet verwonderlijk dat de gemeente in het bestuur een belangrijke vinger in de pap heeft. Burgemeester mr. Heusdens is voorzitter. maar het museum is. in de hoop eoit een rijksinstelling te worden, altijd een particuliere stichting gebleven. Omdat Vlaardingen. met van oudsher een belangrijke vishandel en -export, nauwelijks meer een vissersvloot heeft 'er zijn nog 14 schepen), loopt men ook met plan nen rond een oude vis~">"ucot die bezichtigd kan worden, bij het mu seum af te meren. Fn dan wil men in het vrijkomende vebctuw. het "Reedcrshtiys" exposities onder brengen. Maar of dat door zal eaan. is nog de vraaa. heidsgeki worden uitgebreid met een economisch historicus, drs. J. P. van de Voort die dit documenta tiecentrum op poten gaat zetten. „Hiermee 'heeft het museum toch een nationale erkenning gevonden" aldus de heer Van Dorp. Hij -zegt uitdrukkelijk dat het niet de bedoeling is dat andere musea zoals de stedelijk-histori- sche musea met een visserijafdeling, Die fijne lage prijzen van onze schoenen-afdeling maken bet mogelijk dart U bij een nieuw, zomerjurkje ook een paar schoentjes rn een bijpassende kleur kunt kopen. Schattige damesschoentjes in een luchtig open modelletje met blokhak, het is in lak uit gevoerd en er zijn 4 kleuren- kombinaties. Per paar voor nog géén negen gulden. (Van een onzer verslaggeefsters- SCHIEDAM De voorberei dingscommissie open werkgroep- jeugdbeleid in Schiedam heeft haar werkzaamheden afgerond. De laatste vergadering van de com missie werd besteed aan dc bespre king van de statuten. Kernpunt van dc discussie was of et- in het artikel over de bestuurssamenstel ling voor een plaatselijke raad voor jeugd en jongeren wel of niet most worden uitgegaan van een vertegenwoordiging van georgani seerde» en ongeorganiseerden. Aangezien er maar 10 van de ruim 30 commissieleden aanwezig waren ken hierover geen besluit worden genomen. Alles wat de commissie in acht maanden tijd heeft gedaan, het schrijven van een nota, het maken van statuten en verslagen van alle bijeenkomsten en gesprekken, gaat. veer zover het er al niet is. naar het college van burgemeester en wethouders. Verwacht wordt dat in een van de co: ste vergaderingen van de nieuwe raad van het, college een voorstel zal komen tot oprichting van een raad voor jeugd iftom- ren d e zich moet bezighouden met het (weer) gced laten functioneren van het plaatselijk jeugdbeleid. Vrijdagavond om 6 uur begint op de schoenen-afdeling, entre sol, de verkoop.van'deze leuke zomerschoenen voor dames. Het modelletje heeft een blok hak en is er in de kleuren blauw lak met wit, oranje Jak met witen lindegroen lak met Wit, maten 36 t/m 41, per paar 9 ('Van een.onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Tijdens de behandeling van het rapport van dr. L. A. Clarenburg, staffunctio naris van het -openbaar lichaam Rijnmond, over „Is het mogelijk om een rationeel, overheidsbeleid te voeren met betrekking tót de luchtverontreiniging?" in de gis teravond in Vlaardingen gehouden raadsvergadering hebben alle frac tie-s, met uitzondering van de KVP- fractie een motie ingediend met be trekking tot de luchtverontreini ging. In deze motie wordt het college van B. en W. verzocht er bij de staatssecretaris van Volksgezond heid op aan te dringen dat hü haast maakt met de nodige uit voeringsmaatregelen. In de motie worden met name de milieuhy giënische controle die in Rijn- mondverband plaatsvindt en rege lingen bij onverhoopte calamitei ten genoemd. Tevens wordt het college ver zocht de gemeenteraad regelmatig, bij voorbeeld driemaandelijks, on de hoogte te houden van de gang van zaken bij de werkzaamheden in en buiten Vlaardingen ter be strijding van de luchtverontreini ging. De indieners van de motie menen dat er. in Vlaardingen een toene mend onbehagen heerst over de voortdurende luchtverontreiniging ■de laatste jaren. Daarbij wordt aangetekend dat het Vlaardings gemeentebestuur ..sinds vele jaren en met niet aflatende zorg en met succes de bestrijding van de lucht verontreiniging bevordert". In de raadsvergadering van vanavond zal de motie opnieuw besproken wor den. voor (Van een onzer verslaggevers) Elke vrijdagavond tot9 uur open Ook maandagmorgen opat Giin tet. of schrift, best. ROTTERDAM Van 9 tot 13 juli zal een Brits smaldeel een routinebezoek brengen aan Rotter dam. Het smaldeel bestaat uit het vliegtuigmoederschip HM5 Albion, de .tanker RFA Tidepopl, het be voorradingsschip RFA Retainer en het vrachtschip RFA Sir Tristram. HMS Albion zai 'in dc Lekhaven op zaterdag 11 en zondag 12 juli voor het publiek te bezichtigen zijn. Van Duyn Daltonstraat 45; auto- step v. Leeuwen, Puccinistraat, 27 (tel. 353649): autostep. v. Gerven, Daltonstraat 58a: autoped, Metake, Jh. Wagenaarstraat5: drie-wie- lertje, Weeninck, Steenstraat 3, bromfietsplaatje, Rijdijk, Burgem, 'Knappertlaan 259b: autobuiten band, Potenyorst, Mozartlaan 73 (telefoon 353495),; gevarendriehoek, Braanker, Van Oldenbarneveldt- straat 207; schuifmaat, mevr. In 't Veld, Mgr. Nolenalaan 684 Ctel.ef. 260026)kinderfietsje. De Koning, Puccinistraat 21: verzekeringsbe wijs F. Elberse, W: Brouwersstraat 31B; verzekeringsplaatje G. Kroe- se; Lange Nieuwstraat 50B;heren- bril In 't Veid Buitenhavenweg 8; vulpen H. E. de Lange, Graaf Flo- risstraat 35 (teief. 257156)): huis sleutel, Postkantoor, Lange Niéuw- straat; huissleutel. Kuiper. Bach- plein 497. Gem Soc. Dienst: auto- of bromfietssleutel.' Nieuwlaat. Oostsingel 23 (na 18.00 uur)5 sleutels, VlVO-winkel, Fabristraat 95; Lipssleutel, mej. Otter. Vlaar- dingerdijk 55A.: bankbiljet. Van Herpen, Valeriusstraat 80: dames- ring v.d. Berge, Kievitslaan 45; dameshorloge: K. v.d. Meer, Von dellaan 30a. herenhorloge, V, Varik, Molensingel 131: jongens- ring mevr. Snijders, Rotterdamse dijk 249d; zilveren, ketting mevr. Ter Reepen. Corn van Zantenplein 130: bankbiljet L. Over de Vest, Nieüwe Damlaan 666: langwerpige damesspeld, Van Dorst, Paulus Potterstraat 62a, Transistorradio, Vreefkerk, Perenlaan 36. B. en W. van Vlaardingen heb ben te kennen gegeven te willen wachten- met het innemen van een definitief standpunt met be trekking tot de vestiging tot de re sultaten bekend zijn van het con venant van de minister van Ver keer en Waterstaat, de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van Rijnmond en de Rotter damse raad. De KVP met name gaf te kennen geen behoefte te hebben eerst de re sultaten van dit convenant af te wachten alvorens een definitieve uitspraak over de vestiging te doen. de KVP ondersteunde de motie-Van der Veer (p.s.p.i waarin het col lege wordt verzocht adhesie te be tuigen aan een schrijven van de actiegroep Schone Randstad Zuid in Hoek van Holland .waarin de groep een samenvatting geeft van haar bezwaren tegen de voorge nomen Hoogovenvestiging op de Maasvlakte. De heer Van der Veer stelde dat een dergelijke vestignig on aanvaardbaar is. Wat betreft het advies van B. en W. de resultaten van het convenant af te wachten merkte hij op; 'We moeten niet in de wachtkamer gaan zitten, maar zelf de verantwoording die de bur gerij ons gegeven heeft, durven dragen.' Ook mevrouw mr. M. Belling- wout-Roodenburg (p.c.g.) meende dat de Hoogovens 'er beslist niet meer bij moeten komen'. Overigens was dit haar persoonlijk stand punt, In de PCG is hierover nog geen fractiestandpunt geformu leerd. Over de Hoogovenvestiging werd gesproken tijdens de behandeling van het rapport. 'Is het mogelijk om een rationeel overheidsbeleid te voeren met betrekking tot de luchtverontreiniging?' van dr. L. A. Clarcnburg, staffunctionaris van het openbaar lichaam Rijnmond. Vanavond zal de discussie hier over worden voortgezet. (Van een Onzer verslaggeefsters). VLAARDINGEN De frac ties van KVP en PSP in de Vlaardingse gemeenteraad hebben zich tijdens de gister- (Van een onzer verslaggeefsters VLAARDINGEN De huidige gemeenteraad zal voor het laatst vergaderen op donderdag 27 augus tus om 20 uur. In deze vergade ring za! afscheid worden genomen van de raadsleden, die na 1 sep tember niet terugl eren. SCHIEDAM Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam dagelijks van 09.00-17.00 uur', behalve op zaterdag en zon dag:, Bruine portemonnee met 2 lip- sleutels, tós' inh. overall; bruine tas met :ïnh.:" babyschoentjes; een paar bruine damesschoenen; sport- shirt en kousen;2 dozen mèt ge dragen. kleding;' vier gymrsastiek- knotsen; ballpoint; ring met 5 sleutels;.zonnebril; suède tasje met'inh.; .7 sleutels aan ring; zil veren gebedssnoer; hangslot (post Ketel); kinderwagen; postidenti- teitskaart; ,-zwart-witte poes.. Te bevragen bij de vinders Bruine damesportemonnee met inh., B. Stee. Rotterdamsedijk' 70C; dameshandtasje m. inh.., mevr. Lé Pair, v. Oldenbarrieveldtstraat 36; zwarte damesportemonnee met inh., Rijnmondhotel (receptie); pukkel, Reitsma, Rüigoord 135 Rot terdam: groen knip beursje met inh.. Dingenout. Numansdorpse- straat 12: Bruine jongensporte monnee met inh. Leo van 't Hart. B. K.laan 215: schooltas met inh., Schiesser Kolbleistraat. 28. Hoog vliet (Meeuwenplaat)schooltas met inh., v.d. Giesen. Westpolder straat 17b; Diplomaten tas, post kantoor, Lange Nieuwstraat; wit jasje, v.d. Zouwen. Mgr. Nolenstaan 173; damesjack, mevr. De Jong, Mgr. Nolenslaan 706: meisjesvest, De Reus, Hogenbanweg 23a; kin dervestje, J. Nak Oostsingel'76; re genbroek. H. Jansr Oranjestr. 14; stofjas, Maj. v. Ruy.vlaellaan 72; badlaken, tennisbroekje, 't Hart, Warande 217: zwarte broek, Hol, Nw. Maasstraat 63a; kinderlaarsjes, Seip. Sweelinckstraat 12; autostep. J. Lokker, Morsestraat 20C; kinder fiets. Versteeg. Rotterdamsedi'k 102: kinderfiets, Sprong van 't Hof plein 9a; turnpakje. Boon, Mes- daelaan 22a; kinderbroekje slab betje. mevr. Tewes. Vlaardinger- dijk 178 Wiihelminaflat; kinder- step C. Blomsma. B. Verha'Ien- plein' 18: jongensfietsie. W. Das- selaar, Bart Verhallenplein 19: rvne-rf T nvir»»r 9- singel 65; kinderfietsje en autostep. (ADVERTENTIE) t ADVERTENTIE) Is het geen heerlijke gedachte, elke morgen heerlijk uitgerust op te staartnu dit fijne poly- aetner matras verzekert U zo'n gezonde nachtrust. 1 persoons polyaetber matras sen, aan één zijde doorgestikt, 12 cm hoog, in de maten 80 x 190 cm en 90 x 190 cm ver kopen wij nu voor voordelige prijzen. Vrijdagavond om 6 uur begint op de eerste etage de verkoop van deze 1 persoons polyaether matrassen, aan één zijde door gestikt, 12 cm hoog, in de ma ten 80 x 190 cm en 90 x 190 cm. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén te) of schrift', best. MONSTER (ANP) De dertien jarige Roy Franklin Bachet uit Den Haag is vanmorgen veronge lukt toen hij op de_Nieuweweg in Poeldijk, waar hij op* zijn fiets over een boogbrugget.je kwam, werd aan gereden door een personenauot. De jongen overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Produkfen van General Motors.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1