KLEUTER LEIDSTERS (hele nieuwe lichting) WERKLOOS DOOR-KIEK DOOSJE Spoedig opdracht voor Taklift 2 Ongeluk met werkbak GS: Uitgaaf onverantwoord Vlaardingse toezegging aan Windmill tijdelijk Baden na kr aak acties open op zondag Voor „doorrookte jongens en meisjes" weg naar diploma gratis Japan maakt studie voor tankers van miljoen ton Barracuda in dienst gesteld Drie miljoen voor aanleg van Traverseweg eurotax 151122 Grote liefde Sfeer Philips Niet zwemmen in Hartelkanaal e Lloyd-directie en bonden akkoord over verklaring ZATERDAG 4 JULI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 10 Pater Joop Roeland (39): 'Een gewone en een alternatieve ROTTERDAM Ge en van j de kleuterleidsters, die dit jaar hun diploma hij de Ge meentelijke Opleidingsschool voor Kleuterleidsters haalden, kan werk krijgen. Ook afge studeerden van de katholie ke en de christelijke kleuter kweekscholen hebben geen baan in het vooruitzicht. Tijdelijk bij 3 Philips Photofiux flitsbfokjes (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gedeputeerde Staten hebben de bouw van de gigantische rioolwaterzuiveringsinstallatie voor Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis onmogelijk gemaakt. ADVERTENTIE) De alternatieve avondschool \an onze verslaggever BERT BAKKER SCHIEDAM „Ik om- moet heel vaak allerlei lang harige, doorrookte jongens, meisjes zo roml de twintig, die in een derde/vierde klas de middelbare school heb ben opgegeven. Niet omdat ze het niet aankonden, maar omdat ze er geen zin meer in hadden of zagen: ze zijn gaan zwerven, roken, enzo voorts met enzovoorts wordt bier ook bedoeld: enzo voorts)." .Als je dan rond de twintig toch weer verder wilt, omdat het uitein delijk: niet zo fijn is om een stom klusje via een uitzendbureau op te knappen, of in de goot te raken, heb je toch diplom's nodig. Je merkt dan dat je op een gewone avondschool eigenlijk niet zo past. Het is te gebonden en een schrifte lijke kursus eist veel Wilskracht en allerlei andere Edele Karaktertrek ken." Aldus pater Joop Roeland, con rector van de Spieringshoekscho- lengemeenschap in Aloha 31. waar hij op pagina 10 .Jiet Nederlandse Volk dit idee voorlegt: RICHT EEN ALTERNATIEVE AVOND SCHOOL OP IN JE EIGEN STAD." Het pian kwam tot. hem nadat hij in het plaatselijk politiek café weer eens een ontmoeting had met een geestverruiming zeker niet maar schoolcarriere-gewijs gespro ken wel geflipte jongen. „Zo'n schilderachtige figuur." zegt hij, „die een jaar naar India was ge weest. Sjaak heette hij." Voor de uitwerking nog even Aloha: „Daarmee bedoel ik dan een groepje jongens en- of meisjes, dat eikaars ideeën en leefwijze be grijpt: die samen bijv. halve dagen werken, halve dagen studeren, met losvaste hulp van een paar leraren en vooral een coördinerende figuur. Je hebt volgens mij iemand nodig, met wie je normaal praten kunt maar die ook precies weet wat er gebeuren moet voor een staatsexa men." We spreken in zijn vertrek op de derde verdieping van het onlangs geopende en komend jaar met 1000 leerlingen al volledig bezette ge bouw. Een bescheiden man met, zachte stem, het speldje van de Schiedamse Ronde Tafelclub op de revers en in een hoek van de kamer een Goethe-achtig affiche van Bob Dylan. „Mijn grote liefde." zegt hij. Het lijkt erop dat zijn plan in kleine kring voorlopig een stuk of vijf mensen in Schiedam') in sep tember wordt uitgevoerd. Van nabij zal hij dat niet meer meemaken, want per 1 september verbuist hij naar de Mozartgasse in Wenen, waar hij in het voormalig huis van Richard Strauss een studenten- ontmoetingscentrum gaat leiden. Waarom is dat diploma zo be langrijk'.' J. R, „Omdat je anders niet gehoord wordt. Tenzij je ontzettend goed bent. Maar ook de gewone doorsneemens die iets te zeggen heeft, moet dat kunnen. Zo iemand kan altijd nog onderwijzer worden of leraar en het dan op een andere manier doen dan sommige nu" U bent optimistisch over de ani mo van uio collega's? J. R. „Als leraar heb je een ongunstige naam bij de jeugd, maar ik zie om me heen dat het idealisme altijd nog wel erg groot is. Ze willen heus niet het slechte." Maar ze doen wel vaak het slech te doordat ze volledig de aanslui ting missen. U leest Aloha om ben te blijven J. R. „Minder daarom dan om da sfeer dié wel «isa beetje mijn sfeer is. hm stnk of Hen van de zestig leraren hier op school den ken ook zo." En hoeveel zouden bereid zijn bij de uitvoering van uw plan te hel pen? J. R. „Dat zijn er wel twintig van de zestig." U zegt dat u het vooral wilt voor de jongens en meisjes die teel in telligent genoeg zijn maar het niet willen op een bepaald moment. Als u ervan overtuigd bent dat ze het kunnen, waarom krijgen ze dat pa piertje dan niet meteen? J. R. (lacht): „Ja, dat zou het gemakkelijkst zijn. We hebben dat probleem ook bij overgangen. Dat we weten dat iemand de volgende klas best aankan. Dan proberen we een herexamen." Als iemand nou vindt dat hij of - rs y Cr r/stn zij zijn energie niet moet verspillen aan het maatschappelijk produk- tieproces. maar daarentegen zich geheel wil vrijhouden voor het creëren van voor hem bevredigende omgangsvormen? J. R. .Daar kan ik het niet mee eens zijn. Je hoeft toch niet in het gareel te lopen. Je kan je studie ook gebruiken voor het veranderen van de maatschappij. Ik houd per soonlijk niet zo van dat enorm af zetten, je afsluiten zolang er bin nen het gewone kader nog moge lijkheden zyn en die zijn er." Heeft deze school een school krant? J. R. „Ja, een gewone en een alternatieve." Dus toch ook afzetten. J, R. „Ja, een aantal~vindt de officiële teveel van bovenaf. Deze cVan een onzer verslaegeefsters) Voor de geringe vraag naar kleu terleidsters zijn volgens mr. J. G. Bannini. hoofd van de afdeling Onderwijs van de gemeente, twee oorzaken aan te geven. Er is een gering verloop van kleuterjuffrou wen. omdat ze na hun huwelijk vaak blijven doorwerken. Verder worden er met ingang van het ko mend schooljaar zeker 25 kleuter klassen opgeheven, omdat het aan tal kinderen sterk terugloopt. Vijf tien leidsters van deze op te heffen klassen hebben ontslag gpnomen: de tien resterende zullen als ver vangster worden geregistreerd, Ook zullen werkloze leidsters bij de gemeente-administratie kunnen gaan werken. Daar krijgen zij werk dat niets met hun opleiding te ma ken-heeft. Mr. Bannink: „We hebben de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten gevraagd hoe het zit met fADVERTENTIE de vraag in de verschillende ge meenten. Het bleek, dat de vraag overal zeer klein tot nihil is." De gemeente Rotterdam heeft al 1 ongeveer vijftig gediplomeerde kleuterleidsters uit vorige lichtin gen ais .reserve" te boek staan Zij draaien mee op kleuterscholen waar tijdelijk «-en zieke is. Volgens mr. Bannink zal de vergrorine van dit aantal met nog eens tachtig voor de gemeente een nauwelijks te draeen financiële last zijn. Op korte termijn ziet mr Bar.- nink geen oplossing voor de meis- j jes. Het is nog niet mogelijk kleu- terleidsters voor een lagere j schoolklas te zetten. Goede hoop j heeft mr. Bannink in de nieuwe j subsidieregeling op crèches, die j door de nieuwe raad zal worden behandeld. „Er zullen dan enige, tientallen gesubsidieerde crèches in Rotterdam komen. Daar zal een grote behoefte aan deze meisjes zijn." De heer D. Barenarecht van het Gewestelijk Arbeidsbureau zegt dat er enkele kleuterleidsters bij hem als werkzoekende staan ingeschre ven. Hij verwacht dat het aantal na de vakantie groter zal zijn. maar, zo zegt hij „het is de laatste jaren met kleuterleidsters een sle pende zaak". (Van een onzer verslaggevers)' ROTTERDAM Het Japanse ministerie van verkeer heeft de Technische Transport Raad. een advieslichaam, opdracht gegeven een studie te maken van de tech nische mogelijkheden en proble men bij het bouwen van tankers met een draagvermogen van een miljoen ton. Het besluit van het ministerie ten aanzien van de "megatonner" j volgt op de goedkeuring aan het j begin van deze week voor de bouw j van een 447.000-tons tanker- door 1 Ishikawajima-Haiima Heavy In- j ciusirtes. Dit schip is bestemd voor j de -Globtik Tanker Company te Londen. i Aanwinst voor Taksberging: de Barracuda. v Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zeker nog ent jaar zal Van den Taks Ber gingsbedrijf een tweede hef- schip in opdracht geven: tie Taklift 2. Le directeur van Taksbcr- gtv.g, de heer Paul van den Berg. zei letterlijk: „Binnen kort, maar dat is meer dan een paar weken. Hij deed deze mededeling giste ren aan boord van het nieuwe zee gaande bergingsvaartuig Barracu da. dat onlangs aan de vloot van het Rotterdamse bedrijf werd toe gevoegd. Het schip maakte een presentatietocht door het Euro- jxtortgebied. De Taklift 2 zal waarschijnlijk nog machtiger worden dan zijn al reeds in vol bedrijf zijnde broer. Deze laatste kan 800 tot 1200 ton heffen. Onlangs heeft de Taklift L zoals bekend, een serie wrakken opgeruimd in de rivier de Mersey bij Liverpool. Over de concurrentie maakte de heer Van den Berg zich niet be zorgd. „Als we geen concurrentie hadden gekregen waren we zelfs sneller overgegaan tot uitbreiding cn vernieuwing van de vloot. Nu hebben we door de komst van de Duitse berger Dlrich Harms w-at langer gewacht, om de zaak eerst te bekijken." Volgens directeur Van den Berg heeft dit het voordeel gehad dat zijn bedrijf „een fase heeft kunnen overslaan", nl. die van de 400-tons bokken. „De concurrentie dwong ons om met beter materieel te ko men dan we aanvankelijk van plan geweest zouden zijn te bestellen." Met de indienststelüng van de Barracuda is het in 1969 aange kondigde uitbreidings- en nieuw- bouwprogramma van Van den Tak afgewikkeld. Dit omvatte' de Tak lift 1, de bergingsvaartuigen Potvis en Orca. de zeegaande laadpontons TAK 9 en TAK 10, alsmede een aantal speciale werktuigen en als laatste de Barracuda. In totaal was mee dit programma een bedrag ge moeid van 18 miljoen. De Barracuda, bouwkosten 3.5 miljoen, is met zijn lengte van 45 meter en breedte van 11,82 meter het vlaggeschip van de vloot van Taksberging. Het is geschikt voor alle mogelijke werkzaamheden op bergingsgebied. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Zwemmen in het Hartelkanaal eb het ernaast lopende voedingskanaal is voor eigen risico. De kwaliteit van het water maakt het ongeschikt als zwemwater, zo bindt de gemeente Spijkenisse zwemlustigen op het hart. RIDDERKERK De heer W. Blok uit Ridderkerk is benoemd tot voorzitter van de Crezeepolder. Tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap Delfland is benoemd mr. J. A. M. Borghels uit Den Haag. AMSTERDAM De staking van de 350 man personeel van de Hol landse Lloyd duurt -voort tot maandag. Dan zullen Ue bonden aan de stakers een verklaring voor leggen, waarover zij met de directie van Intematio-MuUer en de KNSM overeenstemming hebben bereikt. Die verklaring bevat de garantie, dat by het uitwerken van de fusie tussen beide bedrijven de regels van de haven code ten aan- j zien van het personeel gehand- I haafd zullen worden. 1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Twee bouwvak arbeiders zijn vrijdagmiddag op de Rotterdamse Verolmewerf met een werkbak in het Alexanderdok ge vallen. De 23-jarige J. de Njjs uit Oud. Gastel liep hierbij een sche- delbaisfractuur op, zijn collega J. C. Seelbach (30) uit Rotterdam een wervelfractuur. De bak werd aan een kraan op gehesen. Op het hoogste punt brak de kabel, waardoor de mannen een val van twaalf meter ma-akten. Plan voor zuiverings installatie etorpedeerd betalen en maken ze helemaal zelf. Wü censureren niets. Ze mo gen hem wel drukken op de sten cilmachine van school. En wij ko pen hem natuurlijk wel." Geloof u dat „roken" en noeste studie niet samengaan? J. R. „Als alles goed in de hand gehouden wordt, dan mis schien wel, maar ik ben er toch wel bang voor. Je ziet veel verduf fing." Hebt u op dat punt zelf erva ring? J. R. „Nee, dat nier." U ondertekent uw stuk in Aloha met Joop Roeland. Laat u zich op school Joop noemen? J. R. „Nee, dat nog niet. Dat gaat niet zo gemakkelijk. Het ge beurt wel eens in een vertrouwelijk gesprek met een leerling. Dat wel." Dat onthulde burgemeester W. Thomassen gistermiddag bij de Ne derlandse première van. de film De schaduwzijde van de vooruitgang, een bijdrage van de oliëmaat- schappij BP aan de bezinning op de milieuvervuiling. GS vinden dat bij de moeilijke financiële positie van Rotterdam een dergelijk kostbaar project (to taal tegen de honderdzestig mil joen. verdeeld over de vier gemeen ten onverantwoord is. B. en W. van Rotterdam hebben inmiddels beroep aangetekend bij de Kroon. De drie partners zijn van dit beroep in kennis gesteld; giste ren wist men op het-Rotterdamse stadhuis nog niet of inmiddels ook de raadsbesluiten, van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis waren afgekeurd. De installatie, die even buiten de nieuwe Vlaardingse Westwijk moet worden gebouwd, is een project waarmee Rotterdam op het ver waarloosde terrein van de milieu hygiëne eens goed uit de bus wilde komen. Burgemeester Thomassen herin nerde nog even aan de berekenin gen die de GG en GD maakte voor het popfestival in Kralingen: per persoon per dag driehonderd gram KJ (Van een on2er verslaggeefsters) VLAARDINGEN De Vlaar dingse raad, voor de derde achter eenvolgende avond bijeen, heeft zich gisteren weer intens met de kwestie van de luchtvervuiling be ziggehouden. Behalve de motie Hoogovens en die over maatregelen in het Rijnmondgebied (zie voor pagina) behandelen de raadsle den de brief, die het college gaat zenden aan de directie van Wind mill Holland NV, de vroegere E.N.C.K. Voor de brief bestond vrijwel al gemene instemming. Er wordt in gezegd dat het college geen be zwaar neeft tegen het bouwen van een honderd meter hoge schoor steen ten behoeve van de zwa velzuurfabricage op grond, die be stemd is voor verkeersdoeleinden. Met nadruk evenwel wordt gezegd dat de toezegging tijdelijk is: in dien de grond „over vijf jaar of later" nodig is voor de eigenlijke bestemming, zal het bedrijf er tij dig zorg voor moeten dragen, dat de situatie uit een oogpunt van luchtverontreiniging niet zal ver slechteren. De heer M. Hogerwaard (PvdA) vroeg' of in plaats van die hoge schoorsteen niet beter een tweede Lörgi-installatie kan worden ge bouwd, die vijf keer minder zwa- veldioxyde doorlaat dan een schoorsteen. De heer Madern (WD* noemde de schoorsteen een stap terug en on. de heer J. v. d. Linde (KVP) stelde dat het onge mak met een hoge schoorsteen niet vermindert: het wordt alleen ver plaatst naar elders. Over het verslag van De Com missie Onderzoek Viaardingse Sa menleving. getiteld „Wonen, leven, werken in de Rijnmond" wercVn door vertegenwoordigers van de di verse fracties veel lovende woorden gesproken. Alleen de heer A. v. d. Veer (PSP) meende dat het een tekort was, dat een oplossing van de vele aangeroerde problemen ontbrak, en dat de opstellers ook weieens had den kunnen aangeven waar het geld voor een en ander vandaan zal moeten komen. Mevrouw J. J. van Gent-de Rid der (KVP) stelde voor het rapport als een soort politiek testament door te geven aan de nieuwe raad. Burgemeester Mr. J. Heusdens was het met haar eens. Ook haar 'voorstel om de nieuwe raadsleden spoedig een exemplaar van het rapport toe te zenden nam hy gaarne over. Over de door de fractievoorzitters van alle partijen aan Gedeputeerde Staten gezonden brief, waarin wordt gevraagd om een vijfde Vlaardingse wethouder, was de raad het uiteraard al heel gauw eens. uitwerpselen. "Maal zoveel hon derdduizend - en dat gaat zomaar de rivier op," aldus de burgemees ter. De behandeling van het beroep bij de Kroon zal op z'n minst een jaar duren. Voor de bouw van de installatie is vijf a zes jaar nodig. Alle oudere wijken lozen hun ri oolwater nu nog rechtstreeks op de Nieuwe Maas. (Van een onzer verslaggevers) WERKENDAM Met ingang van het zwemseizoen. van volgend jaar zullen de zwembaden Biiteiskil in Sleeuwijk en Werkina te Wer kendam op de zondagen openge steld worden voor het publiek. Dit is het gevolg van de kraakacties die twee weken geleden in deze dorpen werden ondernomen. Het bestuur van de stichting Natuur bad Bijtelskil heeft in zijn korte lings gehouden vergadering beslo ten tot wijziging van de statuten, waardoor de openstelling mogelijk wordt. Het bestuur verbindt hier aan echter de voorwaarden dat de Sleeuwijksc gemeenschap de finan ciële consequenties zal dragen. In Werkendam zal volgend jaar het bestuur van het zwembad Wer kina een onderzoek instellen naar de technische en financiële moge lijkheden van de openstelling. Te vens motiveerde het bestuur haar bepaling, Werkina dit jaar geslo ten te houden op zondag: ten eer ste is het bestuur van mening dit jaar nog -gebonden te zijn aan de belofte, gedaan aan de schenkers van gelden (particuliere giften van HO.OOO gulden voor de realisering van de bouw, red.) en ten tweede is het technisch onmogelijk het bad te openen omdat hiermee met de personeelsbezetting geen rekening is gehouden. Het bestuur stelde duidelijk geen mening te willen uitsprèken over het op godsdienstige gronden al of niet geoorloofd zijn van zwemmen op zondag. „Dit behoort ieder op grond van zijn godsdienstige overtuiging voor zich zelf te beslissen, terwijl een ander hierin moet worden vrijge laten," aldus het bestuur. (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK De Ridderkerk- se gemeenteraad heeft gisteravond drie miljoen gulden uitgetrokken voor de aanleg van de Traverseweg die tussen Zwijndrecht, H. I. Am bacht cn Groot-IJsselmonde gaat lopen. Hoewel in het raadsbesluit uit het stuk SportlaanHaven als eerste onderdeel van het werk staan aan gewezen, zal men vermoedelijk toch eerder beginnen met het gedeelte Rijnsingel—Sportlaan. Dit traject geeft namelijk meteen een betere verbinding tussen Slikkerveer—Rid derkerk en Bolnes en kan direct een belangrijke verkeersader worden. De Ridderkerkse gemeenteraad, die voortaan in de kantine van de brandweer zal vergaderen, stemde ook in met de instelling van een schoolraad en met de reconstructie van het monster kruispunt Ringdijk —MolendijkHavenstraat Lager.-

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2