IN 1969 PASSEERDEN 4.408.415 TOLBETALERS DE REVUE i Duivenpionier Piet van Os begint nu pas Overwegen dicht voor onderhoud Ss W. THESES Gebr. de Veld EINDELIJK ZEGE VOOR HOLY Supermarkt voor Holy SPORTHUIS LEO v. d. VALK MORRIS Speelinstuif omvangrijker dan in 1969 Uitbreiding politiekorps Maassluis NIEUWE VLOERBEDEKKING T.V. DEFECT Hans Scheffers zeer sterk in tienkamp van ROSSUM bij Tegenvallende vangsten VHB -concours Winkelier pakt inbreker tvrnmmm. Oorzaken V«ertrouwd MAANDAG 6 JULI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 'mmm vr In het kantoor van de heer Van Eendenburg hangt een prach tig tolgaardersbord, dat in 1809 bij de tol De Vijf Sluizen hing. Het tarief was toen nog wat milder dan dat van de Benelux- tunnel: paard (gezadeld of los), ezel, koe, vaars of stier: 5 ets., handwagens met 2 wielen: 5 ets., schaap, kalf, varken of bok: 2V2 et., rijtuig met 4 wielen 10 ets. VLAARDINGEN Het wordt steeds 'drukker in de Beneluxtunnel. De stroom auto's, aanvankelijk minder dan verwacht, begint in toe nemend tempo te groeien. In '69 passeerden in totaal 4.408.415 auto's de tunnel dat .was ruim 30 percent meer dan in '68. «lllllifl iiip&i? ifeiai HMP^l Vanuit zijn kantoor overziet de heer Van Eendenburg de batterij verkeerslichten die het moderne tolhek vormen. Piet van Os (rechts) met de duivin die stedelijk eerste werd op St. Vincent. Links Cor van der Grijp met de doffer die eerst bU^ka^Thwft1 vete^n^ zaterdag jl. van de verre toer terugkeerde. Wij helpen U direct GOED GEKLEED GEKLEED IVindóot -ffousa VOOR AL UW SPORTARTIKELEN Verkeer door beneluxtunnel snel drukker Dit jaar "bedraagt de groei ten opzichte v&n vorig jaar alweer 22 pet. In juni passeerden er voor het eerst sinds de ingebruikneming op 5 juni '67 meer dan 16.000 wagens per dag. De heer C. A. van Eendenburg directeur van Benelux-tunmel N.V., ziet de toeneming tevreden aan. Zijn kantoor ligt op de zuidelijke oever, boven de hokjes van de tol gaarders. Vanachter zijn bureau ziet hij de guldens (personenwa gens) .en rijksdaalders (vrachtwa gens) in rijen aanrollen. "Toen de tunnel openging, was er een ETI-rapport.waarin werd ge raamd dat we het eerste jaar al zouden komen aan 16.000 wagens per maand, het aantal dat we dus nu, na drie jaar,pas hebben bereikt. Maar in datzelfde rapport werd ook gerekend op een stijging vnrt 10 pet. gedurende de eerte Jaren, en die raming overtreffen we dus flink. We zijn nu hard bezig de achterstand, die we ten aanzien van de verwachting van. dat rapport hadden, in te lopen. De oorzaken van de snelle toe neming van het tunnelverkeer? «MÉ! Dat zijn er diverse. Onder meer de enorme groei" van het wagenpark, en de stormachtige ontwikkeling van het Waterweggebied'speten er een rol in. En natuurlijk de toe voerwegen. Als straks het Klein - polderplein bij Overschle klaar Is, zullen we dat hier ook wel merken. In de verdre toekomst moet na tuurlijk het gereedkomen van de grote nieuwe 'rijksweg vanaf .Ypen- burg een "flinke stoot omhoog ge ven, maar dat zal nog wel een jaar tje of wat duren.' Die weg vanaf Ypenburg naar de tunnel zal te zijner tijd deel" gaan uitmaken van een weg, die Amster dam rechtstreeks gaat verbinden met Antwerpen en Calais. Het aantal vrachtwagens dat van de tunnel gebruik maakt, neemt ook sterk toe. Op het ogen blik is het gemiddeld 11 pet. van het totale aantal. Dat. brengt flink wat geld in het laatje, en dat mag ook wel. De bouw van de tunnel heeft in totaal 110 miljoen gekost, en dat bedrag moet er door middel van het tolgeld weer uitkomen. De tunnel is immers uit particuliere middelen 'gebouwd. Met het rijk is afgesproken, dat de overheid de eerse vijf jaar niets sou doen. Daarna zal worden bekeken of het rijk bereid en in staat is tot het overnemen van het kunstwerk, met alle daaraan verbonden lusten en lasten. Uiterlijk vijftien jaar na de inge bruikstelling zal het rijk de tunnel in elk geval van de Beneluxtunnel N/V. overnemen, voor de somma van 1,-. Mochten de bouwkosten er al eerder helemaal uitgekomen zijn, dan gebeurt dat vroeger. In elk geval is bepaald dat de N.V. geen winst mag maken. He onderhoud is uitbesteed aan Rijkswaterstaat, dat er de deskun digen en de kennis van zaken voor bezit. De N.V. heeft verder, behalve Je heer Et.mdenburg en zijn se cretaresse, vijftien tolgaarders en twee chefs indienst. Die zien op het ogenblik, in de vakantletïjd, een Indrukwekkende optocht van auto's uit zowat alle landen van de we reld aan zich voorbijtrekken. Als de veerboot in Hoek van Holland Is aangekomen, is dat een uur of wat later in de Beneluxtunnel te mer ken aan de stroom Engelse wa gens. Het betalingssysteem, dat in het begin voor velen vreemd was en •weieens leidde tot vragen en mis vers tandenjs Langzamerhand ver trouwd geworden ook doordat het op meer plaatsen wordt toege past. 'Toch zie je nog wel eens.' zegt de heer Van Eendenburg, 'dat mensen aankomen en kennelijk zoe ken naar een gleuf of een handje waar ze hun geld in kunnen stop pen." Uit de bakken waarin men het tolgeld moet deponeren, komen wel eens verrassingen: buitenland se munststukken, of reclamepen ningen van een berinemaatschap- pij. De zeer gevoelige tolappara- tuur trapt daar niet in omdat der gelijke munten altijd een ander gewicht hebben dan onze vader landse gulden. Soms glippen der gelijke wanbetalers stiekem achter een voorligger aan .soms betalen ze alsnog hun piek. In de controle kamer van de tunnel worden ver keerde munten netjes geselecteerd door een machine die ale munten sorteert, en in zeer degelijke ca- settes voor de bank deponeert. In de afgelopen jaren heeft de heer Van Eendenburg maar één ontevreden klant gehad. Dat was iemand die verontwaardigd kwam melden dat de tunnel lek was: er stond water in. Het bleek dat per soneel bezig was de muren te was sen. E9SB9 (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De speelinstuif te Maassiuis, die op maandag 13 juli in de sporthal zal aanvangen wordt uitgebreid. Vorig jaar .toen men is begonnen de jeugd een aan tal weken bezig te houden, bleek al dat verschillende activiteiten om goed uit de verf te komen eigenlijk meer ruimte nodig hebben. Daarom is het comité uitstekend geholpen met een grote legertent, die bij de Olympiahal zal worden geplaatst. Deze tent, beschikbaar gesteld dcor de landmacht, zal door militairen worden opgezet. Door de uitbreiding van het aantal vierkante meters speelinstuif is het cok mogelijk geworden om nieuwe activiteiten in het geheel op te nemen, zoals voor de meisjes handwerken en voor de jongens het demonteren van afgedankte radio's, wekkers, t.v.'s en strijkijzers. Ruim 40 leiders en leidsters zullen, verdeeld over diverse stands, de kinderen die dat willen behulp zaam zijn. Er komt verder een speelinstuifbus van de W.SM. De ringroute vangt aan in de Burge meester Zaneveldstraat (vertrek 9.15 en 9.35 uur) vaat door Maas sluis-West en de Kapelpolder, via het station N.S. langs de Laan 1940- 1945 en het viaduct Maasland naar de Olympiahal. Kosten 0,40 per retour. In omgekeerde richting gaat de bus 's middags ook weer twee maal rjiden en wel om 3.30 en 4.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Het korps gemeen tepolitie te Maassluis zal opnieuw een uitbreiding ondergaan. Met in gang van 1 augustus zullen er twee vrouwelijke agenten in Maassluis zijn. Dan treedt in dienst mej. F. .3. M. W. van Rooy, die reeds enige tijd in dienst was by de politie in Tüburg. Mej. J. C. M. Dibbits uit Horssen (Gelderland) komt op 14 juli in dienst. Op 6 juli komt als adspirant de heer G. A. H. van Haren het Maassluise korps ver ster-ken. Met ingang van 1 september Is benoemd tot hoofdagent de heer J. Smid. thans in dezelfde rang werk zaam bij de politie te Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij het re centelijk vervlogen monster concours vanuit St. Vincent boekte de luchtrenstal P. van Os en Co. een mooi succes. De duivin nr. 718866, broedjaar 1967, maakte voor Schiedam de snelste tijd. Van de in Concourscombinatie Rotter dam ingezette 375 duiven werd ze bovendien als tiende geconstateerd. Dese prestatie vestigt de aan dacht op een plaatselijke duiven- liefhebber die maar zelden op de voorgrond treedt. Toch heeft Plet van Os er veel toe bijgedragen dat ook in Schiedam de duivensport op een hoog niveau is gekomen. Hij raag gerekend worden tot de pio- riers van het eerste uur. Als jongen van zeven jaar kwam Kei van Os met zijn ouders vanuit hjn geboorteplaats Capelle aan den IJssel naar Schiedam. Het ge zin vestigde zich in de Noord vest- iaan. in de volksmond 'Konijnen- buurt' genoemd. Ook stonden hier verschillende duivenhokken, zodat de kleine Piet al spoedig werd gegrepen door de spanning en sensatie welke de vliegsport teweeg brengt. Teen hij IS jaar was verschafte Piet zich eigen duivenkot-je. Dat was 1924, en nog dat zelfde jaar trad bij toe tot de 'Schiedamse Cco- ^btsvereniging', Journaal in het organisatieleven kwamen zijn kwaliteiten als leider naar voren. Zij eerste be stuursfunctie commissaris van Materiaal aanvaardde hij twee jsar later. In 1929 volgde een be- Mwnitag als tweede voorzitter. Het *as in die jaren voor de werkende J®®d nu niet bepaald een vetpot Bx&t de duiven zoals dat heet "van en bloed' werden gehouden. Er was nauwelijks te eten voor de ge- maar toch eisten ook de uuiven hun deel op. Financiële tukheden waren er dan ook de «»zaak van dat in 1930 tot liqui de van de vereniging moest wor- overgegaan. In café 'de Spil' kwam twee jaar de 'SCV' opnieuw van de wond- Piet van Os zat weldra weer vice-voorzitter achter de be stuurstafel. In 1934 volgde hij Jaap v s Linde als voorzitter op. In september van het eerste oor logsjaar kwam een fiisie tot stand met de vereniging 'de Postduif' en zo ontstond de huidige 'SCV de Postduif die momenteel zo'n 60 te- den telt. Tot eind 1969 heeft hierin Piet van Os de voorzittershamer gehanteerd om deze toen over te veertig jaar lang in de duivensport een bestuursfunctie vervuld. Bij hem is altijd de 'hobby' primair geweest, maar toch ging de vereni ging hem voor alles. Nu krijgt hij meer tijd om zijn aandacht op zijn eigen duiven te richten. Tot 1950 speelde Piet van Os rijn duiven samen met rijn echtgenote. Zij verzorgde ds duiven en constateerde de wedstrijdvlie gers als deze op werkdagen af kwamen zetten, om gezondheidsre denen kwam aan deze samenwer king een einde. Mevrouw van Os werd bij haar uittreden tot ere-lid benoemd. Toen een dochter van liet. echt paar Van Os met een duivenhou- der trouwde werd de basis gelegd voor een nieuw compagnonschap. Schoonhoven C. v. d. Grijp woonde aanvankelijk in Ketjiel van waar uit hij enkele jaren met succes aan de wedvluchten deelnam. Na rijn vestiging in liet westen werd hij de buurman van rijn schoonvader in wiens hok hij rijn duiven onder bracht. Sindsdien gaat het met de lucht renstal cresendo: in 1968 bij de ge neraal kampioenen; vorigjaar nummer één van liet klassement. Het duo Van Os-Van der Gryp gooit ook dit seizoen zeer waar schijnlijk hoge ogen. Het succes van St. Vincent wijst al in die richting en er komen nog genoeg vluchten om dit vermoeden te be vestigen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Aan de in Vlaardingen gelegen overwegen van de Ned. Spoorwegen zullen met ingang van vandaag weer de nood zakelijke onderhoudswerkzaamhe den worden verricht. De overwegen zullen in verband hiermee deels overdag en deels gedurende de nacht voor het verkeer worden ge sloten. Voetgangers. fietsers en bromfietsers zullen de overwegen nog lopende kunnen overgaan. Vandaag en morgen zal worden gewerkt aan de overgang Binnen singel van half acht tot half vij overdag. De overgang Westhaven- kade zal op 8 en 9 juli overdag van half acht tot half vijf worden geslo ten. De overwegen Wagnerstraat en Oosthavenkade zullen op een later tijdstip, in de nachtelijke uren, worden gesloten. De tijden van sluiting zullen nader worden be kendgemaakt. (ADVERTENTIE) DAN KERST BIJ KIJKEN SPECIAALZAAK IN VLOtSKBKDEKKINO EN BEDDEN OOSTERSTRAAT 90 VTA AFDINGEN TEL 34,93.21 (ADVERTENTIE) Evt. vooraf, prijsopgave WIUkI St. Liduinastraal ,8 a /g~—sj Schiedam Telefoon 010—2G 86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN In het win kelcentrum De Loper, in de wijk Holy, wordt woensdag 15 Juli om 10 uur een nieuwe supermarkt van Albert Heijn geopend. In de zaak, die een vloeroppervlak heeft van 1300 m2, komen 25 mensen te wer ken. Behalve kruidenierswaren zal men er onder meer artikelen voor de tuin, gramofoonplaten en cos metica vinden. Het gebouw is ontworpen door architectenbureau Groosmam NV te Rotterdam, en gebouwd door de firma Both NV te Vlaardingen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Holy moet zaterdag met een zeer onvolledig team in Amsterdam tegen Thor Twins aantreden. Weliswaar waren Raymond Morales en Mar vin Wood van de partij, maar Ro bert Maria, Ebel Scharbaai, Os wald Fullinck en Jerry Mattheis deden niet mee. In de eerste inning werd Holy reeds bijna op achter- Stand "gezet, doch een fraai dubbel spel van Edgar Lynch voorkwam dit. Een inning later was het toch zover. De eerste veldfout kwam op de scorekaart door een slechte aangooi van achtervanger Marvin Wood naar het derde honk en de Thor Twins kwamen goedkoop aan hun eerste puntje, dat later ook het enige zou blijken te zijn. Want de Holy-jongens wensten rich niet gewonnen te geven en gingen ver beten terug vechten.Toch zou het tot de vijfde inning duren voordat de gelijkmaker genoteerd kon wor den. Jaap Breek stal het derde honk en scoorde op squeeze-play. De punten waren dit keer wel erg duur, zo ook de honkslagen. Toch kwam Herman Scot door een honk- slag op de honken. Hij bereikte de thuisplaat door een stootslag van Peter Versluis. Jaap Breek leidde de verdediging zeer goed, hij beëindigde de zeven de inning zelfs met drie maal drie slag. Toch werd hij in de achtste inning vervangen toen hij 2 keer 4 wijd moest toestaan. Herman Scot werd rijn opvolger. De achtste inning was voor Holy niet ongunstig want Theo van Duyn (door de werper geraakt) kwam op de honken en vergrootte de voorsprong tot 3-1 na een knal harde honkslag van Jan Kornaat. Met behulp van een foutloos functionerend binnenveld wist werper Herman Scot de Thor-slag- iieden aan de kant te zetten en tot grote vreugde van alles wat Holy was werd de laatste Amsterdam mer door Raymond Morales uitge- vangen. Door deze overwinning ls het moreel bij honkballend Holy weer flink opgevijzeld en met be langstelling wordt dan ook a.s. za terdagmiddag het treffen tussen Libanon en Holy tegemoetgerien. Er wordt gespeeld op het Nado- veld aan de Achillesstraat in Hll- iegersberg. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Hans Scheffers heeft rich zondag ontpopt als een rasechte tienkamper. Hij over schreed zondag in Amsterdam bij de open meerkampkampioenschap pen van district West 1 de 6000 punten. Hij mag zich nu met 6257 punten rekenen bij de A-klassers van Nederland. Deze 6257 punten bereikte Hans met enkele bijzonder goede presta ties. Zo sprong hij zaterdag op het verspringen in rijn laatste poging 7.04 meter, wat hem een tweede plaats op dit nummer opleverde, maar hij verbeterde hiermee ook zijn eigen clubrecord en sprong als eerste Vlaardingse atleet over de magische 7-metergxens. Met deze sprang behoort Hans bij de beste tien springers van Ne derland. Een betere start kon hij zich, ook na het eerste nummer, de 100 EiKer, die hij liep in 11,5 sec., niet, wensen. Als niet alleen Hans Scheffers maar ook de andere meerkampers van Fortuna meer in de gelegen heid rijn de diverse nummers beter te beoefenen op hun eigen terrein, zit er nog veel meer in voor deze Vlaardingse atleten. Naast Hans Scheffers waren za terdag ook gestart Roel Keus en Peter van der Hoek. Roel moest na het verspringen echter het toneel verlaten wegens een blessure die hem van verdere deelname uit schakelde. Peter draalde echter ook voor rijn kunnen een goede tien kamp. Hans Scheffer eindigde als zesde en Peter van der Hoek als negende. 'ADVERTENTIE) Automobielbedrijf v. Beverenstraat 5 - Schiedam Tel, 266561 - Privé 156723 (ADVERTENTIE) is DOOR HERENCONFECTIE MGR. NOL.ENSLAAN 600 SCHIEDAM VLAARDINGEN Het tweede concours om het kampioenschap van de Vlaardingse Hengelaars- bond, gehouden in de Vlaardingse Vaart heeft minder vis opgeleverd dan verwacht werd. De vereniging Zethameta kwam in het bezit van de eerste korps- prijs, bestaande uit een beker, die werd overhandigd door VHB-voor- zitter Gooien. De vangst van Zet hameta bedroeg 3260 gram. De tweede beker ging naar het eerste team van Het Westen, dat 2519 gram had gevangen, terwijl de der de prijs het eigendom is geworden van de vereniging Chevron met 1982 gram. Bij de persoonlijke was de eerste voor Jaap Verheij, die met 1575 gram zonder twijfel boven de an deren uitstak. De tweede prijs ging naar P. Groen, the 1330 gram op zijn naam had staan. De overige 23 prijswinnaars bleven beneden de 10Ö0 gram. VLAARDINGEN Winkelier Heijbiom aan de Bilütonlaan heeft zondagavond om half twaalf een jongen kunnen grijpen, die een inbraak in zijn zaak pleegde. De jongen, de 15-jarige HM.K. uit Vlaardingen, is opgesloten ni het politiebureau. Een mededader, de eveneens uit Vlaardingen, afkom stige J. B. (19), werd in de loop van de nacht gearresteerd. Een postzegelautomaat in de hal van het postkantoor aan de West- havenkade in Vlaardingen is in de loop van vandaag opengebroken. Er verdween een bedrag van 375 gul den. (ADVERTENTIE) IN DE PASSAGE

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1