SCHEIDENDE HOOFDINSPECTEUR J. F. DORLEIJN: Steeds minder interesse bij meisjes voor fabriekswerk 'eurotaxjM 15.11.22 F ei enoord tegen Roemenen Plantentuin Schiedam in voile fleur Spant raakt man in rug Gemeentebestuur Vlaardingen kan de bunker in Auto tegen bromfietser Hennie Smit wordt eerste Geldboetes voor verkeers- overtreders t®l®t!8 BRIEVEN VAN LEZERS DONDERDAG 9 JULI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onzer verslaggevers) „Wij zitten in een hooggeïndustrialiseerd gebied met beslist grote gevaren. Je moet er rekening mee houden dat er elk mo ment wat kan gebeuren. Maar de politie is niet bij machte om rampen te voorkomen." Ontwikkeling Keuze maken i WËÊZZ.j VLAARDINGEN De situatie op de arbeidsmarkt in Vlaar dingen, Schiedam, Maassluis, Hoek van Holland, Maasland en Rozenburg is in de periode van half mei tot half juni nauwelijks veranderd. De ar beidsmarkt blijft onrustig, vooral door de nieuwbouw en uitbreidingen van fabrieken en installaties in het Euro- poort-Botlekgebied. Burgerlijke stand (ADVERTENTIE) Zeeman verdri 11 k l Dure flats Autodief gepakt tÜ# m§f wmm m Op de voorgrond het knusse keukentje in de noodbestuurspost.. Op de achtergrond de BB-centrale. Bij rampen moet gezamenlijk optreden van gemeentelijke diensten voorop staan' „Wel moet je als politie plannen ontwerpen voor de evacuatie van bewoners van. eventuele rampge bieden. Die plannen zijn er, maar je weet de varianten niet. Het blijft altijd imprpvisertn. En een kwestie van samenwerking tussen de verschillende gemeentelijke dien sten, de GGD, de brandweer, de po litie, de sociale dienst en, volks huisvesting." Dit zegt hoofdinspecteur J. .W F. (Jan Willem Frederik zou een po litieman willen weten),' Dorleijn van de Vlaardingese politie, tevens waarnemend commissaris sedert het vertrek in februari van dr. C. M. Pijster naar Den Haag. Op 1 september wordt hoofdinspecteur Dorleijn stafdocent aan de Neder landse Pclïtiïe-academie in Apel doorn. Wat zijn full-time funktie daar zal inhouden, is voor hem nog een verrassing, misschien ook wel dat hij niet tot commissaris werd be noemd. In ieder- geval gaat hij de practiscbe politievakken doceren, een richting die hem wel aantrekt. Vóór zijn benoeming op 1 januari 1951 tot hoofdinspecteur in Vlaar- dihgen, was de heer Dorleijn as pirant-inspecteur in Delft. Bij dat korps trad hij in de eerste maand van de bezetting in dienst. „Geen Duitser keer ernaar om dat ik toen de eed van trouw aan. de koningin zweerde,* vertelt een tochtende hoofdinspecteur. De oor logsjaren roepen bij hem nog wel meer vrolijke herinneringen op. Zijn politieloopbaan begon al op acht tienjarige leeftijd in 1936 in Gouda als volontair („ik hoefde, niet eens geld bij te betalen!"), nadat hij (geboren op 25 augustus 1918 in Den Haag) zijn mulo en hbs had afgemaakt. De hoofdinspecteur zit dus bijna negentien jaar in Vlaardingen. Een lange tijd, die valt in de periode van de grote ontwikkeling van Vlaardingen tot industriestad, met alle gevaren voor het milieu en de taakuitbreiding van de politie van dien. De kans op calamiteiten, on derschat de heer Dorleijn beslist niet, maar „de veiligheid van de bedrijven is een zaak van de hin derwet. De gemeente, en eigen*'jk het parlement, kunnen de bepalin gen uitbreiden en verscherpen," zegt de hoofdinspecteur. „Gebeurt er een ramp, dan heeft de pohtie daarin drie taken: het redden van de bevolking, het zor gen voor de afvoer dus; het onder zoek naar de schuldvraag van de ramp; en op de derde plaats de bewaking van het gevacueerde ge bied tegen plunderaars." De heer Dorleijn vertelt dat het onmogelijk is om tevoren, te zeggen welke maatregelen de politie met bet/rekking tot een bepaalde indus trie moet treffen. „Is er een ramp, dan moet je eerst gaan verkennen wat er gebeurd is, wat de omvang en de windrichting zijn. Je weet op geen stukken na wat er aan de overkant van de rivier kan gebeu ren. Deskundigen moeten de bur gemeester als leider van. de ram penbestrijding daarvan op de hoog te stellen," In een kast op het politiebureau ligt een evacuatieplan gereed. Bij ongelukken tijdens weg- en water transport gevaarlijke stoffen kan de politie gebruik maken van een in het voorjaar door de Schiedam- se brandweer samengesteld boekje met een v< .-klaring van de codes op elke i'viik met gevaarlijke stof fen, met aanwijzingen omtrent het gevaar en wat te doen. Daarnaast heeft de burgemeester de gemeen telijke diensten, waar de politie ook onder valt, een rampenbestrijdings organisatie laten vormen. Vooral deze onderlinge samenwerking is belangrijk, vindt de heer Dorleijn. In de negentien jaar dat hij in Vlaardingen zit, is het politiekorps sterk uitgebreid; van 77 naar 123 man. Er zijn weliswaar slechts vijf vacatures, „maar om alle ta ken goed te kunnen volbrengen zou het politiekorps twintig pro cent meer mensen moeten hebben dan het departement toestaat. We moeten nu vaak een keuze maken tussen de vele dagelijkse politieta ken. Onze mooie radarapparatuur kunnen we bijvoorbeeld niet elke dag gebruiken." Behalve uitbreiding van het korps' zou de heer Dorleijn graag een verbetering zien van de technische outillage voor autocontrole, een flinke uitbreiding van het politie bureau, grotere garages voor het zich sterk uitbreidende wagenpark en een centrale meldkamer. He,; grootste zorgenkind van het Vlaardings politiekorps is de er- keerscirculatie en de parkeemood. Voor verkeersvoorzieningen doet de politie vele voorstellen aan het gemeentebestuur, die graag wor den overgenomen, vorig jaar wa ren dat er zelfs 88. Ook de aanleg van een voorrangsroute rond de ffESMMÉg i MH'f mm WNmmm Hoofdinspecteur J. W. F. Dorleijn: .van de jeugd geen last binnenstad en de radiaalwegen met voorrang is gebeurd op initiatief van de politie. „En dan krijgen we al jarenlang van moeders en schoolhoofden ver zoeken voor de aanleg van zebra paden voor de schoolgaande kinde ren. Maar zebra's vind ik gevaar lijke dingen, omdat ze moeilijk worden opgemerkt door een auto mobilist. Bovendien belemmeren ze de verkeerscirculatie. Het is een afwegen van voor- en nadelen", zegt de heer Dorleijn. Over Vlaardingen en zijn bewo ners heeft de hoofdinspecteur niet te klagen. De criminaliteit wijkt in Vlaardingen niet af met die in het land. Veel onrustbarende zaken doen zich hier niet voor. De laat ste grote zaak die de heer Dor leijn zich kan herinneren dateert uit 1957, toen de moordzaak „Opa van de Plaat" tot opluchting van de bevolking in drie dagen werd op gelost. Ook over de jeugd komt van de hoofdinspecteur gaan kwaad woord. „Wij hebben van de jeugd geen last. Ik geloof dat er een goede re latie bestaat tussen bevolking, jeugd en politie. Wij zijn van me ning, dat je de burgerij zoveel mo gelijk vrij moet laten. In navolging van Amsterdam hebben we uit de politie-verordening de bepaling ge schrapt, dat voor optochten en de monstraties toestemming nodig is var. de burgemeester, want dat past riet meer bij de mondige burger van vandaag. De jeugd moet je trouwens als volwassenen behandelen." De Algemene Politie-verordening van Vlaardingen is overigens nog door Dorleijn samen met een ju rist in 1953 samengesteld en sinds dien is er praetisch niets aan ver anderd. De laatste tijd heeft hoofdinspec teur Dorleijn het erg druk, omdat hij ook als commissaris moet op treden. Zijn persoonlijke interesse, de Westerse sociologie, die hij in Leiden studeert, heeft hij er voor lopig voor aan de kant moeten schuiven. Maar binnenkort hoopt hij tijd te vinden voor zijn laatste tentamen en doctoraal scriptie. Wie hem als hoofdinspecteur zal gaan vervangen, weet de heer Dor leijn nog niet. „Eerst moet de bur gemeester nog een commissaris benoemen. Tenminste, zo zou ik het doen." (Van een onzer verslaggevers) De geregistreerde mannelijke ar beidsreserve (werklozen) daalde in die periode van 271 naar 236. Daar staat tegenover een aantal van 2815 openstaande arbeidsplaat sen, tegenover een aanbod van één, staat dus een vraag naar tien. Voor mannelijke werknemers jon ger dan 19 jaar ,die in deze cijfers zijn opgenomen, staat een aanbod van 13 ingeschrevenen tegenover een vraag naar 843. De grote vraag naar jonge werknemers moet wor den verklaard uit' het streven van de bedrijven rraar een evenwich tige personeelsopbouw en uit het feit dat de bedrijven behoefte aan jongere goedkope werkkrachten hebben. Deze cijfers zijn gisteren bekend gemaakt door het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Ncord in Vlaardingen, dat opmerkt dat de toestroom van meisjes naar Hie nijverheid ondanks het vaak zeer goede werkklimaat weer achteruit 'is gegaan. De directeur van het ar beidsbureau ,ir. J. P. Nugteran, wees in dit verband op de begin mei tot stand gekomen werkgroep 'Participatie gehuwde vrouwen aan het arbeidsproces', die de werving ven vrouwelijke kraandrijfsters d„ iv Wilton als eerste resultaat heeft. In de werkgroep, die op initia tief van hst arbeidsbureau tot stand is gekomen, hebben onder meer de Kamer van Koophandel, Hoog ovens, Wilton en het Gewestelijk Arbeidsbureau zitting. Momenteel inventariseert men de bestaande mogelijkheden voor de werkende vrouw, en gaat men de ervaringen van het arbeidsbureau in Botterdam en van bedrijven waar al langer vrouwen in dienst zijn, benutten. In het rapport merkt het Gewes telijk Arbeidsbureau op dat intus sen de voorbereidingen voor de bouw van aanzienlijke projecten doorgaat, waarmee een behoefte aan een tijdelijk arbeidspotentieel van 5000 tot 6000 personen is ge meeld op het hoogtepunt- van de activiteiten in september 1971. 'De operationele bezetting Is voorlopig relatief gering en beloopt enkele honderdtallen (exclusief onderhoud en toelevering)' aldus het arbeids bureau. Hieraan wordt de conclusie ver bonden dat de arbeidskosten een sterke opwaartse druk zullen on dervinden, en dat de arbeidsinten sieve en minder efficiente bedrij ven ernstig zullen worden bedreigd in de continuïteit en dat arbeids plaatsen die toch al moeilijk te vervullen waren, daarmee zuilen verdwijnen. MAASSLUIS GEBOREN: Augustinus Johannes z.v. A. L. de Winter en A. Harte- veld; Catharina Cornelia, d. v. J. Brouwer en A. Bouman; Odette, d. v. C. v. Dijk en A. J. der Klooster; Tanja, d. v. J. W, Mus en L. M. Rothert; Désirée Georgette, d. v. A. P. M. G. Hosman en H. E. Hamel; Teije Meindert, z.v. M. Brandsma en A. Peterson; Sander Ivo, z. v. J. L. N. Neefs en J. E. Ruygrok; Mar kus Leonardus, z. v. L. P. M. Speel en E. M. Peters; René, z.v. IJ. v. d. Velden en H. M. Diepstraten. GEHUWD: M. G. F. Vestjens en I. Stcenkist; C. Voorbij en M. E v. d. Kooij (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de hoek Oostmolenwerf-Maasboulevard in Rotterdam zijn gisteren een auto en een bromfietser tegen elkaar gebotst, omdat er geen voorrang werd verleend. De 20-jarige A. T. Freim uit Schiedam, die achter op de brommer zat, werd met een beenfractuur naar het Schiedamse gemeenteziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslggevers) ROTTERDAM De 56-jarige vijfde machinist P. Pandian uit Tu- ticorin India van het Britse schip Millstar is gisteren in de Waal haven verdronken. De zeeman was daar aan het zwemmen. De schip per van het binnenschip Maria Louise zag hem plotseling kramp achtig met zijn armen zwaaien en gooide hem daarop een reddingboei toe. De man reageerde er niet meer op en verdween onder water. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Op de Nenij- tobaan in R'dam werden woens dagavond naionale instuifwedstrijden gehouden. Daaraan nam ook deel de Vlaardingse atleet Hennie Smit. De Metro-atleet kwam dit seizoen voor de eerste maal op de 800 meter uit. Dat hij het nog niet is verleerd bewees hij door de eerste plaats te behalen in de goede tijd van Leo Teerlink werd tweede in één 1 minuut 53.3 sec. .Zijn clubgenoot ken zij deel uit van een Metro- ploeg die aan internationale wed strijden deelneemt in Leuven (Bel gië) waarop een tartarbaan wordt gelppen. Met gro croazing heb ik in de krant gelezen, ..Eerste paal gesla gen voor een torenflat in Groen- oord". Niet het paal slaan verbaast my, maar wel de huurprijs van 200 tot 270 gulden per maand. Zelis wil ik graag gaan trouwen en een eigen woning hebben, wat mij na lang zoeken nog steeds niet is gelukt. Verscheidene woningen heb ik bij bureau huisvesting aan gebracht doch zonder resultaat. Wel kan ik een woning krijgen als ik ƒ270.per maand wil betalen. Dat er aan dure woningen be hoefte is betwijfel ik, omdat er ge noeg van deze flats leeg staan. Ik kijk alleen maar naar de flats op de Havendijk, die staan al jaren leeg. Het is voor mij onbegrijpelijk dat de vertegenwoordigers van alle par tijen in de raad. die zeggen het ar beidersbelang te dienen, toestaan dat er woningen gebouwd worden die voor jonggehuw'den niet betaal baar zijn. C. S. BOOMSLUITER. Havendijk 19a, Schiedam. De loting leverde het volgende resultaat op: EUROPA CUP I. Voorronde: Bulgaarse kampioen. Austria Wien. Eerste ronde: Feijenoord-Roe- meense kampioen. Standard Luik- Rosenborg. Spartak Moskou-FC Basel. Fehnerbahce Istanboel-Carl Zeiss Jena. Sporting Lisboa-Flira- na. Slovan Bratislava-1903 Kopen hagen. Epa-Bcrussia Mönchenglad- bach. Eyerton-Koflavik. Nendori Tirana-Ajax. Winnaar Bulgaarse kampioen-Austria Wïen tegen At- letico Madrid. Kamratema Goten- burg-Legia Warschau, Ujpest Dos- za-Rcde Ster Belgrado. Cagliari- St, Etienne. Celtic-Kokkola. Pana- thinaikos Athene-La Jeuncsse d'Esch. Glentoran-Waterford. EUROPA CUP II. Voorronde: Bohemians-Gottwal- dov. LEK Nörrkoplng-Partizan Ti- rar e. Eei.te ronde: Winnaar Bohe- mians-Gottwaldov tegen PSV. Winnaar IFK Nürrkoping-Partizan Tirana tegen Wacker Innsbruck. FC Vorwarts Berlin-Bologna. Be kerhouder Rusland-bekerhouder Roemenië. Bekerhouder Buigarlje- Valkeakosken. Aris Saloniki-Chel- sea. Iba Akureyri-FC Zurich. Car diff City-Pol Larnaca. Bekerhou der West-Duitsland-FC Brugge. Hibernian (Malta)-Real Madrid. Aberdeen - Honved Boedapest. Stromsgodset-Nantes. Aalborg BK- Bekerhouder Polen. Goztepe Izmir- US Luxemburg. VLAARDINGEN De politie heeft de 18-jarige L. P. zonder be- rcap en zender vaste w.;::i- of ver blijfplaats gearresteerd wegens auto diefstal uit een garage. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De officier van justitie, mr. P. W. M. Broekhoven eiste gistermorgen een geldboete van honderd gulden, één van vijf enzeventig gulden en een voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid vcor vier maanden met een proeftijd van twee jaar tegen de heer H. M. J. uit Soest. De heer J. had vorig jaar decem ber op één dag tweemaal een aan rijding veroorzaakt door het niet verlenen van voorrang. Tevens was gebleken, dat verdachte J. enige pilsjes had gedronken. De kanton rechter van Schiedam, mr. A. F. A. van Velsen hield bij zijn vonnis rekening met het feit, dat J. een dergelijke overtreding nog niet eer der had begaan en bij het uitoe fenen van zijn beroep (vertegen woordiger) een auto moeilijk zou kunnen missen. Hij veroordeelde J. tot de door de officier gevraagde geldboetes. Tegen de heer J. K. uit Zaandam eiste mr. Broekhoven een boete van vijfenzeventig gulden. De heer K. had, rijdend in een huurauto, geen voorrang verleend op een kruising in Maasland en daardoor materiele schade berokkend. Mr. Van Velsen beloonde het overko men van verdachte K. door hem te veroordelen tot een boete van vijfenzestig gulden. Op Sinterklaasdag van het vorig jaar had mejuffrouw A. H. van A. met haar auto een.bromfietser aan gereden, die op een voorrangsweg reed. Ze was daarvoor tot een boe te van vijfenzeventig gulden ver oordeeld, waarmee zij het niet eens was. Voor het kantongerecht ver klaarde ze dat ze de bromfietser niet had zien aankomen, doordat ze verblind werd door de zon. Een verklaring, die door de officier en de kantonrechter niet in twijfel werd getrokken. Eis en uitspraak luidde dertig gulden. Drie verdachten hoorden even eens een geldboete van dertig gul den tegen zich eisen. De heer P. N. L. uit Vlaardingen, die bij het nemen van een bocht te weinig rechts had gehouden en daardoor een aanrijding veroorzaakt, de heer L. T. uit Vlaardingen voor het niet verlenen vah voorrang en de brom fietser A. K. uit Maassluis voor het aanrijden "art een voetganger op een zebrapad. Mr. Van Velsen ver oordeelde hen tot een boete van vijfentwintig gulden. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wilde planten tuin mag dan in Rotterdam iets nieuws zijn. Schiedam heeft een dergelijke „heemtuin" al langer. Van de ongeveer 1400 in ons lana voorkomende wilde plantensoorten zijn er daar zo'n 700 te zien. Het idee voor deze heemtuin, die in het meest zuidelijke deel van het Prinses Beatrixpark te vinden is, is afkomstig van het voormalig hoo.u van de Plantsoenendienst, tuin architect J. J, Schipper. Diverse landschappen zijn in de tuin zorg- vuldig geïmiteerd: veengronden, zandgronden en bosgebieden. Door riet omzoomde waterpartijen dienen watervogels tot broedplaats en vele insekten die zich rond het water ophouden trekken weer in- sektenetende vogels aan, die in het riet broeden of soms op doortrek enige tijd in de tuin bivakkeren. Tussen de waterpartij en het Beatrixpark loopt een strook bos, waarin boomsoorten als beuk, lijs terbes, els en wilg overheersen. In de humusgrond tussen de bomen zijn diverse varensoorten te bewon deren. Juist deze maand is de tuin op zijn mooist. Liefhebbers van do wilde flora kunnen er urenlang hun hart ophalen. De vroege ochtend uren of het begin van de avond zijn de beste tijden voor een bezoek aan de tuin. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Doordat de oliedruk van een rijdende kraan wegviel .stortte woensdag op het terrein van de firma De Jonge aan de Kon. Wilhelminahaven 'rt kraan- arm omlaag. De ijzeren spant die ermee werd vervoerd raakte de 44-jarige bankwerker A. v. d. Mey- den tegen de rug. De man liep wat kleine wondjes en 'n bloeduit' storting op. Na te zijn behandeld in het Holyziekenhuis werd hij naar zijn woning gebracht. O (Van een onzer verslaggeefsters i VLAARDINGEN De soeple pels en de schuimspaan hangen keurig aan hun rekje in de keu ken van de noodbestuurspost van het Vlaardingse gemeentebestuur en de Berscherming Bevolking aan de Dilienburgsingel 400. Dat bete kent dat de bouw en Inrichting van dc post zo goed als voltooid zijn. Het heeft Vlaardingen ruim 200.000 gekost, maar voor dat bedrag krijgt het dan cok grote gemoedsrust: zelfs al zou de hele stad verdampt zijn, het bestuur blijft op en in zijn post. De via een luik ttitankelijfce bunker heft ten b rambnte voor 8 a 10 per oncn en slaap- ruimte voor 6 pemonen. In 't hart ligt de keuken-kantine annex wacht ruimte. Dan zijn er twee vertrek ken van gelijke Indeling. Hét ene is het verbindingscentrum van de gemeente, waar van 3 tot 5 mensen kunnen werken, en waar ruim 10 lijnen uitmonden dx erechtstreeks verbinding geven met o.a. brand weer, politie en geneeskundige dienst. Het andere vertrek is de districtsverbindingspost van de BB. Een ïioodaggregaat- kan energie leveren. Onder normale omstan digheden geschiedt de ventilatie met gewcae buitenlucht. A's er buiten fall-out of gas is, wordt de lucht aangezogen vla een grofzand- of kcolfilter, en aldus gezuiverd. De bunker is nu gelieel ingericht en aangekleed. Waarschiin'.ijk zal hij in de tweede helft van augus tus effic.'tel in gebruik werden ji?

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1