Vakantieslecht weer, zieken en staking: ft Beschonken bestuurder tegen mast: één dode Vijf zwaar gewonden bij De Lier 15 Wilde op auto dieven in Zuid iMisgïï Twee doelen op Rijksweg 16 Val m ruim PROBLEMEN EN GEVAREN OLIETANKERS STEEDS GROTER ZEVEN JAAR NA BRAND: Ijzervlechter slaat agent gebroken kaak Alleen laden en lossen ossen, beschadigd door pijlt je 1 ft _J Oog V Op Botlekbrug: Grens verschuift Fortuinen ine Pastoor G. J. Blom geïnstalleerd machine bankwerkers constructie bankwerkers pijpen- monteurs koel monteurs eiektro- monteurs instrumenten monteurs kwaliteits- draaiers/ kotteraars machine bankwerkers eiektro- monteurs instrumenten monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN Politiewagen botst tegen lijn 2 MAANDAG 27 JULI 1970 HET YRIJE VOLK PAGIN. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is razend druk in de Rotterdamse havens. Al vóór de havenstaking in Engeland begon, was er sprake van een zekere congestie. Maar de wachttijden zijn niet langer dan als „normaal" is aanvaard. fjfti ÈiH (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De masto donten en sauriërs van de 20e eeuw, de reusachtige olietan kers, stellen de mensheid voor bijna onoplosbare problemen. Problemen voor de oplossing waarvan de bouwers zich nu al genoodzaakt hebben gezien de hulp van computers in te roepen. Voornamelijk doen zij dit om de gevaren, verbonden aan het vervoeren en behan delen van miljoenen liters brandbare olie, te kunnen be rekenen. Molen De Hoop: wieken draaien weer. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Voor het eerst In zeven jaar konden za terdagmorgen de inwoners van Maassluis en talrijke an dere belangstellenden binnen de gemeentegrenzen weer een molen in bedrijf zien. Terwijl de wind de voortrazende wol ken uiteenrafelde liet mole naar Boekesteijn van 't Wip persmolentje de wieken van de korenmolen De Hoop op de Zuiddijk de vrije loop. (ADVERTENTIE) platk plasfi© ter meulen ,v (ADVERTENTIE) Hoogovens Umuiden heeft voor werktuigkundige en elektrotechnische vaklieden in de leeftijd van circa 25 - 45 jaar met een goede opleiding en ruime ervaring de volgende plaatsingsmogelijkheden (meet/regeltechniek) in dagdienst, minimum jaarsalaris 11.960,- in 2-pIoegendienst, minimum jaarsalaris 13.570,- (incl. ploegendiensttoeslag) (meet regel techn iek) in 4-ploegendienst minimum jaarsalaris 14.170,- (incl. ploegendiensttoeslag) Voor gehuwden van 24 jaar af komen woningen beschikbaar. Schriftelijke sollicitaties onder nummer VU 333 te richten aan: Hoogovens Umuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een wilde jacht door het zuidelijk stadsdeel van Rotterdam, waarbij een politiewagen In botsing kwam met een tram van lijn 2, is de politie er za terdag in geslaagd drie in Rotterdam woonachtige auto dieven te arresteren. Haven is erg druk De 61-jarige verloder D Scheepmaker uit Vlaaxdingen is zaterdagavond om het leven ge komen toen de auto waarin hij zat op de Botlekbrug tegen eer. licht mast reed. Dc man die daarbij ern stig hoofdletsel opliep, werd naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd waar hij kort na aankomst over leed. De bestuurder van de auto, de 49-jarigc bedrijfsleider E. H. uit Vlaardingen, die onder invloed was is gearresteerd. Op de foto de over blijfselen van de auto. De drukte, die eigenlijk al in april begin mei begonnen is, is ook in vergelijking met vorige zo irter groot te noemen. Maar niet alleen Botterdam kent deze drukte, staking niet steunt, meldde vorige ook Hamburg, dat de Britse haven week al dat de haven overvol is. Enkele oorzaken van de vertra ging in de afhandeling van de schepen kunnen zijn de vakanties, het slechte weer en een volgens de Scheepvaartvereniging Zuid aan merkelijk hoger percentage zieken dan vorig jaar. De indruk bij de SVZ is echter dat er wat de wachttijden, betreft geen abnormale situatie is. Van daar de veranderde houding vorige week en aanzi-en van ladingen voor Engeland. Schepen voor Rotterdam met lading die gedeeltelijk moest werden overgeslagen voor bestem ming Engeland (zg. transshipment- lading) en. gedeeltelijk voor Neder land zelf bestemd was. namen al de wijk naar Hamburg en Bremen. De normaal voor Rotterdam be stemde lading ging dus aan die ha ven voorbij. Ook de havenvakbond had er geen vrede mee dat deze ladingen verloren gingen, en kwam zodtoende zonder moeilijkheden tot overeen stemming met de werkgevers (SVZ). De bond had al van ver schillende zijden te horen gekregen dat zij .roomser dan de paus" was t.a.v. de ladingen voor Engeland, Het herziene tandpunt js gelijk aan die van elders boycottende ha vens en komt overeen met wat de Engelse bonden zelf ook doen met bederfelijke ladingen. (Van een onzer verslaggevers) DE LIER Vijf personen zijn ernstig en twee licht gewond ge raakt toen zaterdagmorgen om streeks half tien op de Woudeseweg in De Lier twee personenauto's frontaal met elkaar in botsing kwamen. Het ongeluk gebeurde doordat een vrachtauto geen voor rang verleende aan een van rechts komende personenauto. De bestuurder van de personen auto gooide op het laatste moment het stuur om en wist daardoor een botsing met de vrachtwagen te voorkomen. Zijn wagen was door deze manoeuvre op de linker weg helft beland en kwam daar in bot sing met een tegenligger. De bestuurder en twee inzitten den van deze auto werden zwaar gewond naar het Hippolytussïe- kenhuis vervoerd; twee andere pas sagiers konden na behandeling naar huis. De bestuurder van de andere auto en zijn passagier moesten zwaar gewond in het Hip- poiytusziekenhuis worden opge nomen. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De 46-jarige H. A. J. Pronk uit Dordrecht is zater dagochtend op Rijksweg 16 door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een van de pilaren van de brug ter hoogte van de Zeehaven laan in Dordrecht opgeknald. Zowel hij ais zijn 24-jarige me- depassagière mevr, M. J. Hogyorósi- Buytenhek uit Zwijndrecht moes ten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. In de loop van de zaterdagavond zijn beidem overleden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Doordat een luik niet goed was vastgezet is de 37-jarige makelaar P. H. Hendriks uit Gorkum aan boord van het ms Corocol dat aan de Prins Hendrik kade ligt. in een ruim gevallen. De man moest met schaafwonden aan het hoofd en handen en een ee- broken been naar het Dijkzigtzie kenhuis worden vervoerd. Kapiteins op de fiets over tanker Volgens Lloyd's Register of Shipping heeft de scheepvaart zelf deze problemen geschapen. Daar meent men dat de werven gevraagd is supertankers te bouwen, voordat met schepen van kleiner formaat voldoende ervaring was opgedaan.- Door de komst van de ohegigan- tan zijn het Suezkanaal en de his torische havens van de wereld ver leden tijd geworden. Deze havens moeten zich veranderen van „be dieningszaken tot enorme super markten". De grote hoeveelheden olie die de schepen vervoeren vor men een bedreiging voor de ocea nen, die door hun verontreiniging nu reeds een brem. van internatio nale zorg zijn. De ontwikkeling in de tanker- bouw staat overigens nog niet stil. Bijna dagelijks wordt de grens ver schoven: van 200.000 ton naar 250.000 ton en vandaar naar 300.000 ton etc. Globtik Tankers of Britain heeft bijvoorbeeld in Japan een. tanker besteld met een draagver mogen van 477.000 ton. Dit schip wordt 375 meter lang. De olie, die in 1886 werd vervoerd door het eerste tankschip ter we reld, de Giückauf, zou nauwelijks de bodem bedekken van een derge lijke supertanker. De Mayflower van de Pilgrim fathers zou als een speelgoedscheepje kunnen dobbe ren in een tank van een van deze drijvende oliebergen. Ook voor de bemanningen van de tankers zijn er problemen, bijvoor beeld het „locale vervoer". Esso heeft voor de gezagvoerder en de eerste stuurman van een van haar schepen, de Esso Mareia, fietsen aangeschaft om de reistijd aan boord te bekorten. Slechts enkele havens zijn in staat deze mammoeten te ontvan gen. Voor hun diepgang van soms dertig meter is zelfs d® zee hier en daar te ondiep. De Straat van Dover is ten hoogste 24 meter diep en een 300.000-tons tanker steekt al 22,5 meter. De Globtik-reus zal 27,5 steken. Er zijn diverse oplossingen voor dit havenprobleem. Zo verrijzen er nieuwe complexen dichtbij zee voor de giganten, vanwaar andere klei nere tankers de ladingen overbren gen naar kleinere havens. Het complex in B&ntry Bay (Ierland) van Gulf was een van de eerste projecten van deze aard. Daar kunnen schepen tot 500.000 ton afmeren. Andere, soortgelijke havens zijn Milford Haven en Finnart in Groot- Brittannlë. Spanje overweegt op zijn noordwest-kust een haven voor supertankers aan te leggen. Ook de zogeheten eenpuntsmeer- boel kan soelaas bieden. Deze boei, die in open water wordt geplaatst, heeft via een pijpleiding contact ;met de wal. Een tanker kan op deze boei vastmaken. Via de op de boei geplaatste pompinstèllatie wordt de inhoud van het schip dan naar de wal gepompt. Dit kan echter alleen onder gunstige weersomstandigheden. Rotterdam heeft een andere op lossing gezocht en gevonden. De toegangsweg naar het oliecentrum Europoort wordt met behulp van een aantal sleephopperzuigers op voldoende diepte gebracht voor mammoettankers en kreeg daar door de bijnaam „oliegeul". De super-tankers kosten fortui nen. De Globtik-mammoet vereist een investering van 35,2 mil joen. Een klein vonkje kan deze investering in vlammen doen op gaan. In de afgelopen tien jaar is 2,4 miljoen tankertonnage naar de keider gegaan. De helft hiervan ging verloren door ontploffingen. De olie in zo'n gezonken tanker kan tientallen kilometers van de kuststrook bevuilen en vissen en vogels doden. De oplosmiddelen, die worden gebruikt om deze vleze, drabbige substantie te verwijderen kunnen even gevaarlijk zijn als de olie zelf, Thor Heyerdahi, de Noor se ontdekkingsreiziger, vertelde ge schrokken te zijn van de oliever vuiling, die hij tijdens zijn over steek met de papyrusboot Ra 2 van Marokko naar Barbados op de At lantische Oceaan constateerde. De reuzentankers hebben echter ook een deugd: zij vervoeren de olie goedkoper. Het vervoer van een ton olie van Koeweit mar Rotter dam kbstte via het Suezkanaal 3,36. Een 200.000-tons tanker, die de route vla Kaap de Goede Hoop neemt, doet het voor 2,40 -per ton. i molen kan weer rond Toch de molenstenen die on deraan. de molen. in. weer en wind staan zijn daar de stille getuigen van kan er in de molen nog steeds geen. graan worden gemalen, omdat heit maatwerk door geldge brek nog niet gerestaureerd is. Wel is de molen eigendom van de gemeente door de Schiedamse firma Van der Loo in bijna een jaar (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De 21-jarige ijzervlechter D. G. uit Dordrecht heeft zaterdagnacht een politie agent een gebroken rechterkaak geslagen. Het gebeurde op de Vriesestraat, waar twee agenten naartoe waren gegaan, nadat een melding was binnengekomen dat iemand daar bezig was een fiets grondig te vernielen. Bij aankomst hielden de agenten op aanwijzing van enkele burgers de 19-jarige ijzervlechter A. G. aan. Zijn broer maakte zich daar over zo kwaad dat hij een van de agenten aanvloog met het boven vermelde resultaat. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De in 1S68 be gonnen proef met laad- en los- zones voor vrachtwagens is zo gun stig verlopen dat B. en W. hebben besloten, meer van deze zónes in te stellen. Ze zullen worden aange duid door een speciaal verkeers bord, waarvan binnenkort een proefmodel op de Binnenweg zal worden geplaatst De eerste laad- en loszones werden indertijd ingericht op de Bergse Dorspsstraat, de Beijer- landselaan en de Groene HiUedijk, Daar werd over een beperkte lengte van de sraat een parkeerverbod ingesteld, jtet van maandag tot en met vrijdag tussen acht uur 's morgens en zes uur 's avonds geldt. t(jd aan de buitenkant vrijwel vol ledig gerestaureerd. Ook de schade die in 1963, toen wieken en kap van de toen nog volledig in bedrijf zijn de molen naar beneden kwamen, ontstond is inmiddels weer her steld. Wanneer precies De Hoop ge stouwd is, is niet bekend, al zijn er 4 veel historische documenten die betrekking hebben op de geschie denis van de molen. De Hoop wordt voor het eerst vermeld op een uit 1611 daterende kaart van Delfland, waarop op de plaats waar nu de molen staat wordt aangegeven dat zich daar „Eene core Mole" be vindt. Kort voor de tweede wereldoorlog was de moten zo in verval geraakt dat sloping overwogen werd. Het gemeentebestuur bracht toen red ding door de molen aan te kopen. De molen werd opgeknapt en kon in de hongerwinter dan ook zijn (maal) steentje bijdragen aan dé voedselvoorziening. Hongerige Maassluisers konden hun met veel moeite verkregen graan toen bij molenaar Terla&k laten malen. Nog draaien de wieken van De Hoop alleen voor de show —in de woonruimte is nu ean winkel in vogelzaden gevestigd maar zodra, er geld op tafel komt zal De Hoop ook weer letterlijk kunnen zorgen voor brood op de plank. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De tienjarige Sylvia.Hooghuis van de Oudedijk is zondag tijdens het spelen voor de deur van haar ouderlijk huls in het linkeroog getroffen door een pijltje dat door een tot nog toe niet ach terhaalde jongen was afgeschoten. Het meisje is naar het Oogzie kenhuis gebracht. Met dit zelfklevende plastic tovert U, zonder punaises, zon der lijm, weer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, mu ren, dienbladen, prullemanden, enz. Zelfklevend plastic, dat U in een wip kunt aanbrengen, waar U ook wilt, verkopen wij in de lengten: 100, 250 en 500 cm en de breedte 45 cm, per meter voor nog géén een gulden twin tig. Morgenvroeg om 9 uur begint op de eerste etage de verkoop van dit zelfklevend plastic in ongeveer 35 dessins, in de leng ten: 100,250 en 500 cm en de breedte: 45 cm, per meter voor l Elke vrijdagavond tot9 uur open Ouur van de opruiming 16 juli tot 6 augustus. 'V (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drs. G. J. Blom is zondag in de Paradljskerk aan de Nieuwe Binnenweg geïn stalleerd als pastoor van de Oud- Katholieke Kerk in Rotterdam. Drs. Blom, die drs. J. Bergers opvolgt, werd geïnstalleerd door de bisschop coadjutor van Utrecht, mgr. M. Kok. Tijdens de eucharistieviering werd pastoor Blom terzijde gestaan door de rooms-katbolieke pastoor F. L. Kok.. Dé plechtigheid werd bijgewoond door diverse kerkelijke autoriteiten. De drie trokken.de aandacht van een suxveUlerende 'politieauto toen zij in de (gestolen) auto in ae Slaghekstraat met gedoofde lich ten in de richting van de Polder- laan reden. De politiemannen zet ten de achtervolging in, waarna de wagen op de Lange Hilleweg tot stilstand kwam. Toen zij werden gesommeerd uit te stappen, reden de autodieven weer weg, de wijk Bloemhof in, waar de auto uiteindelijk in een ligusterhaag in de Resedastraat tot stilstand kwam. De autodieven, de classificeerder H. B. (20), de zeventienjarige ver pakker G. L. en de 20-jarige classi ficeerder D. L., sprongen uit, de auto en renden ieder in een ver schillende richting weg. De po^ie slaagde er niettemin in ze kort daarna aan te houden. Inmiddels was een andere poli tiewagen. onderweg om bij de ach tervolging van het drietal te assis teren, op de hoek van de Lange Hilleweg en de Hillevliet tegen een wagen van lijn 2 opgereden. De tram, die ontspoorde, en de politie wagen werden daarbij zwaar be schadigd. Het tramverkeer was na de botsing twee uur lang gestremd-

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2