1 se Aantal kanshebbers in IBM-toernooi slinkt I Natmena, caloriewij zoet Topzwemmen snakt naar concentratie mm |J Buitenlandse tenniskam pioenschappen UEFA -team naar West 1 jr SS^Km' Keetie en Bella in eindstrijd Meestergroep 598ste Staatsloterij lailiSl J IÉ1I ËSIPN 11 n DINSDAG 28 JULI 1970 HET VRIJE VOLK "mM (Van onze schaakmedewerker) AMSTERDAM Er is na de elfde ronde van het IBM-toer nooi te Amsterdam een levensgroot gat gevallen tussen de eerste drie van de ranglijst en de overige dertien deelnemers. De oorzaak hiervan is heel simpelhet drietal won en de rest van het veld remiseerde. Van groot belang hierbij was de overwinning die Uhlmann op Gligoric behaalde. Want de Zuidslaviër was de enige nog mogelijke concurrent. Na zijn nederlaag bedraagt de voor sprong van Spasski en Poloegalewski op de rest drie punten, die van Uhlmann twee. (ADVERTENTIE) DINSDAG 28 JULI 1970 EERSTE KLASSE Prijzen van: 10 zijn gevallen op 50 zijn gevallen op 50 zijn gevallen op 100 zijn gevallen op f 100 zijn gevallen op 200 zijn gevallen op 400 zijn gevallen op 1000 zijn gevallen op Een prijs van 2000 is Een prijs van 2000 is Een prijs van 2000 is Een prijs van 2000 ls Een prijs van 2000 is De prijs van 5000 ls De prijs van 25000 is De extra prijs van 50.000 is gevallen in en de troostprijs van van de andere series. nummers eindigende op 5 nummers eindigende op 83 nummers eindigende op 76 nummers eindigende op 706 nummers eindigende op 447 nummers, eindigende op 935* nummers eindigende op 327 nummers eindigende op 3987 gevallen op het nummer 058748 gevallen op het nummer 047292 gevallen op het nummer 092907 gevallen op het nummer 047100 gevallen op het nummer 010746 gevallen op het nummer 069327* gevallen op het nummer 000180 Let we!: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. S? JSSGÜBC WC, Uhlmann en Gligoric zorgden voor vuurwerk op het IBM-toernooi. Overeenkomstig de wettelijke voorschriften vrij verkrijgbaar bij v apothekers, drogisterijen en levensmiddelenbedrijven met drogisterijvergunning. Natrena, calorievrij zoet voor hen, die het gebruik van suiker moeten vermijden of beperken. Henk Lfchtenveldt &>><s Jan Tinman. Jozien Elzerman, rechts, rugslagtroef van Zian. Zians vlinder specialisten Bert Elzerman en Piet Brouwer (boven en rechts). Toen waren er nog maar drie En dat is, met' nog maar vier ron den voor de boeg, een onoverbrug bare kloof. Het staat echter nog geenszins vast, dat de twee Bussen hun voorsprong zullen vasthouden. Want ten eerste moet Spasski nog acrwel tegen Poloegajewski als tegen Geiler en ten tweede heeft Uhlmann een vrij licht programma, namelijk Jongsma, Scholl, Bee en Cirlc. De spanning is dus nog lang niet geweken, al zijn er dan nog maar drie kanshebbers. De partij Gligoric Uhlmaim was een fantastisch ge vecht. De Zuidslaviër raakte in een tumultueus middenspel drie pion nen kwijt, maar kon door een venij nige matdreiglng de achterstand terugbrengen tot slechte één pion. Al was dat dan ook een levensge vaarlijk ver opgerukte züpion. Na dat deze gepromoveerd was, bezat Uhlmann twee dames tegen Gligoric een. Maar daar er allerlei combina ties aanwezig waren zette de Zuid slaviër 't gevecht onverdroten voort. Pas toen hij geen schaak meer kon geven 'zonder dame-ruil te moeten ■toelaten, gaf hij zich gewonnen. Spasski versloeg Hartoch, nuchter beschouwd een normale zaak. Maar onze landgenoot had de wereldkam pioen toch handenvol werk gegeven door een onverwacht aggressieve partijopzet. Spasski's tegenaanval sloeg echter na een correct dame offer plotseling door. Poloegajewski en Janosevic stelden eikaars zenu wen op de proef. Na vier en een half uur spelen hadden zij beiden nog een kwartier voor 25 zetten. Bepaald geen sinecure. Om de zaak helemaal op scherp te zetten bracht de Zuidslaviër een pionoffer, maar dat werd door Poloegajewski knap weerlegd. Het stuk dat Janosevic daarna weggaf, maakt een abrupt einde aan een strijd die hij toch wel verloren zou hebben. De meestergreep eindigde in een verdiende overwinning van de twin tigjarige Hongaar Andreas Adorjan. Hij versloeg een meest op resultaat vechtende Prins en daar ook Tim- man verloor, was er voor de Neder landers niet de gehoopte eer weg gelegd. Hij ontving voor zijn eerste plaats 'n uitnodiging voor de IBM- grootmeestergroep in 1971 en zal dan ongetwijfeld menige grootmees ter het vuur na aan de schenen leg gen. Jan Timman, op drie ronden van de finish een reële kandidaat voor de eerste plaats, bleek de span ning niet geheel aan te kunnen. Hf) behaalde uit de laatste ronden slechts een halve punt en moest daardoor de Deen Sven Hamarrn voor laten gaan. Deze kan zich erop beroemen niet één part-ij remise te hebben ge maakt. Hü won er zeven en verloor er vier. Een opmerkelijke score. Lo- dewijk Prins strandde ook in het gezicht van de haven, maar hij heeft getoond nog altijd heel wat mans te zijn. Dat geldt ook voor Nico Cortlever, die vooral de laatste ronden flink wat punten verzamel de. Be overige Nederlanders bevinden zich niet onverwachts aan de staart van de ranglijst. Benevens de Finse kampioen HeikJd Westerinen, die totaal van slag was. Hij zal zich een volgend keer echter zonder twijfel revancheren. Na gisteren zijn nu dus nog alleen de grootmeesters in de baan. Htm resten nog vier ron den. UITSLAGEN: Grootmoestergroep lie ronde: Lange- weg-Ree 'a-li, Hartoch-Spasskl 0-1, Geller-Docner li-li, Hort-Trlngow li- li. Poloegajewakt-Janosevlc 1-0, Csom- Cirlc li-'i, GHgorlc-Uhlmarm algebr. Jongsma-Scholl li-li. Stand: 1-2. Spasski (Rus), Pologoe- gajewski (Bus) 0 pnt., 3. Uhlmann (ODD 7 1 afg., 4. Geiler (Bus) 8Ü, 5. Gligoric (ZSI) S 1 afg., 6. Hort (TsJ SI) 6, 7-8. Tringow (Buig), Don- her (Ned) 5!i, 9-12. Clrlc (ZSi), Jano sevic (ZSI), Ceom (Hong). Scholl (Ned) 41i, 13. Kartoch (Ned) 4, 14-16. de serie C op het nummer 089622 1.000 op nummer 089622 van elk Laogeweg (Ned), Jongsma (Ned), Ree (Keel) 3\'s. Meestergroep: Westerinen-Cortlever 0-1, Prins-Adorjan 0-1, Bednarski-Van Geet li-1,*!, V. d. Wclde-Marovic 0-1, Hamann-Timman 1-0, Piket-Tatal 0-1. Eindstand: 1. Adorjafc (Hong) 7*4. 2. Hamann (DN) 7, 3-4. Marovic (ZSI), Timman (Ned) 6 Va. 5-7. Cortlever (Ned), Prins (Ned), Tatal (It) 6, 3-0. Bednarskl (Polen), Van Geet (Ned) 10-11, Piket (Ned), "Westerinen (Ftnl) 4, 12. v. d. Welde (Ned) 3 te. APELDOORN (ANP) De zus jes Keetie en Beha Hage hebben zich maandag op de Apeldoomse wielerbaan geplaatst voor de finale achtervolging om het Nederlands kampioenschap. De eindstrijd kon geen doorgang vinden wegens re gen en zal nu woensdag worden gehouden. De resultaten waren: kwartfina les: Keetie Hage verslaat Diny van Berlo. Triius Smulders verslaat Befje Helder. Beüla Hage verslaat Janine Jonkers. Henny Faber ver slaat Thea van der Plaat. Halve linalee: Keetie Hage ver slaat Trims Smulders. Beha Hage verslaat Henny Faber. fADVERTENTIE "pr doet een vreemd verhaal de 4-J ronde over Charles Razoux Schultz, de trainer van de Haagse zwemclub Zian. Er wordt gezegd dat hjj in de zwenunerij zoveel werk op zijn hals heeft gehaald dat het wel eens voorkomt dat hij 's morgens om zes uur bij de trai ning komt zonder dat hij daarvoor een seconde nachtrust heeft ge vonden. De waarheid zal wel nooit be kend worden, want Charles Razoux Schultz is hoewel hij trainer is in een toch 6terk individualistisch getinte sport helemaal niet het type van de man die zich ferm op de borst slaat als hy succes heeft. En toch was Charles Razoux de winnende trainer bij de zondag be ëindigde nationale zwemkamploen- schappen in Leeuwarden. Met zijn ploeg van 40 zwemmers en zwem sters haalde hij welgeteld vijftig medailles. Dat was nog meer dan het terecht veel geprezen VZC ln 1969, maar er waren dit jaar ook wat meer onderdelen,"met name bij de jeugd. Het totaal van Zian zou zelfs nog hoger zijn geweest als Victor Nihot al voor zijn nieuwe club had mogen uitkomen. Hij kwam in Leeuwarden echter nog voor zijn oude vereniging Vitesse uit. Charles Razoux heeft bijna voortdurend in de schaduw van de tribunes zijn werk verricht. Hij be reidde in een van de kleinere bas sins zijn zwemmers voor op de strijd, die hij zelf meestal niet zag. Als er gestart werd zat Eef Veer. de moeder van polo-international Jan Evert en Z kin-speler Richard, op een stoeltje voor de tribunes om de prestaties te registreren en de pupillen op te vangen. Het samenspel van dit tweetal heeft tot een succes geleld, dat zijn weerga ln de vaderlandse zwem sport niet kent. Het geeft tegelij kertijd aan, dat kwaliteit ln het zwemmen wel degelijk kan op bloeien als er maar ruimte is om te trainen. Zian en de andere clubs in Den Haag hebben zeker 's zomers die ruimte, omdat de sa menwerking met de leiding van het Zuiderp&rkbad Ideaal is. Zian heeft daarvan geprofiteerd en heeft een ploeg opgebouwd, die de sterkste van Nederland is ge worden. Maar toch is de toestand niet ideaal. Bij de namen van de zwemmers, die mogen deelnemen aan de Europese kampioenschap pen, vindt men niet één Zian-ees. Charles Razoux Schultz heeft dan wel een krachtige kem van 40 op gebouwd, maar hij is er kennelijk niet in "geslaagd de allerbesten uit die ploeg tot een* optimale presta tie op to voeren. Denk niet dat Charles ^Razoux i n 1 dat niet weet. Een goed jaar gele den heeft hij via een advertentie geprobeerd een professional-trainer te vinden, die - het belangrijkste deel van zijn werk de toptrai- ning, die hij als volstrekte amateur verricht over te nemen. Ziaa had daar best een aardig salaris voor over, want de club floreert. Maar de pogingen mislukten, om- dat de trainers er eenvoudig niet zijn. De opleiding zit in het slop. Op de Clos-sen. zijn de mensen met specialisatie zwemmen bijna op de vingers van één hand te tel len. Topzwemmers, die stoppen en toch in de sport willen blijven, vinden moeilijk emplooi, omdat er te weinig clubs zyn die een trainer kunnen betalen. De cursus club trainer van de KNZB loopt niet zo slecht, maar moet gemoderniseerd worden. Geen wonder, dat eerzuchtige knapen als Oudegeest, Sitters, Jan Freese en Andries S trooper naar het buitenland gaan om in de zwemsport hun boterham te ver dienen. Immers: als ze in Neder land gaan werken, zijn ze met- ke tenen geklonken aan hun club, omdat overstappen vrijwel on mogelijk is. Daarom maar daarom niet al leen isconcentratie in de (zwem) sport zo belangrijk. De trainingsadviseurs van de KNZB hebben ln de afgelopen weken hun hartewensen eens op papier gezet. Centraal stond steeds weer de vorming van sterke zwemcentra onder professionele leiding. In Leeuwarden heeft Linda de Boer met haar grandioze 400 meter record vrije slag Volstrekt ongewild toch een deken gelegd over de kernproblemen in de zwemsport. Er moet snel gewerkt worden aan een nieuwe organisatorische opzet. De zwakte van bijvoorbeeld het heren- zwemmen is een pijnlijke zaak. Concentratie is de enige redding voor een sport als de zwemmerij, die te kostbaar ds om versnipperd en verdeeld te kunnen bestaan. HILVERSUM (ANP) Van de elf Nederlandse spelers die maandag een gooi deden naar de titel enkel spel van de internationale Neder landse tenniskampioenschappen, konden er negen hun racket als verslagenen in het foedraal stop pen. Voor Fleury, Weyerman, Scholtz, Van Eyisden, Van Min, Wolff, Dijkstra, Knol en Veentjer waren de buitenlandse opponen ten te sterk. Alleen Fried Schmitz en Peter Soeters hielden stand, Fleury had tegen de Indiase num mer vijf Anand Amrithra bijzon der weinig ia te brengen. AmrithraJ liet na een 6-S-zege in de eerste set de teugels wat vieren waardoor Fleury zowaar met een 7-5-over- winning nog een gTaantje kon meepikken, In de. derde set was het snel gebeurd. De 19-jarige Am rithra] veegde de ook nu weer. te leurstellende Nederlandse kam pioen met 6-2 van de baan. Paul van Min bood de sterke Australiër Dent heel wat meer tegenstand. Met een beetje meer veine zou de Nederlander het ver der hebben gebracht dan een 2-6-, 5-7-nederiaag. Ook Knol verweerde zich uitstekend. De bijna 40-jarige Hongaar Isfcv&n Gulyas had al zijn routine nodig om onze landgenoot naar een 3-6- en 10-12-nederlaag te kunnen spelen. Voor de positieve verrichtingen zorgden Fried Schmitz en Peter Soeters. Laatgenoemde wipte de Australiër Ball met 6-4 en 7-5, een mooie zege, die evenwél sneller een feit had kunnen zijn. Soeters ver zuimde enkele malen de genade klap uit te delen, Schmitz had weinig moeite met de Boliviaan Pancho Gorostiaga, die twee jaar geleden Okker de nodige moeite bezorgde. Schmitz maakte het karwei met 6-3 en 6-4 snel at'. Als geplaatste speler verscheen Okker niet op de winderige en door de regen zwaar geworden baan. Ook bij de dames was het Neder landse succes gering. Alleen Marijke Schaar en Ada Bakker haalden de volgende ronde. Tcudy Walhof, geplaagd door een pols- blessure, was tegen de Zweedse Christina Sandberg niet opgewas sen. Zij werd met 0-6 en 2-6 geruis loos uitgeschakeld. Judith Salomé .gaf de sterke Australische Evonne Goolagong best partij. Zij verloor de eerste set met 8-6 om de tweede met 7-5 naar zich toe te halen, In de derde set moest zij haar op ponent» met 6-4 laten gaan. Ada Bakker begon tegen Carol Kalogeropoulos met een zwakke service. Toch bereikte zy zonder zich zichtbaar in te spannen met 6-1 en 6-3 de volgende ronde, even- ais Marijke Schaar die de Zuid- afrikaanse Brenda Kirk met twee maal 6-2 uit de strijd wierp. Herenenkelspel: Diepraam (ZAf)- Lolzeau. (Fra) 6-2 6-2, Schmitz (NetD- Gorostiaga (Bol) 6-3 6-4, Leclerq (Fra)- Weyerman. (Ned) 6-2 6-S, Dent (Aus)- Van Min (Ned) 6-2 7-5, Alexander (Aus)-Slgwart (Wd!) 6-0 6-1, Mehon (Ind)-Breskvar (ZSI) 11-1? 6-3 6-3, Gu lyas (Hon)-Knol (Ned) 6-3 12-10, GU- tlnan (Aus)-Scholtz (Ned) 6-3 1-6 6-0, Uirich (Den)-Kary (Oos) 0-6 8-6 6-3, Anand AmrithraJ (Ind)-Eleury (Ned) 6-2 4-6 6-2, Warwich (Aus)-Van Eijs- den (Ned) 6-2 6-3, Kalogeropoulos (Grlek)-Wolff (Ned) 6-1 6-1, Betram (ZAfr)-Dijkstra (Ned) 6-4 6-4, Krog (2Afr)-Veentjer (Ned) 6-0 7-5. Battrlck (GB)-Laudln (TsJ SI) 6-4 6-3, Soeters (Ned)-Ball (Aus) 6-4 7-5. Damesenkelspel: Evonne Goolagong (Aus)-Judith Salomé (Ned) 8-6 5-7 6-4, Ada Bakker (Ned)-Caroï Kalogeropou los (Griek) 6-1 6-3, Trudle Walhof (Ned)-Christina Sandberg (Zwe) 2-6 0- 6, Marijke Schaar (Ned)-Brenda Klrk (ZAfr) 6-2 6-2, Lexle Crooke (Aus)- Noortje Blom (Ned) 0-6 7-5 6-4, Fat Edwards (Aus)-Dorlen Falkenburg (Ned) 6-3 6-3. Sannle Gouws (ZAfr)- Carolyn Camp (GB) 6-2 6-0, Laura Rossouw (ZAfr)-Dlta Yspaard (Ned) 6-0 6-1, Junko Sawamatsu (Jap)-Jettle Wlenese (Ned) 6-2 6-3, Helen Amos (Aus)-Annemteke Blom (Ned) 6-1 6-0. Winn If red Shaw (GB)-Els Veentjer (Ned) 6-2 6-3. ROTTERDAM Voor 't Neder lands UEFA-team, dat aanstaande vrijdag naar Curasao vertelt om deel te nemen aan de Koninkrps- spelen, heeft bondstrainer Arie de^ Vroet de volgende spelers geselec teerd: J. Hildebramd (DOS), J, La- croix (Caesar), T. Jongens (De Vo- lewijckers), A. Dekker (Go Ahead), W. Rijsbergen (PEC), F. Ruiter (Ajax), W. Muider (SW), J. Ton geren (RCH), L. van Marwijk (Oo Ahead), D. Visser (Ajax). M, Trompert (Excelsior), R, Vermunt (Neptunus), H. van Leeuwen (Feijenoord), P. Eman (DWS), A. Baetse (Fortuna SC), J. Rep (Ajax) en J. Bos (GVAV). Het Nederlands UEFA-team speelt woensdag zijn eerste wed strijd op Aruba tegen Suriname en vrydag zijn tweede en laatste te gen de Ned. Antillen in Willem stad, Op maandag 10 augustus komt het totale Nederlandse gezel schap weer op Schiphol aan.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2