lÉSllfil Sar NEERZIEN OP SCHIEDAM Voor de pret en de pers op liet dak a Wijkgebouw Bijdorp bijna klaar I aassluis bouwt 563 huizen van Ei omentum Vlaardingse burgemeester over evacuatieplan: Gewonde bij bluswerk in glasfabriek Inenting tegen kinderziekten ANDY PLANTINGA WIL HET ZITRECORD BREKEN AMERIKAANS BEIAARDIER Inbrekers verkeerd voorgelicht Papieren weg Gemeenteraad akkoord Auto, brommer en bus botsen Evacuatie Commentaar WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1970 HET VRIJE VOLK We leven niet in de Sahara (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Tijdens een televisieuitzending gister avond van KRO's Brandpunt heeft mr. J. Heusdens, burge meester van Vlaardingen, nogmaals benadrukt dat het eva cuatieplan bij eventuele industrie-rampen 'een uiterst middel is, waarvan ik hoop dat het nooit noodzakelijk zal zijn'. riet Vlaardingse gemeentebe- stuur heeft met het opstel- "len van een evacuatieplan in de gegeven omstandigheden wijs gehandeld. „Realiteitszin" (zo als Brandpunt het uitdrukte) is de plaatselijke bestuurderen met het oog op de ons omringende industriële gevaren gelukkig niet vreemd. Maar: in de gegeven omstan digheden. Want wat we na al de geruststellende woorden van burgemeester Heusdens (ver keersongevallen; vergeet het vallen van de trap niet) uit het oog zouden kunnen verliezen, is dat het hier een abnormale si tuatie betreft met een even ab normaal plan. De taak van de overheid is preventieve maatregelen te tref fen. In dit geval: bedrijven met de wet in de hand te beletten ten koste van mensenlevens met vuur te spelen. We mogen toch ook niet zomaar met vuurwa pens op zak lopen? Overigens leven we hier. zelfs al is het 't gevaarlijkste gebied in Nederland, beslist niet boven op het kruitvat. Maar over een aantal jaren is het gezien de ontwikkeling zover, tenzij mi maatregelen worden getroffen. Om daartoe te komen is infor matie omtrent de huidige situa tie onontbeerlijk. Dat alleen zal kunnen leiden tot 'n massale bezinning en aandrang op pre ventieve overheidsbepalingen, niet de sussende woorden van mr. J. Heusdens, hoe goed die ook bedoeld zijn. Wat die informatie betreft: van onze zijde is de burgemees ter gevraagd naar de inventa risering van mogelijk gevaar op leverende bedrijven. Wie over een evacuatie praat, moet man en paard noemen. Het antwoord van de burgemeester luidde dat zo'n inventarisering onmogelijk kan worden gemaakt en dat vee! zal afhangen van improvisatie en advies van deskundigen. Wat bedoelt burgemeester Heusdens daarmee? Dat we in zo'n gevaarlijk gebied wonen, dat onmogelijk valt op te som men van welke kanten we wor den bedreigd? Of dat commer ciële beiangen van de onderne mingen een inventarisering van hun gevarenbronnen (geen mooi visitekaartje, nee) niet kunnen velen? (Van een onzer verslagggeefsters) SCHIEDAM Tjjdens het blussen in de glasfabriek te Schiedam is de 20-jarige B. B. uit Schiedam in een bal: met verhit bluswater ge stapt. Hij liep een tweedegraads verbranding oo aan ziin been. Hij is in de dr. Noletstichting opgeno men. De brand ontstond gistermorgen tegen negen uur. Een glasoven was geopend om een restant vloeibaar glas te laten weglopen. Doordat de afvoergoot verstopt raakte liep tien ton vloeibaar glas de fabriek in. Door de hitte van het glas werd ook h?S bluswater verhit. Bedrijfs- en g.-meentebrandweer blusten de brand. 'Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Ten huize van de Vlaardingse artsen zal er op donderdag 6 augustus van 1.30 tot 2.00 uur 's middags gelegenheid zijn voor kosteloze inenting. Het betreft hier inentingen tegen pokken voor kinderen onder de twee jaar. cn tegen difterie-kinkhoest- tEtamis-kinderverlamming voor zuigelingen en kleuters. Voor de camera somde burge meester Heusdens vier mogelijke ca lamiteiten op: een ontploffing in een van de produktiebedrijven langs de Waterweg, die gepaard gaat met grote vernielingen; een brand, waarbij gassen vrijkomen die scha delijk kunnen zijn voor de bevol king; een ernstige aanvaring op de Waterweg en een treinongeluk (zo als onlangs in Utrecht) op de lijn RotterdamHoek van Holland. In de Brandpunt-reportage van Wiilebrord Frequin werd vastge steld dat het gemeentebestuur met het maken van het evacuatieplan heeft blijk gegeven van een prijzens waardige „realiteitszin", maar dat evacuatie, in het geval. Vlaardingen bedreigd wordt door giftige gassen, nauwelijks mogelijk is. Op de vraag of hij Vlaardingen een gevaarlijk gebied vindt, ant woordde de burgemeester „in abso lute zin niet". Hij wees erop dat zich overal in het land dergelijke ongelukken kunnen voordoen, ook in het verkeer. „We leven nu een maal niet in de Sahara," aldus bur gemeester Heusdens. „Een reden tot extra bezorgdheid is er niet. Als verantwoordelijke overheid moet je je instellen op eventualiteiten." Vanavond zal de gemeenteraad van Vlaardingen zich moeten uit spreken over hot evacuatieplan door middel van liet beschikbaar stellen van een bedrag van 26.000 voor materieel. 'Van een onzer verslaggevers' SCHIEDAM Eenmaal per jaar en wel tijdens de traditione le feestweek in Schiedam is het mogelijk ac toren van de Grote of St.-Janskerk te beklimmen Een toegangskaartje kest vijftien cent. "Een symbolisch bedrag', zoa's de heer P. van den Boom. di recteur van de Schie. damse Gemeenschap het uitdrukt. Hij verklaart, dat men deze lage toe gangsprijs vraagt cm te voorko men. ditt er de gehele dag kinde ren in de teren blijven spelen. 'En ach. iets mr men er tcrii wel voor overhebben', zegt de lieer Van den Boom. Er blijken inderdaad vele men sen te zijn. die er iets voor over hebben cm op Sch.a.'.a.n T.ssr' te kunnen kijken. Via een smalle wenteltrap klimt men naar de omloop van de toren, die 46 meter van de begane grond ligt. Een vermoeiende bezigheid. Niet zozeer voer de jongere be zoekers. die niet mee te krijgen zijn en het huzarenstukje meer dere malen herhalen, als wel voor öe ouderen, die over het al gemeen hijgend en puffend boven komen. Maar liet panorama is prachtig. Zo ziet men de oude binnenstad en de kennis, waar plezier wordt gemaakt. Allemaal heel klein. En zoals gistermiddag zwarte rook opstijgen van fabrieken, waardoor de atmosfeer wordt verontreinigd. VLAARDINGEN Een Ameri kaan, Raymond Keldermans van het Thomas Rees Memorial Ca rillon in Springfield. Illinois, geeft vrijdagavond van 8 tot 9 uur een zomeravondconcert op het Oranje carillon van de Grote Kerk op de Markt. Hij gaat onder meer werken spelen van Schubert. Tsjaikowski, Van Beethoven, Leen 't Hart en Strauss. (Van een onzer verslaggevers) Sinds maandagavond heeft ook Vlaardingen zijn eigen „dakzitter". Die avond om 7 uur is de 18-jarige Andy Plan- tinga het dak van de jonge- rensociëteit Elckerlye aan de Oosthavenkade opgeklommen, met het plan om daar tot vol gende week maandag' te blij ven. Op een soort grote dui ventil van 1x2 meter wil hij proberen het wereldrecord dakzitten, dat inmiddels al op 150 uur staat, te verbeteren. Andy is een wat stugge jongen, die al die publiciteit niet zo nood zakelijk vindt.' maar hij vindt het wel leuk dat er nu wat publiciteit vond Elckerlye komt. Want dat is eigenlijk de bedoeling, verder doet bij het gewoon 'voor de lol'. De eerste dagen zijn hem dan ook best bevallen. Het weer heeft lekker meegewerkt, 'als het maar goed blijft'. Ook het slapen is hem niet te gengevallen. 'Ik heb de eerste nacht van half een tot negen uur best geslapen.' Na de nachtrust volgt dan 's morgens wat ochtend gymnastiek. om te voorkomen dal. hy stijve ledematen gaat krijgen daar boven op zijn kleine plat formpje. Verder kan. hij wat rondlopen en zo nu en dan een wandelingetje over de nok van het dak. Want dat mag wel natuurlijk, als hij maar niet van het dak afgaat. Is het dakzitten op zich geen weddenschap, beneden Andy wor den wel weddenschappen afgeslo ten. Houdt hij het vol of niet. De opbrengst, van deze weddenschap- pen. nu al een paar honderd gul den. zal hem waarschijnlijk wel aangebeden worden. Voor de door gestane moeilijkheden. Moeilijkheden heeft hij tot nog toe niet gehad. Het leven daar bo ven op het dak is best om door te komen. Op gezette tijden wordt hem zijn eten en drinken gebracht en verder vermaakt Andy zich met Andij plus bedclegoedop 't dak. 'Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een tweetal inbrekers heeft maandagavond rond half negen het gebouw van het Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau onder het Liesveldviaduct doorzocht. Er wordt niets vermist. De inbrekers wisten zich toegang te verschaffen door het deurslot eruit te schroeven. De bouten van het slot waren aan de buitenkant bevestigd. Men vermoedt dat de indringers niet goed op de hoogte waren met de functie van het bu reau voorlichting, waar men niet de beschikking heeft over geld, maar (gratis) informaties voor iedereen over het gemeentelijk ap paraat. 'Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de woning van de familie A. A. L, S. aan de Willem da Zwijgerlaan in Schiedam is in gebroken. Men kwam het pand binnen via een kelderraam. Vermist worden een geldkist met papieren, spaarbankboekjes met een gezamenlijk tegoed van 500 gulden en damestassen met auto papieren. lezen en rondkijken over de stad. Zo nu en dan komen vrienden en kennissen een praatje maken cn ook veel vreemden komen naar Elckerlye om Andy op het dak te zien zitten. Over publiciteit voor de jongcrensociëteit heeft hij niet te klagen, dat is al bereikt. Nu de honderdvijftig uur nog vol maken. De recreatiezaal, nu nog liet terrein voor harde werkers, straks een gezellige ontmoetingsruimte. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zaterdag 5 sep tember is het feest in het Schte- damse Bijdorp. Dan zal de daar actieve wijkvereniging het nieuwe wijkgebouw officieel in gebruik nemen. Dat het gebouw er is gekomen, is voornamelijk te danken aan de zelfwerkzaamheid van een groot deel van de wijkbewoners. Om te beginnen kon het project financieel rondkomen. Met het verzamelen van oud papier cn ander „waar devol" afval is geld bijeengebracht. Aan de opbouw van het demon tabele paviljoen, dat eens dienst heeft gedaan op het terrein van het oude gemeenteziekenhuis, hiel pen jong en oucl een handje mee- Toen een nachtelijke stormwind veel van het gepresteerde werk weer ongedaan maakte, ging nie mand bij de pakken neerzitten. In- tegendee: Opnieuw ging men aan het bouwen. Nu is men zover dat de afwerking van het interieur aan de beurt is. De recreatiezaal gaat langza merhand lijken op wat die uitein delijk worden moet: een gezellige ruimte met een open bar en een goed geoutilleerde keuken. Met zorg zijn materialen en kleuren uitgekozen voor wand- en vloerbe dekking. Dat laatste is een per soonlijk geschenk van de burge meester, dcor hem cadeau gedaan na de stormramp. De damesleden van de wijkver eniging hebben met elkaar voor de wandverlichting gezorgd. Deze dames wacht overigens nog een be hoorlijke klus: het gebouw moet. voordat de vlag kan worden gehe sen. helemaal worden schoonge maakt. Ook het terrein voor het wijkge bouw wordt onder handen geno men. Een drainage wordt hier aan gebracht. In verband met de .speel tuin die er moet komen, krijgt het terrein een veerkrachtige boven laag. Bij het gebouw komt een par keergelegenheid die wordt afgezet met een groenstrook. Een gedeelte van het paviljoen is gereserveerd voor de voetbalsport. Daarin zijn een scheidsrechters- kamer en twee kleedkamers, com pleet met wasgelegenheid, inge richt. Verder krijgt het eerste van de twee voetbalvelden een volledige opknapbeurt. Ook wordt de af rastering tussen de speeltuin en de voetbalvelden vernieuwd. Deze sportaccommodatie wordt eveneens op de 5e september in gebruik ge- (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De gemeenteraad van Maassluis heeft dins dagavond op voorstel van het college van B. en W. besloten een krediet beschikbaar te stellen van ruim 28 miljoen gulden voor de bouw van 5G3 etage- en hoogbouw woningen in de wijk Dijkpolder. De huizen zullen worden gebouwd door de firma Elementum in Maassluis. Verder besloot de raad de fracties waren daarover al eerder tot overeenstemming gekomen het aantal wethouders met ingang van de nieuwe zittingsperiode van drie op vier te brengen. In antwoord op een vraag van de KVP-er C. v.d. Lely deelde bur gemeester W. J, D. van Dijck mee dat er één nooawinkel komt in de omgeving van de burgemeesters- wijk. cmdat voor meer van der gelijke winkels onvoldoende em plooi zou zijn. Nadat de heer G. Boer <p„s.p.« aandacht had gc-vraagd voor de rommelige situatie in de Heltlrir.s- straat en de Esserstraai. sprak de PvdA-er J. Slagboom zijn voldoe ning uit over een brief van B. en W. aan Marcel van Dam van het VARA-televisieprogramma „Velen met mij" over de plaatsing van geestelijk gehandicapte kinderen in niet erkende inrichtingen. De vergadering van gisteren was de eerste sinds een jaar waarin het college van B, en W. weer voltallig was: wethouder P. van der Snoek woonde, voor het eerst sinds het ernstige ongeluk dat hem ongeveer twaalf maanden geleden overko men was, weer een raadsvergade ring bh. Burgemeester Van biick, die dit in het kort memoreerde, be dankte ook de heer H. G. van Hoe ven, die de taak van wethouder Van der Snoek vijf maanden lang heeft waargenomen. In de volgende raadsvergadering, op maandag 31 augustus, zal cïe afscheid worden genomen van de thans zittende raad. De geloofsbrieven van de 21 leden ven de nieuwe raad zijn dinsdag onder zocht en goedgekeurd, zcaac de nieuwe raad in september aan de slag kan. (Van een onzar verslagggeefsters) SCHIEDAM Bij een botsing tussen een bromfiets, een auto en een bus is de 50-jarige bromfietser J. V. uit Schiedam gewond. Hij is met ontvellingen aan been en ge zicht naar de Dr, Noletstichting ge bracht. Na behandeling kon hij naar huis. Het; ongeluk gebeurde op de krui sing Laan van Bol-Eauard van Bei- numlaan. De bromfietser stopte voor tegemoetkomend verkeer. Hij werd niet opgemerkt door de auto. Behalve de aanrijding die ont stond reed daardoor ook een bus tegen dc plotseling afremmende auto op. In een scherpe bocht op de Kerk- weg in Schiedam botsten vanmor gen een auto en een bromfietser op elkaar. Beid© voertuigen kwamen ieder aan één kant van de weg, in het water terecht. De 21-jarige bromfietser J. G. B. uit Schiedam moest met een gewonde enkel naar de Dr. Noletstichting worden ge bracht. b G. de V. uit Schiedam kwam met de schrik vrij. De auto werd op het droge getakeld. Bij een inbraak in het kantoor van de afdeling bevolking te Schiedam is een autoradio van een van de ambtenaren gestolen. De radio heeft een waarde van 400 gul-en. Men kwam het kantoor b ni-n docr een ruit in te slaan. ui'ff'Ji. n le afgesloten schrijfbureaus werden doorzocht.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1