•a JL+m* a flag §1$ s 8 m m a Reddiïigwezen moet steeds meer zeilers helpen t Stadsorganist Arie Keijzer leert 177 amateurs 'even' op Doelenorgel spelen Festival iïi Purmerend: nu reeds «s m Minister wil niet aan inhaalverbod vrachtauto's Treinverkeer rond Arnhem bijna normaal f 1 eovanieriand J ilips breidt bedrijven uit Russische ambassadeur bij Pakhoed WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 16 *ir *58* nullij (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De huis houdbeurs Femina, een oude klant van Ahoy', zal op 16 september als eerste de nieu we tentoonstellingshallen van het nieuwe Ahoy'-complex in Rotterdam-Zuid in gebruik nemen. Er is echter één pro bleem, waarvoor de heer J. C. Corpeleyn, directeur van Ahoy', gisteren tijdens een persconferentie waarschuw de: de parkeerruimte zal tij dens dfe beurs minimaal zijn. „Ik raad dan ook iedereen aan: kom met de metro of ander openbaar vervoer!" Gunstige prijs Zuiderpark, zwembad De Plompert en het Ahoy' -complex (Luchtfoto Gemeentewerken R'dam) IISIS1 De arena van het Ahoy' Sportpaleis. AMSTERDAM (ANP) „Het reddingwezen in Nederland moet de laatste jaren steeds vaker in actie komen om in moeilijkheden geraakte zeilers te helpen," vindt de heer Ch. van der Zweep (43), directeur van de 146-jarige'Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij, die eind vo rige maand haar 10.000ste schipbreukeling veilig aan de wal bracht. (ADVERTENTIE) 1. voor uw aankoop: afgeregeld, fabrieksfouten uitgesloten 2. tijdens aankoop: deskundig advies. 3. na uw aankoop: bijzondere garantie en nazorg voor t een lang. leven van Uw horloge. Twee jaar gratis verzekerd, Elk horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuwevibrograph Bij voorkeur laten wij U adviseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uw aankoop blijven wij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigen, met de meest moderne apparatuur uitgerust atelierJ r W Lijnbaan 50 - Rotterdam Tel. 010-133164/128293 (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Het wordt zometeen een zwaar weekje voor stadsorganist Arie Keijzer, wanneer hij tussen 24 en 29 augus tus op de kopaf 177 amateur-organisten, die dan het Doelen- orgel gaan bespelen, stuk voor stuk even wegwijs moet maken op dit instrument vóór de strijd om een van de drie plaatsen in de finale, die zaterdagmiddag 29 augustus om drie uur wordt gehouden. anpi Het nieuwe Ahoy'vignet (met apostrofe) is door de in Am sterdam gevestigde Associatie voor Total Design ontworpen met behulp van de Digiset com puter-zetmachine. De letters hebben het voordeel dat ze op allerlei manieren geproduceerd kunnen worden: gedrukt, ge stanst of getekend. Femina eerste Het parkeerterrein zal bij het ge reedkomen van het complex plaats bieden aan 700 auto's. Volgens een van de aanwezige architecten - het complex is ontworpen door N.V. Architectenbureau E.P. Groosman en Architectenbureau F.C. van der Stoop en M.G.C. Pinnoo - zal dit in de toekomst kunnen worden uitge breid tot 1100 a 1200. ,Pe toevloed van auto's is zo groot dat we daar nooit voldoende ruimte voor zouden kunnen scheppen". Tijdens de Fe mina is er echter slechts plaats voor circa 350 auto's. De Ahoy'-directeur zag in de toe komst ook mogelijkheden voor het houden van onder meer jeugd- sportkampioenschappen en mu ziekmanifestaties. „Het is ook niet uitgesloten dat we Jeugdland luer naar toe halen". De prijs voor de tentoonstellings ruimte is vijftig cent per vierkante meter, 'exclusief verlichting, ver warming, brandwacht, vuiloprui- ming etc. Volgens de heer Corpe leyn ligt deze prijs gunstig ten op zichte van Amsterdam (de RAI) en Utrecht (de Jaarbeurs). Tenslotte maakte hij nog een vergelijking met de twee vorige Ahoy's. Die op Dijkzigt had eon expositie-ruimte van 9.8000 ml, plus de 5.600 ml van de Energiehal. De tweede hal, aan de Hofdijk. J">ad een oppervlakte van 11.600 mi. Het nieuwe complex heeft een vloer oppervlak van 12.000 ml. Dit zal in de toekomst mogelijk worden uit gebreid tot 20.000 m2. De Femina zal over de 12.000 vierkante meter expositie-ruimte van de Maashal. Schiehal, IJssel- hal en Glazen Zaal kunnen be schikken. Deze vormen een deel van het complex, waarvan de offi ciële naam Teeds is vastgesteld en goedgekeurd door B. en W. van Rotterdam: Sport- en Tentoonstel lingscomplex Ahoy'. „Die apostrofe moet er per sé bij", aldus de heer Corpeleyn. klant van nieuwe Ahoy'-Iial DEN HAAG (ANP) Minister Bakker Verkeer en Waterstaat) ziet geen reden voor een inhaal verbod voor vrachtwagens geduren de d.e piekuren op drukke wegen. De minister heeft gisteren geantwoord op vragen van de KVP-kamerieden Comelissen, Van den Heuvel en Kolfschoten. Minister Bakker meent dat de vrachtauto's tijdens de spitsuren toch al minder aan het lokale ver keer deelnemen. Een inhaalverbod zou er daarom alleen op neerko men dat de vrachtauto's in lange files gaan rijden en daardoor het andere verkeer nog meer ophouden. De minister deelt mee dat hij aan zijn collega Den Toom heeft ge vraagd de militaire colonnes tij dens de spitsuren in de vakantie- perloden zoveel mogelijk te be perken. Maar het lijkt hem erg moeilijk de rijkspolitie aan de weggebrui kers inlichtingen te laten geven over oponthoud en wegomleggin- °ren. vooral voor afslaand verkeer. De minister welt er niets voor. de vluchtstroken, langs de autowegen vcor het afslaand verkeer open te stellen, zoals de kamerleden had den voorgesteld. i--- '.Vis* 4 S-V--V v k55 -V- V;*. s F- .S..V 'A' AAtTA:"r i' i m Het complex omvat verder het Sportpaleis en het Circulatorium. Het sportgedeelte zal in januari, als laatste, gereed komen. Vrijwel alle binnensporten zullen er dan beoefend kunnen worden. Verder komt er een vaste houten baan van 200 meter lengte voor wielrennen en een vloer van 60 bij 30 meter voor ijshockey. Deze kan in enkele uren worden ingevroren en ook weer ontdooid. Afdekking met een halfverende houten vloer maakt het mogelijk er ook allerlei zaal sporten op te beoefenen. Het Circulatorium is het "ver keersknooppunt" van het complex. Op verschillende niveaus zijn in- en uitgangen gemaakt. Een pas serelle of brug leidt vanaf het metrostation Zuidplein op een hoogte van 6.60 meter over de Zui derparkweg naar het dak van het Circulatorium. Vanhier kan men zowel het Sportpaleis als de ten toonstellingshallen bereiken. Ook op de bagane grond zijn Ingangen voor bezoekers,die per auto zijn gekomen. Het knooppunt bevat verder on der meer een groot zelfbedienings restaurant, café en bar, een con ferentiezaal, perskamer, telefoon- Centrale, receptie en de Glazen Zaal. Dat veel zeilers in moeilijkheden komen is volgens de heer Van der Zweep in hoofdzaak te wijten aan de plaatselijke onbekendheid en de onervarenheid van de zeilers. Er is een tendens dat steeds meer zeilers de plassen en meren de rug toe keren om hun stuurmanskunsten UTRECHT (ANP) Het trein verkeer rondom Arnhem is sinds vanmorgen weer redelijk normaal. De treinen uit de richting Zeve naar en Dieren kunnen sinds woensdagmorgen het station van Arnhem weer binnenrijden op lichtseinen. De wissels op deze baan kunnen alweer op afstand worden bediend. Dit is het eerste resultaat van het herstelwerk In het relaishuis van de centrale verkeersletdings- post op het Arnhemse emplacement na de rampzalige brand van maan dagnacht. Volgens de NS vielen de vertragingen over het geheel ge nomen nogal mee. op het IJsselmeer te gaan probe ren. Daarentegen gaan zij die het IJsselmeer allang kennen nu hun vertier op de Waddenzee zoeken. Nederland telt volgens een opgave van de ANWB ongeveer 80.000 ple ziervaartuigen. Dit aantal neemt ieder jaar ge staag toe. Bovendien heeft ons land ruim 100 geoutilleerde jacht havens.-Met nadruk wijst directeur Van- der Zweep op de noodzakelijk heid om noodsignalen (vuurpijlen), een deugdelijk anker en ankertros en zwemvesten aan boord te heb ben. Het verdient volgens hem aanbe veling dat nieuwelingen m de wa tersport een zeilcursus gaan volgen. Het vorig jaar werd al 73 maal hulp verleend aan in moeilijk heden garaakte pleziervaartuigen tegen 23 maal aan vissersschepen. „Onze 10.000ste geredde was weer zo'n typisch geval van oner varen zeilers," zegt de heer Van der Zweep. „Ze dachten dat ze wel even het IJsselmeer van Enkhuizen naar Stavoren konden oversteken. Maar het ontbrak hun aan vol doende kennis van zaken. Ze kwa men dan cok prompt met hun jacht in moeilijkheden. Ze hadden het enorme eelufc dat ze .strand den" op de motorreddingvlet Spaanderbank die er toevallig ln de buurt was." BRUSSEL/EINDHOVEN (ANP) De Belgische dochtermaat schappij van Philips gaat 2985 mil joen Belgische frank 'ruim 4 miljoen gulden) investeren in de Belgische Philips-bedrijven. De in vestering heeft betrekking op de uitbreiding en modernisering van zes van de zeven Belgische Philips- bedrijven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ambassa deur van de Sowjet-Unie in Neder land, de heer Larov, heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Pak hoed N.V. in Rotterdam. Hij be zocht onder andere het hoofdkan toor aan de Boompjes, het stuwa doorsetablissement aan de Waalha ven en het koel- en vrieshuis. Het bezoek werd besloten met een rond vaart door de haven. De amateurs zijn volkomen vrij in de keuze van hun spel, dat drie tot acht minuten mag duren en liefst geen. minuut langer, want anders zouden juryledenPiet Struyk, Frans Kuster, Arie Keijzer, Kees Stolwijk en Adriaan Schuur man wél wat erg lang aan het werk zijn. Tot en met donderdagochtend 27 augustus zal men elke dag van ne gen tot twaalf uur 's ochtends, van. twee tot vijf uur 's middags en van acht tot tien uur 's avonds beste den aan het toehoren van de orgel liefhebbers. De tweede ronde van acht finalisten wordt donderdaga vond gehouden en de laatste ronde van drie finalisten is, zoals gezegd, op zaterdagmiddag de 29ste. Daar zal de eerste-prijswinnaar een be drag van 500 in ontvangst mogen nemen; de tweede-prijswinnaar krijgt ƒ250 en de derde-prijswin naar mag een seizoen lang gratis alle orgelconcerten ln de Doelen bezoeken. De muzikale wedkamp is elke dag, behalve zaterdagmiddag, gra tis toegankelijk voor elke belang stellende. Deze klankrijke manifestatie vormt dan een deel van de interessants tentoonstelling „Rondom het or gel", die vanaf 5 augustus gratis toegankelijk Is en dit alles gebeurt in het kader van C70, De tentoonstelling is ingericht door de firma's Flentrop en Leef- lang, van wie de eerste een oud kabinetorgel uit de 18e eeuw, een dingen torgel en een regaalorgel demonstreert. Een aardigheid is het klavier van*het kabinetorgel, dat geheel van parelmoer is vervaar digd. Jan Keijzer, directeur van de fa. Eeeflang, construeerde een de montabel dirigentenorgeltje, dat in elke luxe-auto vervoerbaar is. Daarnaast toont de firma Leellang een model van het Inwendige van een orgel zodat de bezoeker een indruk krijgt van de indruk van de toets tot aam de beweging in het mechaniek. Na de tentoonstelling wordt dit model ingebouwd en daarna verscheept naar Amerika. Voorts is er een demonstratie van de vervaardiging van orgelpijpen en de bezoekers mogen hieraan „meeknutselen" onder de bevoegde leiding van een vakman. De orgels worden bespeeld, zodat de tentoonstelling zo levendig mo gelijk zal zijn, waartoe ook demon straties van het stemmen bijdra gen. Ook de bezoekers mogen de hand aan het klavier van enkele orgels slaan en daarnaast is er een regelmatige bespeling door leerlin gen van de orgelklas van het Rot terdams Conservatorium. Voorts zijn er op 8 en 12 augus tus rondleidingen door de Doelen, waaraan gratis concerten zijn ver bonden, beide door Arie Keijzer. Aangezien, de penningtentoonstel- ling ln de Doelen reeds 10.000 be zoekers opleverde, hebben de or ganisatoren goede hoop dat ook voor deze manifestatie het publiek de bekende weg naar de Doe len zal weten te vinden. (Van een onzer verslaggevers) PRUMEREND Prumerade 1970, et internationaal jeugdmu- ziekfestival. heeft Purmerend nu al enkele dagen in zijn greep. Door de stad marcheren muziek corpsen uit heel 'Europa en daar buiten, de uitvoeringen worden op twee plaatsen gegeven: in een machtige tent aan de rand van de ze pijlsnel groter wordende platte landsgemeente en in het sportpark Overshere. Het is vriendelijker ongetwijfeld als Kerkrade. Zoveel jeugd bijeen en zoveel ontroerende hoempa, hoempa wordt nog wel eens een vals nootje geblazen uit gebrek aan ervaring kan ook nauwelijks iets anders dan bijval oproepen. Geen tot in de griezelige perfectie aange leerde drill, geen militair vertoon op deze Purmerade, al is ook in Purmerend het festival niet hele maal vrij van beremutsen. Ruim 3000 jeugdige muzikanten uit 15 verschillende landen heeft het organiserende tamboers, pijpers en trompetterscorps Willem Eggert moeten onderbrengenJHet is alle maal gelukt uiteindelijk al zijn er, als we de bestuursleden Been en Wouda mogen geloven, toch nog de nodige moeilijkheden geweest. Het festival is zonag van start gegaan met veel vlagvertoon en nog meer muziek. Toto op vandaag is alles volgens schema verlopen en hebben slecht één onvolkomen heid omdat er naarstig naar zochten kunnen constateren: de microfooninstallatie die de jury met de uitvoerenden verbond viel gisteravond tijdelijk uit. Gisteravond waren het Deense Odense schoolorkest het blazeror- kestor Lessingschóle uit Bremerha ven het Noorse Mohlenprissxhool- 1 orkest en het Engelse Netteswell Newbarid aan de beurt. Superor ganisator Cor Been kreeg van een dankbare Duitse dirigent een bo kaal aangeboden en dat was niet overdreven: drie jaar is er gewerkt om dit festival tot stand te bren gen dat nog tot 9 augustus zal du ren. Purmerend leeft sterk meoi met deze geslaagde manifestatie ec je merkt het overal: het zijn geel boze mensen die van muziek hou den.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2