Eerste metro- trein naar station Slinge Zeventig jarige spraakleraar:Stotteren is t moeilijkst' van t s wiÊ personeel ter opleiding tot hulpsmelter Wethouder Meyboom niet weer kandidaat Overleden na val op dek SANERINGS SUBSIDIE VOOR REEKS GEMEENTEN RIJNMOND SNUFFELT AAN DE FEMINA r n HOOGOVENS IJMUIDEN Goudse politie commissaris naar Haarlem I f UITGANG Huilbuien Tekort WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 HET VRIJE VOLK ROTTERDAM Opwek kende beelden voor <!e in woners van Zuid wijk en Pendreclit: vanmorgen be reed de eerste metrotrein bet nieuwe metrotraject Züidplein-Slinge. Héél voorzichtig en voorafge gaan door een locomotief, maar tocli. Het is nu wel zo goed als zeker dat deze eerste metro-uitbreiding nog voor het eind van liet jaar voor het publiek in bedrijf gaat. Alleen onverwachte tegenslagen zouden nog roet in het eten kun nen gooien. De trein die vanmorgen voetje voor voetje de nieuwe baan werd opgeloodst moest de sporen be proeven, de constructie van de derde rail en het vrije-ruimte- profiel in het station Slinge. De (Van een onzer verslaggeefsters) 'u ROTTERDAM 'Het moei lijkste is iemand van het .-.stotteren af té helpen. Ja, dat Is' wei'hét moeilijkste! omdat het een psychische zaak is. Je moet de mensen binnenste buiten keren, je moet over wicht hebben om ze ervan te overtuigen dat ze er vanaf kunnen. Ik zeg altijd: Vroe ger, heb je, geprobeerd het heel goed te'dbenl Het is mét stotteren net als. mét iéts eenvoudigs, de trap... aflopen bijvoorbeeld. Als je dan naar Je voeten gaat kijken lig Je zo beneden." G. M. Dersjant: „Ik laat de mensen ook altijd zingen." ADVERTENTIE Bouw uw toekomst op staal l Hoogovens IJmuiden vraagt personeel ter opleiding tot hulpsmelter. De taak bestaat o.m. uit het behulpzaam zijn bij di regelmatige ijzeraftappen van een hoogoven en bij de voorbereiding daarvan. De opleiding geschiedt in de praktijk. Het werk wordt in vier-ploegendienst verricht. Belangstellenden kunnen ongeacht hun huidige werk solliciteren. Leeftijd 20 tot 40 jaar. Aanvangssalaris plus ploegendiensttoeslag bedraagt hij 23 jaar en ouder ca. 13.010,- bruto per jaar (ca. 250,- bruto per week). Voor gehuwden van 24 jaar af komen woningen beschikbaar. Gegadigden kunnen nevenstaande coupon ingevuld zenden aat: Hoogovens, Antwoordnummer 94G0Ö, IJmuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt nader contact met u opgenomen. (Telefonische inlichtingen: 02530 - 94000). Ik stel prijs op meer informatie over de opleiding tot hulpsmelter bij uw bedrijf. VU 383 Naa.' - «omaam: Adres: Geboortedatum: Woonplaats: Gehuwd/ongehuwdj I dTifc 'n: t iï V'.rifl 'li PAGINA Ui proefritten op volle snelheid zul len beginnen op 1.1 september. Op die datum gaat de derde rail on der stroom. De opening van het traject Zuidplein Slinge zal waar schijnlijk plaats hebben tegen het eind van november. Staats secretaris M. J. Keijzer is ge vraagd de openingshandeling te verrichten. Sr zijn hem drie data gesuggereerd, waaruit hij er een moet kiezen. Het metrostation Slinge wijkt af van de andere stations, omdat het is üitgevoerd inet een eiland perron en een zijperron. Die uitvoering is gekozen omdat hier straks de stadsdienst eindigt. Slechts een op de drie treinen rijdt door naar Hoogvliet. De werkzaamheden aan de tweede metrouitbreiding, liet tra ject Slinge-Hoogvliet, vorderen tussen gestaag. Men rekent er op het Hoogviietse publiek eind 1974 nog te kunnen gaan bedie nen. -X-ÏA-. vX» f i, H\ -» ■-> •- ■U»va;v-v Van nee tot ja-ma ii G. M. ROTTERDAM Vijftig jaar bij het Rotterdamse onderwijs is de lieer G. M. Dersjant in september. Een koele mededeling, die veel meer in zich bergt dan men.op het eerste gezicht denkt, In 1919 gediplomeerd onderwijzer („In Nijmegen, omdat in Rotter dam in 1914 nog geen kweekschool was") en in 192(1 benoemd tot" on derwijzer bij de gemeente Rotter- ■dam. Al in'die tijd leefde liij zich na schooltijd uit in zijn hobby: de .kunst van het spreken. In de Van Speykstraat haalde, hij alle kin deren met spraakgebreken bij el kaar en leerde ze de fouten af. Hij studeerde intussen door; hij behoorde tot de eerste groep on derwijzers, die in 1926 een .getuig schrift haalde voor het spraakon- derricht aan kil "eren.-In *28 volg de het echte dip) na voor spraak leraar. Intussen was de Vereniging voor logopedie en foniuirie opgericht, die tweejarige cursussen gaf. De heer Dersjant volgde de cursus en kreeg het diploma logopedie en foniatrie. Bij de gemeente Rotter dam was hij jarenlang hoofd van de afdeling logopedie, tot die werd ingedeeld bij het Gemeentelijk Pe dologisch'instituut. De studie is nooit voltooid: tot de dag van vandaag worden (vooral Amerikaanse) studieboeken ge kocht en gelezen. En dat tussen het schrijven van muziek-krifcieken voor het dagblad De Rotterdam mer, het vioolspelen, het luisteren naar „alle muziek, behalve moder ne" en het opzoeken en leren van oude onbekende zangmuziek door. En niet te vergeten het geven van spraaklessen aan kinderen en aan vele volwassenen. ■Wit-grijs haar, wat' lang op de oren, heel opvallend Kcht-blauwe ogen, eert jong, rosig: gezicht en eeri druk bewegende mond: zo is de nu zeventigjarige Gojardus M, Der sjant. Het is dat hij zijn diploma's laat zien, waarop zijn geboorte datum staat men zou ze hem niet.geven, die zeventig jaren. In zijn huis vol' boeken, en voor al vólgrammofoonplaten en mu ziek, geeft hij dag-in-dag-uit les sen aan ménsen met spraak- en stermnoeilijkheden. Vier ochtenden in'de week. gaat de heer Dersjant bovendien naar Rotterdamse lagere scholen, waar alle kinderen met spraakmoeilijkheden uit de om liggende scholen bij elkaar komen om van hem les te krijgen. het praten zonder mankeren. Maar als ze weer Piet Jansen zijn, gaat het fout. Daarbij komt, dat een volwassen stotteraar nog dit tegen heeft, dat hij het al jaren doet; het stotteren is een deel van zijn persoonlijkheid geworden. En dat wil je toch niet kwijt?". Nog steeds actief in gemeente dienst, .hoewel er nu een achttien logopedisten zijn, moet de heer Dersjant; wel blijven. „Er is steeds een tekort aan logopedisten. Veel meisjes gaan snel na de opleiding trouwen, en dan ben je ze kwijt. En de cursus kan niet meer opnemen dan nu het geval is." De heer Dersjant praat veel en heel makkelijk over alles wat hem interesseert en dat eigenlijk tel kens terugvalt op dat enede men selijke stem. „Vroeger zong graag, en je dacht al gauw een tweede Caruso te zijn, dus nam je zangles. Ik heb van heel goede le raren les gehad. Van .die zang kwam ik bij de spraakles: Bx-anco van Dantzig hoorde mij eens zingen, en zij vroeg of ik geen spraakleraar wilde worden. Zij is mede-oprichtster ge weest van de Rotterdamse Vereni ging voor logopedie en foniatrie. die opleidingen in het hele land organiseert. In Rotterdam wordt de cursus aan de Baan gegeven." Hobby en beroep zitten bij de heer Dex-sjant sterk verweven: hij is onderwijzer, geeft dus spraakles, maar daarnaast houdt hij van zin gen, van muziek. En volgens hem is een van de belangrijkste compo nenten van het spreken de melo die. „Ik laat de mensen ook altijd zingen, als ze de stem kwijt zijn. of wanneer ze stotteren. Het lijkt gek, maar stotteraars kunnen meestal prachtig zingen, voordragen en to neelspelen. Zodra ze op het toneel staan en Julius Caesar zijn, gaat Het geeft, soms huilbuien in hui ze Dersjant aan de Heemraadssin- gel, als een (volwassen) leerling zegt „het toch niet te kurnen." „Ja, dan moet je ze er overheen ..el pen, je moet ze het lef geven om te durven van een Nee-mannetje moet je een Ja-mannetje maken". Het lesgeven aan kinderen is het begin van alle sprekerij geweest. Nog steeds doet de heer Dersjant dat met groot piezier. In 1963 ver scheen er zelfs een boekje met S- oefeningen bij uitgeverij Woltei's. dat door hem is geschreven. „De S is de moeilijkste klank, daar wor den de meeste fouten in gemaakt. Ik ben uitgegaan van een natuur klank: „psss" zeggen we van na ture. en de combinatie p-s is het uitgangspunt in het boekje." Elk schooljaar na de herfstva kantie gaan de gemeentelijke logo pedisten de lagere scholen af om te kijken welke kinderen van de eer ste klas er geholpen moeten wor den. Waar de heer Desjant over klaagt is vooral de geringe belang stelling van de ouders. 'En ze moe ten het juist thuis leren, almaar oefenen,' vindt hij. Er zijn opvallend weinig manne lijke logopedisten: bij de gemeente Rotterdam werken er drie. tegen 15 vrouwen. 'Jongens hebben veel minder belangstelling voor het vak. wat wei jammer is. Want wanneer je je boterham ermee moet verdienen bijt je je er meest al meer in dan wanneer je zoals zoveel meisjes zeggen: 'Ach ik trouw toch al over een jaar.' Zangers, dominees, sperkers. kin deren. huisvrouwen, alles vindt vaak via de keel-, neus- en oorarts zijn weg naar logopedist Ders jant. 'Het is jammer.' zegt hij dat een arts vaak heel lang zoekt naar de oorzaak van een kapotte stem, en hij ziet niet dat het eenvoudig een functiefout is. Met oefening is het dan altijd te genezen.' (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft dit jaar voor 120 miljoen aan subsidie toegezegd aan gemeenten die bezig zijn met stadssanering- en reconstructie. De bijdragen dekken tachtig percent van de kosten van aankoop van gi'ond en huizen. Het gaat om. om 2,1 miljoen voor de sanering van de binnenstad van .Vlaardingen, 1,7 miljoen voor het plan Van Godewijckstraat in Dor drecht. 408.000 voor de sanering en 1,1 miljoen voor de reconstructie van het plan Sarisgang-Vest in Dordrecht, 1.7 miljoen voor de bin- nenstad van Maassluis, 1,6 miljoen voor het centrum van Spijkenisse, 1,6 voor het plan Centrum-Zuid in Delft, 510.000 voor het Slagveld in Zwijndrecht, 480.000. voor de kom van Herkingen (gem. Dlrksland' en 375.000 voor de Kruispoort in Schoonhoven, Rotterdam komt op de lijst niet voor. v (Van een onzer verslaggevers' SPIJKENISSE Dc hoer B. Meyboom, weihouder van Volksge zondheid en Sociale Zaken keert niet terug als zodanig. De nieuwe fractie van PvdA, PSP en PPR in Spijkenisse stelt twee kandidaten voor de wethouderszeteis: J. J- Vis ser (huidige wethouder van o.a. Financiën i en D. Teegelaar. Waai-schijnlijk neemt de lieer Meyboom dit zo hoog op, aai lui volgende week donderdag in de raad zal verklaren uit de PvdA te treden. Enige tijd geleden ontpopten de moeilijkheden zich al toen de ledenvergadering tegen het advies van de fractie in de heer Meyboom van de zesde naar de derde plaats bracht op de kandidatenlijst rooi de raad. De heer Meyboom. sinds 1945 voor de PvdA-raadslid en wethouder van 1945-03 en van 196G tot heden, heeft vooral de sympathie van 'net oudere deel van dc bevolking. Hij had tien percent voorkeursstemmen bij de laatste verkiezingen. Toen bleek dat binnen de PvdA men geen prijs meer stelde op Meyboom als wethouder, kondigde hij aan de partij tp verlaten en een eenmans fractie DS'70 te gaan vormen. Men streeft in Spijkenisse naar een afspiegelingscollege waarin be halve de twee PvdA'ers ook v onr- komen D. de Koning (p.c.g.i en iï. H. Commissaris (d'66>. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rijnmond komt op de Femina en wel met datgene waarmee hei in zijn kort bestaan de meeste eer heeft ingelegd: de luchtverontreinigingsmeting. Een snuffelpaal zal het zwavel- dioxydegehalte meten op het par keerterrein buiten en de bezoekers kunnen de mate van bezoedeling binnen aflezen op een computer. Behalve dit presenteert Rijn mond zich ook met de structuur schets voor zijn gebied die onlangs is gepubliceerd en die dit najaar in hearings in de verschillende gebie den zal worden toegelicht. (Van eeu onzer verslaggevers' ROTTERDAM De 37-jarigo matroos A. G. Blanco uit La Co- runa (Spanje) is gisteren aan boord van het Duitse motorschip Mar.e Louise Bolton, dat ongeveer twee mijl ten zuidoosten van de- Maasboei te Hock van Holland lag. van anderhalve meter hoogte op het dek gevallen. De man werd met een sdicdel- basisfractuur naar de Ursulakh- "iek te Wassenaar gebracht. Bil aankomst bleek hij te zijn overle den. Het stoffelijk overschot naar het bureau van de rivierpoli tie gebracht, (Van ren onzer verslgagevers) GOUDA De commissaris van de Goudse gemeentepolitie, de heer A. Molenaar, is met ingang van 1 september benoemd lot hoofdcom missaris van het politiekorps te Haarlem. De hoofdcommissaris van Haar lem, de lieer A.L. Bloem is met ingang van 1 augustus eervol ont slag verleend. De heer Bloem is zestig jaar oud. De lieer Molenaar heeft vier laar de leiding gehad over het Goud.-,e politiekorps. Hij werd op 21 decem ber 1919 geboren en is var, Jongs af aan met het politievak in aanra king geweest (zijn vader diende bij de gemeentepoliitie te Rotterdam.) In de crisistijd kon hij echter niets anders vinden dan 'n baantje als jongste bediende op een kan toor Via liet korps van dc koninklijke marechaussee, waarbij hi] in 1938 als dienstplichtige terecht kwam belandde hij in 1943 nis agent bij de Rotterdamse politie. Na de bevrijding ging hij over naar de recherche. Dc heer Mole naar volgde daarna in de avond uren dc HBS en werd. nadat li li in het bezit van liet diploma was ge komen tot de Inspecteursopleiding toegelaten. Tijdens zijn detachering bii de hoofdafdeling politie van 't minis- stcrie van Binnenlandse zaken, waarbij iiij in 1959 terecht kwam. behaalde hij de rang van hoofdin specteur. In 1966 werd hil benoemd tol commissaris ln Gouda. yi*- 'V; 4.3' -u.ril tl'

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1