wacht zwaar seizoen Schiedam n WÊmË ...En morgen laten wij een zwartwit- Jeurenfoto maken bij: B/MBAnT I I 1 Gebr. de Veld Niveau im 15.11.22 i Door mistbank auto in sloot Afscheid van hoofd inspecteur J. van den Ban Rijk betaalt lielft van verbindings weg Rijmnond- bcind in Vlaardingen mm Wmmm T.V. DEFECT? Eerste klasse Tweede klasse Zaterdagvoetbal Programma 1H Wie verga t jas bij Stuif in - Stuif uit door Hans van der Sloot mmk mÊÊÉm yd >1 yf VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Het is niet te hopen dat liet straks met de bouw ook zo gaat," werd gistermiddag opgemerkt door een blijkbaar nogal pessimistisch persoon die zag boe lxor tend en stotend het eerste stuk damwand in de bouwput voor het Schiedamse stadskantoor de grond in ging. Burgemeester H. Roelfsema: Daar gaat-ie (ADVERTENTIE) Wijhelpen U direct! De voorzitters van de fracties die straks deel zullen uitmaken van de nieuwe Schiedamse raad, hebben woensdagavond, bijge staan door een aantal raadsle den, weer een openbare verga dering gehouden. Van een goed zakelijk overleg was opnieuw geen sprake. Het politieke steekspel tussen enerzijds de „groep van 23" en anderzijds de confessionelen gaat door. En hoe. De laatsten laten.geen kans voorbijgaan de „tegenpartij" in de haren te vliegen. Weer is woensdagavond enorm veel tijd verspild met onderling "geharrewar. En waarom? Omdat de confessio nelen koppig blijven volhouden dat ze zijn. weggestuurd tijdens het overlegover de samenstel ling van het nieuwe' wethou derscollege. En dat terwijl ze zelf elk redelijk overleg onmo gelijk hebben gemaakt door willens en wetens te blijven vasthouden aan een eenmaal ingenomen standpunt. Als er maar vier wethouders zetels te verdelen zijn, kan je er nu eenmaal niet twee aan de socialisten, twee van de confes sionelen en één aan de WD ge ven. De confessionelen dachten de zaak te kunnen oplossen door te gaan pleiten voor een vijfde wethouder. Dat pleidooi werd gevoerd „in het belang van de gemeente Schiedam", zeiden ze. Maar toen het voorstel tot uitbreiding van het collége niet haalbaar bleek, hebben dezelf de. grote voorstanders van een vijfde man zonder meer elke mogelijkheid tot nader beraad afgekapt. Met name de PvdA vond het goed er later in alle rust nog eens over te praten. De confessionelen wilden niet. Woensdagavond weigerden ze van gedachten te wisselen over de door de „groep van 23" voorgestelde portefeuilleverde ling en de verdeling van de raadscommissies. Het niveau waarop gepraat werd over nota bene de samen stelling van de agenda, geeft te denken. PCG en KVP wekken de indruk nauwelijks nog voor re de vatbaar te zijn. Hopelijk be seffen beide partijen wel, dat met een „vergaderen" als woensdagavond het Schiedams belang allesbehalve gediend is. Terecht dat politici en buiten standers zich bezorgd gaan af vragen: Wat moet dat straks worden in de nieuwe raad? (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Een kolos saal leger amateurvoetballers staat gereed om dit week einde weer aan de slag te kunnen gaan. Het aanbreken van de nieuwe- competitie brengt behalve spanning ook de nodige zorgen met zich mee. Zorgen vooral voor de clubbestuurders, Wekenlang is er gedokterd aan de hoofd teams die de clubs moeten vertegenwoordigen. (ADVERTENTIE) M #®8S tSSB illifl ffl 'kèv - y t ééüéS i 3 i TUINLAAN 98 SCHIEDAM TELEFOON 267464 - I •.fissél a 19 m Burgemeester H. Roelfsema had de taak met liet" héien van dit stuk damwand deofficiële',.start: aan te geven vande bouw van- het nieuwe onderkomen, voor verschillende, ge meentelijke diensten. De. plechtigheid werd bijgewoond door vele wel en niet-genodigden. Wethouders, raadsleden, ambtena ren en buurtbewoners verzamelden zich rond de bouwput achter de brandweerkazerne aan de Huis de Rivièreweg, waar over twee jaar het stadskantoor met welgeteld zestien bouwlagen moet staan. Na de daad van de burgemeester kwamen de woorden. Tijdens een korte bijeenkomst in de garage van de brandweer sprak de heer Roelf sema over de zijns inziens inte ressante geschiedenis rond de huis vesting van de gemeente. Hij haalde om. gesprekken' aan die er tegen het eind van de negen tiende eeuw werden gevoerd over een vestiging van het raadhuis in het tegenwoordige stedelijk mu seum. Volgens de burgemeester is daar minstens dertig jaar lang over gepraat. Aan het eind van zijn toespraak concludeerde hij dat het een moe- dige daad van het Schiedams ge meentebestuur is geweest in deze - tijd van schaalvergroting toch - te besluiten tot de bouw van een nieuw eigen stadskantoor. Hij wenste allen die bij het project (dat ongeveer twintig miljoen gaat kosten), veel succes. Vervolgens overhandigde hij de heibaas en de hoofduitvoerder de gebruikelijke enveloppen voor de werknemers. Na een eveneens kort weerwoord van de zijde van de aannemers werd een toost uitge bracht op een voorspoedige bouw. VLAARDINGEN —Op de Zoute- veenseweg bij de 'gtens Vlaardingen- Schipluiden reden gisteravond de 22-jarige G. M. en evenoude J. v. T. in een Ings de weg gelegen sloot. De bestuurder M. zou door een mistbank het zicht ontmomen zijn. Na eerst tegen een lichtmast te zijn gebotst raakte de mannen in de sloot. Bij he tongeluk werd nie mand gewond. Evt. vooraf prijsopgave PHILIPSj St' Liduinas,raa' 78 a S Schiedam ('Telefoon 010—2G8G38 Off. riiilips dealer De zorgen zijn liet grootst in die verenigingen die vorig seizoen juist aan degradatie ontkwamen. Er zijn ook clubleiders die zeggen: „Dit seizoen moeten we kampioen wor den.? De trainers wordt dit extra op het hart gedrukt. Een mislukken van de opzet betekent immers pres tigeverlies. We moeten even teruggaan in de geschiedenis om SVDFW in de eer ste klasse van de RVB te vinden. Maar het is er toch van gekomen dat de club, die jarenlang een goe de vierde klas KNVB'er was, is teruggevallen. Natuurlijk is het doel erop ge richt de weg zo spoedig mogelijk terug te vinden. Maar om van de negen clubs de sterkste te zijn, verge veel' voetbalkunde. Zeker als men bedenkt /dat het sterke Ursus in dezelfde afdeling is gehuisvest. Verder lijken er In deze afdeling geep. opvallend sterke ploegen te zitten. In IC staan ook weer derby's te wachten. Speelde Martinit vorig seizoen samen met Wilton-Fijen- oord in dezelfde afdeling, nu (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hoofdinspecteur J. van den Ban van de Schiedam se politie gaat per 1 september dit korps verlaten. Met ingang van die datum is hem op eigen verzoek ontslag verleend. De hoofdinspecteur, 39 jaar, zal in dienst treden bij het korps rijks politie als dirigerend officier 3e klasse, toegevoegd-aan de staf van de inspecteur-generaal in Den Haag. De heer Van den Ban, die eerder functies bekléedde bij de politie in Wassenaar, Den Haag en op Cura cao, heeft zich in Schiedam voor namelijk beziggehouden met het recherchewerk. krijgt Martinit gezelschap van het sterke Demos, zodat het in deze kiasse bijzonder interessant belooft te worden. De mannen van WF zijn er zelf van overtuigd dat de strijd zich in 1 b te handhaven ook nu weer zwaar zal worden. Vorig seizoen lukte dat nog juist. Schiedamse Boys liet hét het vo rig seizoen in de slotfase lelijk af weten. Mogelijk gaan de Schiedam mers weer een poging wagen. Veel verandering zal er in het elftal, dat op de derde plaats is geëindigd, niet komen. Wel een verandering is, dat FCN '6S zich in dezelfde afdeling heeft genesteld. Het streven van deze club is weer zich in de kop van de ranglijst te handhaven. Wat de gedegradeerde clubs SFC en DRZ betreft moet worden af gewacht wat deze respectievelijk in 2 c en 2 b' zullen gaan doen. De weg terug naar de eerste klasse zal ech ter voor beide verre van gemakke lijk zijn. PPSC heeft voor het grootste ge deelte andere tegenstanders dan vorig seizoen. JAC, Zuidland en PPSC lijken in 3 a tot dé sterkste ploegen te gaan behoren. HBSS ontmoet heel wat andere, clubs. HBSS, dat zich de bijnaam kampioenendoder heeft verworven, is de schrik voor elke pretendent. Een terugblik op het vorige sei zoen doet vermoeden dat het gede gradeerde GTB nu de grote kans hebber in de derde klasse zal zijn. Voor GTB staat een aantal aan trekkelijke wedstrijden op het pro gramma. GSS, met topschutter Van Beek in zijn gelederen, zal weer een toonaangevende rol gaan spe len. De overige verenigingen zijn in 3 a wel aan elkaar gewaagd. De.in KNVB-verband uitkomen de zondagelubs hebben nog twee zondagen om zich voor te bereiden op het nieuwe seizoen. De meeste ploegen spelen nog een oefenwed strijd. Het programma voor zondag ziet er als volgt uit: ASB—Demos, Mar tinit—NRC, WP-SVDP, Germinal SVDPW, NoorderkwartierFCN '66, Schiedamse Boys—Swift B., DRZ—HWD en SFC—SCO. En voor zaterdag: Alexander—GSS, 's-Gra- venzande—PPSC, HBSS—'s-Gra- venzandse SV. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het rijk zal voor 50 pet. bijdragen in de (voor subsidie In'aanmerking komende) kosten die Vlaardingen maakt voor de aanleg van de verbindingsweg tussen de Burg. Pruissingel en de Hargalaan. Daarbij is de bouw van een brug over de Vlaardingse vaart inbegrepen. Deze rijkssubsidie is voorlopig vastgesteld op ƒ3.750.000 aan de hand van een door 'het gemeente bestuur van Vlaardingen opgegeven kostenberaming. De gemeenteraad heeft eerder voor de uitvoering van de nodige werkzaamheden het nodige aan- vangskrediet beschikbaar gesteld. Gewacht wordt nu op de toewijzing van de financieringsmiddelen door de minister van Binnenlandse Za ken. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Tambours- en trompetterscorps Rijnmond-band uit Schiedam treedt morgen op in Vlaardingen. Met leden van de Vlaardingse gymnastiekvereniging Holiandiaan wordt een mars dooi de stad gemaakt. Het gezelschap vertrekt 's mid dags om twee uur van de Oost-Ha venkade via het stadscentrum gaat het naar het Holiandiaan terrein, waar demonstraties worden gege ven. VLAARDINGEN Tijdens de vakantieweken Stuif in Stuif uit in het Weeshuis in Vlaardingen zijn een aantal jassen, vesten, jacks en portemonnaies achterge bleven. Bij het opruimen zijn ai deze zaken verzameld. Iedereen die iets bij Stuif in Stuif uit achter gelaten heeft, kan contact opne men met de secretaris van het Comité Jeugdvakantievreugd, de heer P. Boschman. Hij is dagelijks te bereiken op het stadhuis te Vlaardingen, Brandersbuurt TJet is jammer dat.het, een tijdje geleden 'onder auspi ciën van de Stichting Bouwcen trum opgestelde, rapport - over dé Brandersbuurt bijna onop gemerkt is gebleven. Teleurstellend een beetje, vooral omdat het zo'n goed rap port is geworden. Het eerste eigenlijk sinds drie jaar geleden de Brandersbuurtruzie uitge vochten werd. Het rapport is uitvoerig gedocumenteerd, ob jectief, helder en met duidelijke inspiratie geschreven. Niemand hoeft zich bij het le zen overigens af te vragen aan. welke kant de makers zich heb ben opgesteld: naast de restau rateurs 'die hoe dan ook «het buurtje willen behouden. Het is alleen hun grote verdienste dat ze aan die positie geen conclusie, vooraf hebben ontleend. Integen deel, het pleidooi voor behoud van de Brandersbuurt steunt in het Bouwcentrumrapport op deugdelijke analyses van de ar gumenten die indertijd naar vo ren werden gebracht. Voor zo wel als tegen. En dat is nu juist het verve lende. Het rapport is te laat. Veel te laat. Drie jaar geleden zou het een waardevolle bijdra ge tot de discussie zijn geweest, nu is het mosterd na de maal tijd. De Brandersbuurt bestaat praktisch niet meer. Wat er nog van over is, is niet meer dan. een handjevol huizen dat zon der enige samenhang gegroe peerd staat rond een puinveld waarop een grijnzende gele bulldozer heer en meester speelt. Vervallen, beschadigd en alvast ontdaan van ramen, deu ren en een deel van de dakbe dekking met- het'oog op de defi nitieve sloop. 'Het kon niet anders' werd in dertijd verklaard en bij gebrek aan voldoende tegenargumenten klonk dat aannemelijk. Toen. Nu bewijst het rapport het te gendeel. Het kon wel degelijk- 'anders. Bepaalde stukken zoals de hoek "Achter de. Teerstoof- Verbrande Erven en de huizen tussen de Prinsen- en. de St. Pieterssteeg hadden makkelijk .gerestaureerd kunnen worden, evenals de huizen aan het pleintje bij de Teerstoof. Het is niet gebeurd, ondanks de ver klaring van de gemeente dat men zou proberen juist die stukken zo lang mogelijk on aangetast te laten. Bij het lezen van het rapport kan men zich op het ogenblik alleen nog af vragen: waarom is de gemeente, indertijd niet op deze manier te werk gegaan en heeft ze alles laten afhangen van het weinig- je sterk gekleurd studiemate riaal dat de Vierpleinenplan- ners es. hebben verzameld? De mensen voor een dergelijke stu die had ze zeker beschikbaar' en de zaak waarom het ging was er toch waarlijk wel belangrijk genoeg voor. Een zinnetje in het Bouwcen trumrapport: „Het is dan ook opvallend te constateren dat een objectief bouwkundig advies over de Brandersbuurt (door de gemeente) niet ingewonnen werd", geeft dan ook zeer te denken. Te meer daar de Bran dersbuurt geen op zichzelf staande zaak gebleken is. De gemeente Schiedam streeft een zeer revolutionair sanerings- beleid na, voor zover van „be leid" tenminste sprake is. Het Bouwcentrumrapport doet daaraan twijfelen. Als een bouwkundig advies over de Brandersbuurt al niet werd in gewonnen, hoe heeft de gemeen te dan gehandeld bij de andere saneringsprojecten? Vroeg ze adviezen of sloopte ze wat maar gesloopt kon (en volgens haar zelf moest) worden? Het laatste naar alle waarschijnlijkheid. Dat begint nu pas-goed duide lijk te worden in al z'n omvang, j'an het oude Schiedam is bijna Mets meer over dan wat straatjes die stuk voor stuk op ferdwijnen staan en wat braak liggende lappen grond. Geen steen is er op de ander gelaten t-n het ziet- er niet naar uit dat binnenkort zal veranderen. De dichtgetimmerde huizen -aan de Grofbaan, de halve stoop aan de Herenstraat en de hele in de Brandersbuurt spreken in dat opzicht duidelijke taal. En waarom? Omdat de grond eén andere bestemming heeft gekregen, zegt het gemeentebe stuur bij elke nieuwe fase van de sanering. De huizen in de driehoek Ketel- en Vlaardinger- straat en Vellevest moesten plaatsmaken voor een huis houdschool. Jammer voor de ge zellige straat, jammer voor Beyersbergen en de Vellevest; helemaal omdat de minister na de afbraak de toestemming voor de bouw weigerde en bleek dat de huizen nog best een tijdje hadden kunnen blijven staan. Met de lap grond tussen Broersvest en de Kreupelstraat had men grootse plannen. Er zouden flats worden gebouwd en winkels als aanvulling op de bestaande winkelrij aan de Broersvest. Er is nooit meer over gesproken, evenmin trou wens als over de bestemming van het terrein aan het Spin huispad dat zo nodig moest worden ontruimd omdat de in dustrie er belangstelling voor had de over een tijdje vrij komende stukken grond aan de Lange Achterweg, de Heren straat en de Grofbaan. Alleen het stukje grond aan de Gedempte Baansloot heeft een bestemming gekregen. Het wordt een parkeerterrein waar voor dan eindelijk, na jaren, een krediet is aangevraagd. De hemel sta ons echter bij als dat een standaardbestemming gaat worden en de kans is niet gering bij een saneringsbeleid dat min der gegrondvest is op een reeël bestemmingsplan dan op motie ven als zou met de betrokken buurten toch niets meer te doen zijn. Daarvan uitgaan zou wel eens de aanleiding kunnen zijn dat over een luttel aantal jaren over Schiedam gesproken wordt als: „Schiedam, is dat niet dat grote parkeerterrein tussen Rot terdam en Vlaardingen." Dat hoeft echter niet persé, als het gemeentebestuur in plaats van onmiddellijk te slo pen eerst eens diepgaand gaat onderzoeken —nu het nog net kan of het restje oude huizen inderdaad zo waardeloos is als altijd werd beweerd. Het Bouwcentrum zegt van niet- 'Mr"1' - Kt r'V-v-

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1