ROOD-LIBERALE COALITIE IN ZEE Bestuur Greens Society heeft grootse plannen Een stukje duidelijkheid L Nieuwe raad Ylaar dingen Geen papier sjouwen meer, maar prikken Pst Wind slaat kraan uit voegen Gebr. de Veld Wethouders nu officieel gekozen Bromfietsster zwaar gewond ISL^ T.V. DEFECT? Exploitant van kern schip altijd aansprakelijk WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Wij helpen U direct t Confessionelen tot de laatste snik in het verzet gebleven Van links naar rechts de heer Bolmers, mevrouw Verweij, burgemeester Roelfsema, de gemeentesecretarisde heer Hout man en de heer Collé. (ADVERTENTIE) Evt, vooraf prijsopgave iptilMPs! St, Liduinastraat 78 a j.JPX Schiedam (Jsfcgl Telefoon 010—26 86 38 VjES' Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Mochten de confessionele partijen in de Schiedamse raad nog enige hoop hebben gevestigd op het uur van de waarheid de wethoudersverkiezing van gis teravond zij zijn bedrogen uitgekomen. Een stevige meerderheid van 23 (van de 37) raadsleden koos een college, dat voor 't eerst na de oor log zonder confessionelen (lees: katholieken) de stad zal gaan be sturen. Partij van de Arbeid, WD en CPN hebben eendrachtig front gemaakt tegen de al te zware eisen die KVP en PCG in de beraadsla gingen over de portefeuilleverde ling wisten te stellen. Die vorde ringen kwamen neer op twee van de vier wethouderszetels, en dat ging de andere partijen nou net te ver. Wanhopig konden de pogingen worden genoemd, die KVP en PCG tijdens de eerste samenkoriist van de raad in nieuwe samenstelling, deden om alsnog het getij dei- voorbesprekingen te keren .Vreemd maar niet onbegrijpelijk was. dat nu oud-wethouder anr. M. J ,M. van Kinderen (bijna 20 jaar wethouder) het felst van leer trok tegen de nieuwe coalitie. Het ging hem vooral om de wijze waarop de sa menstelling van het nieuwe college tot stand is gekomen: een wijze van handelen die de heer Van Kin deren als „welbewust besloten" wenste te kwalificeren. De heren (PvdA, WD, CPN red.) hadden helemaal geen vertrouwen in el kaar vóórdat ze de zekerheid hadden, dat de banden met de con fessionele partijen verbroken kon den worden." Deze laatste poging om twee dracht in het vers gesloten verbond der rood-liberalen te stichten ,had echter een averechtse uitwerking. Toen nu-. Van Kinderen zelfs zover ging om zijn opvolgers-collegege- noten aan een persoonlijk-politieke beschouwing te onderwerpen, was ter linkerzijde de boot helemaal aan. „De confessionelen hebben gepokerd en dat is een gevaarlijk spel." concludeerde PvdA-woord- voerder P. Boschman met instem ming van fractiegenoten en ande ren. En: „Als 't in de bedoeling van deze zijde ligt om een wig in de nieuwe samenwerking te drijven, dan moet ik de confessionelen wel teleurstellen. We gaan mét elkaar en welgemoed de nieuwe bestuurs periode in." De KVP- en PCG-woordvoerders wisten onder al deze duidelijkheid echter niet van wijken. Ze bleven tot aan het laatste moment, dat van de stemming, een afspiege lingscollege bepleiten. Dat alles in de overweging dat men niet onge straft 14 (KVP plus PCG-fracLie) gekozen raadsleden buitenspel kan zetten .buiten het college dus. En zo kwam er, na een korte schorsing, uiteindelijk de wens ter rechterzij de op tafel: In elk geval Van Kin deren en Eijkenaar terug op hun wethoudersstoeien. Maar ook deze laatste poging was geen succes beschoren. Toen het op temmen aankwam, toonden de niet-confessionelen een voor treffelijke discipline. Ze stemden met hun 23en de zittende wethou ders af en kozen mevrouw G. D. Verweij-De Graaff, drs. J. Hout man, de heer B. E. Collé en de heer C. J. M. Bolmers In het nieuwe icollege. Laatste verzuchting van burgemeester H. Roelfsema „La ten we nu weer aan de slag gaan." (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM -- Het, bestuur van Green's Society bruist van de pop-activiteiten. Na een lange en verdiende va kantie (dat betekent medita tie en contemplatie) is een soepel plan voor een aantal avonden in Tivoli en Arcade op tafel gekomen en. aange nomen. Bluesville '69 Club heeft con tracten getekend met Cuby plus Blizzards. Brainbox, After Tea. Super Sister en Golden Earring- terwijl ook de buitenlandse pop- markt. met name in Engeland naarstig wordt afgezocht. Vanaf 6 september draait disco theeksociëteit „Red House" iedere zondagavond vanaf half acht in zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven nummer 237. Op de openingsavond is Martin Green (himself) aanwe zig achter de super stereo-draaita fels. Er mag beweerd worden dat de progressieve pop deze avond niet van de lucht zal zijn. De eerste Bluesville '69 Club avond wordt zaterdag 5 september gehouden in zaal Arcade. Lange Haven 71, aanvang acht uur. Ge contracteerd: Bobby's Children, een Haagse bluesformatie, die met grote snelheid aan het stijgen is in ieders belangstelling. De bezetting bestaat uit 4 man: soiogitarist Frank van der Kloot, tevens leadzanger, wordt met Beico (Cuby B.) en Jan Akkerman (Focus) gerekend tot de beste solo gitaristen. Basgitarist is Hans Se- gers, terwijl Jan Quee achter de drums zit. Albert van Wijk doet de slaggitaar. In Duitsland heeft de groep mooie successes geboekt. In Essen bij voorbeeld in een groot optreden met o.a. Steam- hammer, Edgar Broughton, Colos seum. Keef Heartley en Deep Purple kregen de jongens uit Den (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De verkiezin- gén van de nieuwe wethouders in de eerste vergadering van de Vl&ardingse gemeenteraad dins dagavond heeft weinig nieuws op geleverd. Het college zoals dat enige tijd geleden bekend werd, is zoals verwacht uit de bus gekomen. De heren A. v. d. Veer (psp) en P. Koudstaal (cpn) tekenden be- zwaar aan tegen het college als geheel enlegden een stemverkla ring af, waarin zij bezwaren naar voren brachten die zij ook al eerder geuit hadden. De fractie van D'66 kwam met bezwaren tegen perso nen en partijen, maar ook deze waren niet nieuw. Tijdens het over leg over de zetelverdeling in het college van B. en W. waren die al ruimschoots naar voren gebracht. Het resultaat van de stemming is. dat het college buiten bur gemeester mr, J. Heusderis be staat uit mevr. L. van Duijn- Spvuijt ipvda), de heer A. G. Kloots (pvda), de heer Jac. van der Linden (kvpi en de PCG-ers M. Mooij en A. P. Weeda. De portefeuille-verdeling over deze mensen is nog niet bekend. Daar wordt vandaag de laatste hand aan gelegd. Er moet nog overleg worden gepleegd over een aantal kleine portefeuilles, maar in grote lijnen is het al rond. ROTTERDAM De 53-jarige mevrouw M, Koopman - de Wit is gisteren omstreeks 16.00 uur in de Rosestraat nabij de kruising met de Rose-Spoorstraat met haar brom fiets gevallen, doordat een voor haar rijdende vrachtauto een ijze ren plaat verloor, die zij niet meer kon ontwijken. De vrouw viel met haar hoofd tegen een geparkeerde auto en is met een scliedelbasisfractuur en een hoofdwond naar het Dijkzigt- ziekenhuis gebracht. De chauffeur van de vrachtauto heeft van het ongeval vermoedelijk rrsts gemerkt. Getuigen worden verzocht zich met de politie van het bureau Sandelingplein in ver binding te stellen, tel. 143144 tst. 5303. ROTTERDAM De 18-jarige verkoper A. Kooiman uit de Bie- zenkreek is gisteren op de Beuken laan door een tram van lijn twee aangereden. De jongen is met hoofdwonden en een zware hersen schudding naar het Zuiderzieken huis gebracht. De druiven zijn zuur. Dat wa ren ze vorige week al, maar nu smaken ze als azijn op een on dergrond je van salpeterzuur. Voor wie? Natuurlijk voor de confessionele partijen in de Schiedamse raad, die zich na 25 jaar "innige" samenwerking met de Partij van de Arbeid buitenspel zien geplaatst bij de samenstelling van het nieuwe college. De socialisten, de liberalen en de communisten om ze maar bij hun uitgangspunten te noe men gaan samen. En daar mee krijgen de 14 verzamelde KVP'ers en PCG'ers de hun vreemde taak opgedrongen in de oppositie te gaan. Ze zullen dit node doen, ge geven de woordenwisselingen die gisteravond aan de wethou- dersverkiezing voorafgingen. Vooral oud-wethouder Van Kinderen ging zich te buiten aan beschuldigingen aan het adres van de nieuwe samen werkende partijen. Met name de houding van de WD in de laatste 4 jaren van stadsbe stuur (de grondpolitiek b.v.i moest het ontgelden. Hij noch de andere sprekers uit de con fessionele hoek konden echter waarmaken, dat de nieuwe be- stuursploeg een slecht alterna tief voor die van de laatste raadsperiode is. Noch in het po litieke, noch in het persoonlijke vlak. Er zijn duidelijke afspra ken die aan het samengaan van PvdA, VVD en CPN ten grond slag liggen. Men mag dan de wenkbrau wen vragend optrekken bij het vernemen van deze constellatie (in feite toch een monsterver bond ten westen van het mid den), feit is en blijft dat de drie nu samenwerkende par tijen weten waar ze met elkaar aan toe zijn. Zoals ze wisten wat de consequenties van een samengaan met de confessione len waren. Schiedam wordt dus hoe zeer dat ook ter rechter zijde wordt betreurd in de komen de 4 jaar "links" bestuurd, Je zou kunnen zeggen dat de bur ger daarmee een van die kleine brokjes duidelijkheid wordt ge geven waarom hij nu al zo lang heet te roepen. Voor Schiedam als totaliteit lijkt 't me zonder moer nuttig dat nu eens een geheel nieuwe coalitie de toon en het tempo gaat aangeven in de verdere ontwikkeling van deze stad. Er heeft daar in de afgelopen jaren voldoende aan gemankeerd. Linksaf dus in Schiedam. Het is nog even afwachten wat dat zal worden, al zijn in de afgelo pen weken van onderhandelen de standpunten van de deelne mende partijen voldoende aan getoond. Er kan zeker wat con structiefs komen van de nieuwe partners; er kan wat worden verwacht van de aanpak waar mee de nieuwe wethouders hun portefeuilles gaan beheren. Dat geldt ook voor de .nieuwkomers, al wordt dit dan door de "oppo sitie" ten sterkste betwijfeld. In diezelfde hoek sloeg men zich gisteravond trouwens de wa pens zelf uit handen door bij herhaling en met nadruk te verklaren dat Schiedam over to'n voortreffelijk ambtenaren korps beschikt. Bolmers, Houtman en Collé Riïu d van dë r We ij de weten dat dus en ze kunnen van die wetenschap profiteren. En voor de rest: gewoon eens bekijken hoe ze 't zullen doen. Er hebben zich wel meer porte feuillehouders aangediend, die aanvankelijk het voordeel van de twijfel kregen, maar zich la ter ontpopten als geboren, ge meentebestuurders. Ik geloof daarom niet mee met de KVP'er Van Kinderen, die gisteravond reeds wist te Voorspellen, dat bij de eerstko mende, niet-sluitende begro ting de nieuwe coalitie uit el kaar zal spatten. Natuurlijk werd die uitspraak ingegeven door de hoop, dat er gedurende de komende rit van 4 jaar zich nog eens een gelegenheid voor doet om wederom confessione len op de wethoüdersstoelen te krijgen. Maar in de kringen van Partij van de Arbeid, WD en CPN mag men zich best eens gaan realiseren, dat tussentijds weglopende leden van het col lege cle eerstkomende periode onbestaanbaar zijn. Want zoiets zou van het stukje duidelijk heid dat nu in politiek Schie dam is geschapen, bitter weinig meer overlaten. Bestuursver- antwoordelijkheid is in de ko mende vier jaar in Schiedam voor meer dan één uitleg vat baar. Haag een staande ovatie van 20.000 man publiek. Onder een toegift was dus niet uit te komen. Bericht: volgende maand verschijnt van Bobby's Children de eerste single in de platenwinkels. De toegansprijs voor de eerste avond (Bluesville 69 Club) is be neden alle peil: 2 gulden. Dit omdat jammer genoeg het lidmaat schap van het nieuwe seizoen (is twéé gulden) ook moet worden bij gepast. He lidmaatschap is van zelfsprekend geldig voor een heel seizoen en geeft toegang voor Bluesville '69 Club en „Red House". Degenen, die eerder lid willen worden, kunnen de telefoon pakken en nummer 268750 bellen of zelf langs komen. Adres: Boerhaave- laan 12b. Schiedam. Ook als je zomaar-om wat inlichtingen verle gen zit, kun je op de Boerhaave- laan terecht. DEN HAAG (ANP) De exploi tant van een kernschip is aanspra kelijk voor alle schade veroorzaakt door een kernongeval op het schip. Zijn aansprakelijkheid bedraagt maximaal 360 miljoen, een be drag dat de exploitant als dekking moet aanhouden. De aansprakelijk heid betreffende nucleaire sche pen wordt geregeld in het; verdrag van Brussel van 25 mei 1962, waar van het voorstel tot goedkeuring bij de Tweede Kamer Is ingediend. mm. ("Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Het Vlaar- dingse PSP-raadslid A. v.d. Veer kan zijn maandenlang gevoerde strijd tegen het „gebruik van men sen als lastdieren" in de sociale werkplaats opgeven. Niet dat hij verloren heeft, integendeel. De papierophaaldienst van deze werkplaats, waai- volgens de heer Van der Veer veel te zwaar werk moesten verrichten, is opgeheven. Voor de vier mensen bij deze dienst is ander werk gevonden. Overeenkomstig hun eigen wens blijven ze werkzaam in de buiten dienst. In overleg met de plantsoe nendienst van de gemeente is be sloten het viertal in te schakelen bjj het schoonhouden van de groen plaatsen. Gisteren zijn twee van de vier met hun nieuwe werk begonnen. Voorzien van een kar met vuilnis bakken en een papierprikker zorgen zij, ieder in de eigen wijk, voor een geregeld schoonmaken van plant soenen, tuinen en speelplaatsen en in de toekomst waarschynlijk ook van bushalte-plaatsen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Twaalf nieuwe raadsleden zijn er onder de vijfendertig die dinsdagavond door burgemeester mr. J. Heusdens ge ïnstalleerd werden tot gemeente raadslid van Vlaardingen. Twaalf nieuwe raadsleden en twee nieuwe raadsfracties te weten D'66 <3 ze tels) en DS'70 (Izeteli. Mr. Heusdens drukte de nieuwe raadsleden op het hart dat het er niet alleen om gaat voor de burge rij belangrijke besluiten te nemen, maar vooral ook om die te realise ren. Hij achtte zijn woorden een onderstreping van het ambt. dat de mensen vrijwillig op zich genomen en nu in waardigheid aanvaard hebben. „U bent verantwoordelijk voor een krachtig en doeltreffend bestuur." In de verkiezingsprogramma's had de burgemeester veel wensen tot vernieuwing ontdekt, „ik hoop dat u erin zult slagen een tastbare vorm te geven aan de drang naar nieuwe ideeën en die te realiseren," i De raad moet geen eenheidsworst j in denken en doen worden, omdat dat in strijd is met het wezen van de democratie, zoals een groot deel van de bevolking nastreeft, aldus mr. Heusdens. „Maar als wij een drachtig optreden worden de zaken eerder gerealiseerd dan bij een op treden in een verdeeld huis." ROTTERDAM. Uit de Waal haven is gisteren het stoffelijk overschot opgedregd van de 26-ja- rige bootsman A. Kakos uit Grie kenland. opvarende van het Liberi aanse schip s.s. Atlantic Cham pion. De man was in de nacht van maandag op dinsdag naar z'n schip gaan zwemmen en daarbij ver dronken. Pjilf1?-.a- '-'i Een Vlaardingse kraandrijver staat nog steeds wat ongelovig bij zijn kraan te kijken. De wind sloeg de machine uit zijn voegen en tegen de grond bij een bouwwerk langs de WcrJ- landseweg in Maassluis.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1