INSLUIPER GEGREPEN „Op het stadhuis laat ik me zo min mogelijk meer zien wwmwm ïïmi 15.11 Gebr. de Veld Hijg ONGEWENST BEZOEK BIJ BROEKEN SPECIALIST Wethouder Van Kinderen neemt afscheid T.V. DEFECT Treurwilg zal worden geknot VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 SCHIEDAM Tn de slijtageslag die dit jaar in Schiedam aan het functioneren van de nieuwe gemeenteraad vooraf gaat, hehhen de fractievoorzitters en hun assistenten zich voor de zoveelste maal aan de tafel van overleg geschaard) Gisteravond ging het om de samenstelling van de raadscom missies, zonder welke geen gemeente laat staan het be stuur ervan zijn werk goed kan doen. Waler ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Wij helpen U direct SCHIEDAM „Ik heb niet zoveel zin in een inter view. Die heb ik de lat 'ste tijd al genoeg gehad." zegt de beer J. C. Bronneman. als we hem telefonisch trach ten te strikken voor 'n praat je. En na enig aandringen: „Non vooruit dan maar." Als we dan wat behoed zaam tegenover hem zitten, blijkt hij in geen geval de wat stuurse man die we 's middags aan de lijn hadden. Hij praat vrijuit en gemakkelijk over zijn leven en zijn werk als sportambtenaar van de ge meente Schiedam; een func tie die hij vanwege het na derende pensioen op 11 sep tember gaat neerleggen. „Het is allemaal gekomen toen oud-wethouder Van Bochove mij als man van personeelszaken in '59 vroeg om sportambtenaar te wor den. Ik deed de afdeling sport al vanaf '52 maar dan alleen als ne venfunctie. Hy gaf me drie dagen de tijd om er over na te denken. En toen zei ik dat ik er nog geen drie minuten voor nodig had .Want la ten we eerlijk zijn: het is toch ge weldig om van je hobby je beroep te maken. Ik heb jammergenoeg later zelf weinig tijd gehad om aan sport te doen. Ik was tot diep in de Wat gaat hij doen als hij eenmaal gepensioneerd is? Toch weer terug naar het stadhuis? „Neen, helemaal niet. Misschien dat ik als se cretaris van de stichting Openluchtbaden af en toe mijn neus nog eens laat zien. Maar in ieder geval zo min mogelijk. Dat vind ik niet juist voor mijn opvolger. Hij moet zelf zijn beleid kunnen bepalen. Want ik kan ten slotte ook dingen verkeerd hebben gedaan." mm 4 mm 'ftMA-c!) nV TASzrr- Wm, - ff tfpistisi Veel geven en weinig nemen bij samenstelling nieuwe raadscommissies (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Via het wegdruk ken van een houten vitrine aan de Lange Achterweg hebben onbeken den zich toegang verschaft in het pand van de Broekenspecialist. Er wordt een hoeveelheid kleding ver mist ter waarde van 1200 gulden Uit de twee kassa's is voor honderd gulden aan wisselgeld verdwenen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Sehiedamse wethouder voor de woningdienst en de technische bedrijven. mr, M.J.M. van Kinderen. neemt woensdag 9 september officieel af scheid. Tijdens een receptie van half vijf tot zes uur m de aula van het Stedelijk Museum kunnen alle be langstellenden afscheid komen ne men van de oud-wethouder. i Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een 16-jange las ser uit Schiedam, die Inbraken heeft gepleegd aan o.a. de Rotter- damsedijk en de Zwammerdamsin- gel. met als buit een verrekijker, een portableradio, een naaimachi ne en een microscoop, afkomstig uit de spreekkamer van een dokter, is ingesloten aan het politiebureau. Hij blijkt zich in Vlaardingen te vens aan enige strafbare feiten schuldig te hebben gemaakt. men van confessionele zijde met een flinke portie eisen ter tafei. Na het échec van de wethoudersverkie zing vorige week, moest er immers compensatie worden gevonden in de vertegenwoordigingen in niet min der dan 36 commissies. Er kwam in dit spel van loven en bieden niet bijzonder veel te genstand van de fracties die zich in het nieuwe Sehiedamse college hebben verenigd. De heer A. Ver- linde (p.v.d.a.-p.p.r.), die tijdens deze bijeenkomst ais voorzitter op trad, benadrukte in zijn woord van welkom het belang van een zo vlot als mogelijk lopende procedure bij het vaststellen van de raadscom missies. En het moet gezegd, de aanwezigen hielden zich daar voor treffelijk aan. Eén dwarsligger was er uiteraard nog wel: dat was de heer L. H. Knipscheer, die in z'n eentje de Staatkundig Gerefor meerde Partij in de raad van Schiedam vertegenwoordigt. Niet bogend op enige politieke ervaring claimde de SGP'er een fors aantal comrmssieplaatsen. Een gretigheid die een eenmansfractiekenner als wethouder B. E. Colié tot enkele waarschuwende woorden aan het adres van de heer Knipscheer ver leidde. Maar het duurde nog tame lijk lang voordat deze de draag wijdte van zyn eisen volledig door zag. Inmiddels hadden toen de heren mr. M. J, M. van Kinderen' Ocv.p.) en M. Eijkenaaf (p.c.g.) voldoende water in de commissionele wijn ge daan. om ook Party van de Arbeid en WD tot een soepel overleg te bewegen. De sfeer van weten te ge ven en te nemen kwam in de twee de instantie reeds'" tot uitdrukking m het overleg over de commissies gemeentewerken, grondbedrijf en stadsontwikkeling, waarvoor zich aanvankelijk resp, 2, 1 en 1, leden te veel aandienden. Ook maat- schappeUjk werk (twee kandidaten te veel) en bijstand behoorden tot de veelgevraagde nummers van *'di£ commissie-overleg der senioren. Maar de heer Van Kinderen bleek bereid om iii de sociaal maatschappelijke sector drie plaat sen te laten vallen en de WD wilde het wel met een zeteltje .jvo- 'ningdienst minder stellën. iDaf'al- les dan op basis'van'een akkoord dat op instigatie van de heer Eijkenaar tot stand kwam. Voor al le commissies zullen de fracties een plaatsvervanger mogen aanwij zen, zodat in alle gevallen de nu merieke verhoudingen gehandhaafd blijven. Een consequentie van deze beslissing is, dat de raad maandag eerst nog even het reglement van orde zal moeten wijzigen, want, dat voorziet niet in zo'n plaatsvervan ger. Toen na twee uur loven en bieden zelfs de heer Knipscheer tot het vallen van een commissieplaats bereid bleek, leek er geen vuiltje meer aan de lucht om de commis sies er maandag met vlag en wim pel door te halen. Evt: vooraf prijsopgave PimiPs] Liduinastraal "Sa y Schiedam fesgjj Telefoon 010—26 86 38 U-iF Off. Philips draler (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Van een al meer dan 50 jaar oude treurwilg in het plantsoen Stadhouderslaan hoek Westerkade zullen maandag de takken geheel of gedeeltelijk wor den verwijderd. De afgezaagde tak ken zullen het aanzien van de oude boom niet ten goede komen. Daar om wordt in het komende plantsei zoen vlakbij in het plantsoen een •jonge treurwil aangeplant, die binnen enkele jaren de oude boom zal kunnen vervangen. De maatregelen zijn door de ge meentelijke plantsoenendienst ge nomen omdat onlangs een zeer zware tak van de oude treurwilg plotseling afbrak. Er bestaat ge vaar dat nog meer van zulke tak ken van de boom zullen breken. SCHIEDAM Tijdens het step pen is de 10-jarige Johannes Ge loof komen te vallen en .gewond geraakt door een -.loszittend spat bord. Met diepe vleeswonden aan een knie is hij-door de GG en GD overgebracht naar de Dr., Nolet stichting. Na behandeling kon- hij weer vertrekken. nacht aan het werk, omdat de be stuurders van de verenigingen al leen in de avonduren aan de slag konden". Mevrouw Branneman kijkt nogal bedenkelijk als haar man over die tijd aan liet filosoferen slaat: „Het was niet ongewoon dat hy om twee uur 's nachts thuiskwam en dat was echt niet altijd even leuk. Uitein delijk heb je de kinderen ook nog. Maar ja. dan dacht ik maai' dat er nóg een heleboel vrouwen waren, wier man tot 's avonds laat op pad moest .En dan had ik er toch weer vrede mee". De ambtelyke carrière van de heer Bronneman heeft ondanks en wellicht juist door het harde wer ken veie mooie hoogtepunten ge kend. De oprichting van de SBLO. de Sehiedamse Bond voor Lichame lijke Oefening, is er een van, maar waar zijn hart het meest naar uitgaat is de totstandkoming van het bad Groenoord .Hy zegt daar over: „Vooral administratief heeft dat vele voeten m aarde géhad; dan dank ik bijvoorbeeld aanzie wyze van exploitatie na heen en weer gepraat is gekozen voor de stichtingsvorm die heel moeilijk heeft gelegen. Maar het trotst ben ik toch wel op het feit dat ik, in samenwerking met ande ren natuurlijk, voor het personeel van Groenoord bij het GAK een wachtgeld en werkloosheidsverze kering heb weten te bewerkstelli gen, Dat heeft me veel moeite ge kost". Terug tot zyn eigenlijke werk. „Mijn entree bij de clubs en vere nigingen is altijd goed geweest. Dat komt", zegt de heer Bronneman, „omdat ik zelf vroeger gevoetbald heb. Bij Hennes en by SW. Bij SVV heb ik in 1929 toen ze één jaar in de eerste klas gevoetbald hebben veel mensen denken dat SW pas na de oorlog voor het eerst in de eerste klas terecht is gekomen nog een stuk of 26 doelpunten gemaakt, waarvan 18 met de kop" Dan blykt tevensdat de heer Bronneman nog een beetje boos is op een verslaggever, die enkele fei ten uit zijn voetballoopbaan onjuist heeft vermeld. „Ja. het kan toch dat de mensen zeggen: die Bron neman zegt maar wat, want het toch zus of zo. En dat wil ik ver mijden". Hebben de clubs nooit misbruik gemaakt van het feit dat ze hem zo goed kenden? „Nou ja. wel eens geprobeerd natuurlijk, maar als ambtenaar moet je altijd strikt eerlyk zijn. Want je springt om met gemeenschapsgeld. En dat moet goed gebruikt worden, waar of niet". De vruchten van het werk van de heer Bronneman zijn voor de ge meente Schiedam en haar bewo ners zeker niet zuur geweest. Vanaf zyn officieuze start ais sportamb- tenaaar in 1952 tot ,nu, kan hij („in samenwerking niet anderen, hoor!) bogen op een respectabele staat van dienst. In die periode nam het aantal sportvelden van 22 toe tot 44. kwam het zomerbad Groenoord tot stand .vermeerderde het aantal tennisbanen met 8 tot een totaal van 26 en werd Schiedam ook nog een eigen sporthal rijker. „In hoe verre dat verband hield met het feit dat de voorzitter van de Sport raad. mr. Van Bochove, ook wet houder van financiën was. laat ik in het midden", merkt de 64-jange sportambtenaar lachend op. Over de toekomst van sport an recreatie in Nederland houdt de heer Bronneman er een visie op na die best wel eens dicht by de waarheid kan liggen. „Ik verwacht dat de kleine clubs zullen verdwij nen. Daarvoor in de plaats krijg je alleen maar grote clubs, een soort mammoet-verenigingen, waar de hele familie, ma.n, vrouw en de kinderen in hun vrije tyd naar toe kunnen gaan .De een gaat dan tennissen, de ander voetballen en wie geen zin heeft om actief te zijn, gaat gewoon in het clubhuis een biertje dri.nken.En de sport hoeft dan heus niet in competitieverband beoefend te worden." zier voor eer goed deel (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Veel plezier heb ben en tegelijkertijd een goed doel steunen. Dat kan, vanavond nog en morgen, bij een bezoek aan „De Ark" aan de Zwaluwlaan in het Sehiedamse Kethel. Daar wordt door de activiteiten commissie en het damescomité van de gereformeerde Kerk Kethel een grote fancy fair gehouden.' De .op brengst daaraan wordt opzij" gelegd voor de bouw van een kerkelijk centrum in Kethel. Volgens de fancy fair-organisa- toren is de bouw van dit centrum bittere noodzaak, omdat' in de wijk Kethei-Groenoord grote behoefte is aan een ontmoetingscentrum. ..De Ark" is er dus wel, maar deze-accommodatie is bij lange na niet Voldoende- voor allerlei vere nigingswerk. v'y z'/'/i s f tedhi-.tfit M'i 'Tl A -iJófoÊ Het kerkelijk centrum wordt be slist geen kathedraal, maar „een .sober gebouw voor alle dag". Voor het nieuwe kerkcentrum js echter 8 ton nodig. Er is een bouw fonds gesticht, waar momenteel 170.000 gulden ra zit. Met de fancy fair hoopt men 5 a 6000 gulden binnen te krijgen. „Maar dat is wel erg hoog gemikt", vindt ds, K. Schunng, één'van de mensen, die nauw betrokken is bij de kerk- bouwplannen. Volgens de dominee zijn er al heel wat ac.ties gevoerd ten gunste van het nieuwe centrum. „De kerk wordt op een heel bijzondere wijze bij elkaar gebedeld", aldus ds. Schuring. „Maar dat is toch wel leuk", meent hij. Zelf wil hij het liefst zo snel mogelijk met de bouw beginnen. Maar de zaak is nog niet rond. Men zit nog in de sfeer van de vertrou welijke besprekingen. ..We zetten alles op haren en - snaren er voor te zorgen dat voor één maart 1971 de eerste paal de grond ingaat", aldus de dominee. Gebeurt dat niet, dan loopt men, in verband met de wet subsidie kerkbouw, het risico dat men zo'n 20 tot 25 procent rijkssubsidie in de „vuile" bouwkosten misloopt. Rond is ook nog met waar precies in Kethel het centrum moet ko men. „We hopen wel dat we grond kunnen kopen", vertelde ds. Schu ring. Maar m afwachting van de af loop van allerlei besprekingen gaai men rustig door met allerlei acties Voor 27. 28 en 29 oktober staat de siso-bazar in de Magnalia Deikerk alvast op het programma. Maar om op de fancy Pair terug te komen die is gisteravond offi cieel geopend en za! morgenavond om 11 uur worden afgesloten. Van avond kan men er van 7half 11 terecht, morgenmiddag van 2—5 e: morgenavond van 711 uur. Er is van alles te belevenei staat een rad van avontuur, er zij:' visstands, krachtpatsers kunnen bi het spijkerblok tonen wat zr waard zijn, er is een grabbeltoi een vrolijke keuken, en verder eer verf-centrifuge en een schiettent. Moe van alle geslenter kan mei- bijkomen in het speciale Ark-res taurant. Tenslotte zal er tijdens d." fancy-fair een doorlopende film voorstelling worden gegeven in de Harg. KbN'Ny'- vflss- f 5-ïvXy:;

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 3