ft Mensen vaak te laat met hun problemen SCHIEDAM VANDAA G Hans Paalman Werk naar Pieter Schoen in Zaandam Gebr. de Veld Beschadigde tanker op sleeptouw T.V. DEFECT? Kwart eeuw Schiedams Vrouwenkoor Excelsior '20 opent nieuwe kleed! ivamers Op bromfiets frontaal aangereden Directeur GA. A. Smits van Sociale Dienst: m Schiedammers! spaarden goed Laatste zomer avond eon eert in Maassluis Vredesgroep Espera n t o-a gen do "^5 De poorten staan nu nog open, maar Veveo Schiedam gaat ze sluiten voor de produktie. Alleen de verkoopafdeling blijft. Wij helpen U direct Ben boek met dit merk is een waardevol werk (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drs. G. A. A. Smits, directeur van de Gemeen telijke Sociale Dienst in Schiedam, hoopt binnenkort de spe ciale problematiek van het maatschappelijk werk in de nieuw bouwwijken nader toe,te lichten. Dit naar aanleiding van een experiment in de wijk Groenoord-Kethel dat morgenmiddag in de Dr. Van der Kuykkleuterschool van start gaat. Directeur G. A. A. Smits Door HANS VAN DER SLOOT ft c.«l vV'OiSNSDAG 10 SEPTEMBER 1970 c'AGi.. stopt met in Schiedam (ADVERTENTIE) Evt. vooraf prijsopgave philips] l»i du in ast raat 78 a @1 Schiedam r| Telefoon OIO—Z6S6$S Off. JPhlIipü dealer (Van een onzer verslaggevers.) SCHIEDAM Het is alweer een kwart eeuw geleden dat het Schie dams Vrouwenkoor werd opgericht. In de grote zaal van gebouw "Ire ne", aan de Nieuwe Haven 155 in Schiedam, wordt zaterdag 26 sep tember een receptie gehouden tan dit jubileum te vieren. Van half vier tot vijf uur kan iedereen daar terecht om de jubilerende dames te feliciteren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 220.000 ton metende Liberiaanse tanker Aqua rius wordt op het ogenblik door de zeesleepboot Thames van L, Smit Co's Internationale Sleepdienst, de Duitse sleepboot Albatros en de Deense sleper Svitzer naar de Golf van Oman bij de Arabische kust gesleept. De tanker werd op 10 september 'zwaar beschadigd bij een aanva ring met het Russische vrachtschip Svetgolorsk. Het schip liep aan bakboord een gat van dertig meter en het achterschip kwam gedeelte lijk onder water te staan. De Aquarius wordt vrijdag of za terdag in de Golf van Oman ver wacht. De lading 216.000 ton olie zal dan in een andere tanker worden overgepompt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schledamse iak-, verf- en vemisfabrieken NV Veveo gaat hun produktie onder brengen bij de verffabrieken van Pieter Schoen en Zn. NV in Zaan dam. Alleen de verkoopafdeling wordt aan de Willemskade gehand haafd. Een aantal personeelsleden kan daarom in Schiedam blijven werken. Aan anderen is een werk kring in Zaandam aangeboden. Met de vakbonden wordt overlegd over een afvloeiingsregeling voor hen die het bedrijf zullen moeten gaan veriaten. Via de ondernemingsraad en en kele publicatie-borden in het be drijf zijn alle 130 werknemers van Veveo ingelicht over de te nemen maatregelen. Onder de werknemers die een baan in Zaandam aangebo den hebben gekregen, is fabrieks- kantoor- en laboratoriumpersoneel. Over het aantal mensen dat zal moeten afvloeien is nu nog niets bekend, evenmin over een datum waarop de maatregel, om de pro duktie te verplaatsen, in zal gaan. Vooruitkijkend naar een aanzien lijke kostenstijging in de toekomst en de snelle ontwikkeling op che- misch-techniseh gebied, bleek het voor Veveo Schiedam niet mogelijk op eigen kracht verder te blijven draaien. Ook al niet omdat het be drijf over ruimere hoeveelheden kwaliteitsprodukten moet kunnen beschikken om de markt doelmatig te kunnen bewerken. Om hest fabriekscomplex te mo derniseren en de produktie te ver groten, zouden zulke hoge investe ringen gedaan moeten worden, dat het onverantwoord zou zijn. Daar bij ziet Veveo Schiedam moeilijk heden bij de personeelsvoorziening in dit gebied. In Schiedam blijft alleen de verkooporganisatie gehandhaafd, die eventueel nog uitgebreid kan worden. Van hieruit zouden de af leveringen moeten worden ver zorgd, zo is het plan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nieuwe kleed kamers van RKSV Excelsior '20 in clubhuis „de Toekomst" op sport park Thurlede in Schiedam worden zaterdagmorgen 19 september in gebruik genomen. Dat zal gaan ge beuren in he bijzijn van de ouders van de jonge voetballertjes van Excelsior '20. Om elf uur zal de voorzitter na zijn openingswoorden een bel lui den, waarna de ouders de hoe sportaccommodatie van de Schle damse voetbalvereniging kunnen bekijken. Het bestuur van de voet balvereniging hoopt hiermee het contact tussen ouders en vereni- gingsleiders te verstevigen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de Burg. Honnelage-Gretelaan is de 17-jari- ge J. G„ toen ze op haar bromfiets linksaf wilde, door een uit de tegenovergestelde richting 'komende personenauto, bestuurd door de 23- jarige kantoorbediende R. P. van D. frontaal aangereden. De bromfiets werd bijna geheel vernield. Van de auto was de voorruit vernield, ter wijl de motorkap enkele deuken opliep. Het meisje is door de GG en GD naar het Gemeentezieken huis vervoerd, waar ze na behan deld te zijn weer mocht vertrekken. nen, een witte plek voor het maat- schapplijk werk. De wijk kende geen eigen bureau. Verschillende vrouwencomitè's die de nieuwe wijk bezochten, achtten het wenselijk dat het maatschappelijk werk zich in de wijk ging presenteren. Vooral in kerkelijke kringen vond men het "Dit project is te zien als een eerste stap "op weg naar een moge lijke samenwerking van de vijf in stellingen die op het terrein van het maatschapplijk werk werken: de Gereformeerde Vereniging, de Hervormde Stichting, Humanitas. de R.K.-bureaus en het Sociaal Advies Bureau. Dit werk is ver zuild. hoewel het maatschappelijk werk een eigen werkmethodiek heeft die met de verzuiling niel veel heeft uit te staan." "Samenwerking doet zich ook op de andere gebieden voor. zoals bij voorbeeld de Kruisraad. hel over koepelend orgaan van de Kruisve renigingen. Het is goed denkbaar dat de" verenigingen op het gebied van het maatschappelijk werk ook in Schiedam zelf tot een groter, samenwerkend orgaan zullen, ko men. Dit bevordert- de doelmatig heid en de presentatie aan het publiek. Bovendien is de eenwor ding een gevolg van de nieuwe maatschappelijk werkers die tij dens hun 4-jarige opleiding op de Sociale Academie hebben geleerd in een team-verband te werken." "De nieuwbouwwijk kent een problemat-'ek die verschilt van die van de oudere stadskernen. Tot op heden vormde Groenoord-Kethel, waar ongeveer 17.000 mensen wo- noodzakelijk dat de problemen die zich hier voordeden door deskundi gen werden behandeld De samen werking tussen de diverse vereni gingen kwam begin 1969 tot stand. Men besloot tot een gezamenlijke planning en presentatie te komen. Na lange tijd zoeken naar een ge schikt onderkomen, vond men de Dr. Van der Kuykkleuterschool". -De vier verenigingen hebbeu een bovenbouw op provinciaal niveau. Van daaruit is een begeleidings commissie gevormd. Eén functiona ris begeleidt de werkers in riet pro ject. een ander staat het bestuur bij. De vier verenigingen, aange vuld met het Sociaal Adviesbureau van de Gemeentelijke Sociale Dienst, leveren om toerbeurt een maatschappelijk werker om het bureau t.e bemannen". Het bureau aan het Bachpiein 583 zal elke woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur geopend zijn. "Het is helaas nog steeds zo. dat .men vaak t.e laat. naar het maat schappelijk werk toegaat", besluit drs. "Smits. „Misschien wel omdat men deze instelling nog te veel als een soort liefdadigheid ziet en niet, als een instelling die met haar eigen methodiek mensen helpt die met relatie-problemen, gezinspro blemen enzovoorts ie kampen hebben". SCHIEDAM Merkredan. la 16an de septembro klubvespero. NI konversa os ce kado H. Letsch sr Lekstraat 100 b. Propagandu JUan karan lingvon. tïéfk- t s je. .ÏMh' T Tit alles kun je opmaken dat Hans Paalman tot de in crowd behoort. Je merkt het da delijk aan zijn manier van spreken over kunst en kunste naars. zijn huis en de dingen die er over hem worden gezegd. In Rotterdamse kunstenaars kringen wordt Paalman door gaans afgeschilderd als de ide ale museumdirecteur. „Kijk," zei eens iemand in de sociëteit, "je kan bij hem komen, je kan koffie krijgen, je kan met hem praten en na afloop een borrel met hem drinken, toffe jongens, maar hij laat zich niet belaze ren. Als tie 't hit vindt dan neemt ie 't niet." Een echte kenner dus, maar dan van een ander type"dan het gebruikelijke; de dure heer die zich nerveus in een gesneden pak te midden van het schilde rend, hakkend en plakkend ga jes begeeft, van tijd tot tijd een diepzinnigheid of een pils ten beste gevend en die op exposi ties parmantig rondstapt, nu en dan een wijle vertoevend bij een kunstwerk, de ogen half geloken ter onderstreping van de autori teit. Nee, niemand zal Paalman er ooit op kunnen betrappen dat hij bij een schilderij een stapje terug doet om het" vervolgens, van detail tot detail door het vlezige kokertje van de rechter vuist te beloeren. Niemand. Hans Paalman heeft een heel andere opvatting van kunst. Kunst is voor hem een vorm van ervaren. Een simpel onder gaan van mooie (of niet) dingen ais het beleg op de geestelijke boterham. Voor wie er trek in heeft is het volop verkrijgbaar. Wie het niet lust kan ook de televisie aanzetten. De conse quentie daarvan is een muse umbeleid dat landelijk aan dacht trekt doordat het het mu seum zuiver functioneel in de samenleving wil laten zijn. Of dat lukt is een tweede. Hans Paalman gelooft van wel. Hij is althans vol goede moed. "Er is een duidelijke groei in de publieke belangstelling. Neem maar die tentoonstelling '40-'45, Daar kwamen toch zo'n vijf tienduizend mensen kijken. Of die expositie van net werk van zondagsschilciers. Nu kan je zeggen: Ja. natuurlijk, dat komt omdat dat typisch Schiedamse exposities waren, maar de be langstelling voor andere dingen vertoont precies dezelfde stij ging, zij 't minder explosief. Die space-ditnensions bijvoorbeeld, die toestand die we tegelijk met '40-'45 in de bovenzaal hebben gehad, heeft van alle steden in Schiedam de meeste aandacht getrokken. Volgens een rapport aan CRM is er bij ons het actiefst gebruik van gemaakt. 'Overigens,' zegt hij even la ter. 'je moet de aard van die toegenomen belangstelling ook weer niet overschatten. De grootste trekpleister was waar schijnlijk het feit dat het mu seum toen gratis toegankelijk was. Maar ja, als dat de manier blijkt' om mensen binnen te krijgen dan moeten we daar toch .naar toe.' En er bestaan plannen in die richting. Ver uitgewerkte al. De zegen van Hans Paalman heb ben ze. Hij vindt het eigenlijk niet meer dan logisch dat het museum gratis toegankelijk wordt. 'Een museum is toch al gemeen bezit, niet? Het moet zover koman dat de mensen niets anders meer hoeven te doen dan hun tas afgeven en een kaartje aanpakken, wat ze dan niet op de grond moeten gooien, zoals nu. Het museum moet iets gewoons worden. Iets waar je en passant naar binnen stapt als je toch op de Hoog straat bent.' En is het tentoonstelimgsbe- leid daarop afgestemd? Op het ogenblik richt het museum zich bijna uitsluitend op de meest geavanceerde kunst. De moei lijkste. "Het museum heeft nu een maal in de loop der tijd zich zelf een taak opgebouwd als presentator van het eigentijd se kunstgebeuren. Die ligt er .nu eenmaal en ik geloof niet dat we daar vanaf moeten. Juist in die richting moeten we de men sen benaderen, met. het type kunst en het type tentoonstel lingen zoals we de laatste jaren voortdurend hebben gehad. In het contact, met het publiek moeten we uitgaan van het ka rakter zoals het nu is en niet a's een gek achter allerlei groepen aan gaan draven, al leen maar om publiek te trek ken, Openheid betekent nog niet dat je coüte que coüte de men sen die niet willen het museum in moet slepen." Je moet je gro tere functie creëren door de groep belangstellenden uit te breiden, interesse te kweken, begrip voor die eigentijdse kunst bij te brengen, ze bij het mu seum als totaal te betrekken en dat kan evengoed door een voortdurend zeer modern ge licht kunstbeleid als door de mensen naar binnen te sleuren om ze een paar mooie droevige verhalen te vertellen over die ouwe kunstenaars die op zolder kamertjes stierven van de ar moe. Beter nog.' De groeiende waardering voor zijn tentoonsteilingsbeleid geeft hem gelijk. Kunst is van deze tijd. De manieren waarop je haar kan ondergaan evenzeer. i j iVan een onzer verslaggeversi SCHIEDAM De Schiedammers spaarden in augustus goed. In deze maand werd 7.031.886,71 gulden naar de Spaarbank anno 1820 ge bracht. Aan de spaarders werd in dezelfde maand 6.548.787.69 gulden terugbetaald, zodat er een inlcg- overschot is van 483.099.02 gulden. Het totale tegoed op de Spaar bank anno 1820 in Schiedam was eind augustus meer dan 85 miljoen aaiden. Op 31 augustus '69 was du i bijna 78 miljoen gulden. i (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Op zaterdag 19 september om 20.15 uur heeft in de rmmanuelkerk te Maassluis het laatste zomeravondconcert plaats. Het wordt gegeven door d ebekende Brassband "Rotterdam" o.l.v. Ma- rinus Jansen, en het Katwijks Chr. Mannenkoor o.l.v. Sander van Ma rton, en de organist Koos Bons. Toegangsbewijzen zijn verkrilg- baar bij het VVV-kantoor Zuiddijk 11, Maassluis, tel; 01899—3339, Van een onzer verslaggeefsters) VLaARDINGEN De Actie groep Vredesweek VHundingen hoopt eind dit jaar in de stad met een definitieve „derde-we- reldwlnkel" te beginnen. In deze winkel zullen produk- ten uit ontwikkelingslanden worden verkocht. Waar de winkel zal komen is nog niet bekend. Het plan er voor is er, er wordt hard aan getrokken het zo snel mogeljjk uit te voeren en hopelijk komt liet dit iaar nov rond, vertelde Cor Maarleveld gisteren op een persconferentie in verband met .j&a

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1