Wisseltrofee yoor Viking Schiedams slachthuis voldoet niet aan eisen Vijftigjarige politiebond St.-Michaël Toch nog een zege voor Wilton SCHIEDAM VANDAAG Onderdeel groots complex Ruim honderd bejaardenflats Werkgroep wil de waarde van de Rotte gaan onderzoeken Granaat in de aardappelen BH Gemakkelijk Semi-derby Slatistiek VerscJirikkelijk DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 SCHIEDAM Een aantal ondernemers, georganiseerd in de SHB (de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad), heeft vergevorderde plannen .oor de bouw van een waren huis in Schiedam. Dit heeft de voorzitter van de SHB, de heer J. H. B. Vredebregt, gis teren tijdens een persconfe rentie meegedeeld. Op de plaats van dit oude pand sal het nieuwe warenhuis verrijzen. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De heren van DWS zijn in hun overwinnin gen-reeks gestuit door het Westlandse Quintus. De ploeg van DWS moest de strijd met Quintus ingaan met drie invallers voor Joop Breedveld. Jack Sigmond en Rob Leysenaar. In de eerste helft kon DWS het strijdlustige spel van Quin tus goed volgen, zonder echter maar eenmaal een voorsprong te veroveren. Na dertig minuten handbal stond Quintus met 45 voor. Door HAiNS VAN DER SLOOT Het bierverbruik per hoofd, van de bevolking ook het kind wordt volgens de statistiek aan de pils gezet. Schiedam krijgt nieuw warenhuis (Van een onzer verslaggevers) Het warenhuis zal. als de plan nen doorgaan, gevestigd worden in een drietal panden, vroeger eigen dom van de fa. De Graauwe Hengst, aan de Hoogstraat. Enkele Schiedamse winkeliers hebben reeds definitief toegezegd een winkel in het nieuwe warenhuis te gaan openen. Zo zal er een opti cien, een herenmodezaak, een ju welier, een schoenenmagazijn, een banketbakkerij, een radio- en tv- zaak, een sportzaak en een winkel in baby- en kindergoed gevestigd worden. Men heeft nog ruimte vrij voor een comestibles-zaak annex coffee bar, een winkel in klein-woning- textiel. een kiosk tevens boekhan del, een textielwinkel, een dames- kap- en pruikensalon, een sauna, een zaak in bijouterieën, kunstnij verheid, foto-artikelen, luxe huis houdelijke artikelen en speelgoed. Het architectenbureau Spruyt en Do Butter heeft de voorlopige schetstekeningen geleverd, terwijl de ia. Bron de verbouwingswerk zaamheden voor haar rekening zal nemen. De huurprijs voor een ruimte in het nieuwe warenhuis, dat nog geen naam gekregen heeft, zal 125 tot 150 gulden per m2 per jaar bedragen. Komende donderdag zul len kandidaat-winkeliers 's avonds em acht uur in gebouw De Rank in Kethel nader geïnformeerd worden omtrent de mogelijkheden van het warenhuis. De SHB vertrouwt erop, dat het gemeentebestuur zijn volle mede werking zal geven aan dit project: in dat geval kan het warenhuis eind Urrt geopend worden. CVan onze sportredactie) SCHIEDAM Een team van de Schiedamse model-jachtclub 'De Viking" heeft zondag de zeil-twee- kamp tegen een team van de Ko- rünklijke Modeljachtclub Antwer pen gewonnen. Tijdens de eerste ontmoeting van dit jaarlijkse eve nement hadden de Belgen de wis seltrofee op de Schiedammers we ten te veroveren. In deze return heeft heft Nederlandse team voor die nederlaag revanche genomen. Belde ontmoeungen vonden in Antwerpen plaats. Nederland haalde nu 51 wedstrijdpunten te gen de Belgen 47. Persoonlijk klas sement: 1, A. Terlouw, Ned, 28 pnt. 2. K. Vandael, Belg, 27 pnt, 3 A. Krowinkel, Ned. 23 pnt. 4. G. van Ncorbeke, Belg. 20 pnt. 5. C. Col- lignon, Ned, 12 pnt. 6. J. van San ten, Ned. 11 pnt. 7. J Hoogwerff Ned, 10 pnt, 8, A. Ouwens Ned, 9 pnt. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De waarde die de Rotte in de toekomst kan heb ben voor het omliggende woonge bied zal worden onderzocht door de werkgroep Het Oude Noorden. De werkgroep wil de komende drie maanden aan het onderzoek wij den, omdat volgens haar de ge meente niet van te voren naar de toekomstige betekenis van de Rotte heeft gekeken, Be werkgroep noemt het behoud van de Rotte niet een •sentimentele hang naai- die goeie ouwe tijd'. Zij vindt dat er geen enkele reden is om te pleiten voor het handhaven van de bestaande toestand van de 'stadsrivier'. Daarom vraagt de groep aan alle bewoners van het Oude Noorden wat de dingen zijn die hen hinderen langs en om de Rotte. Op een hearing, die donderdag 1 oktober in het wijkhuis aan de Eer ste Pijnackerstraat wordt gehou den, kunnen de bewoners hun ideeën spuien. Suggesties voor ver betering van het riviergezicht kun nen nu al worden gestuurd naar de Fabrieksstraat 29a. Een uitgebreid informatiebulletin met op de om slag 'Rottet-raceenee' is in de wijk verspreid. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Hel open baar slachthuis in Schiedam voldoet op het gebied van de hygiëne niet aan de eisen des tijd.-. Daarom mag er door liet slacht huis geen gebruik meer worden gemaakt van het zogenaamde kroontjesmerk. waarop het EEG- bedrijfsnummer van liet slachthuis Ls vermeld. Produkten van een slachthuis die niet van zo'r. merkte ken zijn voorzien, mogen niet in Amerika worden geïmporteerd. Om deze exportblokkering op te heffen komen burgemeester en wethouders van Schiedam volgende week met een voorstel bij de raad, de situatie in het slachthuis te verbeteren. Nodig is dat in de varkenshal een nieuwe slachtbaan wordt geplaatst. Hiermee is een bedrag van 56.000 gulden gemoeid. Ook za! er liet één en ander aan de outillage verbe terd moeten worden. De gebreken aan het slachthuis zijn naar voren gekomen bij een inspectie van het gebouw door de Veeartsenijkundige Dienst. iVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de R.-k. Politiebond 'Sint Michaël' viert dinsdag 29 sep tember haar vijftigjarig bestaan (en dus niet zoals eerder gemeld het 25-jarig jubileum). Aan de viering gaat een eucharistieviering vooraf, om twee uur 's middags in de kerk van de' Heilige Johannes de Doper aan de Mgr. Noienslaan. Verder in de middag houdt het bondsbestuur een receptie, van half vijf tot zes uur in zaal 'Sitton' aan de Lange Haven 121. 's Avonds ko men alle leden van de politiebond weer bijeen in zaai Sitton om daar gezamenlijk het gouden jubileum te vieren. DWS'ers ten onder tegen Quintus-team In de tweede helft lukte het de DWS-ploeg de achterstand in. te lo- pen. Na een verwoed gevecht om de volle winst was het tenslotte toch Quintus dat de wedstrijdpunten in de wacht sleepte. Met een 8—li- nederlaag- werd de DWS-ploeg huis waarts gestuurd. Ook de dames van DWS moesten de eerste punten uit handen geven. Ook ditmaal was Quintus de tegen stander, welke ploeg vooral in de eerste helft veel moeilijkheden had met het vertragende spel van DWS. Regelmatig kwamen de aanvalsters van DWS vrij voor doel. Successen konden dan ook niet uitblijven: DWS stond met de rust met 3—1 voor. Na de thee werden de bakens vol ledig verzet en kreeg DWS handen vol werk in de verdediging op te knappen. De ene aanval na de an dere rolde af op de DWS-veste, dat Ook de aanval van DWS had in de tweede helft niet veel geluk. Me de voorsprong dan ock zienderogen zag slinken, nige bal verdween over of naast, het doel. Quintus had meer succes en kon, nadat het eindsignaal geklon ken had. met een puntenverdeling: 44 tevreden van iset veld stappen. De dames van Wilton hebben een gemakkelijke strijd gehad tegen het Rotterdamse ADO, zelfs met twee invalsters. De ADO formatie heeft nog steeds geen doeltreffende aanval kunnen optouwen. Ook verdedigend klopt het niet altijd even goed. waardoor het team steeds weer een gemakkelijke prooi kan worden voor ieder team. Ook Wilton heeft daarvan rondag gretig gebruik gemaakt. Reeds in de eerste helft nam Wilton duidelijk afstand van ADO. Met goed opgezette aanval len drukte het de Rotterdamse formatie volledig terug op eigen speeihelft. Even liet Wilton zich misleiden bij en break-out van ADO, zodat de ruststand op 1-4 wercl bepaald. Na rust zagen we ongeveer het zelfde spelbeeld als in de eerste helft. Het werd ten slotte een duidelijke 1-7 zege voor Wilton. De heren van Wilton hebben te gen Schutters 2 een interressante strijd laten zien. Kwalitatief was Wilton veruit boven Schutters -er- heven. dat alle moeite had de sco ringsdrift van Wilton in te komen. Dit lukte slechts gedeeltelijk en bracht de Wilton-ploeg op een 6-3 ruststand. Hi de tweede helft had de aanval van Wilton herhaaldelijk pech met haar schoten op doel. Paal en lat keerden menig schot. Dit ontnam Wilton de zekerheid in haar spel. waarvan het Rotterdamse team ge- Wilton de zekerheid in haar spel. achterstand te verkleinen. Zij slaagde daarin maar gedeeltelijk, waardoor Wilton toch nog een 8-6 zege wist te behalen. zeker optreden van de doelvrouwe. Hierdoor trad de gehele achterhoe de te aarzelend op. waardoor Hol- landiaan de kans kreeg om een 0-2 voorsprong op te bouwen. UVG herstelde zich en gaf steeds beter tegenspel. Dit resulteerde in een 1-2 ruststand. Na rust nam Hollandiaan het heft goed in han den. Wat schotvaardigheid betreft was Hollandiaan veruit de betere ploeg, wat dan ook een verdiende 25 zege opleverde. Ook de heren van UVG hebben het niet tot winst kunnen brengen. Een sterk aanvallend MOK uit Dordrecht, dat met snel en geraf fineerd aan valss pel UVG volledig onder druk zette, heeft geen mo ment de zege in gevaar gezien. UVG kreeg in de eerste helft be slist wel kansen, maar de aanvals- linie reageerde te laat.. Ook de snelle aanvallen van MOK waren de UVG-verdediging dikwijls te machtig, zodat er vaak aan de noodrem getrokken moest worden. Het kon de nederlaag niet ontgaan. MOK zegevierde verdiend met 47. De dames van Scvlla hadden be zoek van het Rotterdamse ADO 2. Deze Rotterdamse formatie bestaat uit oudere speelsters, waardoor wel routine, maar geen snelheid in ploeg aanwezig is. Hiervan maakte de snelle ScyDa-aanval dankbaar gebruik. Scylla was echter te gretig bij het schieten, waardoor vee! bal len door paal en lat gekeerd wer den. Hierdoor bleef de ruststand tot l—0 beperkt. Na rust kwa.ii er niet veel wijziging in het spelbeeld en behaalde Scylla een 3—0 zege. Bij UVG ging alle aandacht uit naar de dames-ontmoeting UVG- Hollandiaan. Deze semi-derby is een spannende strijd geworden, waarin zo nu en dan fors werd ge speeld. maar de grens van het toe laatbare beslist niet werd over schreden. Ook de uitstekende leiding van ar biter Aubert heeft hier ongetwij feld toe bij gedragen. De start van UVG was vrij zwak, wat in hoofd zaak werd veroorzaakt door het on- VLAARDINGÈN In een voor raad aardappelen, die uit Noord- Brabant bij de Hollandia Fabriek aan de Oosthavenkade was aange voerd. ontdekte men maandag een granaatkop van een 41 mm granaat j He projectiel, voorzien van een ex- j plosieve lading, is naar het bureau I van politie gebracht. Nederland degra deert in bierronde Jammer, maar gelukkig staat daar tegenover dat Nederland ook in de wijnconsumptie een niet ze vorig jaar de vierentwintigste plaats veroverde, niet kon hand haven en terugviel tot de tweeën dertigste plaats. Met deze klasseringen zo wordt in het boekje met rode cij fers vermeld heeft Nederland zich in het algemeen klassement geplaatst op de achtentwintigste plaats. Tegelijk met het lezen van zo'n lijst ga je je afvragen wat wij daar zoal voor hebben wegge dronken en ook daar geeft het Produktschap antwoord op. Hoevee! alcoholhoudende dran ken worden er in de wereld eigen lijk gedronken? Deze vraag is een van de meest voorkomende die aan het Produktschap voor Ge distilleerde Dranken worden ge steld. En begrijpelijk. Wie jaren- nlang zijn dorst met louter pils en jonge klare heeft gelest, gaat zich toch ook een keer afvragen waarmee anderen dat nou doen. Van de Engelsen en Fransen kunnen we dat zonder meer zeg gen. Hun nationale borrels wor den trouwens in steeds grotere hoeveelheden en tegen steeds aantrekkelijker prijzen op de Ne derlandse markt gegooid. Met de Russen en de Denen hebben we evenmin moeite, maar waaraan, bijvoorbeeld, bezat zich de Zuid- amerikaan.se Kokoloko-indiaan? diaan? Het Produktschap weet dat evenmin, maar wel kan ze het een en ander uit de doeken doen over de hoeveelheid sterke drank die de wereldbevolking door het keelgat giet en dat doet het dan ook in een jaarlijks verschijnend boekwerkje vol cijfers en tabel len. Voor mij is de uitgave van dit boekje immer weer een hele ge beurtenis. Vooral omdat al die cijfers en rangnummers telkens weer sterk doen denken aan de einduitslagen van een competitie. Alsof het werelddrankgebruik heeft plaatsgevonden in een soort landenzeskamp, maar dan ge speeld aan de tap in plaats van in de tobbe en niet minder ver spilling van vocht. Onwillekeurig sla je bij hei lezen van het boekje aan het fan taseren. Wat zou er bijvoorbeeld gebeuren als een man als Hein (in onze stamkroeg een van de sterke drinkers) naar België werd getransfereerd? Weliswaar breng je met één man geen land van de achtentwintigste plaats in het, gedistilleerdverbruik naar de kopgroep, maai- wie zegt dat onze zuiderburen Heins krachten pre cies als wij zullen benutten: uit sluitend ter medeconsumptie van onze nationale omzet. Waar schijnlijker lijkt een aanstelling als coach van de nationale Bel gische selectie. De gevolgen daarvan zouden verschrikkelijk zijn. Heins diep gaande kennis van het kleine glas gepaard aan de dorst van de Belgische keurploeg die zich jaar in jaar uit in het onderdeel bier in het goud weet te drinken. Dat God (en een ruime subsidie van de vaderlandse gedistilleerdindus- frie> ons voor een dergelijke combinatie behoede. Om nog even op die ranglijst door te gaan. Volgens het Pro duktschap behoren wij. Neder landers, in alle drie de onderde len: het drinken van gedistilleerd bier en wijn tot de gemiddelde deelnemers. In het gedistilleerd hebben wij dit jaar een veertien- onbevredigend resultaat heeft ge boekt door één plaats op te schuiven ten nadele van Tunesië dat de explosieve dorst waarmee de plaats weten te behalen., een duidelijke vooruitgang ten op zichte van vorig jaar die we heb ben kunnen bereiken door de man pakweg vijf en een halve liter zwar of wit gedistilleerd te klok ken. In het onderdeel bierdrinken is de nationale ploeg helaas niet zo fortuinlijk gebleken. Daarin zijn we gedaald van de zeventiende tot de achttiende plaats waardoor we volgend jaar in een lagere klasse zullen moeten uitkomen samen met de Franse ploeg die evenmin aan degradatie heeft kunnen ontkomen. In 1969 hebben we volgens de statistiek 1.88 liter ad honderd procent gedistilleerd gedronken, wat neerkomt op een dikke vijf en een halve liter klare ofwel 132 borreltjes. Daarnaast hebben we de man 51,41 liter of 205 glazen bier soldaat gemaakt plus bijna vijf liter wijn. Als we nog even verder doorrekenen, komen we voor Nederland aan een jaarcon- sumptie van onge veer 1.716.000.000 borrels. 2.665.000.000 pilzen en 572.000.000 glazen wijn. Indrukwekkende cijfers waaruit weer eens blijkt waarin een klein land groot kan zijn. Vijf miljoen consumpties hebben we dit jaar genomen. Vijf liter pure alcohol hoofdelijk verbruik per jaar. Ge noten van de oudste inwoners (voor wie dat niet zo'n probleem was) van dit land tot de jong ste. (.Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Schuin tegenover het bejaardencentrum 'Thurlede aan de Nieuwe Danilaan in Schie dam komt een groot complex, waarin drie verschillende objecten zijn ondergebracht. Centraal van dit nicuwbouwplan staar, een dienstencentrum voor be jaarden. Tweede project is de bouw van 104 bejaardenwoningen. En het laatste is een gezinsvervangend te huis voor gehandicapten. De drie projecten worden gereali seerd door drie verschillende stich tingen De raad van bejaarden zorgt voor het dienstencentrum, de Humanistische Stichting voor Huisvesting van Bejaarden Schie dam voor de bejaardenwoningen en de Algemene Stichting voor Ver zorging en Verpleging voor Zwak zinnigen voor liet gezinsvervangend tehuis. Zowel de raad als de beide stich tingen hebben de plannen hele maal rond. Maar voordat -werkelijk met de bouw kan worden begonnen moet vooral voor het: dienstencen trum en het gezinsvervangend te huis nog het een en ander worden geregeld. Het verst gevorderd is de Huma nistische Stichting met de bejaar denflats. Volgende week maandag zal de raad de verzoeken van de stichting behandelen om én een stuk grond in erfpacht én van de gemeente een garantieverlening te krijgen. De stichtingskosten van de 104 bejaardenwoningen worejen ge raamd op 4.700.000 gulden. Dit be drag is exclusief de grondkosten. Als de raad overeenkomstig de voorstellen van burgemeester en wethouders met de verzoeken van de stichting akkoord gaat. kan met- de bouw worden begonnen Ge hoopt. wordt eind 1972 met de wo ningen klaar te zijn. In dezelfde raad za 1 ook worden voorgesteld grond in erfpacht uil- te geven aan de stichting voor net gezinsvervangend tehuis. Eveneens zal de gemeente behoudens goed keuring van de raad. garant staan voor de geldlening die de stichting zal aangaan. Het tehuis moet plaats bieden aan 24 gehandicapten. Het tehuis zal, evenals de bejaardenflat in rechtstreekse verbinding komen te staan met het dienstencentrum voor bejaarden. De totale stichtingskosten van het tehuis worden geraamd op ruim 1.056.000 gulden. Met de uitvoering van het plan wordt volgens B. en W. in belang rijke mate voorzien in de behoefte die er in het gebied is aan huisves ting en verzorging van geestelijk- gehandicapten. Wanneer met het gezinsvervan gend tehuis en het dienstencen trum kan worden begonnen, is nog niet bekend. De bedoeling is wel de drie projecten 'in een touwstroom' te bouwen.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1