CentrumDukdalf intensiveert de activiteiten Openbare bibliotheek in Kethel heeft haar 2000ste lid ingeschreven m Vlaardingen legt n heemtuin aan Holybus duurden RECEPTIE ALBUMS PASSAGE 7 mstss* 'De drie snikjes' is heropend Vragen over inwilliging verlanglijst Oude Westen Schilder bood luchtkastelen te huur aan IItl Politie zoekt getuigen van aanrijding Auto tegen paal Ipplijif WM Uitsterving van flora tegengaan Voordeel Kindercrèche 1 mm I S8 v SCHIEDAM Het ziet er naar uit dat liet in Centrum „Dukdalf" in Sciiiedam-Zuid 'een levendige bedoëning gaat worden. Door bestuur, staf en Vrijwillige medewerkers wordt er in ieder geval hard aan ge trokken de doelstellingen van het centrum wddr te maken. Orider de Heilig Hartkerk het buurthuis voor heel Zuid. Stafleden Ton Bassant en Marianne van Beers en vrijwillig medewerker Sjaak Kusters: komt tot ons, kom tot je zelf. - Centrum 'Dukdalf' heeft een speciale handenarbeidclub voor jongens en meisjes. Enkele van de duizend lezertjes die de Kethelse bibliotheek nu rijk is. VLAARDINGEN - De gemeen telijke plantsoenendienst is in de wijk waar men 't mees te last heeft van luchtver ontreiniging, de Westwij k, bezig een heemtuin aan te leggen. Vorig jaar juli is al begonnen niet 't grondwerk; nu staan de bomen en hees ters er in de grond en is men bezig de verschillende heem- planten in te planten. i s§ Met de aanleg van de Heemtuin is men al ver gevorderd. DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE VOLK X win de wiik is het i Van een onzer verslaggeefsters) „Dukdalf is een buurthuis voor heel Zuid," volgens de uitleg van één van de beroepskrachten, Ton Bassant f251 uit Rotterdam. „Het hoofddoel is," vertelt hfj verder, (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vanmorgen is de slijterij en wijnhandel „De drie snikjes" aande Lange Kerkstraat in Schiedam feestelijk heropend. De (uitgebreide) winkel biedt het publiek voldoende ruimte om op het gemakje te neuzen tussen de in het gelid opgestelde flessen. Gistermiddag gaf slijter A. J. A. M, Thijssen een receptie ter gele genheid van" de heropening. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoe komt het dat nog maar zo weinig van het verlanglijstje van de actiegroep het Oude Westen door de gemeente is ingewilligd, vraagt het raadslid W. Baggerman (v.v.d.) aan B. en W. Hij vindt dat veel van de vragen van 't Oude Westen- evengoed gel den voor alle oude en oudere wij ken" in Rotterdam. Voor het Oude Westen, waar hij zelf heeft gecon stateerd dat het verkeer er her haaldelijk. vastzit als gevolg van het aan beide kanten van de straat parkeren, wil hij een parkeerverbod aan één kant en streng toezicht daarop. Hij ziet hierin ook een voordeel voor de brandveiligheid. Verder zou het mogelijk kunnen zijn de straten onaantrekkelijk te maken voor doorgaand zwaar ver keer. Het stukrijden van. het weg dek zou ermee kunnen worden be perkt. Op het lijstje van de heer Bag german komen ook nog voor de be strijding van. de rattenplaag en het nog te geringe aantal witte paal tjes bij waterputten (de bekende brandpaaltjes). (Van een onzer 'verslaggevers) DELFT Een 39-jarige schilder uit Delft, A. de K„ die vorig jaar 'al'Werd veroordeeld wegens het aan verschillende' mensen gelijk tijdig verhuren van een zomerhuis je. is opnieuw aangehouden in Den Haag omdat hij huizen verhuurde die niet zijn.eigendom waren. •Del schilder Streek ongeveer 20.000 gulden op. voornamelijk aan sleutel- en overnamegelden. Hij heeft een en ander toegegeven en 'had. bij zij.n aanhouding nog maar 28' gulden over'. Een drietal poten tiële huurders betaalde de man evenwel hun geld, terug omdat zij hem het vuur te na aan de schenen - hadden gelegd. „vanuit het buurthuis te werken aan de samenlevingsopbouw in de wjjk." - Dat betekent volgens hem dat er heel wat meer gedaan moet worden dan (zoals het tot voor kort eigen lijk was) clubbijeenkomsten organi seren voor de buurtkinderen. Een uitbouw van 't volwassenenwerk bij voorbeeld is één van de punten op het programma van het centrum. Centrum „Dukdalf" heeft nu ook de mogelijkheid om van alles voor iedereen te gaan organiseren. Ruim telijk gezien dan. Want kort geleden is het buurthuis weggegaan uit het vrij kleine houten gebouw tegen over Gusto aan de Maasdijk. Het centrum heeft nu de ebschikldng over een grote ruimte onder de Hei lig Hartkerk aan de Lekstraat. Daar is een sociëteitsruimte met een bar ingericht, een handenar- beidlokaal en een toneel. Er is de mogelijkheid om te biljarten, te ta feltennissen. te dansen en wat al niet meer. De verhuizing van Maasdijk naar Lekstraat heeft nog een ander groot voordeel voor het centrum. „We zitten nu veel gunstiger, veel centraler," meent Marianne van Beers (22) uit Schiedam, de andere beroepskracht. „Het is ten slotte van groot belang dat iedereen de weg naar het centrum makkelijk weet te vinden." Volgens haar heeft de gunstiger ligging van het buurthuis nu al zijn uitwerking. Het bezoekersaantal, dat zo tussen de tweehonderd en driehonderd per week ligt, neemt geleidelijk aan toe. In het centrum is dan ook iedere door-de-weekse dag iets te doen. Voor de jongeren zijn er de speel- groep, de handenarbeidclub, de in stuif. De kleuters hebben er op zaterdag hun speelmorgen. Vrijdags is er de tienersoos ,.Duk 10". De da mes kunnen er terecht in een crea- tiviteitsgroep of voor een naaicur sus. Een activiteit in voorbereiding is de kindercrèche voor kindertjes van anderhalf tot vier jaar. De bedoe ling is daar in oktober mee te be ginnen. En dan is er de zelfstandig draai ende jeugdsociëteit Pub 47-11, waar alle jongeren vanaf zestien jaar drie maal in de week voor de meest uiteenlopende activiteiten terecht kunnen. Bekendheid aan het jeugd centrum wordt dan ook gegeven on der het motto „Kom tot ons, kom tot jezelf, alles geheel life WmÈÊÊÈê^ÊÊm mtmérnmw -F (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het filiaal van de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek Schie dam, in de De Biestraat in Kethel, heeft haar 1000ste lid ingeschreven. De heer F. yan Vliet van de Groeneweg 38, die zelf een winkeibibriotheek heeft gehad, werd het 1000ste lid van de volwassen afdeling. Hanny Scheybeler van de Oostveenseweg 11 uit Schip luiden, liet zich op de jeugd afdeling als 1000ste inschrij ven. Drie jaar geleden,' om precies te zijn op 14 januari 1967 werd dit filiaal als noodoplossing geopend. Het oude kamertje naast de raads zaal in het oude raadhuis van Kethel. dat veertig jaar geleden door de heer G. W. Meyers als bi bliotheek werd ingericht, kon d e grote hoeveelheden boeken die hier geborgen werden, niet meer plaat sen, Daarom startte hier drie jaar geleden dit noodfiliaal met zeven- leesbibliotheek van Kethel. Het ledenaantal groeide gestadig, en men zag dan ook dit jaar verlan gend uit' naar het moment dat de 2000 vol zouden zijn. Maai' zoals teder noodgebouw is deze nood-bibliotheek nog maar een kort leven beschoren. Over enige tijd zal er een nieuwe biblio theek op de Parkweg geopend wor den. Dat ook dit nieuwe filiaal best zal floreren, blijkt wel uit de stij gende belangstelling voor het le zen. De ontspanningslectuur is natuurlijk zeer in trek. zowel bij de oudere als de jongere generatie. Maar ook de erg leuk geïllustreer de kinder-studieboeken worden te genwoordig gretig door de jonge lezertjes ter hand genomen. Op zaterdagmorgen 3 oktober om elf uur, zullen de twee uitverkore nen die zich als 1000ste op de beide afdelingen aanmeldden, met fees telijk vertoon door wethouder me vrouw G. D. Verwey-de Graaff ge feliciteerd worden. Er is bovendien, ter ere van dit heugelijk feit een wedstrijd voor de jeugd-afdeling georganiseerd. De kinderen moeten hun eigen impressie over deze 1000- ste „aanwinst" in een verhaal, ge dicht. tekening, kijkdoos of appli- catiewerk weergeven. Ook hier zal de winnaar uiteraard met een pre sentje worden verblijd. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) In de heemtuin moeten vooral bloemen en planten komen die in Europa, met de nadruk op Neder land, voorkomen. Vooral de lang zaam uitstervende plantensoorten wil men in de heem tuinen, waar van er verscheidene zijn in Neder land, behoeden voor een totale verdwijning. Overigens zullen in de heemtuin niet alleen de uitster vende plantensoorten te vinden zijn, ook zoveel mogelijk andere soorten zullen er hun plaats in moeten vinden. De planten worden opgekweekt in de heemtuin en vanuit die tuin probeert men de verdwijnende soorten weer terug te brengen in de natuur, om ze daarmee te behou den. niet alleen voor heemtuinen, maar ook voor de gewone natuur. Om al de verschillende planten soorten op één gebied bij elkaar te laten groeien de heemtuin. in Vlaardingen is ongeveer ander halve hectare groot is een aan passing van de grond noodzakelijk. De ene plant groeit beter op klei. de andere beter op zand of veengrond. In de heemtuin worden daarom bepaalde milieu's gecre ëerd, waarop de planten kunnen worden uitgezet. Zo zal er bijvoor beeld een stukje grond komen, waarin mergel verwerkt is. zodat daar planten uit Zuid-Limburg kunnen groeien. Of de planten ook inderdaad zul len gedijen in de Vlaardingse heemtuin is nu nog een open vraag. De ervaring zal het moeten leren, maar tot nu toe is het resultaat bevredigend. Ook nog een open vraag blijft de invloed van de luchtverontreini ging op de verschillende plantjes. Als voorzorg is rondom de tuin een brede heesterrand geplant, die het vieze spul moet opnemen en daar mee voorkomen dat de planten in de tuin er door aangetast worden. Over de doelmatigheid van deze voorzorgsmaatregel is nog weinig bekend, vooral omdat er vrijwel geen ervaringen mee zijn opgedaan elders in Nederland. Eenkele gevolgen van de veront reinigde lucht heeft men al wel gezien in de Vlaardingse heemtuin. omdat de heesterzoom nog niet volgroeid is. Een aantal bladeren van de bomen hebben wat bruine randen, aangevreten door de zuren in de lucht. Nu al staan er vaak mensen te kijken wat er nu eigenlijk gedaan wordt daar in die tuin in de West- wijk. Zij zullen echter nog wel een tijdje moeten wachten. Ver wacht wordt dat de tuin pas over anderhalf of twee jaar opengesteld kan worden voor het publiek. Men kan er dan vrij rondwandelen en alle mogelijke plantensoorten en heesters bekijken. Er zal altijd iemand zijn, die de heemtuin ver zorgd en die bereid is om het één en ander te vertellen. De heemtuin zal naar alle waar schijnlijkheid voornamelijk be zocht worden door scholen en de Natuurhistorische Vereniging. Hoe één en ander in de tuin verduide lijkt zal worden is nog niet bekend. Een bezwaar tegen bordjes bij de bomen en planten is, dat zij vaak verplaatst worden of afbreken. Een dergelijk systeem kent de Heem tuin in Schiedam. De heemtuin in Amstelveen, die overigens al vijfentwintig jaar be staat, heeft een ander systeem. Daar wordt een circulaire gegeven. waarin een wandelroute wordt aangegeven, met daarbij alle bij zonderheden over de bomen en planten die men onderweg tegen komt. Wat het in Vlaardingen zal worden weet men bij de plantsoe nendienst nog niet. (ADVERTENTIE) SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De tarieven voor de Holybus. die rond de zieken huisbezoekuren tweemaal per dag een verbinding onderhoudt tussen Maassluis en het Vlaardingse Ho- lyziekenhuis, worden met ingang van 1 oktober verhoogd. Burge meester en wethouders van Maas sluis hebben dit besloten, omdat de kosten voor de Holybus, indertijd ingesteld op initiatief van het Maassiuisse gemeentebestuur, de laatste tijd sterk gestegen zijn. Met ingang van 1 oktober zullen de volgende tarieven gelden: een retourbiljet voor 34 jaar en. ouder gaat nu twee gulden kosten; een retourbiljet beneden de 14 jaar wordt één gulden vijfentwintig. De tienrittenkaart ris vijfretourskaart gaat acht gulden kosten. Bij deze tariefsvaststelling is zo veel mogelijk geprobeerd aanslui ting te krijgen bij de bestaande tarieven voor het openbaar vervoer. Dagretours zijn uitsluitend ver krijgbaar bij de chauffeurs op de Holeybus. De tienrittenkaarten kunnen worden aangeschaft op het kantoor van de gemeenteontvan gers in Maassluis en Rozenburg en bij liet WV in Maassluis. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Nu pas is de politie van Vlaardingen op de hoogte gesteld van een ongeluk dat op donderdag 17 september om streeks 6 uur 's namiddags gebeurd moet zijn. Op het fietspad van de Van Beethovensingel is toen een 4- jarig kind aangereden door een on bekende bromfietser. Het kind blijkt hersenletsel opgelopen te hebben. De politie verzoekt getuigen van dit ongeluk zich in. verbinding te stellen met de verkeerspolitie te Vlaardingen. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Doordat zij de bocht iets te ruim naam is woensdagmiddag de 24-jarige auto- bestuurster A. van E.-de B. uit Rotterdam tegen een lantaarnpaal gereden. Door dit ongeluk dat ge beurde op de kruising Wilhelmina- liaven-Binnensingei werd de auto beschadigd. De automobiliste kreeg een hoofdwond en werd in het Holy/.iekenlniis behandeld.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1