Scheidend voorlichtingsambtenaar Brunt: i CURSUS MET UNIEK KARAKTER Bij scholing expressie voor onderwijzers SCHIEDAM VAND AAG it I Oudere politiemensen hebben veel moeite met de democratie' HpBIWi# Hl#S®lt ,gpgëJllli a Diefstal in zwembad Zon en Vreugd zorgt voor ontspanning Vleesdiefstal p Bestuurslid politiebond zegt: Aangereden op fietspad SCHIEDAM „Pensioen? Ik zie er niet tegen op. De afgelopen maanden heb ik naar die dag toegeleefd en het is snel gegaan. Ik heb het gevoel, dat ik over de laatste drempel heenga, maar mijn vrouw en ik stellen ons veel voor van de tijd die komen gaat. Ik heb echt geen zin om in de stoel te gaan zitten." tm. mmm Deeltaak Voorlichtingsambtenaar C. Brunt: Angst om te veel tegen de journalisten te zeggen. De afdeling beeldende vorming van de bijscholingscursus voor onderwijzers en onderwijze ressen in de Prof. Casimirschool. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een uniek experiment op het gebied van de kunstzinnige vorming in de Prof. Casimir-seholengemeenschap in de Vlaardingse Westwijk. Georganiseerd door de Ne derlandse Stichting voor Kunstzinnige Vormin g, NKSV in Amersfoort is hier een applicatie- of bijscholingscursus voor onderwijzers en on derwijzeressen van het lager-, buitengewoon lager- en kleuteronderwijs van start gegaan. Uniek karakter Service-verlening 'Spanningsveld Scholen doorzocht Door HANS VAN DER SLOOT Onvervangbaar ïMill Wij helpen u direct WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Eigenlijk heb ik nooit die post geambieerd De lieer C. Brunt, chef van de afdeling algemene zaken, kabinei en voorlichting van de gemeente Schiedam, is na, zoals dat wat cli chématig heet. "een arbeidzaam leven" pensioengerechtigd gewor den, Vandaag bieden B. en W. hem een receptie aan in de aula van het Stedelijk Museum: het zijn de laatste uren van wat de heer Brunt zelf "een boeiende carrière" noemt. „Kijk", zegt gemeente-ambtenaar Brunt, tijdens het gesprek zijn ■woorden zorgvuldig wikkend- om inaar geen onaardige dingen te zeggen, .ik heb het niet slecht ge had al die jaren. Ik geloof gerust te mogen zeggen, dat ik een voor spoedig bestaan achter de rug lieb. En wat belangrijk is. ik heb altijd met plezier gewerkt". Negenentwintig jaar geleden, na wat oriënterende omzwervingen langs verschillende provincie-ge meentehuizen, startte de loopbaan van domineeszoon Cees Brunt ais ambtenaar bij de gemeente Schie dam, Daarvoor was hij eerst nog waarnemend secretaris in Kethel, maar door annexatie kwam die gemeente in 1941 binnen de gren zen van Schiedam: dat betekende voor Cees Brunt een niet te missen gelegenheid om snel te stijgen op de ambtelijke ladder. In 1945 werd hij in Schiedam be noemd tot gemeentesecretaris a. en raitet lang daarna bevorderd tot re ferendaris A. In 1959 ten slotte be landde hij op zijn eindbestemming: chef Algemene Zaken en Voorlich ting; later is daar de functie chef Kabinet van de Burgemeester nog bijgekomen. „Het is allemaal tamelijk van- „Ik heb het overigens altijd aar dig gevonden om als voorlichtings man tussen de pers en de gemeente te staan: alhoewel ik, zeker in het begin, angst had om te veel tegen de journalisten te zeggen. Daarom was er in die eerste fase wel een afstand tot de pers, maar ik mag rustig zeggen, dat de sfeer, toen we elkaar eenmaal beter leerden ken nen, een stuk verbeterd is". De heer Brunt: „Als ik wel eens met al te moeilijke vragen gecon fronteerd werd, stelde ik me in' verbinding met de burgemeester en dan werd alles weer opgelost. Het is wel jammer geweest, dat ik geen voorlichter-van-huis-uit was. maar ja....". zelf gegaan", vertelt de heer Brunt, „mijn studie had ik al eer der afgemaakt, dus daar had ik in die na-oorlogse jaren geen last meer van. Natuurlijk heeft er door allerlei commissie-vergade ringen wel veel avondwerk aan vast gezeten, maar dat hoorde er bij en ik deed het graag". „In '59 werd ik chef voorlichting. Ik volgde toen de heer De Graaf op, die het daarvoor gedaan had. Ik heb die voorlichtings-functie nooit geambieerd, maar het lag wel op mijn weg, omdat ik ambtenaar op zijn afdeling was". Eén van de grootste problemen met betrekking tot de voorlichting is, vindt de heer Brunt, dat „voor lichting in de gemeente Schiedam niet meer heeft kunnen zijn dan een deeltaak bij het andere werk. Dat heeft wel eens moeilijkheden gegeven, maar ik geloof dat mijn opvolgers Buschkens het daarin wat makkelijker krijgt. Voorlichten wordt voor hem een volledige dag taak. En dat is nodig, omdat er nu veel meer aan voorlichting wordt gedaan dan vroeger", Eén oktober is de datum, waarop de maatschappelijke carrière van de heer Bnmt definitief verleden tijd zal zijn. Hij gaat zich dan toeleggen op het werk, dat zijn hobby is. „Ik ga me bezighouden met kerkelijk werk. Ik word lid van het college van visitatoren-gene raal", vertelt, de heer Brunt, „die vergaderen regelmatig en dat lijkt me heel interessant. Het aardige is, dat ik al direct een vergadering heb op I oktober en alle andere dagen zijn ook al bezet. Ik zie echt uit naar contacten met heel veel mensen". „Naar het stadhuis' zal ik, denk ik zo, geen heimwee hebben. Ik blijf wel belangstelling tonen voor alle dingen die er gebeuren; uit eindelijk is het toch een deel van je leven geweest. We hebben bij voorbeeld een lijstje met alle ver jaardagen, want dat mag je na tuurlijk niet vergeten". De snel veranderende culturele situatie van onze tijd heeft de be hoefte doen ontstaanaan een „education permanente", die vóoral door de langdurigheid de cursus omvat 30 avonden indringender dan andere, meer conventionele bijscholingen moet uitwerken. „Juist de expressievakken vormen het onderwerp van de cursus", zegt drs. pedagogie G. J. van Dam, de algeheel leider van de vier ver schillende afdelingen van de leer- sang, „omdat deze het meest ver waarloosd zijn." Leerkrachten uit vier gemeenten, VlaardinggR, Schiedam, Maassluis en Rozenburg nemen aan de gratis bijscholing deel die vooral op ini tiatief van burgemeester Sloots van Rozenburg tot stand kwam. Het unieke karakter van het experiment ligt in het feit dat men breekt met de methodes die vroeger gebruikt werden. Destijds stelde men een vaste kracht aan voor de expressievakken. De cursus was toen. eerder bedoeld om mensen aan een maniertje, een kruiwagen te helpen waarmee zij een tekenles, een les handenarbeid of musische vorming konden organiseren wan neer daar toevallig behoefte aan was. Nu probeert men de leerkrach ten. overeenkomstig de veranderde, meer „ludieke" culturele situatie van vandaag bewust te maken van hun eigen creativiteit. De bedoeling van de cursus nu is dat de deelne mers hun persoonlijke vaardighe den op basis van klank, beweging, taal en beeld leren ontwikkelen. Op deze manier zou men gemakke lijker een onverwachte spelsituatie het hoofd kunnen bieden. Een les in de zin van een onder wijzend docent en een leerling is er eigenlijk niet. „Vorming van vol wassenen is een soort service-ver lening aan de cursisten", meent Drs. J. G. van Dam. De docent geeft de cursist een bepaald mate riaal in. handen en enkele ideeën wat hjj zou kunnen gaan doen, waarna de leerlingen het gegeven zelf verder uitwerken. De „les" wordt na de pauze ver volgd met een evaluatie- of groeps gesprek, Tijdens dit gesprek kijken de cursisten en de docenten terug op wat zij die avond hebben ge daan. De cursist heeft de kans com mentaar te leveren op de „les" en kan voorstellen doen over de ko mende lessen. De cursisten kunnen de docenten min of meer bijsturen. Ook brengt iedere keer een cur sist een rapport uit. Docenten kunnen dan nagaan of vorm en inhoud van het betreffend onder deel van de cursus aan de wensen en verwachtingen van de deelne mers beantwoord hebben. Vele cur sussen, verduidelijkt de nauw bij de opzet van deze cursus betrokken heer A. J .Tigges van het bureau onderwijs te Schiedam, sorteren weinig effect omdat wensen en verwachtingen van cursisten ener zijds en docenten anderzijds niet op elkaar zijn afgestemd. Het is juist dit spanningsveld dat moet worden gebruikt. Het geheel van de cursus is zo gestructureerd dat de leerkrachten de eerste vijf avonden de mogelijk heden van hun keuze - musisch, ver baal. beeldend of bewegend - ver kennen. De volgende avonden zijn bedoeld om het gekozen onderdeel te perfectioneren. De laatste avonden, drs. J. G. van Dam hoopt de laatste vijf avonden, zou er een integratie van de diverse afdelin gen kunnen plaatsvinden. Men zou dan tot een gezamenlijk thema kunnen komen, een soort happe ning die een goede afsluiting van de bijscholingscursus zou beteke nen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit een kastje in het SportfondSenbad in Schiedam is een bedrag van 390 gulden ont vreemd, De eigenaar van het geld was de 63jarige zweminstructeur J.J.A.G. Van een bij het station Schiedam geparkeerde auto, eigendom van de 35jarige chauffeur G.A.O. uit Vlaardingen is het portierraampje vernield. Uit de wagen is een foto toestel weggenomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door een ruit in te slaan is men maandagnacht binnen weten te komen in de St. Aloisiusschooi aan de Laurens Kosterstraat. Nadat het hele ge bouw doorzocht was, is men via een binnendeur in de St. Jansschooi te recht gekomen, waar een radiotoe stel vermist wordt. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN —De afdeling Zuid-Holland van de Stichting Ontspanning voor gehandicapten 'Club 500' is sinds kort opgeheven. Voor vele bejaarden, zieken en ge handicapten, onder andere ook in Vlaardingen, kan dit een telurstel- ling betekeken. Verschillende Vlaardingse inrichtingen stonden als vaste klanten op de lijst van 'Club 500'. De mensen achter deze stichting willen, de gehandicapten echter niet teleurstellen. Daarom is er inmiddels een nieuwe vereniging opgericht. De Artiesten Vereniging Zon en Vreugd gaat het werk over nemen van 'Club 500'. Deze vereni ging zal dus voortaan voor de ont spanning in de inrichtingen zorgen, wat vroeger door de Stichting Ont spanning voor gehandicapten werd gedaan. VLAARDINGEN De recherche heeft dinsdagmorgen bij de CO-OP aan de Reigerlaan twee Delftena ren, de 19-jarige J- van de G. en de 35-jarige P.N. V. aangehouden we gens diefstal van vlees. Beide mannen zijn korte tijd als chauf feur hij de CO-OP in dienst ge weest. Stille verdwijnm Graauwe Hengst De Graauwe Hengst is weg. Verdwenen naar een plek ge lukkig nog binnen Schiedam waar het bedrijf betere ont plooiingskansen heeft. Het is allemaal heel stilletjes in z'n werk gegaan. Bedrijf en pers hebben er nauwelijks aan dacht aan besteed. De zaak werd afgedaan met een paar eenvoudige berichten. Daniël Visser en Zoonen ging de zaak elders voortzetten en wie geeft hem ongelijk. We mochten al lang blij zijn, dat het bedrijf niet werd opgeheven of werd verplaatst buiten Schiedam, aldus het inspirerend voorbeeld volgend van Wenneker en Hen- kes. Dat het bedrijf zich weinig aan publiciteit gelegen liet lig gen in die tijd, valt te begrij pen. Wie opnieuw begint, wil zo min mogelijk aan het verleden worden herinnerd. Zeker als dat nieuwe begin door veranderde omstandigheden is opgelegd. En dat laatste is toch wel enigszins het geval. Ook de gedistilleerdindustrie verandert. En snel. Wijzigingen in de smaak van het publiek, een daardoor noodzakelijke an dere bedrijfsinrichting en -or ganisatie, verandering van de detailhandelstructuur en van de distributie trekken hard aan de industrieën die al zo'n tweehon derd tot tweehonderdvijftig jaar op traditionele manier de naam van Schiedam hebben verspreid. Het idee: Een vaste burcht is ons Schiedam, is tanend. Allang is bekend dat Schiedam niet meer dé jeneverstad is. Alleen in naam bestaat ze nog voort als de absolute hoofdstad van de. vaderlandse borrel. De wer kelijkheid leert andera. Verge lijking van het marktaandeel van de binnen en buiten Schie dam gevestigde gedistilleerdin- dustrieën geeft te zien, dat in Schiedam nog maar een klein deel van de vaderlandse borrels wordt geproduceerd. Eén der oorzaken daarvan is dat veel Schiedamse bedrijven. vooral de kleinere, nog zeer tra ditionele. volgens overlevering werkende distilleerderijen zijn. Juist dat aantal bepaalt sterk het karakter van de stedelijke drankindustrie die daarom tot op zekere hoogte gebleven is zoals de Schiedammers haar graag op verjaardagvisites bui ten de stad afschilderen: een rustige industrie, doortrokken met de geur van koper en oud hout, gevormd in de opeenvol ging van generaties en vergroeid met de stad. En van die groep was de Graauwe Hengst met z'n prach tige branderspanden, en de vaten voor de deur het schitte rendste voorbeeld. In hoofdzaak is het teruglo pen van he gezamenlijke markt aandeel van de Schiedamse be drijven te wijten aan de instel ling van de nieuwe Drank- en Horecawet die het aan iedereen die voldoet aan objectieve crite ria als handelskennis en kre- dietwaar digheid mogelijk maakt, een slijterij te beginnen. De gevolgen daarvan zijn zo langzamerhand op elke straat hoek zichtbaar: honderden slij terijen werden in de laatste ja ren uit de grond gestampt, waarmee de distillateurs tot dusver toonbeelden van rust, vrede en saamhorigheid plots gedwongen werden tot grote ac tiviteit en tot directe concurren tie. Daniël Visser en Zoonen kon daarbij niet achterblijven. Lo gisch. Minder begrijpelijk is echter de zwijgzaamheid van de kran ten. Natuurlijk: een verhuizing binnen de stad is nauwelijks nieuws, maar het verlaten van de panden aan de Haven bete kent meer dan alleen maar een bed rij fs verplaatsing. Het vertrek van de Graauwe Hengst is de bevestiging dat een instituut heeft opgehouden te bestaan. Het voortbestaan van veie andere, nog traditioneel georganiseerde bedrijven, doet daaraan niets af. De Graauwe Hengst was enig en onvervangbaar als verper soonlijking van het oude Schie dam. De vuile, ondoorgrondelij ke jeneverstad met z'n overbe volkte sloppen, z'n misdeelden en drankzuchtigen, z'n stank en misstanden, maar ook zijn ge weldige, met de dunne geur van alcohol en dampende spoeling, schoonheid van de Lange Ha ven. Het gat dat het vertrek van de Graauwe Hengst nalaat, zal dan ook moeilijk te vullen zijn. Zelfs door het felbegeerde wa renhuis. Het mooiste dat met de pan den van Daniël Visser zou kun nen gebeuren is natuurlijk dat er een soort deeloplossing voor wordt gevonden. Hierbij zouden de achterste, die aan de Hoogstraat staan, kunnen worden benut voor het warenhuis en de voorste, die op de monumentenlijst staan en daarom behouden moeten wor den, bestemd kunnen worden voor een soort promoting-centre voor de hele Nederlandse gedis tilleerdindustrie. Dat kost geld natuurlijk. Hopen geld. Maar het moet mo gelijk zijn als de gedistilleerd- industrie, de gemeente en moge lijk het rijk of de provincie hierin samen willen werken. Tenslotte vormen de panden van de Graauwe Hengst het mooist bewaarde branderij-dis- tilleerderijcomplex van Schie dam en daarmee van Neder land. Uiterlijk zowel als inner lijk, en het zou wel heel verve lend zijn als we over een jaar of wat aan toeristen niet eens meer kunnen laten zienZo zijn we aan de naam "zwart Schie dam" gekomen. SW?* SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de katholieke poli tiebond „St. Michaël heeft dins dagmiddag met een grote receptie haar 50-jarig bestaan feestelijk gevierd. In zaal Sitton aan de Lan ge Haven waren vele hoge en lage re politiefunctionarissen langsge komen om het vijf man sterke be stuur van de afdeling geluk te wensen met dit gouden jubileum. Burgemeester Roelfsema, die verhinderd was, had een brief ge stuurd, waarin hij de afdeling van de politiebond eveneens zijn ge lukwensen aanbood. De heer G. Lanen, lid van het hoofdbestuur van St. Michaël, toonde zich in zijn toespraak erover verheugd, dat bijna alle politiemensen zich nu ge organiseerd hebben.„Maar dat heeft wel lang op zich laten wach ten," aldus de heer Lanen. Voorts zei hij, dat het op de poli tiebureaus nogal eens aan een goe de, democratische gang van zaken ontbreekt. „Vooral oudere poli tiemensen hebben veel moeite met bet betrachten van de demo cratie, omdat ze zijn opgevoed in een tijd, waarin gezag heilig was. Maar ik ben ervan overtuigd, dat de democratie die buiten het poli tiebureau ruimschoots aanwezig is, 'ondanks de gezagsverhoudingen bij de politie, ook binnen het bureau tot stand zal komen". (Van een onzer verslaggevers'! SCHIEDAM Doordat ze on verwacht het fietspad overste'- de 62jarige mevrouw E Schiedam gister-middag Broersvest aangereden tk bromfiets. Met rugklacht »-n schaafwonden is de vrouw door de GG en GD naar het Gemeentezie kenhuis vervoerd, waar ze na be handeld te zijn weer naar huis mocht. (ADVERTENTIE) Ert vóóraf prfisojjgaye ,-;r 1^==^' Ipsdealertit

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1