Andere opzet kunstonderwijs bij Stedelijk Afscheid C. Brunt SCHIEDAM VANDAAG Parker SVY vraagt publiek om medewerking bij parkeren H. W. G. Hoek neemt afscheid als president directeur Burgerlijke stand PASSAGE 7 P ink Label' in soos Duk Tien Bewustmaken lÉËta; age Vertrouwm Teer punt i DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 HET VRIJE VOLK eauina SS Stafmedewerker J. de Graauw: „Iedereen zou eigenlijk zó in het museum moeten kunnen om iets te gaan doen." Geconcentreerd leeft het kind zich uit met verf en penseel. De kinderen in dit klasje staan onder leiding van Hanneke Zuringh. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „U bent eerlijk als goud," verklaarde burge meester H. Roelfsema in zijn afscheidswoord gistermiddag aan de heer Brunt. „Natuurlijk, wij hebben weieens een ver schil van mening gehad, maar het was bij U altijd zo dat wanneer er iets was misgegaan, ik nooit een gevoel van woede in me voelde opkomen." Door HANS VAN DER SLOOT G. P. Verhulsdonk, overheid fractievoorzitter VVD-Schiedam: ...vertrouwen tusser. burger en Velen kwamen de heer CBrunt de hand drukken (ADVERTENTIE) SCHIEDAM MHB *-*■*•*★*★***★ (ADVERTENTIE) VULPENHOUDERS en BALLPOINTS Aanvoelen belangrijker dan het aanleren (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Een andere opzet dan met klapstoeltjes langs de schilderijen trekken en een hoop commentaar geven." zegt de heer J. de Graauw over het nieuwe basis programma van het Stedelijk Museum Schiedam voor het onder wijs dat hij heeft ontworpen. Hij nodigde leerkrachten en do centen van de 69 Schiedamse scholen uit om met hem een ge sprek over het nieuwe basispro gramma te hebben. Het gesprek dat de volgende" maand zal plaats vinden, wordt door leerkrachten van 42 scholen bijgewoond. Als dit gesprek gunstig verloopt, ligt het in de bedoeling van De Graauw in novemtoer met de eerste les te star ten. Nadrukkelijk wij'st hij op de bewuste poging die in het basispro gramma is ondernomen om aan te sluiten bij de onderwijsvernieuwin gen die zich de laatste jaren overal in ons land voordoen. De benadering van de kunst was tot dusverre veelal kunsthistorisch en vaak consumptief van karakter. Het basisprogramma stelt zich ten doel meer aan te sluiten bij de actuele leefsituatie van het kind op van de jonge volwassene. De leraar zou de leerling op zijn tocht naar het museum en tijdens de les moeten vergezellen om naderhand op school voor een soort verlenging van het aangeleerde en vooral van het aangevoelde te kunnen zorgen. Door deze benadering komen de museumlessen niet geïsoleerd van de school te staan. „Niet het aangeleerde," schrijft de heer De Graauw, „maar het aangevoelde is belangrijk. De les sen zijn gericht op het bewustma ken van een leren omgaan met er varingen die nog niet functioneel ingebed liggen." Deze ervaringen zullen in verband worden gebracht met de ervaringen van de wereld om ons heen, waarbij men natuur lijk rekening houdt met de leeftijd, het niveau en de vorm van onder wijs. Voorlopig zijn. de "aangeschreven bijzondere, voortgezette en basis scholen in drie groepen onderver deeld. Opgemerkt moet worden dat men onder voortgezet, onderwijs ook de bedrijfsschool van Wilton Fij- enoord en de huishoudscholen rekent. De eerste les die dus in november zal moeten beginnen, gaat over het onderwerp kleur, kleuren en kleurenblind. Deze las van zestig minuten probeert de leerlingen gevoelig te maken voor de kleuren die ons direct omringen. De heer De Graauw begint met woorden te noemen waarin het woord kleur voorkomt zoals „schutskieur, kleurling, kleurplaat", een reeks die men zelf kan aan vullen. Vervolgens worden, er vragen ge steld. over het verband tussen kleur en functie: „Waarom is een koel kast wit?" Waarom is een veldmuis grijs?" en „Wanneer spreekt men over agressieve en passieve kleu ren?" Tenslotte het verband tussen kleur en sfeer: „Welke kleur heeft hoofdpijn?" „Stel je voor dat to maten blauw waren." Als deze vragen kunnen als aan zet gaan dienen om „kleur" te be leven. In februari volgt een les over „vorm, vormen en vormeloos", in april de laatste van dit jaar over „ruimte, ruimtevaart en ruimtevrees." Juist op de grondslag die in dit jaar tot stand kan ko men, zou men volgens de heer De Graauw verder moeten gaan omdat in deze opzet een gevoeligheid wordt ontwikkeld die openstaat voor verandering en in een later stadium voor een meer kritische levenshouding. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse eerste divisie-vereniging S V V kampt sinds de ingebruikneming van het eigen sportpark met pro blemen rond de aan- en afvoer van bezoekers. Vooral het neerzetten van fietsen en bromfietsen blijkt vee! narigheid op te leveren. In overleg met de politie heeft men dan ook de volgende maatregelen genomen: Automobilisten moeten hun wagen wegzettten op het lste par keerterrein bij de Poldervaartbnig. Voor bezoekers met staan plaatsen is er een tweede inenn" gekomen aan de achterzijde van het terrein tegenover Hermes DVB Hier is een fietsenstalling. Bezoekers die via de Polder- vaartbrug naar het terrein komen, kunnen gebruik maken van de fiet senstalling aan de Sportlaan. De plaats daarvan Is met borden aan gegeven. Het bestuur van SW doet een beroep op alle bezoekers, die op de flets of bromfiets komen, hun ver- vc'-middel jn de aangegeven rij wielstallingen neer te zetten en niet door de Soortlaan naar de hoofdingang te rijden, omdat daar geen stalling is. Bromfietsen en rijwielen, die toch teeen de hekken, bomen en bosjes eenlaat<t zijn, zullen wor den weggehaald. .Eigenlijk is het wel een wonder lijke zaak, dat u hier in de aula van het Gemeentemuseum Schie dam afscheid gaat nemen, omdat het nooit in uw bedoeling heeft ge legen hier ambtenaar te worden." De burgemeester herinnerde aan de tijd. dat de heer Brunt na de samenvoeging van Kethel en Schiedam in 1941 in de gemeente secretarie in Schiedam kwam wer ken. Sinds "burgemeester Roelfse ma hier benoemd werd, vijf jaar geleden, was er direct een vriend schapsband ontstaan, waar hij verschillende malen aan refereer de. Na de burgemeester werd het woord gevoerd door secretaris Blok, die de heer Brunt, mede namens zijn collega's dankte voor de hartelijke samenwerking, die zij hebben gehad. Met. een roerend afscheidswoord bedankte de heer Brunt persoonlijk keer op keer zijn collega's, vrien den en bekenden. Hij sprak, wat hem als domineeszoon niet mis stond, over de preek die Martin Luther King in 1964 in de Londen.se St. Paul s Cathedral hield over de bijbeltekst „De breedte, de lengte en de hoogte waren gelijk". Hij bracht deze zinssnede in verband met zijn eigen leven en carrière, die hij nu. in aanwezigheid van zijn 91 -jarige moeder, op 65-jarige leeftijd voor wat betreft zijn drie functies bij Algemene Zaken, bij Kabinetszaken en bij de Voorlich ting afsloot. Nu hij gepensionneerd is, zal hij visitator-generaal bij de Neder lands Her-vormde Kerk worden, een functie die burgemeester H. Roelf sema. volgens zijn eigen zeggen, de laatste weken ertoe bracht hem aan te spreken met „generaal". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De president-di recteur van Hoek-Oxygenium, de heer H. W. G. Hoek, gaat het bedrijf verlaten. Donderdag 8 okto ber wordt er een afscheidsreceptie gehouden in café-restaurant Euro poort in Schiedam. De heer Hoek (57) kwam in 1937, na zijn studie werktuigbouwkunde, in dienst van het bedrijf van zijn vader. Hij werd in 1941 benoemd tot directeur, waarna hij in I960 beiast werd met de algehele lei ding van de gas- en zuurstof-sec tor. In 1967 werd de heer Hoek president-directeur van het bedrijf, waarvan hij thans commissaris is. Als bestuurslid van verscliiliende verenigingsbesturen heeft de heer Hoek zich vele jaren ingezet voor de Schiedamse gemeenschap. Acht jaar lang heeft hij zitting gehad in de gemeenteraad voor de VVD. 'Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Aanstaande vrij dagavond zal de band. 'Pink Label' optreden in de jeugdsoos 'Duk Tien' van het Centrum Dukdalf in de Lekstraat te Schiedam. Deze dans avond is voor jongeren van dertien tot vijftien jaar, begint om half acht en is om tien uur afgelopen. Een ambassadeur van de raad Het zou een gewoon gesprek worden over gewone zaken. Zo was het van te voren afgespro ken. Het werd het echter niet helemaal. Dat was al duidelijk aan het begin van het gesprek toen G. P. Verhulsdonk, fractie voorzitter van de VVD, met de geldkist op de foto wilde: „Als echte liberaal." Het werd ten slotte een leeg kopje, „vanwege het huiselijke" met een niet op gegeten lange vinger. Een ver snapering uit eigen zaak. Hoewel het niet helemaal de bedoeling was ging het gesprek voornamelijk over de stedelijke politiek, maar dan op ongecom pliceerde manier zoals praktisch elk gesprek met Verhulsdonk. Niet voor niets heeft men hem ooit eens het predikaat „beste ambassadeur van de gemeente raad" opgeplakt, want immer spreekt Verhulsdonk over de raad op uiterst confidentiële toon. De raad is voor hem een openbare zaak en iedere Schie dammer heeft volgens hem recht op een zo uitgebreid mogelijke Informatie. Hij houdt dan ook niet van de terughoudendheid waarmee vele van zijn collega's hun raadswerkzaamheden om kleden. Van zijn raadslidmaatschap zegt hij: „Ik vind het leuk werk. Het streelt mijn ijdelheid om bij zoveel zaken betrokken te zijn, om zoveel te kunnen doen. En welke vent is niet jjdel? Ik doe het omdat ik het graag wil en daarbij maak ik me niet al te druk om de autoriteit, die vol gens anderen aan dit werk ver bonden is. Ik praat er graag over. Ook buiten de raad, omdat dat dè manier is om werkelijk in contact te komen met alle lagen van de bevolking. Vooral met diegenen die in moeilijkheden zitten." Dat zijn dan, zegt hij zelf, meestal niet de leden van zijn eigen club, de VVD. „Wat dat aangaat hebben we de Schie damse afdeling van de VVD een heel eigen image gegeven. Wij proberen het aspect Volkspartij zoveel mogelijk te benadrukken." Of men daarin ook geslaagd is? „In zoverre," zegt Verhuls donk, „dat ik, als ik een congres bijwoon van mijn partij en ik zo'n bekakte kerel hoor spreken, soms denk van „mot, dat nou". Over het raadswerk zelf. „Mijn leven is doordrenkt van dit werk," zegt Verhulsdonk. „Op mijn bureau liggen meer raadsstukken dan zakelijke cor respondentie." En dat is waar. De vele ordners op het zeer per soonlijke, maar schamele bureau zijn gevuld met de papieren ge meentebeslommeringen. De niet en we! betaalde rekeningen van chocolaterie Verhulsdonk daar entegen vullen nauwelijks een laatje. Vertrouwen vindt hij voor het werk in de raad het allerbelang rijkste. Daarmee bedoelt hij niet het vertrouwen tussen de raads leden onderling. Dat hij daarop voor de volle honderd percent kan rekenen, staat voor hem als een paal boven water. (Verhuls donk zou trouwens Verhulsdonk niet zijn als hij daar anders over zou denken). Nee, met vertrou wen bedoelt hfj vertrouwen tus sen burgers en overheid. Een mogelijkheid om aan dat vertrouwen tegemoet te komen ziet hij in een voortdurende kri tische begeleiding van het ge meentebestuur. „Maar dan wei op een sportieve manier," zegt hij, „Ik ga er by fouten dan ook altijd vanuit dat ze gemaakt zijn door het innemen van een ver keerd standpunt, zoals je alle maal barst van de fouten. Ove rigens." voegt hij daaraan toe. „ais de wethouders hetzelfde zouden doen als wij: de raadsle den volgen met dezelfde kri tische aandacht als wij de wet houders, dan zouden er in korte tijd meer interpellaties komen dan wij ooit hebben voortge bracht." Er komt nog even een teer punt aan de orde. De verhou dingen binnen de raad. Verhulsdonk: „Dat gedrag van nu houden ze nooit vol. Kwaad worden is niet moeilijk, kwaad blijven is ontzettend vermoei end. Vooral daarom heeft hy groot vertrouwen in een snelle afloop van het conflict. „In de confessionele fracties," zegt hij, „zitten teveel verstandige men sen om niet in te zien dat ze met die oppositie die ze nu voeren op de verkeerde weg zijn." „De WD." verzekert Verhuls donk, „zal het groeien van be tere verhoudingen binnen de raad niet in de weg staan. Hoe. hard ze ook nog te keer zullen gaan, wij blijven verdraagzaam." Vanwege het feit dat de WD zeker in Schiedam een duidelijke centrumpartij is? .Nee." zegt Verhulsdonk. „dat ligt in de to lerantie van het liberalisme." De afwijkende image die de Schie damse WD zich heeft opge bouwd zal aan die houding ech ter niet vreemd zijn. Zo liberaal is de VVD nu ook weer niet. r TO* SCHIEDAM GEBOREN: Bianca M. d.v. A. A. van Bochove en P. van derMarel; Aria W, z.v. A. W. Pit en H. W. Offerman; Jeffrey P. z.v. P. F. Ton en. P. G. de Melker; Edwin E. z.v. J. P. van der Vlies en B. H. Pil; Tvar B. z.v. W. R. Roseval en H. C. J. de Raaij; Aad M. z.v. A. W. .M van Hassel en A. G. C. Kalkhoven; Winnifred C. B. d.v. W. M. E. Schippers en A. W.M van Hassel en A. G. C. Kalkhoven; Winnifred C. B. d.v. W. M. E. Schippers en A. W. Loke; Patricia B. d.v. H. C. de Wildt en .J M. L. Burger; Richard Op het Jacob van Campenplein botste de 17-jarige kantoorbediende C. J. Verschoor met haar bromfiets tegen een personenauto op. De auto stond geparkeerd en reed plotseling weg. Het meisje is met een hersen schudding en een hoofdwond naar het Dijfcdgtzlekerihuls gebracht. iHr Hutëgjk TUINLAAN 98 film TEL. 26.74.64 lliiil MGR. NOLENSLAAN 688 TEL. 26.20.76 wat tv» A. z.v. P. M. van Kol en C .C. M. Vinke; Robert z.v. P. M. van Kol en C. .C M. Vinke; Robert z.v. J. E. Beek en A. H. Rasenberg; Feddo J. W. z.v. A. Heintz en J. R. Bijl: Michel.A. T. z.v. P. Voge! en P. M. G. M. Hogendorp; Josepha M. d.v. J. J. A. van Winden en W, C. P. van Mil; Anita d.v. J. W. van Don kelaar en H. van den Berg; Daisy M. d.v. .J J. Vis en M. STEIGIN- GA: Mark z.v. E. J. van Du uren en K. Faken; René z.v. H.. A. van der Starre en V. Jonker: Jeannette d.v. .W C van der Hooft en B. Bus- scher; Ronald z.v. D. van den Berg en C. J. Kloos; Paulus J. z.v. O. S. J. van Winden en A. M Kreuger; Gerard P. z.v. P. van den Berg en J. W. L. Verdel: OVERLEDEN: C. Bentem, 77 jr. D. van IJzendoorn, 86 jr: .W C. Bur ger. 49 jr: H. J. S. Elderson, 75 jr. echtg. a. Hollander; T. Zwanen burg, 8.3 jr: N. de Koning, 49 jr; wed. P.O. Roeters; P. J. Zijdenbos. 77 jr. SCHIEDAM Geboren: Marco z v R Slavenburg en M A Bosma: Monique A S d.v. A Kal en C Smit; Karin d.v. J van den Bosch en M G Coster: Esther d.v. J G de Graaf en M C Westerhoff, Eli&ne N d, Y G Bakker en W M van der Meuleai Diana E d v J P SCHIEDAM Nuir.an en M Bak; Johannes M z J M Meeder en B Hofmatj Alexandra L d v A L Hensen enI Bakelaar: Mirjam N H d v G Vink en N H de Witte: Sylvia M; v C Bezooijen en c m" Immeri Marina J d v L de Raac en C I Jordaan. Overleden: J H Kraan 63 jr; C Noordwijk 71 j I echtg P Jongbloed: M E Noordat I 82 jr echtg J B Klelss.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1