.POLITIE MOET MAATSCHAPPII DIENEN' Jubilerende commissaris C. van der Haagen: Oditeam is nog steeds ongeslagen Jeugduitwisseling doorgelicht Jubileum parochie aanleiding totactie i 3 c 1 ïolen toernooi li groot succes m PASSAGE 7 m SUCCES AGENDA'S De Ooievaar waclit op de centen e ,i:.! DINSDAG 20 OKTOBER 1970 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Commis saris C. van der Haagen (geboren in 1924) kwam in 1945 als schrijver bij de politie in Den Helder. Drie jaar later vertrok hij naar Nijmegen, waar hij werd aangesteld als inspecteur bij de gemeentepolitie. („Ik stond 's zondags middags in Nijmegen dik wijls bij het voetballen, en daar waren wel van die fanatieke toeschouwers die bij een aanval op het eigen doel met de rug naar het veld gingen staan. Als de reacties van het publiek wat waren weggeëbd, durf den ze zich pas weer om te draaien"). In 1954: volgde zijn be noeming tot inspecteur bij de Schiedamse 1 poütie, waarvan hij in 1967 com missaris werd. Een post, die hij voorlopig nog niet wil verlaten. „Ik heb geen behoefte om weg te gaan, maar ja, ik weet natuur lijk niet, hoe ik daar over vijf jaar over denk." Over de roep om 'de sterke man", rust en orde en daarmee de dreiging van de politiestaat, zegt hijr'. „Ik denk niet dat ik het zal meemaken. Maal ais we daar naar toe groei en. dan hoef ik niet meer. Het politie-apparaat moet zich nooit tegen de maat schappij opstellen, maar constant waar mogelijk de maatschappij diensten be wijzen." Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM Enkele weken geleden jubileerde in de stad Groningen de hoofdcommissaris van politie: het personeel, dat bedremmeld mompelend de trap op kwam, mocht de feli citaties in het heiligdom van de politiechef op de eerste ver dieping van het bureau onderdanig komen aanbieden. Een fraai voorbeeld van hoe de gezagsverhoudingen op de diverse Hermandad-hoofdkwartieren liggen. Vereiste ÉfRtiö iMSm jte^l Commissaris C. van der Haagen. Zelfstandig Visie (ADVERTENTIE) SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) „Mogelijkerwijs wordt de internationale jeugduitwisse ling, waaraan Schiedam dit jaar voor de zevende maal deelneemt, op nieuwe leest geschoeid." Dit zei S.G.-direc- teur Peter van den Boom, maandag bij zijn terugkeer van de werkvergadering ter voorbereiding van het evene ment, die in het afgelopen weekeinde in het Franse Vien- ne is gehouden. Jammer Programma San erin ir SCHIEDAM De parochie O JU. Vrouw Visitatie in Schie dam bestaat op 21 december precies twaalf en een half jaar. Hieraan zal op verschil lende manieren aandacht worden besteed. Dit jubileum geeft namelijk niet alleen aanleiding" tot feestvieren, maar ook tot actie, zo vertel- j de pastoor J. J. Oudshoorn1 gistermiddag. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Het schoolkorfbal toernooi dat gisteren .in de Schiedamse sporthal Margriet is gehouden, is voor de korfbalsport ware propaganda geworden. Met volledige inzet hebben 37 ploegen, verdeeld in 2even poules, gestreden om de prijzen. Een aanval van de Re'nobothscliool die winnaar son worden in de B--poule. 'Schiedam II is geen lastige stal' Schiedam, lijkt wel, is één van de weinige uitzonderingen op die regel. Morgenmiddag vieren vieren twintig Schiedamse politiemannen, onder wie commissaris Van der Haagen, massaal hun 25-jarig ju bileum in de aula van de R. K. Technische School. Commissaris Van der Haagen. de man die zijn eigen tijd als politie man niet vergeten is: „Dat is mijn stjjl niet zo, je hoort bij je mensen, waarmee je de hele dag moet wer ken. Ik vind dat er ook wat dit jubileum betreft geen onderscheid behoort te zijn." De in snel tempo afgevuurde vragen van een aantal in de kamer van de commissaris broederlijk bij een gezeten Schiedamse journalis ten beantwoordt de commissaris met enige schroom en terughou dendheid. Hü is een bescheiden en een voorzichtig mens. Daarom ook weert hij vragen dieverder reiken dan het pubileum en de plaatselijke problematiek met klem af. Aante keningen, snel genoteerd op een blocnote-velletje, over de onderwer pen die hij wil behandelen, liggen tijdens het gesprek naast hem op tafel. Als er een vergelijking valt te trekken tussen het politiewerk van nu en dat van net na de oorlog, de tijd waarin uw carrière startte, hoe zou die dan uitvallen? Commissaris Van der Haagen ..Kjjk, er is een snelle ontwikkeling in de maatschappij waar te ne men, waar het politie-apparaat goed rekening mee moet houden. Een ontwikkeling naar vooral meer openheid, waarbij de politieman juist een diende taak heeft te ver- vu.bn, Niet aan de enkeling, maar in het belang van iedereen aan de gemeenschap". „Een voorbeeld van die dienst verlening is de snelheidscontrole. Dat zal de bekeurde vaak onprettig vinden, maar de gemeenschap moet begrijpen, dat dat een belangrijke mogelijkheid is om het aantal ver keersongelukken terug te dringen." „Dat geeft wel eens verschil van mening en het is daarom een eerste vereiste, dat „het slachtoffer" de achtergronden krijgt uitgelegd. Dat is een streven (naar openheid red,), waar we constant mee bezig zijn." „Hierbij mag men niet vergeten, dat de ideale agent niet bestaat en dat ook de politie-ambtenaar iets verkeerds kan doen." Is de taak van zowel de oudere als de jongere politieman in de huidige sfeer van tegenstand en protest veel moeilijker dan vroeger? Commissaris Van der Haagen: „He zou steeds moeilijker kunnen zijn, maar dat wordt opgevangen door een prima opleiding, .Die is essentieel. Vroeger gebeurde die op leiding zo'n beetje in eigen beheer. Men werd na een korte periode met een oudere agent direct de straat opgestuurd. Tegenwoordig gaat dat anders." Men ziet in Schiedam nogal wat jonge agenten alleen straatdienst doen. In hoeverre zijn zij berekend op hun taak? De heer Van der Haagen: „Wel. als zo'n jonge jongen bü ons koant, valt hü In handen van de mentor, die met hem een boekwerk van driehonderd punten moet afwerken zoals het fouilleren, het verzorgen van telexberichten, dienst in de portiersloge, etcetera," v ,'j i :*A;p „Als dat gebeurd is, gaat hij zelf standig overigens nog wel in zekere mate begeleid door de men tor de straat op. Dan, na een dag of tien komt hij bij de ver keersdienst, waar hij zeven dagen rond kan kijken. Volgende stap is een week gewone dienst, en daar na bij voorbeeld een week bij de afdeling bijzondere wetten etc. Dat duurt bij elkaar een jaar, waarna hij mét het theoretische jaar van de opleidingsschool voor zijn taak berekend is." Over zijn standplaats Schiedam zegt de commissaris: „Het werken met een gemeenschap is moeilijk, maar men moet „ingeschoten" ra ken op een bevolking. Schiedam is wat- dat betreft geen lastige stad." „Kijk je kunt het karakter van een stad afwegen naar het verenigings leven. Dat is 'n ervaringsfeit. Hier in Schiedam kent men elkaar nog, het verenigingsleven zit goed in elkaar. En dat geeft al die leden, - wat voor soort club het ook is, een maatschappelijk streven. Zoiets ty peert voor mij de mentaliteit van een stad." Het rechtstreekse contact met het publiek is, vanaf het moment dat de politie gemotoriseerd is gaan surveilleren, sterk verminderd. De preventieve werking die van dat contact uitging wordt dan ook, vol gens zeggen van de commissaris, node gemist. „Door de motorisering van de politiedienst beweegt men zich nu met de mobilofoon door de gemeen te. Het contact is veel vluchtiger dan in het verleden, toen dezelfde man te voet of op de fiets hetzelfde werk deed." „Het gevolg is dat men zich niet meer afdoende kan bezighouden met bij voorbeeld een troepje jon gens, dat nogal baldadig optreedt gedurende langere tijd. Daarom hebben we het systeem van de wijk agent ingevoerd. Eh dat voldoet uitstekend. Als er bij voorbeeld klachten in een bepaalde wijk zijn. dan kunnen we snel en adequaat reageren. Als dat niet gebeurt, dan Is het wel mogelijk dat een klacht soms maanden blijft liggen. Wat is tot slot zijn visie op de toekomst? Commissaris Van der Haagen: „Je kunt je niet veroorloven met het idee te leven, dat vandaag het einde bereikt is. Over twee jaar zijn we al weer een heel eind ver der. Ook het politieapparaat zal steeds doorgelicht en aangepast moeten worden." In het gebied van die snelle ont wikkeling waar men verouderde normen zal laten vallen en de nieuwe gaat zoeken, zal de politie man tastenderwijs de weg moeten vinden. 'Er zal veel veranderen. Het personeel zal zich ook beter bewust moeten zijn van zijn taak en plaats in de maatschappij. Elke fout die door ons gemaakt wordt, zal steeds scherper aan de kaak worden ge steld.'En daarom is het van door slaggevend belang dat de opleiding van de politie-ambtenaar perma nent wordt aangepast. €1' (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Na zes wedstrij den is Odi nog steeds ongeslagen. Ook zaterdag presteerden de wit- zwarten het weer de volle buit binnen te halen. In een niet al te prettige wedstrijd werd Fluks in Noordwijk met 5-4 verslagen. „Dit jaar is er voor het eerst diepgaand gesproken over het ka rakter van de jeugduitwisselingen, vertelde hij, .En daarbij is er nogal wat kritiek losgekomen over de manier waarop men in het verle den aan dit karakter gestalte heeft gegeven." Veel jongeren bleken bijvoor beeld niet te spreken over de grote aantallen excursies waaraan ze moesten deelnemen, waardoor men nauwelijks tijd overhield om op eigen houtje in contact te komen met de bevolking van de gaststad. Vooral Esslingen dat kan bo gen da dmk*te programmal san alle steden kreeg die kritiek te verwerken. Peter van den Boom wijt dat aan het geweldige enthou siasme waaraan in Esslingen aan de jeugduitwisseling wordt gewerkt. „Esslingen," zegt- hii, „is van meet af aan een grote promotor van de uitwisseling geweesl. Neem maar aan dat zonder Esslingen de jeugduitwisseling nooit zou zijn geworden wat ze nu is. Het. Vere nigd Eui-opa. leeft in Duitsland nu eenmaal sterker dan in de andere deelnemende landen. Kijk maar naar de vex'dere contacten die ze naast de jeugduitwisseling hebben aangeknoopt. Wederzijdse bezoeken van brandweerkorpsen, kooruitwis- selingen en culturele contacten. En dat allemaal op hun initiatief." De discussie over de toekomstige aard van de jeugduitwisselingen kwam tot stand toen Esslingen Schiedam lof toezwaaide over de uitstekende ontvangst van vorig jaar, een evenement dat. merkwaar dig genoeg, juist schraler van opzet was dan in voorgaande jaren. De opstelling van de meeste avond programma's werd bijvoorbeeld overgelaten aan de deelnemers zelf. Her traditionele Eurobal ontbrak voor het eerst en het aantal ver plichte uitstapjes was drastisch beperkt. Toch verklaarde de Ess- lingse vertegenwoordiger dat geen groep zich ooit zo heeft geamuseerd als de laatste, wat voor de andere deelnemers aan de vergadering re den was om zich te beraden of niet alle steden het Schiedamse voor beeld zouden moeten volgen. op het. onderling contact. Tevens is op de werkvergadering de vraag gesteld of het niet ver standiger zou zijn om op korte termijn over te gaan tot het. orga niseren van zogenaamde „thema tische" uitwisselingen. Deze uitwis selingen zouden bijvoorbeeld het ene jaar geheel in het teken komen te staan van de cultuur. Anderen jaren zouden ze gewijd kunnen worden aan folklore of politiek. Op deze wijze hoopt men ook mensen met een gespecialiseerder belang stelling voor het gastland voor de Jeugduitwisseling te interesseren. Hü noemt het daarom jammer dat de inzet waarmee de Esslingse gemeenschap aart de uitwisselings programma's heeft meegewerkt tot een te grote toename van het aan tal excursies heeft geleid, hoewel hij daarvoor wel begrip kan op brengen. „Tenslotte is het niet meer dan normaal," zegt hij, „dat bedrijven die de uitwisseling finan cieel mogelijk hebben gemaakt, zich ook in levenden lijve willen presenteren." Wanneer men hiertoe overgaat, zou dat een rigoureuze „sanering" van de programma's betekenen. Meer tijd wordt er dan vrijgemaakt voor spontane contacten en tochten op eigen gelegenheid. „Bezoeken aan fabrieken en instellingen." zegt Peter van den Boom. „hoe leer zaam ook, zullen in •de toekomst op de tweede plaats komen. Het ac cent van de jeugduitwisselingen komt daarmee allereerst te liggen Het programma voor het komen de jaar is ten slotte als volgt sa mengesteld. Schiedam ontvangt van 1 augustus tot en met 15 au gustus tegelijk de groepen uit Udine (It.j, Vienne <Fr.). Esslingen (Dts.) en Norrköping (Zw.). Zelf gaat het van 10 tot 25 juli in Esslin gen, van 1 tot 15 augustus in Udine en van 15 tot 31 augustus in Norrköping en Vienne op bezoek. De prijzen van de programma's zijn 140 gulden voor Esslingen en 200 gulden voor de overige steden. Die laatste prijs zal waarschijnlijk ook gelden voor het nog niet vast staande bezoek aan de Joegoslavi sche stad Velenje, die dit jaar voor hot eerst meedoet. (Vetn een onzer verslaggeefsters.' Uitgangspunt bij de feestviering is. dat er binnen nu en vijf jaar veel zal veranderen binnen de rooms-katholieke kerk. Daarover willen de geestelijken van gedach ten wisselen met de mensen uit hun parochie. Dit zal gebeuren tijdens een zes tal discussiebijeenkomsten. Drie daarvan zullen zondags tijdens de normale kerkdienst worden gehou den. terwijl de anderen op dins dagavond zijn gepland. Op discus siebijeenkomsten is iedereen wel kom. zowel kerkgangers als buiten kerkelijken. Iedereen in de paro chie zal een uitnodiging krijgen. De eerste bijeenkomst is op zon dag 1 november, tijdens de dienst van elf uur in de O.L. Vr. Visitatie Kerk. Aan de orde komt dan het onderwerp „Geloof als uitgangs punt van ons denken en doen". De andere discussiediensten zijn op 10. SCHIEDAM De Schiedam se sportverenigingen die loten hebben verkocht voor de inva liden-sportvereniging "De Ooie vaars" en het geld nog niet hebben opgestuurd, worden ver zocht dat alsnog voor vrijdag te doen. Op die dag z?J namelijk de trekking van de loterij, waarvan de opbrengst bestemd is voor de aankoop van sportmateriaal voor de mindervalide Schie dammers. worden gehouden. Ook de niet verkochte- loten moeten liefst Voor vrijdag weer bij „De Ooievaar" terug zijn. Het. bedrag, dat door de ver kochte loten is bijeengezameld, moet overgemaakt worden op gironummer 2034843 t. n. v. Jac. van Oudheusden. ten bate van loterij "De Ooievaars". 15. 24 en 29 november en 8 decem ber. De onderwerpen zijn achtereen volgens: ..De mentaliteit van het gezin ten opzichte van de samenle ving", „De mens en zijn werk". „Egoïsme of gebrek aan werkelijke interesse in de ander". „Bestaan er meer kleuren dan zwart en wit?" en „Geloof en politiek: een onver antwoordelijk spel of een Chris ten plicht". De eigenlijke feestviering van het. 12-bestaar: van de parochie vindt plaats in het weekeinde van de 12c en 13e december. Speciale diensten zijn er cp zaterdag en zondagmorgen, terwijl er zondag avond een leest is in de aula -van de scholengemeenschap „Spie- ringshoek". Het Schiedamse to neelgezelschap „Brederode" zal een opvoering geven van „Een ge boren leugenaar, van Keith Wat- terhouse-Wiilishall, in een bewer king van Paul Rodenho. Het, was van de organisatoren, die evenals vorig jaar voor een vlekkeloze organisatie zorgden, een gelukkige greep om in de ochtend uren de leerlingen van het lager onderwijs te laten aantreden en de oudere leerlingen 's middags te laten spelen. Hierdoor werden lange wachttijden voor de spelers en speelsters vermeden en kon tevens een- beter overzicht van de behaalde resultaten verkregen, worden. De schoolkorfbalcommtssie. be staande uit mevrouw B. Steylen (Schiedam) en de heren C. Tous- saint (GDI) en J. Vrijhoef (Suc ces), kwam na dit succesvol verlo pen toernooi overeen volgend jaar de sportjial twee dagen af te hu ren. De eerste dag is dan voor het lager onderwijs en de tweede dag voor het voortgezet onderwijs. Voor korfbal werden er lage sco res genoteerd. In de meeste wed strijden werd slechts twee bf drie maal gedoelpunt. Enige uitzonde ringen: in poule C de wedstrijd HHTS 2 tegen Wtn. de Zwijger 4, 8-0, en Jan Ligthartschool Mas- xenbroekschool 0-7. Vooral in poule A viel de score tegen. In tien wedstrijden werd in totaal slechts 11 maal de korf ge vonden. Hierin zou verbetering kunnen worden gebracht als deze scholen zich ook lieten trainen door de korfbalverenigingen. Het verschil tussen korfballers en niet- korfbsülers zal dan riiet meer zo duidelijk te zien zijn. en wanneer er door het gehele te&m met wat meer vaardigheid gespeeld wordt, vallen de doelpunten vanzelf. De grote verrassing in poule A was de eerste plaats voor Wra. de Zwijger 2. Het eerste achttal ein digde op de vierde plaats met achter zich de LEAO-school. Rijks- s cholengemeenschap debuteerde goed met zijn tweede plaats. De winnaar van vorig jaar, HTS moes-t met de derde prijs genoegen ne men. De Rehobotschool werd winnaar in de B-afdeling, gevolgd door LEAO 2. In poule C werd HHTS 2 eerste. Nieuwelant 4 werd door be ter doelgemiddeide dan Nieuwelant 3 tweede. De prijzen werden door de heer J. Bijloo, hoofd van de Gumungschool, aan de aanvoerders uitgereikt. De prijzen voor do lagere scholen werden door de heer JA.A. v.d. Linden, ambtenaar van sportzaken uitgereikt. Dit waren: Poule D: Win, Gehrelsehool, E: dr. Sauer- school, F: Gunningsehool en G: Mastenbrofckschool.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1