GEMEENTELIJK RAPPORT WERKT MET VIJF JAAR OUDE CIJFERS GOBI'S EERSTE KINDERBOEK Onder de afwas komt de inspiratie "MP G0UZY Amerikaans bureau eist een mil joen van scheepsbouwers HulskerDe havenarbeiders zi n niet <;ek I Verkoop van condooms in Gouda vrij Ït lüidmolukkers verdacht van Haagse diefstal Kort geding over bemiddelingsprovisie 'AKKOORD BETEKENT NIET, DAT WE ER NU ZIJN' DOLLE MINA VANGT BOT BIJ DE ARP Kompressoren Gevangenisstraf voor stelen van ijzeren mallen rrtéffka nt inspireren Pi Cijfers van 1965 Selh Gaaikema in Rotterdam VEILIGE VERWARMINGSDEKENS SK rfl K*E-S*ZEGELS. voor extra vakantiegeld tel. 010-13.34.01 - jJs r katoenen cretonne 120 cm breed 1 il mk DINSDAG 27 OKTOBER 197 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 Er wonen 92.553 bejaarden in Rotterdam. Over hun be hoefte aan verzorging, ver pleging en dienstverlening moeten we nu alles weten. Het staat in een meer dan honderd pagina's dik boek dat de gemeente Rotterdam gisteren met een ruim gebaar aan de pers-openbaarde. In een rij zaten ze daar; de men sen die aan de samenstelling hebben gewerkt: de hoogsten van de GG en GD, van Volks huisvesting, van de Sociale Dienst, met in hun midden wethouder De Vos van So ciale Zaken. 'Uitgave gemeente Rotter dam - september 1S70' staat Fioblemen van de Rotterdamse bejaarden. Wethouder De Vos vatte ze' ia samen: 'De verpleging en verzorging zijn voldoende gewaar borgd. op twee uitzonderingen na. Sr is onvoldoende ruimte voor echtparen en er zijn te veel bejaar den in verzorgingshuizen opgeno men, die daar eigenlijk nog niet thuishoren.' Dat laatste stuk bejaardenpro bleem lijkt inderdaad niet mis, bij het nauwkeurig lezen van de pagi na's. De gemeentelijke Sociale Dienst (belangrijkste samensteller van het boek) rapporteert dat "75 percent van de bewoners van een aantal Rotterdamse verzorgingste- er in kleine letters onderaan het titelblad. Het lijkt heel wat,* 114 bladzijden met ta bellen en cijfers over de ca paciteiten van de Rotter damse bejaarden. Of ze nog kunnen lezen, trappen klim men, gaan zitten, liggen, haarkammen, eten, zich was sen, of ze naar de w.c. kun nen gaan. Wie er de vuilnis bak buiten zet, wie het eten klaarmaakt, wie de was doet en de bedden opmaakt: het lijken allemaal leuke, gezelli ge gegevens te worden. Uiter aard compleet met een pro bleem, want denken we niet meestal achter het woord 'be jaarden meteen het woord 'probleem'? ■,~v.rs (e., t/.-A: De vuilnisbak, het huishouden, boodschappen: zijn het gegevens uit 1965 of van nu? im en cr ers over bejaarden me in aanmerking kwamen". Vijf enzeventig percent, driekwart van de vorzorgde bejaarden, zit fout, neemt de plaats in van ouderen die wérkelijk verzorgd moeten worden. Een conclusie om van te schrik ken. Dan vraag je aan wethouder De Vos toch of daar niets aan te doen is, Zoveel bedden-met-ver- zorging tekort en zovelen die zich laten verzorgen zonder dat het nodig is. Agnes Koerts huizen, op grond van hun lichame lijke validiteit nog niet voor opna- Het antwoord is nog schokkender dan die 75 percent: „Maar daar is allang geen sprake meer van. Dit zijn cijfers van 1965. U begrijpt, dat we met dit gegeven een ander opnamebeleid zijn gaan voeren. Nu zal ongeveer één kwart tot dertig percent van bejaarden onnodig worden verzorgd. Nee, we zijn na tuurlijk onmiddellijk maatregelen gaan nemen onder andere met een centraal opnamebeleid voor de verzorgingshuizen. Deze cijfers heb ik immers ook al verwerkt in mijn beleidsnota's van de afgelopen drie jaren." 1965. Vijf jaar oude cijfers over de Rotterdamse bejaarden. In een rapport van september 1970. Als die simpele 75 percent niet klopt wat dan te denken van alle andere cijfers, van die conclusies? De laatste pagina's geven daar een sleutel voor: zij bieden een overzicht van de situatie in 1970 en een prognose voor 1980. Een prog nose'van een dertig regels, die zegt dat in '80 de behoefte aan ver pleegbedden een halve percent ho ger zal liggen dan in '65; bij de verzorgingsbedden is het percenta ge 0,3. Nog iets uit de prognose: in 1980 zijn er in Rotterdam 104.000 tot 106.000 bejaarden. „Ook uit dien hoofde moet dus rekening worden gehouden met een groeiende be hoefte aan. voorzieningen voor ver pleging en verzorging zegt het ge meentelijk rapport in zijn laatste regels. De prognose zou zo best het meest waardevolle kunnen zijn van het hele boek. Want met belegen gegevens, al uitgeplozen en ge kauwd in drie voorbije jaren van sociaal beleid, begin je weinig nieuws. Het is fijn ze te kennen, ze in je archief te hébben. Een na slagwerk hebben we nu hiervoor bijvoorbeeld: 12,6 percent van de Rotterdamse bejaarden is lichame lijk minder valide; 51,7 percent kan goed het eigen uishouden doen: 3.5 percent van de bejaarden zou verzorgd moeten worden maar een deel (2,5 pet.) wil echter maar een volledige verzorging Of hiervoor: In Botterdam zijn voldoende bedden om alleenstaan den te verzorgen; voor echtparen zijn er nog' welgeteld 1658 kamers te wemig. De aanvragen om ver zorging zijn vee! talrijker'. Veel meer bejaarden willen verzorgd worden, zonder dat zij daar vverke- .yk aan toe zijn (voigens criteria die nauw worden omschreven in .iet rapporti. Als die aanvragen gehonoreerd zouden worden, waren er in Rotterdam te weinig 5500 eenpersoonskamers en 2750 tvvee- rarsoonskamers compleet met ver zorging. Ideeën voor de toekomst staan overigens .wel in het rapport. Dit jijveorbeeld: Er moet nader onder zocht worden hoe groot de behoefte Is van dienstverlening-aan-huis. Voor ongeveer 12,5 percent van de bejaarden zou dienstverlening thuis al een oplossing betekenen. Dienstverlening moet naa- de be jaarde toekomen, en niet omge keerd, zegt het rapport. De saaie cijfers, verzameld in keurige tabellen en ruim door de begeleidende tekst gezaaid, worden opgevrolijkt door een paar aardige conclusies. Zomaar wat citaten: „Mannen hebben een optimisti scher oordeel over hun gezondheid dan vrouwen „Het behoort duide lijk tot de taak van de mannelijke huwelijkspartner de vuilnisemmer ouiten te zetten." .Bejaarden doen bij financiële of 'fysieke afhanke lijkheid liever een beroep op in stellingen dan op hun kinderen." Leuk is ook deze zin in het boek werk: ,Het is trouwens zeer waar schijnlijk, dat de run op de ver zorgingstehuizen sterk zal vermin deren. als een juist opnamebeleid wordt gevoerd Een kreet uit 1965? Kan best, want het opnamebeleid is al gewij zigd. Wethouder De Vos zei het zelf. gisteren bij de presentatie van het rapport. Voor de gemeente Rot terdam in september 1970 (is het al niet oktober?) maakt het niet zo veel uit of het nu 1965, 1970 of 1980 is. De run van de bejaarden op de verzorgingstehuizen is oud en zai nog lang voortduren. Toch leuk, zo'n belegen boek. - (Van een onzer verslaggevers) LEKKERKERK „Inspiratie krijg ik meest al als ik aan het stofzuigen of afwassen ben. Er ligt altijd wel een velletje papier en een pen in de buurt om invallen te noteren. An ders vergeet ik ze weer." Een dezer dagen is het eerste boek van Cobi Go ossen op de markt verschenen en ze is daar bijzonder blij mee: „Want," zegt Cobi, „als je eerste boek uit is. dan ben je pas een schrijfster." Het is een kinderboek geworden met als titel: Het ge beurde in Wiebeldrecht. „Ja, het is bedoeld voor kinderen, maar ik ben ervan overtuigd, dat ouderen er niet min- A -dittm (ADVERTENTIE) der van zullen genieten. Het is namelijk om te gieren," zegt trotse Cobi in haar wo ning aan de Wilhelmina- straat. Al van jongs af aan wilde Cobi schrijfster warden. Op de lagere school sleepte ze met opstellen vele prijzen in de wacht en op de afscheidsavond van de school werd een door haar geschreven toneel stuk opgevoerd. Aangemoedigd door baar onderwijzer en raadgever de heer Van Hofwegen had ze in die periode reeds het boek Stijlstudie en stijloefening doorgewerkt. In de Coby Goossen: schrijfster." toen volgende oorlogsjaren is het schrijven er echter bij ingeschoten, totdat Cobi vijf jaar geleden in middels getrouwd en moeder ge worden, haar oude liefde weer op vatte. Cobi vertelt, dat het moeilijke jaxen zijn geweest. Vooral ook voor naar man, de heer Noorlander, die 'naar steeds weer moed moest in spreken ais haar zoveelste ver haaltje met de opmerking We! aardig maar toch niet zoals het wezen moet was teruggezonden. Ze besloot een schriftelijke cursus te gaan volgen, kreeg hoge cijfers en zag uiteindelijk haar eerste ver- „Na het eerste boek ben je pas haal geplaatst op de jeugdpagina van Het Vrije Volk. „Ik dacht, het is voor elkaar, maar het was een vergissing," zegt Cobi nu. „Er was heel wat zeelfkri- tiek en kritiek van anderen voor nodig om te voldoen aan de eisen van redacteuren en uitgevers." Maar nu is Cobi dan toch „doorge broken". Het contact met Annie M. G. Schmidt is daarbij volgens haar doorslaggevend geweest. Ze maakte kinderverhalen voor Okki en Tap toe," 'Verleende haar medewerking aan een ""serie leesboeken voor de basisschool 'en is momenteel bezig met een tweede boek: Dolle dagen met de straalwagen. - (Van een onzer verslaggevers) GOUDA De Goudse gemeente raad is niet van pian om de ver koop van voorbehoedmiddelen bui ten besloten gelegenheden tegen te gaan. Een poging van de gecombi- n e e r d e protestants-christelijke fracties om door middel yart een Ingediende motie de automaten van Ie straat te houden liep op niets uit. D'66 openbaarde bij monde van de heer Van de Boogaard een uog verdergaande mening, die overigens niet door de meerderheid van de laad werd verdeeld. Hij drong er op aan, dat de Goudse jeugdclubs erplicht worden gesteld gevulde automaten in huis te hebben. De heer Houdijk (k.v.p.) had felle kri tiek op het college, omdat nog steeds geen goede voorlichting op de Goudse scholen wordt gege ven. (Van een onzer verslaggeefsters» ROTTERDAM Seth Gaaikema komt met zijn nieuwe cabaret „Tien miljoen geboden" naar Rot terdam. Op woensdag 11 november vindt in de Doelen de première plaats. Medewerking verlenen de Blue Diamonds, Sylvia Alberts, Riet Henius en het Trio Henk van Dijk. De show begint om 20.15 uur. (ADVERTENTIE) GEVEN BEHAAGLIJKE WARMTE VOOR EEN GEZONDE NACHTRUS I 1e MIDDELLANDSTR. 72 TEL. 010-235327 - (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG lp Rotterdam zijn twee Zuid-Molukkers aangehouden die ervan worden verdacht een aandeel te hebben gehad in de ontvreemding van een bedrag van ƒ22.000 uit de woning van de In donesische ambassadeur. Dat ge beurde op 31 augustus, toen 33 Zuid- Molukkers de woning'bezetten. On geveer 15.700.is al terecht: dit bedrag was aangetekend opge stuurd naar de Wassenaarse poli tie. De twee mannen die werden aan gehouden zijn de 28-jarige JK.N. uit Krimpen aan den IJssel en de 41-jarige E.G.P. uit Moordrecht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Heeft een Amerikaanse maatschappij recht op een bemiddelingsprovlsie van ruim één miljoen gulden, ook al heeft ze niet bemiddeld bij de op dracht van een (tweede) passa giersschip? De president van de Rotterdamse rechtbank zal donderdag in kort geding het antwoord op die vraag moeten vinden. Gedaagde is de Rotterdam.™ Droogdok Maatschappij (RDM). samen met nog vijf andere onder nemingen. Het geding is aange spannen door United States Freight Development te New York, die destijds bemiddelde bij de bouw van het eerste passagiersschip voor Cunard te Londen. Voor die bemiddeling ontving d<- maatschappij op de kop af één miljoen gulden. De fusie-maatschappij Cunard- Ona heeft nu een tweede schip be steld zonder de bemiddeling van Freight Development en nu voelt de RDM er niets voor weer provisie te betalen, ook al niet, omdat de op drachtgever dit keer een nieuwe maatschappij is. Freight Development vraagt de voorbereidingen van de bouw bin nen 24 uur te staken. Ze vraagt op overtreding van het vonnis een dwangsom van anderhalf miljoen mlden, iets meer dan de door haar verlangde provisie. De RDM-woordvoerder: „We zien het proces met vertrouwen tege moet, Dit is een echt Amerikaans stuntje." t (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „We hebben dit havenakkoord voor de poorten van de hel weggesleept en daarom ergert het me nu een beetje, dat de Scheepvaartvereniging Zuid de indruk pro beert te wekken alsof ze, het zelf verzonnen heeft," zegt een dodelijk vermoeide Wim Hulsker, voorzitter van de NVV-he- drijfsbond Haven. "Dat mooie geschrift van de SVZ staat bol van woorden als sociaal beleid, sociale verhoudingen, over leg. inspraak, betere communicatie en nog veel meer van dat moois. Ik denk dan: Veel beloven, weinig ge ven, doet de gek in vreugde ieven. Daarom waarschuw ik de SVZ nu maar vast: de havenarbeiders zijn niet gek. We zullen attent moeten blijven. Het klinkt me allemaal een tik keltje te mooi in de oren en ik kan me niet voorstellen, dat de heren werkgevers van de ene dag op de andere zijn bekeerd", overweegt Hulsker. Hij zegt: "Het zou dom zijn het bereikte akkoord te kleineren en groepen in de haven, die dat doen, handelen dom, maar dat betekent met, dat we er nu zyn. Er biüven nog heel wat punten die om een oplossing schreeuwen. Alleen met fraaie voornemens krijg je'nog geen beter arbeidskli maat. Er zal nog veel moeten ge beuren en we moeten scherp oplet ten, of men in de bedrijven werke lijk bereid is een nieuw arbeids klimaat te scheppen. In de prak tijk moet blijken, of er inderdaad sprake zal zijn van open overleg, inspraak en sociale verhoudin gen. Het vraagstuk van de oudere werknemers staat nog recht over eind. Goed. er wordt aan een rapport gewerkt, maar aan een rapport alleen hebben we natuur lijk niks. Ik erken: het resultaat is niet onbevredigend, maar ik herhaal: we moeten attent blijven. De heren blazen nu wel hoog van de toren, maar dat zegt me niet alles. Als ze zich verbeelden, dat ze er nu zijn, hebben ze het mis", oordeelt Wim Hulsker. De voorzitter van de Havencom missie, Theo Serraarens zegt: "We zijn niet ontevreden en ik krijg de indruk, dat het akkoord over het algemeen ik zou zeggen: bij driekwart van de mensen goed is ontvangen, maar ook wij houden nog een verlanglijstje: de oudere werknemers, vervroegde pensione ring en verlaging pensioenpre mie." Theo Serraarens: "Ik ben het met Hulsker eens, dat we waak zaam moeten blijven, maar ik neem ook aan, dat dit akkoord voorlopig voldoende is om een nieuwe havenstaking te voorkomen. Het lijkt een redelijke basis om op verder te gaan." (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Dolle Mina heeft gisteravond tevergeefs gepro beerd de vergadering van de afde ling Rotterdam van de ARP haar waardering te laten uitspreken over het streven van de Stimezo in Rotterdam een abortuskliniek te vestigen. Een ingediende motie werd niet in behandeling genomen. Oorzaak: tijdgebrek. Eventuele behandeling kwam pas aan het einde van de vergadering aan de orde, toen iedereen al bezig was weg te gaan. Wei heelt Dolle Mma een nog wat vage uitnodiging gekregen, om op een volgende vergadering van de afdeling haar standpunt toe te lichten. (ADVERTENTIE) E SB (ADVERTENTIE) Jn Uw logeerkamer en keuken zal. deze vrolijke cretonne het bijzonder'leuk doënen tij dens deze speciale aanbieding koopt U ze nu.extra voordelig." Gezellige gordijncretonne van 100% katoenen garens, het mo derne dessin in 4 leuke kleuren op een licht fond. Deze vrolijke overgordijnstof, 120 cm breed, nu per meter voor nog géén een gulden tachtig. Morgenvroeg om 9 uur begint op de eerste etage de verkoop van dit gezellige gordijncreton ne, het moderne dessin in 4 leuke kleuren, 120 cm breed, per meter voor r Ook maandagmorgen open Géén tef. of schrift, best. 'Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier werk nemers van de Verenigde Glasfa brieken in Schiedam, die een half jaar lang ijzeren mallen van het bedrijf stalen, zijn vanmorgen dooi de Rotterdamse rechtbank conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld. De 28-jarige C. M. uit Schiedam, P. C, van B. (33) en D. F. de B '29), beiden uit Rotterdam werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk. De vierde verdach te in de zaak, J .S. (201 uit Rotter dam. die slechts een keer meege daan had. Kreeg een maand ge vangenisstraf opgelegd. Het viertal is na de ontdekking van de diefstallen ontslagen bij de Verenigde Glasfabrieken. (ADVERTENTIE) binnenhuis - inrichting adviezen TA aal -i p<-dam ëlefoon ö\0-)27'A7- (lussen Karel Doormanstraat en Eendrachtsplein) -

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1