Bouw stadskantoor voortgezet Zie-Zo-bazaar Van Turkse arbeiders steekpenningen geïnd Zalm aan het strand gevangen Gebr. de Veld Zangfestival van Leger des Heils SCHIEDAM VAND AAG INFORMATIE OVER ONDERWERPEN DE TABOE-SFEER Contactavond oud-illegaliteit Jubileum concert Vrouivenkoor Corrupte administrateur voor rechtbank m T.V/MFECT? DKW Optimaed Modem WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 SCHIEDAM In het Schie damse centrum "Dukdalf' aan de Rijnstraat worden over eenkomstig het streven van bestuur en leiding om van het huis een buurthuis te maken, activiteiten ontplooid waar iedereen aan deel kan nemen. Voorbeeld daarvan is de serie discussieavonden waarop ac- tuele onderwerpen aan de or de komen. JCNfi De eerste paal die geen paal was staat niet langer meer voor paal. Want na het slaan van een stuk damwand bij wijze van „eerste paal" voor het nieuwe Schiedamse stadskantoor en een staking van alle activiteit in verband met een vertraging in de grondwerkzaamheden, is er nu weer wat gaande op het bouwterrein. De ijlings afgebroken heistelling staat er weer. De bouw gaat voort. (ADVERTENTIES) BROMFIETSEN EN ONDERDELEN J. HUIS ROTTERDAM „Op 'n bijzonder kwalijke manier heeft ti misbruik gemaakt van economisch zwakkere en vaak onwetende Turkse gast arbeiders. Het is een school voorbeeld van corruptie. Ik reken het u erg zwaar aan," aldus dinsdag mr. J. D. de Jong, officier van Justi tie bij de Rotterdamse recht bank. (ADVERTENTIES) ij heipén U direct Door HANS VAN DER SLOOT „De ruïne van Oud-Ma- thenesse wordt op het ogenblik gerestaureerd. Het uit 1260 daterende bouwwerk heeft een res tauratie weliswaar drin gend nodig, maar zoals het er thans uitziet, heeft het weinig meer van een ruïne weg. Moderne stenen en een 'modern' venster staan in contrast met het origi nele van de bouwvaL ■MftS De restauratiewerkzaamheden aan de ruïne van 0u4-Maihenesse zijn in verband met- de weersomstandigheden tijdelijk stopgezet. Gebruik van drugs ter discussie bij -Dukdalf <TVan een onzer verslaggeefsters) Zo is er volgende week dinsdag, 3 november, een drugavond. Uit gangspunt bij de organisatie van deze bijeenkomst is geweest: in formatie geven over een onderwerp, dat nog teveel in de taboe-sfeer zit, aldus de uitleg van de waarnemend hoofdleider in Dukdalf", de heer A. L. de Rooy. Hij hoopt dat vooral ook die ouderen „die zeggen zich verant woordelijk te voelen voor jonge ren zullen komen. En jongeren zelf natuurlijk. De bedoeling is dat de avond, die om S uur begint, wordt ingeleid met een korte uiteenzetting over drugs in het algemeen. Daarna kan het publiek met een forum in dis cussie gaan. Het forum bestaat uit mensen, die allemaal op één of andere ma nier met het „drug-probleem" te maken hebben. Zoals mr. H. J. F. van Iterson uit Schiedam, advo caat, dr. J. F, Caljé uit Rotterdam, hoofd van de psychiatrische dienst bij de GG en GD in Rotterdam, dr. J. Mokkenstorm uit Schiedam" huisarts, en verder een maatschap pelijk werker en waarschijnlijk vertegenwoordigers van Release uit Rotterdam en de justitie. seerd omdat er volgens de heer De Rooy duidelijk behoefte is aan in formatie over onderwerpen (ais bijvoorbeeld drugs) waarover nogal „moeilijk" wordt gedaan en veel vooroordelen bestaan. Het drug probleem zit hem volgens ds heer De Rooy niet in de geestverruimen de middelen zelf, maar in het feit, dat een grote groep „rookt", terwijl het verboden is. De opzet van de avond is volgens hem dat er objectieve informatie gegeven moet worden. „En onder objectieve informatie verstaan we geen gemoraliseer van dit mag wel en dat mag niet. Iedereen moet zijn eigen conclusies trekken." De leiding van het centrum zal het antwoord niet geven. „We we ten het zelf niet", aldus de heer De Rooy. „Ook wij zitten met het pro bleem wat te doen met drugge bruikers. De vraag is nog niet opge lost." De forum-avonden zijn georgani- Hij Is er enerzijds van overtuigd, dat informatie geven alleen niet voldoende is, maar anderzijds ook dat men als leiding van het cen trum („gezien de onervarenheid op druggebied") nauwelijks andere initiatieven kan nemen. „Iedereen zal moeten meehelpen oplossingen te vinden. Kijk, mocht er straks uit de discussie-avond duidelijk blijken, dat het publiek vindt dat er „iets" met drug-ge bruikers moet gebeuren, dan kan je meehelpen door bijvoorbeeld te zorgen voor informatie, begeleiding of opvangmogelijkheden." „Als centrum kan je meehelpen, niet vooroplopen. We weten het immers zetf niet? Stel dat er tij dens de discussieavond iemand een stickie gaat roken. Zo iemand kan je laten zitten of buiten de deur zetten. We zullen dat laatste niet doen. Als er zich een dergelijke si- tu*tie zal voordoen, zullen we ook die situatie gelijk ter discussie stel len." (Vaa een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse oud-illegaliteit houdt maandag 2 november een contactavond, om nog wat na te praten over de vie ring van het, zilveren jubHeüm enige tijd geleden. De contact- avond wordt 's avonds om acht uur gehouden in de bovenzaal van de Amstelbron aan de Broers vest in Schiedam. (Van een onzer verslaggevers)' SCHIEDAM Het Schiedamse Vrouwenkoor zal -vrijdag 6 novem ber een jubileumconcert geven in de Magnolia Deï Kerk, Albarda- straat 67. Dit ter gelegenheid van het 26-jarig bestaan van het Vrou wenkoor. «OTTEftDAMSEDIJK 146 TËLEFOON 26.95133 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanmorgen heeft dominee K, H. 'Schuring de 23ste Zie-Zo bazar geopend in de Mag nalia Deikerk te Schiedam. Met deze drie dagen durende fancy-fair hoopt men 15.000 gulden bijeen te brengen. Dit bedrag is bestemd voor de bouw van een kerk in Kethei en voor zendingswerk in Luanda. De bazaar, waar vele soorten goe deren liggen ,is vandaag, morgen en vrijdag geopend. Vanmiddag van half drie tot 5 uur en vanavond van half acht tot half tien. Op deze tijden is de fancy-fair ook morgen te bezoeken. Vrijdag is de bazaar alleen 's avonds open. In zijn openingswoord zei domi nee Schuring dat er een schreeu wende behoefte bestaat aan een kerkelijk centrum in Kethei. Door het luiden van een bel opende hij de bazaar. Van diverse zijden komt er al geld binnen. SCHIEDAM Door de hen gelaar H, Schoenmaker uit Schiedam is op het strand bij Rückanje een zalm gevangen met 'n lengte van ongeveer een halve meter. Samen met zijn vismaat A. Kardol viste hij op gul die gedurende de laatste dagen onder de kust veel wordt gevangen. Aanvankelijk dachten de hengelaars een zeeforel te heb ben buitgemaakt. Later kon de zilverkleurige vis met behulp van de hengelspecialist J. van Tilburg worden gedetermineerd als zijnde een zalm waarvan de vangst vanaf het strand iets zeldzaams is. Op de scheepswerf van Ve- rolme is het al eerder voorge komen dat bij het in dok bren gen van schepen in het leeglo pende dok een zalmpje werd aangetroffen onder de hierin achtergebleven vissen. (Van een onzer verslaggevers) De woorden golden de 49-jarige J. S. V„ een administrateur uit Vlaardingen. Momenteel zit hij in verband met een aantal diefstallen in het Huis van Bewaring in Rot terdam. Hij stond terecht op be schuldiging steekpenningen aan genomen te hebben van Turkse ar beiders, die hij voor de Delftse ves tiging van de Verenigde Glasfa brieken in dienst nam. Het was de eerste keer dat in het arrondissement Rotterdam iemand terecht stond, inzake het in 1967 aan het wetboek van strafrecht toegevoegde artikel over de corrup tie. De officier van Justitie stelde in zijn requisitoir, dat het artikel is bedoeld om onzuiverheid en bederf In de verhouding werkgever—werk nemer tegen te gaan. De verdediger van de verdachte, mr. D. J. J. den Hartog was van mening, dat het hier ging om eer randgeval van het wetsartikel. „De Turkse gastarbeiders zijn gewoon hun chef bepaalde geschenken aan te bieden, die soms wel in de vijftig gulden aan goederen lopen. Dan is het verschil met de hooguit hon derd gulden, die mijn cliënt aan nam niet zo erg groot", aldus de raadsman. De officier van Justitie, die drie maanden gevangenisstraf tegen de Vlaardinger eiste, vond het wel eer. ernstige zaak. „De verdachte had een vertrouwenspositie", aldus mr. j. D. de Jong. Het werd niet hele maal duidelijk of V. om het geld had gevraagd. Volgens zijn eigen verklaring kreeg hij zo nu en dan geld toegeschoven in een lucifers doosje of in een paspoort. De verdediger van de verdachte voerde aan, dat V. in andere geval len, zoals bijvoorbeeld bij het hel pen bij belastingteruggave, geen misbruik maakte. De raadsman van de verdachte vond de geëiste straf erg zwaar. Het ging volgens de verdediger maar om kleine bedragen. Welis waar hebben enkele benadeelde arbeiders, die inmiddels weer naar Turkije zijn teruggekeerd, gezegd dat het soms om enkele honderden guldens ging, maar de V. hield vol dat hij nooit meer dan hooguit honderd gulden had aangenomen. Mr. D.J.J. den Hartog vroeg zich af of soms de kleine corrumpeurs ge- pakt worden en de groten onge straft hun gang kunnen gaan. „Juist voor die grote gevallen is het toegevoegde wetsartikel be doeld," aldus de raadsman. Hij vroeg om een geheel voor waardelijke straf. De uitspraak is bepaald op dins dag 10 november. Evt—vooraf prijsopgave PHIllPsj Stl tiduinastraat "8 a zjfTvl - tjcjiicdam fesèi,'' Teléfoorn; OKM-26 86 38 WjpL' Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Leger des Heils uit Schiedam organiseert op 7 november voor de derde maal haar zangfestival. Op dit festival wordt, zoals de stichter van Het Leger des Heils William Booth het noemde, "zielreddende muziek" ge bracht. Aan het zangfestival wordt me dewerking verleend door een groot gemengd koor van 150 man. Dit koor is samengesteld uit het Gere formeerd Nieuwlandkoor en de zangbrigades van het- Leger uit Den Haag, Rotterdam en Schie dam. Verder werken aam het festival mee het muziekkorps en de combo van Schiedam, de Tamboerijnbri gade van Rotterdam en de solisten Ellen Schram (Amsterdam) en Jan de Wit (Utrecht). Een gastoptreden wordt verzorgd door het Rotter dams Jongenskoor onder leiding vam Freek Velders. Mevrouw Broer- se zal het Jongenskoor aan de piano begeleiden. Het zangfestival wordt zaterdag 7 november gehouden in de Magna lia Deï Kerk aan de Aibardastraat in Schiedam. Het begint 's avonds om acht uur en de toegangsprijs is gesteld op 1,50 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de Tuinlaan 30. Een restauratie Door de recente restauratie werkzaamheden heeft de ruïne helaas nogal veel van zijn oude aanblik verloren. De- 'echtheid' is er in ieder geval af, ook al zullen de aangebrachte veran deringen wel noodzakelijk zijn geweest om de ruïne voor verder verval te behoeden." Bovenstaand stuk ja ssette een collega enkele dagen geleden onder een foto van de ruïne van Mathenesse. Ik schrok een beetje van dat bijschrift. Als ge boren en getogen Schiedammer gaat de ruïne mij bijzonder aan het hart zonder dat ik overigens precies kam zeggen waarom. Mooi is de aangevreten, rafelige brok steen nauwelijks te noe men. Interessant ewenmia, daarvoor is er aan de uiteengevallen, stukken muur te weinig karak teristieks waar te nemen- Bet is zelfs de vraag of men van een dergelijk onvolledig overblijfsel in rijker gezegende steden (Veere bijvoorbeeld), restauratie zou overwegen. Toch schrok ik van dat be richt. Weinig is zo funest voor de aanblik van een monument als een verkeerd of gedeeltelijk uitgevoerde restauratie en af gaande op de foto die het arti kel vergezelde had het daar al le schijn van- werkte gedeelte. De werkzaam heden zijn alleen in verband met de weersomstandigheden stopgezet. De 'moderne* stenen, die af komstig zijn van een ongeveer even oud Rotterdams kasteel laten verwerking in ongunstige omstandigheden niet toe. En aangezien restaureren immer een zeer delicate zaak is waar aan men beter te veel dan te weinig tijd kan besteden neemt men geen onkel risico. Oo kin de winter, zo werd beloafd, zal het werk worden stopgezet. Om de zelfde reden. En dan de opmerking: „Door de recente restauratiewerk zaamheden heeft de ruïne he laas nogal veel van rijn oude aanblik verloren;" dat laatste is ongetwijfeld waai;. Wie de degelijk (knap) gerestaureerde achtergevel van de riiïrte verge lijkt met de nog; staande muur- resten moet toegeven döst van die oude ruïne wéinig is overge bleven. De -waag is-echter of •we.d&aa* rouwig om moeten zijn. Wan neer de 'echtheid' van een mo nument er door restauratie af zou gaan. zouden de meeste be- hirigrijtete cuftaurm on urnen ten allang nifet ectót meer zijn. Het Prinsenhof in Delft, de Sint Laureas in Rotterdam, grach tenhuizen in Amsterdam en de meeste nog bestaande kastelen zouden vólgens deze redenatie dan niet meer zijn dan aardige doch volstrekt waardeloze re- produkties. Goed, het pittoreske van de oude. zwartgeworden steen waarin de vorm van de oor spronkelijke ornamentering was weggesleten gaat door de restau ratie van de ruïne verloren, doch dat ie slechts tijdelijk. Binnen tien jaar hebben de zachte oude. stenen hun oor- spronbeiSiSe patin» weer te rug. bouwval." Die opmerking is bo vendien allerminst aardig voor zowel de dienst Gemeentewer ken, die de supervisie heeft over de restauratie, als de Rijks dienst voor Monumenten, als prof. dr. J. G. N. Renaud, die de restauratie tot in de puntjes hebben voorbereid. Sn. men is daarbij ateb owar één nacht i:js gegaan. M jearéth geleden heeft Renaud de r«*na diepgaand bestudeerd waforiilj hij tot de conclusie kwam dat Schiedam beschikte over öeji belangrijk overblijfsel van. rnfei'- deleeuwse kasteelbouw. Aan de restauratie ervan moest volgens hem onverwijSi warden begonnen, een mening die werd gedeeld door de Rijks dienst van Monumentenzorg wel ke 't aHang 'n doorn in bet oog was dat de ruïne steeds verder in'verval raakte. Da samenwer king van deze drie experts staat er, borg voor dat, de reKBapratie plaatsvindt volgens aUe wgeien dasttkamsfe. De werkelijkheid echter leer de anders. Het is bepaald niet de bedoeling dat de restauratie beperkt blijft tot het reeds be- Hetzelfde geldt eigenlijk voor de zin: "Moderne stenen en een 'modern' venster staan in con trast met het orgincle van de OveHfeens is het eóht niet de bedoeling dat mét dia •rasstia»a- fcie een compleet, bouwwerk wordt opgetrokken. Na bestödfe- ring van de ruïne heeft men be sloten tot een optimaal herstel, hetgeen betekent dat aile neg aanwezige of te reconstrvtergp resten worden venniexrwd wet authentieke materialen. Op die manier is dat 'moder ne' venster dat er onherkenbaar overigens allang zat in de muur aangebracht en zullen nog de len van de tongewelven waar van de aanzetten (voor kenners nog onzichtbaar waren, weer worden aangemetseld evenals de nissen waarvan zich een fraai exemplaar (helaasb.- ban nen d muren bevindt. Natuurlijk, van cüe Evthje.ao- als generaties sGriMamtnek) hem hebben gekend, zal op dite manier weinig ovetifcöijren.snaar daarvoor hoeven we nier te treuren. Integendeel. De Sclrte- damse bevolking mag er blij con zijn dat tot deze kostbare moer nu ret ets veelbelovende restau ratie is besloten.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1