Doelen Weinig nieuws Opname witte plaat gemaakt in een tentje CQUZY Een gouden fluit uit Houston GEVESTIGDE REPUTATIES GOED VOOR VOLLE ZALEN ss HI-FI-STEREO COMBINATIES BRIEVEN VAN LEZERS DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA Vó w, Charles IViingus Marva Josie Spurley Earl Hines Buddy Rich Modern Jazz Quartet Anita D'Day Van onze verslaggever NIEK VECHTMANN ROTTERDAM „De opnamen hebben we gemaakt in een tent aan de rand van het bos, tegenover het podium. De mi crofoon? Gewoon aan een lange draad in een boom. We had den speciaal met het oog op ons plan voor een witte plaat een grote Japanse bandrecorder gekocht. Daar konden we na tuurlijk niet mee over het terrein gaan zeulen. Daar om heb ben we die tent gebruikt." ROTTERDAM Pianist Dave Brubeck treedt vrijdag avond 30 oktober voor de vierde keer in de Doelen op. Voor het eerst verscheen hij in Rotterdam met de eer ste Newport-package in 1966, toen nog met zijn vertrouw de begeleiders Paul Desmond, Joe Morello en Gene Wright. Met dit kwartet maakte Bru beck zijn best verkochte pla ten, waaronder de elpee Time out. Op die plaat staat onder meer de Paul-Desmondcom- posltie Take five, de grootste jazzhit aller tijden. Dave Brubeck cn Ccrvy Mulligan Dizzy Gillespie MJQ Mulligan Anita O'Day Buddy Rich Eari Hines Big band Gillespie Wat lijkt u gemakkelijker: een gouden fluit meebrengen uit Houston, USA, of een Bachstein-vleugel meeslepen uit Berlijn? U hoeft niet meer te kiezen, want het is alle maal al gebeurd. André Watts speelt «onderdag en vrij dag op ztj-n boven de Stein- way geprefereerde Bachstein. Frans Vester maandagavond op de 14-karaats gouden fluit die hij in Houston op de kop tikte voor zijn verzameling, waarvan hij een van de mooi ste van klank en makelij is geworden, VOORAF van bet 2de pifln0" Agenda Film Gasgeisers Ww** Het muzikale circus dat bekend staat als tiet Newport Jazz Festi val doet op aanstaande vrijdag, za terdag en zondag de Rotterdamse Doelen aan. Het programma ver meldt uitsluitend klinkende namen met de bijbehorende gevestigde re putaties. Veel Nederlandse jazz kenners hebben het gebeuren dan ook bjj voorbaat al als volslagen oninteressant afgedaan. Een enke ling kwalificeerde de indrukwek kende lust van optredenden zelf als een regelrechte belediging aan het adres van het Nederlandse jazz- publiek. De meeste optredenen zijn inder daad zo bekend, dat hun namen zelfs leken op jazzgebied vertrouwd in de oren zuilen klinken. Geen wonder, want het merendeel van de musici is de veertig al ruim gepas seerd en heeft, zoals in het hieron der volgende overzicht herhaalde lijk zal blijken, het hoogtepunt van zijn carrière al jaren achter zich liggen. Dat al die beroemdheden uitste kende musici zijn spreekt overigens niemand tegen. De kritiek van jazzkenners richt zich er dan ook vooral op dat dit Newport Jazz Festival niet die staalkaart is van het beste wat er op dit moment in de eigentijdse jazz te koop is, die zij vinden dat het zou moeten zijn. Het zal in de Doelen dus best drie avonden achtereen vol zün daarvoor staan de namen van de optredenden wel garant maar op zienbarende, revolutionaire muziek is niet te verwachten. De enige die voor een bescheiden verrassing zou kunnen zorgen lijkt drummer Bud dy Rich, wiens big band zich de laatste tijd ook in de gunsten van het Amerikaanse en Britse poppu bliek mag verheugen. Het jazzfestival der middelbare maun er. De maker van de opnamen voor de witte Kralingen-albums, die uiteraard zijn naam noch zijn woonplaats onthuld wil zien, zwijgt even. Om dan even te ver tellen dat liet witte-platenproject eigenlijk maar bitter weinig met dingen als underground en subcul turele idealen uitstaande heeft. •0e platen worden in België ge perst. De kostprijs van de drie el pees plus hoes is zes gulden. Er wordt per album de prijs is vijf tien gulden negen gulden winst gemaakt. Dat is met andere witte platen trouwens net zo. Ai dat idealistische gepraat erover is on zin. Er wordt stevig op verdiend. Ik weet trouwens niet waar de berichten vandaan komen dat de eerste oplage van het album 2000 exemplaren zou zijn, maar het is niet waar. De omvang van de eer ste persing was maar 300 stuks en die zijn intussen al uitverkocht. Veel platen tegelijk kunnen er niet geperst worden, omdat iedere vol gende persing gefinancierd moeten worden uit de opbrengst van de verkoop van een vorige oplage. Waarom de platen in België ge maakt worden? Omdat we in Ne derland nog een extra overtreding zouden moeten begaan door het verstrekken van valse gegevens aan de Buma.' De man aan de andere kant van de lijn heeft zich overigens terug getrokken uit het project. Hij vindt de geluidskwaliteit van de drie pla ten waarop onder meer opnamen van Byrds, Pink Floyd, Soft Ma chine en Jefferson Airplane namelijk te slecht. 'Het geluid is slechter dan op welke andere witte plaat ook. Je hoort het publiek in de buurt van de microfoon en de wind overal bo ven uit.' Voor mensen die van een witte plaat toch weer iets meer verwachten dan alleen sfeer heeft de anonieme geluidsjager toch nog een hoopge vend bericht: 'Als er nog betere opnamen van Kralingen opduiken zullen die waarschijnlijk op een alternatieve witte Kralingenplaat geperst worden. Maar daar kan ik verder nog geen zinnig woord over zeggen.' (Van een onzer verslaggevers) Sindsdien heeft Brubeck, die eind 1967 overwoog op te houden met liet geven van concerten, zich on der meer ontpopt als gelegenheids- begeleider van baritonsaxofonist Gerry Mulligan. Vorig jaar kwam de Amerikaanse pianist in de Doe len met het Cincinatti Orchestra een uitvoering geven van zijn ora torium The Light in the wilder ness. Brubecks trio wordt gecom pleteerd door bassist Jack Six en drummer Alan Dawson. tournees. De laatste tijd wijdt hij zich hoofdzakelijk aan het com poneren en arrangeren. Gastsolist bij Dave Brubeck is Gerry Mulligan, in 1954 de grote sensatie van de Farijse Salon du Jazz, waar hij optrad met ventiel trombonist Bob Brookmeyer, bas sist Red Mitchell en drummer Frank Isola. Voor die tijd had Mulligan onder meer samen ge speeld met trompettist Chet Baker. Kort na de oorlog oogstte hij al succes als arrangeur voor dc toen malige negenmansgroep van Miles Davis. Mulligan, die ook piano speelt, gaf in het verleden een aantal concerten in Nederland. Hij is te genwoordig minder actief dan vroe ger en prefereert het maken van plaatopnamen en het geven van concerten met vermaarde jazzvete- ranen boven uitgebreide „eigen" Het Modern Jazz Quartet (de naam doet na een ruim vijftienja rig bestaan wat komisch aan), da! op zaterdag 31 oktober optreedt, draait nog steeds voornamelijk om het melodieuze vibrafoonspei van Milt Jackson. In 1952. toen pianist John Lewis, drummer Kenny Clar ke (later vervangen door Connie Kay), bassist Percy Heath en Milt Jackson hun gezanielijke carrière als het Milt Jackson Quartet be gonnen was de muziek van het kwartet overigens wel tamelijk re volutionair. Het MJQ, sinds jaar en dag spot tend omschreven met kwalificaties als „mannetje, stokje, belletje, baardje" was een van de groepen die er uitstekend in slaagde invloe den van klassieke en volksmuziek aan een groot jazzpubliek te ver kopen. Menige jazzkenner van nu vindt de muziek van het MJQ ech ter niet veel meer dan veredelde nachtclubmuziek, een omschrijving die het kwartet vooral te danken heeft aan het pianospel van John Lewis. De grote naam van liet MJQ staat niettemin nog steeds borg voor volle zalen. Zangeres Anita O'Day zal zater dagavond voor het eerst in Neder land optreden. Anita begon haar carrière op twintigjarige leeftijd als zangeres bij het orkest van Max Miller in haai' geboorteplaats Chicago. Later trad ze op met on der anderen Gene Krupa en Stan Kenton. In de jaren vijftig leek het met haar populariteit gedaan, maar de laatste jaren treedt zij weer moer op de voorgrond. Anita O'Day wordt begeleid door de Franse jazzmusici Georges Arvani- tas i piano)Jacky Samson (bas> en Charles Saudrais (drums). Drummer Buddy Rich (53) be treedt zaterdagavond het Doelen podium met musici die qua leeftijd stuk voor stuk zijn zoons hadden kunnen zijn. Het feit dat Rich met zijn Big Band tegen woordig veel succes oogst in de be langrijkste Amerikaanse poptem pels maakt duidelijk wat voor soort muziek er van zijn orkest venvacht mag worden: een combinatie van jazz. soul en poij. Rich heeft een stormachtige, voor een jazzdrummer nogal ongebrui kelijke carrière achter de rug. Hij opereerde bij voorbeeld als tapdan- ser, komiek en televisiepersonalitv. Tussen de bedrijven door werkte hij met groten als Charlie Parker, Oscar Peterson en Ben Webster. Het orkest waarmee Rich naar Nederland komt bestaat uit de trompettisten George Zonce. Ernest Jones, Johnny Madrid en Giorgiani. de saxofonisten Richie Cole, Pat La Barbera, Don Englert, Robert Martin en Joseph Calo: de trombo nisten Rick Stepton. Robert King en Anthony Lader en verder Wal ter Namuth (gitaar), Richard Laird (bas) en Davind Macrae (piano). Bassist Charles Mingus is zon- lagavond voor de tweeue kcei hve ,n Nederland te horen. Mingus. en kele jaren geleden nog veelal be* schouwd als een van de grote revo- utionairen in de jazzwereld. 's de 'aatste jaren wat in de vergetel heid geraakt. Hij bespeelt de bas liet- alleen op de gebruikelijke manier, maar maakt ook tamo- ',ik veelvuldig gebruik van de strijkstok. Verder is hij berucht om zijn -xplosies op het podium. Als het -pel van zijn medemusici hem met bevalt schopt hij bij voorbeek! te- ten de instrumenten van dc heren. Zijn potentiële slachtoffers zijn zondagavond Eddie Preston (trom pet), Carlos Garnett (saxofoon), Charles McPherson (saxofoon i, Jakie Bvard (.piano) eu Dannie Richmond (drums). Een jaar of vijf geleden waren in Europa de eerste symptomen waar neembaar van de hernieuwde popu lariteit van pianist Earl Hines, die al in de jaren twintig met Louis Amstrong en Jimmie Noone optrad. De nu 64-jarige Hines heeft het grootste deel van de jazzhistorie van nabij meegemaakt. Niet alleen speelde hij in Amstrongs beroemde Hot Five, hij werkte ook mee niet Dizzy Gillespie. Charlie Parker en Sarah Vaughan, die in de veertiger jaren in zijn big band zaten, Later trok Hines zich terug en opereerde hoofdzakelijk in bars, hotels en nachtclubs, waarbij hij af en toe nog platen maakte. Una niem in hun bewondering voor Hines zijn de jazzkenners overigens niet. De jongere generatie Ameri kaanse jazzrecensenten diskwalifi ceert rijn spel als „cocktailmu- ziek". Hines vier begeleiders zijn Lawrence Richardson .(bas), Frank Henry (klarinet-sax). Richard Goldberg (drums) en Marva Josie Spurling (zang). De rij van gevestigde namen wordt zondagavond gesloten dooi de Clarlce-Boland Big Band, met als gastsolist trompettist Dizzy Gillespie. In deze big band opereren jazzmusici uit zes verschillende 'landen. Het idee voor de formatie is ontsproten aan het brein van de zakelijk leider van het orkest, de Italiaan Gig) Campi, een groot GiUespic-fan. De omvang van het orkest is variabel, maar de sound is duidelijk herkenbaar, omdat pia nist Francy Boland alle arrange menten maakt. Omdat bovendien hoofdzakelijk composities van Clarke en Boland worden gespeeld, kan de band met recht een zekere eenzijdigheid wor den aangewreven. Het orkest dat in do Doelen aantreedt zal zestien man sterk zijn. Het bestaat uit de trompettisten Bennie Bailey, Art Farmer, Busko Goj kort. c en Derek Watkins; de tenorsaxofonisten Ronriie Ecott, Tony Coe en Billv Mitchell; baritonsaxofonist Sahib Shihab en altsaxofonist Derek Humble; de trombonisten Ake Persson, Nat Peck en Erik van Lier en bassist Jimmy Woode. Francy Boland en drummer Kenny Clarke completeren het geheel. Dizzy Gillespie zal met de naar hem genoemde „geknakte" trompet boven dit geweid uit moeten bla zen. Hij vervult in het concert een soort ijsbrekerfunctie tussen pu bliek en orkest, een rol die hem bij de Doelen-concerten van twee jaar geleden uitstekend af bleek te gaan. Gillespie, die in de Jaren veertig voorop liep bij hPt enta meren van nieuwe harmonische en ritmische structuren in de jazz. maakte in die tijd historische op namen met alweer Charlie Parker. Evenals bij voorbeeld Arm strong heeft hij de gehele wereld afgereisd als „jazzambassadeur Gillespie heeft al herhaaldelijk in Nederland geconcerteerd, het eerst in 1952. (ADVERTENTIE) VOOR VEELEISENDE MUZIEKLIEFHEBBERS - EEN GROTE KEUZE BIJ AERT V. NESSTRAAT 38 TEL. 010-118811 Mfl7IEIf Helemaal uit Berlijn komt de Bechstein voor de uitvoering concert van Brahms met het Rotterdams Philharmonisch Orkest, geleid door Jean Fournet. En terwijl de klanken van Bru beck nog door de Doelen gonzen is daar zaterdag as. het eerste van drie matinees op de vrije zaterdag, een VARAconcert door het Radio Filharmonisch Orkest geleid door Roberto Benzi met als solist Her man Krebbers in het 3e Vioolcon cert van SaintijSaëns. Een abonnementsprogramma dat er goed uitziet met op 9 januari Willem van Otcerioo voor hetzelfde orkest met pianiste Barbara Niss man als soliste en op 13 maart Jean Fournet met Jeremy Menuhln, pia no. Op clii jubileumconcert zaterdag de in opdracht van de VARA ge schreven compositie „Muziek voor straten en pieinen" van Rob Hep- pener. maar ook de sprankelende Symphonie van Bizet en Dukas' To venaarsleerling. Wat valt daar ver der nog aan toe te voegen? Perf m.b. Op maandag 5 november een concert in de Sint-Laurenskerk, dat de aandacht vraagt omdat Dorthy de Rooy een van de weinige vrou welijke organisten is enerzijds, Frans Vester daarbij als solist zal optreden anderzijds. Frans Vester, de grote man achter en in het Danzi Kwintet en Estro Armonico, zal dan spelen op zijn vondst uit Houston, die maar bitter weinig met de ruimtevaart te maken heeft- Geen geblaas van een Sa- turnusraket. maar wel de klank van een gouden fluit van heel bij zondere toonkwaliteit. Op het programma staan fluit werken van Telemann en Bach, o.a. diens Sonate no. 6. en orgel werken van Marchand. Böhm en Bach, van welke laatste de grote Toccata, adagio en fuga zal worden uitgevoerd. Wie het er voor over heelt, een ritje naar Schiedam te maxen kan daar op donderdagavond 5 novem- INGRID HAEBLER ....soliste bij NK O ber het Maasstad Trio gaan beluis teren, dat concerteert In het, Stede lijk Museum. Het Maasstad Trio draagt niet alleen de naam van de oprichter, maar ook komen de ie- den allen uit de Maasstad waar zij hun opleiding ontvingen aan het Rotterdams Conservatorium. Reeds werden van dit jonge trio radio-op namen gemaakt en ook waren er reeds eerder concerten in Schiedam en Rotterdam. Het Maasstad Trio bestaat uit Hans Maas, blokfluit. Marijke van Bemanel, klavecimbel, en Hans Borstlap, cello. Medewer- j king wordt ditmaal verleend door j de organist Henk Groeneweg. i Do. 29 en vr. 30 okt. de Doelen grote zaal. 8.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l,v, Jean Fournet. Solisten André Watts, piano. Nicole Mastero, harpwerken van Brahms, Debussy. Ravel. Za, 31 okt. de Doelen grote zaal 3 uur Radio Filharmonisch Orkpst 0.1.v. Roberto Benzi. solist Herman Krebbers. viool. Werken van Hep- pener, Saint-Saëns, Bizet cn Dukas. 1. nov. de Doelen grote zaal, 2.30 uur, Nederlands Kamerorkest o.l.v. Davind Zinman. Soliste Ingrid Haebler, piano. Werken van Haydn, Mozart, Boyce en Britten. Ma. 2 nov. Grote of Sint-Laurens- kerk. 8.15 uur, Dorthy de Rooy, m.m.v. Frans Vester, fluit. Werken van Marchand, Böhm, Telemann en Bach. Za. 7 nov. de Doelen grote zaal, 3 uur, orgelconcert door Arie .7. Keij- zer. Werken van Van Noordt, Bruhns. Bach, Alain, Messiaen en improvisatie. De BBC maakt in coproduktie met de NCRV een gefilmde docu mentaire. die een vergelijking wil treffen tussen de havens van Rot terdam en Londen, wat betreft his torie. werkgelegenheid, sociale om standigheden. geografische om standigheden en concurrentieposi tie. Een onderdeel van deze materie is uiteraard dat er de nodige aan dacht zal worden besteed aan de prijs, die moet worden betaald om de grootste haven ter wereld te zijn. zoals Rotterdam op dit mo ment is. De makers van de film wenden zich voor het verkrijgen van informaties tot. verschillende instanties in Rotterdam. In Het Vrije Volk van zaterdag 24 oktober werd een oproep ge plaatst voor Engels sprekende be woners van het Rijnmondgebied en voor kinderen, die nadelige gevol gen ondervonden zouden hebben van de explosie bij Shell in 1968. Uit dit bericht zou kunnen wor den geconcludeerd dat de documen taire van BBC en NCRV direct, tegen de oliemaatschappijen zou zijn gericht. Uit de opzet van de documentaire, hierboven omschre ven, blijkt echter, dat dat bepaald niet het geval is, ai is het natuur lijk zo dat ook aan de milieuhy giëne aandacht zal worden be steed. De aktiegroep Hoogvliet, die de oproep het uitgaan, betreurt het dat het- bericht een verkeerde druk heeft gewekt omtrent de be doelingen van de programma makers. NCRV, HILVERSUM. Met verbazing lees ik in de krant van woensdag, dat wethouder J. Worst het betreurt dat zovelen het onderhoudsabonnement voor gasgeisers hebben opgezegd. Want wat voor zin heeft dat abonne ment? Wij betalen al drie Jaar lang voor het onderhoud. Zegge en schrijve éénmaal is er in die tijd naai' de geiser gekeken. Niettemin hebben we het abonnement nog steeds. Als je. zoals wij, hebben uitgere kend, 52 betaald hebt en er nooit iemand een vinger naar de geiser uitsteekt, wiens schuld is het dan als er een ontploffing of iets derge lijks gebeurt? MEVR. H. VAN HELDEN, Witte de Withstraat 68 B, R'dam. (ADVERTENTIES)

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2