fw&e stiekms per week kan geen kwaad Initiatieven moeten nu van jeugd zelf uitgaan SCHIEDAM VANDAA G wisselbind J. HUIS Zwemmen duurder in Maassluis 11 31boetiek JEUGDAMBTENAAR G. RENS OVER CJP: De dobbers 220 keer succesvol omhoog gehaald jHyiÉjrSSI Orpheusconcert met Haags Matrozenkoor Daders inbraak aangehouden Trekking loten IgJJJ 'M LSD 25 Inkomen Slop en fOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 SCHIEDAM Marihuana geeft geen verslaving. Het merendeel van de mensen is in staat het gebruik ervan in de hand te houden door één of twee stickies per week te ro- - ken. Maar enkelen gaan zich t< buiten aan een overvloedig gebruik. Het forum dat gisteravond naar beste weten in formatie gaf over drugs. SCHIEDAM In 1964 werd In Schiedam, evenals In vele andere Nederlandse steden, 't Cultureel Jongeren Paspoort ontworpen om de jongeren voor weinig geld in contact te brengen met kunst en cultuur. Nu, zes jaar later, blijkt dat paspoort, waarvan veel werd verwacht, bijna failliet. het CJP is op dit moment een passieve zaak, maar van een faillissement zou ik zeker niet willen spreken ADVERTENTIES) SPARTA (ADVERTENTIE) BEKENDMAKING. Gemeente Schiedam In verband met herstelwerk zaamheden zal de Beursbrug over de Lange Haven zijn afgesloten voor alle verkeer In de nacht van donderdag 5 november a.s. op vrijdag 6 november a.s. van 22.00 uur 's avonds tot 6.00 uur 's mor gens, of zoveel langer of kor ter dan nodig zal zijn. Door HANS VAN DER SLOOT De fractie van de Partij van de Arbeid heeft aan de overige fracties in de Schie damse gemeenteraad een brief gestuurd met het ver zoek zich gezamenlijk te werpen op het Parallelweg- probleem. Dit is gebeurd naar aanleiding van een enquête die de Partij van de Arbeid onder de bewo ners van die straat heeft gehouden. fm De Partij van de Arbeid ziel nog maar één oplossing voor de Parcillelicegbuurt: slopen. J.VL i 1111IUU1U odnci lienjieuwt uw veiligheid! near keus, betere pasvorm UIsy Aqoq straat 86. Schiedam. tel. 26898U ^1 ispi lange achterweg 1 Forum: marihuana en hasjiesj on gevaarlijk (Van een oaaer vHaasteggeweDsO Dit zei de arts dr. J. F. Caljé, kgofcl van de sociaal-psychologi- ,die dienst van de GGD In Rotter dam, gisteravond In het vormings centrum de Dukdalf tijdens een discussiebijeenkomst over het ge bruik van verdovende middelen. De leiders van dit vormingscen trum aan de Schiedamse Rijn straat hadden voor deze avond een forum samengesteld, dat geacht irerd deskundig over dit probleem te kunnen oordelen. Behalve dr. Caljé bestond het gezelschap ach ter de tafel uit dr. J. Mokkenstorm, arts te Schiedam, de heer Huis mans. maatschappelijk' werker, mr. H.J. F. van Iterscm die als voorzit ter optrad, en de heren L. Hensen en J. Lingen van het centrum Re lease Rotterdam. De heer Caljé die de avond in leidde, gaf een opsomming van de middelen die een verslavende wer king hebben. „Thee," aldus dr. Caljé, „mag men rekenen tot de minst verslavende stof. Daarna kóut de Iets gevaarlijkere koifie, dun marihuana en hasjiesj, die overigens bij een verstandig en joed gebruik niet zo verschrikkelijk see! gevaar opleveren." „Tabak en alcohol volgen daar na, waarbij ik wel wil aanteke nen,* betoogde dr. Caljé, „dat al cohol een volksziekte is, die onge- mer 60,000 geztanem in ons land te pond® richt." Tot de stoffen die sterk versia- vaid ïijn, rekende de heer Caljé wekamine en opium: middelen *»ar het lichaam zelfs na matig gebruik ai snel niet meer buiten kan. „Het lichaam gaat er naar staan en vraagt steeds meer. In spuiten van deze-twee stoffen in de bloedbaan is levensgevaarlijk." LSD 25 rekende de heer Caljé overigens niet tot de categorie sterk verslavende stoffen, alhoewel hij hierbij aantekende dat het bij het. gebruik van deze stof niet is te voorspellen hoe de mens erop re-t ageert. „Men lean er goed of slecht op reageren, maar dat is bij alco hol evengoed het geval," aldus de heer Caljé. Eén van de vragenstellers van deze vooral door jongeren bezochte avond, was de wethouder van So ciale Zaken van. Schiedam, de heer B. E. Collé. Hij wilde weten wat er gedaan moet worden met mensen die door het gebruik van drugs in moeilijkheden zijn gekomen. Dr. Mokkenstorm antwoordde dat behalve aan goede voorlichting in 't bijzonder aandacht besteed moet worden aan goed geoutilleerde opvangcentra. „Vooral de overheid heeft een taak om dit in goede banen te leiden." aldus de heer Mokkenstorm, waarmee de heer Collé het volkomen eens was. Op de vraag of er ook voordelen aan het druggebruik verbonden wa ren, zei dr. Mokkenstorm: „Mensen met een drukke werkkring kunnen in het weekend er .rustig tussen uit trippen" om wat moed te ver zamelen voor de nieuwe week. Maar dan moet er wel een beheerst gebruik van gemaakt worden." (Van een onzer verslaggevers") De heer G. Rens, ambtenaar van Jeugdzaken van de gemeente Schie- ta, wil van déze constatering helemaal niets weten. Blijft echter het feit dat de enige activiteit, die men tot nu toe voor het komende seizoen plande, een gesprelcsavond is, waarop de jongeren hun wensen over het nieuwe programma naar voren kunnen brengen. A geef toe dat het op dit mo ment een passieve zaak is," zegt de heer Rens. vanachter - zijn bureau, „want men komt alleen om het paspoort te laten verlengen. Maar van een faillissement zou ik zeker niet willen spreken." In 1964 werd op aandringen van e Schiedamse Jeugdraad 't zoge naamde Cultureel Jongeren Pas- Poort (het CJP) uitgereikt. De verwachtingen waren hoog gespan- hen. ook al omdat er in Schiedam nog heel wat te beleven viel. Zo verden met de regelmaat van een Hok toneelwedstrijden georgani seerd, die veel publiek trokken, en Saven de film- én de kunstkring Stoere maand een eigen avond. «aar men wilde meer. „Om de jeugd een extra dienst te "«•ijzen,vertelt de heer Rens. „werd in 1967 'n landelijk paspoort ingesteld, dat de Jeugd ineens veel ■neer mogelijkheden gaf. Tegen sterk gereduceerde prijzen had men 'Oegang tot elk cultureel evene- ment, waar ook in Nederland. Dat *as een winstpunt." .Desondanks ging het niet zoals *6 graag wilden. Het Schiedamse culturele leven bleek toch een af- ;°pende zaak. De zalen zaten op to ?.laar Halfvolen dat terwijl., je W mijn tijd hier noghard moest bpen voor een kaartje. Rotterdam tsd de jongeren veel meer te bie- ?p. Ook het feit, dat de grote to neelgezelschappen de provincie wet meer „deden", was voor Schie- Jton funest." Om de jongeren, ondanks de We aantrekkingskracht die van ^otterdam uitging, toch ook in •^hiedam enig vertier te bieden. Wd getracht een 'werkgroep van 08 jongeren zelf fn het leven to ftoben. „Die grneo Is inderdaad van de grond gekomen." verklaart e heer Rens. „maar heeft eigen- tmm. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ondanks de ste vige wind zaten de leden van de Schiedamse hengelsportvereniging „De Alfer" huh dobbertjes toch naar beneden gaan. Er werd ge vist in de Delfshavense Schie. Niet minder van 220 maatvissen werden gevangen met een gezamenlijke lengte van 35 meter en 41 centime- ter. Toen alle vis weer in het \water was gezet en de tellingen waren verricht bleek de heer P. de Jong de meest gelukkige. Hij ving 37 vis sen, met een gezamenlijke lengte van 597 centimeter. teresseerd is in het paspoort, waar bij de al eerder ter sprake gekomen gespreksavond opnieuw als argu ment gehanteerd wordt. De!- heer Rens: „Met die ge spreksavond willen we de jeugd tot actie aanzetten. Misschien dat we eens met een groep naar een to neelspeler kunnen gaan. Of iets anders. In ieder geval ideeën die van de jeugd zelf uitgaan. Dat is de toekomst van het Paspoort." de toekomst van het paspoort." lijk nooit actief gedraaid." „Er zijn wat prautavonden geor ganiseerd in het museum met Pier re Jansen. Paalman en een aantal kunstenaars, maar dat bleek evenmin aan te slaan. We zijn er toen maar mee opgehouden. Ook dit jaar hebben de Schie damse jongelui die een CJ-pas- poort bezitten, een circulaire in de bus gekregen waarin het verzoek om het lidmaatschap te komen verlengen, maar de response daar op is niet meegevallen. De heer Rens: „Van de 700 ïeden die we vorig jaar hadden, heeft zich tot nu toe maar iets meer dan de helft gemeld. Het is mogelijk dat een aantal dat in Rotterdam op school gaat, het paspoort daar heeft laten verlengen. Maar het blijft teleurstellend." Maar ondanks de magere resul taten die dit seizoen gescoord wer den, weigert de heer Rens pertinent de toekomst van het CJP als som ber te betitelen. Hij meent dat de Schiedamse jeugd nog altijd ge'rn- BROMFIETSEN en ONDERDELEN Rofterclamsedijk 146 Telefoon 26.95.22 Schiedam (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De tarieven van het zwembad "Dol-fijn" in Maas sluis worden verhoogd. Hiertoe be sloot de gemeenteraad gisteren vrijwel unaniem. Een en ander vindt zijn oorzaak in het feit dat de personeelskosten I gestegen zijn en enkele afdelingen j aan het zwembad zijn toegevoegd. De enige tegenstemmers waren de twee raadsleden van Welzijn Maassluis '80. Hun argumntatie is dat men in het Rijnmondgebied al veel aan recreatie moet ontberen en door het verhogen van de tarie ven de weinige ontspanningsmoge lijkheden duurder maakt. Verder werd van de zijde van liet college van B. en W. toegezegd dat de jeugd, die in het bezit is van schoolabonnementen, deze binnen kort ook kan gebruiken in vakan- tietijd. Een voorstel van de heer N. Komen (p.v.d.a.) om ieder halfjaar een intern onderzoek in te stellen naar de rendabele uren van het zwembad werd aanvaard. Aan de hand van de op deze wijze verkre gen gegevens zouden dan de tarie ven opnieuw moeten worden aan gepast. De Prelleweg' De gegevens die deze enquête heeft opgeleverd kunnen rustig ^schrikbarend worden genoemd. De woontoestanden op de "Prel leweg" zoals de Parallelweg al sinds jaar en dag wordt ge noemd, zijn verschrikkelijk, al wist heel- Schiedam dat ook wel zonder een dergelijk onderzoek. Het woord Paralellelweg was een vloek sinds de jaren vijftig. Wonen op de Parallelweg bete kende voor degenen die er uit noodzaak meestal een huis hadden geaccepteerd, opgeslo ten worden in een gemeen schapje waarvan de sporen moeilijk meer uit te wissen wa ren. Men kon er de kans op een huis elders in de stad mee ver spelen. Onder kinderen zelfs was „Jij komt zeker van. de Preieweg" een scheldwoord, men kreeg er moeilijkheden door op school, op het werk, men was als bewoner van de Parallelweg een getekende min of meer. En asociaal. De enquête van de Party van de Arbeid laat zien dat de straat weinig andere mogelijk heden openlaat. De woonruim ten zijn er slecht. Er zijn te weinig kamers voor ailè huisge noten in de meeste gevallen en de huizen zijn niet meer dan slecht onderhouden, vochtige woonkazernes van een type waarmee alle voorsteden van grotere gemeenschappen verge ven zijn. Wat betreft de bevolking: het netto-inkomen van de meeste bewoners schommelt tussen de 450 en 800 gulden per maand de grootte van de gezinnen die ervan moeten leven, is helaas niet vastgesteld slechts veer tien komen daar boven en een even groot aantal gaf op dat ze leefden van de Bijstand of dat hun loon niet vast te stellen was. Het onderwijs dat de kinderen van de Paralellelweg genieten is eveneens tekenend voor het karakter van de buurt. 38 kinde ren genieten er basisonderwijs, tien bezoeken de b.lo., drie zijn er geplaatst op een l.t-s. of huishoudschool en drie bezoe ken andere studierichtingen. Nu kan men zeggen, dat eerst moet worden afgewacht wat er gaat gebeuren met de 38 die nu nog het basisonderwijs volgen. De resultaten van onderwijs- en sociologische rapporten leren echter dat men daar niet al te hoge verwachtingen van moet hebben. De zuigkracht van het miiieu dat in deze buurten ontstaat en het karakter ervan zijn. zo sterk dat de daaruit afkomstige kin deren al in de eerste klas van de lagere school met vrijwel •«.overkomelijke moeilijkheden te kampen hebben. Er staan nog wat andere cij fers in de enquêtte die het Pa- ralwegprobleem onderstrepen. Van de 52 gezinnen die er nog wonen, kampen er 22 met een sociaal probleem. 39 van die 52 gezinnen klaagden over de woonruimte of over de straat en in 21 van die gevallen konden de klachten als ernstig worden beschouwd. Overlast door muizen of rat ten werd bij die 21 gevallen buiten beschouwing gelaten. Daarover klaagden maar liefst 35 gezinnen en wie de Parallel weg kent. al is het alleen maar van een wandelingetje, weet dat die klachten bepaald niet onge grond kunnen worden genoemd. !5 van de daar wonende gezin nen tenslotte wilden liever vandaag dan morgen verhuizen. En wat wil nu de Partij van de Arbeid? Slopen. Een ander antwoord is trouwens niet mo gelijk. Om de Parallelweg met de grond gelijk te maken geeft men zich de tijd van drie jaar. Eigenlijk ook nog te lang, ge zien de ernst van de situatie, maar in een kortere tijd zal de verhuizing van de 52 gezinnen die bijna allen in goedkopere woningen tei-echt moeten komen met te realiseren zijn mits de andere fracties willen meewer ken. Het laatste, mag tenminste worden verwacht, zal echter geen probleem zijn. Daarvoor is de situatie aan de Parallelweg te ernstig. Er is dan ook goede hoop dat de kreet „Jij komt zeker van de Preieweg" binnen niet al te lange tijd verwordt tot een wat wazig gezegde waarvan niemand meer recht, de betekenis snapt. iVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus geeft op vrijdag 20 november in de Magna lia Dei-kerk een concert o.l.v. dirigent Chris Verhoog. Medewerking aan het muzikale feest wordt verleend door Het Haags Matrozenkoor o.l.v. Sipke de Jong en door „The Shepherds," de populaire zanggroep uit IJmuiden. Op dit concert brengt Orpheus o.a. „Gesang eines welken Baumes und der Sonno" ten gehore. Dit werk is geschreven door de Japanse componist Kahn Ishii, een leerling van de duitse componist en mu ziekpedagoog Carl Orff. Dit onge veer twintig minuten durende werk werd onlangs met succes opgevoerd door Oi-pheus op de Vlaardingse zangersdag. Kaarten voor het concert zijn verkrijgbaar bij het kantoor van de VVV en bij het secretariaat van Orpheus op de Lange Haven 84b. c Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De daders van de inbraak, die afgelopen zondag in een tijdschriftenhandel aan de Kortlandseweg is gepleegd, zijn dooi de Schiedamse politie aangehouden en ingesloten. Het zijn M. de G. en de broers A. P. en M. F., aile drie afkomstig uit Schiedam. In de tijd schriftenhandel had het trio een aantal fototydschriften. 40 gulden aan wisselgeld en een hoeveelheid tabakswaren ontvreemd. T\ I H "gr*.-* /Al"* (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het ziet er naar uit dat de senioren van de Schie damse Rijnmondband hun nieuwe uniformen krijgen. De lotenverkoop kan een succes genoemd worden omdat alle loten zijn verkocht. De nummers van de loten waarop een prijs is gevallen zijn inmiddels be kend. De eerste prijs van vijfhonderd gulden gaat naar de eigenaar van lol nr. 7200. De tweede prijs van 250 gulden is gevallen op nr. 3541. De overige nummers van. do loten waarop meer dan 25 gulden is ge vallen, zijn: 6420, 2634, 6155, 4477, 3565 en 7586. RAAM 16 (100 m achter het sridhub) SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 83 51 EK TE ROTTERDAM. \vm

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1