uisvrouwen helpen PTT hij experiment Broche Spoedige instelling Wijkvereniging Nieuwland start met kinderclubs Runt u een paar laar zonder geld! HBU 8 ALS DE GEMEENTEN GEEN ROET IN HET ETEN GOOIEN J. HUIS Beursbrug vannacht afgesloten rgr' sf - Br PASSAGE 7 Bromfietsers verlenen geen voorrang Autoradio ontvreemd REGISTERS Puur toeval Géén pet Privacy kwestie r\ Voordeel Br «3 Subsidie Honderdjarige DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op het Bachplein in Schiedams nieuwbouw zal met ingang van woensdag 16 november de post worden rondgebracht door vijf dames. Per flat heeft de PTT van Schiedam een zogenaamde postbestelagente aangesteld. Deze manier van postbezorging is voor Nederland een unieke zaak en komt voort uit een idee van de directeur PTT van Schie dam, de heer H. J. Reekers. sSèü Drie flats aan het Groenoordse Bachpleinwaar per flat één van de bewoonsters de post gaat rondbrengen. 1 tmem Had men bij de bouw van deze flats de! brievenbussen in de hal aangebracht, dan zou de aan stelling van de postbestelagentes een overbodige zaak zijn geweest. ADVERTENTIE YAMAHA BROMFIETSEN en ONDERDELEN (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN GEN Schiedam en Vlaardingen krijgen binnenkort een ring- taxilijn. Staatssecretaris Keij- zer (Verkeer en Waterstaat) heeft een advies daartoe van een, door hem ingestelde studiegroep, al enige tijd in bezit. De wet verbiedt name lijk op dit moment nog dat taxi's „per (zit)plaats" worden verhuurd. De zesdeurstaxi moet het publiek meer stappen vergemakkelijken. beenruimte" verschaffen en tevens het in- en uit WW" Uniek in de wereld: een zesdeurs Mercedes, die als alles meezit binnenkort de ringtaxilijn Schiedam en Vlaardingen zal gaan onderhouden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het kinderclubhuiswerk in de Schiedamse wijk Nieuwland op de woensdagmiddagen begint van de grond te komen met het initiatief van de wijkvereniging om de schoolgaande jeugd van het basisonderwijs op te vangen en o.l.v. vijf dames bezig te houden met handwerken voor de meisjes en handenarbeid voor jongens. Initiatiefneemster mevr. Post. De eerste steken vallen al in Nieuwland. (ADVERTENTIE) TELEFOON- onder toestel geheel automatisch. SCHIEDAM ADVERTENTIE Non ja, zónder. Maar, pak weg, zo'n 5000 gulden? Suggestie: zet het op een rekening bij de HBU en vergeet het voor een jaar of 3. Krijgt n het eerste jaar rente. Het tweedejaar ook. Het derde jaar ooL Bij elkaar zo'n slordige 23 Oftewel 1150 gulden- Niet mis? Dachten wij ook. En zo zijn er nog veel meer pientere spaarsystemen bij de HBU. Stap maar gauw eens bij ons binnen. Dan leggen we u uit welk systeem voor n bet beste is. Bestelagentes gaan de post per flat De aanstelling van de vijf huis vrouwen geschiedt op dezelfde ba sis ais die van alle bestellers, maar met dit verschil, dat het ex periment het karakter van de proefperiode tot eind januari, begin februari 1971 zal blijven dragen. Ik liep er allang mee rond, om op deze wijze tot een proef te ko men,' zegt de heer Reekers in het prachtige hoofdkantoor in Schie dam. "Vooral in het Westen van ons land kent men een. groot per soneelsgebrek. Je zoekt naar andere wegen en dit is dan één van de mogelijkheden. De levensvatbaar heid van het idee moet natuurlijk nog blijken.' In juli van dit jaar stuurde de directeur een brief naar alle bewo ners van de vijf fiats rond het Bachplein. In de brief werd de be woners gevraagd naar de mening over het plan om postbestelagen- ten aan te stellen. Het merendeel der reacties was positief, zodat tot de aanstelling werd overgegaan. Eén van de vragen in deie brief riep de mensen, die zin in de func tie hadden op zich te melden by de PTT. Het aantal reacties was gro ter dan de vijf beschikbare functies en er werd geselecteerd. Waarom vijf dames? 'Puur toe val,' luidt het antwoord van de heer Reekers in eerste instantie. Na wat voor zich uit te hebben gefi- losofterd, vat hij het als volgt samen: Voor een vrouw is het eigenlijk wel handig werk. De he ren verdienen de hele dag de kost. maar een vrouw kan na het stof zuigen wel een uurtje vrijmaken om de post te bezorgen. Het werk is dicht bij huis, De aanvoer van het hoofdkantoor gebeurt panklaar.' De dames die op 16 november voor het eerst de brievenbussen vullen zijn wat 'status' betreft exact gelijk aan de bestellers. De sociale verzekeringen en belastin gen worden normaal van hun loon ingehouden en zij verdienen het zelfde uurloon als de besteller van de PTT. Krijgen zij ook Lachend vertelt de een uniform? heer Reekers, 188§S3 dat één van de sollicitantes nogal angstig vroeg; 'Ik. krijg toch zeker geen pet op mijn hoofd, hè?' De postbestelagentes krijgen geen uniform aangemeten, maar omdat zij toch duidelijk als PTT- beambtes in functie onderscheiden moeten kunnen worden krijgen zij een broche met daarop de drie be kende letters PTT. Opk zullen deze mensen beëdigd worden voordat zij in dienst treden. Meneer Reekers legt uit, dat er ook mensen zijn geweest, die bij de en quête in de brief minder positief reageerden. Hij duidt ze aan als 'over het algemeen wat oudere mensen' en noemt het een soort 'privacykwestie'. Des» mensen er varen het wellicht als een inbreuk op hun privéleven ais de buren de post bezorgen. Vandaar de beëdi ging. De plannen om ook in andere delen van Schiedam dit systeem te gaan gebruiken, hebben nog geen vaste vorm. De heer Reekers noemt als voorwaarde, dat de wijk of straat moet bestaan uit grote flats. Maar 'eerst wordt de proef op het Bachplein op zijn waarde geschat vóór-- de rest van Schiedam ter sprake komt. V x S K.x Rotterdamsedijk 146 Telefoon 26.95.22 Schiedam De bedrijfsleider van het Schie- damse taxibedrijf „Eurotax", de beer P. van der Endt jr., verwacht- echter dat het advies binnen af zienbare tijd kracht van wet zai krijgen, waarna direct met deze nieuwe ringlijndienst gestart kan warden. De firma Eurotax heeft vooruit lopend op die ministeriële beschik king al twee grote zespersoons- wagens (2-deurs) laten ombouwen tot zesdeurs taxi's om onder meer het in- en uitstappen te verge makkelijken en het publiek, dat gebruik maakt van dit voor Neder land unieke initiatief, meer 'been ruimte' te verschaffen. Op dit moment worden de wa gens („Een- zesdeurs Mercedes is er op de hele wereld nog niet te vinden," aldus de heer Van der Endt) nog gebruikt voor het trouw- vervoer. Zodra de wet echter ge- wiJzigd is, zullen de wagens worden ingezet. Het blijft niettemin mogelijk dat de gemeentebesturen van Schiedam en Vlaardingen roet in het eten gooien. „Er zijn al informatieve ge sprekken met het gemeentebestuur gevoerd over tarieven en dergelijke, maar het is denkbaar dat B. en W., zelfs nadat de wetswijziging er door is. negatief op het plan zullen rea geren," zegt de heer Van der Endt. Tevens zal er met de politie en de vervoersorganisaties in beide ste den nog het nodige overleg ge pleegd moeten worden. en op vaste routes gereden. Er zijn geen haltes, dus is het toegestaan in en uit, te stappen waar men wilt," zo zegt rle lieer Van der Endt. „Ik ben er van overtuigd," besluit I liij, „dat wanneer de gemeenten, wellicht in samenwerking met an dere Nederlandse steden, zouden aandringen bij de minister, de wet er snel door zal zijn." Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Beursbrug over de Lange Haven zal donder dagavond vijf november omstreeks tien uur 's avonds afgesloten wor den voor alle verkeer. Men ver wacht dat de herstelwerkzaamhe den vrijdagochtend rond zes uur beëindigd kunnen worden. yTsr~":.v..f" *-* .-Is&i-A*' Het voordeel van .de nieuwe ring- taxi Is, dat wijken of stille gedeel ten van een wijk waar. geen biis rijdt, door de wagens van Eurotax in de route kunnen worden opge nomen. De prijs van een rit za' rond de 75 cent of één gulden ka men te liggen, verwacht de heet Van der Endt. Het begin- en eindpunt van ei-: ringtaxi-Hjn is zowel in Schiedam als in Vlaardingen gepland in tl"' directe nabijheid van het statior Alle wagens zullen met mobiloloo: worden uitgerust om bij een t: groot vervoersaanbod extra taxi', te kunnen inschakelen. „We zullen het publiek natuurlijk we) een houvast moeten bieden dat de taxi's ook werkelijk komen. Daarom wordt er op vaste tijden In een lokaal van de Prins Bernhardschool aan de burgemees ter van Haarenlaan in Nieuwland kunnen de jongens en meisjes van half twee tot vier uur voor een kwartje entree terecht. De opzet van het initatief is, zo zet één van de leidinggevende da mes mevrouw Post uiteen, om de schoolgaande jeugd in de leeftijds groep van zes tot en met twaalf jaar van de Nieuwlandse straat te houden. De vijftien jaar oude wijk in het noorden van Schiedam heeft geen recreatieve mogelijkheden voor de ze kinderen op de woensdagmiddag, zegt mevrouw Post. "Ja. we hebben wat grasveldjes zonder gras. dat wel, maar om nou altyd de woens dagmiddag in de blubber te moeten doorbrengen." De wijkvereniging. die al langer met dit idee speelde, kwam toen met de vijf dames op het idee om 'op de woensdagen voor de kinderen iets te organiseren, dat zoals de term luidt "het nuttige met het aangename kon combineren." De moeilijkheden, waar men in dit begin nog mee kampt, zijn een tekort aan mannelijke leiding en een chronisch gebrek aan financiële middelen. Het eerste probleem hoopt de vereniging op te lossen met behulp van gepensioneerde he ren, die zich met handenarbeid be zighouden. Voor de geldelijke zorgen hoopt de vereniging, zo zegt mevrouw Post, op een subsidie van de ge meente Schiedam. De kinderen be talen zelf een kwartje per middag, maar dat is niet eens voldoende om de lokaalhuur te betalen. De aan te schaffen materialen, die vrij kostbaar zijn, moeten door de ver eniging worden opgebracht. Dit ondanks het feit, dat ook niet-Ie- den de ctub kunnen bezoeken. De belangstelling van de jonge lui is zeer groot. De leiding wil <t# jongelui niet begeleiden in een schoolse sfeer, maar er gewoon een gezellige club van maken. .V iJV"--";'f b •- ijGv (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doordat hij geen voorrang verleende op de krui sing Nwe. DamlaanBurgemeester Honnerlage Gretelaan is de 71-ja- rige bromfietser J. van K. aangere den door een auto, bestuurd door de 27-jarige onderwijzeres C. C. M. van D. Met enkele gekneusde ribben is de bromfietser door de GG en GD naar het G.Z. vervoerd waar hij na behandeling weer mocht ver trekken. De 25-jarige bromfietser A. S. uit Schiedam is met een hoofdwond naar de Dr. Noletstichting ge bracht. doordat hij een andere bromfietser op de Westfranke- landsedijk geen voorrang verleen de. De 25-jarige Schiedammer is ter observatie Jin het ziekenhuis opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Mej. Anker, die bijna een eeuw geleden in Zierikzee werd geboren, zal op 20 november haar honderdste verjaardag vieren. Ze woont in het rusthuis Henriëtte aan de Adriaen van der Doeslaan 9 (Van een onzer verslaggever*) SCHIEDAM Dit een auto, die geparkeerd stond in de Marconi straat is een autoradio ontvreemd. De eigenaar van de auto, de 55- Jarige fruithandelaar Jillas te B. heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. F- pp

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1