west staat 'Als de is het hier Aangereden Noor vlucht na ongeval Gesloten front vormen tegen milieubederf Verzorgd concert Vrouwenkoor Nationale ouderavond geslaagd LEZERS-SERVICE BEN MIETES, CONTACTMAN ACTIEGROEP: Winkelkassa gekraakt Onderstreping Front Haverklap Metsa-apparatuur pakt hardrijders Agenda Soosieven En ook nog Burgerlijke stand Soms van u? Apotheken Bioscopen Inlichtingen Tentoonstellingen Bezoekuren ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 10 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „We zullen maar niet over luchtverontreini ging spreken, omdat we dat in Maassluis anderhalf jaar ge leden ook al hebben gedaan." Een verbluffende uitspraak van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. Kruisinga gisteravond op de openbare jaarvergadering van de Statenkring Delft (CHU) in Schiedam. ilggj as gg ,x mmmmm 1 - 1 i n :M •- -x. *«éh||| Hij betoogde dat men sinds de uitspraken over „law and order" ivan minister TTdink red.) niet .schroomt de CHU af te schilderen als een conservatieve partij; zelfs als fatsoensrakkers. „En natuurlijk gaan rust en orde ons ter harte", verklaarde de heer De Boo. „maar wij staan ook open voor allerhande vernieuwingen." „We keren ons al leen af van die groepen die de maatschappij te gronde richten. Want de CHU wil datgene dat aan de basis van onze democratie ligt bewaren," Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. Kruisinga: Luchtverontreiniging daar hebben we het anderhalf'jaar geleden al over gehad. ik bel driemaal zesentwintig om de haverklap Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM Even voor dat ik het kleine bovenhuis aan de Schiedamse Vlaardin- gerdijk verlaat, zegt hij: Lees nog even al je aantekeningen voor. Ik wil niet dat er dingen in staan die het werk van de groep kunnen schaden. We bestaan pas een week. En dan moet je voorzichtig zijn. Ik hoop dat je er begrip voor/ hebt. /-*' SB Schiedams Vrouwenkoor. een demonstratie van hoe het moet. Spreekuren li" Zwembaden Alarmnummers yt a ontwijkt discussie over De heer Kruisinga stapte hier mee achteloos over het programma van deze avond heen waarin de mi lieu-verontreiniging ondermeer als gespreksonderwerp stond aange kondigd. HO vond het kennelijk niet belangrijk; de zaal voorna melijk hezet met CHU-'ers uit het Rijnmond-gebied liet zich ge dwee met dit kluitje in het riet sturen. Tweede Kamerlid drs. Arie de Boo, vervanger voor minister Beer- nink die vanwege een kabinetsaf spraak pas twee maanden voor de verkiezingen ,.de boer'' op mag, roerde in ziin inleiding tot de dis cussie het orde en rust-thema aan. Hjj besloot zijn korte toespraak f„Mensen die langer praten dan een kwartier worden vervelend") met er op te wijzen, dat de CHU elke vemieuwingsgroep zal steu nen. die deze visie van de CHU op de democratie wil eerbiedigen." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de kruising Nieuwe DamlaanSchiedamseweg in Bijdorp is de 17-jarige brom fietser K. W. B. gewond geraakt, toen hij geen voorrang kreeg van een vrachtwagen, bestuurd door de 27-jarige brandstoffehhandelaar P. J. M. van M. De bromfietser is met een her senschudding en een gebroken pols opgenomen in het Gcmeenezieken- huis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de Schiedamse Horvathweg - is de 27-jarige Noor R. A. V., wonende in Botterdam, met zijn auto tegen een lichtmast gereden. De wagen liep flinke scha de op; de lantaarnpaal werd ver nield. De bestuurder heeft na het- onge val de benen genomen en is tot op dit ogenblik nog niet opgespoord. tVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 48-jarige bloemist J. B. uit de Sint Liduina- straat heeft bij de Schiedamse po litie aangifte gedaan van diefstal van vijftienhonderd gulden uit de winkelkassa. De inbreker moet via de achtertuin zijn binnengekomen. Ben Mietes. (23) contactman van de actiegroep tegen milieubederf. Voornaamste doel op dit moment: er voor te zorgen dat lucht- en wa- terverontreiniger -in optima forma, de Hoogovens"; geen voet op de Maasvlakte zet. Verdere actieplan nen zijn nog in statu nascendi, ook al omdat men nog weinig verga derd heeft. Ben Mietes. opzichter technische afdeling bij de R.E.T.. zonder spor tieve hobby's, alleen politiek inte resseert hem. Zei de middag voor het gesprek eigenlijk geen tijd te hebben voor een interview. Nu, thuis gaat hij er niettemin uitge breid voor zitten. Naast hem op de bank, binnen handbereik, een stapel bleke stencils en enige kranten knipsels. Terwijl zijn vrouw de baby naar bed brengt, zegt hij: „Er gaat geen week voorbij of we hebben hier last van een verstikkende lucht. Dan is het een zware olielucht en dan weer iets anders. Ik slaap op het zuiden en als de wind zuidwest staat, is het verschrikkelijk. Ik word er 's nachts wakker van." Zijn vrouw .bevestigt dat: „De andere dag is je keel opgezet, het is ontoelaatbaar." die Meld- en Regelkamer meer druk uit moet kunnen oefenen op de fa brieken. De Hinderwet zou hen be voegdheden móeten geven, niet om te verzoeken, maar om hen te be velen op kritieke ogenblikken de luchtverontreiniging terug te draaien. Eveptueel om de fabrieken tijdelijk te .stoppen," In het „algemeen: „Je hoort wel eens mensen zeggen dat we maar genoegen moeten nemen met de luchtverontreiniging, omdat we er' in ieder geval een dikke boterham aan over houden. Maar dat bestrijd ik. Dat is onzin. Je zal het met die goed-belegde boterham niet lang maken. - Onderstreep wel even in je ver haal, dat de actiegroep niet wil dat fabrieken die vervuilen gesloten worden. Dat wordt dikwijls gdacht, maar is niet waar. Ben Mietes is een niet-roker. De sigaret, die fotograaf Henk Gout hem uit een glimmende koker voor houdt, wijst lachend maar resoluut van de hand. Waarom is de actie bedoeling is invloed uit te oefenen op de gemeenteraad als straks het pré-advies van. B. en W. over de Hoogoven-kwestie behandeld wordt. Daarom is al en met succes met enkele politieke partijen con tact gezocht of de bereidheid be staat zitting te nemen in de actie groep. „De politieke richting is to taal niet belangrijk. We villen dat alle partijen, als men het met ons eens is, meedoen. Het is-een zaak die boven de partijen uitgaat," al dus Mietes. Komt terug op de Hoogovens, wat hem kennelijk hoog zit. „Kijk, we moeten er voor zien te zorgen, dat Rotterdam de bevoegdheid ontno men wordt om over de komst van Hoogovens te beslissen. De beslis sing moet in handen komen van de Rijnmond-raad. Waarom De Maasvlakte is hun territoire en niet dat van Rotterdam. Wat zijn de toekomstplannen Ben Mietes: „We moeten ervoor zorgen dat we meer leden krijgen. Mensen, die op fabrieken werken, Ben Mietes (gespannen kijkend als de fotograaf zijn werk doet) „Ik bel driemaal zesentwintig om de haverklap op. Laatst heb ik een half uur met iemand daar gepraat, midden in de nacht, die man kon precies vertellen waar de stank van daan kwam. Overigens vind ik, dat groep eigenlijk opgericht „Tot nu toe Is er in Schiedam nog geen enkele actiegroep op dit gebied, terwijl alle andere steden in 't Rijnmond-gebied er wel één heb ben. Ik heb toen eens links en rechts geïnformeerd en daaruit bleek dat de tijd rijp was. De op richtingsvergadering was twee we ken geleden hier bij mij in huis." Hij legt uit dat. het eveneens de raadsleden, iedereen. Ik ben er al drie weken iedere avond voor op pad. Ik ga de deuren langs en vraag hoe men over de luchtver ontreiniging denkt. We moeten een gesloten front vormen tegen het milieubederf. Als het nodig is zuilen we ervoor demonstreren, op straat. Ik ben er van overtuigd dat we zelfs de ouderen daarvoor mee zul len krijgen." SCHIEDAM De zelfbedie ningsruimte van de PTT in de Schiedamse Dieselstraat is met in gang van woensdag buiten de-kan toren definitief gesloten. De PTf" ondervond al geruime tijd moei lijkheden door de regelmatige ver nielingen in het kantoor. Men heeft toen naar een oplos sing gezocht om de faci'.u *i ri.'ï 'in de zeifbedieningsruimte van het kantoor staan naar elders over te brengen. Een postzegelautomaat werd onlangs al naar het Loieniz- piein overgebracht, waar inmiridn"» ook een telefooncel is geplaatst. De brievenbus in de zeuoed.e:: ruimte werd verzet naar het trot toir buiten het kantoor. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft op de Nieuwe Dam- iaan nabij de Sporthalbrug een snelheidscontrole gehouden met de metsa-apparatuur. Aan dertien automobilisten werd een bekeuring uitgedeeld. De hoogste snelheid die met de apparatuur gemeten werd was drieënnegentig kilometer per uur. SCHIEDAM Het jubileumcon cert vari het Schiedams Vrouwen koor is gisteravond .een demonstra tie geworden van hoe nu eigenlijk een -vrouwenkoor moet zingen. De fijne klank, ijl. zwevend door de ruimte van de kerk was van zeer goede kwaliteit. Dit kwam in het bijzonder tot uiting iri „Het koren van Jaap Vranken. Dat dit werk opgenomen was in het programma, is op zijn minst gedurfd te noemen. Het koor, met soliste Nellie v.d. Spek, sopraan, en Henny van Es. piano, sloeg er zich op "bewonderenswaardige wijze doorheen. De soms moeilijke toon- zetting is vaak oorzaak, dat e.e.a. gaat zweven, de partijen los van elkaar komen en de zuiverheid ver loren gaat. Dat dit niet het geval was, is ongetwijfeld toe te schrijven aan de kwaliteiten van dirigente Ria Borgmeijer. De zang van Nellie v.d. Spek was ingetogen en het moet voor deze jonge sopraan een enorme voldoe ning zijn geweest dat zij. ondanks ziekte, waarvoor zij pemcilline-in- spuitingen kreeg, toch haar publiek zeer wist te boeien. Het gulle ap plaus dat haar ten deel viel na de vijf minne-liederen op middeleeuw se tekst van Wouter Paap, sprak boekdelen. Het gehele programma goed ge kozen, vaak wat gedurfd modern en soms moeilijk te zingen werd punt gaaf uitgevoerd. Als laatste moeten wij de jonge Hennij van Es nog noemen, omdat zijn pianospel ner gens hinderlijk was, altijd onder steunend en begeleidend. Hij wilde beslist geen solo-pianist zijn en dat maakt hem tot een goed begeleider. H.G. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ruim tweehon derd ouders hebben donderdag avond belangstelling getoond voor de. bijdrage, die de Prof. Dr. J. H. Gunningschool in het kader van de Nationale Ouderavond heeft gele verd. Na een korte uiteenzetting door het hoofd van de school, verspreid den de ouders zich over diverse leerjaren, om groepsgewijze te dis- cusiëren over de vragen uit de fol der 'Nationale Ouderavond 1970'. Er ontspon zich een levendige discussie, waaruit bleek dat de meningen bepaald niet parallel liepen. Men was het er echter rl- gemeen over eens. dat het contact ouders-sehool verstevigd diende te worden. ZATERDAG SCHIEDAM: De Tempel, ledenvergadering van Mij tot bevordering der Toon kunst. Marijke. 20.00 uur, feest avond Rijnmond-Band. Arcade. 20.00 uur. Martin Green. MAASSLUIS: De Sluis, vogelshow. ZONDAG SCHIEDAM: Arcade. 20.00 uur, instuif. MAANDAG SCHIEDAM: Boerderij Landvreugd, 14.00 uur, bejaardensoos. Irene, 20.00 uur, dansschool Westhuis. Arcade, 20.00 uur bridge Schiedam '59. Irene, 20.00 uur. Aqua Fauna. VLAARDINGEN: Visbank. 20.00—23.00 uur, aktie 'Op de vrouw af'. Vanavond bij Bluesville '69-club in Arcade de formatie Q '65. De soos begint om half acht, de toe gangsprijs is vier gulden. In het voorprogramma de Schiedamse groep Iron Earth. Zondagavond in Tivoli te Schie dam weer Red House. Discjockey is Martin Green. Voor een daalder mag men (om half acht) naar bin nen. Vanavond is er voor de junio ren van de korfbalvereniging Vlaardingen een instuif in de kan tine. Het feest begint om zeven uur, De Maaslandse Oranjevereni ging houdt volgende week weer de traditionele najaarsfeesten. Deze worden gehouden in het Trefpunt. Vrijdag 13 november is er een avond voor de bejaarden. Zaterdag is er een sinterklaosmiddag, ter wijl er 's avonds dans en spel is voor de oudere jeugd. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de plaatselijke siga renzaken. Volgende week wordt de Klap rooscollecte gehouden. De opbrengst komt ten goede aan het Nederlands Oorlogsgravencomité. Het Maassluise actiecomité „De Brug" heeft voor vanavond een dis co-avond. op het programma staan. Deze wordt gehouden in het Zalen centrum en begint om half acht. De toegang is een rijksdaalder. SCHIEDAM Geboren: Jacoba C dr R de Jong en J C van Heest: Ronny zv H H J Westdijk en L van Wagtendonk; Sarah T dv R T Worthington en P McDaniel: Fre- derik zv F Wiese en "H Oranje; Marcel A H zv R P A Somers en 5£ H Speelmeijer: Duco M zv B Muller en M M Boogerd. Kolpabad, 30 november de volgende tentoon stellingen: .Landscape" van de Rotterdammer Hans Hollenbach; .iFive London Printmakers" met werk van de vijf Engelse grafici Anthony Benjamin, Martin David son. David Freed, Chris On- en LeonPiesowocki„Artoteek 1870" een uitleen-collectie van heden daagse grafische kunst. VLAARDINGEN Van vrijdag avond zes uur tot maandagmorgen acht uur- Apotheek Backer. Hoog straat 228, tel. 34.21.62. SCHIEDAM Van vrijdagavond zes uur tot maandagmorgen acht uur: Apotheek Rembrandt, Rem- brandtlaan 5. tel. 26.88.55. MAASSLUIS Van zaterdag morgen acht uur tot maandagmor gen acht uur: Apotheek De Jong, Markt 11, tel. 22.34. VLAARDINGEN Van zater dagmorgen tien uur tot maandag morgen acht uur in noodgevallen bellen te.. 20 66.11. SCHIEDAM In noodgevallen bellen tel. 20.66.11. MAASSLUIS Van zaterdag morgen elf uur tot maandagmorgen acht uur dr. v. d. Poel, Albert Cuyp- plein 11. tel. 29.00. BIOSCOPEN: SCHIEDAM: Passage, tel. 269563 tot en met woensdag 11 november: Los desesperados. Dagelijks 14.00 en 20.15 uur. Zaterdag 14.00. 19.00, 21.15 uur. Zondag 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Zondag 14.00 uur kinder matinee: Het teken van Zorro (a.l.) VLAARDINGEN: Luxor, telefoon 343237, tot en met zondag iedere avond om 8 uur Jeff als een rat in I de val (18 j.h Zondag 14.30 uur. j De dikke en de dunne (a.l.). Zon dag 17,00 uur Om het goud van EI paso (14 j.). tl SCHIEDAM Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam dagelijks van 09.00 uur- 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Damesparaplu: diploma- tentas: sleutel met hanger: bril- koker met damesbril; trui en ja pon. Te bevragen bij de vinders: Twee bankbiljetten. F. H. Ekkens, Nieuwlandplein 43; bankbiljet, v. Eijk JRotterdamsedijk 224b; bank biljet, v. d. Vlies. Kievitslaan 64: gouden schakelarmband, K. Kegge, v. Ostadelaan 21b. tel. 269751; gouden damespolshorloge, Klepke, v. Oldenbarneveltstraat 100. tel. 262048: damesportemonnee met inh., Simon de Wit, Groene- laan: herenparaplu, Hom, Jan Steenstraat 73; damesportemonnee met inh. De Jager, Fabriplein 34a; schooltas met inh,, Wolfwinkel, Lange Haven 8d; portemonnee met inh., F. Brand. Mariastraat 43c: herenbril in koker, Klepke, v. Ol denbarneveltstraat 100. tel. 262048: herenhandschoen, Kuil. v. Hogen- dorpstraat 100; kinderjack, Spit hout, Cor Kuilenstraat 4: gummi laars. v. Dorp, Hoogstraat 170; dameshandschoen. S .Stevinstraat 22b 2 gummi laarzen. Walbeek, Vondellaan 33b, MAASSLUIS Piastic etui met pennen: 2 armbandjes met naam plaatje; rijwielsleutel; kleine hond; winterjas; documententas met papieren; 1 pr. slippers; lede ren jongensjack; portemonnaie met inhoud ;cyperse kater; linker da messchoen; 2 hondenhalsbanden: kinder jasje; kleine hond met gele halsband; kinderjasje; kinderfiets je; 2 poezen ;1 bril; damespara plu; kabelslot: bankbiljet van ƒ10,rose gekleurd pakje; he rentrui: autosleutels: horloge; sportschoen; 1 pr.dameshand schoenen; ring met 1 sleutel: da messjaal: polshorloge; pop; doos met pakjes paprika; damespolshor loge: kinderpet: herenhorloge: bankbiljet van ƒ25,—. Dienstencentrum Maassluis: da gelijks van 10 tot 11 uur spreekuur leidster: eerste en derde dinsdag van de maand van 4 tot 5 uur, s. spreekuur wijkverpleegster Oranje M Groene Kruis: iedere donderdag- middag van half 4 tot half 5, spreekuur ambtenaar Gemeentelijke y t Sociale Dienst. De consumentenmformatrice van de Nationale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlich- t-ing afd. Vlaardingen houdt iedere ij.; dinsdagmiddag van half 2 tot half 4 en iedere woensdagmorgen van 10 tot 12 uur spreekuur in „Het Hoek- punt". Broekweg 82. tel 349264. ;v (i SCHIEDAM: Maatschappelijk jt;. werkster, iedere woensdagmiddag 1 van 14.00 tot 15.00 uur in de Dr. v. d. Kuyschool, Bachplein 581. |j,i SCHIEDAM: Gem. Openbare Bibliotheek: Centrale. Lange Ha ven 131, tel. 26877: Centrale Jeugdbibliotheek. Dam 8, tel. 266566. Filialen: Lorentzlaan 6, Dr. WI- bautplein 129. Parkweg 220, Lelie straat 10. De Biestraat 4, Jeugd- filiaal: Archimedesstraat. VLAARDINGEN: Gem. Biblio theek: Centrale: Fransenstraat 6, tel. 34.31.90. Filialen: Dirk de Der delaan 43. Van Hogendorplaan 100b. S|.' VLAARDINGEN: Broekweg 21. SCHIEDAM Sportfondsenbad, Burgemeester Knappertlaan 247, tel. 26.96.00. De 26-jarige Schiedamse kunste naar Sjel Henderickx (winnaar van de Drempeiprijs grafiek 1970) heeft tot 25 november een tentoonstel ling in kunstzaal „Zuid" aan het Zuidplein in Rotterdam. Hij expo seert etsen, monotypes en goua ches. De tentoonstelling is dage lijks te bekijken van 10 tot 5 uur en op zondag van 12 tot 5 uur. In het Schiedams Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat tot en met VLAARDINGEN: Gemeentelijk Inlichtingenbureau, kantoor Stads- i ..f| gehoorzaal iedere maandag van 19- f 20.30 uur. Wijkspreekuur Gemeen- telijke Sociale Dienst Goudsesin- :;j gel 31a: 10.30-1320 uur: Informa- J- ij ttebureau voor dienstplicht en al- 5 tematieven, Emmastraat, 19-20 rl uur. jf SCHIEDAM: Gem. Ziekenhuis, iy tel. 269126. Zaal: 13.30-14; 19-19.30 uur: klas: 13.30-15; 19-20.30 uur; kraamafdeling: 1320-14.30 19-19.30 1 uur. Dr. Noietstichting: tel, 260080. 3e klas dagelijks bezoek van 13.30 14,00 uur x 19.0019.30 uur; 2e klas' 13.3014.30 en 19.00—20.00 i uur; le klas 102011.30 uur, 13.301420 uur en 19.0020.00 uur. Kinderbezoek Iedere middag van 13.3014.00 uur, behalve op maan dag en donderdag: dan alleen des avonds van 18.0018.30 uur. VLAARDINGEN: Holy-ziekenhuis, tel. 345666. dinsdag-, donderdag- en zaterdagmiddag van 2 tot 3 uur. Zondagmiddag van half 3 tot half 4. Alle avonden van 7 uur tot kwart RIJNMOND: Meld- en Regelka mer (voor klachten over geluids hinder en stank), tel 262626. SCHIEDAM: Alarmnummer politie (uitsluitend in spoedgevallen), tel. 264666: hoofdbureau. Lange Nieuw- straat 55, tel. 269333. Brandmel ding' 269123; GG en GD. Tuinlaan I 80: 269290: Gem. Woningdienst (voor dringende klachten buiten kantooruren via de gem. brand weer i 268578. VLAARDINGEN: Alarmnummer (alleen voor melding brand en on gevallen): 344444; politiebureau Westha venkade: 342355: hoofdbu reau Delftseveer 6. 342355: Brand melding: 344444: GG en GD ICe- thelweg 17. tel. 345555 (b.g.g 342541). MAASSLUIS: Alarmnummer poli tie: 3333; politiebureau, Westland- seweg. tel, 3444: Alarmnummer brandweer: 3333 MAASSLUIS; Klachtendienst CAR (voor klachten over o.a. ge luidshinder en stank), tel. 6109. b.g.g 7471 of 8708 of 5136. MAASLAND: Alarmnummer po litie: 2375 (b.g.g. 2134i alarm nummer ongevallen: 2039 (b.g.g. 2035); alarmnummer brandweer; 2326

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1