RIJNMOND WIL VINGER IN DE PAP BIJ VERGUNNINGEN II V rouwenartsen scheppen zelf noodzaak van abortuskliniek n(QU GO. J Stuyvesant Moordrecht loopt niet warm voor vestiging gevangenis Ut 1 mm Pleidooi bij Eerste Kamer Bestuurders studeren op Hoogovens KAMEEL MET 2 KOPPEN ••-.fe:, s Nieuw station voor Gouda Hevige storm vertraagt ramptanker Stimezo reageert op brie f Rotterdamse gynaecologen Marseille wil Rotterdam snel inhalen DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 ROTTERDAM De overslag van erts en kolen zorgt voor rami tweederde van het stof dat een hoogovenbe drijf verspreidt. Het Amerikaanse rapport dat is onge steld in verband met de hoogovenvestiging op de Maas vlakte, zegt dan ook dat nog danig moet worden onderzocht hoe de stofverspreiding bij de ertsoverslac kan worden beperkt. Deze milieuhygiënische aspecten gaan donderdag middag meespelen als de Rotterdamse gemeenteraad moet beslissen over een extra-krediet van 32 miljoen voor d eaanleg van kaden voor het Verenigd Oversla? bedrijf Maasvlakte N.V. g «ooffozee Dit kaartje van de Maasvlakte en de kop van Europoort laat zien om welke bedrijven het o.m. gaat: 1. het hoogoven- en staalbedrijf, waarover de gemeenteraad nog moet beslissen; 2. N.V. Verenigd Overslagbedrijf Maasvlakte (dat vooreerst het naastgelegen hoogovenbedrijf zal bedienen); 3. Erts overslagbedrijf Europoort C.V. (dat vier, Duitse hoogoven- bedrijven van erts voorziet); 4. elektriciteitscentrale; 5. olieterminal; 6. scheepswerf (nog onzeker)restaurant Eur-O-Rama. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het hoogoven- en staalbedrijf dat zich eventueel op de Maasvlakte zal vestigen, zal bij volledige ont plooiing van het bedrijf zelf de overslag van ertsen en kolen ter hand nemen. Het Verenigd Overslagbedrijf Maasvlakte N.V. (VOM), dat in de beginfase de hoogovens van ertsen voorziet, zal dan uitsluitend werken voor de doorvoer naar Duitsland. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Rijnmond heeft opnieuw, nu bij de Eerste Kamer, bepleit om de controle en het vergunningenbeleid in het Rijnmondgebied in handen van dit openbaar lichaam te geven, waar het om luchtverontreinigende bedrijven gaat. Op 24 november komt het betreffende wetsontwerp namelijk in de Eerste Kamer in behandeling. In maart '69 heeft Rijn mond hierover ook geadresseerd, toen bij de Tweede Kamer. HËüliS taHr m Schuilevinkje spelen is een aardig tijdverdrijfook voor de kamelen in Blijdorp. De achterste kemel presteerde het zich helemaal achter haar even grote collega te verbergen. Nieuws gierig kijkt zij even om de hoek en onze fotograaf knipte de foto van de dag: een kameel met twee koppen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het is een gevaar voor de volksgezondheid als de abortuskliniek er niet komt. Vele vrouwen kunnen niet behandeld worden, terwijl bij hen de noodzaak tot zwanger schapsonderbreking door een medicus is vastgesteld. Zij zul len zich tot ondeskundigen wenden of naar Engeland gaan voor een abortus. Dynamisch. Modern. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! *W!l mfaêm (ADVERTENTIE) cadeau-tip heetman j 'We hebben al onze moeilijkheden met de Ambonezen' Russisch materiaal voor industrieën Rijkspqlitiekapel naarDordt, Brielle en AlblassercLam Overslag erts doet meer stof f "'Suvr dan hoogovens zelf Het vergunningenbeleid en de controle daarop past in handen van regional bestuur, zo stelt Rijnmond, at aanvoert, dat milieubelang de gemeentegren zen overschrijden, doch niet in die mate, dat zij uitgesproken een zaak voor het provinciaal bestuur zijn. Het wetsontwerp verwijst dit soort zaken naar de provincie, die vol gens velen onvoldoende voor dit werk is toegerust. Rijnmond meent het werk doelmatiger te kunnen doen. Als de in het wetsontwerp neer gelegde organisatievorm toch ge handhaafd moet blijven, wordt door Rijnmond aanbevolen dat de commissaris der Koningin en GS hun bevoegdheden kunnen delege ren aan de Rijnmondvoorzitter en aan gecommitteerden. Regering en Tweede Kamer hebben ook aan die tweede wens niet voldaan. Op grond vaa het rapport van de c onvenantscommissie hoogovens Maasvlakte en. begeleidende rap porten kan dan ook worden gezegd dat de VOM als' zelfstandig over slagbedrijf een grotere bron van stof zal zijn dan het hoogovenbe drijf zelf. De VOM ml tweemaal zoveel overslaan als het hoogoven- bedrijf. De afgifte van stof vindt bij het hoogovenbedrijf plaats tij dens de overslag (tweederde van het totaal), in de cokesfabriek (fijn kolenstof) en daarna vrijwel niet meer. Stof staat pas sinds vijf weken in het middelpunt van de belangstel ling, sinds de directeur van de GG en GD, prof. dr. L. Burema, in zijn commentaar op het hoogoven- convenant wees op het gevaar van samengaan van stof en zwaveldio- xjös (S02). S02 is medisch gezien niet 2» gevaarlijk, stelde prof. Bu rema, maar vermengd met fijn stof dringt het tot de diepere luchtwe gen door en kan daar schade aan richten. Vooral het fijne stof kan zich op de wind kilometers verplaatsen voor het neerslaat. Het Amerikaanse rapport (van The Research Corporation), dat niet alleen de hoogovens, maar alle bedrijven op de Maasvlakte onderzocht, vindt het praktisch onmogelijk om de overslag geheel stofvrij te maken. Prof. Burema dringt aan op grondige „ontstof- fing". De convenantscommissie stelt dat in de beginfase ..de nodige voorzieningen door de N.V. VOM moeten worden getroffen." Volgens ir.g. S. Koopmans, chef van de afdeling Hinderwet in Rot terdam, is er voor de VOM nog geen hinderwetprocedure op gang gekomen. Met het gelijksoortige Duitse Ertsoverslagbedrijf Euro poort C.V., vlak bij de Maasvlakte gelegen, zijn wel besprekingen ge voerd. „Voor zover de overslag valt onder het hoogovenbedrijf, zullen ook daaraan eisen worden gesteld. Als het bedrijf niet zelf de over slag uitvoert, zal het bij contract deze eisen moeten stellen aan de VOM," zegt de heer Koopmans. Het raadsvoorstel van B. en W. voor kadenaanleg voor de VOM be perkt zich tot haventechnische en financiële zaken. Over de beden kingen in de commissie financiën over de rentabiliteit van het over slagbedrijf bij wegvallen van de hoogovens, zei een woordvoerder van de VOM: „U kent de SHV, een van de aandeelhouders: de SHV gokt niet. Het bedrijf is geheel ge baseerd op een onafhankelijke vraag en werd al opgezet toen er van hoogovens op de Maasvlakte nog geen sprake was." Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een contact groep van bestuursorganen gaat de verschillende aspecten van hoog ovenvestiging op de Maasvlakte be zien. Op donderdag 10 december vergadert die contactgroep op nieuw, nadat zij gisteren voor het eerst bijeen was, althans de voor loper daarvan. Het is de bedoeling dat de groep de diverse aspecten in onderlinge samenhang beziet. Het overleg van gisteren werd gevoerd door de ministers Schut «als vervanger van de afwezige mi nister Bakker van verkeer en wa terstaat). Neüssen (economische zakeni, Roolvink (sociale zaken) en staatssecretaris Kruisinga volksgezondheidVertegenwoor digd waren het provinciaal bestuur van 7- id-Holland en de dagelijkse besturen van Rijnmond en Rotter dam. B'j de vergadering van gisteren ove- het Hoogovensproject waren van Rijnmond aanwezig: voorzitter W. A. t"bbe en de gecommitteerden De Jong. Roozemond, Biersma en Van der Drift. (Van een onzer verslaggevers) GODDA Over vijf jaar heeft Gouda een nieuw station. Het ge meentebestuur is tot de conclusie gekomen, dat het huidige gebouw niet in het toekomstige Gouda past. Na overleg met de Spoorwegen is besloten over drie jaar met de bouw van het nieuwe station te be ginnen. Het gebouw komt iets ten oosten van het oude station te lig gen. Particulier initiatief, zoals het stichten van hotel en kiosken, zal worden aangemoedigd. Verder gaan de gedachten uit naar een voor stadstation in Gouda-Oost, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een storm van windkracht negen heeft maandag de tocht van de geëxplodeerde Li beriaanse tanker Pacific Glory naar Rotterdam vertraagd. Het konvooi, behalve de gehavende Liberiaan bestaand uit de Smit-slepers Smithbank, Noordzee en Orinoco, heeft daarom maandagavond ver sterking gekregen van nog drie sle pers van Smit en Co., de Indus- bank (3400 pk), Breedbank (2800 pk) en de Brielse Bank (2800 pk). Door het inzetten van deze drie slepers moest worden voorkomen dat de Pacific Glory later dan ge pland in Rotterdam zou arriveren. Het konvooi werd om een uur bij "de Maasboei en tussen drie uur en half vier in de monding van de Nieuwe Waterweg verwacht. Inmiddels zijn deskundigen van Rijkswaterstaat bij de Liberiaan aangekomen om het schip van de buitenkant te inspecteren. Rijks waterstaat wil er zeker van zün dat de tanker geen te grote diepgang heeft en dat er geen olie uit het schip stroomt. De Pacific Glory zal eerst olie lozen in Europoort. Daarna bren gen sleepboten de Liberiaan naar Verolme Tankercleaning, waar de tanks zullen worden ontgast. Op de werf van Wilton-Fijenoord zal clan een uitgebreid onderzoek wor den ingesteld naar de schade die de tanker heeft opgelopen. (ADVERTENTIE) Zo reageert Stimezo in een brief aan B. en W. op het afwijzen van de abortuskliniek door Rotterdamse gynaecologen. Vorige week schre ven de vrouwenartsen aan het Rot terdamse college dat de abortus kliniek een gevaar voor de volks gezondheid zou betekenen. De Stimezo weerlegt de uitspra ken van de gynaecologen puntsge wijs. De Stichting zegt dat zij ook voorstander is van zwangerschaps onderbreking in ziekenhuizen, maar de mogelijkheden ontbreken daar toe. „Dit wordt in Rotterdam mede veroorzaakt door het merendeel van de ondertekenaars van de brief," zegt Stimezo. Zij noemt een aantal enquêtes, waaruit is gebleken dat er vaak geen mogelijkheid tot zwanger schapsonderbreking in een alge meen ziekenhuis is, hoewel een arts de abortus noodzakelijk vond. Dit komt o.m. doordat de gynaecologen van die ziekenhuizen andere nor men aanleggen dan het merendeel van de huisartsen. In de kliniek zal een abortus al leen plaatsvinden na onderzoek en toestemming van twee medici. Sti mezo zegt dat het „zeer wel moge lijk is, dat de levensbeschouwelijke opvattingen van die medici niet identiek zijn met de ondertekena ren van de brief." Zij noemt het „een wijs beleid, dat de gemeente raad ruimte heeft willen scheppen voor andere opvattingen inzake abortus." In de reactie loont Stimezo zich verbaasd over de misverstanden, die uit de gynaecologenbrief blij ken. „Aan alle particulieren en instanties die inlichtingen vroegen, is informatie verstrekt." PETÏR SfllYV WI RICH CHOICE TOBACCOS KING SIZE r/' Every inch a genileman met gouden manchet knopen. Prijzen vanaf 84.50 UJNSAAN 82 OOSTZEEOIJK15S-1S7 ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) MOORDRECHT „De burge meester van Gouda is er als een soort koopman bijgehaald om ons deze gevangenis te slijten." „We hebben hier al moeilijkheden met de Ambonezen en nu probeert men ons weer met een sociaal probleem te belasten." Zo vaak duidelijk geëmotioneerd reageerden gis teravond in de hervormde kerk de inwoners van Moordrecht op de plannen voor vestiging van een Rijks Penitentiair Centrum in de gemeente, die door de burgemees ters van Gouda en Moordrecht en ambtenaren van de Eijkdienst, Ge vangeniswezen voor een uitver kocht huis werden toegelicht. Hoewel de meeste Moordrechters zich tegen de vestiging van de ge vangenis uitspraken, verklaarde burgemeester H. C. Vermaat van Moordrecht dat B. en W. er achter staan. „De vestiging van dit cen trum zou voor de gemeente een uit kering van ongeveer 80.000 gulden uit het gemeentefonds betekenen hield hij zijn gehoor voor. De Goudse burgemeester kwam uitleggen dat het centrum niet in Gouda kon komen omdat deze ge meente er voor de woningbouw be stemde grond voor zou moeten ge bruiken. Hij en zijn Moordrechtse ambtenoot ontkenden heftig dat het al zeker was dat het centrum in Moordrecht zal komen. Wel moesten zfj echter op vragen uit de zaal toegeven dat er al voorlopige grondaankopen zijn gedaan. To< bleken op de bijeenkomst ook moordrechters aanwezig die nit afwijzend tegenover het plan stonden. „Als het om een revalida tiecentrum ging, zouden we er niet tegen zijn. Waarom nu dan wel?", vroeg een van hen zich af. (Van onze correspondente); MARSEILLE FOS-sur-MER, de nieuwe petroleumhaven van Marseille, wil in de toekomst kun nen opwegen tegen Rotterdam. Rond de haven zijn enorme terrei nen gereserveerd voor industriali satie, waarop hard wordt gebouwd. Xn december begint daar de bouw van een groot complex ijzerverwer- kende industrieën, waarin men de komende vijf jaren 4900 miljoen frank zal investeren. Een bijzonderheid is, dat de Rus sen op bescheiden wijze zullen meedoen aan de installatie ervan. Het akkoord is maandag in Parijs ondertekend en Is het resultaat van besprekingen, die president George Pompidou kortgeleden in Moskou voerde met Kosygin. D» Russen hebben het 2ware materi aal, dat ze zullen leveren, tot dus verre alleen geïnstalleerd in ont wikkelingslanden. Voor het eerst krijgen ze voet aan de grond in een kapitalistisch land. Men zegt in Parijs, dat hun materiaal „van zeer goede kwaliteit is en technisch uitermate modern," f (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rijkspoli- tiekapel komt op donderdag een concert geven in Kunstmin in Dor drecht. Op dezelfde datum zullen de politiemensen nummertjes weg geven in Brielle en Albtasserdam. De 85 man sterke kapel treedt om elf uur aan in Brielle. om half vier in Albtasserdam en om acht uur in Dordrecht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het korps Rijkspolitie. In Brielle en Alblasserdam zal de kapel een mars, een show-op treden en een défilé voor de ge meentebesturen verzorgen. Hoewel het concert in Kunstmin een wat officiëler karakter zal hebben er z(jn gemeentebestuurders en verte genwoordigers van justitie en poli tie voor geïnviteerd verwachten de politiemensen hun gehoor daar in wandelkostuum aan te treffen.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1