Wat de raad eerst moet weten Perzisch] Tapijt? Zonder groen geen aanleg npoort van KLAS ZOEKT MEESTER ONZE MEESTER !S ZIEK, 3e KUS NICÖLAAS SCHOOL Peen en ui in het huis van de provincie Alle hens aan dek in raad Niet parkeren als metro niet lijdt Perzië-Hólland Snel hulp bij te water geraakte man Bouwcentrum exposeert kinder meubelen Blieft u toevallig een jong borreltje van Levert? Alsjeblief. Barrière doorbreken in Botierdarnse rijsshooiwereld VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK ROTTERDAM Het was alle hens aan dek gisteravond in de Rotterdamse gemeen teraad. Toen om zes uur de behandeling van het krediet- voorstel voor kadeaanleg voor een ertsoverslag op de Maas vlakte werd geschorst, werd zowel links als rechts het handgebaar „dubbeltje-op- z'n-kant" gemaakt. Alle af wezigen zouden er om acht uur moeten zijn, bij de voort zetting van dit mini-hoog- ovendebat. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Natuurlijk naar Perzië-Holland de goedkoopste speciaalzaak van Nederland KEIZERSGRACHT 451 (ADVERTENTIE) cadeau-tip heetman jf maar het duurt niet lang Wie wil ons een tijdje les geven? SCHfEDAMSEWEG 227 - ROTTERDAM Belt.U gauw even met onze hoofd- meesterr.tel 010 - 23,17.70 oi privé 010- 23,15.66:*": Nog geen reactie door JAN MEIJER (ADVERTENTIE) PAOIN4 17 Geld voor overslag pas na vollediger informatie (Van een onzer verslaggevers) Ook burgemeester Thomassen kwam weer en liet er de première van de film Tsjaikowski (in aan wezigheid van de Russische ambas sadeur) voor schieten. Ais oud wethouder voor het havenbedrijf liet hij zich niet onbetuigd in de discussie. „Kijk." zei mevr. De Vos- Krul (c.pn.) op een interruptie van de heer Thomassen, „u wilt de wethouder voor de haven nog voor. blijven omdat u geen afstand van uw speelgoed kunt.doen." De ertsoverslag was trouwens ook speelgoed voor raadsleden. Er is met de kadenaanleg voor het Vere nigd Overslagbedrijf Maasvlakte N.V. meer dan 34 miljoen gemoeid en dus de vraag: hoe zit het met de verliezen bij het Gemeentelijk Havenbedrijf? (D'66'er Molle). Bij ertsoverslag waait veel stof weg (zie HVV van dinsdag) en dus de vraag: hoe zit het met de mil ieuvervuiling? (Lems (p.v.d.a.), Molle). De VOM zal ertsen over slaan voor het eventueel te vesti gen hoogoveiïöedrijf op de Maas vlakte en dus de vraag: als die hoogovens er niet komen, komt dit overslagbedrijf dan uit? (Molle, Riezenkamp (p.v.d.a.), Deins) Wethouder drs. H. J. Viersen ver zekerde dat de VOM onder alle omstandigheden een interessante en winstgevende investering voor de gemeente zal zijn. Of de hoog ovens er komen of niet, de VOM zit goed. De ertsoverslag in Rotter dam is de afgelopen jaren met 20 pet, per jaar gegroeid. Die groei zal zich zeker voortzetten nu er steeds grotere ertsschepen in 'de vaart ko men (die juist op de Maasvlakte zijn aangewezen). Na de kritiek van de heren Molle en Lems op, en opmerkingen van de heer De Bidders tp.c.g-) over het ontbreken van milieuhygiëni sche aspecten in het raadsvoorstel, beloofde de wethouder daar in de toekomst ook aan te zullen denken. Voorstellen van de heren Lems (uitstel van een beslissing totdat de commissie Volksgezondheid zich erover heeft uitgesproken) en Mol le (behandeling samen met de hoogovenvestiging) stuitten op weerstand en voor de stemming hierover moesten alle beschikbare krachten worden opgetrommeld. De wethouder kreeg na de her vatting om 8 uur steun van een motie („die mijns inziens de kern' van de zaak raakt") van de heren Van Dis (s.g.p.). Struik (k.v.p.), Van der Meiden en Christiaanse (beiden p.c.g.): nu beslissen en B, en W. vragen ervoor te zorgen dat de VOM aan milieuhygiënische voorwaarden voldoet. Het beraad over deze motie le verde een toezegging van B. en W. op, die motie en stemming overbo dig maakte: het college zal de raad nader inlichten over de stof- bestrijding; de beslisssing kan tot zo lang worden uitgesteld. ROTTERDAM Vanaf 25 no vember de dag waarop het me trostation Slinge opengaat zal het van 's morgens vijf tot 's nachts een uur verboden zijn de gratis parkeergelegenheid onder het metroviaduct bij dit station te gebruiken. Het bekende blauwe bord met witte P, met eronder de tijden waarop geparkeerd mag worden, zal de automobilisten hierop wijzen. Om te garanderen dat het parkeerterrein overeen komstig de opzet alleen door metroreizigers zal wordpri gebruikt, zal het bovendien gesloten zijn als de metro niet rijdt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er wordt pas beslist over de aanleg van kaden voor het Verenigd Overslagbedrijf Maasvlakte N.V. (een krediet van 32 miljoen) wanneer B. en W. van Rotterdam de gemeenteraad nadere Informaties hebben verstrekt over de invloed die dit 'stoffige' erts overslagbedrijf heeft op het milieu. B. en W. zullen de raad informe ren over: de eisen die op grond van de hinderwet aan dit bedrijf zullen worden gesteld, volgens normen van de commissie Bodem, Water, Lucht: dit betreft zowel de toe laatbare hoeveelheid stof die in de omgeving op 'neushoogte' kan wor den waargenomen, als de uitworp van stof tijdens de overslag zelf: wat in het geval van de VOM precies het effect is van de inwerk- kingtreding van de nieuwe wet op de luchtverontreiniging: de reactie van het "bedrijf op de te stellen eisen. Het college komt hiermee tege moet aan bezwaren van PvdA. D'66 en CPN, die uitstel van de beslis sing wilden, en wensen van PCG, KVP en SGP, die gisteren wel reeds wilden beslissen, maar voor waarden stelden inzake milieuhy giënische eisen. Door het. vormen van de Algemene Rijschool Combinatie, waarin sa menwerken de rijscholen Gebr. Blad, Hans v, d. Hoek en Bas Mom, is er nu een grote betrouwbare or- ganisa, e op autorijschoolgebied ontstaan. Dit heeft grote voordelen voor de leerlingen. (Denkt u maar eens aan het grote aantal leswagens en de daaruit voortvloeiende flexibiliteit). Bovendien is op 2 november een modern ontvangkantoor en in- structie-lokaal op de Bree 69 ge opend, waardoor ook het theoretisch j gedeelte van de rij-opleiding op Rotterdam-Zuid de zo noodzakelijke aandacht en begeleiding krijgt. Door dit nieuwe kantoor kunnen de vestigingen aan de Wolphaertsbocht en Dennendaal worden opgeheven. Kortom: de Algemene Rijschool Combinatie vormt een stuk nood zakelijke concentratie in het belang van degenen die een verantwoorde rij-opleiding willen gaan volgen Voor nadere informaties kunt u zich wenden tot ons ontvangkantoor: Bree 69. tel. 19.43.27. ROTTERDAM;/ :%mêÉnt 126.'" ^!J 0| TOOLSWGf li) Vjf Vijf wagens van de brandweer rukten gistermiddag uit, nadat de 28-jarige tuinder E. van Kemp uit Berkel met zijn wagen in de sloot van de Oude Bovendijk was terecht gekomen. De man botste tegen een geparkeerde auto en schoot door de voorruit. Voordat de brandweer ter plaatse was hadden om wonenden de zwaar gewonde man reeds op de kant gebracht. Met gebroken benen en ernstige hoofdwonden is hij naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Ruwe edelstenen en mineralen voor verzamelaars of als originele decoraties (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Een kind zet je tegenwoordig niet meer op een gewoon stoeltje het moet een verantwoord meu belstuk zijn, het liefst één waarmee kindlief Ook nog wat anders kan doen dan zitten alleen. Het zijn de volwassenen, die uit kienen hoe het moet zijn om er ten slotte een flinke cent aan te ver dienen. Want daarom gaat het, niet waar Het resultaat van al het denkwerk en maakwerk uit heel Europa is van 15 december tot eind januari te zien in het Bouwcentrum te Rotterdam op een expositie van kindermeube len, die de naam Kinder-achtig heeft gekregen. En dat is dan een naam met' een dubbele bodem. Honderden meubelen van onge veer honderd verschillende typen zullen er te zien zijn. De kinderen mogen zelf ook komen. Voor hen zullen er speelwerktuigen, een zand bak, boeken en filmpjes zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen, na aanwijzing' daartoe door de minister van Ruimtelijke Orde ning, meewerken aan de realisering van de Rijnpoorthaven. In de ongeveer vijftien maanden die gemoeid zijn met herziening van het streekplan Naaldwijk (welke gemeente op haar beurt nu een aanwijzing van provinciaal bestuur krijgt), moeten evenwel een aantal zekerheden worden verkregen. Het provinciaal bestuur heeft zich alle rechten voorbehouden om bij het ontbreken van een of meer van die waarborgen over vijftien maanden opnieuw tegen te zijn. De eisen zijn in een motie vastgelegd. LIJNBAAN 82 OOSTZEEDIJK iSS-157 ROTTERDAM Niet direct een meubelstuk, maar zvel om op le zitten (of in te liggenis deze speelslang van Duitse origine. De leerlingen van de derde klas van de Rotterdamse Nieo- laasschool aan de Schiedamse- weg 227, zoeken een schoolmees ter. Hun eigen meester is ziek en nu kijken ze uit naar een tijdelijke plaatsvervanger. De beste manier leek hun om in de dagbladen een advertentie te plaatsen met de dringende vraag: Onze meester is ziek, maar het duurt niet lang! Wie wil ons een tijdje les geven? Belt u gauw even met onze hoofd- meester. Dat het (ex-) onderwij zeretekort in Rotterdam een pro bleem is werd weer eens bewe zen: er heeft nog niemand op de advertentie gereageerd. Aanleg van de Rijnpoorthaven, al dus de motie, mag alleen plaats vinden als de groenstrook met een uitloper naar Hoek van Holland (en waarin opgenomen het Stael- duinse bos) er inderdaad komt. Die groenstrook moet gelijkop- gaand met de aanleg van de haven worden verwezenlijkt en er moeten heuveltjes en dalen in komen om zo des te meer beschermd te wer ken tegen geluidshinder. Het Staelduinse bos moet in zijn geheel ter beschikking komen van alge mene: recreatie. Er moeten waar borgen voor een goede zoetwater huishouding worden verkregen, wat in feite betekent: tijdige aanleg van kanalen (Maarsen Bodegraven en Waddinx veen-Voorburg) Verdere uitbreiding van de haven moet voorkomen worden. De groen strook aan de kant van Maassluis moet niet worden aangetast. (Die aantasting wordt gevreesd van aanleg van een NS-station, dat be halve voor de haven ook voor reizi gers uit Maassluis-west dienst kan doen)Verder moet volgens de mo tie aan plaatsmakende tuinders vervangende grond worden aange boden en dient industriële ontwik keling in de nabijheid van de ha ven te worden uitgesloten. De mo tie. ondertekend door vertegen woordigers van PvdA. KVP. AR. CHU en CPN en met 44 stemmen voor en 25 tegen aangenomen, gaf samengevat weer, wat de sprekers namens die partijen naar voren hadden gebracht, gisteren zowel als enkele weken geleden in een openbare commissievergadering. De VVD liet een wat ander ge luid horen: 'We zouden Rotterdam de das om doen als we het de gele genheid ontnemen, het container vervoer doelmatig op te vangen. De ontstane vertraging Ss al erg ge noeg.' De vertraging wordt daarom ern stig geacht, omdat de havenaanleg daardoor duurder wordt en Rotter dam zijn concurrentiepositie zou kunnen verliezen. 'In het buiten land wacht men op de fouten die wij met onze havens maken.' aldus de heer S. van den Bergh (v.v.d.). Zijn fractie wil de haven er la ten komen, eventueel zonder groen strook als deze de haven en daarmee de tarieven onverantwoord hoog maken. In de discussie klonk kri tiek door op 't feit, dat de minister de aanwijzing 'een uiterste middel', had moeten gebruiken. Bij vol doende overle» tussen diverse over heden kan dit dwangmiddel ach terwege blijven. TVJe kennen onze gemeenschappe- l(jke eigendommen vaak maar slecht. Neem het Provinciehuis, Koningskade 1 te 's-Gravenhage. Daar zetelt het provinciaal bestuur van Ziud-Holland. 't Is 'n enorm gebouw met een lift, waarin een klokkenspel is verwerkt, met op el ke van de vele verdiepingen een suppoost èn met een heleboel com miezen en adjunct-commiezen die stukken onder de arm be dachtzaam aan je voorbijsehrijden. Dat 'huis' is van ons allemaal. Wij Zuidhoilanders of we nu in Rotterdam wonen of in Abbenbroek hebben er een lieve cent Inzit ten, o.m. aan kunstwerken die niet voor iedereen te begrijpen zijn. Een kamerbewaarder heeft er wat op gevonden. Als een tuinder uit het Westland ietwat verbijsterd naar een van de sculpturen kijkt, zegt hij: 'Weet u nu wat ik zo aardig vindt? Die ronde balletjes daar zijn net druiven? Tegen een bietenbouwer uit Goidschalxoord 'Die ronde ballen stellen peeën voor." Tegen een uienteler van Goeree-Overflakkee: 'Precies juun.' Waarna alle agrariërs begrijpend knikken. Ik moest aan de Koningskade zijn voor de openbare vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor gemeentelijke her indeling en nieuwe bestuursvor men. Voor mij hoeft het niet. maar bij toch nog heel wat mensen be staat er voor dit soort zaken een levendige belangstelling. Deze commissie wordt voorgeze ten door prof. dr. J .F. v. Praag, de grote humanist die vroeger vaak in Ons Huis sprak, bos chrysanten en een verveloze piano op de achter grond. Nog steeds heb ik het gevoel dat ik Van Praag niet durf tegen spreken. Allah is Allah en Van Praag is rijn profeet. Zoiets blijf je met je meetorsen. De deskundigheid van het gezel schap leek me zeer groot, maar als er in het Huis der Provincie begrippen gehanteerd worden als havenbeheer en havenbeleid dan ben je als Rotterdammer geneigd te denken: 'Wat kan die Kwikke- bikkel uit Knollendam daar nu in godsnaam over vertellen?' Maar hij doet het. Op zulke ogenblikken heb je het gevoel dat ze aan de Coolsingel zitten te grinniken. Er wordt daar vooral gemeesmuild sinds bekend werd dat een van de Kwikkebikkels een mammoettanker in de Coolha- ven heeft gezien. Gedeputeerde Van Praag liet kof fie en limonade aanrukken en er is zoveel gepraat over schaalvergro tingen en schaalverkleiningen en ontwikkelingsschema's en zelfs over Europese verbanden dat er geen tijd meer was voor het laatste onderwerp. Dat was maar goed ook want het ging over een gedachtewisseling over de wenselijkheid in de provin ciewet een regeling op te nemen Volgens welke Provinciale Staten aan een door hen ingesteldde com missie bevoegdheden van Provin ciale Staten of Gedeputeerde Staten kunnrn toekennen. Ook nu: voor mij hoeft het niet, maar bij heel wat Kwikkebikkels gaat zo'n onderwerp erin als Van Praags woord in een humanist. Publikatie nummer 4 ier bevordering van het gebruik van jonge jenever van het merk Levert

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1