Bouw middelbare technische school ■HEEt Schiedam heeft z n kindercrèche controle lene ZH Parker SCHIEDAM VANDAAG Gebr. de Veld ZO PRETTIG BIJ ONS UW ST- HI COL A ASK ADO'S WAAROM KOOPT U KREUGER J. HUIS v Auto in brand dé herenmodezaak van Schiedam i Strook Voorbereiding Half acht Waterlanders PASSAGE 7 Moeder mi Stekelig Redelijk Zeteljagerij T.V. DEFECT? WOENSDAG 25 NOVEMBER-1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bestem mingsplan „Bijdorp" zal, in dien daar geen bezwaren tegen worden ingebracht, op korte termijn een wijziging ondergaan. Deze herziening is noodzakelijk om de vestiging van een regionale middelbare technische school mogelijk te maken. Het weiland in de naaste omgeving van Bijdorp, dat onder meer door zijn centrale ligging uit verkoren is als vestigingsplaats voor de regionale middelbaar technische school. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Mevrouw A. Goederond-Maas is directrice van één van de grotere, zo niet de grootste kindercrèche van Rotterdam en omgeving. Twintig tot vijfentwintig- kleuters zijn dagelijks onder haar hoede bezig met allerlei activiteiten Ms kleuren, teke nen, fietsen, de blokkendoos, het poppenspel en niet te ver geten, met eten. istis?» Voor maximaal acht gulden per dag kunnen de moeiers haai kind in een van de modernste kindercrèches van Nederland onderbrengen. uïrectricc mevrouw A. Goe derond: Maar dat kleuters naakt rondlopen, ook als ze niet zindelijk zijn, vind ik on hygiënisch." ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) VULPENHOUDERS BALLPOINTS SCHIEDAM Door HANS VAiN DER SLOOT Voor wie het nog niet wist: Schiedam is een heel bijzonder stadje. Dat bleek maandagavond (toen de raad vergaderde) eens te meer. Waarschijnlijk is Schiedam de enige gemeen schap in Nederland die worstelt met een oppositie die eigenlijk helemaal geen oppositie is. Iets anders kan men toch niet zeggen van de Protestants-Chris telijke Groepering in deze stad. (ADVERTENTIE) LUXEPOSTPAPIER (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) SPARTA BROMFIETSEN en ONDERDELEN (ADVERTENTIE) Wij helpèn U direct Omdat u niet alleen zéér vakkundig wordt geadviseerd, maar vooral omdat u weet dat onze internationale kollektie met de uiterste zorg is samengesteld en dat de prijzen heel „betaalbaar" zijn BROERSVEST 6 TELEFOON 26.82.06 Bestemmingsplan van Bijdorp wordt In erzien De gronden waarop de wijziging betrekking heeft, zijn gelegen in een driehoekig gevormd gebied, be grensd door de bebouwing van de buurtschcap Bijdorp, de spoorbaan Schiedam—Vlaardingen en de Nieuwe Damlaan. De aanleiding voor de herziening is de dringende behoefte van liet bestuur van de Stichting voor Uit gebreid technisch Onderwijs aan een gebied ten westen van Rotter dam van circa 10.000 m.2, dat ge schikt is voor de vestiging van een regionale middelbare technische school. Het-ministerie van Onder wijs zegde daarvoor reeds op 2 juli 1969 zijn financiële medewerking toe. De voorgestelde vestigingsplaats in Bijdorp is bijzonder geschikt voor het beoogde doei door de centrale ligging ten opzichte van de dicht bewoonde bevolkingsgebieden. Een ander motief is de goede bereik baarheid voor zowel openbaar als particulier vervoer en de korte af stand tot de sportaccommodaties. Het terrein, dat eigendom is van de gemeente, is nu voor een groot ge deelte als weiland in gebruik. Volgens het bestemmingsplan Bijdorp, zoals dat in 1967 door de raad Is goedgekeurd, heeft het ge bied ten oosten van de Schiedam - seweg de bestemming „openbaar groen" gekregen. Daarin is een strook geprojecteerd voor „actieve recreatie." Het gebied ten westen van de Sehiedamseweg kreeg als bestem ming „verkeersdoeleinden" waaronder het geplande station Nieuwland met voor een klein deel groen en actieve recreatie. De school zou stedebouwkundig passen in het verzorgende karakter - van het bestemmingsplan. Het scholencomplex komt te liggen in een groenzone, waarop de geplan de sportvelden aansluiten. De school komt op enige afstand van de Nieuwe Damlaan, die in de toe komst via een tunnel onder de spoorbaan zal worden geleid. De voorbereidingen voor de ge deeltelijke herziening hebben gro tendeels plaatsgehad, voordat bij koninklijk besluit van 29 augustus 1970 het oorspronkelijke bestem mingsplan werd goedgekeurd. Er kan echter gezien de urgentie die aan het scholencomplex wordt toegekend niet gewacht worden op goedkeuring van een „aanpassing" van het bestemmingsplan voor Bijdorp. Men heeft moeten kiezen voor de snellere procedure van het hebben de betrokken instanties wijzigen van de plannen. Daarover zich al positief' uitgelaten. De voorstellen voor de herziening liggen gedurende één maand ter inzage bij de afdeling Openbare Werken in de Nieuwstragt 26, waar ook eventuele bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Want de voeding van de kleuters behoort tot één van de taken van een moderne kindercrèche. Al met al een inspannende bezigheid. 'Dat is het zeker,' geeft mevrouw Goe- derond toe, 'maar aan de andere kant is het erg fijn. Je maakt iede re dag weer andere en soms erg leuke dingen mee.' Precies een week geleden is me vrouw Goederond gestart met haar nieuwe kindercrèche aan de Lange Haven in Schiedam. Het kleuter dagverblijf 'Katja' zo genoemd naar het eerste kind dat werd op gegeven is gehuisvest in een 'kast' van een gebouw aan de Lange Haven 107, een vroegere school voor slecht-lerende kinde ren. De ruimte waarover de kleuters kunnen, beschikken is niet gebon den aan één of twee kieine kamer tjes. Zowel op de begane grond als op de eerste etage is na een ingrij pende verbouwing 'n aantal ruime, moderne zalen gecreëerd, waarin maximaal tachtig kinderen kunnen slapen, eten en spelen: er kan ook gewassen en gedoucht worden. In alie vertrekken wordt de uiterste hygiëne betracht. 'Want dat is één van de eerste vereisten', aldus me vrouw Goederond. De moeders kunnen, als dat no dig is, hun kinderen al om half acht 's morgens komen brengen, 's avonds rond vijf uur moeten ze weer opgehaald worden. Behalve de werkende moeders, kunnen ook vrouwen, die willen winkelen en dat liefst op hun gemak doen. hun kroost even in de crèche onderbren gen. 'Maar', voegt mevrouw Goede rond er aan toe. 'het gaat er aller eerst om de moeders die overdag moeten werken, te ontlasten'. Welke mensen maken het meeste gebruik van een crèche? Mevrouw Goederond: 'Ten eerste natuurlijk de werkende moeders: gescheiden vrouwen, ongehuwde- moeders een echtpaar dat bijvoor beeld nog studeert en gewoon vrouwen, die iets extra's willen verdienen. We hebben hier zelfs twee kleintjes van Turkse ouders.' Het merendeel van de kinderen dat voor de eerste maai met de crèche te doen krijgt, heeft moeite om te acclimatiseren. Een nieuw gezicht (van de leidsters) brengt af en toe wel eens waterlanders in de kleuterogen. 'Maar,' zegt mevrouw Goederond, 'dat is snel weer over. Na een dag willen ze soms niet eens meer naar huis.' De aandacht van de kinderen blijkt voornamelijk uit te gaan naar alles wat rijden kan. Het eer ste waar naar gegrepen wordt, is de kinderfiets. 'Dat vinden ze het za ligst, omdat er thuis helemaal geen ruimte is om eens flink rond te rijden,' In de korte tijd van het bestaan van de kindercrèche zijn ai talrij ke, en soms onverwachte impressies opgedaan. 'Het blijkt dat je de kinderen nog veel kunt leren. Trappelopen is vaak moeilijk, an dere kinderen zijn bang om op een potje te zitten. Ook proberen we zoveel mogelijk de kleuters met een vork te leren eten.' zegt me vrouw Goederond. Met de allernieuwste methoden van de anti-autoritaire crèche, de kinderen vrij spel geven in hun doen en laten met een minimum aan begeleiding is mevrouw Goede rond het maar ten dele eens. 'Dat er rommel wordt gemaakt is nor maal en ook belangrijk voor een kind. Maar dat de kleuters naakt rondlopen ook als ze niet zindelijk zijn, vind ik onhygiënisch. Daarom ben ik er tegen.' Waar ze nog aan toevoegt dat er minstens eenmaal per week een arts langskomt om even naar de kinderen te kijken. "Mocht er iels zijn dan geven we dat meteen door aan de ouders.' De opzet van de crèche Is, aldus mevrouw Goederond, de werkende moeders de mogelijkheid te bieden hun kinderen behoorlijk onder te brengen. 'Maar het beste is natuur lijk, dat de kinderen zoveel moge lijk bij moeder thuis zijn. Zeker de allerkleinsten tot twee jaar.' Op dit moment heeft de directri ce naast het keukenpersoneel de beschikking over twee gediplo meerde kleuterleidsters, waaron der een wat oudere vrouw. 'Dat heb ik speciaal gedaan, omdat in de praktijk blijkt dat ouderen eerder ais een soort moeder worden geac cepteerd dan jonge meisjes.' -Toch zijn er nog veel ouders die aarzelen om hun kinderen naar een crèche te brengen? Mevrouw Goederond: „Daar kan ik best in komen. Maar men moet ze ker niet denken dat de kinderen in vreemde handen vallen. Laat men het gerust proberen. De kinderen kriieen hier alle aandacht die ze nodig hebben." De oppositie in het geweer Bijna overal in den lande vormen de christelijke partijen een werkzaam bestanddeel van bestuurscolleges. Behalve in Schiedam. Daar zijn zij door omstandigheden in de defensie gedrongen, waar zij zich zo als te verwachten nauwelijks thuis voelen. Oppositie voeren zinnige oppositie dan is iets dat je met de partijpolitie ke paplepel moet hebben bin nengekregen en de vertegen woordigers van de christelijke partijen hebben dat bij traditie niét. Vandaar ook dat de Schie- damse PCG'ers op het ogenblik een vreemd soort- gezagsgetrou we querulanten zijn, die de be staande situatie nog steeds niet kunnen, verteren. Dit treft ove rigens niet de heer Knipscheer, de afgevaardigde van de SGP. Weliswaar stemt, de heer Knip scheer. heel vaak tegen, maar iets anders mag men ook niet verwachten van een man die de strengste christelijke beginselen verkondigt. In die geest mag men ook zijn tegenstem zien op een voorstel de Vereniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs steun te verlenen bij het aanschaf fen van acht televisietoestellen, waarmee de scholen in staat worden gesteld de lessen van de Nederlandse Onderwijs Televi sie te volgen. met hun verzoek bepaald niet tot de koplopers behoren. Dat vond de raad ook. met uitzon dering dan van de heer Knip scheer die zei: ,Die televisie toestellen zijn nu wei gevraagd ter bevordering van het onder wijs. maar men moet zich maar afvragen wat daar van komt. Waarom houden we ons niet bij hef. gewone onderwijs, zoals on ze vaders dat ook hebben ge kregen? Televisie voor scholen is geld weggooien. De leraren moeten het zelf doen!" De raad en niet alleen de raad had reuzelol. Een beetje ten onrechte, toch wei. Zaken als communisme, drugs, mini- mode en televisie zijn onver enigbaar met de vreze Gods en het is daarom niet meer dan begrijpelijk dat de heer Knip scheer (s.g.pj daartegen ten strijde trekt. Desnoods in z'n eentje. Anders is het gesteld met zijn 'geestverwanten', de vertegen woordigers van de PCG, de meestal in hip tweed gestoken dr. Schuring voorop. Wat zij aan tegenwerk in de raad leve ren, stijgt zeiden boven het ni veau 'spijkers op laag water zoeken' uit. Want in negen van de tien gevallen dat het rode licht op de microfoons wordt ontstoken, gaat het om een zin netje zus of een formulering zo Aan het begin van de avond is zoiets natuurlijk wel leuk. Het geeft een suggestie van flitsen de debatten. Later op de avond echter wordt het stomvervelend. Een alleszins redelijk voorstel, omdat de christelijke scholen Vooral dr. Schuring is sterk in het zeggen van niet ter zake doende stekeligheden. Wie er ook spreekt uit de linkse hoek, gegarandeerd bijna, dat hij wordt onderbroken door Schu ring die dan luide kond doet van zijn twijfels omtrent kun digheid. integriteit en bevat tingsvermogen van het spre kende raadslid. O, het wordt prachtig gezegd, zoals men ook wel mag ver wachten van iemand die op piaatseljjk politiek niveau zijn 'Tweede-Kamer-glamour' ten toon wil spreiden, maar het is er op den duur niet minder ver velend om. Als wethouder Collé wil ant woorden inzake de Hoogoven vestiging weet Schuring nog net even te zeggen: „Is de wethou der doelend op diens lidmaat schap van de CPN) wei de aan gewezen man om te spreken over industrievestigingen." En als Verhulsdonk rv.v.d.) het niet eens is met een fractielid in hetzelfde debat, krijgt hij te horen: „Heeft de heer Verhuls donk niet opgelet of heeft hij de woorden van zijn fractielid niet begrepen." Of hij gooit het over een andere boeg en zegt dingen die h(j eigenlijk niet wil zeggen of niet gezegd wil heb ben, of die h(j niet veronder stelt, maar toch zegt omdat an deren nooit hij zelf ze zouden kunnen denken Zoals bij voorbeeld bij de wet- hou dersverkiezing, toen de heer Schuring van wethouder Hout man zei, dat hij hem niet wilde beschuldigen van zeteljagerij. Hij dacht daar zelfs niet aan, daarvan kon de raad overtuigd zijn. Hij signaleerde slechts, om dat vele anderen misschien die indruk zouden kunnen krijgen uit de verklaringen en gedra gingen van de heer Houtman. Hij zelf overtuigd van de in tegriteit van de heer Houtman piekerde daar echter niet over. Hetzelfde dacht ik, toen ik de heer Schuring maandagavond bezig zag. Natuurlijk zou men de heer Schuring niet kunnen verwijten dat hij persoonlijk aversies (met name tegen Collé) en pure gemeentepolitiek door eikaar haspelt. Hoewel vele an deren (niet zoals ik op de hoog te met zijn uitstekende staat van dienst in de gemeenteraad) dat misschien zouden kunnen denken. Doch dat, daarvan ben ik overtuigd, geheel ten on rechte. Overigens zou de heer Schu ring dezelfde opmerkingen die hij gewend is in de Schiedamse gemeenteraad te plaatsen, eens moeten maken in zijn Tweede Kamer. Kijken wat Marcus Bakker zegt. SCHIEDAM 'a;.ü;i.o -\h'o'L l an; d'.s-'c.'h e* k' AjN'T O O R B O E IC H A.N D E L Rotterdamsedijk 146 Telefoon 26.95.22 Schiedam (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Maandagavond om streeks zeven uur is op het Broers- veld een personenauto in brand ge vlogen. De eigenaar van de auto, de 40-jarige KP. van Eijk uit Schiedam is ongedeerd gebleven. De brand ontstond, doordat de motor van de auto afsloeg en bij het opnieuw starten vermoedelijk kortsluiting veroorzaakte. D e vlammen werden geblust met be hulp van een biusapparaat van een juist passerende automobilist. De brandweer verrichtte de nablussing. Evt. vooraf Prijsopgave Philips] st- Lidulnastraat 78 a Schiedam 7' pésgL Telefoon 010—2686 38 i Off, Philips dealer

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1