Noordzee, kerkhof voor zeehonden m BEERNINK KENT Z'N MAOÏSTEN werkende jeugd in één hand TON-PLAN VALT IN DUIGEN Oplichters echtpaar aangehouden Vier zwaar gewonden bij Nootdorp Homofielen en vrouwen vallen buiten 't systeem Toezicht van ouders bij klaar-overs Biologen zijn verontrust: GEMEENTEWERKEN ZEGT: 'T IS NU DE GOEDE TIJD Plan wethouder v. d. Ploeg: Sloop vandaag begonnen Schip uit Rotterdam verliest vaten ammonia Bejaarde man bij bushalte beroofd MmmM!ÊÊÉËÊ m W oningtoeuhjzing onderwijzers: Scholen in West: WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 Van onze verslaggever HANS STERNSD ORFF ARNHEM Wordt de zee hond voor de Nederlandse kust met uitsterving be dreigd? En is de vervuiling van de Noordzee de oorzaak? Dr. J. L. van Haatten van het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer te Arnhem on derzoekt het. Hij heeft aan wijzingen; maar wil ook wetenschappelijke zekerheid krijgen. De donkere vlek vlak achter de voorpo'otmnnen van deze pas gevonden dode zeehond is veroorzaakt door afgewerkte stookolie. Het dier is eraan- gestorven. Het is nu het jaargetijde, ofwel: herfst stemt treurig. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Kra- lingers hebben weer alle reden zich ongerust of boos te ma ken. Juist op de dag dat de noord-zuidverbinding van de metro is voltooid en het sta tion Slinge feestelijk in ge bruik wordt genomen, zijn in een plantsoentje bij de Gerdesiaweg twintig esdoorns geheel uitgegraven. Mannen van de plantsoenendienst zul len de bomen met een flinke kluit aarde uit de grond halen om ze ergens anders weer een goed plaatsje te kunnen ge ven. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De scholing en de vorming van werkende jongeren krijgt in Rotterdam een andere opzet. Alle groepen die hierbij betrokken zijn worden door wethouder drs, J. G. van der Ploeg (onderwijs, jeugdzaken en vormingswerk) bij eengeroepen om een nieuw plan te maken, dat in de loop van het komend jaar klaar zou moeten zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het pavil joen De Ton op het Binnen wegplein heeft gisteravond zijn laatste klanten ontvan gen. Vandaag is een begin ge maakt met de afbraak van 't gebouwtje, dat geplaatst was in het kader van de mani festatie C70. Vier mensen raakten van morgen ernstig gewond toen op het viaduct van Rijksweg 12 te" Nootdorp twee auto's frontaal met elkaar in botsing kwamen. Omstreeks kwart over tien schoot door tot nu toe on bekende oorzaak de 33-jarige mevrouw M. A. van Berkel uit Zoetermeer met haar Fiat door de middenberm. De be stuurder van een militaire DAF kon de wagen niet meer ontwijken. Mevrouw Van Berkel liep ernstige vleeswonden en ge broken ledematen op. Ze zal waarschijnlijk een been moe ten missen. Haar driejarige dochtertje heeft inwendige kneuzingen. De twee inzitten den van de DAF (van wie de namen nog niet bekend zijn gemaakt) liepen over hun hele lichaam wonden op. Beide wagens zijn totaal vernield. De gewonden zijn naar het ziekenhuis Antoniushove te Voorburg gebracht. „Er zijn dode zeehonden gevon den met huidwonden, veroorzaakt door afgewerkte scheepsolie, die zich als een harde korst op zand banken heeft vastgezet. We heb ben pas een zeehond onderzocht, die dood werd gevonden met een enorm plakkaat op de borst ach ter de voorvtopoten. Een grote koek van die afgewerkte olie zat als een harde knobbel helemaal in de huid. Het dier had een groot abces en vier kleine." Duitse en Deense biologen zijn nu ook verontrust. Dr, Van Haaf ten ontmoet a.s. vrijdag in Bre men zijn collega's uit die twee landen. Het staat al vast, dat daar in navolging van Neder land een onderzoek naar de doodsoorzaak van zeehonden zal worden ingesteld. Nederland kent twee concentra tiegebieden van zeehonden: het Deltagebied (Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden) en de Wad denzee. Boewei de zeehond daaT sinds 1962 volledig beschermd is (een totaal jachtverbod)loopt de zeehondenstand de laatste ja ren raadselachtig snel terug. Dat hebben de tellingen uitgewezen, die ieder jaar in september per vliegtuig worden gehouden. Dr. Van Haaften zegt met de toen de aantallen nog geschat werden waren er in het Delta gebied 1500 zeehonden. Nu zijn het er geen honderd meer. In de Waddenzee hielden zich in 1955 ongeveer 1200 zeehonden op. Dit aantal liep terug tot het jachtverbod. Het bewoog zich daarna in stijgende lijn. In 1968 werden 1450 zeehonden geteld. Jongstleden september nog maar 900." Dr. van Haaften zegt met de voorzichtigheid die iedere seri euze onderzoeker eigen is, dat er nog andere factoren zijn die de zeehondenpopulatie voor de Ne derlandse klist uitgedund kunnen hebben. „In het Deltagebied zijn enkele harde zandbanken geliefde pleisterplaatsen van zeehonden - aan de werkzaamheden ten offer gevaUen. Ook de drukte kan de zeehonden hebben verjaagd. Hier bij moet tevens aan de sterk toegenomen watersport "worden gedacht. Dat geldt eveneens "oor de Waddenzee. En er kan na tuurlijk een infectieziekte zoals longworm onder de zeehonden heersen. Maar wat ook de oor zaak mag zijn, in het Deltagebied is de situatie kritiek." Dr. Van Haaften onderzoekt samen met de diergeneeskundige faculteit in Utrecht de dode zee honden die bij heni worden in geleverd. Van de zeventien waar mee dit tot nu toe is gebeurd, vertoonden vele noodlottige huid verwondingen als gevolg van in zee geloosde afgewerkte olie. „We hebben in de zeehonden ook pesticiden, landbouwvergiften gevonden, die met de afvalstoffen van fabrieken en via lozingen in het zeewater terecht zijn geko men. De concentraties waren ge ring." Die kunnen dus niet de doods oorzaak zijn? Dr. van Haaften (bezorgd) „Nee, nóg niet." (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De namen van de door burgemeester W. Thomassen in een Brandpunt interview (8 september) aan geduide personen, die als Mao- oommunisten een drijvende rol in de havenstakingen zouden hebben gespeeld, zijn bekend aan de minister van Binnen landse Zaken, mr. H. Beer- nlnk. Dat is mede een gevolg van de door die personen zelf gezochte publiciteit. Dit antwoordt de minister op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Harmsen. Het betreft, aldus de minister, 'enige leidende figuren van sen zich 'Arbeidersmacht Rot terdamse Haven' noemend comité dat enige tijd een rol gespeeld heeft bij stakingsac ties in Rotterdam.' De heer Harmsen had ge vraagd maatregelen tegen de ze mensen te nemen om ver dere arbeidsonrust in de ha vensector te voorkomen. Het is de minister niet duidelijk op welke maatregelen de heer Harmsen doelt. Politie en jus titie kunnen zonodig optreden als er starfbare handelingen worden gepleegd en zolang het om openbare orde gaat is 't aan de burgemeester maat regelen te nemen. Kralingse bomen sneuvelen al voor de metro Waar ze naar toe gaan is niet bekend, maar Kralingen is ze kwijt. Ze moeten wijken voor de mefcro- bouw. Het heeft de Kralingers ver rast. De meeste zorgen maakte men zich om de bomen langs de 's-Gra- venweg, die te lijden zullen hebben van de branbemaling tijdens de tunnelbouw; bij sommige dicht bij de weg staande bomen zullen de hoogbejaarde kruinen moeten wor den opgebonden. Plotseling gaan daar echter in het plantsoentje tussen de Gerdesiaweg en de Chris Bennekerslaan de bomen tegen de vlakte. „Dat is niet in de haak," verzeke ren ze ons in Kralingen, „de geme enteraad heeft alleen maar in principe besloten de metro naar Ommoord te bouwen." „Het is nu de tijd om bomen te verplanten. Ze moeten daar weg sa dat zou dit najaar kunnen of het volgende," zegt de directeur van Gemeentewerken ir. G, Plantema. „We doen het nu, want stel je voor dat de staatssecretaris volgend jaar met geld komt voor de metro, dan kunnen we toch .niet de werk zaamheden uitstellen omdat het geen gunstig seizoen is voor het verplanten van bomen. Dergelijke flauwekuldingen kunnen we niet hebben." Het plantsoentje blijkt een be langrijke schakel te zijn in de reeks metrowerkzaamheden. Om de bebouwing van de Chris Benne kerslaan en de Adamshofstraat zo veel mogelijk te sparen, worden daar twee flats ondertunneld. De planning is zodanig, dat die onder tunneling al klaar moet zijn op het moment dat de metrobuis tus sen Blaak en Slaak wordt aange legd (ook de r,-k. industrieschool aan de Slaak wordt vooraf onder tunneld. Tot de "voorkarweien" behoort ook het viaduct dat de metro over Rijksweg 16 zal leidén. Er liggen al enige tijd heipalen klaar, wat ook de nodige onrust heeft gege ven. Rijkswaterstaat zal de bouw uitvoeren, maar heeft nog geen tijdstip vastgesteld. Dat de heipa len er al liggen, duidt echter op een "Rotterdamse" aanpak. En in derdaad zou h^<- viaduct aanvan kelijk door Rotterdam worden ge bouwd. Voordat echter ergens een spa de de grond in gaat voor de me tro naar Ommoord, moeten hon derden kabels, buizen en rioleringen gen worden omgelegd. Het Oost plein is een enorme puzzel, omdat ,het een waar knooppunt van ka bels en buizen is. Voor al die verleggingen zijn in gewikkelde schema's in elkaar ge zet, evenals voor de verkeersom- lexdingen en de verlegging van tramlijn 8 over de Mariniersweg en de Goudsesïngel. De grootste ingreep op het Oost plein zal de spuikoker van de boe zem van Schieland zijn. De bouw van een nieuw gemaal zal maken dat de metrobuis niet diep onder het Oostplein hoeft te liggen en dus goedkoper zal zijn. Rotterdam zal Schieland de be spaarde drie miljoen geven voor de bouw van hét gemaal. Over deze transactie zullen toevallig vandaag bijzonderheden bekend worden gemaakt in de vergadering van het hoogheemraadschap. De commissie zal onderzoeken of het mogelijk is de verschillende soorten van vorming en onderwijs aan werkende vijftien- tot acht- Een triest kijkende exploitant F. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdam se politie heeft dinsdag de 24-ja- rige Belgische budgetair-inspec teur CM. en zijn 23-jarige echt genote gearresteerd. De Belgen, in eerste instantie aangehouden om dat de politie vermoedde dat zij in een gestolen auto reden, blijken in hun geboorteland door valsheid in geschrifte en oplichting een bedrag van één miljoen Belgische franken te hebben buitgemaakt. Zjj sullen aan de Belgische justitie worden uitgeleverd. H. W. Krooshof zei gisteravond dat hij graag tot eind december to de zaak was blijven staan. Enkele we ken geleden heeft hij het pavil- joentje nog laten opknappen. Dat kostte hem vijfduizend gulden. Het warenhuis ter Meulen zal nu zijn kort geding tegen de ge meente Rotterdam intrekken. Dit zou morgen voor de president van de Rotterdamse rechtbank dienen. Hierin werd verwijdering van De Tan geëist omdat het bedrijf van het paviljoentje overlast zou on dervinden. Bovendien stelde ter Meulen dat de gemeente beloofd had het gebouwtje na afloop van C'70 direct te verwijderen. Na een bespreking tussen de ge meente, C"70, ter Meulen en de exploitant van De Ton kwam vori ge week een oplossing uit de bus waarbij maandag zou worden be gonnen met de afbraak. De heer Krooshof was echter niet tevreden met de afspraak en weigerde te vertrekken.. Gisteren is op het laatste moment toch nog overeen stemming tussen de betrokken par tijen bereikt. Het personeel van het paviljoen is door de verdwijning van de zaak werkeloos geworden, „ik heb ze wel een paar weken extra salaris be taald," zei de heer Krooshof gister avond. Voor hem zelf betekent de sluiting dat hij nu eindelijk eens vakantie kan gaan nemen. Hij wil graag wanneer er nieuwe pavil- joens komen met hetzelfde perso neel weer van start gaan. tienjarigen samen te voegen, liefst ta één gebouw. „De beroepsbegeleiding en het vormingswerk moeten samengaan. Het gaat niet alleen om een vak, of alleen om vorming. De werkende jongere moet een totale persoon lijkheldsvorming kunnen krijgen,' zei de heer v. d. Ploeg gisteravond bij de behandeling van zijn be> leidsnota door de raadscommissie van Onderwijs. „Ik wil daarom alle betrokkenen bij elkaar roepen. De vakbeweging zal daarbij zijn, de werkgevers, de werkende jongeren zelf. In een commissie moeten zij gestalte ge ven aan de integratie en aan de uitbreiding van het onderwijs aan werkende jongeren." Voor de nieuwe vorm, de samen smelting van onderwijs en vor ming, werd de naam „participatie- onderwijs" gebruikt. De wethouder noemt in zijn be leidsnota de situatie bij de vorming aan werkende jongeren redelijk gunstig." Hij zegt dat exacte cijfers hem niet bekend zijn gisteren meldde hij dat verschillende schattingen zeiden dat ongeveer 76 percent van de werkende jongeren onderwijs of vorming krijgt. Heel andere gegevens had mej. R. van der Maesen (k.v.p.)zij liet aan de hand van vele cijfers zien dat er geen sprake is van een gunstige situatie. Zij schatte het totale aantal werkende jongeren in Rotterdam op 8000. Hiervan krijgen ongeveer 5000 onderwijs of vorming. Zestig percent dus tegenover de 76 van wethouder Van der Ploeg. Op de Rotterdamse vormingsin stituten zitten nu 824 cursisten; er is een wachtlijst van 600. Mej. Van der Maesen: „Er bestaat grote hui ver om, ondanks de noodzaak nieuw personeel voor het vor mingswerk aan te trekken. In sep tember as, kan de situatie heel anders zijn dan nu, als bijvoor beeld de veertienjarigen afvallen doordat zij onder de leerplicht val len. „Het is onmogelijk met de vele onzekerheden een goed vor mingswerk te leveren. We moeten komen tot integratie van vakoplei ding en vorming binnen één tosti tuut." (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Vrouwen en homofielen vallen buiten het sys teem van woningtoewijzing dat de gemeente Rotterdam voor onder wijzers kent. "Mannelijke onderwijzers blijven onderwijzers: een vrouw verlaat in ons cultuurpatroon haar baan al tijd wel. We kunnen een getrouwde onderwijzeres daarom niet aan een huis helpen. Bij een gehuwde on derwijzer kan dat wel," zei gisteren wethouder J. .G van der Ploeg (onderwijs). "Bij homofiele verhoudingen ligt weer een andere moeilijkheid: je weet niet hoe lang die gaan duren. Laatst hebben we een aanvraag voor een woonvergunning gehad van een onderwijzer die in een in tensieve relatie stond tot een vriend. Hij wilde met hem samen een driekamerflat betrekken. Het bezwaar is dan; over twee of drie weken verdwijnt die vriend en dan zit die vrijgezel alleen to die flat. We hebben nog geen goed systeem daarvoor. Als er echt homofiele verbintenissen ontstaan zou dat de oplossing brengen. Het is nu soms onbillijk om een vraag te weige ren" zei de wethouder. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een circulai re aan de ouders delen de hoofden van een tiental basisscholen in Rot terdam-West mee dat zij ernaar streven, dat na de kerstvakantie bij élke door verkeersbrigadlera 'bevei ligde' oversteekplaats een vader of moeder helpt toezicht te houden. Zij doen een dringend beroep op de ouders hierbij medewerking te ver lenen. De schoolhoofden, zeer geschrok ken na het ongeluk dat een ver- keersbrigadiertje op een oversteek plaats overkwam, zeggen dat dit een tijdelijke maatregel is: 'Het is onze uiteindelijke bedoeling dat de verkeersbrigadiers worden terugge trokken. Evenals to Lombardljen moet het in het Westen mogelijk zijn een 'moederbrigade' te vor men.' De politie, aldus de hoofden, heeft volledige medewerking toege zegd. De moeders krijgen doelmati ge kleding en een korte opleiding. Zij worden verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Rotter damse schip Wiebold Böhmer heeft dinsdagmiddag op weg van Vlaar- dtogen naar Ierland onder ds zuidwestkust van Engeland vijftig vaten met de zeer gevaarlijke ammonia verloren. Het schip had maandag al slagzij opgelopen en daarbij een deel van zijn deklading verspeeld. Door een koerswijziging en het overpompen van ballast werd toen het ergste gevaar bezwo ren. De Engelse kustwacht kijkt uit naar de onzinkbare vaten, die in geopende toestand zeer gevaar lijk kunnen zijn. In verband met de toestand van het schip en de ongunstige weers voorspelling heeft de Wiebold Böhmer dinsdagmiddag een haven op de Scilly-eilanden aangelopen. Een reddingboot die eerder een loods aan boord had gebracht, ver gezelde het schip tot in de haven. Persoonlijke ongelukken hebben zich aan boord niet voorgedaan. Verwacht wordt dat de Wiebold Böhmer donderdagmorgen de reis naar Ierland zal kunnen voortzet ten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij een bus halte op het Zuidplein is gister avond een 68-jarige man beroofd van een plastic mapje met onge veer 400 gulden. Toen de man het mapje uit zijn zak haalde om een buskaart eruit te pakken werd het hem plotseling uit zijn handen ge grist. De dader is nog niet gevon den.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 4