ZUID WIJK EN PENDRECIIT HALEN EERSTE TREIN IN Protest uit Kralingen tegen weghalen bomen College wil nog over Sch iel and bezorgd over verder vervuilende Rotte Joke durft niet terug - verstopt in Rotterdam? BobjHeydGii groeibriljant GEVAAR VOOR DE HOEK VAN STOF EN SO 2 TORSO OPENING mmmmm Wïld-westscène voorkomt autodiefstal ,Ik moet naar mijn stervende moeder', zei de oplichter Leerling- en aank. verkoopster Raadsleden waarschuwen: TORSO Te voet Onwel en overleden Meetmethode Vlaardingen Karei Doormanstraat 161 WÊmh I:-*! De majorettes vonden even tijd om het station te bekijken. Staatssecretaris Keyzer reed zelf de versierde officiële trein naar de,Slinge. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het hoogheemraadschap van Schieland maakt zich ernstig bezorgd over de vervuiling van de Rotte. Een verdere achteruitgang van de kwaliteit van het water in deze stroom wordt niet toelaatbaar geacht. Mocht die kwa liteit nog slechter worden, dan zal Schieland genoodzaakt zijn maatregelen te nemen. James Last komt Joke van Zanten Bejaarden 165,- Jicliter gemaakt (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De bevolking van Hoek van Holland wordt aan grote gevaren blootgesteld door de aanwezigheid van het veel stof verspreidende Ertsoverslagbedrijf Europoort C.V. op de kop van Europoort. Dit zeggen de twee in Hoek van Hol land wonende leden van de Rotterdamse gemeenteraad, de heren F. van Heezik en L. M. Bliek (beiden p.v.d.a.). .K-E-S-ZEGELS, bij de meeste winkeliers tel. 010-13.34 01 Arbeidsmarkt heeft er weer één bijl Né in het hart van de stad! VRIJDAGMIDDAG 1 UUR van het 25» filiaal Karei Doormanstraat161 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 1"/ Metro parkeren is even wennen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Weer een feestdag" noemde burgemeester W. Thomassen de dag van gisteren, toen hij in de Schiehal van het Ahoy'-complex in Zuid de genodig den welkom, heette voor de opening van het nieuwe stuk metro naar de Slinge. Onder de genodigden een driehonderd bewoners van de wij ken Pendrecht en Zuidwij k en met name degenen die ongerief hebben ondervonden van de balkenfabriek die de betonnen spanten voor het viaduct leverden. Vanaf de opening in 1968 heeft de metro zich zelf waargemaakt. Deze vorm van openbaar vervoer is een uitgesproken succes, gewild en geliefd bü de bevolking en be- drijfszeker. Met het nieuwe deel zijn de 45.000 inwoners van Zuid- wijk en Pendrecht het meest ge diend en van dezen weer de 11.000 mensen die binnen een straal van 500 meter van het sta tion wonen. Die afstand of minder is immers de ideale loopafstand. Beide wijken hebben ziich dan ook bijzonder ingespannen om het feest van gisteren te doen slagen. Wuivend langs de baan en zich verdringend voor het nieuwe sta tion gaven ze van hun belangstel ling blijk.Op de scholen zijn werkstukken gemaakt om zich op de komst van de metro voor te be reiden en om de vreugde daarover duidelijk te maken. Kleurige ma quettes en tekeningen verlevendig den de Schiehal. De- eerste prijs van deze wed strijd ging naar klas 6a van de OLV van Lourdesschool aan de Kerkwervesingel. De kinderen ma ken een vliegtochtje boven Rotter dam. De tweede prijs, een rond vaart door de haven, viel toe aan klas 6a van de Leonard Roggeveen- school. Applaus was er voor die kinderen, voor de meewerkende SET-harmonie en RET-mannen- koor en voor staatsecretaris Key- zer, met name toen deze de 1,6 mil joen voor de parkeeraccommodatie aanbood. Na een rit naar de Slinge in een door de staatssecretaris bestuurde trein., werd daar het totale complex bezichtigd, waarna de Keyzer als officiële openingsdaad een kunst werk in de hal van Carla Kaper onthulde. Het bejaardenkoor ,-,Kun je zingen, zing dan mee" verzorgde in de stationshal de zang. Na af loop van deze plechtigheid gingen alle genodigdèn 'pér extra metro naar het stadhuis voor een verfris sende afronding van het feest. SUN GE m (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een 300 tot 400 auto's „bevolkten" vanmorgen de parkeerplaats bij metrostation Slinge, gis teren in gebruik gesteld. Het aantal parkeerders van van morgen viel de politie niet mee; men bad op 500 a 600 gerekend. In elk geval was er op de parkeerplaatsen bij het Zuidplein geen enkele ver mindering te constateren. De politie rekent er een beetje op dat over een week of wat, als metrostation Slinge ge- heel is ingeburgerd, meer automo bilisten de parkeerplaats daar we ten te vinden. Wel kreeg men vanmorgen rond het station de indruk, dat velen uit de directe omgeving te voet naar het station gingen. De stallingen voor fietsen en. brommers werden behoorlijk benut. De politie kon vanmorgen een rustig verkeersbeeld constateren. In de afgelopen nacht is er bü de controles geen enkele .illegale" auto op de parkeerplaats ont dekt. De enorme parkeerruimte is alleen voor metroreizigers, wat in houdt dat parkeren tussen *b nachts één uur en "s morgens vijf uur verboden is. Er wordt streng gecontroleerd. Bij de RET was de eerste In druk, dat het metroverkeer van morgen uitstekend en zonder pro blemen is verlopen. Naar schat ting is .60 percent van de reizigers in bussen die langs station Slinge naar station Zuidplein rijden, bij Slinge al uit- en overgestapt. De lijnen 66 en 70 die door Pendrecht en Zuidwijk rijden, waren, van morgen minder bezet; velen gin gen nu te voet naar de metro. Gistermiddag rond de openings plechtigheid was de toestand enigs zins chaotisch, doordat kort voor de "opening een wissel kwam vast te staan, die twintig minuten lang onbruikbaar bleef. Een deel van de genodigden voor de Schiehal kwam dan ook te laat, terwijl een ander deel maar gelijk doorging naar het metrostation Slinge. De gevolgen van deze storing werkten nog even door en toen in dit in de war gelopen schema oók nog twee feesttreinen ingelast moesten worden, kregen de metro- reizigers wel degelijk te merken dat er "feest" was. Gisteravond was het feest zonder schaduwzijde. De metro was overvol alsof velen weer "als voor het eerst" een rit maakten. Iedereen wilde station Slinge zien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „De Stichting Leefbaar Kralingen spreekt haar ernstige verontrusting uit over het weghalen van bomen aan de Chris BqBriekerslaan en verzoekt drin gend maatregelen te nemen om dit tegen te houden," 2» luidt een telegram aai» B. en W. van Rotter dam en de directeur van de Plant soenendienst. De stichting, die ernstige bezwa ren heeft tegen de aanleg van de metro naar Ommoord via Oudedijk, heeft bovendien opnieuw een adres aan de gemeenteraad ge zonden. Gevraagd wordt ten be; hoeve van de. metro-aanleg een be stemmingsplan vast te stellen. Op die manier kan volgens de proce dure die de wet op de ruimtelijke ordening aangeeft, een belangenaf weging plaatsvinden, met in laatste instantie beroep bij de Kroon. De Stichting Leefoaar Kralingen zal bij die beroepsprocedure het tracé via het Buizengat als alternatief naar voren brengen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoewel het Kralingse popfestival als experi ment „verrassend, vertederend en leerzaam" was is een herhaling er van niet verantwoord omdat con trole op het gebruik van en de handel in drugs op het dit jaar gehouden popfeest niet mogelijk is gebleken. Bovendien werden van de zomer de organisatoren, ondanks waarschuwingen van de politie, voor „schier onoplosbare proble men" gesteld. Deze motieven voor zijn weige ring voor een tweede popfestival geeft het college van B. en W, in antwoord op vragen van de fractie voorzitters drs. A. J. Lems (p.v.d.a,), mr. J. Mentink (d'66) en mr. K. Staabfv.v.d.). B. en W. la ten in hun antwoord doorscheme ren dat zij niet afwijzend tegenover een tweede festival zouden staan als door een wijziging van de opiumwet soft drugs gelegaliseerd zouden worden. Dat is echter „niet op korte termijn en wellicht in het geheel niet" te verwachten. B. en \V. verklaren zich overigens bereid alsnog met de raad, de frac tievoorzitters of raadscommissies over het popfestival van gedachten te wisselen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een assitent- chef en een chauffeur van de N.V. Melk-Unie hebben woens dag op het terrein van de Melk-Unie aan de Keenstraat weten te voorkomen dat de 23-jari- ge monteur T.J.B. uit Vlaardingen een vrachtauto stal. Terwijl de man met de wagen wegreed wisten de twee erop te springen, waarna ze hem tot stilstand brachten door 't contactsleuteltje om te draaien. B. werd aan de politieovergeleverd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 68-jarige A. "Willems uit de Leopoldstraat is gisteren op de Strekkade onwel ge worden. De man werd naar het Bergwegziekenhuis gebracht, waar de dood werd geconstateerd. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het showorkest van James Last treedt op 20 febru ari 1971 op in de Rotterdamse Doe len. Na afloop van de show volgt een groot caranvalsfeest waarna vele orkesten en artiesten hun me dewerking zullen verlenen. Dijkgraaf mr. D, G. .Schijthuis zei dit woensdagmiddag tijdens de in Rotterdam gehouden verenigde vergadering van Schieland. Hij wees op een rapport van Provincia le Waterstaat. Vooral liet water in het noordelijk deel van de Rotte is van „uitermate slechte kwaliteit." Ook zuidelijk is het niet veel beter. Voorts bleek dat het water in de Ringvaart van de Zuidplaspolder bij Zevenhuizen zeer sterk vervuild was. De dijkgraaf noemde het zorg wekkend, maar hij verwachtte eni ge verbetering. In 1971 gaat Zoe- termeer zijn rioolwater naar Den Haag (en dus naar zee) lozen. Bergschenhoek heeft een zuive ringsinstallatie in werking gesteld. In Bleiswijk is zo'n installatie in aanbouw. Moerkappele kreeg ver gunning aan te sluiten op de pers leiding van Zoetermeer naar Den Haag. Schieland vernam voorts met vreugde dat de plannen voor een zuiveringsinstallatie in Zevenhui zen klaar zijn. Men wacht op de leninggelden, die de regering be schikbaar moet stellen. Dijkgraaf Schilthuis sprak over een dringende zaak: „de gemeente breidt zich sterk uit. Het afvalwa ter van vele woningen wordt recht streeks geloosd op polderwatergan gen. Eigenlijk zou men van de bouw van al die woningen moeten afzien zolang een zuiveringsinstal latie niet gereed is." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vader en moe der Van Zanten in Arnhem wach ten al weken op de terugkeer van dochter Joke, die op 9 oktober een avondje ging dansen en niet meer is teruggekeerd. Zij heeft in brieven wel iets van zich laten horen, ook dat zij op zaterdag 7 november thuis zou ko men. Maar de ouders hebben ver geefs bij het station staan wach ten. Joke is in Rotterdam, schrijft zij. Het achttienjarige meisje is ten on rechte bang dat zij door de politie in een gesticht zal worden opge sloten. "Ze heeft niets te vrezen," roept vader van Zanten vanuit Arnhem, "Iaat ze asjeblieft thuis komen. "We verlangen allemaal heel erg naar haar." (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Een ongeveer 58-jarige man heeft aan de Eben Haëaerhof kans gezien drie bejaar de dames met een verhaaltje ƒ165 lichter te maken. De man belde bij de woning aan en vertelde de dames, dat hij zo juist bericht had ontvangen, dat zijn in Deventer wonende moeder op sterven lag, dat hij geen geld had en dat hij nu de lange weg naar Deventer op zijn bromfiets moest afleggen, waardoor hij wei- eens te laat bij het sterfbed van zijn moeder zou kunnen arriveren. Hij wist het medelijden van de dames op te wekken en hen ten slotte zover te krijgen, dat ze hem 65 gaven om een taxi naar De venter te nemen. Eén van de dames gaf hem bovendien nog een bank biljet van 100 van haar zojuist ontvangen AOW mee, waarna de man verdween. De naam en adres, die hij had opgegeven, bleken evenwel niet te kloppen en boven dien kwamen de dames tot de ont dekking, dat hij ook nog wat klein geld had gestolen uit hun kleding aan de kapstok. '(ADVERTENTIES) Voor direct gevraagd: Zaterdagsmiddags en maandagsmorgens vrjj AanmeldenSFORTHU1S Schiedamseweg 105 Rotterdam - Tel. 25.38.71. (ADVERTENTIE) Kent u dit aantrekkelijke systeem om langzamerhand een ring m uw bezitte krijgen meteen grote brillant? Hetgaatzo. U koopt bij ons een ring met een kleine brillant, b.v. voor f 125.-. U kunt die steen dan telkens ruilen voor een grotere en u hoeft dan alleen het verschil bij,te betalen. Wilt u er meer over weten? Wij zullen WyZÉtSk u graag volledig informeren. edelsteenkundrge f.g.a. diamamexpertgJa. lijnbaan 92 tel. 116670oostzeedijk 155 totisrdam Ui vragen aan B. en W. leggen zij uit dat de ertsoverslag op an derhalve kilometer van Hoek van Holland ligt en bovendien in één lijn met de BP-raffinadery, Waar de directeur van de GG en GD zich zoveel zorgen over maakt, zou in de Hoek kunnen, optreden: de vermen ging van fijn stof (van de ertsover slag) en zwaveldioxyde (van de raffinaderij). Beide raadsleden willen weten of bij het verlenen van een hin derwetvergunning aan Europoort C.V. rekening is gehouden met deze vermenging (die mogelijk ook ge vaarlijk is voor Monster, 's-Gra- venzande en Naaldwijk en bij an dere windrichtingen voor Oostvoor- ne en Rockanje), Als dat niet zo is, kan de hinderwetvergunning dan worden herzien; als het bedrijf niet aan de dan te stellen eisen kan voldoen, zou dan met sluiting rekening moeten worden gehouden? Aldus de vragen. In het antwoord van B. en W. op eerder door de heer W. J. van der Have (p.v.d.a.) gestelde vragen staat dat "in redelijkheid mag worden aangenomen" dat het Reactor Centrum Nederland een goede methode heeft .ontwikkeld om verontreiniging door stof en sporen metalen te meten. Zodra er hanteerbare meetresultaten zijn, zal erover worden gerapporteerd. B en W. vinden niet dat op deze rap porten gewacht hoeft te worden met het raadsdebat over de hoog ovens, omdat immers de vervui- lingsnorm al is vastgesteld (80 mi crogram stof per kubieke meter) Antwoordend op de deze week ge stelde vragen van dr. H. Lamberts en drs. A. J. Items (beiden p.v.d.a.) zeggen B. en W. waarom ze van morgen niet naar Vlaardingen zijn gegaan om te praten over over dracht van hinderwetbevoegdheden aan Rijnmond. Er komt pas zeker heid over het effect van de nieuwe wet inzake de luchtverontreiniging (ADVH ixl'ENTIE) als er bepaalde algemene maatre gelen van bestuur zijn getroffen. Thans is het niet mogelijk tot ef fectieve conclusies te komen, aldus B. en W. D'66-leden van Provinciale Sta ten hebben Gedeputeerde Staten een aantal vragen gesteld over Maasvlakte en hoogoven vestiging Men wil dat GS in de contactgroep van bestuursorganen de vraag over alternatieve bestemmingen voor de" Maasvlakte aan de orde stelt. Ook moet het vraagstuk van de arbeidsmarkt tegen 1980 en 1990 in de beschouwing worden on trokken. Voorts wordt vastgesteld dat de provincie de eerst aangewe zenen is om normen vast te stellen met betrekking tot de milieuhygië ne. ADVERTENTIE Het zal prettig winkelen zijn In deze sfeerrljke speciaalzaak, waar ook de kleuren harmonieus en smaakvol zijn toegepast U kunt hier op uw gemak kennis nemen van het nieuwste op het gebied van foundations en lin gerie. Zie vooral ook onze advertentie elders In dit blad mei interes sante aanbiedingen!

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1