Hearings op 8 en 15 decern her Blinde organist lert Willems wordt meer en meer bekend i SCHIEDAM VAND AAG Parker Gestolen auto in het water Afscheid ir. Boessenkool PASSAGE 7 Sijsjeslijmer krijgt proces Auto te water Automobilist rijdt in op voetganger Keuze Wiegen DKW Stef Meeder Deugdelijk Blij Lullig Rotwoord k HET VRIJE VOLK SCHIEDAM De afdeling „De Woning en haar Bewo ning" van de Wageningse Landbouwhogeschool zal bin nenkort twee hearings orga niseren over het nieuwe pro ject Woudhoek-zuid. Het ligt in de bedoeling om na de hearing werkgroepen uit de Schiedamse bevolking te vor men, die met de ontwerpers zullen discussiëren over het „definitieve gezicht" van de plannen. SCHIEDAM De artsen staan voor een raadsel. Zij noemen het een uniek geval. Als de moeder van Bert Wil- lems (15), een jongen die de laatste tijd door zijn orgel spel bekendheid krijgt in Schiedam, hem vraagt om uit zijn platencollectie een be paalde schijf te halen dan pakt hij die ook. En als er gevraagd wordt de achter kant van de single op de pla tenspeler te leggen dan doet Bert dat ook. I» De Jamilie Willems bijeen. De heer Marcel (6). B. Willems, Ingrid (11), Bertmevr oma Willems en zoon (ADVERTENTIE) BROMFIETSEN EN ONDERDELEN J. HUIS (ADVERTENTIE) Door HANS VAN DEK SLOOT Cultuur in Schiedam. J. Morel, bestuurslid van Oul- tura en tot voor kort lid van de sectie Culturele ont wikkeling van de Schie damse Gemeenschap stelt er een discussie over voor; sen tweemansdispuut om te voorkomen dat de zaken teveel uit één hoek worden bekeken. En dat gebeurt op het gebied van het cultu rele leven toch al te vaak. tmtrmt e&m SCH RIJ FMAPPEN VULPENHOUDERS en BALLPOINTS SÜCCES AGENDA'S I DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 I Landbouw hogeschool betrekt project (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de Lange Ha ven, ter hoogte van het voormalig theater Musis Sacrum ontdekte een voorbijvarende schipper gisteroch tend een personenauto. Nadat het voertuig op de kant gehaald was, bleek hij het eigendom te zijn van de groepsleidster C. 2. 2e had de wagen op 8 november geparkeerd aan de Westmolenstraat. (Van een onzer verslaggevers) Het is hierbij heel goed mogelijk, aldus de Landbouwhogeschool, dat uitgangspunten door de inbreng van de werkgroepen volkomen ge wijzigd zullen worden. Zoals bekend heeft de gemeente Schiedam onlangs besloten de 492 nog te bouwen hoogbouwwoningen in Woudhoek-zuid te vervangen door eengezinswoningen én laag- bouwflats, omdat de huren van de hoge flats onbetaalbaar dreigden te worden De Wageningse Hogeschool hoopt met de inwoners van Schie dam over het nieuwe project te kunnen discussieëren omdat men graag ziet dat 'de toekomstige be woners kunnen zeggen, dat het in Wou'dhoek-zuid prettig wonen is." De eerste hearing zal op dinsdag 8 december 's avonds om acht uur in zaal Irene aan de Nieuwe Haven worden gehouden. De tweede hea ring vindt plaats op 15 december m de zaal van de St. Martinuskerk aan de Willem Andriessenlaan in Groenoord. De aanvang van deze avond is om half negen. diverse Schiedamse verenigingen teneinde de leden daarvan te sti muleren voor deelneming aan dit project. Het doel van deze avonden is on der andere de bevolking informatie te geven over de gemeenteplannen inzake de nieuwbouwwijk Woud- hoek-Spaland en tevens het publiek in te lichten over alle tot nu toe ondernomen activiteiten. Voorts zal iedereen de gelegen heid krijgen om met de plannen makers van gedachten te wisselen over het kmende project. Er zal getracht worden, aldus de Land bouwhogeschool, om in aansluiting op de hearing een aantal werk groepen uit de bevolking te forme ren, die de belangrijkste rol in dit project gaan spelen. De Landbouwhogeschool zal eveneens contact opnemen met de De werkgroepen zullen zich naar eigen keuze kunnen bezighouden met alle aspekten van het wonen: woonvorm, kenmerken van de wo ning, samenstelling van bevol kingsgroepen, plaatsing van de wo ning, alsmede recreatie bouw van scholen, kerken, bedrijven en vele andere eisen. De uitgangspunten van de dis cussies zullen door ontwerpers op papier worden gezet. Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat door on derlinge discussies met de ontwer pers eventueel andere uitgangspun ten vastgesteld moeten worden. De deelnemers aan de werkgroe pen zullen hun ideeën door middel van speciaal voor dit doel ontwor pen maquettes gemakkelijk kun nen verduidelijken. De groepen zullen worden bijge staan door één of meer ingenieurs- studenten, die zonodig informatie uit literatuur kunnen geven. 2e zullen ook als stimulator en bemid delaar tussen de diverse werkgroe pen en de gemeentelijke diensten optreden. (Van een onzer verslaggevers) Bert Willems is sinds zijn ge boorte blind. Vaag kan hij waar nemen of er een lamp aan of uit gaat. Verder ziet hij niets. "Wij willen niet dat de mensen aangegrepen worden door het sen timent", zo zegt de heer Willems als wij binnen zijn. "Integendeel. Deze jongen Is erg gelukkig e.n brengt dat op ons over. 's Avonds als hij zit te spelen, zitten wij rus tig te luisteren en voelen ons ook in derdaad gelukkig. Ik denk dat bij vele mensen het vermoeden bestaat dat een dergelijk geval altijd triest is. Natuurlijk is het niet fijn maar Bert is er niet minder gelukkig om. Onze Bert is geestelijk ook niet Bert Willems achter zijn orgel. ignnpMP honderd percent. In welke mate hij gestoord is, kunnen wij niet zeggen. Toen hij op zijn derde jaar naar een inrichting ging, ontdekte men dat hij niet .normaal was. Daarna is hij naar een Instituut in Gronin gen gegaan, waar hij niet kon wen nen. Wij ontdekten dat hij het thuis wel naar zijn zin had. Bert is nu twee jaar thuis en heeft in die tijd heel veel geleerd." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen de 41-jarige Rotter dammer W.Bdie gisterochtend op een terrein aan de Polderweg bezig was met het vangen van vogeltjes. De attributen waarmee de „sijsjes- lijmer" aan het werk was, een slagnet, enkele lokvogels en «en kooi, zijn in beslag genomen. KOTTEKDAMSEDIJK 146 TELEFOON 26.95.22 SCHIEDAM A SCHIEDAM De Amsterdam mer F. W. Harms is gistermiddag met zijn auto in het water van de Lange Haven gereden toen hij bij het verlaten van een garage de bocht iets te ruim nam en met de: wagen van de smalle kade raakte. Aan de overkant van de haven sprong de 21-jarige A. T. Prein on middellijk te water en zwom naar het snei zinkende voertuig. Na twee pogingen wist hij het portier te openen en de bestuurder uit z'n auto te halen- Door omstanders werd de heer Harms op de kade getrokken. De redder is daarop weer wegge zwommen en niet meer teruggezien. De auto werd door een takelwagen weer op de kant gezet. Mevrouw Willems zegt: „Toen hij vier jaar was, haalde hij al muziek uit een mondharmonica. In die tijd wiegde hij ook al mee als Bill Hai- ley op de radio te horen was. Vier jaren geleden raakte hij voor het eerst een orgeltje aan. Dat was hl een ziekenhuis." De vader van Bert vult aan: "Hij begon uiteraard met één vingertje te spelen. Maar toen haalde hij al melodietjes uit het muziekinstru ment. Wij hebben hem toen les la ten geven, wat het resultaat dat nu te horen is, heeft opgeleverd. Vorig jaar oktober kreeg hij zijn eerste lessen. Hij was motorisch gestoord. Wij dachten dat h(j zijn handen nooit meer zxm kunnen gebruiken. De muziekleraren hebben zo'n ge val nog nooit meegemaakt." Bert Willems, die als alle andere jongens van zijn leeftijd van de Beatles houdt en de platenspeler graag hard aanziet, heeft als hob by's het verzamelen van oude klok ken en elektrische wekker». De heer Willems: "Bert heeft al verscheidene malen bij Stef Mee der gespeeld. Als Bert een fout maakt terwijl hij speelt, zit hij stilletjes ie lachen en. hij weet al tijd het juiste ritme weer te vinden als hij even de maat kwijt is. Mevrouw Willems: "De mensen moeten niet denken dat hij zo zie lig is. Wij voeden hem op zoals iedere andere jongen van zijn leef tijd grootgebracht wordt. Ik ben er ook trots op dat hij zijn zwemdi ploma heeft gehaald. Ik geef hem zelf zwemles met de instructies van de badmeester. Hij heeft dit dipioma in ongeveer een half jaar gehaald. Je kan Bert ook rustig op de hoogste springplank zetten. Daar heeft hij geen angst voor. Het is een lust voor het oog als je hem in liet water ziet zwemmen." Voor de foto gaat Bert even ach ter het orgel zitten. Hij speelt het nummer "My way" dat hij deze week heeft ingestudeerd. Volle klanken vullen de huiskamer. Bert Willems deint langzaam met de muziek mee die hij speelt. Mevrouw Willems: "Wij willen dat onze zoon meer ander de men sen komt. Stef Meeder noemt hem als hij hem ziet playboy of ladykil ler. Dat is leuk en een normale behandeling. Ik leer hem nu ook braille. Op school wilde het niet lukken." De heer Willems: "Het resultaat wat nu behaald is met Bert heb ik voor het overgrote deel te danken aan mijn vrouw. Ik durf rustig te zeggen dat er maar weinig vrouwer zijn die dit op kunnen brengen." Blijft er nog het mysterie van de platen die Bert altijd goed weet te vinden. 2elf dacht hij dat het door zijn zesde zintuig kwam. Ook ver telt hij dat hij het kan voelen aan de groeven, die in de platen lopen. Het blijft een mysterie. Cultuur heeft leiciin Volgens Morel lijkt het eind van de ontwikkeling ten kwade (sluiting van verschillende za len. de vermindering van activi teiten van verenigingen, de ver huizing van de kunstkring Cul- tura naar Vlaardingen die nauw samenhing met het za- lenprobleem, en de taakveran- dering van de Schiedamse Ge meenschap) in zicht. Een optimistisch geluid. Het eerste eigenlijk sinds jaren dat hij vooral baseert op de aan schaffing van het Passagethea ter. Dat de gemeente Schiedam zich daarmee regelrecht een zorgenkind op de hals heeft ge haald, ziet hij natuurlijk ook. Daarvoor heeft hij te lang een bestuursfunctie in de diverse culturele organisaties vervuld. Een zaal kopen is nu eenmaal iets anders dan hem zinvol vul len en hem tot een nieuw mid delpunt van het culturele leven maken. Hij geeft een voorbeeldje. •Vroeger heb ik jarenlang in de jeugdbeweging gezeten en daar had je nog die echte idealisten in het hoofdbestuur en die zei den: Ruimte? Ruimte is onbe langrijk. Een groepsbijeenkomst kan je ook houden onder een lantarenpaal. Nou ja, dat is theoretisch geklets natuurlijk. Die bijeenkomsten liepen op niets uit.' Toch is hij verheugd over die stap. 'Ik beh'toeh blij.' zegt hij dat dat Passagetheater er ein delijk gekomen is, los van de kosten of. de prijs ervan. Ik ben. blij vanwege de ruimte, omdat je allereerst een ruimte nodig hebt om iets te beginnen; om een basis te creëren waar vanaf je kan gaan werken. Zonder dat bereik je niets, hoe graag je ook wilt.' Gebrek aan een deugdelijke outillage en gebrek aan be langstelling gaan volgens hem hand in hand. Zeker waar het gaat om consumptieve cultuur beoefening de baiangrijkste vorm in Schiedam. 'Het is een cirkel, dat is. trou wens duidelijk te zien aan de manier waarop het Schiedamse culturele leven op een laag pit je is komen te staan. Vroeger had je twee bloeiende kunst kringen, je had een zeer actief toneelbestel, muziekverenigin gen en koren die bij gebrek aan voldoende ruimte of moesten uitwijken naar een andere stad, of samen moesten gaan werken, of zich zelf moesten opheffen of het aantal uitvoeringen wat voor dergelijke verenigingen fu nest is -beperken.' Het zalenprobleem noemt hij overigens niet de enige schuldi ge. Minstens evenveel kwaad is aangericht door het beroepsto neel dat Schiedam met zijn tachtigduizend Inwoners zonder meer op de hoop 'provincie' veegde en vond dat de Schie dammers. ais ze dan zo graag toneel wilden zien. maar naar Rotterdam moest komen. "Een beetje lullig,' zegt Morel, 'en dat hebben we op een verga dering met Rob de Vries ook wel gezegd. Hoe je het ook be kijkt, en wat je bezwaren ook zijn tégen het optreden in de provincie, voor hen was het niet moeilijk om met een paar spe lers 'Schiedam even te doen'. Voor ons is het daarentegen bijna ondoenlijk om uitstapjes te organiseren naar de Schouw burg. Het ging tenslotte vaak om meer dan vijfhonderd men sen'. Maar nu zit er dan toch weer muziek in, volgens hem. 'Na tuurlijk,' zegt hij. 'het zal wel moeten. Je gaat toch geen Schiedamse Gemeenschap nieu we stijl creëren als je er niet heilig van overtuigd bent dat er iets moet en iets kan gebeuren.' De ruimte ervoor komt binnen kort vrij. Het zoeken is dan al leen nog naar de geschikte krachten. Het vinden daarvan moet vol gens Morel niet al te moeilijk zijn. Op één voorwaarde dan. 'Ik vraag me af.' zegt hij, 'als je gaat denken aan zoiets als een cultureel centrum ik vind dat overigens een rotwoord of je dan nog moet uitgaan van de mogelijkheid dat het gebruik er van volkomen wordt overgela ten aan het verenigingsleven. Ik zelf geloof van niet. Bij zo'n project moet een 'duidelijke lei ding komen die aan meer denkt dan aan de administratieve pro blemen.' Voorlopig zou die leiding dan nog van het gemeentebestuur moeten komen, vooropgesteld dat die leiding zich ook duide lijk uitspreekt over wat volgens haar het meest nodig is voor de ontwikkeling van het Schie damse culturele klimaat, 'Je kan nota's maken zoveel als je wilt'; zegt Morel. 'Je kan alles overhoop halen en de res ten proberen in te passen in een nieuwe structuur.Maar zolang de leiding zich niet duidelijk op stelt en niet zegt van: 'dat en dat heeft Schiedam voor zijn ontwikkeling nodig en dat moet en zal dan ook worden gereali seerd' begin je héél weinig. Van hoe goede wil iedereen ook is." ifflggs DE HEER J. MOREL (Van een onzer verslaggevers i SCHIEDAM Op maandag 30 november zal de heer ir A. Boes senkool. hoofdingenieur-afdelings chef. chef van de hoofdafdeling Stadsontwikkeling van de dienst 'voor Gemeentewerken afscheid nemen van deze dienst, dit in ver band met zijn benoeming tot hoofdingenieur Algemene Dienst bij de gemeente Utrecht. Op maandag 30 NOVEMBER 2AL TUSSEN 11.30 uur en 12.30 uur aan een ieder de gelegenheid worden geboden om in de directie- (ADVERTENTIE) SCHIEDAM ZUID- HOU AN D S C H E KAN T O O HBO EKHANDEL kamer van de Gemeentewerken. Korte Haven 33 te Schiedam, al- scheid van de heer Boessenkool te nemen. De heer Boessenkool, die 43 jaar oud is, trad op 1 oktober 1965 offi cieel in dienst bij de gemeente Schiedam, nadat hij tevoren in ander verband werkzaam is geweest in Schiedam. fADVERTENTIE SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De 43-jarige voetganger A. W. M. is gistermiddag op de Appehnarktbrug aangereden door een personenauto bestuurd door de Rotterdammer F. H. De au tomobilist reed langzaam op de voetganger in raakte hem even met de bumper, waardoor de man ten val kwam. Toen de automobilist daarop doorreed, raakte de linker voet onder een voorwiel van de au to bekneld. De hiel werd vrij ern stig gekneusd. ADVERTENTIE SCHIEDAM TUI D-HOLXANO S.C.H.E KANTOORBOEKHANDEL

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 3