JohannesLaurens, Joachim, Roswhita en Talander drinken geen waswater Geen uitstel beslissing metrolijn Ommoord MET HOGER TARIEF RED(T) JE HET NIET Logement is leeg - zonder pijn? Korporaal nam hindernis niet: geen promotie Rijk steunt kleine handelsvaart zegt oud-raadslid Spruijt opnieuw Bezitter van hasjish aangehouden Man in auto verdronken KLEDING GESTOLEN Verkeersbord ontstaan uit ongenoegen Onveranderd dividend bij Nederhorst Waswater Zaak voor Centrale Raad van Beroep knirps DONDERDAG 2 DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 Ongefluorideerd Drinkwa ter Rotterdam heet het ac tiecomité dat mevrouw D. la Poutre-Roeters van Lennep heeft opgericht. Samen met een stel vrienden en kennis sen tikte ze stencils met de oproep om de actie te steu nen. De actievoerders hopen zo een grote groep Rotter- ROTTERDAM Ze woont Sn een klein huisje aan de Hof laan. De deur staat aan; wie aan een ijzer naast de deur trekt hoort een carillon klinken. Het is de bel. Me vrouw D. laToutre, niet groot, smal in een zwarte jurk met motieven, het haar wat slor dig, heeft het razend druk. Maar ze voelt het niet. dammers bij elkaar te krij gen, die de fluor uit het Rot terdamse water kan bannen. Mevrouw La Poutre, moe der van vier jongens en een meisje tussen de een en de zeven jaar heeft heel spe ciale bedoelingen met haar actie. Ze probeerde het al in haar eentje, met brieven naar directeur Lugthart van de Rotterdamse drinkwater leiding. Hij adviseerde haar naar de winkel te gaan om Spawater te kopen. Maar dat doet mevrouw La Poutre al sinds er fluor in het Rotterdamse water kwam, nu al vier jaar ge leden. i»fM Mevrouw La Pourtre met Joachim, Roswhita en Talander in de hangmand die als box dienst doet. ADVERTENTIE K-E-S-ZEGELS, veiliger én sneller sparen tel. 010-13.34.01 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De 41-jarige korporaal bij de verbindingsdienst van de Koninklijke Marine, Th. P. van der Hoeven uit Maarn, neemt het de commandant van de Rotterdamse Van Ghent- kazeme kwalijk dat hij zijn prestaties in de eerste vijf maan den van 1968 zo slecht heeft beoordeeld dat hij niet voor be vordering tot sergeant in aanmerking kwam. (ADVERTENTIE) opvouwbare paraplu's SPIEKERMAN Ir. A. P. J. V. A. Maaskant, die eerder in een nota on genoegen uitte over het Ne derlandse systeem van ver keer saanwijzing en, heeft nu een ontwerp gemaakt om laad- en loszonen aan te geven. Rotterdam heeft eerder bordjes geplaatst die de heer Maaskant en kenne lijk ook anderen niet be vielen, want er kwamen diverse tegenontwerpen binnen. Die van de heer Maas kant is uitgekozen om in 1971 overal in Rotterdam geplaatst te worden, terwijl het de bedoeling is dit pic togram nationaal ingang te doen vinden om grotere eenheid in verkeersinfor matie te verkrijgen. (Van een onzer verslaggeefsters) Oudste zoon Johannes (7) ligt in de fraai uitgebouwde schemerige achterkamer-tevens-keuken met oorpijn in bed. In een enorm grote mand. die aan het plafond hangt, zit zoon Joachim, vier jaar. Hij heeft griep. Druk happend en kliederend daar bij de tweejarige Roswhita, de eni ge dochter. En boven baby Talan der (1). Eén jongetje, Laurens (5), is nog op de been: hfj kan elk mo ment met zh vader van de kleu terschool komen. Terwijl ae Roswhita met het eten helpt, Jo hannes wat troost, tot de buur vrouw zegt dat het iiet erg is dat de buurhond de kippen heeft aan gevallen, vertelt mevrouw La Pou- tre van haar actie: geen fluor meer in het Rotterdamse water. 'Ik ben helemaal geen mens voor een actiecomité. Ik heb het al druk met m'n liefhebberijen, wandkle den maken, voor de kinderen zor gen, voor ze verstellen. Maar dit moest wel Ze wordt onderbroken door Joa chim, die met een traag stemmetje vraagt: 'Mag ik bronwater?' Zijn moeder lacht verontschuldigend, als ze de fles Spawater pakt om wat voor het jongetje in te schen ken. .Leven zoader fluor 'Ja, anderen zullen het wel raar vinden, maar de kinderen zeggen altijd bronwater tegen het water dat ze te drinken krijgen. Dat is Spawater. AI het andere water Is •waswater.' Onze oudste zoon, Jo hannes, zei laatst toen hij iemand een glas limonade kreeg: "Drinkt u hier waswater?' De mensen hebben er gelukkig om moeten lachen.' Het gaat mevrouw La Poutre al leen om de gezondheid van de kin deren. Ze zoekt met de grootste zorg hun eten uit. Ze kijkt of het onbespoten is, of er geen gevaarlij ke stoffen aan kleven, waar de kinderen over dertig jaar nadelen van kunnen ondervinden. Ze ge bruikt geen water uit de kraan als ze iets voor de kinderen moet klaarmaken: ook het koken gebeurt in Spa-water- 'Zolang deskundigen vraagtekens zetten bij het gevaar van fluor, zolang er nog stemmen zeggen dat het giftig is, wil ik m'n kinderen geen fluor geven. Maar ze ver plichten je ertoe door het in het drinkwater te doen. Water moet je wel uit de kraan nemen: met voed sel is het anders, dat kun je uit zoeken. Laten ze de fluor in het voedsel doen, dan kan iedereen zelf bepalen wat hij wil." Het Spa-water kost het gezin La Poutre veel geld. „Maar we snoe pen niet, de kindéren krijgen wel met Sinterklaas een suikerbeest, maar verder nooit Zij hoeven ook geen fluor voor hun tanden- ze hebben geen van allen een slecht gebit door allerlei snoeperijen,' zegt hun moeder. In de tuin worden groenten ge kweekt; de eigen appelboom levert het fruit. 'In de winkel ligt alles wel verleidelijk, vaak kant en Maar. Ik sta soms uren groente schoon te maken. Maar dan weet ik zeker dat m'n kinderen geen scha delijke stoffen binnenkrijgen.' Joachim is intussen gaan slapen in zijn hangmat, Rowhita is naar bed gebracht. Talander komt op de arm naar (beneden ook zij krijgt een hapje en een drankje van heel schone grondstoffen. Me vrouw La Poutre: 'Nu de kinderen klein zijn kan ik nog voor ze zor gen. Ik hoop dat de fluor verdwe nen is als ze groter zijn- Ze krijgen dan overal te drinken en te eten. Nu kan ik ze nog daartegen be schermen.' jSSB (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De beslissing over de metrolijn naar Ommoord wordt niet uitgesteld tot 1974. Dat zei staatssecretaris M. Keyzer in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. De PvdA'er Van Thijn had ernaar geïnformeerd. Anderzijds weigerde de staatsse cretaris te vertellen wanneer die beslissing wél wordt genomen. Dat hangt mede af van 'de gezondma king van de gemeentefinanciën van Rotterdam.' zei hij. Hij gaf toe dat deze metrolijn belangrijk is voor Rotterdam, evenals de aftakking naar de Ca- pelse wijken Oostgaarde en Mid delwatering. De ervaringen met de lijn Centraal—Zuidplein geven de Indruk dat de grote bedragen die in metroprojecten word'en geïnves teerd, "hun nut zeker afwerpen en zullen bijdragen aan een goed func tionerende en levende stedelijke ge meenschap, aldus de heer Key- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kleine han delsvaart zal door de regering wor den gesteund. Staatssecretaris M. Keyzer van Verkeer en Waterstaat heeft dit tijdens het begrotingsde- bat meegedeeld. Tot de maatregelen, die werden genomen, behoren een doorvoering van een sloopregellng voor schepen van twintig jaar en ouder en een bedrijfsbeëindigingsregeling. Voor de hele Nederlandse koop vaardij geldt dat voor haar voort bestaan een verdere herstructure ring en modernisering van de vloot nodig is. Bedrijfsleven en ook de overheid zullen maatregelen moe ten nemen om te voorkomen dat nieuwe schepen onder vreemde viag worden uitgebracht. Er komt een verlenging van kre dietgaranties. Voor de grote vaart zullen zij echter alleen onder stringente voorwaarden en in bij zonder gevallen worden verleend. De belastingingspecteurs worden ge ïnstrueerd om terzake van de door de schepvaart voorgestane af schrijvingsmethodieken een ruim standpunt in te nemen. (Van een onzer verslaggever») ROTTERDAM In de eerste negen maanden van 1970 zijn 2,6 miljoen reizigers minder vervoerd met bus, tram en metro dan in dezelfde maanden van het vorig jaar. Daaraan zal de tariefsverhoging per 1 april niet vreemd zijn en het is daarom, on juist te veronderstellen dat de verhoging van de RET-tarieven in januari tien miljoen zal opbren gen. Dat zegt de heer G. Spruijt (vroeger PvdA-raads- !id) in een adres aan de gemeenteraad. Deze ta riefsverhoging werkt volgens hem het tekort bij de RET niet weg. De kosten voor de gemeenschap door toeneming van het overige verkeer zullen mis schien wei meer dan tien miljoen bedragen, zegt de heer Spruijt, want het verlies aan reizigers zal een toeneming van het overige verkeer betekenen. Evengoed kan de gehele exploitatie van de RET ten bate van de algemene middelen komen, wat „gratis" openbaar vervoer betekent, aldus de heer Spruijt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het logement van de 'stichting De Jeugdhaven in de Rubroekstraat te Rotterdam is leeg. Administrateur M. Vreug- denhil verzekert dat alle bewoners een goed onderkomen hebben ge kregen: "Alles is voortreffelijk ge gaan, zonder pijn en zonder moei te." Omdat De Jeugdhaven dit loge ment niet langer kon exploiteren (de onkosten waren te hoog) be sloot men het per 1 december te sluiten. De vraag rees: "Wat zal er met de bewoners gebeuren?" Men vreesde dat het moeilijk zou zijn voor hen een onderdak te vinden. De heer M. van Hattum, raadslid voor de Partij van de Ar beid, stelde er zelfs aan het colle ge van B. en W. vragen over. De heer Vreugdenhil vertelt dat met medewerking van o.m. de ge meentelijke sociale dienst en het Leger des Heils voor iedereen een oplossing is gevonden. Sommigen kregen bij voorbeeld een eigen huis je. anderen kwamen bij familie te recht. Het raadslid Van Hattum, dat het niet behoorlijk vindt dat -hij nog steeds geen antwoord op zijn vragen heeft gekregen, plaatst bij de zaak toch nog wel een enkel vraagteken. Heeft, zo vraagt hij zich af, iedereen nu werkelijk wei wel een behoorlijk onderdak ge kregen? Waar zijn alle mensen ge bleven? Hi) zou graag zien dat de sociale dienst er een onderzoek naar instelt. (Van een onzer verslaggevers/ ROTTERDAM De afgelopen nacht is de 23-jarige controleur A- de N. uit Rotterdam gearresteerd. De politie, die hem op de Nieuwe Binnenweg voor een routine-con trole aanhield, trof in zijn auto 100 gram hasjiesj aan. (Van een onzer verslaggevers) BERGAMBACHT De 31-jarige heer W. Hoogendoom uit Reeuwijk is woensdag met z.ijn auto in een sloot geraakt en daarna verdron ken. De heer Hoogendoorn, een Goudse inspecteur voor gezondheidszorg voor dieren, was met zijn rechter voorwiel van de weg geraakt en had daardoor de macht over het /'.uur verloren. lingscijfers heelt gekregen. De ge machtigde van de korporaal con cludeerde tot nietigverklaring van de beslissing van de commandant. Daardoor zou de Maamse marine man weer enig uitzicht krijgen op promotie. De Centrale Raad van Beroep doet over drie weken uitspraak. De korporaal had die slechte be oordeling er onoer meer aan te aanzeil, dat hij weigerde tijdens een oerenkamp van ue mariniers een aantal zogeheten waterninder- nissen te nemen. De korporaal had voor die weige ring een goede reden, want hij had koorts en vreesde last te krijgen van een oude longaandoening. Bij zijn commandant dezelfde, die door een slechte beoordeling zijn pro motie verhinderde diende hij daarom een protest in, maar dit werd afgewezen. De korporaal heelt nu zijn zaak voorgelegd aan de Centrale Raad van Beroep m Utrecht, die zich woensdag met zijn klacht bezighield. R. acisvoor- mter mi. E. H. Nuver vond het. vreemd, dat niet meer r'-kenmg was gehouden met de metuscne vooi ge schiedenis van de Korporaal en met zijn leertijd. Hij liennnerde aan een reeks op verzoek van de Cen trale Kaaa uitgebrachte medische rapporten, waarin wordt gesteld, dat de weigering van de korporaal gezien zijn gezondheidstoestand met onredelijk was. Tijdens dezehae oeiening had de korporaal het overigens wei ge presteerd een veldloop van vier Ki lometer met bepakking in 2b minu ten af te leggen. "Maar dat was altijd nog vier minuten boven cie gestelde limiet," verklaarde de ge machtigde van de commandant. "Op zijn leeltijd lieett hij het dan toch maar gehaald," meende mr. Nuver. De marinecommantiant liad korporaal Van der Hoeven bo vendien beschreven als iemand, die niet kan doorzetten. Die kwalifica tie vond mr. Nuver, gezien de li chamelijke gezondheid van de kor poraal, twijfelachtig. "Hij had gewoon te weinig reser ve," luidde het eindoordeel van de gemachtigde van dc mariiiccom- mandanfc, die verklaarde, dat de korporaal al negen jaar lang niet meer dan middelmatige beoorde- Dit is dc platte ETUI-KN1RPS ook in mini. De grootste sortering - ook voor Keren-vindt U bij Hoogstraat tSB - Tel, 13 7» 03 ROTTERDAM Ook overtrekken en repjreren. (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM Uit een he renmodezaak aan de Hoogstraat zijn bij een inbraak panta lons, suède jassen en kostuums met een totale waarde van 6000 gulden gestolen. Bij een inbraak in een kruide nierszaak in de Wiliebrordstraat met aangrenzende woning verdwe nen uit de kassa 600 gulden en uit de woonkamer 200 gulden. TJit een aan de Dreaseïhuy;,- straat geparkeerde auto zijn en kele dozen met colliers, sjaals on kraagjes gestolen. Van een onzer verslaggevers) GOUDA Het divident van Nederhorst Verenigde Bedrijven over 1970 zal waarschijnlijk gelijk zijn aan dat over 1969, zo deelt de raad van bestuur mee. Het gelijke dividend zal kunnen worden be taald zonder dat daarvoor zoala vorig jaar een beroep moet wor den gedaan op de dividendreserve. Verwacht wordt, bovendien dat de uitgekeerde winst in een redelij ker verhouding zal staan tot de totale winst dan in 1969 De meeste werkmaatschappijen van Nederhorst zitten goed in de opdrachten. Aangenomen wordt aai, de rentabüiteitsverbetering, die in 1970 is ingezet, zich volgend jaar zal voortzetten.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 3