Te laat betrokken bij plannen Sloe-pijpleiding Kamerleden en provincies verontwaardigd Hospita spuit Sint de straat uit met slang Naar de Kuip: normaal tarief Garantie Stimezo uitgesteld Seven Seas gekocht door Verolme OunbaAN POLITIE EN WETHOUDER LOODSEN PROTEST STOET DE ZAAL UIT Staking stremt Scheld everkeer Ook groot verbruikers gaan meer betalen voor drinkwater GAST ARBEIDERS-BISSCHOP MET SCHOONMAAKMIDDELEN NAAR DE VIEZE' LOGEMENTEN Huisvesting Joego slavische arbeiders Gewond op brommer VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 Wethouder Van der Pols spreekt de moeders toe in de eerste-klas trouwzaal. M&?;4 WË?M m&n W£". €m 2%*SÊm mtrnrnm Politie in de keurige raadszaal om moeders en kinderen te sussen. ADVERTENTIE QUINN O'HARA ADRIAN BRINE SARAH BRACKET! MILTON IRONS nelly frijda een liefdesmysterie van pirn de la parrajr: produktie wim verstappen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kamerleden en de provincies Zuid-Holland en Zeeland zijn verontwaardigd omdat zij nauwelijks en veel te laat betrokken zijn bij de plannen voor een pijpleiding van Rotterdam naar het Sloegebied (Total), via Haringvliet, Gre- velingen en Oosterschelde. In de Kamer leidde die veront waardiging gisteren tot een interpellatie. Sint-Nicolaas kwam niet verder dan de publieke tribune; hoog ver- De deur werd dichtgesmeten, toen Pieten schoon- heven boven de gemeenteraad, maakmiddelen wilden brengen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Sinter- Maas Kapoentje, kresje in mijn schoentje," zongen kin derstemmetjes gistermiddag bij de aanvang van de ge meenteraadsvergadering. De publieke tribune puilde uit met vrouwen van middelbare leeftijd. Waren zij geïnteres seerd bij de abortuskliniek? Waren het tramreizigers? Kon er iets anders op de raads- agenda staan dat hen zo mas saal interessee-de? Of waren het plattelandsvrouwen op excursie? ROTTERDAM „Was jc eigen vuil, viezerikken", gilde gisteravond de dochter van de houder van een van Rot terdams omstreden gastar beiderspensions (Kievitstraat 25) Sinterklaas en zijn knechten na. Haar moeder spoot de goedheiligman met de tuinslang de afbraak straat uit; de Zwarte Pieten probeerden de Sint een rus tige aftocht te geven. De door de Sint geschonken schoon maakmiddelen, pepernoten, suikerbeesten en taaipoppen vlogen door de lucht: ze wa ren niet welkom in het pen sion. ADVERTENTIE Moeders en kinderen eisen in raad steun voor crèche jST-if T,'" \|,-4 s*s%=* v r l"/. f'MvM. THEATER Onder Kunstcentrum Lijnbaan - Tel. 12 06 40 Dinsdag 8 december opent Rotterdams nieuwste bioscoop met de wereldpremière Tan Gq Rubia 2xz<én eerst met je minnaar. daarna met je man een SCORPIO FILMS Prod. MitgrtracM door N.V, ff' T 'AI i.S' Raadselen voor raadsleden, waren, hei dan misschien de oma's van de zingende crèchekinderen? Maar waar hadden ze di« dan verstopt. Hots gingen de grote deomi van de raadzaal open en drongen zo"n veertig moeders met Kleuters bin nen, met spandoeken en vlaggetjes met leuzen. Moeders uit het Oude Westen die een gemeentelijke (sub sidie -wilden voor de crèdhe in de Gaffelstraat. „Kresj moet blijven," stood er op hun spandoeken. De exploitatie door Ons Huls moet op 1 jaraiari gestaakt worden, de gemeente heeft nog niet over subsidie beslist. „Daarom zijn we nu hier in de ge meenteraad. Jullie namen niet de moeite om te komen kijken. Nu la ten wij bet zien. De moeders willen aandacht voor hun nood," stond er te lezen in de pamfletten die zelfs aan de ooHegetafeï werden uitge deeld. De vriendelijkste man van het etadhuis, gemeentesecretaris nar. "Éh. J. C. Verduin, probeerde de de monstranten de deur uit te praten. .Moeten uw kinderen misschien ook spelen in een kamer va" vier bij vier?" werd hem tot*- end ge vraagd, „in het Ou»le Westen zijn de huizen zo slecht, dat de kinderen (Van een onzer renstoggeefstersi 0e StnL hd van het comité Pro Gastarbeider, repte zich in zün lange rokken het donkere straat je uit: zijn tabberd was toch al nat geworden van de spuitery. van de dokter naar de crèche moe ten." Terwijl het plastic speelgoed door de raadzaal vloog en burgemeesty Thomassen steeds verstoorder begon te kijken, arriveerde de politie. Wet houder H. van der Poi; (wijkaan- gelegenheden) ving de moeders en kinderen op in de eerste klas trouw zaal, waar hi) uitlegde dat niet ver wacht kan worden dat je metwo'n demonstratie binnen tien minuten met een toezegging weer naar buis kunt gaan. Hij maakte de afspraak om vandaag om twee uur met een kleine afvaardiging en samen met de wethouder van sociale zaken te gaan praten Een uur nadat bet Oude Westen huiswaarts was gekeerd, gingen ook de dames van de publieke tribune weg. Zij waren lid van een reli gieuze sekte en benieuwd naar de behandeling van een beroepschrift over de uitbreiding van het zaattje waar zij plegen samen te komen. Zij konden gerust sdjn, maar had den dat door sneHe opeenvolging van 's voorzitters hamert ikken aan vankelijk niet eens in de gaten; de raad besteedde er geen woord aan. Luttele uren na deze demonstra tie heeft bet PvdA-raadslid Marry Molenaar B. en W. schriftelijk ge vraagd hoeveel subsidie-aanvragen voor dé kinderdagverblijven er eigenlijk nog op beantwoording lig gen te wachten. Onder het zingen van "O. kom -v eens kijken, hoe vies m'n loge- mentye is" was Sint met zijn maï- tresse en vele Pieten naar de Kie vitstraat gekomen. Hij kwam kij ken of het pension al schoner was geworden in de tijd dat hij in Spanje was. De gasten kregen sui kerbeesten, pepernoten en laaipop- pen De eigenaar van het "vieze logementje" werd bedacht met een pakket schoonmaakmiddelen. De tocht van Sinterklaas ging ook langs de Noordsingelnummer 22 werd even geïnspecteerd. Sint Nicolaas was over de twee pen sions allerminst tevreden: er slie pen nog steeds twee mensen in een klein keukentje: op stapel- KSB bedden lagen, m een kamer zeven Marokkanen, die in een serre ook nog hun eigen potje moesten ko ken. De vermogende Spaanse bis schop toog om acht uur naar het stadhuis. Samen met zyn knecht wilde hij een ode biengen aan wethouder G. Z. de Vos (sociale zakeni. De heilige actie viel wat in het water: wethouder De Vos was er- niet, het college van B. en W. ver toonde zich niet in de gangen van het stadhuis: het was via een sluipweg achter de collegetafel gaan zitten. De raadsleden en se cretaris mr. Verduin waren wel vol belangstelling. Zij kregen ook stencils met de hymne: "Wethou der De Vos, een jaar is nu voorbij gegaan. De misstanden zijn blij ven voortbestaan. Oh wethouder waarom hebt U nog niets gedaan? Wees nu toch alsjeblieft sociaal. Voer geen beleid van glibberaal" De Sint bracht toen maar een beroek aan de publieke tribune; zyn Pieten hadden intussen ae lange tafel van het college rijk van pepernoten voorzien. De Wet houders «noepen er goed van. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er komt geen discriminerend tarief voor bezoe kers van het Feijenoord-staüion die met extra-bussen en -trams reizen. De gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. verworpen. Geen twee kwartjes dus, maar veertig cent op een achtrittenkaart, het nieuwe «tad.,tarief dat volgend jaar zal gel den. Wethouder mr. H. C. G. L. Polak (Verkeer) legde zich erbij neer, maar „Een bijzonder tarief is toch met zó mal als men bedenkt dat Sportclub Feijenoord haar vedetten iaat optreden tegen bepaald onge- noegiyke prijzen, die niettemin met kennelijk genoegen worden betaald. Maar B. en W. zijn bereid het hoofd te buigen voor de stem des volks, zoals die via u, de raad, tot ons komt." De raad waarschuwde dat een hoger tarief zou leiden tot uitwijken naar buslijn 75 of lijn 2, waardoor daar extra-materieel nodig zou zijn. Bovendien zou elke passagier con tant moeten betalt i, wat bijzonder onhandig zou zijn. Wel ging de raad ermee akkoord dat by de reconstructie van de Oiynipiaweg de tramrails verdwe nen en er dus alleen maar bussen zullen rijden bij voetbalevenemen ten. Minister Bakker liet daarbij we ten, dat de kwestie nog in studie is. dat de kosten nog niet berekend zijn en dat als alles doorgaat •Je gevaren voor de zoetwaterhute» houding door lekkage tot een aan vaardbaar peil beperkt woeden. Juist die gevaren maaiden de kamerleden ongerust en met name de heer Van dear Lek (pjs.p.), die een flink aantal vragen stelde. De suggestie werd gedaan, de pijpleiding door zee, dus buiten gaats te leggen. Deze werd afgewe zen. Een andere mogelijkheid, waartoe de Kamer al heeft beslo ten, is een pijpleidingstraat door West-Brabant met mogelijk een aftakking naar het Sloegebied. De thans onder handen zijnde moge lijkheid zou buiten die straat vil len, waarover de Kamer niet erg te spreken is. Minister Bakker noemde de pijp leiding door het water, waarvoor men voorlopig de keus heeft uit drie rtacés "een nog volstrekt open zaak." Zelfs 3s het mogelijk, dat men het inderdaad maar op West-Brabant houdt. In de meren is het evenwel mogelijk een lei dingtunnel aan te leggen, waardoor het mogelijk wordt de pijpen te bereiken voor inspectie. Minister Schut (Ruimtelijke Or dening), die evenals minister Ne- lissen (Economische Zaken) mede vragen en opmerkingen beant woordde. noemde het uit een oog punt van ruimtelijke ordening aan trekkelijk rechtstreekse afleiding mogelijk te maken van de industrie in het Waterweggebied naar Zee land. "Met leidmgstraten hebben we nog maar een eerste stap ge daan." "Niemand kan zeggen hoe het er la de toekomst met leidnigstraten in Nederland uit zal zien." Minis ter Bakker sluit een nationaal plan voor leidingstraten op langere termijn niet uit. De Kamer werd beloofd op de hoogte gehouden te zullen worden, wat de leiding door zoetwater betreft in elk geval voordat een begin van uitvoering wordt gemaakt na een definitieve beslissing. ANTWERPEN (ANP) Dg scheepvaart op de Schelde heeft donderdag een gewe'üige vertraging opgelopen als gewo-g van een plot selinge staking van ruim 80 percent van de kapiteins van de Schelde- sleepdiensten. De staking wordt door de landelijke beambtenorga- nisaties erkend en deze centrale heeft zich er solidair mee verklaard. Al geruime tijd hebben de kapi teins er by de directie van hun maatschappij op aangedrongen het statuut voor beambten op hen van toepassing te laten zijn. Een laatste verzoek daartoe, woensdag, werd door de directie afgewezen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM "De raad moet nog twee weken in verwachting blijven" zei wethouder G. Z. de Vos (volksgezondheid) vannacht om half één bij het laatste agenda punt van de gemeenteraadsverga dering: de garantieverlening aan Stimezo. De raad zou gisteren een beslis sing nemen over een voorstel van B. en W„ dat de juiste hoogte van de te garanderen geldlening aan geeft, Het voorstel was er nog niet. De Stimezo heeft, met hulp van een ambtenaar van de GG en GD alle nodige begrotingen bij B. en W. ingediend. Door misverstanden bij de gemeente en bij Stimezo is de begroting voor de verbouwing van het pand aan de Eben Haëzer- straat te laat bij Gemeentewerken gearriveerd. B. en W. maken hun voorstel nu klaar voor de vergade ring van 17 december. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Stichting Studentenhuisvesting heeft het voormalige passagiersschip Seven Seas verkocht aan Verolme. Het bedrijf gaat er zijn Joegoslavische arbeiders op huisvesten. De eerste Joegoslaven. zullen aan boord van de Seven Seas komen wonen als begin februari de laatsteen van de 62 studenten die nu nog op het in de Parkhaven gelegen schip zitten, zijn verhuisd. Een delegatie van de Joegosllaviërs heeft het schip al bekeken en in overleg met Verolme afgesproken welke aanpassingen in de accom modatie zullen worden aange bracht. Dezer dagen wordt daarmee begonnen. De Seven Seas heeft voor de ar beiders het voordeel dat zij vlak bij het centrum van de stad kun nen wonen. Ook de mogelijkheid om in de keukens door Joegosla- zich personeel aan hun smaak aangepaste maaltyden klaar te ma ken, vinden de arbeiders erg aan trekkelijk. De Stichting Studemtenhuisve.- tmg- kocht de Seven Seas vier jaar geleden voor anderhalf miljoen gulden. Omdat de stichting steeds meer kamers tot haar beschikking heeft gekregen, werd begin dit jaar besloten het schip te verkopen. Het grootste deel van de studenten heeft de Seven Seas inmiddels al verlaten. In het college van overleg, advi serend orgaan van de curatoren van de Nederlandse Economische Hogeschool, hebben de studenten een motie aan laten nemen waarin men de verkoop betreurt. Er werd gesproken over de slechte verwar ming, de gebrekkige sanitaire voor zieningen en de grote geluidshinder in het schip die volgens de studen ten juist oorzaak was van het feit dat bet schip voor studenten niet meer exploitabel was. (Van een onzer verslaggevers) R OTTERDAM Op voorstel van dm, W. van der Vlerk (p.v.d.a.) heeft de Rotterdamse gemeenteraad gisteravond de grootverbruikersta rieven voos- het drinkwater verhoogd met eenzélfde percentage als die voor de kleinverbruikers. B. en W. hadden de grootverbrui kers buiten schot gelaten en alleen verhoging met vijf percent voor de kleinverbruikers voorgesteld. „Het is een moeilijke en tere zaak met de grootverbruikers," zei wethouder J. Worst (bedrijven) wijzend op de mogelijkheid die industrieën hebben om zich zelf van water te voorzien.- Maar hij had tegen het voorstel- Van der Vlerk geen bezwaar, te meer niet omdat het ongeveer zeven tem extra-inkomsten zal betekenen. De CPN wilde geacht worden tegen de verhoging van het kleinverbrui- kerstaiief en vóór die van het groot verbruikerstarief gestemd te heb ben. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op het terrein van Pakhoed aan de Waalhaven kwamen gisteren een bromfietser en een auto met elkaar in botsing. De bromfietser, de 20-jarige haven werker D, Boom uit de Zijdewinde- straat, liep een dubbele beenbreuk op. Hij werd naar het Havenzie kenhuis gebracht.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 4