ehÖüden SPELEN OP ZIJN FRANS 'TWAS GEEN LOF- ZANG OP DE PvdA Reeuwijk raakt zijn zand eindelijk kwijt ËIBBIUS: EEN GULDEN KORTEN OP SUBSIDIE GEZELSCHAP Voor golfers ander terrein (fc C1TROÉÜJ) Cassette met 12 mille gestolen Thomassen klaar voor het boetekleed Stópt u nu, alstublieft Reclame oplichter had meer 'klanten' GEWOND BIJ BOTSING Nieuwe politie chef Capelle Ziekenfondsen vragen maatregelen Niet sober Wantrouwen Showroom Cooisingef Tel. 14.44.00* Hardleer WÊÊm Gouda lielpt na miljoenenstrop Delftse uitgever overleden Lijk gedregd VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 HET VRIJ% VOLK PAGINA 17 (ADVERTENTIE) - mM£ (Van een onzer verslaggevers) REEUWIJK Na een lange en uitermate moeizame aan loopperiode gaat het zandwinnigsproject in de polders Broek- velden en Vettenbroek, waarmee de gemeente Reeuwijk jaren in de maag heeft gezeten, begin 1971 dan toch van start. De gemeente Gouda zal via een persleiding een flinke portie van de twintig miljoen kubieke meter zand afnemen voor het bouwrijp maken van gronden in de nieuwe wijk Bloemendaal en in een later stadium voor de ontwikkeling van de oostflank van de stad. De Goudse gemeenteraad zal hierover vanavond een beslissing nemen. A Raad wil NRT geen schot voor de boeg geven (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het PvdA-raadslid C. P. E. Ribbius, dat de laatste maanden in en buiten de raad sterk de aandacht heeft gevestigd op de niet zo sobere besteding van gemeenschaps gelden door het Nieuw Rotterdams Toneel, heeft gisteren wil len proberen de gemeentelijke subsidie met één gulden te verlagen, maar op het laatste moment zijn voorstel daartoe weer ingetrokken. 'Het schot voor de boeg is gratis geworden, het kost het NRT geen cent.' zei hij vannacht even na half enen. "Ik heb vanmiddag steeds gepoogd de klippen van een heksenjacht op het NRT te omzei len. Maar ik heb het gevoel dat wethouder De Vos mij toch in de hoek van de heksenjagers heeft ge zet.' Wat betekende het om één gul den op het NRT te korten en te geven aan de sector letteren, de kunsttak die het minst uit de kunst- subsiciiepot krijgt? 'Om het stich tingsbestuur een duwtje in de goede richting te geven.' zei de heer Ribbius, 'als schot voor de boed of als teken aan de wand.' Terwijl hij in de vijfhonderd pagina's dikke begroting de post 'subsidie NRT' opzocht sprak bur gemeester W. Thomassen voor zich heen: 'Dat is de gulden die men kort op het salaris van een minister om te beduiden dat hij heen moet gaan." Wethouder van Kunstzaken G. 2. de Vos, die het gebaar ontraadde: 'Dit is niet los te maken van de in Nederland heersende gewoonte dat een derge lijke handelwijze wordt gezien als een bewijs van wantrouwen.' Volgens de heer Ribbius hebben de accountantsrapporten aange toond dat bij het NRT niet sober met geld wordt omgesprongen, wat ten koste gaat van andere kunst broeders. 'Ik heb de indruk dat to neelspelers recht menen te hebben op hun bevoorrechte positie, dat is dan zelfoverschatting,' zei hij. De 'duw in de goede richting' zou moe ten voorkomen dat: acteurs met een redelijk salaris voor alles ■waarvoor ze niet spe ciaal zijn ingehuurd nog eens extra betaald krijgen; dat het hele gezelschap rond Kertsmis met vakantie gaat en de Schouwburg leeg achterlaat; om een zeer begeerde acteur te kunnen krijgen men ook zijn le vensgezellin maar engageert; aan het eind van het seizoen nog dure produkties worden ge bracht (die dan onrendabel zijn). De heer De Vos had vooral be zwaar tegen het minus-één-gulden- amendement omdat er geen enkele reden is om uit de grote hoeveel heid instellingen die de gemeente subsidieert, deze ene, het NRT, te pikken. 'Na de publikaties, die op uitstekende wijze zijn weerlegd, zal dit amendement bij de burgers overkomen als een bewijs van wan trouwen in het bestuur van het NRT.' De heer Ribbius, ontken nend dat er sprake was van het uiten van wantrouwen, zei dat hij het toneel had genomen als één uit vele en hiermee had willen begin nen omdat het 'een vooruitstreven de positie op financieel gebied' heeft. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde Staten zijn er in gesiaagd een an der terrein te vinden om in te rich ten ais golfterrein. Dat opent de mogelijkheid het Staelduynse bos in de vorm zoals het er nu ligt, zij het wat opgeknapt, op te nemen in de groenstrook rond de eventuele Rijnpoorthaven. Het bos is dan voor openbare recreatie. De golf club gaat dan naar een ander ter rein. eveneens in de groenstrook. Het is 60 ha groot en ligt ten zuiden van het Staelduynse bos. De Stichting Rijnmond-Staelduyn, die de golfterreinplannen heeft, staat niet afwijzend tegenover deze vondst. De provincie dient echter wel financiële verplichtingen veilig te stellen. Een voorstel daartoe is door GS voorgelegd aan Provin ciale Staten, die dit nog deze maand behandelen. De wethouder zei nog dat de dis cussie van de afgelopen maanden wel iets had opgeleverd, maar: "Het is een beetje een moeilijke methode om te beginnen met een onjuiste aanval. Als er uit de ver dediging van het bestuur en de daaropvolgende discussie wat komt, dan wil dat niet zeggen: Goed dat we die aanval gedaan hebben. D WD'ers di's. L. van Leeuwen had de indruk dat het NRT wat hardleers is en een schot voor de boeg wel nodig heeft, maar na fractieberaad kon hij de gulden korting toch niet meer steunen. De enigen die, buiten de PvdA, behoefte hadden de subsidie te stellen op 1.751.157,i.p.v. 1.751.158,waren de vier D'66-ers. zy waren zo teleurgesteld in het te elfder ure terugnemen van het amendement, dat mevr. mr. A. M. Löbler-Polling het op haar naam prompt weer Indiende. De stemming leverde vier stemmen vóór op: de geestelijke vader van het amandement stemde conse quent tegen. Wel succes had de heer Ribbius met zijn voorstel het Danscentrum van Ineke Sluiter tienduizend gul den meer subsidie te geven. De wethouder had er geen bezwaar te gen (de salariëring in de danssec- tor vond hij inderdaad onvoldoen de) en de raad stond er geheel achter. u w -.4 Frankrijk blijft het land van de originele speel- werktuigen. Rotterdam, kon dat deze zomer al ervaren met de speelse Beijenkorf- Buiteltuin in het Vroesen- park, waarvoor een groep jonge Parijse ontwerpers tekende. In de Jardin des Tuileries in de Franse hoofdstad zijn nu deze werktuigen te zien. De slurf van de olifant dient als trap, zijn rug als glijbaan. Het andere artistieke ont werp is een rolglijbaan, waarop de kinderenzich door bochten wringend uitstekend amuseren. Een houten zitje beschermt hun kleding en schoenen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit het direc tiekantoor van een drankhandel aan de Stadionweg is donderdag een cassette met 12.000 gesto len. Van een in de Heinenoordstraat geparkeerde vrachtwagen is in de nacht van woensdag op donderdag een complete compressorinstallatie verdwenen. De apparatuur heeft een waarde van ongeveer 1000 gul den. Op liet volkstuinencomplex De Zandberg aan de Kromme Zandweg zijn elf tuinhuisjes opengebroken. Er werden enkele kleinigheden ge stolen en er ontstond nogal wat schade. Voor de officier van Justitie is de 21-jarige bankwerker C. W. uit Rot terdam geleid, die begin vorige week een cassetterecorder had ge stolen in een winkel aan de Cat- harina Beersmansetraat, Uit een bureaula in een grossier- derij aan de Goudse Rijweg is een geldkistje met 500,gestolen. Het lege geldkistje is teruggevon den in de Brussestraat. Uit een huis aan de Anatole Franceplaats zijn gisteren een kistje met geld en waardepapieren, een vulpenset. twee gouden ringen en een gouden polshorloge gesto len. ir.ur. tfir.t i i r.n s i r,n :y.z. -t*- 'f'homaz.-J-n rprgasl i on ft'sshnH:('-n hji fjoelprt'ii (kit lid Uit Het Vrije Volk van gisteren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Of er nu een benoemde of een gekozen burgemeester zit, men zal hem toch het recht van spreken niet willen benemen; dan zou het een saaie vertoning wor den. Hij heeft de vrijheid van spreken, mits hij de beperking in acht neemt waarvan ik be twijfel of ik het gisteren heb gedaan." Deze laatste zinsnede was d, minst verhullende toen burgemees ter W. Thomassen gistermiddag in ging op de reacties naar aanleiding van zijn opschudding verwekkende uitlatingen over de ziekte van de politieke partijen, In verschillende gradaties van bedektheid gaf de burgemeester te kennen dat er mis schien wel enige reden kon zijn voor die opschudding. Hij zei het boetekleed te willen aantrekken en de heren Viersen en Van der Mei den (beiden p.c.g.) zijn excuses te zullen aanbieden Indien hem uit de notulen blijkt dat daar aanleiding toe is. De notulen (een stenogram plus een bandopname dienen als basis) zullen met spoed worden uitgewerkt. De heer Thomassen zei dat het bepaald niet waar is dat hij zich woensdagavond niet kon beheersen: ook moet men in zijn woorderi geen lofzang op de PvdA zien; integen deel, het feit dat het confessiona- lisme nog steeds bestaat, kan erop duiden dat er van de bedoelingen bij de oprichting van de PvdA niets is terecht gekomen. En dan: 'Het is ijdelheid als burgemeesters zeggen dat ze boven de partijen staan. Ik heb altijd getracht en niet zon der succes om onpartijdig te zijn. Waar liggen trouwens de con flicten? Het is altijd met de eigen partij. Ik word dan altijd weer ge troost door het woord van, ik dacht De Savornin L-ohmanom onpar- tijdig te zijn, moet men partij ge kozen hebben.' Hij zag wel de waarheid in de opmerkingen van mr. L. A. Struik (k.v.p.) dat het niet de juiste tijd en plaats was geweest voor zijn uitspraken ('U was te veel bekleed met de schijn van gezag'). De heer Van der Meiden moest gistermid dag verstek laten gaan in de raad wegens de onrust over het ingrij pen in de lonen (hij is secretaris- penningmeester van de Metaalbond Rotterdam) en de heer Viersen was gistermorgen samen met de heer Thomassen naar Den Haag ge weest, volgens de laatste in de bes te verslandhouding. Het zandwinningsproject dateert al van 1964 toen de gemeente Reeuwijk op korte termijn besloot tot de aankoop van alle gronden in de polders Broekvelden en Vetten- broek, waaronder een vier meter dikke veenlaag een enorme hoe veelheid zand van goede kwaliteit een schaars produkt in Zuid- Holland bleek te zitten. De ge meente was daarmee de speculan ten nog net een stapje voor. De agrariërs gingen gretig in op het aanbod van Reeuwijk him grond voor een goede prijs, onge veer vier gulden per vierkante me ter, te verkopen. Zij kwamen daar door gemakkelijk van hun uiter mate slechte weilanden, waarop bovendien exorbitant hoge polder- lasten imstten, af. De gemeente bood ook de helpende hand bij het zoeken naar anderebedrijfsruimte of plaatsvervangende woonruim te. De hoop, dat men binnen twee jaar met het afgraven van de pol ders zou kunnen beginnen, ging echter niet in vervulling. Vertra ging in de aanleg van (rijks)wegen en het lage tempo van de Goudse stadsontwikkeling in Bloeniendaal waren daarvan de voornaamste oorzaken. Voor Reeuwijk betekende dat een rentelast, die inmiddels is opgelopen tot meer dan een mil joen gulden per jaar. Het, einde van deze financiële strop is nu in zicht. Behalve Gouda kan ook Rijkswaterstaat de zorgen verlichten door voor de reconstruc tie en verbreding van Rijksweg 12, die voor 1972 op het programma staat, zand uit Reeuwijk te betrek ken. De opbrengsten van het zand winningsproject zijn voor een groot deel bestemd voor de inrichting van de plassen, die door de afgra ving van de polders zullen ont staan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vorige week donderdag onder verdenking van oplichting aangehouden 45-jarige Amsterdamse uitgever A. G. blijkt sinds 1968 een groot aantal hoofdstedeUjke winkeliers voor in "ota&l minstens 60.000 te hebben ipgelicht. De middenstanders be taalden de uitgever via zijn acqui- siteirs voor advertenties in een rooit verschenen 'veiligverkers- ïids'. De uitgever vertelde de winke liers telkens weer dat er moeilijk leden waren met de drukker en dat daardoor de uitgave van de gids moest worden uitgesteld. De uitge ver heeft bekend het door de win keliers betaalde geld grotendeels in eigen zak te hebben gestoken. Hij had zich bovendien in andere Noordliollandse gemeenten en in de noordelijke provincies aan de selfde praktijken schuldig ge maakt. De uitgever heeft in Rotterdam een nieis vermoedende Rotter dammer reclame via de tram laten verkopen. De winkéliers werd, te gen betaling van 520,— per jaar, in het vooruitzicht gesteld dat iedere keer dat een tram voor hun zaak stopte de naam van hun bedrijf zou worden afgeroepen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de kruising Melanchtonweg G.K. van Hoogen- dorpweg botsten donderdagmiddag een personenauto en een vracht wagen op elkaar, doordat een der bestuurders de voorrangsregels niet naleefde. De chauffeur van de personen auto, de 44-jarige vertegenwoordi ger M. Chr. de Jong uit de Lariks- laan, moest met ernstig letsel aan zijn hoofd en schouder naar het St. Franciscus Gasthuis worden vervoerd. 2ija wagen werd zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE AAN DEN IJSSEL Met ingang van 1 januari 1971 is de heer L. G. Visser (36) benoemd tot hoofdinspecteur-korpschef van de gemeentepolitie van Capelle aan den IJssel. De heer Visser, die in Rotterdam geboren is, is nu in specteur bij de gemeentepolitie in Doetinchem. De heer Visser krijgt als eerste opdracht het formeren van een gemeentelijk politiekorps van 35 man, Capelle komt sinds 1 oktober in aanmerking voor de overschakeling van rijks- op ge meentepolitie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het delen van zorgen brengt geen enkele oplos sing voor het bestaande en drei gende tekort aan huisartsen" aldus de Rotterdamse ziekenfondsen in een gezamenlijke brief aan de ge meenteraad; De ziekenfondsen vragen aan de raad om maatregelen ten emen. Zij zullen zoveel mogelijk meewerken aan de initiatieven die naar voren komen. De Stichting Samenwer king Rotterdamse Ziekenfondsen schrijft de brief aan. de gemeente raad naar aanleiding van de brief vol zorgen, die de Raad gisteren van de Rotterdamse Huisartsen Vereniging kreeg. Daarin zeiden de artsen dat zij zich zorgen maken over het tekort aan huisartsen in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De Delftse uitgever van kinderboeken H. Meinema is gisteravond in Arnhem overleden. Met vrouw en kinderen had de heer Meinema (53) een bezoek ge bracht aan Motel Arnhem, bij de Rijksweg, toen hij op de parkeer plaats in z(jn auto onwel werd. Hij overleed ter plaatse. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit het water van de Leuvehaven is gisteren het stoffelijk overschot opgedregd van de 81-jarige W. F. Hessen uit de Nieuwe Binnenweg. De man had woensdag zijn huis verlaten en was sindsdien niet meer gezien. Hij leed aan geheugenstoornis. ADVERTENTIE Komt U kijken en zingen in hal stadhuis Ontsteking Noorse kerstboom met muziek en 2&ng op woensdag 16 december van 19.30—20.00 uur. IEDEREEN WELKOM Een kopje koffie na afloop. Kaarten verkrijgbaar bij de portier Stadhuis (Postkantoorzijde).

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2