Mensen zelf gladheid laten bestrijden Speurcursus voor huishonden LEZERS-SERVICE eurotax 15.11.22 r B. en W. vragen geld voor voetbalveldjes Matroos aan gevolgen van val overleden Overstekend jongetje aangereden Weer kerstboom uit Zweden W' Reden APV Verplicht Op straat overleden Opleiding Kenmerken i A MÊé Bibliotheken inlichtingen Bezoekuren ZATERDAG iü DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam zal de bevolking met ingang van dinsdag 22 december gratis zakken strooi zout ter beschikking stellen. Dit ter bestrijding van gladde én besneeuwde voetpaden en wegen, die deze winter onherroe pelijk weer tot het dagelijkse straatbeeld zullen gaan belio- rn. De inwoners van Rotterdam kregen drie weken geleden reeds strooizout. Vanaf dinsdag kan men In het gebouw van de vervoers-, reinigings-, ontsmettings- en marktdienst (VROM) aan de Buitenhavenweg de zakken met elk tien kilogram strooizout afhalen, dagelijks tussen negen en twaalf uur, behalve op feestdagen en in het weekend. - De ijzel was deze bus te glad af. Met wat extra zand en pekel kon hij weer in het rechte spoor gebracht worden. Zodra de sneeuw gaat val len, wordt het oppassen ge blazen, vooral bij het berij den van een fragiel vehikel als de fiets. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse honden kunnen het ongeacht ras, leeftijd of omvang brengen tot politie- of speurhond. Zo op het oog wellicht een weinig nuttige mededeling, omdat in de meeste woonhuizen de aaibaarheidsfactor van het dier doorslaggevend is en het fanatieke speuren zich doorgaans beperkt tot het opzoeken van de etensbak. Van Houwelingen: „De men sen zijn niet deskundig." Het lijkt wel of de honden voor de speurcursus hun brood zelf moeten meebrengen. (ADVERTENTTE) Agenda Schiedam Agenda Vlaardingen Agenda Maassluis Bruiloft Gesloten En ook nog Apothekers Huisartsen Zwembad Tentoonstellingen Spreekuren Alarmnummers Burgerlijke stand gratis strooizout van De gemeente Schiedam heeft de beschikking gekregen over tiendui zend zakken zout van tien kiio, wat ruim voldoende wordt geacht om de winter door te komen. De uitde ling heeft plaats zolang de voor raad strekt. Van de resultaten van dit experiment zal het afhangen of volgende winter de uitdeling her haald zal worden. De bedoeling is dat het zout al leen verstrekt wordt aan de bewo ners van benedenwoningen of. als men In een fiat woont, aan de be woners van beneden-etages, omdat zij het eerst in aanmerking komen voor de bestrijding van de gladheid. Het zout moet afgehaald worden door volwassenen en zal in geen geval worden verstrekt aan kinde ren. Het strooizout is niet geschikt voor consumptie, omdat het ver mengd is met een oneetbare stof. De gemeente Schiedam wil dit ex periment nemen, omdat het beloop- baar houden van voetpaden en trot toirs na sneeuwval en vorst een probleem is dat steecis groter wordt. Weliswaar kent de Algemene Po litieverordening van Schiedam nog twee "artikelen, die de bewoners de 'verplichting oplegt om op de voet paden bij hun woning de gladheid tegen te gaan, maar in de praktijk wordt het steeds moeilijker daar de hand aan te houden. Het opruimen van sneeuw is een moeizaam, zwaar, nat en koud kar wei waarvoor geen mensen meer be schikbaar zijn. As uit de kolen- kachels kon vroeger nog enige uit komst bieden, maar na de invoering van het aardgas zijn er nog maar sattasatr y-iV-V h .j 'A* v*'»- t. weinig kolenkachels over. Met het gratis verstrekken van strooizout hoopt men nu een flink eind aan 'de, door de moderne techniek ver oorzaakte bezwaren tegemoet te ko men. De Algemene Politie Verordening in Schiedam kent twee artikelen, 86 en 87, die richtlijnen geven voor het bestrijden van sneeuw en ijs in de directe omgeving van de woning. Volgens artikel 86 moet ieder het voetpad vóór zijn woning of ter rein, indien dat smaller is dan drie meter, vrij maken van sneeuw-en ijs en dit naar de rand van de rij weg schuiven, maar wel zo, dat bus halten, brand- en rioolputten vrij blijven en tevens voldoende ruimte overblijft voor de voetgangers. sneeuw naar de uiterste rand van de stoep te expediëren, eveneens met de beperking bushalten, riool- putten etc, vrij te houden. Indien er meer hoofdbewoners of hoofdgebrui kers zijn, dan zijn zij ook verplicht, de stoep van sneeuw en ijs vrij te houden. Artikel 87'behelst de verplichting voor iedere hoofdbewoner, hoofdge bruiker of de eigenaar van een wo ning, het voor zijn huis lopende pad. dat minstens één meter breed moet zijn, met zand, as of andere daarvoor bruikbare stoffen te be strooien. Mochten er meer hoofdbe woners zijn, dan worden zij ook ge houden aan de verplichting om te strooien (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. van Schiedam vragen de gemeenteraad een krediet van 25.000 gulden om het leefmilieu van bepaalde wijken en het stadsaanzicht te verbeteren. De gelden zullen voornamelijk be stemd worden voor het inrichten van braakliggende terreinen als voetbalveldjes voor de jeugd, en voor groenvoorzieningen op niet gebruikte stukken grond en langs nog nader te bepalen weggedeel tes. VLAARDINGEN (ANP) Ten gevolge van een ongeval aan boord van de sleepboot Hudson, liggende in de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen, is vrijdag in het Dijk- zïtg Ziekenhuis in Rotterdam over leden de negentienjarige matroos W. Klunder uit Apeldoorn., Maandag viel de jongen van een trapje en kwam daarbij °P het achterhoofd terecht. Met een sche- deibasisfractuur moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij kwam niet meer bij kennis. 'Van een onzer verslaggevers) .SCHIEDAM De 7-jarige J. van Opstal is gistermiddag, toen hij Plotseling de oversteekplaats van de Burg. Knappertiaan-Van Ostade- laan opliep, aangereden door een Personenauto, bestuurd door mevr. H. C. B.-van der B. Het jongetje »ep by de aanrijding een lichte hersenschudding en enkele schaaf wonden op. Hy werd ter behande ling in het Gemeenteziekenhuis op genomen. SCHIEDAM Doordat zy geen voorrang verleende is de 16-jarige scholiere S. E. V. op de kruising VlaardingerdykRembrandtlaan Vet haar bromfiets aangereden door een personenauto, bestuurd «oor de 43-jarige E. G. A. W. uit Haarlem. Is het voetpad breder dan drie meter, dan is men verplicht ijs en (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de 's-Graven- landseweg is gistermiddag de 48- jarige mevrouw G. C. Roosloot- Harreman onwel geworden en ter plaatse overleden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ook dit jaar heeft de gemeente weer een kerstboom, die afkomstig is uit Zweden, gekre gen. Sinds het bedrijf Sandvik Staal N.V. zeven jaar geleden een vestiging opende in Schiedam is het traditie geworden dat de onderne ming een kerstboom schenkt aan de gemeente. De boom, die ongeveer elf meter lang is, arriveerde woensdag in Rot terdam met de kustvaarder Walen- burgh. Direct na aankomst werd de kerstboom naar de Koemarkt gebracht, waar hij met medewer king van de Plantsoenendienst is opgetuigd. Tot de jaarwisseling zal de kerstboom het stadscentrum op vrolijken. Maar dat blijkt mis, want onder een groot aantal huiselyk inge stelde viervoeters blijkt talent te schuilen: politiehondentalent Dat weet de voorzitter van de poli tiehondenvereniging 'De Speurder' zeker. 'Nou en of,' beklemtoont die voorzitter, de heer S. van Houwelin- gen, tevens algemeen keurmeester van politiehonden en in het dage lijks leven vertegenwoordiger van een frisdrankenfabrikant, 'ik ben er zeker van. Alleen weten de mensen het niet. doordat ze niet deskundig zijn. O Hij verteit het alom" bekende verhaal van de hond en de krant op de voordeurmat: 'Kijk, wat niet beseft wordt, is dat de hond die voor zijn baas de krant van dë voordeurmat haalt, in feite is ge traind op gehoorzaamheid. De ver eniging gaat echter veel verder. Bij ons leiden we op tot blindegeleide- hond, politiehond .speurhond en m 't gunstigste geval tot reddingshond maar dat is niet voor elk dier weg gelegd.' Achtentwintig lange jaren heeft de frisdrankenexpert Van Houwe- lingen zich al verslingerd aan deze 'echte sport', die hem ettely'ke prijzen opleverde, die stuk voor stuk glimmend te pronk staan in de glazen trofeeënkast aan de muur van zijn woonkamer. Wat hij daarover en over het hondenmetier vertelt is nauwelijks met de ball point bij te houden. Zo vindt hij onder andere, dat het voor een flink aantal huishon den gezond zou zijn eens enkeie we ken in de opleiding mee te draaien, iedere zaterdagochtend op de werf De Nieuwe Waterweg. 'De eerste training, die we met- de honden on dernemen is het volgen van de baas, waarbij het accent ligt op luisteren. Vooral op straat kan dat van belang zijn, als de hond plot seling losschiet en teruggecom- mandeerd moet worden.' In een la ter stadium kan dan als de eige naar of eigenares daar behoefte aan heeft de hond op verdediging worden afgericht om. indien nodig bij te staan in de verdediging tegen een eventuele aanvaller. Volgens de heer Van Houwelin gen wordt aan alle honden met een gaaf gebit, een goede beharing, een inentingsbewijs en een schofthoog te van 56 centimeter de kans gebo den een training te volgen voor het certificaat 'politiehond'. "Maar zelfs de talentvolste dieren moeten eerst de lagere school voor honden, het volgen van de baas. doorlopen.' De voornaamste kenmerken van een goede politiehond zijn, aldus Van Houwelingen, moed, karakter en trouw. Met deze eigenschappen toegerust zijn ze als hulpmiddel in het politie-apparaat onmisbaar, en veelal effectiever dan het dienst pistool. waarvan bij een achter volging maar in uiterste gevallen gebruik gemaakt mag worden. Een aardige bijkomstigheid is dat eigenaars van honden met het cer tificaat 'Politiehond' bij noodsitua ties door de politie gevraagd kun nen worden met hun dier mede- werking te verlenen. Een eervol verzoek, dat de heer Van Houwe lingen met zijn eigen terdege afge richte honden al enige malen is overkomen. De kosten aan deze hobby ver bonden worden door de heer Van Houwelingen begroot op één gulden per week inclusief een tweetal lid maatschappen: die van de Politie hondvereniging en het lidmaat schap van de Koninklijke Neder landse Politiehond Vereniging. En wat moet je nu met een af gerichte hond in huis? 'Dat is makkelijk te zeggen,' verklaart Van Houwelingen tot slot. 'je hebt een altijd gehoorzame hond tot je beschikking, die ook nog in staat is je te verdedigen. Het beest kan stil zijn op commando, en zal ook niet meer aan de lijn lopen sleuren. En daar heb je voor twee maanden training, jaren plezier van.' ZATERDAG Aula Stedelyk Museum, 1516 uur: Orgelconcert door Addie de Jong. Aula Stedeiyk Museum. 20.15 uur: Concert door kamermuziekge zelschap Intertexta. Kantine HBSS, 14.30 uur: Kerst- klaverjas toernooi. ZATERDAG Stadsgehoorzaal. 20.15 uur: „Vlin ders zyn vrij". Volksgebouw, 14 uur: Klaverjas- middag voor leden van NVV, NKV en CNV. ZONDAG Stadsgehoorzaal. 15.45 en 20 uur: Film My Fair Lady. MAANDAG Stadsgehoorzaal, 20 uur: Film My Fair Lady. ZATERDAG De Ark. 20 uur: Jongerenkoor Maassluis-West met Koos Bons. vleugel en het Telemann-ensemble. Maandag hoopt het echtpaar W. van Rijn-Schoon uit Vlaardingen het 60-jarig bruiloftsfeest te vieren. De bruid is 80, de bruidegom 81 jaar. 's Middags en 's avonds is er een receptie in de Ichthuskerk. In verband met werkzaamheden zal het overdekte instructiebad „Dol-fyn" in Maassluis van maan dag 21 december tot maandag 4 januari gesloten zijn. Vanavond om 8 uur in Triangel te Vlaardingen een dansavond van Kiup Intria, Voor de muziek zorgt de Hilversumse groep Vehicle. De toegang (voor boven 16-jarigen) is een ryksdaalder. In het Schiedams Stedelyk Mu seum worden ook morgenmiddag (om I en 3 uur) filmvoorstellingen gegeven. Op het programma: Joga voor health, Rotterdam-Europoort, Glas en Chairij tale. Het Vlaardingse Konvent van Kerken houdt op maandag een volkstkerstzangsamenkomst in de Grote Kerk. Hieraan wordt mede werking verleend door het muziek korps van het Leger des Heils, het harmoniekorps Sursum Corda en het k^py van de Heilige Geest kerk. Deze samenkomst begint om 8 uur. In boerderij Landvreugd in Groenoord vieren 65-plusleden van de wykvereniging maandagmiddag kerstfeest. Gloria in Excelsis Deo en het Toonkunstkoor uit Vlaardingen verlenen medewerking aan de kan- tatedienst die morgenavond in de Immanuëlkerk in Maassluis wordt gehouden. Aanvang van de dienst is 7 uur. Tijdens de kerstvakantie van 21 december tot 4 januari zijn er geen clubs in clubhuis ,.De Kaven" in Vlaardingen. Er is wel een kerstva kantieprogramma. SCHIEDAMVan vrijdagavond zes uur tot maandagmorgen acht uur. apotheek Rembrandt. Rem brandtlaan 5, tel. 268855. VLAARINGEN: Van vrijdag avond zes uur tot maandagmorgen acht uur, Wester Apotheek. Voor straat 53, tel. 342683 MAASSLUIS: Van zaterdagmor gen acht uur tot vrijdagmorgen acht uur. apotheek De Jon2. Markt 11, tel. 2234 SCHIEDAM: In noodgevallen bel len tel. 206611. VLAARDINGEN: Van zaterdag morgen tien uur tot maandagmor gen acht uur in noodgevallen bel len tel. 206611. MAASSLUIS: Van zaterdagmor gen elf uur tot maandagmorgen acht uur: dr. Schaart, Zuiddijk 88. tel. 202. In het Schiedams Stedelijk Mu seum tot 11 januari: Leo Gestel (1881-1941); Aanwinsten 1970; kunstklassen; Saskia Koenraads; Sjef Henderickx. Het Museum is gesloten op le kerstdag en nieuwjaarsdag. In het Schiedams Stedelijk Mu seum wordt tot 18 december een tentoonstelling van plastieken en tekeningen van Anna Vankert ge houden, een Italiaanse kunstena res. In het Schiedamse Stedelijk Museum wordt tot en met 10 ja nuari een tentoonstelling gehouden onder de naam „50 x 50 Prenten- show in veelvoud". In het gemeentemuseum van Maassluis wordt tot 10 januari een expositie gehouden van aquarellen en schilderijen van Charles en Maarten Kemper en Jan Goedhart en Jan Burgerhout, allemaal uit Rotterdam. In Galerie C.C.C. aan de Hoog straat in Vlaardingen wordt tot en met 2 januari geëxposeerd door Paul Kingma, beeldhouwwerk en Loek Lafeber, emaille objecten. Geopend op werkdagen van 11 tot 5, zondags van 1 tot 5 en 2e kerst dag van I tot 5. Dienstencentrum Maassluis: da- gelyks van 10 tot 11 uur spreekuur leidster: eerste en derde dinsdag van de maand van tot 5 uur, spreekuur wijkverpleegster Oranje Groene Kruis: iedere donderdag middag van half 4 tot half 5, spreekuur ambtenaar Gemeenteiyke Sociale Dienst- De consumenteninformatrice van de NatiuDale Federatie voo: Huishoudeiyke en Gezinsvoorlich ting afd Vlaardingen houdt Iedere dinsdagmiddag van half 2 tot half 4 en iedere woensdagmorgen van 10 tot 12 uur spreekuur tn „Het Hoek punt" Broekweg 82 tel 349264 SCHIEDAM: Maatschappelijk werkster.Iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur In de Dr. v. d. Kuyschool Bachplein 581. SCHIEDAM: Gem Openbare Bibliotheek: Centrale. Lange Ha ven 131, tel 26877: Centrale Jeugdbibliotheek, Dam 8. tel. 266566. Filialen: Lorentzlaan 6, Dr. Wi- bautplein 129. Parkweg 220. Lelie straat 10. De Blestraat 4. Jeugd- filiaat: Archimedesstraat. VLAARDINGEN: Gem. Biblio theek: Centrale: Pranseastraat 6, tel, 34,31.90. Filialen: Dirk de Der delaan 43 Van Hogen dorplaan 100b. VLAARDINGEN: Kolpabad. Broekweg 21. SCHIEDAM Sportfondsenbad. Burgemeester Knappertlaan 247, tel. 26.96.00. SCHIEDAM: Gem. Ziekenhuis, tel. 269126. Zaal: 13.30-14; 19-19.30 uur: klas: 13.30-15; 19-20.30 uur; kraamafdeling: 13.30-1430 19-19.30 uur Dr Noletstichtlng: tel 260Ö8Q 3e klas dageiyks bezoek van 13.30 14.00 uur x 19.00—19.30 uur: 2e klas 13.30—14.30 en 19.00—20.00 uur; le klas 10.3011,30 uur, 13.30—14.30 uur en 19.00—20.00 uur Kinderbezoek iedere middag van 133014.00 uur, behalve op maan dag en donderdag; dan alleeD des avonds van 18.00—1830 uur VLAARDINGEN: Holyziekenhuis, tel. 345666. dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur en van 19.00 tot 1930 uur. Kinderzaal: dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur eh van 18.00 tot 1830 uur. Klasse: dagelijks van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 20 00 uur. VLAARDINGENGemeentelijk inlichtingenbureau, Veerplein 118, iedere vrijdag van 19.00-2030 uur. Wijkspreekuur Gemeentelijke So ciale Dienst Goudsesingel 81a: 10.30-13.30 uur. Informatiebureau voor dienstplicht en alternatieven, Emmastraat: 19.00-20.00 uur. RIJNMOND: Meid- en Regelka- mer (voor klachten over geluids hinder en stank) tel. 262626. SCHIEDAM: Alarmnummer politie (uitsluitend in spoedgevallen), tel. 264666: hoofdbureau, Lange Nieuw- straat 55, tel. 269333. Brandmel ding: 269123; GG en GD, Tulnlaan 80 269290: Gem. Woningdienst (voor dringende klachten buiten kantooruren via de gem. brand weer) 268578. VLAARDINGEN: Alarmnummer (alleen voor melding brand en on gevallen): 344444: politiebureau Westhavenkade: 342355: hoofdbu reau Delftseveer 6, 342355; Brand melding: 344444: GG eD GD, Ke- thelweg 17. tel. 345555 <b.g,g. 342541) MAASSLUIS: Alarmnummer poli tie: 3333: politiebureau, Westland- seweg, telef. 3444: Alarmnummer brandweer: 3333 MAASSLUIS: Klachtendlenst CAR (voor klachten over o.a. stank en geluidshinder), tel. 6109, b.g.g. 7471. 8703 of 5136. GEBOREN: Jacobus J. zn v D. J. de Vetten en A. J. Koene, Dennis zn v K. W. v. Dijk en M. B. de Jong, Nathalie B„ dr. v. A. van der Harst en M. Bakker. René. zn v. G. van der Hoeven en C. A. C. van Deven ter. Mariëlle. dr. v. G. van *t Wout en L. A. van der Klooster, Jeremy V.. zn v F. H. B. Croes en S. E. Lopez. Stephen, zn v. J. B. A. Peu- te en M. Reuseiaars, Juan A„ zn v. A. Postigo Trujillo en C. H. Ter Horst, Asha, dr. v. P. K. Kap'l en M. Vissers. Anna G. A., dr. v. A. Pons en P. A. Groeneveld. Franclna S. P., dr. v. J. A. van Wijk en Ch. Rook, Esther L.. dr. v. G. H. C. van Opstal en M. L. J. Ch. van Haaren, Hans M„ zn. v. M. van Zelm en F. J. Hoogendijk. Daphne D. dr. v. F. G. Straasheijm en V J. M. Rapati, Leendert, zn. v J. Gerdes en N. Oosterlee, Kirsten, dr. v. F. J. G. W. Blankestyn en W. C de Wit. Lonneke, dr. v. H. C Jansen en B. J. van dor Hout. GETROUWD: P, J. Pleters en M. E. J. de Wit, A. J. Rovers en K. P. Booster, A. C. Voois en N. de Bos, H. van Ravesteijn en J. Tj. Para- birsing. D. A. Verdoold en J. J. Kerkhoven, C. F. van Leeuwen en G. E. van der Houwen. B. P. Buis en M. G. J. Mculman. J. Droppert en L. R. J. van Sn»a«7 t, van Rbprt pn f frt

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1